Een en Negentigste Jaargang. 1889. No. 77*. ZONDAG 30 JUNI. (BebeeiU. De PATENTEN, aangevraagd in de maanden Februari, Maart en April 1889, voor winkeliers enz. uit de gemeente Alkmaar, zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar van maandag 1 tot zater dag 13 Juli 1889. finittnUnb BELGIË. De minister van financiën beeft by de Kamer een wetsontwerp ingediend waarbij de staat Belgie gemachtigd wordt door inschrijving deel te nemen aan de leening voor den spoorweg in Congo en een tot bekrachtiging eener overeenkomst met eene duitsche maatschappij voor de instelling eener duitsche stoomvaartlijn naar Australië, met aanleg te Antwerpen. Elzas-Lotharingen. Bij de verkiezing van een lid voor den Bijksdag zijn 3091 stemmen uitgebracht. De heer Laniqueburger van Metzis gekozen by verkreeg 2761 en de heer Prass 182 stemmen. Het aantal ingesohreven kiezers bedraagt 8171. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De commissie ITALIË. Admiraal Saint Bon een der bekwaamste zee-officieren heeft in den Senaat eene scherpe rede uitgesproken tegen den minister van marine admiraal Brin over wiens beheer hij zeer ongunstig oordeelde. SPANJE. In de Cortes zet de oppositie de aan vallen tegen de regeering voort. Dezer dagen is na eene rede van den minister-president Sagasta weer zulk een heftig tooneel voorgevallen dat de voorzitter ge noodzaakt was de zitting te sluiten. fiimtculftuD. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Inkwartiering. Graft f 1700, Oostzaan f 1400. Jagczowbca Stikken. UkflURSOIt: COURANT. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de rechtheb benden terug te bekomen een kastsleuleltje; een paar onder stukjes van een gouden oorbel; een zilveren armband; een pak saijei; een vermoedelijk gouden ring; een zilveren priem; een bruine bandsehoen; een paar bruine handschoenen; een knipmes met wit beenen befteen fantaisie broche in den vorm van een ster een wit beenen brocheeen armband met gouden slotje; eenige sleutels, zoowel kast-, pakhuis- als huissleutels; een r. c. kerkboek; een zwarte damesstrik; een lap katoen; een medaljon met zilveren rand. DUITSC EILAND. De Nordd. Zeitang, bare beschouwing over de bevordering der sociaal-democra tische beweging in Zwitserland voortzettende stelde den 27 in het bijzonder de sociaal-democratische pro- poganda onder de jeagd in het licht en het dulden van buitenlandsche sociaal-revolutionairen zonder be hoorlijke papieren op zwitsersch grondgebied. Te Lüneburg in Hannover zijn 36 huizen afgebrand, waardoor ongeveer 100 menschen zonder dak zijo. FRANKRIJK. Aan Generaal Boulanger is de uitbetaling van zijn pensioen geweigerd. Kamer. Den 27 werd uitvoerig de motie van den heer Delaporte behandeld over de terugroeping van den heer Biohaud als gouverneur van Indo China die op zijne terugreis aan de cholera overleden ie. De beraad slaging was zeer levendig. De heer Millerand stelde voor aan de regeering mededeeling te vragen van de depêchewaarbij de heer Bicbaud was teruggeroepen doch dit voorstel werd met 304 tegen 258 stemmen verworpen. Den 28 is het Panama-ontwerp met 388 tegen 58 stemmen aangenomen. voor de buitenlandsche zaken uit de hongaarsehe dele gatie kwam den 27 bijeen. Verschillende vragen werden aan graaf Kalnoky gedaan omtrent de buitenlandsche staatkunde. Hij verklaarde o. a dat de regeering geene rechtstreeksebe berichten over de beweging in Novi- Bazar had ontvangen. Indien zij gegrond wareD, gold het eene muzelmansche beweging uitgelokt door het ongegrond gerucht van den afstand van het Sandjak aan Servië. Hij bestreed verder de zwaartillende op vattingen. De verhouding van Oosteorijk-Hongarije tot de Balkan-Staten was bepaald beter dan na het verdrag van Berlijn doch de ontwikkeling in die Staten, waar alle buitenlandsche inmenging uit den aard der zaak is buitengesloten, kan slechts langzame vorderingen maken. Hij zeide verder Tot de afdanking van koning Milan was reeds sedert lang besloten, en bij zijn vast heid van karakter viel daaraan niet te twijfelen. Er bestaat geene reden om de afdoende en plechtige be loften van h; t regentschap te wantrouwen, De tegen spraak aangaande eene militaire overeenkomst tusschen Servië en Busland verdient geloof. Daar de buigaren de vereischte geschiktheid bezitten voor het vestigen van een geregelden staat van zaken, mogen zij hopen door kalmte en volharding uit den tegenwoordigen toestand te geraken doch eene voor- barige oprakeling der thans rustende vraagstukken zon slechts eene onzekere waarde hebben, Oostenrijk-Hongarije verzet zich in beginsel niet tegen de regeling der zaak van Oost Bumeliënoch tegen de erkenning van den bulgaarschen staatdoch eenzijdige stappen zouden geen nut hebben. Met de pogingen der rumeenen om onafhankelijk te blijven, zou het ondanks zekere bezwaren zich kunnen vereenigen. De beste tegenspraak der aan dat rijk toegeschreven plannen van uitbreiding ligt in de stelselmatige hand having toge- over de Balkan-S'aten van onze belanglooze staatkunde, welke zich de trouwe naleving der verdragen ten doel stelt. Hij gelooft aan de eindelijke vestiging van krachtige Staten in het Oosten, waardoor de daar levende volken ten slotte tot de gewenschte ontwikkeling zouden geraken. Wat de vraag van oorlog betreft, bepleitte hij in warme bewoordingen de handhaving van den vrede. Een oorlog zou in elk opzicht noodlottig zijn. Het is beternutteloos ontzaglijke sommen voor legers uit te geven dan ze te gebruiken in een oorlog welke de wereld in vnur en vlam zou zetten. Gelukt het aan Oostenrijk-Hongarije zijne breed op gevatte staatkunde door te zetten, dan zouden de voor vallen in de Balkan-Staten geen overwegend kwaad doen. In elk geval zou eene voorbarige handeling in kleine zaken de grootere in gevaar kunnen brengen. Deze rede maakte een uitmuntenden indruk. De begrooting werd goedgekeurd. TURKIJE. Uit Konstantinopel wordt van den 26 gemeld dat de grootvizier en de minister van buitenlandsche zaken den 26 bij den Sultan werden geroepen en tot den avond bleven. Men geloofde, dat er sprake was van tijdingen uit Creta. Maar er was nog eene andere reden. Eene der mogendheden bad den Sultan doen weten dab Servië zijn leger mobiliseerde en zijne reservetroepen opriep. Na rijp overleg werden inliohtingen gevraagd te Belgrado. De ontsteltenis vermeerderde tengevolge van het mededeelen eener depêche door den gezant van Serviëdie het begin van een opstand in Ncvi-Bazar aankondigde. Daarin was bijgevoegd, dat servisebe benden zieh van de over heidspersonen meester gemaakt en den turkschen onder gouverneur gevangen genomen hadden; de strijd duurde voortmaar tot nu toe zonder goeden uitslag voor de turken, VEREENIGDE STATEN. De heer Phelps is tot gezant te Berlijn benoemd, EGYPTE. De weigering van Frankrijk om de conversie-p!annen goed te keurenbeeft te Caïro en Alesandrië groote ergernis veroorzaakt. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot nadere wijziging der wet van 1866, betreflende de in kwartieringen en het onderhoud vau het krijgsvolk. Bshalve om overeenstemming te brengen tusschen de terminologie der wet en art. 186 der grondwet en de verwijzing naar eene niet meer bestaande wetsbepaling te vervangen, strekt dit ontwerp om 1°. te voorzien in eene behoorlijke regeling der buisvesting van krijgs volk dat gevorderd is tot handhaving of herstel van de openbare orde en 2°. bepalingen vast te stellen, welke het mogelijk maken eene eventueele vordering van panrden op doelmatige wijze voor te bereiden. De bestaande regeling der inkwartiering is bij da in de vorige jaren plaats gehad hebbende vorderingen van krijgsvolk tot handhaving of herstel der openbare orde gebleken tot groote bezwaren aanleiding te geven. De militairen worden in eene uitgebreide gemeente te veel verspreid en bij uitbesteding der inkwartiering soms op grooten afstand van de alarmplaatsen onder dak ge bracht, Die verspreide inkwartiering kan een vereenigd, krachtig optreden van het detachement op elk oogen- blik zeer belemmeren, terwijl de aanvoerder moeielijk alsdan verantwoordelijk kan gesteld worden voor de tucht en goede orde. Om eene vereenigde huisvesting mogelijk te maken wordt thans voorgesteld te bepalen, dat in dergelijke gevallen het krijgsvolk door de zorg van den burgemeester iu overleg met deu bevelhebber van den troep, zooveel mogelijk in openbare of andere gebouwen worda ondergebracht, onverschillig of die gebouwen niet verder dan 3 mijlen van de bebouwde kom zijn gelegen. De kosten, op deze huisvesting ge vallen, worden door Let Bjk vergoed. Wat do vordering van paarden betreft, daar de thans bestaande voorschriften veel te omslachtig zijn om eene snelle mobilisatie der strijdkrachten te bevorderen en eerst kunnen aanvangen, wanneer bet geval van oorlog of oorlogsgevaar in den zin der wet aanwezig is, zou men in geval van nood tot de verplichte leveringen in art. 32 moeten besluiteD, waardoor op eenmaal enkele landstreken zeer zouden worden gedrukt. De regeering stelt thans voor machtiging te verleenen, dat bij maatregel van bestuur in vredestijd bepaald worde bet aantal door elke gemeente te levoren paar den, de voorloopige keuring en aanwijzing der paarden, het vaststellen van den prijs bij eventueele overneming. Bij mobilisatie zullen dan alleen de aangewezen paarden, voor zoover er nog voorhanden en geschikt zijnbe hoeven overgenomen en naar de korpsen waarvoor zij bestemd zijn overgebracht te worden. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal zoo noodig jaarlijks, doch in elk geval éénmaal in de drie jaren, eene paarden- kenring worden uitgeschreven; de eigenaars van paarden moeten dan opgaaf doen van de beschikbare rij- en trekpaarden tusschen 6 en II jaar. Bij loting worden zij op lijsten gebrachtwaarna de minister de benoo- digde aantallen over de verschillende provinciën ver deelt en de Commissarissen des Koniugs datzelfde doen over de verschillende gemeenten. Daarna heeft eene keuring plaats door beëedigde burger-schatters, die den prijs bepalen bij eventueele vordering, welke prijs enkel den eigenaar wordt medegedeeld. Op deze wijze zal men eene billijke toepassing der wet en eene juiste verdeeling van lasten verkrygen; de periodieke paarden- keuringen zullen het middel worden om beter op de hoogte te blijven van den paardenstapel en er toe kunnen leiden de remonteering in het binnenland te bevorderen, Eer behoorlijke inrichting van het lager onderwijs zijn behalve de gewone vergoeding van 30 pet. sub- sidiën o. a. toegekend aan de volgende gemeenten Te Koevordeu is de boerderij van den heer Schol- ten met zes aangrenzende woningen afgebrand. Tot lid van het bestnur van de oningepolderde landen onder Egmondbinnen is benoemd de beer K. Zuurbier te Binnegom. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen den 9 Juli. Door het plaatselijk bestuur der Noord- en Zuid- hol landsche Beddingmaatschappij te F.gmnnd aan Z90 zullen dinsdag 2 Juli a.s. proeven worden ge nomen met het vuurpijltoestel. Hun, die zich omtrent de werking hiervan geen denkbeeld kunnen vormen wordt thans de gelegenheid aangeboden, dit ongewone schouwspel gade te slaan. De Handelsvereeniging Amsterdam keert over 1888 9% pet. dividend uit; de geheele gekweekte winst bedraagt f 436,269. De heer J. M. Koelman is herkozen tot heem raad van den polder CallantSOOg. Mej. Julia M. G. van Assen te Leiden is benoemd tot hoofd der bewaarschool te Hypolitushoef op Wiö- ringen. De Noord- en Zuidbollandsche Beddingmaatschappij heeft aan T. Brouwer, P. Boozing, J. Bonk en W. Visser te Petten een getuigschrift en aan J. Giltjes en S. Weg, mede aldaar, eene bronzen medaille toe gekend wegens hun moed en zelfopoffering bij het redden van schipbreukelingen van den op den 9 Februari j.l. by Kamp gestranden franscheu schoener Jean Bart kapitein Bopers. De Noordbrabantscbe Maatschappij van Landbouw heeft als maatregelendie naar hare meening krach tig zouden bijdragen tot veredeling van het paardenras in Noord-Brabantin de aandacht der regeering aan bevolen 1° het aankoopen van eenige uitmuntende hengsten die in de voor de paardenfokkerij meest ge schikte streken van rijkswege te stationeeren en te doen dienen, tegen een matig dekgeld, alleen bij merriën die aan bepaalde daarvoor te stellen eischen voldoen of wel 2° het van regeeringswega verstrekken van gel delijke bijdragen om bet aanschaffen van dergelijke fok- dieren mogelijk te maken. Te Deventer is bericht ontvangen, dat de zoolang te Gorsel vermist wordende notaris zich in de Trans vaal ophoudt. Den 28 is in het hoofdkiesdistriet Utrecht tot lid der prov. staten gekozen de heer jhr. mr. W. H. de Beaufort, lib., met 1316 van de 2418 geldige stemmen; de heer G. M. Blankenheym r.k., bekwam 700 en de heer mr. J. M. Schout Velthuijs, a.r.390 stemmen. Het ochtend-blad van het Algemeen Handelsblad en van de Nieuwe Botterdammer Courant, dat tot heden des maandags verscheen zalte beginnen met 1 Juli e. k., niet meer versehijnen opdat het talrijke aan de courant verbonden personeel zooveel mogelijk zondags- rast geniete. Aan de Redactie der Alkmaarsche Courant. Veroorloof mij, naar aanleiding van het verslag der onderwijzersvergaderingvoorkomende in uw blad van 28 Juni j!., het volgende op te merken ülsohoon ik de uitvoerigheid van uw verslaggever waardeer, mag ik toch niet nalaten op een paar on nauwkeurigheden te wijzen, die tot misverstand zouden kunnen aanleiding geven. In uwe courant leest men „De hoofdzaken nl. hoe, wat en wanneer er op die scholen onderwezen zou worden daarin kon spreker kort zijn." Dat is door mij nataurlijk niet gezegd immers mijn onderwerp, art. 17, alinea 1 was aan de orde, zoodat volledigheidshalve slechts met een enkel woord gewaagd werd van het boe, wat en wanneer. Verder lezen wij in het verslag: „Wat er geleerd moet worden, hangt mede af van plaatselijke omstan- Dit moet zijn: Wat er geleerd moet worden, of men nl. veel of weinig gebruik zal maken van de bevoegdheid door alinea 2 van art. 17 gegeveo, hangt wederom vau plaatselijke omstandigheden a'f. Bij het wanneer is door mij beweerd aeht uren per week verdeeld over vier dagen, komt mij het beste voor. Volgens uw ver- slaggever is 's avonds acht uur wellicht voor allen het geschiktst. Klinkt dit voor stedelingen niet al te vreemd, voor ons buitenlui, die met de kippen op stok gaau, is acht uur 's avonds eer bed- dan leertijd voor onze jongens. In de hoop dit schrijven in uw eerstvolgend blad op genomen te zieü, breng ik u bij voorbaat mijnen dank. Akersloot, pfw dw. dr., 28 Juni 1889. p. G. APPELBOOM.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5