No. 83*. Een en Negentigste Jaargang. 1889. TWEEDE BLAD. ZONDAG 14 JULI. PARIJSCHE BRIEVEN. ENGELSCHE BRIEVEN. (3>0i«iëcl (Scheelte. IVrationale Militie. iSuitenlAtib. BELGIE. Den 7 des avonds hadden eenige soldaten de wacht aan de poort van Deurne. Een drietal stak vlug even den spoorweg over om zich in een naburig koffie huis te verfrisschen. Plotseling waarschuwde de schild wacht, dat in de verte een officier naderde. De soldaten lieten hun glas bier achter en snelden naar hun post. Zij vonden echter den toegang versperd door den slag boom, daar juist een trein uit Holland in aantocht was. De militairen twee korporaals en één soldaat bleven wachten de trein snorde voorbij zij sprongen over den slagboom zouden fluks den weg oversteken doch bemerkten door hun haast niet, dat de trein van Antwerpen naar Holland kwam aanstoomen. Zij werden door de locomotief gegrepen en op den grond geworpen. Een kreet van schrik ging op uit de menigte, die hier van getuige was. De trein snorde voorbijmen zocht langs den weg en vond de vreeselijk verminkte lichamen der drie slachtoffers. De een was letterlijk in drie stukken gesneden; de twee anderen ademden nog, doch stierven weldra. NOORWEGEN. Een conservatief ministerie is den 12 samengesteld met den advokaat Stang als mi nister-president. TURKIJE. De Porte heeft plotseling zijnen bij zonderen commissaris uit Creta teruggeroepen. De toestand op dit eiland laat nog steeds te wenscben over. ALKMAARSCHE COURANT. De persoon van PETRUS IVENS, verlofganger der militie1. w. Hontenissewordt verzocht zich ter ge meente-secretarie alhier aan te melden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algeineene kennisdat zij in hunne vergadering van den 9 dezer ingewilligd hebben het verzoek van de heeren J. A. YAN DEN BOSCH ZONEN, fabrikanten van marga rine-boter om vergunning tot het maken eener inrichting a. tot het maken van ijs of het verkoelen van watergebou wen enz b. voor het plaatsen hunner bestaande stoommachine, groot 16 paardenkracht c. voor een stoomketel van 75 vierk. meter verwarmd oppervlak; d. voor eene smidse; alles bij hunne aan den Helderschen weg gelegen fabriek. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 13 Juli 1889. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de rechtheb benden terug te bekomen een groote hondeen bus van een patentaseen strooien boed een militaire stropdas een rond jongenshoedje; eene zwarte meisjeshoed een wit kinder boezelaartje; een lap goed, ongeveer 3 el lang; een bloedkoralen armband met gouden slotje; een rozenkrans; een kindertouw waaraan een bel; een vingerring (koper); een zilveren oorringetje; een zwart boezelaareen handschoen een vrouwenzak met zilveren vingerhoedeen zilveren priem een gouden kinder oorknopje; een zilveren armband; een onderstukje van een gouden oorbelletje; eene witte vrouwenzak, waarin r. c. kerkboek; eenige sleutels. XVII. Waarschijnlijk zijn er onder de geachte lezers en lezeressen van dit blad slechts weinigen die nooit een panorama zagenin de laatste jaren zijn deze schil derijenwaar gezichtsbedrog eene hoofdrol speeltal meer en meer in de mode gekomen. Niet te verwon deren das dot de parijsche tentoonstelling er ook een heeftdoch zooals alles op de expositie hier, overtreft ook dit panorama in grootschheid en schoonheid alles wat wij tot nog toe op dit gebied zagen. Stelt n voor op een stoomboot te zijnen wel op den nieawen stoomer „La Touraine" van de Compagnie Générale l'ransatlantique. Gij behoort onmiddelijk tot de passa giers rondom u loopen matrozen en verdere leden der equipagevoor n ligt Havreen aan alle kanten, langs, vlak voor, en op een afstand van de reede is uw schip omgeven door tachtig packetbooten en oorlogs schepen en door eene groote menigte van sloepen. Het effect is bepaald buitengewoon gij bnnt u maar niet begrijpen dat het toch eigenlijk niet waar is, en stelligzoo gij er een vol nar bleeftdan zoudt gij u niet meer uit het hoofd laten praten doch zweren u aan boord van de Touraine te bevinden. En dit iB nog niet alles wat gij te zien krijgtin het benedengebouw zijn elf diorama's, het een nog mooier dan het anderen die wij niet genoeg bewon deren kunnen. Hoe fraai is niet die rookkamer le klasse van de Touraine, hoe gezellig zitten daar al die net gekleede heeren bij elkanderverbeeldt gij u niet in het Grand Hótel en welk eene prachtvolle eetzaal aan boord van de „Champagne", stellig zag ik nooit fraaier table d hötewelke kostbare toiletten en wat keur van spijs en drank. En dan die trotsche stoom schepen de „Ville de Rome", de haven van Algiers verlatend de „Bourgogne", de haven van Nienw-Tork binnenvarend vergeten wij ook niet de inscheping van al die passagiers aan boord van de „Normandie" op de reede van Havre, boe indrukwekkend, al die lieden die misschien voor altijd hun vaderland vaarwel zeggen hadden wij niet gelijk met in het begin van dit schrijven er op te wijzen dat op dit gebied dit panorama door niets wordt overtroffen en waardig is een deel van deze grootsche en prachtvolle tentoonstelling uit te maken En steeds gaat men voort met feestvieren. Zoo was hier zondag j. 1. een reusaohtig muziekfeest. Te beweren dat dit in alle opzichten geslaagd is, zou bezijden de waarheid zijn Er behoort eene flinkewel overlegde organisatie bij zulk een feest, het is geene kleinigheid meer dan 500 muzikale vereenigingen, te zamen meer dan 22 duizend man sterkop één punt bijeen te trekken. In sommige opzichten heeft men dan ook fiasco gemaakt. De afzonderlijke repetition en uitvoe ringen in verscheidene daarvoor aangewezene lokalen liepen allen goed van stapel op straat en vooral op de boulevards was het een aardig gezicht al die orphe- onisten te zien voorbijtrekken de banier vooropvol met bekroningen en medailles bij vroegere gelegen heden verworven. Doch het eigenlijke feestde groote muziekuitvoering in den tuin der Tuileriën heeft niet het succes gehad hetwelk men verwachtte. Het was er veel te vol; wel is de tuin groot, doch juist daardoor was de muziek niet krachtig genoeg. Ook zou men beter gedaan hebben een groot stuk muziek flink in te studeeren en dan door alle vereenigingen gezamen lijk te doen uitvoeren. Nu kwam elk orpheon meteen afzonderlijk stukje aanzetten en was dus de indruk die men hierdoor verkreeg, al bitter klein. Gelukkig echter heeft de maandag verholpen, wat de zondag bedorven bad van af 9 tot 12 uur defileerden al die verenigingen op het plein van het stadhuis sn werden op hartelijke wijze door de officiëele personen toegesproken en door het saamgestroomde volk luide toegejuicht. Alleraardigst was het gezicht ia de rue de Rivolien vooral op deu Boulevard Sebastopol een der drukste hoofdwegen van Parijs. Tramwagens, omnibussen, rijtuigen, handkarren, groote hooiwagens enz. enz, alles moest ieder oogenblik stil houden telkens kwam er een orpheon aan en speelde een lustigen marsch de politie hield de passage vrij en tot groote ergernis van koetsiers en vrachtrijders waren deze iedere minuut gedwongen eene poos stil te staan. Gij kunt u niet voorstellen hoe een drukte en herrie dit gaf, doch het was een vroolijk tooneel en orpheonisten en publiek schenen buitengewoon op geruimd. Gij denkt allicht, waarde lezers, dat ik u zoo toespreek zoo rustig van uit mijne kamer doch dan hebt gij het volkomen mis. Terwijl ik mot u keuvel, is er een groot bal in bet Palais de l'Indnstrie, gelegen in de Avenue des Champs Elysóes. Straks ga ik er ook heenvoor het oogenblik zit ik vlak aan den overkant in een alleraardigst koffiehuisje het pavilloen van de Champs ElyBéeswaar een klein orkestje zeer aardige muziek te genieten geeft. Aan den overkant loopt het braaf volvan alle kanten komen de rijtuigen toestroomen denkt ook eens aaner zjin dertigduizend invitatiën rondgezonden, en dan komen nog vele betalende entrees van 10 francs. Zoo juisthet is meer dan elf are gaat president Carnot het paleis binnen ik sluit dus dit schrijvenhopende u een andermaal weer over de expositie zelve te spreken. Parijs, 10 Juli 1889. J. M. T. ENGELAND. Lagerhuis. Den ll deelde de minister van oorlog mede, dat volgens de laatst ontvangen berichten de strijdmacht der derwischen bedroeg G000 man met 300 kameelen zij bevonden zich thans op drie mijlen zuid waarts- van Abu-Simbel of 33 mijlen t9n noorden van Wady-Halfa. Generaal Grenfell stond te Assoean en versterkingen waren derwaarts in aantocht. Wegens de noodzakelijk heid om de garnizoenen in Opper-Egypte te versterken, vroeg de opperbevelhebber der engelsche strijdk. achten in Egypte, dat hem meer troepen zouden worden gezonden. Dientengevolge zonden twee bataljons derwaarts gaan. Minister Fergusson antwoordde op eene vraag van deu heer Campbelldat de voorstellen, waaraan Frank- ryk zijne goedkeuring weigert, vervat zijn in de circulaire der egyptischa regeering aan de mogendheden, die de likwidatiewet teekenden. De toestemming dor mogend heden werd gevraagd ten behoeve van een ontwerp besluit, houdende machtiging tot het aangaan eener 4 pets. bevoorrechte schuld ter aflossing van de oude schuld en ter verschaffing van fonds aan de egyptische regeering. De vermindering der ontvangsten in Egypte wordt geschat op f 3,600.000, een gevolg van de heer- schende droogte, Een amendement om uit het wetsontwerp tot het voorkomen van wreedheid jegens kinderen de bepaling te doen ve.-vallen welke het bezigen van kinderen onder de tien jaren in schouwburgen verbiedt, werd met 49 stemmen meerderheid verworpen. FRANKRIJK,. Bij de mijnontploffing te Saint- Etienne zijn 208 personen omgekomeu. Katner. Den 11 gaf de interpellatie van den heer Le Hérissé over bet geb urde te Angou ème tot een onstuimig tooneel aanleiding. Nadat deze heer de feiten in herinnering had gebracht en door den minister Constans was beantwoord, zeide de heer Laguerre, dat de aanhouding van den heer Laiasant oawettig was geweest. Voor deze woorden werd hij tot de orde geroepen met inschrijving in het proces-verbaal en de voorzitter der Kamer ontnam hem het woord doch de heer Laguerre stoorde zich daaraan niet en bleef doorpraten. De voorzitter dekte zich en verliet de zaal. Daar de heer Laguerre weigerde de tribune te verlaten werd last gegeven de voor het publiek be stemde tribunes te doen ontruimen eD nam de voorzitter weder zijn zetel in. De heer Laguerre wilde intussohen met spreken voortgaan, doch op voorstel van den voor zitter besliste de vergadering dat de eensuur op den heer Laguerre zou worden toegepastmet tijdelijk ver bod de zittingen bij te wonen. Dit besluit werd met de meerderheid van al de leden der linkerzijde genomen. De zitting werd daarna opgeheven. Den 12 is de geheele amnestiewet aangenomen, na amendeering van eenige artikelen. De heer Lamartinière diende eene voorstel in ter uitnoodiging van de regeering om den minister Con stans gerechtelijk te vervolgen wegens omkoopbaarheid. Hij verlaagde daarvoor de urgentie, maar de Kamer schoof het voorstel met 343 tegen 179 stemmen ter zijde door aanneming van de „praealable quaostie." In de couloirs der Kamer viel eene worsteling tusschen de afgevaardigden Thompson en Laur voorten ge volge van het op de tribune gebeurde. De heer Laur gaf den heer Thompson een oorveeg, door dezen met zoo groote hevigheid beantwoord, dat de heer Laar naar het medisch kabinet der Kamer moest worden overgebracht. Daarop werd de worsteling tusschen twee andere afgevaardigden voortgezet die op den grond vielen en elkander vervolgens „getuigen" zonden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De hongaar- sche delegatie heeft de begrooting voor het leger en de aanvullingskredieten, na eene beraadslaging naar aan leiding van het verslag der commissiegoedgekeurd. Een voorstel der oppositie om de officiers-examens in het hongaarsch te houden is na beantwoording door leden der meerderheid ingetrokken. Zoowel de hongaarsche als de oostenrijksche delega tie is den 12 gesloten, nadat graaf Kalnoky haar's Kei zers dank had overgebracht. Tusschen beide delegation bestaat volkomen overeenstemming. VEREENIGDE STATEN. Uit het verslag van het landbouw-departement over JuDi blijkt, dat in den staat van den katoenoogst eene verbetering valt waar te nemen. Intusschen wordt algemeen geklaagd dat de ontkieming eu de groei door de droge en koude Meimaand vertraagd zijn. De gemiddelde toestand van den oogst bedraagt 87.6. Hel in Mei met maïs bezaaide oppervlak is met 1.300,000 acres vermeerderd zoodat de gebeele oppervlakte nu 77,000,000 acres bedraagt. De gemiddelde hoedanigheid van den oogst is minder goed dan in vorige jaren in hetzelfde aaizoen en bedraagt omstreeks 90. Het winterkoren staat gemiddeld 92, het «oorjaarsgraan 83, een zeer laag cijfer; de toestand der rogge blijft dezelfde, gerst is tot 92 gedaald. i. Hoewel Engeland zich roemt liet meest constitutioneel ge regeerde land te zijn, neemt het engelsche volk toch levendig deel in de gebeurtenissen van zijn koninklijk huis. Dus zal men het begrijpelijk vinden, dat de verloving van prinses Louise met markies Eife overal druk besproken wordt, en men kan opmerken dat dit laatste met groote ingenomenheid geschiedt. Hoewel de bruidegom ruim achttien jaren ouder is dan zijne toekomstige echtgenoote, twijfelt niemand er aan dat de huwe lijksverbintenis, die reeds den 27 dezer maand wordt aan gegaan, geheel en ai op persoonlijke neiging berust. De Earl of Eife is een buurman der koningin, een huisvriend die zijne bruid reeds van hare kindsheid af kent en een der eerste en rijkste edelen van Schotland. In verband met dit huwelijk heeft de koningin het Lagerhuis verzocht een jaargeld voor de verloofde prinses vast te stellen en tevens een voor prins Albert Victor, den oudsten zoon van den kroonprins. De bespreking dezer koninklijke boodschap vormde in de afgeloopen week het voornaamste onderwerp in het Lagerhuis. Hoewel de heer Gladstone ten gunste van het ontwerp sprak, was zijn partijgenoot, de heer Labouchère er tegen, en wel omdat hij het jaargeld van f 2.400.000, dat aan de koninklijke familie wordt uitgekeerd, voldoende achtte. Intusschen heeft lord Eife verklaard geen jaargeld zijner echt genoote aan te nemen. Men verneemt, dat de markies, na zijn huwelijk tot hertog van Inverness zal worden benoemd. Het gerucht van een huwelijk tusschen prins Albert Victor en eene zuster van keizer Wilhelm, dat voor eenigen tijd de rondte deed, wordt op de meest be sliste wijze tegengesproken. Hoewel de üelagoabaai-zaak zich nog steeds in een stadium bevindt, dat niet toelaat met zekerheid iets over het verdere verloop daarvan te zeggen, is de woede over Portugal's gedrag toch merkbaar bedaard. Het blijkt, dat »de inbreuk op het internationale recht" niet zoo groot was als men uit de eerste berichten der engelsche bladen wel moest opmaken. Het blijkt meer en meer, dat Portugal eene staatkunde volgde die geheel buiten den invloed van president Kruger stond, en daarin ligt voor Engeland de grootste geruststelling. Niets toch zoude men hier minder gaarne zien dan een transvaalschen spoorweg naar zee. De Shall van Perzie, die zondagavond naar de nijvere Midland-Counties en Schotland vertrok, had hier eene buiten gewoon hartelijke ontvangst, zooals men wel mocht verwachten wegens het groote belang dat Engeland bij de gunst van den oosterschen potentaat heeft. De feesten, partijen en galavoor stellingen wisselden onophoudelijk af, en overtroffen aan pracht alles wat men hier tot dusverre zag. Volgens de laatste berichten zal de keizer van Duitschland omstreeks I Augustus in Engeland aankomen, en misschien niet eens eerst van zijn uitstapje naar Noorwegen naar Duitsch land terugkeeren. Te Spithead zal eene grootsche revue over de oorlogsvloot worden gehouden, die door twaalf duitsche oorlogsschepen zal worden bijgewoond.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5