Circus Oscar Carré. fimucnlaud. f 3860. de lezer van de volgende redeneering De tarwe wil de heer Bahlmann belasten met een invoerrecht van f 1,20 per 100 kilogram en de rogge precies met de helft. Waarom P »Het wittebrood in het algemeen" zegt hij »is het voedsel van de vermogende klasse, en het roggebroodofschoon even voedzaammeer geschikt voor minder verwende magen en meer onder het bereik van den minderen man." Maar wat doet dit er toe als het invoerrecht het brood niet duurder maakt p In dat geval zou men immers veilig op tarwe en rogge hetzelfde invoerrecht kunnen stel len. De vreemde producent, die bij ons zijn granen invoert, betaalt het toch, verzekerde ons de heer Bahlmann. Zou het ook kunnen zijn dat al de raadselen, die het voorstel van den heer Bahlmann met zijn toelich ting aanbiedt, zonder er de oplossing bij te geven, zijn politieke geestverwanten hebben weerhouden hem bij de indiening van zijn ontwerp ter zijde te staan, zoodat hij de eenige voorsteller is en misschien de eenige verdediger zal blijven Men schrijft ons uit Winkel: Verleden woensdag maakten 37 der oudste kinderen van de openbare scholen dezer gemeente een uitstapje naar Amsterdam, begeleid door onderwijzers en commissie leden. Aldaar aangekomenwandelde men in groepjes naar de melkinrichting in de Kalverstraat. Vandaar begaf men zich naar het rijksmuseum welk prachtig gebouw met zijn kunstschatten bezichtigd werd. Na in een café op het Leidsche Plein den inwendigen mensch versterkt te bebbeD, was het doel der verdere wandeling „Artis". Aldaar vertoefde men een paar uur met het grootste genot. Jammer echter werd dit genoegen eenige oogenblikken verstoorddaar een zestal meisjesdie zich even verwijderd hadden en, bij haar terugkomst geen der andere reisgenooten ziende buiten het hek van „Artis" gingen en de straat opliepen. Gelukkig werden zij spoedig gevonden daar een beer haar aan het politiebureau op het J. D. Meijerplein in bewaring gegeven had. Daarna kwamen allen per tram ongeveer 3 uur op den Dam. Vandaar werd bij „Kras" een bezoek gebracht eu eenige verfrissching gebruiktna tuurlijk verlustigden zich de kiadereu in al hetschooue, dat zij daar zagen. Wederom verdeelde men zich in groepjes, wandelde d.?or Damstraat, Kalverstraat en Nieuwendijk en keerde het gezelschap vroolijk en vol daan met den trein van 4 50 naar Noordscharwoude en verder per rijtuig naar huis terug. De heer C. Corver van Wessemlid van den gemeenteraad van Zaandam, beeft bij gelegenheid van zijn 40jarig huwelijk aan die gemeente kosteloos in eigendom aangeboden een hem toebehoorend perce .-1 weilandgenaamd „de Starven", groot een bunder, ge legen langs het Noorderkerkpad een der toegangs wegen naar het spoorwegstation welke aanbieding in z'ch sluitdat de schenker dit perceel voor zijne reke ning tot Volkepark inrichten en jaarlijks f 300 onder houd verzekeren zal. De gemeenteraad heeft den II in eene buitengewone vergadering dit geschenk onder dankbetuiging aanvaard. De arr. rechtbank te Ël&cirlom heeft den 11 Hendrik Visser, die terecht gestaan heeft wegens po ging tot doodslag op zijne vrouw veroordeeld wegens mishandeling tot 2 maanden gevangenisstrafvermin derd met den tijd, dien hij in voorloopige hechtenis doorbracht. De arr. rechtbank te Amsterdam heelt den 12 bevestigd het tegen bedoelden Hendrik Visser den 4 April gewezen vonnis, waarbij hij tot één jaar gevan genisstraf veroordeeld ras wegens opzettelijke beleedi- ging den Koning aangedaan. Het provinciaal bestuur van Noordholland heeft vermetele aauvalster met zijne verachting te straffen en van eene verdere vervolging af te zien. Crispina echter was door dezen éénen nacht, dien zij achter de muren van de gevangenis had doorgebracht, tot in het diepst barer ziel geschokt. Doffe woede een gevoel van haat tegen alles wat haar zelfs maar aan haar vijand deed denkenhad zich van haar meester gemaakt en be- heerschte haar geheele wezen. Haar verdere levensloop was niet geschikt om de hardnekkigheid van hare verbittering te verminderen. Gedurende den korten tijd dien zij nog in Livorno bleven kwamen baar allerlei geruchten ter ooredie haar het bloed naar de wangen joegen. Het pnbliek, dat het spoedig bekend geworden voorval op zijne wijze uitlegde, haspelde het vroeger gebeurde en het tooneel in de woning van den koopman door elkander, en ver telde dat de reden van het ontslag gezocht moest worden in het verduisteren van eene aanzienlijke som gelds. Ook Crispina werd op zulk eene boosaardige wijze in de zaak gemengd dat de eigenares van de woning, waar het ongelukkige paar op een zolderkamertje de wijk had genomec, de jonge vrouw op zekeren dag op de trap aansprak, eu haar ouder het hartstochtelijk aanroepen van alle heiligen, die haar op dat oogenblik invielen de verzekering gaf, dat hare goede woning nog nooit zoo Bmadelijk was ontwijd geworden als door het eerlooze gedrag vau de Bacosta's en indien het liederlijke paar onmiddellijk wilde vertrekken zou zij, de eigenares, gaarne van de huurpenningen, die voor het loopende kwartaal verschuldigd waren, atzieD. Hoe weinig bedenkingen in de lichtzinnige CrispiDa ook oprezen, waar het goid de rechten van anderen met voeten te treden, thans, nu zij zelve de beleedigde mishandelde party waswerd haar rechtvaardigheids gevoel op de krachtigste wijze wakker geschud. Zij was woedend dreigde hare aauvalster met dolk en vergift en verklaarde eindelijk, dat de Bacosta's veel te hoog stonden om ook maar eene seconde langer dan noodig was onder het dak van zulk eene lastertong te blijven wonen. Den volgenden dag verkochten de Bacosta's het ar moedig meubilair, dat zij zich hadden aangeschaft, voor den 11 bij enkele inschrijving aanbesteed het voort zetten der verbetering van den Omringdijk op het eiland Marken, geraamd op f 3800. Laagste inschrijver Marten de Vries en Leeuwke Zandstra te Lemmer voor De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebhenden dat op 1 October a.s. als volontair toegelaten kunnen worden bij den artillerie-oursus te Delft 8 en bij den voorbereidenden practischen cursus der Militaire School te Haarlem 25 jongelieden. De Staatscourant van den 12 bevat die voor de toelating gestelde eischen, en de vermelding van de wijze, waarop men zich aanmelden moet en van de over te leggen stukken. Mej. G. C. Olij, tijdelijk onderwijzeres te Aker sloot is den 11 benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Driehuizengemeente Zuid en Noord-Schermer. Van 6 tot en met 12 Juli zijn aan de bad- en zweminrichting genomen 588 baden, waarvan 132 door on vermogenden en 86 door dames. Een vijfjarig kind dat in het Verdronkenoord te water geraakte, werd door H. Obdam gered. Den 13 werden alhier door de politie in beslag genomen twee schapen in den afgeloopen nacht ontvreemd aan een landman onder Heemskerk terwijl de daders K. en B., van Haarlem, werden aangehouden. Het den 11 in den stadshout door het Stedelijk muziekcorps gegeven concert gaf tot een leestehjk huldebetoon gelegenheid, naar aanleiding van de door het corps te Zaandam behaalde overwinning. De muziektent was met vlaggen versierdde beide buitensocieteiteu met lampions verlichtwat onder het kleurrijke groen een fraaien indruk maakte. Te half negen haddeu zich in de Doelen verzameld de tamboers, het kader der schutterij de vereeniging Caecilia het zanggezelschap Crescendode tooneelvereeuigingen Talma en Eidelio de Alkmaarsche Turnclub „Kracht en Vlugheid" het brandweercorps „Burgerplicht" en de schermvereeniging „Begoor" die zich voor zoover men ze bezatmet hunne vaandels, iu genoemde volgorde naar de muziek- laan begaven zich daar om de tent schaarden en af wachtten, totdat het zesde nummer van het programma, „Sardanapole", fantaiaie van A. Launay, het verplichte stuk, waarmede de onderscheiding was verkregen, was afgespeeld. Toen begaf zich de voorzitter van „Talma", de heer C. Emont Jr., vergezeld van de beide opper- brandmeesteis van „Burgerplicht de beeren D. Poll en J. J. Baogh, eveneens de jongejuffrouw Louise Abraas, iu de muziektent, waar de heer Emont den directeur van het stedelijk muziekcorps eu het corps zelf toesprak en gelukwenschte, uit aller Daam, met de verkregen zege, terwijl bet genoemde meisje een grooten lauwerkrans overhandigde uit naam van de vereenigiugenTalma, Fidelio, Caecilia, B-goor en Crescendo. De heer J. M. Otto bedankte met een toepasselijk woord. Nadat het geheele programma was afgespeeld, dat met groote stilte door ae buitengewoon talrijke menigte werd aangehoord, begaf zich de stoet weder stadwaarts, nu vergezeld van het muziekcorps, en trok hij nog door verschillende straten naar het üoelenveld, waar de heer Otto nogmaals voor do hem en zijn corps bewezen eer bedankte. Wij maken onze lezers opmerkzaam op achter staande advertentie vau den heer Emeia, waarbij hij de gelegenheid aanbiedt, om eenen Nachtceres CaCtUS te zien bloeien. Den 11 is aan de Bijks-Universiteit te Utrecht tot doctor in de geneeskunde gepromoveerd de heer Dirk Willem van Leeuwen geboren te Alkmaar den 9 Februari 1863 na verdediging van een proefschrift, getiteld „Over den invloed der capillariteit op het transport van lagere organismen." een derde van de waarde aan een uitdrager en eenige uren later zat de familie ia de diligence, die hen over Pisa naar Toscane's hoofdstad bracht. De gelukster, die Emmanuele beschenen had, toen hij in Livorno, niettegenstaande het gemis aan goede aan bevelingen, eene betrekking gevonden had, was onder gegaan. Gedurende vier weken stelde hij alle pogingen in het werk, maar zij bleven vruchteloos. Iu Florence heerschte in dien tijd bovendien zulk eene onnatuurlijke overvoering iu alle takken van haudel eu nijverheid, dat het hem, zelfs met de beste aanbevelingen, niet gemak kelijk zou zijn gevallen. Hij maakte dus van de gele genheid gebruik dat een rijtuigwegens gemis aan reizigers, ledig naar Ancoua moest vertrekken, om even plotseling als hij uit Liverno verdwenen was, van Flo rence afscheid te nemen. Na eene reis van vele dagen door de Appenijnen kwamen zij te Ancona aan. Emmanuele was vast besloten, elke denkbare betrek king al was zij ook nog zoo ondergeschikt en zoo ellendig, aan te nemen, als zij hem maar in staat- stelde te blijven bestaan. Niettegenstaande zijne bescheiden eischen echter, werd de ijver, waarmede hij zoeht, niet beloond. Het weinige geld dat hij van Livorno had medegebracht, begon op bedenkelijke wijze in te krimpen en eiken dag moest hij, bij zijne terugkomst in de kleine herberg, waar zij hun intrek hadden genomen, de hem angstig verbeidende Crispina het bericht medebrengen Niets niets hoegenaamd Ja, het scheen wel, dat hjj minder kans had van slagen, naarmate hij zijne eischen lager stelde. Het scheen verdacht, dat een fatsoenlijk gekleed mandie in zijn geheele wyze van optreden eenige beschaving verried, zieh als portier, ja, zelfs als huisknecht of boodschappenlooper aanbood. Daarbij kwamen nog het scherpgeteekende magere gelaat en de aDgstig rondkijkende oogen, die in ieder hoekje een verrader meende te vinden en het „Neen" volgde als van zelf. Kortom op het einde van de derde week was Em manuele der wanhoop nabjjen alleen de trots van Crispina hield hem staande. Zjjdie in den aanvang wel geneigd was geweest hem te verwijten, dat hij haar iu de ellende gestort bad, prees thans zijn ijver, sprak Bij kon. besluit vau den 7 Juni is goedkeuring verleend aan de stBtuten der Noordhollaildsoho Hypotheekbank te Alkmaar, met een kapitaal van f 500,000 in twee seriën van 250 aandeelen a f 1000 waarvan de eerste serie geheel geplaatst is en waarvan de tweede geplaatst moet zijn binnen 5 jaren na 7 Juni 1889. De statuten zijn vermeld in bet bijvoegsel van de Staatscourant van den 12 Juli. Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. gemeente alhier door ds. L. H. F. A. Faure HEzn. te Bhede. Bij de gehouden toelatings-examens tot de Rijks Hoogere Burgerschool werden tot de eerste klasse toegelaten W. J. D. Appel L. M. van den Berg, J. A. C. Bender, J. J. de Groot, A. Hoek (van Ondorp), W. Holsmnller, E. G. van der Horst, H. P. Kluitman, B. Kraakman, P. C. Mensouides, V. Nobel (van St. Paoeras), J. N. Preijer, H. G. Preijer, H. A. Schaaps, F. J Stikkei, M. A. M. Vrijer (van Broek op Langendyk), H. Zijp (van Wieringerwaard), D. Kliffen (van Broek op Langendyk), en de jongejuffrouwen M. J. Boeke en H. Lngten benevens voor de derde klasse (voor talen) mej. M. Stikkei van Dam. Voorwaardeljk werden tot de eerste klasse toegelaten 3, afgewezen 2. Beeds vroeger berichtten wijdat het voornemen bestond bij den heer Carré, om ter gelegenheid van de aanstaande kermis in deze gemeente een reeks van voorstellingen te geven. Het stuitte echter aanvankelijk af op de moeielijkbeia, om een terrein voor het circus te verkrijgen. De Paardenmarkt toch, waar het gewoon lijk eene plaats vond was reeds zeer vroeg door anderen besproken, zoodat te vreezen was, dat aan het plan geen gevolg kon worden gegeven. Door de wel willendheid evenwel van beeren burgemeester en wet houders is nu den heer Carré een terrein aangewezen, n.l. het Doelenveld, dat uitmuntend voor dat doel geschikt is. Het zal den velen liefhebbers van paar- dendressuurin en om deze stadzeker mèt ons verheugen dat de aanstaande kermis door de aanwe zigheid van dit zoo goed bekende circus zal worden opgeluisterd. Mag al de kermis voor menigeen het aantrekkelijke missen zooals zij hier in den regel plaats vindt, is het een uitspanning voor velen en een bron van ruimere inkomsten voor tal van neringdoenden. Enkele uitspattingen daargelaten, kunnen wij nog altijd geen reden vinden om de kermis te veroordeelen. Maar zeker zal menig tegenstander er mede worden verzoend, wanneer zij het circus-Carré onder hare uitspanningen biedt. Dit is en blijft immers voor bijna een ieder een groote aantrekkelijkheid, die te grooter wordt, daar de ondernemerzooals bekend issteeds zorgt voor de ruimste afwisseling in zjjne programma's. Hij heeft hier altijd met eere zijnen goeden naam opgehouden ook ditmaal zal de voorspelling dus wel niet te gewaagd zijn, dat een ruim bezoek zijn deel zal zijn. In het kerk gebouw der Evangelisch-Luther- SChe gemeente, alhier, zal, naar men ons verzoekt mede te deeien, heden, zondag, den 14, geen dienst zijn. Gedurende eecigen tijd zullen onze lezers, wekelijks, bij wijze van proef, eenen engelschen brief ont vangen, bevattende een overzicht van den maatschap- pelijken en staatkundigen toestand van Engeland, be nevens berichten van de Londensehe markt. Wij ver trouwen, inzonderheid met deze laatste, den handel in deze streek van nut te kunnen zijn en zullen er naar streven, over den stand der markt in de afgeloopen week die inlichtingen te verschaffen, die noodig kunnen zijn, om zich over de behoeften van eene volgende markt een oordeel te vormen. Om deze berichten geheel aan hun doei te doen beantwoorden, behoeven wij de mede werking van onze lezers, en bevelen wij ons voor even- tueele opmerkingen daaromtrent aan. Voor zoover bet in ons bereik ligt, zullen wij altijd gaarne bereid zijn, de noodig gebleken wijzigingen te doeu aanbrengen. hem moed iu en wanneer zij haar overvol gemoed wilde luchten, barstte zij niet zooals vroeger in woede tegen hem uitmaar tegen die „lage hondenkinderen", die haar goeden Emmanuele weigerden te helpen; tegen de rijken en aanzienlijken die in goud baadden terwijl brave mentchen zooals de Bacosta'svan honger om kwamen. Eindelijk verheelde zy baar echtgenoot niet, dat, nu iedereen bun de deur voor den neus dichtsmeet, elk middel haar welgevallig zou zijn, dat haar voldoening en wraak waarborgde. Zoo werd uit deze beide menschen, die zich op den besten weg bevonden om met hun berispelijk verleden voor goed te breken een paar verstoktewanhopende vijanden van de maatschappij avonturiers, die niets te verliezen hadden en tot elke misdaad bereid gevonden werden, indien de gevolgen slechts verlossing beloofden uit dezen toestand van ellende en vernedering. Op zekeren namiddag, toen hij vermoeid van zijne lange, vruchtelooze wandeling, voor de kleine herberg stil stond, die bij als een rustpunt beschouwde tusscheu het midden van de stad en zijne afgelegen woning kwam hem eene krant in de handen, bet te Bouiogna verschijnend: „Giornale d'Emilia." De laatste kolommen bevatten een nitvoerig bericht omtrent de toestanden in den Staat en de stad Napels, voornamelijk over de organisatie der geheime politie. De „Giornale d'Emilia" was het orgaan van de streng katholieke partij en prees dus de maatregelen van den kardinaal de Fabris, als de handelingen van een wijs en kundig staatsman wees op de toen reeds aan het licht komende gevolgen van het onbevreesd doorgevoerde systeem en voegde er bij „het beste bewijs voor de populariteit van zijne wyze van optreden ligt zonder twijfel daarin, dat de toeloop om eene der in het leven geroepen betrekkingen bij hoogere en lagere politie te verkrijgen buitengewoon groot is vooral van de Napolitanen zeiven ofschoon de regeering, met het oog op het belang, dat aan deze ambten verbonden was en op de eigenschappendie er voor vereischt worden, slechts het verzoek van een in verhouding zeer gering aantal sollicitanten in aan merking kan nemen." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2