Bitmenlaub. Het meisje uit Haarlemmermeer, dat een kind in brand heeft gestoken is den 27 door de arr. rechtbank te Haarlem overeenkomstig den eiseh van den officier van justitie voor den tijd van één jaar opgezonden naar een krankzinnigengesticht. 9-tSerich tea- Door het stedelijk muziekkorps zullen op Zondag 30 Juni 1889, des avonds te 7 eren,- in d en Stsdsbout, de navolgende stukk -n worden uitgevoe» i Regentschap was gekomen, betreurenswaardig. Ala een waarschuwing klonk zijn wenachdat het gezond verstand en de vaderlandsliefde der Serviërs het land voor ernstige gevaren zullen behoeden bij de mede- deeling dat de Regenten hem op de stelligste wijze hebben verzekerd dat zij de vriendschappelijke be trekkingen met Oostenrijk-Hongarije zullen onder houden. Terwijl van Russische zijde Bulgarije steeds wordt voorgesteld als een land van tweespalt, wanorde, armoede onveiligheid en wanbestuur verzekerde de Oostenrijksche Keizer, dat er rust en orde heerschen, en dat de gestadige vooruitgang, waarin het land ondanks den moeielijken toestand zich mag ver heugen, een verblijdend schouwspel aanbiedt. Tegen over Rusland is deze beschouwing over den toestand in Bulgarije beslister en ondubbelzinniger dan men in de taal der diplomatie gewoon is te hooren. Er klinkt meer in dan welwillende onpartijdigheid de woorden des Keizers bevatten niets minder dan een rechtstreeksche tegenspraakeen kernachtige logen straffing van de hoogst ongunstige berichten die van Russische zijde steeds omtrent Bulgarije worden ver spreid. Toch kan er ook geen bedreiging in worden gelezen. Niet alleen betuigde de Keizer zijn ver trouwen op het behoud des vredes, al moest hij ook, om in de versterking van de weerbaarheid des lands niet achter te blijven bij andere mogendheden ver hooging van uitgaven voor het krijgswezen aankon digen; maar uit den rustigen toon en de onomwonden manier waarop hij zich over den algemeenen toestand uitlietspreekt een gevoel van veiligheid achter het bolwerk des vredesdat het drievoudig verbond met Duitschland en Italië oplevert. De Keizer stelt blijk baar vertrouwen in den duur van dit verbond en gelooit dat ook de machtigste staat er door zal wor den weerhouden het zwaard te trekken omzijn wenschen te bevredigen. Ook wij gelooven dat dit vertrouwen op tamelijk goede gronden steunt en dat, indien zich nieuwe be roeringen mochten voordoen in het voormalig erfdeel der Turkenwel elk der groote en kleine begeerige mededingers langs allerlei wegen, openlijke en geheime, eerlijke en minder eerlijke, zijne belangen zal trachten te bevorderen maar dat niet licht een van hen ver metel roekelooslichtzinnig genoeg zal zijn om het schot te lossen dat een Europeescheu oorlog zou doen uitbreken. Bij kon. besluit van den 26 is met ingang van 15 Juli benoemd tot directeur van het Rijkstelegraaf kantoor en brievengaarder te Egmond de heer J. M. van der Poel, thans telegrafist der 2e klasse. Bij kon. besluit van den 26 zijn herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in bet kanton Hïlver- SUQ1 de heer mr. L. Rinkelin het kanton Zaan dam de heer mr. Z. W. Straatman in het kanton Haarlemmermeer de beer M. W. de Kat. De gemeenteraad van Amsterdam is den 26 op zijn besluit van 17 April 1.1., waarbij bepaald werd, dat de petroleumhaven van gemeentewege geëxploiteerd zou worden, voorloopig teruggekomen Er zal nu getracht worden eene overeenkomst met de heeren Reijgersberg Verslaijs c. s. te sluitenwaarvan de voornaamste grondslagen goedgekeurd werden. Het provinciaal bestuur van Noordhollsnd heeft den 27 bij enkele inschrijving aanbesteed 1°. het uit voeren van eenige werken aan bet Rijkskrankiinnigen- „Het moet wel antwoordde Salvatore. „Ten minste voorloopig." „Voorloopig 1" zuchtte Maria. „Ach Salvatore als gij toch wildet inzien... als gij toch eens begreept Maar neen! Wees niet boos! Ik weet immers tegoed, dat gij gelijk hebtEen man zooals gij het is eene schandedat gij u met zulk ellendig werk moet af beulen, terwijl gij geboren zijt, om vrij en rijk als een vorst door het leven te gaan. Was het alleen ter wille van my o ik zou met zoo weinig tevreden zijn maar gij neen gij kantgij moogt geene ontbering hebben gij moet met alle krachtdie in u isnaar hooger streven dat zijt gij aan u zeiven verplicht, liefste 1" „Aan mijzelven en aan u 1" zei de jonge man meteen diepen zucht. „Maar de Hemel weetdat men er gemakkelijker over kan praten dan tot het doel geraken. Acb, Zingarella, gij kent de wereld niet 1 Gij weet niet hoe vijandig zij ons gezind is! Heb ik in de laatste weken niet alles beproefd „Houd maar volhernam zij vleiend. „Mettertijd zult gij alle hinderpalen wel uit den weg ruimen en wij zyn immers nog jong." „Volhouden en hopen dat is het lokaas, waarmede het noodlot de gekken vangt. Ik span mij in en martel mij af maar bet noodzakelijkste ontbreekt. Denkt gij eoms dat ik de goudstukken op den bodem van den inktkoker vind P Of ben ik wellicht een toovenaar, die oude acten in bankpapier kan veranderen Het denk beeld van die herberg bij den krater was prachtig en bijna had ik den rjjken Catone overgehaald toen daar plotseling die uitbarsting kwam, wel is waar weinig beteekenend, maar tooh voldoende om den oude koppig te maken. Belachelijk 1 Alsof de huizen in Torre del Greco en Annunziata niet evengoed door de lava be dreigd worden. Het zou ons honderdduizenden hebben kunnen opbrengen 1" „Ongetwijfeld maar het kon nu eenmaal niet en daarom moest gij er nu niet meer over peinzenDag gesticht te Medemblik, geraamd op 8470. Laagste inschrijver, de heer P. Bersbout Jz. aldaar, voor ƒ8070; 2'. bet verlengen maken van koppen bezinken eD bestorten van hoofden op het boorderat rand van het eiland Vlieland, geraamd op f 44,600. Laagste inschrijver de heer W. Lammera te Gócksdorp voor f 42760. Den 27 is te Haarlem een hevige brand uit gebroken in het perceel No. 38 aan het Klein Heilig land, bewoond door den meubelmaker C. flenskes, op de 2e verdieping, ingericht tot werkplaats, vermoedelijk door het springen van vonken uit de brandende kachel, waarop lijm stond te kokenin de krullen. Het perceel ia geheel uitgebrand; de aangxenzende perceelen. waaronder de kerk der christ, geref gemeente, bekwamen veel waterschade. Den 27 is te Geldersch Veenendaal een 22jarig boerenmeisje door den bliksem gedood eo te Sticbtsch Venendaal een gedeelte eener woning door den bliksem vernield, waarbij een vijfjarig knaapje tegen don grond sloeg, dat later evenwel weder bijkwam. Den 27 is te OV6rV06H het voorwiel van het rijtuig van een snorder, die vermoedelijk zat te slapen en daarom vo.atrekt niet uitweek bij het voorbijgaan, geraakt tusscheu de wielen van de victoria van de fa*- miiie H. van Koog aan de Zaan, waardoor dat rijtu g geheel verpletterd werd. De familie kwam met deu schrik vrij. Den 27 is te Tilburg eene vrouw door eene zonne steek getroffen zij was onmiddellijk dood. De rederijkerskamer „Aurora" te Zwolle zal een tooneelwedstrijd houden op een nader te bepalen dag in de maand November dezes jaars. Den 28 is in de „Prins Hendrikstichting" te Egmond aan Zee in den ouderdom van bijna 85 jaren, overleden Frans de Jonggerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Hij was bovendien gerechtigd tot het dragen van de Achtkante Medaille. Bijna 50 jaren diende hij eervol by de Kon. Ned. Marine, doeb kon wegens bestaande wetten geen aan spraak op pensioen doen gelden. De „Prins Hendrik stichting" was zijn toevluchtsoord,alwaar hij zijne laatste jaren gelukkig en hoogst tevreden mocht slijten. De heer dr. P. A. Riedel, predikant te Olldorp, is beroepen te Krommenie. Donderdagavond werd te WieïingerWaard eene vergadering gehouden van de Vrijzinnige Kies- vereeniging aldaar, üit de zeer geringe opkomst, buiten het bestuur was slechts een achttal ledeo aanwezig, en het ontbreken van eenige lust tot discussiebleek duidelijk, dat het meerendeel der leden niet sympathi seerde met het hoofddoel der bijeenkomst, namelijk het stellen van kandidaten voor gemeenteraadsleden. In eene kleine plaatswaar men iedereen als het ware door en door kent en waar steeds onder elkaar de grootste harmonie heeft geheerschtis, volgens velen, een dergelijke zaak maar al te geschikt om die zoo gewenschte harmonie te verbreken. De heer Jb. Zijp Hz., aftredend lid, werd met bijna algemeene stemmen opnieuw kandidaat gesteld, terwijl in plaats van den beer Jb. Kooij, die de gemeente heeft verlateD, diens zoon, de heer D. J-. Kooij, werd gekozen. Voorts werd door den heer Teengs de wenschelijkbetd besproken dat de Vereeniging toetrede tot den bond van Kiesvereenigingen en zich af'seheide van da Cen trale Kiesvereeniging te Alkmaar.. Met het oog op het gewicht van dit besluit, aal deze zaak in eene volgende vergadering een punt van be spreking uitmaken. De 7de aflevering van het populaire tijdsehrift Vragen van den Daguitg. C. L. Brinkman Amsterdam, bevat: R. E. de Haan, het darwinisme in zijn ouderen en jongeren vorm; Over begraven en lijkenverbrandingliteratuur over lijkenverbranding Een reuzenboom; Overerving der haarkleur by paarden; Reiniging van drinkwater Rijdende mieren Middel tegen den last van insecten Vraagbus Nieuw uitge komen wetenschappelijke literatuur Geschiedenis van de maand: a. Nederland. Wetboudende bepalingen tot en nacht hebt gij den oude aan het hoofd gemaald goedMeer kunt gij niet doen Als Catonetot zijne eigene schade, zoo kortzichtig is laat hem dan loopea en bedenk wat anders Met iDnige teederheid hing baar blik aan zijn door zorgen gerimpeld gelaat. Plotseling kwam er een glans over zijn ernstig gezichteen glans van de vurigste liefde. „Gij hebt gelijk 1" sprak hij opstaande. „Laat ons er niet verder over spreken. Ik heb sedert dien tijd betere en grootschere plannen opgevat dat schreef ik u immers 1 Bovendien wij vergallen voor ons zelve de vreugde vau het wederzien! Hoe is het mogelijk, Zin- garella dat wij reeds vijf minuten alleen zijn zonder dat de heerljjke Maria haar Salvatore omlelsd heeft f" Z;j wierp zioh aan zijne borst. Met een verrukkelijk lachje stak zij hem haar ronde mondje toe. Hij kuste haar vurig en hield toen haar mooie kopje eenigen tijd met beide handen vast. Plotseling kwam een zucht over zijne half geopende lippen. „Wat zijt gij toch mooi, Maria, onbeschrijfelijk mooi sprak hij op zwaarmoedigen toon. „Een god zou mij uwe liefde benijden en toch ik kan niet gelukkig zijn, wanneer mijn hart verbitterd is. Het is mijn vloek ik lijd daaronder en toch kan ik het niet ver anderen Hoe benijd ik de speelgenooten uit uwe jeugd Zy allen zijn tevreden met hetgeen het noodlot hun biedt want zij kennen niets vsd den glans der wereld; zij weten en vermoeden niet, wat het zegtte leven en te genieten Zij begrijpen niet, dat gij, de heerlijkste van allen niet goschapen zijt om niets te hebben dan het sobere dagelyksch brood 1 Ik weet dat echter en er gaat geen unr voorbij, waarin ik geen plannen smeed, plannen „Misschien zoekt gij het gelak te ver", meende Maria. „Kunt gy niet opklimmen in de betrekking, die gij thans bekleedt De Apuliër lachte. „Indien gy wist.,.!" antwoordde hij bijna toornig. voorkoming van bedrog in den boterbandel; b. Buiten land Fred. H. Olland Gewichtige momenten in het leven van den Zuid-Afrikaanschen Boer. Van 22 tot en met 28 Juni zijn aan de bad- 011 zweminrichting genomen 1104 buitenbaden, waarvan 133 door dames, 678 door heeren, 73 door weezen en 220 door onvermogenden. Drukste dag 22 Juni met 256 baden. Op de door het gerechtshof te Amsterdam opgemaakte alpkabetiscbe aanbevelingslijst voor raads heer komt voor de heer mr. J. G Vogel, president der arr. rechtbank alhier. Onze vroegere stadgenoot, de heer H. A. L. van Bakel is te Padang (Ned. Ihdie) voor bet hOOfdOH- derwijzers8xatnea geslaagd. Een werkman aan de scheepcimmerwerf „'t Honds - bosch" werd,tengevolge ma het breken vaa een touw, bij bet inlaten vaneen ketel in een boo', ernstig verWOüf 1 Zijn rechterarm is gebroken en aan het ge'aat bekwam hij kwetsuren. 1. „Souvenir de Middelbourg" pas redoublé v. M. J. H. Kessels. 2. „Une fête cbampètre," ouverture v. I ja- bory. 3. „Chants d'hyménée," suite de valses v. AJj >h. Czibulka. 4. Graude fantaisie sur „Les dragons de Villars" v. Maillart. 5. Ouverture de concert „1' Af Mri- caine" v. Lunglois. 6. Grand air varié pour concoui :s pour divers instruments v. L. Canivez, 7. „Die H« in- zelmanncheu," Cbaracterisches Tonstiiek v. R. Bllentw trg. 8. „Musikalïsehe Tauschnagen," Grosser Potpourri i v. A. Scbreiner, VHÜSLAG van den toestand der gemot mte Alkmaar over 1888 uitgebracht door Ba rge- meester en Wethouders aan den gemeentel aad. (V ervol g.) Omtrent den toestand van het armwezen v /ordt gezegddat deze ongunstig bleef. De aanhoud ende koude in het voorjaarwaardoor de werklieden veel langer buiten werk bleven dan in gewone omsta ndig- faedendroeg daartoe zeer veel bij.. Ook blijver i zich voortdurend verarmde gezinnen uit de omstrekai i hier vestigentengevolge waarvan het aantal faehot ftigen steeds toeneemt. Het burgerlijk armbestuur gi )eft in zijn jaarverslag de volgende beschouwingen. Het eind cijfer der uitgavee sluit nagenoeg met dat vaa 1887, De onderstand aan verschillende personen wasor igeveer f 200,— meer, daarentegan het bedrag voor 1 estede- lingen in het huisgezin ongeveer f 450,— i ninder waardoor het eindcijfer voor bedeelingen in gold 1 oeneden dat van 1887 bleef. De post verpleging in estickten werd zeer belangrijk overschreden als gevolg van den maatregelom alle bestedelingan zooveel me gelijk in gestichten te verplegen. Door het beperken van den onderstand binnen de engst mogelijke bedragei gelukte het benedon de begrooting te biyven. Het basf ,uur heeft aan zijn verslag toegevoegd eene graphiscbe vo orstelling der uitgaven voor het armwezen van af het j aar 1871; die graphische lijn geeft drie verschillende toesi: jnden aan: 1°. vry gelijks daling van 1871 tot en met 1878-, in welk jaar de uitgaven het laagste cijfer bereikten 2C tamelijk gelijkmatige toestand van 1878 tot en met 1882 ia welk jaar bijna weder hets selfde lage cijfer van 1878 bereikt werd 3°. vrij snelle klimming van 1882 tot en met 1888 uitgezonderd 1884 en 1888, waarvan de uitgaven bijna gelyk waren aan die der onmidd sllijk vooraf gaande jaren 1883 «n 1887. Die dading en klimming houden naat de meening van het armbestuur vrij gelijken tred me t de tijdsom standigheden. Daalden de uitgaven gedur ende de gun stige tijdsomstandigheden, zoo is by eene vrij constante uitgave gedurende een viertal jaren, eenf) klimming der uitgaven van 1882, toen de omstandigheden minder „Tot op dit oogenblik verdien ik na uwelijke genoeg voor mij alleen en wanneer ik voortga op den inge slagen weg, zou ik het na tien of twa alf jaren wel zéé ver kannen brengen dat wij te zamon kunnen leven... Ja, ais het mij gelukte eene plaats tei vereveren onder de portiek van het Carlo-theater 1 Die betrekking ai» volksschrijver wordt echter maar niet zoo voetstoots weggegeven hek kost ontzaglijk veel moeite de toe stemming daarvoor te krijgen. Eindelijk zon ik nog kuanen bedelen 1 Neen, Maria, ik beschouw mijne be trekking slechts als een overgangsmiddel; ik schaam er mij voor en zal niet eer rusten vóór ik haar vaarwel kan zeggen Ik heb een nieuw plan en dan nog een,. „En dat is vroeg Maria. Salvatore keek angstig rond. „Het eene ja, dat kan ik u terstond meedaelen, maar bet anderelk ben bang voor luisteraars en, ziet gij, Maria, als de zaak niet even geheim bleef als eene bekentenis in den biechtstoel... dan... cap zou alles... alles verloren zijn... voor het oogenblik en voor eeuwig U zelfs mag ik e? maar gedeeltelijk mee bekend maken en dan moet gij my nog bij do Heilige Maagd zweren „Lieve Hemel, gij maakt my beangst „Weet gij watMaria Laat ons een eind de nee in roeien Ik verlang er erg naar om alleen met u te zijn en den blauwen hemel, zoodat bet geluid van geene enkele menschelijke stem tot ons kan doordringen. Dat zal mij verkwikken en oprichten, na al bet ondergane leed. Ik wil echter niet in de golf roeien, maar in de open zee. Kom mede naar den zuidelijken oever. Daar, met het gezicht op den ontzaglijken rotswand, wanneer mijn verhit bloed een weinig ia afgekoeld gij kunt niet vermoedenMaria hoe myoe polsen en slapen bonzen daar zult gij vernemen wat ik u van mijne plannen zeggen kan 1" Er lag een zenuwachtige trek om ziju mond, terwijl hy sprak; zijn oogopslag was zoo donker als een zwoele onweersnacht. Toen hy voor de tweede maal zyn glas vulde, beefde zyne hand zóó,

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2