ENGELAND. Keizer Wilhelm's bezoek aan Engeland is thans vastgesteld. Den 2 Augustus komt hij te Osborne aan. Den 3 is er te Spithead eene revue over de vloot, waarbij de prins van Wales den Keizer zal ontvangen. Den 5 wordt een bezoek gebracht aan de koninklijke werven te Portsmouth en den 6 aan Aldershot. Op den laatsten dag van zijn vijfdaagsch verblijf zullen roeiwedstrijden gehouden worden. ITALIË. In den loop der beraadslaging over eene motie betreffende den Simpion in de Kamer heeft de minister medegedeeld, dat de italiaansche afgevaardigden ter bijeenkomst te Bern in last haddenbet op de bijeenkomst te Lausanne aangenomen technische plan tot doorboring van dien berg te verwerpen. fiitmenlaub. Te EO vankarspel is de besmettelijke varkens ziekte (vlekziekte) uitgebroken. uit Frankfort bekwamen geen letsel. De eercte genees kundige hulp werd verleend door de geneesheeren van den extra-trein, die terstond uit Böhrmoos werd afge zonden. De gewonden werden naar het ziekenhuis te München overgebracht. Alle dooden en gekwetsten waren reizigers in één beieraehen spoorwagen die tus- schen een vollen en een ledigen goederenwagen geplaatst was. De ledige goederenwagen werd als het ware door den beierschen wagen heengedreven zoodat geen der daarin gezeten reizigers ongedeerd bleef. Het station Böbrmoos, het derde station van München, is van die stad 27 mijlen verwijderd. De Delagoa-Maatsohappij heeft verklaard, dat z:j vóór de inbeslagneming van den weg bereid zou zijn geweest in eene scheidsrechterlijke uitspraak te berusten, maar dat zij thans daarmede onmogelijk genoegen kon nemen, nu zij onder de bescherming van de engelsche regeering gesteld was. FRANKRIJK. Op de veiling der schilderijen- verzameling van den heer Secrétan heeft zich het geval voorgedaan dat eene schilderij verkocht is voor free. 553.000, makende met de veilingskosten een bedrag van ongeveer 300.000. Het betrof de beroemde schilderij de „Angelus" van Millet. Beeds Bedert geruimen tijd was door verschillende bladen de wensch uitgesproken, dat deze schilderij voor Frankrijk behouden mocht blij ven. Zij werd ingezet op fres. 100000, welk cijfer zeer spoedig gebracht was op fres. 300000. Daarna boden twee amerikaansobe vereenigingen op tegen den heer A. Proust, oud-minister voor schoone kunsten en bui tengewoon commis.aris voor schoone bunsten der ten toonstelling die ten slotte kooper werd. Deze heer had eene vereeniging van kunstvrienden weten te vormen, die eene belangrijke som (tres. 200000) bijeengebracht hadden om haar te koopen en zoo doende voor Frank rijk te behouden. Eenmaal gekocht, zou zij door den Staat voor het museum van het Eouvre overgenomen kunnen worden met dien verstande dat de Staat er fres. 200000 minder voor zou betalen, dan de bestede som. Zoodra de toewijzing aan den heer Proust geschud was, heerschte onder het talrijke publiek de grootste opgewondenheid. Hij werd aan alle kanten met geest drift gelukgewensoht. Dat het aantal te Parijs vertoevende vreemde lingen grooten invloed uitoefent op het gebruik van verscheidene voedingeartikelen, kan blijken uit de vol gende opgave van bet op een zeilden dag in de maand Juni van 1888 en 1889 in de hallen aldaar verhandelde, in ronde cijfers genomen Yleesch Gevogelte Visch Groenten Jnni 1888 109.000 P. 29000 P. 24,000 P. 423 000 P 1889 159.000 38000 37000 1050.000 n al de geheimen van het gouvernement, de plannen van Zijne Hoogheid hij weet alles wat er in stad en land omgaat Hij kan dat toch niet uit ziju duim zuigen „Wel zeker!" antwoordde Maria. „De zaak is zoo helder als glas", ging de Apuliër voort, „en ik kan haar voor God en de mensehen ver antwoorden. Maria staarde onafgebroken in de blauwe golven. Eindelijk hief zij hel mooie hoofdje op. Hare oogen schitterden. „Ik weet het 1" riep zij op levendigen toon uit. „Wilt gij naar mij luisteren, of versmaadt gij den raad van uwe Zingarella P" „Spreek „Ziet gij, ik dacht bij mij zelve: komt het plan van Zijne Hoogheid, dan kan het niet anders dan goed zijn en het is dus raadzaam, dat gij het ten uitvoer breugt; alles zal dau wel ten goede keeren Komt bet echter van dien politiebeambte zeiven en is zijne verhouding tot Zijne Hoogheid een verdichtsel, dan is alles hoe dan ook een schurkenstreek, zoo geen valstrik Indien ik u dus raden mag dan moet gij bewijzen vragen en het beste bewijs is een woord nit den mond van Zijne Hoogheid zelf. Brieven kunnen vervalscht worden, vooral door zoo'n slimmen politie-beambte; breDgt by u echter naar het paleis en bespreekt gij de zaak met uw drieën, dau hebt gij zekerheid genoeg." „Goedantwoordde Salvatore na eenig beraad. „Als u dat kan gerust stellen ik kan dat eischen. Maar zeg my nu eens, lieve Maria, als de zaak nu beklonken wordtznlt gij het dan kunnen aanzien dat ik ge vangen genomenaangeklaagd en veroordeeld word F Zult gij moedig en standvastig zijn totdat alles voorbij is P" Maria loosde een diepen zucht. „Ik moet wel", sprak zy op zwaarmoedigen toon. „Dan staat mijn besluit vast. De zorg om u, Maria, was de eenige schaduwzijde vau dit roemvolle plan. Nu ik ziedat gij verstandig zyt zal ik met moed en vreugde aan het werk gaan. Thans echter alle angstige gedachten op zij gezetIk kan slechts acht dagen blijven en o, de tijd gaat zoo snel voorbij, wan neer men zijne geliefde bij zich heeft." Ü,Hy hurkte op den bodem van de bark neer vleide het hoofd tegen Maria's knieën en zag tot haar op. Zy boog zich voorover en kuste hem lang en harts tochtelijk daarna nam zy zijne banden in de hare en zong het oude lied van bet meisje van Capri „Quando divento cenere Met innige verrukking luisterde Salvatore naar de heerlijke melodie, welke hem in de ooren klonk als de stem van eene verborgen sirene uit de diepte der zee. „Voor u zou ik nog grootere dingen wagen 1" mom pelde by in zijn liefderoes En nogmaals drukte zy hare gloeiende lippen op zijn mond. Wordt vervolgd. Een der javaanscbe muzikanten uit de kampong op de wereldtentoonstelling te Parijs, Anna genaamd, kreeg eene beroerte en stierf. Toen de commissaris van politie, die last had gekregen, het lijk weg te nemen, het lijk wilde opnemenverzettén de andere javanen van de kampong zich ten sterkste daartegenbewerende dat hij niet dood was en niet buiten zijn land kon sterven. Bovendien was er voor zyn sterven ook geen reden want zy hadden het zeer goed. Na langdurige bespre kingen wist men hen tot afgifte van het lijk te bewegen op de verzekering, dat hij naar een grooten en mooien tempel zou worden gebracht, waar hij het ook heel goed zou hebben en waar zij hem den volgenden dag tabak en andere lekkernijen zouden mogen brengen. In zestien rijtuigen brachten zij dat bezoek en toen zij eindelijk overtuigd geraaktendat hij werkelijk dood was stemden zij in zijne begrafenis toe. Bij de tweede stemming voor leden van den ge- meenteraad te Cette verkreeg de socialistische lijst 2450 en de boulangistische 1450 stemmen. Kamer. Den 2 is bij de behandeling der begroe ting van binnenlandsebe zaken de post geheime fondsen voor het ministerie met 301 tegen 2G0 stemmen verwor pen. De heer Gaussorgues, die de schrapping voorstelde, zeidedat die post slechts diende om de ministeriëeel bladen te bezoldigen evenals onder het keizerrijk. Bo vendien wordt het toestaan dier gelden gewoonlijk be schouwd als een bewijs van vertrouwen in den minister en daar die post nu loopt over een dienstjaar waarin de tegenwoordige minister waarschijnlijk den ambtstitel niet meer zal hebbeD, zoo kon hij gevoegelijk vervallen. Minister Constans antwoordde dat zijne hoop op het ministerieële leven zich werkelijk niet uitstrekte tot 1890, en dat hy dus bij deze zaak niet betrokken was. Den 3 was de zitting weder zeer onstuimig. De heer La Ferrière outzegde aan het bureau der kamer het recht om hem te ondervragen over de ontijdige mededeeling van stukkenwelke hij als verslaggever eener commissie van onderzoek mocht hebben opge maakt. Alleen wilde hij mededeelen, dat hij het bedoelde stuk aan twee bladen te Bouaan medegedeeld bad omdat de regeering dat stuk waarin strafbare hande lingen aan het licht gebracht waren, bad willen smoren. Dat rapport had betrekking op een in 1881 door zekeren Sourbé tegen den Staat gevoerd rechtsgedingwaarbij een zwager van den minister van financiën Bouvier betrokken was geweest. Als gevolg dezer rede deden ver scheidene leden heftige uitvallen zoodat zij tot de orde moesten worden geroepen. Da heer Baudry d' Asson wilde zich op den minister van financiën Bou vier werpen doch werd door de kamerboden tegenge houden. De heer Sevestra stormde op de leden der linkerzijde los, doch ook hem werden handtastelijkheden belet. De heer fiouviar verweet dea heer La Ferrière, dat deze ia een rapport te zijnen aanzien eene knoeierij ondersteld hadwelke hij ver van zich wierp. De linkerzijde belette daarop den heer La Ferrière aan het woord te komen. Nadat de beraadslaging op deze wijze nog eenigen tijd geduurd had, werd zij gesloten. Den 6 werden twee zittingen gehouden; in de tweede zitting werd eindelijk de gebeele begrooting aangenomen met 379 tegen 91 stemmen. Tegen den 8 werd de legerwet aan de orde gesteld. Ean voorstel van den heer Giilel om eene beursbelasting te heffen ten bedrage van fres. 2% 1.25) voor elke fres. 1000 (J 500), waarvoor effecten gekocht of verkocht werden werd met 305 tegen 197 stemmen verworpen. Een van de krachtigste redenen voor de verwerping was dat eene dergelijke belasting de beurs van Berlijn zou bevoor- deelen boven die van Parys. Verder werd beraadslaagd over een wetsontwerp tot het aanleggen van een spoor weg in het zuiden. De heer Montaud stelde bij wijze van amendement voor, de werken te doen uitvoeren door den Staat. Minister Cochery bestreed zulks. Met het oog op de bedrijvigheid aan gene zijde der Alpen kon de uitvoering niet vertiaagd worden. Het amen dement werd verworpen. OOSTEN RIJK-HONGARIJE. De hongaar- sche delegatie heeft in volle vergadering de rijks-be grooting van marine en financiën en de verbeterde begrooting van 1887 goedgekeurd. In den nacbt van den 3 op den 4 zijn in de r. k. kerk te Wylre twee offerbussen opengebroken en geledigd. Uit de kasten in de sacristywelke mede doorzocht werden, werd niets ontvreemd het gebruikte breekijzer werd in de kerk gevondeD. Bij kon. besluit van den 5 is de heer B. C. Kroesentbans gouverneur van Sumatra's Westkust, benoemd tot lid in den Baad van Nederl. Indië. Den 5 heeft voor de arr. rechtbank te Am- Sterdam te recht gestaan Hendrik Visser, vroeger zaakwaarnemer aldaar, thans in hechtenis te Haarlem, die in verzet was gekomen tegen het voor eenigen tijd bij verstek tegen hem gewezen vonnis, waarbij hy wegens opzettelijke beleediging van Z. M. den Koning ver oordeeld was tot 1 jaar gevangenisstraf. Den 20 Ja nuari had hij volgens getuigenis van een inspecteur en vier agenten van politie in bet Volkspark, sprekende naar aanleiding van een artikel in bet volksblad De Echo over landverhuizing naar de Argentijnsche Bepu- bliek, onder meer gezegd het zou mij niet verwonderen, als de Echo huichelde en later maar Koning Willem III is nog grooter huichelaarDe inspecteur bad die woorden zelfs dadelijk opgeschreven. Visser ontkende die woorden gesproken te hebben, maar gevraagd te hebben wie is grooter huichelaarde uitgever van de Echo of Z, M. de Koning Willem III? Het openbaar ministerie handhaafde zijne veroordeeling tot 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak den 12. De arr. rechtbank te 's-Gravenbage heeft den 5 den societeitsbediende te Leiden, die bij de jongste ver kiezing aldaar voor leden van de prov. staten namens een ander was gaaa stemmen, vrijgesproken, op grond dat niet bewezen was, dat bij zicb als kiesgerechtigde had voorgedaan Den 6 ontstond te 's Gravenhage brand door bet omvallen van een petroieumtoestel; de vrouw des buizes bekwam daarbij zulke ernstige brandwonden, dat zij in het ziekenhuis opgenomen moest worden: hare moeder bekwam mede brandwonden. De gemeenteraad van Heerlen heeft den 6 met 5 tegen 3 stemmen de gevraagde subsidie van f 60000 verleend voor den aanleg van een buurtspoorweg Sit- terd—HeerlenHerzogenrade. De gemeenteraad van Amsterdam heefc den 6, met 19 tegen 13 stemmen, na eene tweedaagsobe be raadslaging over eene voordracht van burg. en wetb., om ter voorziening in het gebrek aan duinwater tijdelijk Vechtwater in de woningen toe te laten, ten gebruike voor andere doeleinden dan drinkwater, ec over verschil lende daarop ingediende amendementen, besloten, aan de Duinwater Maatschappij voor hoogstens 2 jaar vergunning te verieeaen om, behoudens hare verplichting om voor het ove rige duinwater te leverende leiding voor badtoestellen, wa terclosets en inriebtingen voor straat-of tuin besproeiing, alsmede de leiding in stallen met de Veohtwaterleidin g in verbinding te brengen of ook maar alleen in be nedenhuizen, een kraan voor Vechtwater aan te brengen in de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar de leiding in de wouing komt. Ook kan een kraan in de bovenwoningen aangebracht worden doch alleen in gangen of portalen. Deze vergunning zal ten allen tijde door den gemeenteraad of door burg. en wetb. kunnen worden beperkt of ingetrokken, en alleen gelden, mits de Maatschappij op bare kosten indien dit door den eigenaar verlangd wordt, en volgens de door burg. en wetb. vast te stellen beginselen te bunnen genoegen en onder hun toezicht de leiding voor Vechtwater naar en in de huizen aanlegge. Daarna werd met algemeene stemmen de volgende, door den heer Gerritsen ingediende en door den heer van Nierop gewijzigde motie aangenomen „De vergadering „Van oordeel dat de Duinwatermaatschappy nu zij in gebreke blijft aan de voorgeschreven geregelde leve ring van duinwater ts voldoen, billijkbeidsha've den prijs bepaald bij art. 1 van het reglementhoudende vaststelling van den prijs waarvoor de Duinwatermaat schappij verplicht is water te leveren niet ten volle kan vorderen „erkennende dat aan het toestaan eener korting, voor zoolang de toevoer van duinwater onvoldoende blijkt overwegende bezwaren verbonden zijn, noodigt burg. en wetb. uit, bij de Duiawatermaatscbappij ain te dringen, dat aan de geabonneerden gelegenheid worde gegeven duinwater te verkrijgen." Den 6 is te Daornenburg in hechtenis genomen de gezelschapsjuffrouw S., by wie bij eene huiszoeking gevonden waren de effecten en conponbladen, vermist bij de dames te Velp, waar zij vroeger in betrekking was. De gemeenteraad van Broek Op Langedijk heeft ia zijne vergadering van den 6 vastgesteld eene verordening op bet toelaten van leerlingen op de open bare school in die gemeente. In die verordening is o.a. bepaalddat kinderen beDeden öjarigen leeftijd niet op de school mogen worden toegelaten, en mede, dat bij het in werking treden dier verordening leer lingen die dezen leeftijd nog niet hebben bereikt, van de school zullen verwijderd worden. Dientengevolge moest den 8, des morgens, aan 11 kinderen de toegang tot de school worden geweigerd, en daalde het aantal daar- door van 47 tot 36. Het doe! geen onderwijzer of onderwijzeres te moeten aanstellen, is daarmede volko men bereikt. Den 7 dea middags is tengevolge van den hevigen wind eene zeilboot uit IScbiedam, waarin drie personen zatengezonken twee hunner vader en zoon elf jaren oud verdronken. De derde had het geluk eene hem toegeworpen lijn te grijpen en werd gered, Te Tilburg is het bouwen eener overdekte visch- markt aanbesteed aan de beeren P, Meeuws eu J, Honvers aldaar voor f 9200. Het Bjksproefstation te Breda zal geopend worden 1 Sept. en dat te Groningen 1 Nov. a.s. Totj.direeteur der nieuwe proefstations te Breda, Hoornen Groningen zijn resp. benoemd de heeren dr. A. J.Swaving, thans adsitent aan bet Proefstation te Wageningen C. J. van Lookeren Campagne, thans werkzaam aan de lijm en gelatinefabriek te Delft, en dr. G. Holieman, tbans leeraar aan de zuivelfabriek te Oudshoorn. Op de 3% pet. conversie-leening, groot/165000 ten laste van de gemeente Bozendaal, is ingeschreven voor 379.000toegewezen zijn 250 aandeelen van f 500 voor f 498.80 en 80 aandeelen voor f 500. Tot gemeente-geneesheer te HeilOO is benoemd de beer J. Haspels, arts te Nijmegen, in plaats van den beer Essers, die naar Neder). Indie vertrekt. De minister van financiën heeft bepaald, dat vrij stelling ingevolge art. 5 2a (van de belasting naar de huurwaarde), der wet op de personeele belasting alleen biervan afhankelijk is, of de lokalen bestemd zijn en gebezigd worden tot nitoefening van openbaren eere- dienst door eene al of niet erkende vereeniging of vergadering, onverschillig van welke godsdienstige rich ting. Voor die vrijstelling wordt dus niet gevorderd dat de eeredienst een kerkgenootsohappelijk karakter hebbe ot van een kerkgenootschap uitga, gelijk bij be sluit van 3 Aug. 1864no. 70, was medegedeeld. In de eerste zes maanden van 1889 zijn te Kralingen slechts 25000 zalmen aangevoerd tegen ruim 40000 in gelijk tijdvak van 1888. Aan het postkantoor Winkel en de daaronder lessorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juni in de Bijkspostspaarbank ingelegd 77,25, terug betaald f 75. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt bet Dammer 154.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2