fiitmeniitnif. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Heffing voor het gebruik van wegen enz. ERANKR1J K. Den 10 is te Parjjs een bal ge geven in het Nijverheids-paleis in de Champs Elyeées, welk gebouw eene oppervlakte van bijna 10000 vierk. meters beslaat. De door den minister van oorlog bij de behandeling der Jegerwet gehouden redevoering werd door de kamer leden met buitengewone geestdrift aangehoord op voorstel van een der leden werd besloten haar in bet geheele land aan te plakken. Den 14 des ochtends begonnen de boulangisten met het houden eener betooging op de Place de la Con corde voor het standbeeld van Straatsburg. Op het oogenblik dat de heer Déronlèleomringd door den heer Laguerre de boulangistische afgevaardigden eu eene talrijke menigte zich gereed maakte eene toe spraak te houden gelastte de commissaris van politie Clement hem te zwijgen. De heer Déroulède nam toen een krans om dezen aan den voet van het standbeeld neer te leggen naderde het hek en riep uit„Daar ik geen recht heb om te spreken zal ik eenvoudig zeggen Leve de republiek Leve generaal Boulanger 1 Toen de omstanders deze woorden toejuichten wilde de commissaris Déroulède in hechtenis nemenmaar Deroulède bcod weerstand, op grond dat hij geene rede had gehouden en riep „Ik ga niet meê," De commissaris vatte toen ondanks de drei gende houding der menigte, Déroulède bij den arm en trachtte hem meê te nemen, maar de menigte viel den commissaris aan en ontrukte hem Déroulèdedie in een rijtuig naar het bureau der Presse reed gevolgd door een honderdtal boulangisten. Intusschen bevrijdde de politie met geweld den commissaris, die mishandeld werd en nam eenige personen in hechtenis. De menigte, die zich nu verzamelde voor het kantoor der Presse hield daar allerlei betoogingen. Toen Dé roulède zich voor het venster vertoonde werd hij met het geroep weg met Boulangerontvangen. De po litie deed de straat voor dat blad ontruimen. De bou langistische afgevaardigden voegden zich later ook bij Déroulède. Den 13 is te Parijs een standbeeld voor den beken den volksredenaar Camille Desmoulins, die het volk in 1789 het eerst tot gewelddadig verzet tegen de regee ring aanspoorde, in den tuin van het Palais Royal onthuld. Den 14 is de bestorming en vernieling der staats gevangenis de Bastille te Parijs op 14 Juli 1789, welke bestorming het sein tot de omwenteling is geweest als nationale feestdag gevierd. Tengevolge van een geschil tusschen de Petit Pro vencal en het Bulletin der boulangisten te Marseille, had een duel met den degen plaats tusschen den heer Pierrotti van eerstgenoemd en den heer Beltz de Villas van laatstgenoemd blad. De heer Pierrotti werd doo- delijk in de boret getroffen en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Op de veetentoonstelling, in de Champs Elyeées te Parys gehouden vanwaar het vee, zooals men zich herinneren zal, niet naar Nederland mocht worden terug gezonden waren onder geleide van de beeren Bultman uit Haarlemmermeer en Waldeck uit Loosduinen ruim 20 in het Rundvee-stamboek ingeschreven beesten aan wezig, terwijl de heer Brouwer uit Zwolle eene belang rijke inzending voor eigen rekening had medegenomen. Bekroond werdenHollandsch rasjonge stieren le prijs de heer Huninga te Bedum; 3e prijs de heer J. L. T. Groneman te WieringerWaard; eervolle ver melding de heer J. Breebaart Kz. te Winkel; stieren van 3 jaar of onder: eervolle vermelding baron G. Sloet daarvan mede te spreken, want laatst, bij het geval in het oostelijk gedeelte van de stad was hij de ziel van de geheele expeditie geweest; maar noch in het publiek, noch in het secretariaat had men daarvan iets vernomen. Zoo ontwikkelde zich bij Racosta langzamerhand eene idéé tixe Wilde hij bij de geheime politie vooruitkomen, dan moest bij zich de gelegenheid om uit te munten, zelf verschaffen. In den aanvang deelde hij zijne gedachten onder bedekte termen aan Crispina med?, maar weldra werd hij vrijmoediger en namen deze gedachten een bepaalden vorm aan en Crispina die reeds lang het denkbeeld was toegedaan dat men zelfs het uiterste blindelings moest wagen, versterkte hem in zijn voornemeD. Hoe hooger de nood klom, hoe onverbiddelijker het misdadige plan zich op den voorgrond drong van dag tot dag nam het scherper omtrekken aan, en toen Emmannele het laatste stukdat eenige waarde had, Crispina's kruis, naar den juwelier bracht, geschiedde dit met bet bepaalde plan de opbrengst allereerst tot dit doel te besteden. Dit doel was een man te vinden, die geschikt scheen, om bij de misdadige comedie de rol van offer te spelen, en loerende, als een havik op zijne prooi, bezocht Em mannele van dien dag af alle plaatsen waar hij oner varen, lichtgeloovige, overspannen menschenkinderen zou kannen ontmoeten dus voornamelijk de plaatseo, waar de lagere klasse der bevolking bijeenkwam vooral de vreemdelingen, die uit de kleine plaatsjes op de naburige eilanden en van de kusten van Calabrië afkomstig waren. Reeds was de helft van de opbrengst van Crispina's kruis bij de ontelbare mislukte pogingen in de zakken der herbergiers en der oesterbandelaars verdwenen, toen hy bijna wanhopende aan de uitvoerbaarheid van zijn plan, Salvatore Fadovanino, den verloofde van de schoone Maria ontmoette, en terstond in hem eene persoonlijk heid vermoedde, wiens overspannen aard de mogelijkheid aanbood van een gunstigen uitslag. Emmanuele kwam al heel spoedig tot de ontdekking, dat Salvatore bijna met dezelfde begeerigbeid als hij zelf, haakte naar eene verbetering van zijn armoedigen toestand naar een tooneelwaarop hij zijne talenten nitenzijn onverzadelijken levenslust bevredigen kon. Emmanuele ontdekte verderdat bij in aanraking was gekomen met een gloeienden vereerder van den kar dinaal met een hartstochtelijken tegenstander van die zoogenaamde vrienden van de vrijheid, met iemand, die geneigd scheenalle ongelukken die hem ten deel waren gevallen, op rekening te schrijven van de tegen- party geheel in overeenstemming met de ambtelijke van Marxveld te Vollenhoven vaarzen: le prijs de heer J. Breebaart Kzn. te Wink0l;2e prijs de heer M. Waiboer te Winkel; 3e prijsde heer H. F. Bultman te Haarlemmermeer; eervolle vermelding de Maatsch. tot Expl. vao de Legmeerplassen te Nieuwer-Amstel melkkoeien van 3 jaren en ouder: 3e prijs de heer F, Meier te Groningen. Polderras alleen de heer Bronwers te Zwolle, en wel: een le en 2e prijs voor jonge stieren een le en 3e prijs voor jonge koebeesteneen le en 2e prijs voor koebeesten boven de 2 jaareen le prijs voor eene verzameling van 4 koebeesten. Kamer. Den 13 diende de heer Viette een wetsvoorstel in tot verbod van de candidatuur van denzelfden persoon in meer dan één kiesdistrict, dat op zijn verzoek met 331 tegen 204 stemmeD spoedeiscbend werd verklaard. De boulangistische afgevaardigde Le Hérissé diende een tegenontwerp in, strekkende om generaal Boulanger te verbieden, zich ergens candidaat te stellen en om de tegenwoordige kamerleden, die voor de vervolging van generaal Boulanger stemden, onafzetbaar te verklaren. In de toelichting van dit ontwerp zeide hij beleedigende woorden tegen de regeering, en met name tegen den minister Constans, dien hij een knevelaar noemde, ten gevolge waarvan groote opschudding ontstond en de censuur met tijdelijk verbod tot bijwoning der zittingen op hem moest worden toegepast. Daar hij niet weg wilde gaan werd tevens de zitting geschorst. On middellijk na de hervatting dor zitting gaf de voor zitter lastom den heer Le Hérissédie nog altijd op de tribune stond, te verwijderen. De bevelheb ber van het paleis verscheen daarop in de zaal aan het hoofd van een peleton soldaten, beklom de tribune en noodigde den heer Le Hérissé uit, om been te gaan. Deze verklaarde alleen voor overmacht te zullen wijken. De bevelhebber legde hem de hand op den schouder waarna de heer Le Hérissé hem volgde. Te 5 uur werd de beraadslaging hervat en nadat het woord aan den beer Susine geweigerd waswerd artikel 1 van het voorstel van den heer Viette aangenomen met 295 tegen 237 stemmen en ten slotte het geheele voorstel goedgekeurd met 304 tegen 229 st. Het bepaalt, dat men op straffe eener boete van f 5000 zich in niet meer dan één district te gelijk kandidaat zal kunnen stellen. De Senaat vereenigde zich den 15 met 213 tegen 64 stemmen met dit wetsontwerp. Den 15 keurde de Kamer de geheele begrooting goed met 363 tegen 63 stemmen, alsmede bet wetsontwerp betreffende de verdedigingswerken der vijf oorlogshavens, waarvoor f 1.500.000 als eerste termijn beschikbaar werd gesteld. De minister van marine diende een wetsontwerp in, waarbij hij f 29.000.000 aanvroeg als buitengewoon krediet voor den aanbouw van pantserschepen en tor pedobooten: bij vroeg de dadelijke behandeling daarvan. Met 471 tegen 12 stemmen werd het aangenomen, waarna de zitting geschorst werd tot des avonds 9 uur. In de toen hervatte zitting werd met 273 tegen 151 stemmen aangenomen een voorstel, strekkende om de opbrengst van den verkoop der kroonjuweelen te doen strekken tot de oprichting van de „Caisse des Invalides dn travail". De amnestiewet werd goedgekeurd in den door den Senaat bepaalden vorm. De voorzitter der Kamer, de heer Méline, las daarop het besluit voor, waarbij de zitting gesloten werd ver klaard, en uitte daarbij de hoop, dat de nieuwe verkie zingen zouden strekken tot bevestiging der republiek. De zitting werd te half elf uur gesloten. krantenberichten, waarin elk ongeluk, dat dan Staat of de stad trof, elke stilstand in den handel, elke buiteu- landsche verwikkeling aan de partij der oppositie ge weten werd. Nog vóór Emmannele zijn geluk kon beseffen, was hij het met den hartstochtelijken Salvatore eens. By de laatste ontmoeting vóór het vertrek van den Apuliër naar Capribegon de gewëtenlooze verrader echter eenig berouw te gevoelen; de kinderlijke naïvieteit van den jongen man, gepaard met zooveel vastberadenheid, zooveel gloeiend fanatismehad inderdaad iets aan doenlijks. Toen Salvatore echter de dompige herberg verliet en zich nog eenmaal naar Racosta omwendde, merkte deze plotseling op, dat zijn slachtoffer eenige gelijkenis had met den gebaten Marseilliaan en in hetzelfde oogen blik was de vluchtige opwelling van medelijden verstikt door de bitterheid die zijn hart nog steeds vervulde. Hij, Emmanuele Racosta, was ook onschuldig geweest, toen bet noodlot hem in Livomo achterhaalde; hij had op eene eerlijke wijze zijn brood verdiend en was toch weggejaagd als een schurftige hond. De maatschappij droeg thans de verantwoordelijkheid, wanneer hij, wien het water tot aan de lippen was gestegen, een lotgenoot van de plank waarop slechts ruimte was voor ééa persoon, in de diepte stiet. Tien dagen later zat Em mannele, zenuwachtig bevend, in het dakkamertje van de kazerneachtige woning en besprak op dien angstig fluisterenden toon waaraan het echtpaar zioh sedert eenige weken gewend had, den stand van zaken. Het kind sliep. Crispina bad het sobere maal op de ruwe, houteu tafel voor het venster gereed gezet; er lag eene dnivelachtige nitdrukking in den blik dien zij op het magere gelaat wierp, waarop de laagste hartstochten te lezen waren terwijl bij zich om zachter te kunnen spreken, tot haar vooroverboog. Salvatore had zijn woord niet gehouden hij was niet verschenen op de afge sproken plaatswaar Emmanuele hem gisteren in den laten avond had gewacht. In de plaats van het slacht offer zelf te ontmoeten, had hij, een uur geleden, van den waard in de herberg aan bet strand van Santa Lueia een brief ontvangen met eene verdraaide hand geschreven. Deze lag thans voor hem op de tafel en luidde „Ik ben bereid zoodra de Kardinaal mij mondeling verklaartdat het plan overeenkomstig zijn wil is ge smeed. Meent gij daarin te kannen Blagen kom dan heden avond op hetzelfde nur als voor gisteren was afgesproken, op dezelfde plaats," Wo 'dt vervolgd. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Boheem- sche Landdag bestaat na de verkiezingen uit 71 dnit- scbers 54 jong-ozechen 48 oud-czechen 70 groote grondbezitters en 4 bisschoppen. De jong-ozechen hebben bij de atgeloopen verkiezingen bet meest ge wonnen met welken nitslag de Keizer niet zeer inge nomen is. SPANJE. Den 11 vielen ongeveer 4000 personen het kantoor der accijnzen te Barcelona aan wegens het dooden van een sluiker door den commies. De oproer lingen pleegden allerlei baldadigheden. Veertien personen werden in hechtenis genomen. De heer Martos hield in de Cortes weer eene heftige rede tegen den minister-president Sagasta en voorspelde daarin, dat het ministerie in Ootober a.s. moest vallen. De heer Sagasta vroeg het woord om Martos te ant woorden maar de voorzitter schorste de vergadering. Eenigen tijd later werd de zitting hervat en kwam de toestand van de geldmiddelen van Cuba aan de orde. De heer Montero, afgevaardigde van Cuba ea voor stander van de afscheiding dezer kolonie van Spanje hield eene heftige rede tegen de koloniale staatkunde der regeering. Een zijner voornaamste grieven was, dat de regeering reeds verschillende ontwerpen betreffende Cuba had iogediend zonder dat er een in behandeling was genomen, Volgens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot regeling van de heffing voor het gebruik van wegen enz., welker onderhoud door den Staat bekostigd wordt, betuigde men van meer dan ééne zijde zijn leedwezen over degebrekkige toelichting van dit ontwerp, beschouwd in het licht van art. 174 der nieuwe grondwet en zijne geschiedenis. Onderscheideue leden betwijfelden ook of door het eigenlijk geheel aelegeeren van deze regeling aan den Koning voldaan wordt aan de bedoeling van genoemd art. 174. Het Uitvoerend Gezag zou dientengevolge slechts bevestigd worden in het bezit van de tot dusver geno ten vrijheid van bandelen. Onoverkomelijk zou het niet zyu (eu in ieder geval moest dat bezwaar zwichten voor de ietter der grondwet) om iedere heffing by de wet te reglementeeren en in bijzonderheden te regelen. Ook de doelmatigheid der voorgestelde tolheffing in zoover zy vo gens de thans geldende tarieven bestendigd zal worden werd betwijfeld. Deze heffingen werken belemmerend nadeelig op de ontwikkeling van handel nijverheid en landbouw, op de weivaart alzoo der in gezetenen. Voorts heerscht daarbij groote onbillijkheid en komt de regel die als haar grondslag geldtdat door hen, die van een RijkswerK genieten in de kosten van aanleg en onderhoud, in evenredigheid van hun ge not wordt bijgedragen allerminst tot zijn recht. Onderscheidene leden kwamen intusschen tot de slot som dat eene werkelijk billijke regeling van de tol heffing wel altijd onmogelijk zai blijven. Het eenige billijke ware, dat alle heffingen, alsnog op Rijkswegen en vaarten bestaande werden afgeschaft. Geldelijk nadeel voor den Staat zou daaruit weinig voortvloeien, immers van de inkomsten uit de tollen op de vaarten zal ongeveer de helft verdwijnen als de kanaalgelden op bet Noordzeekanaal worden afgeschaftde opbreng sten der groote wegen bedragen in het geheel f 295,000, die niet eens alle uit tolheffing voortkomen en dan moet men nog belangrijke invorderingskosten aftrekken. Van andere zijde zon men ongaarne tot de afschaffing overgaan althans zonder equivalent. Het levert voor de betrokken streek toch reeds een groot voordeel op, dat zich daarin een weg of kanaal bevindt, zoodat het geenszins onbillijk is voor het genot daarvan iets te betalen, terwijl daar, waar geconcessioneerde kunstwegen beslaan de tolheffing zelfs onvermijdelijk is. Enkele leden vroegen of' dit ontwerp niet eenige bepalingen moest bevatten omtrent de tarieven van geconcessioneerde tolheffingen. De verschillende tarieven op die wegen ongeveer gelijkstaande met de Rijksheffingen waren verouderd en werden meermalen toegepast op eene met de belan gen der landbouwers strijdige wijze. Den 11 des avonds is te Soheveningen een 74ja- rig heer, die slecht van gehoor was geschrikt van de stoomtram die bij te laat hoorde aankomen en over reden doordat hij den verkeerden kant uitging. Hij was dadelijk dood. De Prov. Staten van Groningen hebben den 11 na langdurige beraadslaging met 29 tegen 14 stemmen verworpen het door den heer Zijlber ingediende voor stel, om heeren Gedeputeerde Staten op te dragen, d e invoering van eene heffing der opcenten op de ongebouw de eigendommen op progressieve wijze in het belang der provinciale welvaart tot een punt van behandeling te maken en daaromtrent in de aanstaande najaarsver gadering of daarop volgende zomervergadering aan de Staten hun gevoelen mede te doelen met het doen van die voorstellen welke hun ten opzichte van het wenschelijke en uitvoerbare vau zoodanige heffing ge raden voorkwamen. Den 11 zijn op de te Leiden gehouden algemeene vergadering der Nederl. Maatschappij van Nijverheid gekozen tot directeuren de heeren 1°. J. F. W. Con rad, in plaats van den heer Pahud de Mortanges 2®. J. T. Cremer, in plaats van den hser S. J. graaf van Limburg Stirum 3°. jbr. F. Bakker, in plaats van den heer A. L. de Sturler. Tot voorzitter werd herbenoemd de heer dr D. de Haan te Haarlem. Bjj acclamatie werden tot eere-leden benoemd de heeren Paul Kruger, President der Zuidafrikaanscbe Republiek; F. W. Reitz, President van den Oranje-VrijstaatC. J. W. Braess Nederl. consul te Kobe in Japan. De volgende ver gadering wordt behoudens nadere goedkeuring van het departement, te Leeuwarden gehouden. Den 12 is het 25jarig bestaan van de Hoogere Burgerschool te Groningen feestelijk herdacht.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2