NOORWEGEN. He; ministerie Sverdrup heeft den 2 zijn ontslag ingediend. Het Storthing heeft daarop met algemeene stemmen het voorstel van den advocaat Stanger aangenomen om zijn voorstel betref fende dat ontslag niet in behandeling te nemen. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg merkt naar aanleiding van de op den 2 plaats gehad hebbende zalving van den Koning van Servië op dat Busland te levendig belang stelt in Servies lot om niet den jongen Vorst en zijne regeering van harte geluk en voorspoed toe te wenseben. Hierin stemmen Buslands ge voelens samen met diewelke de harten van alle trouwe onderdanen des Konings vervullen. ZWITSERLAND. De bondsraad heeft in eene zijner laatste zittingen een voorstel in overweging ge nomen om alle spoorweglijnen in bet land door den staat te doen overnemen. De meerderheid der leden schijnt gunstig voor dat voorstel te zijn gestemd. Btnttenlanb. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Hervorming van de Marechaussée. PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. Vergadering van den Gemeenteraad te Z IJ P E ITALIË. Het nieuwe strafwetboek is afgekondigd bet treedt 1 Januari 1890 in werking. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit de be raadslagingen van de commissie der hongaarsche dele gatie over de buitengewone begrooting blijkt dat dertien legerkorpsen in het jaar 1890 van het repetitie geweer voorzien zullen zjjn. In het rapport der commissie voor de buitenlandsche zaken uit de hongaarsche delegatie wordt ingenomenheid betuigd met de troonrede en in warme bewoordingen gesproken over het bondgenootschap met Duitschland en Italië. Die commissie geeft verder bare belangstelling te kennen in de ontwikkeling van Bulgarije, waar, naar zij hoopt, weldra de moeielijkheden zullen worden over wonnen, welke aan de bevestiging en versterking zijner staatkundige instellingen alsnog in den weg staan. Servië heelt volgens haar insgelijks recht op de vrije beschikking over zich zelve, mits bet zekere vormen in acht neme, waartoe elke Staat, ter wille van de rust zijner naburenverplicht is. In het rapport wordt volle vertrouwen in de toekomst geuit. Met betrekking tot Bosnië en de Herzegowina verklaarde minister Kallay, dat deze door Oostenrijk bezette provinciën in economisch opzicht goed vooruitgaan. Omtrent het feest van Kossowa merkte hij op dat de verjaardag van den veldslag, in de nabijheid dier plaats geleverd, sedert eeuwen in de orthodoxe kerken van Bosnië wordt herdacht. De czaar Lazarus wordt er als een martelaar geëerd. Het feest is dit jaar op de gewone wijze gevierd en er bestond volstrekt geene reden om wanordelijkheden te duchten de overheden behoefden niet tusschenbeiden te komenwant alles geschiedde in de volmaaktste orde. Te Serajewo be tuigde een der sprekers zelfs zijn dank uit naam van Servië voor de verleende bescherming en vrijheid. Graaf Apponyi betuigde zijne ingenomenheid met de flinke staatkunde der regeering. De begrotingscommissie der oostenrijksche delegatie heelt zonder beraadslaging de buitengewone militaire begrooting voor de bezette provinciën goedgekeurd en een aanvang gemaakt met de buitengewoue begrooting voor het leger. De minister van oorlog gaf eenige op helderingen, gelijk aan die in de honguarsche delegatie. Het gemeentelijk bestuur van St. Petersburg heeft eene verordening omtrent den handel in margarine vast gesteld waaraan de volgende bepalingen ontleend worden. Onder den naam margarine wordt verstaan elk kunstmatig mengseloverschillig van welke hoeda nigheid waarin vet wordt gevonden, dat niet uit melk getrokken is. Margarine mag onder geen anderen naam verkocht worden. De verkoopplaatsen van margarine moeten duidelijk zichtbare uithangborden hebben met het opschrift in witte letters op rooden grond Verkoop van margarine. De voorwerpen waarin margarine ver kocht wordt en die waarin de koopwaar verzonden wordt, moeten met duidelijk zichtbare, rood geschilderde letters den naam margarinebevatten. Verkoop van margarine is verboden in magazijnen en winkels, waarin natuurboter verkocht wordt. De graaf van Parijs, die het voornemen had den zomer te Veveij door te brengen ontving van de re geering de mededeeling, dat zij hem gaarne ontvangen zoumaar als voorwaarde moest stellen dat bij zich tijdens zijn verblijf op zwitsersch grondgebied volstrekt niet met staatkundige handelingen zou inlaten. bare stem werd bij ieder woord dieper en welluidender „ik zou niet gelukkig kunnen zijn, indien ik wist, dat gij op mij en op hemdien ik liefheb boos zoudt blijven." Zij nam zijne hand tussehen de hare. „Wilt gij dat, Alberto? Wilt gij het mij beloven? Ik smeek het u zoo vurigIndien gij mij werkelijk lief hebt „Meer dan mijn leven", fluisterde Alberto. Voor het eerst sedert hare verschijning zag hij haar strak in het gelaat, in die groote, heerlijke oagen, en op eenmaal maakte zich eene bijna bovenaardsche ge waarwording van hem meester. Hij bedekte hare hand met gloeiende kussen. „Ik beloof het u", stamelde hij zenuwachtig. „Gij Mariazult gelukkig zijn al is mijn leven ook ver nietigd. Uw vriend zal ik zjjn Maria uw trouwe vriend tot mijn laatsten ademtochtGij bebeerscbt immers mijn geheele leven 1 U moet ik gehoorzamen wanneer gij mij iets beveelt Er schitterde iets vochtigs onder Maria's wimpers. Eene uitdrukking van weemoedige blijdschap verspreidde zich over haar gelaat. „Zingarella 1 Waar blijft gij toch?" klonk thans de ttem van haar verloofde, die de bark van den paal had losgemaakt. „Ik kom Wij blijven dus goede vrienden, Alberto, voor eeuwig Een laatste handdruk, een vriendelijk knikje toen snelde zj de trappen af. Wordt vervolgd. EGYPTE. Volgens een telegram van kolonel Woodhouse werd ten zuiden van Wady-Balfa een ge vecht geleverd, waarin 70 egyptenaren en 500 arabieren sneuvelden. Het aantal der gekwetsten was nog onbe kend. Twee kanonnen werden den arabieren die moesten terugtrekken, afgenomen. Eene euppletoire begrooting van oorlog is ingediend, waarbij voor verschillende uitgaven ter bereiking van bet beoogde doel 'f 33166 wordt aangevraagd. Het plan is gegrond op de uitvoering van een denkbeeld waarvoor reeds in 1882 op de begrootiag gelden waren aangevraagddoch waarvoor toen eene afzonderlijke regeling werd verlangd. De noodzakelijkheid tot ver sterking van het Bijkspolitietoezicht, vooral in het noord oostelijk deel van het rijk, en de behoefte aan bereden politie aldaar is na dien tijd duidelijk aan het licht gekomen. De regeering wil daarom de twee divisiën tot drie uitbreiden en door de derde divisie alles laten bezetten wat ten oosten en ten zuiden van de groote rivieren gelegen is en daarbij ook geheel Drente het zuidoostelijk deel van Groningen ea Friesland. In de inrichting van deze derde divisie is alleen bereden marechausée opgenomen rijksveldwachters zullen daar de diensten verrichten welke in de 2 andere divisiën door murechaussée's te voet worden verricht. De bestaande divisiën van Noord-BrabantZeeland en Limburg worden met geringe wijziging als eerste en tweede divisie in dienst gehouden. De derde divisie zal uit 36 bereden brigades zijn samengesteld en, behalve 5 officieren, 198 onderofficieren en minderen sterk zijn. De divisiecommandant zal te Zwolle de vier districts commandanten te ZwolleAssenAlmeloo en Buurloo gevestigd zijn. Het wapen zal vermeerderd worden met 1 luit.-kol., 3 kapt. en luits., 206 onderoft, en minderen te paard en 214 officieren en troepenpaarden en daaren tegen verminderd worden met 5 onderofl. en minderen te voet. De geheele verhooging van uitgavenuit deze uit breiding voortvloeiende, zal ongeveer f 196000 'e jaars bedragen waar tegenover f 61000 per jaar wordt be spaard op de uitgaven voor de Bijksveldv.Tacht. In de nieuwe inrichting is gerekend op marecbaussées van twee klassen waardoor zij, die gedurende zes jaar met jjver ea goed gedrag hebben gediend, bij overgang tot de le klasse eene dagelijkse/ie soldij vermeerdering van f 0,10 zullen erlangen. De marecbaussées en hoefsme den bij bet wapen worden gelijk gesteld aan den rang van korporaal en de brigadiers, wachtmeesters, respect, aan de graden van sergeant, serg.-maj en adj.-onderofl. Geleidelijk zal de nieuwe regeling worden ten uitvoer gebracht, zoodat zij in twee jaar voltooid is. De kosten worden over drie jaren verdeeld en de thans aange vraagde gelden strekken om nog dit jaar te vormen 15 bereden brigades van 5 man, waarvan 1 man in opleiding voor de nieuwe derde divisie. Daarvoor zijn noadig 1 opperwachtmeester, 10 wachtmeesters, 10 brigadiers en 55 marecbaussées twee hoefsmeden te paarden 1 schrijver, alsmede 81 officiers- en troepenpaarden, terwijl mede ook voor dit jaar nog 1 kapitein zal worden be vorderd tot majoor en bovendien 2 luitenants bij het wapen zullen worden overgeplaatst. In eiken bewakingskring der marechaussee wenscht de regeering gemiddeld twee Bjjksveldwachters aan te stellenmeer bijzonder belast met het toezicht op de jacht en visecherij daarvoor zijn dus noodig 72 man. Bovendien moeten voor de overige diensten 22 man beschikbaar blijven samen alzoo 91 Bijkaveldwachters dit geeft eene vermindering van 100 man en eene be zuiniging van ruim f 61000. Naar gelang de nieuwe regeling wordt voortgezetzal geleidelijk de rijksveld- wacht verminderd worden op het door de marechaussée te bezetten gebied door overplaatsing of niet-vervulling van ontstane vacaturen. Het voornemen bestaat om, ten einde deze uitgaven goed uiteen te houden, voortaan een afzonderlijk hoofd stuk XI der Staatsbegrooting in te stellen voor het wapen der koninklijke marechaussée. De onvoorziene uitgaven zullen dan het Xlle hoofdstuk der Staatsbe- grooting vormen. Zitting van Dinsdag 2 Juli. Na onderzoek der geloofsbrieven werden al de her kozen aftredende leden toegelaten alsmede de nieuw- gekozen leden, de beeren Th. J. Waller, J. Buis Fz. en Joh, Bozendaal; na langdurige beraadslaging werd met 42 tegen 21 stemmen besloten, den heer P. Ledeboer, gekozen in bet kiesdistrict Nieuwer-Amstel niet toe te laten. De begrootingen en verdere stukken van geldelijken aard werden gesteld in handen eener commissiebe staande uit de heeren de Leao Laguna van Valken burg, van Hall, Bezelman, Portielje, Jordens en Dijkers. De rekening over 1888 en de begrooting voor 1890 van bet gesticht Meereuberg werden gesteld in banden eener commissie, bestaande uit de beeren van Stralen, Teixeira de MattosCalkoen A. W. van Eegben Schmitz, Madame Pont en Zijp. De voorstellen tot het verleenen van subsidie voor de uitgave van bet jaarboekje van Noordbolland voor 1890, voor het Pare Vaccinogène te Amsterdam, voor bet Vaccinatie-bureau te Haarlem en de rapporten op de aanvrage om subsidie voor de Idiotenschool te 's-Gravenhage en voor bet Dooistommengesticht te Botterdam werden gesteld in banden eener commissie, bestaande uit de heeren Boëllvan Dedemjhr. mr. Bakker, Hartsen, Mouthaan, Heemskerk en van Bommel. De voorstellen tot bet verleenen van subsidie aan de atdeeling Noordholland der Vereeniging „HetPaarden stamboek" en tot wijziging van bet besluit der Staten van 12 Juni 1887, waarbij eene bijdrage is verleend aan het bestuur der Zuiderzee-Vereeniging, alsmede een adres van het Nederlandsch Landbonw-Comitó om waar- «C» .«Aiir -fln.tfi-wi.Miaf IrA 1-irf.i» borgstelling voor de inzending van vee naar de land bouwtentoonstelling te Buenos-Ayres werden gesteld in banden eener commissie, bestaande uit de heeren Ferf, Breebaart, van der Muelen, Kooyinan, Hency, Sillem en van Nierop. De voorstellen tot het verleenen van subsidie a, voor de verbetering der haven beoosten het Oude Schild op Texel, met een daartegen ingekomen adres; 6. voor de verbetering van dan weg, genaamd de Uitgang van de Wogmeer en tot aankoop van grond voor verlenging van den Oostdijkwerden gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Westerwoudt, D. Bakker, Slagter, Brugmans, Bahusen, van Wensen en Sligcher. De rapporten op aanvragen om wijziging van de re glementen voor den Noorder IJ- en Zeedijk en voor den polder Assendelft en de ontwerp-beslniten tot wijziging der bijzondere reglementen van bestuur van den Haarlemmermeerpolder den Zuid- en Noord- Spaarndammerpolder, den polder Wieringerwaard, den Anna Paulownapolder en den Gemeenschapspolder wer den gesteld in banden eener commissie bestaande uit de heeren Bendorp, Butgers van Bozenburg. Prins, Oorver van Wessem Scheringa van Leeuwen en den Tex. Een adres om subsidie van het bestunr van het Matrozen-Instituut te Amsterdam werd verzonden naar Ged. Staten. Den 3 werden achtereenvolgend telkens bij eerste stemming, opnieuw tot leden van Ged. Staten benoemd de aftredende heeren Mr. A. Bendorp met 51 stemmen; 5 stemmen waren uitgebracht op den heer mr. M. J. van Lennep, 1 stem op elk der heeren J. Buis Pz mr. J. N. den Tex en A. S. Bendorp twee blanco biljetten werden in de bus gevonden mr. W. baron Boëli met 57 stemmen 1 stem was uitgebracht op elk der heeren mr. M. J. van Lennep en J. Buis Pz.: twee blanco biljetten warden in de bus gevonden P. B. J. Ferf met 49 stemmen 5 stemmen waren uitgebracht op den heer mr. M. J. van Lennep, 2 stemmen op den heer J. Buis Pz., ééne stem op elk der heeren W. Bos en A. van Stralen twee blanco biljetten werden in de bus gevonden A. van Stralen met 48 stemmen; 3 stemmen werden uitgebracht op den heer mr. M. J. van Lennep2 stemmen op elk der heeren baron W. K van Dedem en H. J. Calkoen ééne stem op elk der heeren J. Bnis Pz. en m>'. A, J. Sillem 4 blanco biljetten werden in de bus gevonden. mr. J. L. de Leao Laguna met 51 stemmen; 6 stem men werden uitgebracht op den heer mr. M. J. van Lenneptwee stemmen op den beer Buis en twee blanco biljetten werden in de bus gevonden. Tot buitengewoon lid ven Ged. Staten werd met 59 van de 61 stemmen gekozen de heer mr. J. F. T. van Yalkenbarg. Al de benoemden verklaarden de benoeming aan te nemen. De volgende vergadering is gehouden den 4, des na middags te 12 /4 ure. op 2 Juli 188 9. Afwezig de heeren A. Zijp en J. v. Beusekom. Na opening der vergadering, voorlezing en goedkeu ring der notulen worden benoemd tot leden van een stembureau voor de verkiezing van vier raadsleden, op den 16 dezer maand, de heeren K. Biersteker en S. de Wit en tot plaatsvervanger de heer J. v. Beusekom. Daarna wordt gelezen een brief van burgemeester en wethouders van Schagen, houdende bericht, dat de ge- meent raad aldaar het dringend noodzakelijk oordeelt, ter vervanging van wijlen den veearts C. Baven, een nieuwen titularis te benoemen, die vooral op het gebied der verloskunde van het vee, practische ondervinding heeft opgedaan. Om daartoe te geraken, wenden zij zich tot de omliggende gemeentebesturen en ook tot dezen raad met verzoek te berichten of de gemeente Zijpe bereid is in de jaarwedde, die op/600,wordt voor gesteld, bij te dragen. De meeste leden verklaren dat de gestelde vraag ontkennend moet worden beantwoord, omdat Zijpe in bet bezit is van een veearts, die het vertrouwen der veehouders geniet en er dus voor deze gemeente minder behoefte aan een veearts, die zich te Schagen vestigt, bestaat en bovendien schijnt te Scha gen het voornemen te bestaan, onzen veearts, den beer Schrieken te benoemen wat voor deze gemeente een verlies zou zijn. De heer Kaan meent echter dat Zijpe wel eenig genot van een te Schagen wonenden veearts kan hebben en zou dus aan bet verzoek eeaig- zins willen voldoeD, onder voorwaarde dat men niet den veearts Schrieken benoemt. Met 8 stemmen tegen 1 wordt daarna op bet verzoek afwijzend beschikt. Op voorstel van den heer Nobel wordt besloten, het besluit tot het varen van de kerkschuiten bij ver kiezingen in te trekken omdat bet tocb niet uitge voerd kan worden. De vergadering gaat daarna over in geheime zitting ter behandeling van reclames tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag. De Staatscourant van den 4 betielst de wet van 23 Junihoudende bepalingen tot voorkoming van be drog in den boterhandel. Gedurende Mei is bij de Bijkspostspaarbank in gelegd f 1.050.773.54, terugbetaald f 753.910.38, zoo dat op 31 Mei het gezamelijk tegoed f 15.297.839.66 beliep. Iu den loop dier maand werden 4537 nienwe boekjes uitgegeven en 1320 geheel afbetaald, zoodat aan het einde in omloop waren 219.465 stuks. Te Apeldoorn is eene bouwhoeve afgebrand, waar- fa j een kalf, twee varkens en eenige kippen omgeko men zijn. Op de vergadering van de Vereeniging voor de statistiek in Nederland, den 29 te Botterdam gebouden, is medegedeeld, dat als gevolg van de bijeenkomst, den

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2