EGYPTE. De legermacht der arabieren, die zich ten zuiden van Wady-Halfa bevond, is weer noordwaarts getrokken. ÊitmcttlAtib. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. ITALIË. Den 8 vroeg de Cavalotti in de Kamer aan de regeering inlichtingen over de zaak-Durando (u aatregelen der oostenrijksche regeering tegen de irridentisten te Triest). Naar zijne meening had de laatste stemming der Kamer in deze zaak vóór alles ten doel, de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Italië te vergemakkelijken in die stemming lag een bewijs van toegevendheidwaardoor eene vriendschappelijke gedachtenwisseling kon bevorderd worden. Doch juist het tegendeel was gebeurd. Nauwelijks was Durando uit Triest teruggekeerd, of er hadden inhechtenisnemin gen plaats en werden strenge maatregelen genomen. Hierin lag volgens bem eene beleediging, en hij vroeg den minister-president, boe hij over deze handelwijze dacht. Den 9 gaf de minister-president uitvoerige op helderingen over de ter sprake gebrachte punten, waarin genoemde afgevaardigde verklaarde, daardoor niet vol daan te zijn, maar toch geene motie te zullen indienen. RUSLAND. Het Dagblad van 8t. Petersburg zegt naar aanleiding van de tegenwoordigheid van den rus- sischen gezant by de zalving van Koning Alexander van Servie, dat de bij die gelegenheid aan den heer Persiani gebrachte eerbewijzen het bewijs leveren dat men in Servie de reis van den gezant beeft opgevat gelijk deze opgevat moet worden namelijk a's een nieuw bewyis van Ruslands groote belangstelling in het koninkrijk Servie en het daar regeerende vorstenhuis. Ver der wijst het blad er op, dat de toon der oostenrijksche en hongaarsche bladen kalmer is geworden sedert de geruststellende verklaring van graaf Kalnoky, hoewel de algemeene toestand nu evenmin verontrustend is als voor twee weken. SPANJE. Den 5 heeft de heer Martos, de onlangs afgetreden voorzitter der Kamer, in eene zeer scherpe rede in oe Kamer de houding van de meerderheid en van den heer Sagasta afgekeurd. Toen de minister van buitenl. zaken wilde antwoorden vielen de leden der oppositie hem dadelijk in de rede en ontstond er zoowel onder de kamerleden als onder bet publiek op de tri bunes zulk een leven, dat de boden, bijgestaan door de politie, de orde moesten herstellen. De voorzitter luidde vier schellen stuk. Zoodra deze hersteld was, verdedigde de minister het gedrag der regeering en der meerderheid. De conservatieven dienden den 8 eene motie van af keuring in tegen den minister van financien wegens eene uitgave van f 1.000.000, welke zij overbodig achtte. De minister lichtte die uitgaaf toe en betoogdedat zij volgens de wet geschied was. De heer Gamazo wees in eene heftige rede tegen den minister op de nood zakelijkheid om de belasting te hefien van de rente der schuld. Militair onderwijs. zelfs dynamiet in zijn bezit. Deze bekende, dat bij reeds sedert 1884 ia dienst stond ran de daitscbe politie en geregeld geld ontving, evenals zijn ambtgenoot Schmidtdie zijn best deed om de anarchisten te be wegen voor daitscb geld een attentatsfonds op te ricbten- Met nadruk komt dat blad daarom tegen de beschul diging op dat de zwitserscbe politie de woelingen der socialisten in baar land begunstigtterwijl het juist de duilsche agenten warendie daar een anarchistische school trachtten te stichtenom prins Bismarck reden te geven Zwitserland als het brandpunt der anarchisten aan de kaak te stellen. De Bondsraad betoogt in zijn antwoord op de laatste nota der duitsche regeering dat Zwitserland steeds getracht heeft art. 2 van het verdrag betreffende de vestiging van vreemdelingen eerlijk en oprecht na te komen. Hij komt dus nadrukkelijk op tegen de bewering van Duitschland op dat punt. De Bondsraad heeft ver der besloten, de eischen van Duitschland en de daarop gegeven antwoorden in twee talen te doen drukken en uitgeven. VEREENIGDESTATEN. Te Chicago is den 1 des avonds eene door de voornaamste ingezetenen belegde groote vergadering gehouden, waarin na ver scheidene krachtige redevoeringen met geestdrift beslui ten werden genomen naar aanleiding van den op dr. Cronin gepleegden moord. De vergadering sprak daarin baar afgrijzen uit over die misdaad en over de gruwelyke samenspanning, waarvan hij het slachtoffer was geworden, overigens bij de regeering van den Staat en die der Ver- eenigde Staten aandringende op verwijlde maatregelen tot straf van de samenzweerders en de ontbinding van alle Vereenigingen die met de amerikaanscbe instel lingen niet stronken. Volgens het verslag van het departement van land bouw is de toestand van den oogst ten gevolge van de laatste regens in Minnesota en Zuid-Dakota aanmerke lijk verbeterd. Zitting van den 10. Op voorstel van den V oorzitter werd besloten heden in de afdeelingen te onderzoeken eenige ontwerpen, waaronder de wijziging der wet op de inkwartieringenwaarborging van verdiend loonsuppletoire begrootingsontwerpen en de huis houdelijke raming. Tevens werd tegen den 11 in openbare beraadslaging aan de orde gesteld 1° de interpellatie Roëll over het lager onderwijs; 2». ontwerp tot verhooging der Indische begrooting voor 1888; 3°. beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het de partement van oorlog; 4°. vaststelling van verstrekkingen voor marine; 5«. het voorstef-Seyffardt, en 8°. ontwerp tot verlenging van den militie-diensttijd. Voorstel Borgesius c. s. De heer Rutgers van Rozenburg verwondert zich, dat het belastingvoorstel van deze heeren, dat reeds 2 maanden geleden is ingekomenniet voor onderzoek in de sectiën is aangewezen. Als het nu niet geschiedt, komt er in geen half jaar iets van. In September heeft men de pensioenregeling, de loeaalspoorwegen, fiscale wetten, het onderwijswetje en de be grootingen. Het zou dus i'ebruari of Maart worden, voordat dit voorstel een beurt kreeg. Dit acht hij in strijd met de deferentie tegenover die heeren en zou den schijn doen ontstaan, dat de Kamer het voorstel niet onderzoeken wil. Hij stelt dus voor te besluiten, de centrale sectie uit te noodigen, te over wegen om nog voor 't uiteengaan der Kamer dit voorstel in de afdeelingen te doen onderzoeken. De Voorzitter zegtdat de meerderheid der centrale sectie van oordeel was, dat het geschikte oogenblik voor onder zoek van 't voorstel-Borgesiusin verband met het voorstel- Bahlmannnog niet was aangebroken. Naar aanleiding van het thans geuite verlangen zal hij de zaak opnieuw in de centr. sectie ter sprake brengen en door haar de behandeling op nieuw doen overwegen. Hij hoopt, dat de heer Rutgers met deze verzekering genoegen nemen en geen voorstel doen zal- De heer H a r t o g h verklaartdat het voorstel-Rutgers geschiedt met instemming van de voorstellers, die hoogen prijs op behandeling stellen. De heer Rutgers handhaaft zijn voorsteldaar de centr. sectie gisteren reeds besloten heeft het voorstel-Borgesius niet te doen onderzoeken. Eene nieuwe bespreking in de centr. sectie zou dus weinig baten. Eene beslissing der Kamer acht hij dus gewenscht. De heer L o h m a n ziet zich verplicht tegen het voorstel te stemmen niet omdat hij tegen behandeling van dit voorstel in deze zitting is, maar omdat het van den verderen loop dezer zitting zal afhangen, of er geschikte gelegenheid zal zijn dat voorstel te behandelen. De heer Rutgers constateert alleen de centrale sectie te willen uitnoodigen om te overwegen de mogelijkheid om het voorstel alsnog op de lijst te brengen. Tijd is er genoeg, want er is niet veel aan de orde en nu is het 't beste tijdstip. De heer Lobman zegt, dat de uitnoodiging gelijk staat met een besluit der Kamer om de lijst aan te vullenen dat, ter wijl men niet weet, hoe lang de'zitting zal duren. De heer van Houten meent, dat de zitting zoo lang duurt als de werkzaamheden het vorderen. Hij wenscht thans het voorstel te doen onderzoeken. Wil de centrale seetie het, on derzoek een paar dagen uitstellendan wel, is zij reeds nu besloten het onderzoek niet te doen geschieden De heer Schaepman acht nu het oogenblik ongeschikt maar 't is mogelijkdat op het einde der week of het begin der volgende het onderzoek wel zou kunnen geschieden. De meerderheid der centrale sectie was niet absoluut tegen onder zoek in deze zitting, maar alleen tegen het nu reeds op de lijst brengen. De heer Lobman zegt tegen onderzoek nu te zijn, omdat morgen bij de behandeling van de interpellatie-lloëll de vraag zal rijzen, of de wijziging der schoolwet al dan niet behandeld zal worden. Geschiedt ditdan kan dit zittingtijdvak niet te lang duren; geschiedt dit niet, dan is er geen bezwaar tegen, dat het zittingtijdvak wat langer dure. Nadat de heer Rutgers zijn voorstel nader verdedigd had als middel om steun te geven aan 't gevoelen der meerderheid in de centrale sectie, werd dat voorstel verworpen met 46 tegen 34 stemmen, zoodat geene uitnoodiging aan de centr. sectie is gericht om de lijst aan te vullen. De Kamer is daarop tot den 11 gescheiden. Een wetsontwerp is ingediend tot verhooging van drie artikelen der marine-begrooting voor 1888tot een bedrag van f 100,500 en tot vermindering van twee andere artikelen waarop werd overgehouden zoodat het eindcijfer der begrooting on veranderd blijft. De vermeerdering ontstond door 1°. de betaling van den 4 termijn voor de torpedo- boot Habang ad f 28,300 welke moest worden over gebracht op den dienst 18882°. meerdere bewegingen van schepen en eene buitengewone uitgaaf wegens het slppen van het opleidingsschip Anna Paulowna van Am sterdam naar Rotterdam 3'. de hoogere uitkeering van loodsaandeelen tengevolge van de meerdere opbrengst van loodsgelden. De vermindering kan gevonden wor den op de posten voor schafting der bemanning en voor kosten van transport voor officieren enz. Cousignatiekae. Over het algemeen werd in de afdeelicgeD met ge noegen van het wetsontwerp tot instelling eener con signatiekas kennis genomen en de meerderheid kon zich vereenigen met de wijze, waarop de zaak geregeld was. Hadden sommigen gemeend dat de storting van ge consigneerde gelden bij de Rijks-Postspaarbank kon plaats hebbenanderen zouden niet gaarne zien dat twee ongelijksoortige takken van dienst met elkaar vereenigd werden. De bewaring van de gecon signeerde waarden kan in elk geval door de Neder). Bank plaats hebben. Eenige leden hadden alle consig- natiën onder de bepalingen van dit ontwerp willen gebracht zien maar dan zouden verschillende artikelen van Burgerlijke Rechtsvordering en van de wet van 26 Mei 1841 moeten gewijzigd worden dat niet wensche- ljjk geacht werd. Dit bezwaar werd echter niet over wegend geacht. Waarom, vroeg men wordtterwijl volgens art. 520 B. W. gelden van afwezigen in de consignatiekas gestort moeten worden ten opzichte der minderjarigen en anderen in art. 15 van het ontwerp bedoeld eene uitzondering gemaakt De artikelen van het ontwerp gaven tot verschillende opmerkingen aanleiding. De vraag van den heer LeDessan werd daarop in eene interpellatie veranderd door den heer Sales, die de regeering uitnoodigde een krediet aan te vragen. De minister-president antwoordde, dat, mochten nieuwe opofferingen noodig zijn, de regeering niet zou aarzelen, aan de Kamer middelen daarvoor te vragen. Ten Blotte werd overgegaan tot de eenvoudige orde van den dag. Den 10 werd de wet op de amnestie behandeld. Art. 1 van het ontwerp der commissie, waarbij amnestie werd verleend voor ernstige persovertredingen en voor onge oorloofde uitdrukkingen bij openbare redevoeringen is met 305 tegen 232 stemmen verworpen, doch daaren tegen de regeeringstekst met 534 tegen 5 stemmen in overweging genomen. Art 2 is vervolgens goedgekeurd. De zitting is daarna opgeheven. ZWITSERLAND. Het zwitserscbe blad Der Bund bestrijdt, blijkbaar onder den invloed der regee ring, de beschouwingen der Nordd. Allgem. Zeitung met feiten. In 1888 werden 10 en sedert 1 Jan. 1889 reeds 15 anarchisten over de grenzen gebracht en het blad Sozial-Democrat werd verboden en verhuisde naar Londenmaar de Rebel en de Ereibeit werden door de duitsche agenten Haupt en Schroder voor pruisisch geld onder de zwitsersche werklieden verspreid. Toen Schroder in hechtenis werd genomen vond de politie geraken maar bij hem had zij een anderen grondslag. Hij geleek op een wanhopende, die de gelofte gedaan heeftniet eerder zijn haar te laten knippen of zijn baard af te scheren alvorens een geleden verlies her steld een smaad uitgewischt of eene onrechtvaardig heid gewroken is. Het zoogenaamde onrechtdat Racosta wreken wilde, was echter ten volle verdiend. Gedurende een jaar had bij te Civitavecchia in het bagno doorgebracht wegens schandelijk misbruik van vertrouwen, totdat de Heilige Vader, naar aanleiding van eenige opzienbarende bekeeringen aan bem en eenige andere misdadigers genade geschonken bad. Een heftig tooneel was gevolgd toen Emmanuele van Civitavecchia te Rome terugkeereade juist aan kwam op het oogenblikdat zijne Crispina aan de zijde van een elegant gekleeden Eranschmaneene „carrozza" besteegom naar de opera te rijden. De begenadigde gevangene greep in zijne woedende jaloe zie den jongen man bij de borst en was op het pant zich als een verscheurend dier op hem te werpen toen door de krachtdadige tusschenkomst van Crispina de beide kampioenen gescheiden werden. Met een lachend uitgesproken „tot weerzienswendde zij zich tot den EraDBchman en verzocht hem alleen weg te rijden zij zou intusschen met den krankzinnige die niet begreep dst tusschen haar en den tuchthuisboef geene gemeenschap meer kon bestaan voor goed af rekenen. in deze stemming bereikte zij met Racosta het huis barer moederwaar zij sedert de veroordeeling van haar echtgenoot gewoond had. Het onderhouddat zij daar met hem had leidde eehter niet tot het ver wachte resultaat. Emmanuele, anders de inschikkelijkheid zelve, bijna haar slaaf, weigerde kalm maar vastberaden der trouwe- looze de vrijheid terug te geven eu toen zij hem uit lachte en toeriep dat hij wel de laatste zijn zou wien z.j bij de volvoering van haar plan raad zou vragen dat zij alleen om schandaal te vermijden hem mede naar huis genomen had toen herinnerde hij haar met onheilspellend rollende oogen aan het feit, dat zij bij het misdrijf, waarvoor hij bad geboet zijne mede schuldige geweest was en dat hij zulks niet verzwijgen zon, indien zij hem, ter wille van dien vreemdeling, aan zyn lot overliet. Te vergeefs deed zij haar best om hem met hare ongelcofelyk radde toDg te overtuigen, dat hij zonder haar veel betere vooruitzichten hadom zich door de wereld heen te slaan en elders een nieuw vaderland te vinden; te vergeefs zwoer zij hem, dat zij bem zijn leven vergallen, hem pijnigen zou tot het uiterste, indien hij haar toch dwong verder met hem te blijven leven te vergeefs betuigde zij dat zij bem niet liefhad dat zij hem nooit had liefgehad en dat die fransche koop manszoon al hare gedachten zou innemen Emmanuele bleef onverbiddelijk. „Dat zal wel weer terecht komen", sprak hij met beveude stem. „Als ik u maar eerst weer bij mij heb, als ik u door de daad bewijzen kan dat het miju ernstig plan is u rijk, gelukkig en vroolijk te maken, dan zult gij dien Eranschman wel vergeten en inzien hoe schandelijk het was den man te willen verlaten dien gij zelve in het ongeluk hebt gestort." Kortomhoe ongaarne ookCrispina moest zich voegen er bleef slechts de keuze over om te gehoor zamen aan haar wettigen echtgenoot of naar het bagno te gaan, want voorloopig moest de jonge Marseillia&n, aangenomen dat de quaestie voor hem meer was dan eene vluchtige grap, nog anderhalf jaar in Rome bly ven, zjodat de ontvoering, waarmede Crispina gedreigd had, alB derde mogelijkheid nog niet in aanmerking kon komen. Acht dagen later volgde Crispina haar echtgenoot naar Livorno. Door een gelukkig toeval vond Emmanuele daar weldra werk op het kantoor van een voornaam koopman, die voornamelijk met Provence en Catalonië handel dreef. Wordi vervolgd) De regeering heeft een nieuw wetsontwerp ingediend tot verzekering van de toepassing der bij het Wet boek van Strafvordering en bij de wet van 15 Jan. 1886 toegelaten vrijheidsbeneming, nu de eerste Kamer haar eerste ontwerp heeft verworpen. Art. 3 bet voornaamste artikel, luidt als volgt „Voor vrijheidsbeneming, bedoeld bij art. 1 kan in woningen, waarin de te vatten persoon zich bevindt of ondersteld wordt zich te bevinden tegen den wil van den bewoner worden binnengetreden op vertoon 1°. in geval van ontdekking van een strafbaar feit terwijl het wordt gepleegd of terstond nadat het is gepleegdvan een schriftelijken algemeenen of bijzon- deren last van den tot opsporing daarvan bevoegden ambtenaar van bet Openbaar Ministerie of van een schriftelijken byzonderen last van den tot opsporing daarvan bevoegden hulpofficier van jnstitie 2°. in alle andere gevallen van een schriftelijken bijzonderen last hetzy van de overheid die het bevel tot vrijheidsbeneming heeft gegeven hetzij van die, op wier bevel de tenuitvoerlegging daarvan geschiedt of van den ambtenaar, die deze vervangt." Van het binnentreden in dit artikel bedoeld, wordt door dengene die deze handeling heeft verricht pro ces-verbaal opgemaakten aan dengene in wiens woning is binnengetreden binnen tweemaal 24 uren in afschrift medegedeeld. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot verlenging der tegenwoordige regeling van het onder wijs aan de Kouinkl. Mil. Axademie tot 1 Sept. 1890. Zij heeft zich beijverd om een voorstel tot eindregeling van dat onderwerp vast te steileu; daarmede is evenwel meer tijd gemoeid geweest dan zij aanvankelijk kon voorzien. Hoofdzakelijk is dit het gevolg geweestzoowel van het tusschen de ministers van oorlog en koloniën ge houden overleg als van de omstandigheid, dat het noodig werd geoordeeld nopens verschillende belangrijke pun-

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2