telegrafische fienchicu. Berichten. Bears- eu UftarKtbcricfitcn. ten alsnog bet advies in te winnen van de inspecteurs der wapens en van den Gouverneur der Koninklijke Mil. Academie. Hoewel nu bedoeld wetsvoorstel sedert eenigen tijd de departementen heeft verlaten en dan ook naar de regeering vertrouwtde Stnten-Generaal weldra ral bereiken, aal dit, vreest zij, niet z66 tydig in het loopende zittingjaar kunnen zijn dat zij er op zou mogen rekenen dat de herziening der regeling van het onderwijs aan vermelde academie binnen den daar voor ingevolge de wet van 4 Augustus 1888 (Stbl. no. 107) gestelden termijn 1 Sept. 1889 tot stand zal kunnen komen. In de eerste zes maanden van 1889 zijn voor de eerste maal nederlandacbe zeebrieven uitgereikt aan 29 schepen met een netto inhoud van 35,650 96 kub. el of 12,538,81 tonnentegen 36 schepen metende 22,713,65 kub. el of 8,091,37 tonnen in hetzelfde tijd vak van 1888. Van 30 Juni tot en met den 6 zijn te Haarlem tien personen aan mazelen overleden. Het OOjarig bestaan van het regimsr.t grenadiers en jagers is den 6 herdacht met een feestcoDcert op het in een feestterrein veranderde achterplein der gre nadiers-kazerne te 's-Gravenhage. Bij den poort, ingang tot het gebouw, was een goed verlichte eereboog, voor zien van de jaartallen 18291889, terwijl de voorzijde der kazerne langs de Mauritskade prachtig met gas verlicht was. Met een bal werd bet feest dien avond besloten. Den 8 stonden de 5 bataljons van het regi ment in groot tenoe in slagorde geschaard langs de Maliebaan. Na de aankomst van den divisie-komman- dantgeneraal majoor Klerck werd inspectie over de troepen gehouden. Vervolgens werd een dagorder voor gelezen en door generaal Klerck eene toespraak gehou den, zijnde een gelukwensch met het gevierde feest waarvoor de kommandant vau het regiment den gene- raai zijnen dank bracht. Op den terugmarsch naar de kazerne werd eene wandeling door verschillende straten der stad gemaaktwaarbij de troepen langs 's Konings paleis en langs het ministerie van oorlog gingen. De minister van oorlog verscheeD met zijn adjudant voor het venster Des avonds werd voor de soldaten eene muziekuitvoering op de binnenplaats gegeven en een vuurwerk afgestoken. Den 6 hield de postduivenvereniging „De Ooie vaar" te 'e-Gravenbage hare eindvlucht met oude duiven uit Bazel afstand 555 mijlen, alwaar de duiven door de postduivenvereniging aldaar te 5 uren 's morgens werden losgelaten. Dienzelfden dag kwamen des namid dags vier duiven op hun bok terng, nl. te 5 u, 49 m. duif van den heer F. H. M. Pontier; te 6 u. 15 m. duif van den heer J. J. G. van den Berg; te 7 u. 5 m. twee duiven van den heer v. d. Berg den 7 des och tends te 7 n. 45 m. duif van den heer G. P. J. A. Verbeet; te 7 u. 55 m. duif van den heer J. J. Frenaij; te 8 u. 30 m. 2 duiven van genoemden heer van den Bergte 10 u. 10 m. duif van idem te 10 u. 12 m. duif van voornoemden beer Verbeet. Bij kon. besluit van den 6 is op verzoek eervol ontslagen, wegens woonplaatsverandering, te Haarlem de heer G. van Wieringhen Borski als 1 luit. bij de dienst doende schutterij en te Enkhuizen de heer E. F. M. Dekker als 2 luit. en benoemd te Haarlem tot ma joor-commandant de heer mr. W. Jager Gerlings tot 1 Initenaut de heer C. J. van Walchren tot 2 lnitenant de heer J. B. Avis; tot 2 luitenants a la suite de heeren P. J. E Lefèbvre en F. P. du Rieu. Den 7 is te Esschen eene bouwschuur verbrand met rnim 100.000 P. hooi en vier kostbare landbouw werktuigen. De prov. staten van Friesland hebben den 8 be sloten voor f 4000 deel te nemen in de waarborgstel ling van eene inzending van nederl. vee naar de in April 1890 te Bnenos-Aijres te houden landbouwten toonstelling, die van Drente tot een bedrag van 500. Den 8 is door de leden der Nederl. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst na afloop van bare te Haarlem gehouden vergadering een door den architect dr. Cuijpers ontworpen gedenkteeken onthuld op het graf van dr. J. N. Ramaer op de gemeentebe graafplaats aan den Schooterweg aldaar, bestaande uit een sarkofaag van granietmet een in brons uitgevoerd medaillon portret van dr. Ramaer en het opschrift De Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst aan haren stichter. Den 8 is te Botterdam aanbesteed a. het bouwen «ener doleerende kerk. Van de zes inschrijvers was de heer H. W. Vroljjk voor f 59990 de laagste de hoogste inschrijvingssom was f 89979 b. het stichten van een gebouw tot het houden van kerkeraadsvergaderingen ten dienste der doleerenden. Laagste inschrijver was de heer A. Boef te Kralingen voor f 29600 hoogste inschrijvingssom f 37500. ^Bij kon. besluit vau den 8 is benoemd tot raads heer in het gerechtshof te Amsterdam de heer mr. D. L. de Leao Lagunathans kantonrechter in het 3 kanton aldaar. Den 9 is te Maastricht na eene korte ongesteld heid overleden de heer A. J. Brevet, hoofdingenieur van den waterstaat. Van wege de vereeniging tot verbetering Van 2l6t paardenras voor Wieringerwaard en omstreken had den 9 te Schagen op het terreia van den heer Broersma eene keuring plaats van afstammelingen van haren hengst Norma II geboren in 1887. Zeventien stake, waaronder menig schoon exemplaar waren aan geboden. De eerste prys f 25, werd toegekend aan den heer D. Geerligs te Anna Paulowna de tweede prijs 15 aan mej. wed. Geertsema te Kolhorn en de derde prys 5 aan den heer E. C. Willekes MacDo- Bald te Koegras. By kon. besluit van den 9 is benoemd tot notaris te Utrecht de heer C. A. A. A. Benit, candidaat-notaris aldaar. Den 10 is te 's-Gravenhage o. a. aanbesteed het maken en stellen van twee dubbele ijzeren basculebruggen over de in aanbouw zijnde schutsluizen nabj den^Ss. Antoniedyk onder de gemeente Diemenprovincie Noordholland, behoorende tot de werken voor den aan leg van een kanaal ter vorbinding van Amsterdam met de Merwede. Laagste inschrijver was de „8ociété Anonyme de Solessin" te Tiileur, bij Luik, voor/64.785. Het Hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzersge nootschap heeft, na het oordeel der afdeelingen te hebben ingewonnen over eenige door hem gemaakte opmerkingen omtrent het aanhangige onderwijsontwerp, thans een uit voerig adres aan de Tweede Kamer gericht. Het plaatst zich daarbij hoofdzakelijk op een paedagogisch standpunt en handelt niet over de vraag, hoe de Staat zich van zijn onderwijsplicht heeft te kwijten. In de eerste plaats betuigt bet zijne ingenomenheid met enkele verbete ringen, zooalshet herstellen der paedagogiek als eisch van het examen voor hoofdhet verwijderen van wiskunde en vrouwelijke handwerken als verplichte examenvakken de grootere bevoegdheid aan Ged. Staten te geven omtrent raadsbesluiten. Betreurd word', dat voor het ontslag van het hoofd eener openbare school niet meer de medewerking van een schoolop ziener vereischt wordt. Na nog enkele wenschen te hebben geuit, o. a. algemeene invoering vau eenvoudige gymnastiekkomt bet adres tot de bezwaren. Het spreekt daarbij zijne groote beduchtheid uit, wegens den achteru'tgang waarmede het lager onderwijs door ver schillende voorgestelde nieuwe bepalingen bedreigd wordt. Vooreerst wat de opleiding der onderwijzers betreft. Omtrent de kweekelingen is bij weglating van het woord „rechtsireeksch"eene bepaling noodig, verbie dende het geven van ouderwijs in een leervertrek waarin niet te gelijker tijd een bevoegd onderwijzer aanwezig is. Het premiestelsel op het „klaarmaken" wordt afgekeurd als leidende o. a. tot de herleving eener jammerlijke dressuur. Over de afschaffing der vergelijkende examens waren de gevoelens zeer verdeeld. Vóór het bestaande stemden 976 leden, er tegen 817. (In Gelderland waren 154 van 202 tegenin Utrecht 37 van 54; in Drente was de stand 51 tegen 46 in de andere provinciën was de meerderheid er voor (in Friesland, Noord-Holland en Zeeland met zeer klein verschil in getal). Het hoofdbestuur schaart zich aan de zijde der meerderheid, maar dringtevenals velen onder dezeaan op meer practische inrichting. Intusschen verklaarden zich 1368 tegen 149 leden er voor, dat bij afschaffing der vergel. examens, althans overeenstemming moet worden gevor derd (niet enkel overlag) tusschen gemeentebestuur en schoolopziener en bij gebreke daarvan een vergel. ex. gehouden ten overstaan van B. en W. en op kosten van het Rijk. De overgroote meerderheid (1407 stem men) verklaarde zich ook tegen beperkende wettelijke bepalingen omtrent leeftijd of diensttijd; 't is voldoende daartoe aan de gemeentebesturen vrijheid te laten. Bijna eenstemmig verklaarden de leden zich tegen vermindering van het thans vereischte getal onderwijzers en tegen het onthouden der rijksbijdrage voor onder wijzers boven het wettelijk minimum aangesteld. Ofecboon zich onthoudende van een oordeel omtrent het subsidieeren van bijzondere scholen komt het be stuur op tegen het bevorderen van kleine schooltjes met slechts één onderwijzer. Zijn zulke schooltjes in sommige gemeenten met zeer verspreide bevolking on vermijdelijk tot deze moeten zij beperkt blijven. De school met ten minste twee onderwijzerswaar althans van eenige verdeeling van den arbeid sprake kan zijn behoort als de eenvoudigste type erkend te worden by bet toekennen van rijkssubsidie. Verder wenscht het voor het maatschappelijk onderwijs ten minste 20 uren bepaald te hebben met duidelijke aanwijzing daar van in de school. Verder wordt gevraagd dat de overgangstijd van 8 jaren in eenige termijnen worde verdeeld voor gelei delijke aanvulling van het ontbrekende personeel. Ten slotte verklaarden 1549 tegen 167 leden zich voor invoering van leerplicht, ten minste tot het vol brachte 13 levensjaar. Het adres eindigt met den wensch dat de Tweede Kamer door hare besluiten zal „beschermen wat een maal voor het volksonderwijs is verkregen, zoo mogelijk iets goeds daaraan zal toevoegen." De heer E. te Zalt-Bommel weigerde eene reke ning van dr, Mezger voor de behandeling zijner echt- genoote te voldoen op grond dat zij door dr. Mezger geheel verkeerd behandeld was. Zijne echtgenoote was daarna onder behandeling van een anderen geneesheer gekomen die haar geopereerd had aan de gevolgen waarvan zij bezweken was. Dr. Mezger sprak hem in rechten aan en de arr. rechtbank te Tiel stelde hem in het gelijk, zich vereenigende met het door zijnen ad- vokaat aangevoerde dat aan den geneesheer de wijze van behandeling is overgelaten en zelfs wanneer deze zich vergist mocht hebben, hierin geene aanleiding be staat om hem zijn loon te weigeren. Het vervoer over de Noordbrabantsch-duitsche spoorwegmaatschappij is over het eerste halfjaar 1889 gedaald tot f 169.336.56 tegen f 194.244.72J in dat tijdvak van 1888zijnde per dagmjjl f 10.06 tegen f 12.47J Te Franeker heeft het Bijk het huis van wijlen den heer mr. G. Schot aangekocht voor een post- en telegraafkantoor. Gedurende Juni zijn te Harderwijk bij bet kolo niaal werfdepot aangenomen 28 nederianders en 32 vreemdelingen en van de verschillende korpsen hier te lande overgenomen 28 man, alzoo samen 88 man. Ds. C. J. Lammerink te Scheveningen heeft voor het beroep naar de ned. herv. gemeente te Haar lem bedankt. Te Emmen is een halve bunder boschgrond door brand vernield door bet omslaan van den wind kon men den brand spoedig bedwingen. De doopsgezinde gemeente te KOOg-Zaandijk. heeft ter beroeping van een predikant het volgende tweetal gemaakt ds. P. S. Bakels te Texel en ds. C. A. Wijbrands te Enschede. Den 14 geschiedt hieruit eene keuze. De Nederl. Indische Handelsbank keert 4 pet. dividend uit. Door de kiesvereeniging „Plicht en Becht" te Purmerend zjjn tot candidaten voor den gemeente raad gesteld de heeren A. de Goede en K. Schilder. Daar de laatste sociaal-demokraat is, heeft het grootste gedeelte van het bestuur der kiesvereeniging zijn ont- s!ag genomen en hebben ook verscheidene leden voor bun lidmaatschap bedankt. In de gemeente Graft zijn voor den gemeente raad aan de beurt van aftreding de heeren J. Muijs en B, v. d. Meer. Te Westgraftdïjk zal een schoolfeest gehou den worden, bestaande in een bezoek aan Artiste Amsterdam. Onder de voor den gemeenteraad aftredende leden staat onder Zuid- en Noordschermeer, in ons vorig nummer, vermeld de heer K. Olij Dz., hetgeen moet zijn K. Olij Oz. In den nacht van den 10 is bij een zwaar on- weder boven Vlissingen eene boe in het land door den bliksem doodgeslagenterwijl even verder de bliksem in eene boerenhofstede sloegvermoedelyk door den schoorsteen en te recht kwam in eene bedstede waarin twee dienstmeisjes en een kind lagen te slapen. Het meisjedat tegen den muur lag werd gedood bet andere meisje en het kind waren slechte weinig ge schroeid en kwamen du» met den schrik vrij. In een kast was alles stuk geslagen. De gemeenteraad van Heemskerk heeft de jaarwedde van de onderwijzeres van af 1 Juli met ƒ50 verhoogd voor het geven van onderwijs in de nuttige handwerken op woensdagnamiddag. De voorschriften betreffende de zekerheid van ontvangst zijn in dier voege gewijzigd, dat voortaan tot het stellen der hoogste zekerheid met het verbinden eener inschrijving op het Grootboek der 2% pet. Nat, Schmd van f 35800 kan worden volstaan. De zevende aflevering is verschenen van den bekenden historischen roman L. Bellstab's 1812uitgave van S. en W. N. van Nooten Schoonhoven, 's GHAVEXHAGE 11 Juli. Tweede Kamer. Minister Mackay verklaarde in ant woord aan den heer Boëil, dat hij eeoe verlenging van den termijn van art. 88 der schoolwet (maximum aantal on derwijzers) niet noodzakelijk achtte. Bij het opmaken der gemeentebegrotingen zullen de gemeenten zich aan de bestaande wet moeten houden zonder schade voor de financiën. Aan den heer Lohman verzekerde hij de volgende week het regeeringsantwoord betref fende de schoolwet aan de commissie van rapporteurs te zullen toezenden. Evenals zoovele jaren reeds werd ook maanda3 en woensdag, den 8 en 10, het schoolfeest door de kinderen van de openbare armen-, tusscheri- en burger scholen met veel opgewektheid gevierd. Daar de heer Bosman geen twee booten beschikbaar had om de feestvierenden naar Schoorldam te brengen klopte de commissie aan bij de heeren gebrs. Zur Miihien die zich niet onbetuigd lieten en evenzeer gratis de helft dat k.eiaen meênamen. Op Schoorl werd weder gespeeld, geklommen, gezongen en genoden en '8 avonds5 beerden allen meer dan voldaan huiswaarts op twee Alkmaar Packet's. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 10 Juli. Jan, Z. van Jan Hoogland en Maria Petronella van den Berg. OVERLEDEN. 11 Juli. Simon, Z. van Klaas Waagmeester en Jansje Mo'e- naar, 3 j. en 10 m. ARRON DISSEMENTS-RECHTBAN K. Behandeling van strafzaken op 9 Juli. W G. Jz. en J. W. G„ Egmond aan Zee, desertie als schepeling voor de reis de eerste 7 dagen gev., de tweede vrijgesproken. H. W. L., Amsterdam, oplichting, 1 jaar gev. J. P., Zuidschermeer, verduistering, 1 jaar gev. K. K., Helder, diefstal, 3 maanden gev. J. V. Z., Helder, onzedelijke handelingen, 6 maanden gev. levens werden 17 bedelaars tot verschillende straffen ver oordeeld. Amsterdam 10 Juli. Aardappelen. Geldersche Kralen 2 70 a 2,90 Rynsburger Muisjes f 2.30 a 2.80, Katwijker zand f 4 a 5, dito Muisjes t 2,10 a 2,50, Andijker Muisjes 2 30 a 2,80, Westlandsche Kleimanden r 2,40 a 2,80, dito Losse t 2,35 a 2,75, dito Kleimuisjes f 2,40 a 2,90, dito Zand/3 20 a 3,40 per mud. Handel fhuw. Raapkoeken 70 a 87. Lijnkoeken /8,75 a 11,50 per 100 P. Petroleum onverauderdAmerika loco 8,60, Sept.—Dec! 8,85 eutr. In cons, t 9,75, Russ. Nobel onveranderd Aangevoerd 179 vette Kalveren 0.70 a 0,90 pér P. 57 Nucht. dito 8 a 15,190 Vette Varkens ƒ0,40 a 0,40 per P*. Enkhuizen 10 Juni. Kleine kaas f 31, aangevoerd 31 stapels Karweizaad f 10, Nieuw 11,50 a 12, Mosterdzaad f 16 a* 20, Erwten: Grauwe f 18 a 20, Bruine Boonen f 11 a 14Gerst f 4a 5, Haver 3,50 a 4Kippen 1 0,60 a 1 Kipeieren f 3,50 a 4 per 100, Boter ƒ0,60 a 0,65 per kóp. Haarlem 10 Juli. Aangevoerd 99 stapels Kaas. uitmakende 12801 stuks, wegende 23857 P. Hoogste prijs 28 50 Aangevoerd 1 Koe 110, 19 nucht. Kalveren'/ 12 a 7 18 Schapen 22 a 18, 22 Lammeren 18. Schagen 11 Juli. Aangevoerd 5 Paarden 75 a 1405 Stieren f 55 a 170, 20 Geldekoeien 150 a 225 18 Kalf- koeien f 115 a 275 8 nucht. Kalveren 10 a 19 80 Schapen 14 a 29,50, 90 Lammeren r 10 a 15 8 magere Vnro?iU8i/'^ a 16' i! BiSgen 7 a 9, Boter per'kop 0,80 a 0,90, Kipeieren 2,50 a 3, Eenden dito t 2,85 a 2,90 per 100. Schiedam 10 Juli. Moutwijn 9, Jenever f 13 per v.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3