Door bet bestuur der banne Barsinejerhorn werd besloten, den nieuw aan te leggen weg Barsin- gerhornKolhorn in onderhoud aan te nemen, hetgeen Vergadering: van den Raad der gemeente WIERI\GERWA4RD, QUUriet. ^tat>0~fiencntcn. Den 12 dea namiddags te half vijf is de bliksem in geslagen bij Lammens te Slenaeken; de naaimachine werd verbrijzeld en de vrouw met twee kinderen getroffen doch niet gedood. Bij kon. besluit ran den 12 iste rekenen van 1 Juni, de heer mr. E. N. Rahusen te Amsterdam, op nieuw benoemd tot voorzitter van het college voor de zeevisscheryen. De Koningin bracht den 13, vergezeld van prin ses Wilhelminaeen bezoek aan het remontedepót te Millingen. In den namiddag van den 13 en den vroegen morgen van den 14 hebben in verschillende deelen van ons vaderland zware onweders gewoed. Te Amsterdam, waar felle bliksemstralen de lucht door kliefden werd een hoek van een soboorsteea van het circus Carré afgeslagen; te Scheveningen sloeg de blik sem in de duitsohe kerk doch werd afgeleid op een der daarop aanwezige floretten, welke stuk sloeg, terwijl door de groote hoeveelheid regen belangrijke verzak kingen in den straatweg vóór het Kurhaus ontstonden: te Gulpen viel zooveel regen dat de rivier de Gulp buiteQ bare oevers trad, waardoor de hoofdstraat onder water geraakte en de toegang tot bet post- en telegraaf kantoor o. a. gestremd was te Oude Pekel-A en in de Noorder—Legmeer ooder Aalsmeer geraakte eene boerenplaats door den bliksem in brand en brandde af; te Haarlem sloeg de bliksem in eene arbeiderswoning ia de Essenstraat, toen de bewoners nog te bed lagen, waarbij alleen materieeie schade werd toegebracht en te Aalsmeer aan den Uiterweg in de school waar geene kinderen waren, zonder brand te veroorzaken; te Breu- kelen werd een veenwerker dood geslagen in eene hut, waar hij met een kameraad schuildete Nieuwkoop werd een koe en een pink, te Overdiemen eene koe gedood. Den 13 heeft te Scheveningen eane aanvaring plaats gehad tusachen eene afvarende Zandvoorder schuit en een Scbeveninger bom die ter haringvisscherij wilde afvaren. Eerstgenoemde achuit'stootte op laatstgenoemde en bekwam daardoor vier gaten waardoor zij vol liep. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Den 13 des avonds ongeveer 7 uur is bij het rangeeren van wagens op het terrein van bet Ooster spoorstation te Utrecht een zevenjarige knaap van een aldaar woonachtigen ambtenaar met het hoofd bekneld geraakt tusschen den vooruitgaanden en een stilstaanden trein, die gekoppeld moesten worden. Zjn toestand is zeer zorgelijk. Bij kon. besluit van den 13 is met ingang van 11 Aug. a.s. o. a. herbenoemd tot burgemeester van Höi- lOO en Limmen de heer mr. H. E. de Wildt,secre taris der gemeenten. Den 15 is wegens eene landverpachting twist ont staan tusschen den herbergier M. onder Meerloo en zijne twee stiefzonen waarbij laatstgenoemden bunnen stiefvader doodgeslagen hebben. Bij de op den 15 gehouden trekking der 3 pet. premieleening van Amsterdam a f 100 zijn 117 serieën getrokken. De premiën zjjn gevallen als volgt f 50000 op serie 11597 no. 1; 1000 op serie 20690, no. 1f 500 op serie 12407, no. 8 en op serie 2257, no. 6 f 200 op serie 20868, no. 6 serie 13677, no. 6 serie 17267, no. 5; serie 4143, no. 3; serie 17843, no. 9 serie 4995, no. 5 serie 14338, no. 10 serie 2182, no. 2 serie 2673, no. 1150 op serie 13862, no. 5 serie 828, no. 5 serie 5957, no. 1; serie 5066, no. 10; serie 912, no. 1; serie 13523, no. 8; serie 20868, no. 1 serie 12955, no. 3 serie 5110 no. 8 aerie 11542, no. 10 serie 10042, no. 6 en serie 17972, no. 10 Voor het op den 20 bepaalde mondeling gedeelte van het examen voor hoofd der openbare school No. 3 te Anna Paulowna zijn 9 onderwijzers opgeroepen. De heer dr. P. A. Riedel te Oudorp heeft het beroep naar Krommenie aangenomen. De burgemeester van ZandVOOrt heeft naar aan leiding van de vele overdreven geruchten omtrent epide mieën welke daar zouden heerscheu bekend gemaakt, dat er uitgenomen mazelen g e e n enkel geval van besmettelijke ziekte is voorgekomen. Drie leden der Vereeniging voor lijkverbranding hebben weder de storting in het fonds van lijkovens gedaan in het geheel is dit nu door 17 leden waar onder 4 dames, gesebied. Het fonds bezit f 25000 nomi naal 2% pet. N, W. S. In Friesland feoopen eenige kooplieden uit Sara- gossa (Spanje) fokvee voor dat rijk aan. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen den 22 des avonds te 8 uur. De som van f 150,000welke noodig was om minstens 5 jaar het bestaan van het orkest en de exploi tatie van het Concertgebouw te Amsterdam te ver zekeren is bijeengebracht, 's Rijks middelen hebben in Juni opgebracht f 8.560.669tegen f 8.233.050 in Juni 1888en ge durende de eerste zes maanden van 1889 f 52,560,754, tegen f 52,108,250 in gelijk tijdvak van 1888. Het 'I der raming bedraagt f 55,331,385. De successie-be lasting bracht dit half jaar f 740.000 minder op de regis tratie-rechten gingen daarentegen met f 320,000 voorait. De staats-commissie ter voorbereiding eener wette lijke regeling van het onderwerp der „vicariestichtingen", ingesteld bij kon. besluit van 7 April 1880, heeft dezer dagen haar verslag aan den Koning ingediendmet aanbieding tevens van een wetsontwerpstrekkende tot definitieve regeling dezer zaak. De minderheid die zich met het aangeboden wetsvoorstel niet kon vereenigen heeft een afzonderlijk ontwerp ingediend. De heer Jb. Eray Az. te St. Maarten is aange steld tot beambte ter secretarie te Anna Paulowna. Te Amsterdam ie in den ouderdom van 79 jaren overleden mevr. M. F. Biawed. van den heer J. Ed. de Vries, eerder wed. van den heer R. Engel man indertijd eene zeer goede tooneelspeelster. de voorwaarde waswaarop van gemeentewege tot aanleg van dezen weg werd besloten. De brugkwestie te KolhOM. nadert hare oplos sing. 't Is thans uitgemaakt, dat de bewuste partieulier recht heeft op den door hem afgehekten grond terwijl een andere plaats voor de brug is aangewezen. Voor het bouwen van eene nieuwe brug werd ongeveer f 60 bijeengebracht, terwijl men gegronde hoop heeft, dat bet tekort komende wel zal worden aangevuld. Het wachten is thans op benoodigde vergunning van het waterschap de Scbagerkogge. Het mag wel zeer ongewoon heeten, dat een openbaar verkeersmiddel door particulieren wordt bekostigd, doch voor eene spoedige oplossing althans is dit de kortste weg. Op andere wijze zou het waar schijnlijk zeer lang geduurd hebben en het ongerief is daarvoor te groot. Onlangs is door den minister eene circulaire ver zonden, waarbij aan de doopsgezinde gemeeDten werd kennis gegeven, dat het niet in zijne bedoeling ligt, om voortaan de rijkssubsidie tijdens eene vacature te blijven uitbetalen, doch dat dit hoogstens gedurende twee jaren zal gescbiedeD. Voor verschillende gemeenten is dit eene niet geringe misrekening. Vrijdagmiddag is nabij Driehuizen het eenige zoontje van J. V., een knaapje van 5 jaren te water geraakt en in de modder gestikt. De 10de jaarlijksohe examens der Nedörlaild- sche Toonkunstenaars-Vereeniging zijn den 15 te 's Gravenhage begonnen. Van de 5 candidaten zjjn geslaagd: voor piano (lager onderwijs) mej. J. M. Ludérus te 's Gravenhagemej. J. W. de Waard te Assenmevr. J. H. Gallaijgeb. Sanders te Tilburg eu mevr. fl. A. Meijrooste Arnhem. De burgemeester vau Uitg6SSt, de beer A. van Nienes, ontving, ter gelegenheid van een huiselijk feest, zijn 25jarig huwelijk, dea 15, vele blijken vaa belang stelling. De gemeenteraad van Uitgeesten die van Akerslootvan welke laatste plaats bij secretaris is, vereerden hem geschenken des avonds werd den jubilaris eene serenade gebracht door het fanfare-corps en door het zanggezelschap „Richard Hol." Ten einde te voorzien in de vacature van predi kant der ned. herv. gemeente te EgmOUd aan ZOO, omstaan door het vertrek van den heer J. Monthaan naar Rottevalle, is door den kerkeraad aldaar het vol gend twaalftal opgemaaktH. J. Bergsma te Spaarndam, G. H. Blanken te Lutjebroek, A. H. Claasen te Egmond- binnen, T. W. Drijver te Warder, A. E. van Deinse, em. pred. van Naaldwijk, Ph, H, Edling te Litnmen, S. te Gempt te Callantsoog, B. H. Habbema te Graft, P. Immink te Bergen, J. Mouthaan te Rottevalle, A. J. van Riet te Onde Niedorp en dr. H. Edema v. d. Tuuk te Watergang. In den vroegen morgen van den 16 ontlastte zich boven de gemeente Barsingorliom een hevig on- weder. De bliksem sloeg aldaar ineen buis, dat terstond in lichte laaie stond en waarin drie varkens omkwamen. op 15 Juli. Tegenwoordig zes leden. Ean vacature. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring dor notulen, deelt de voorzitter mede, dat bet besluit in de vorige vergadering genomen, om de jaarwedde voor de onderwijzeres aan de openbare school met f 109 te verminderen alzoo te brengen op f 550, goedge keurd door Heeren Gedeputeerde Staten is terug ont vangen. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoe ming van eene onderwijzeres aaD genoemde school. Met algemeece stemmen wordt mej. A. Wijn, van Wieringen, gekozen. Van het gemeentebestuur van Schagen is een schrij ven ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat door den dood van C. Raven de benoeming van een nieuwen veearts dringend noodzakelijk wordt geacht. Met het oog op de zich soms voordoende moaielijkbeden bij het kalven der koeien, zou men echter aan een ervaren geadmitteerde de voorkeur geven boveu een geëxami neerd veearts. De jaarwedde zou f 600 bedragen- Men vroeg of dit gevoelen werd gedeeld, en zoo ja tot welk bedrag in de voldoening der uit te keuren jaarwedde de gemeente zou willen bijdragen. De heeren Jb. Zijp en Groneman zijn het geenszins met het ge- meeuteoestuur van Sehagen eens: de benoeming van een geadmitteerd veearts moge als plaatselijk belang gelden de omgeving van Schagen zou oneindig meer gebaat zijn door de benoeming van eenen Hinken, ont wikkelden geëxamineerde; bovendien zijn in bijna elke gemeente personen, die hunne diensten bewijzen bij bet kalven der koeien. Met het oog op een verscherpt veeartsenijkundig staatstoezicht is ook het aanwezig zijn van een rijks-veearts zeer gewenscht. De heer Bakker schaart zich aan de zijde van Scha gen en gelooft dat het algemeen meer geholpen zou zijn met een goed practisch ontwikkeld man. Na breedvoerige bespreking wordt besloten, het ge meentebestuur van Schagen mede te deelen dat in. dien men er toe kon overgaan een geëxamineerd per soon te benoemeD, de Raad niet ongenegen is, in de kosten deel te nemen; vooraf wensebt de Raad echter te vernemen tot welk bedrag Schagen zelf zal bijdragen. Bij een onlangs gehouden verificatie bleek bij den ontvanger een bedrag van f 1384,91% in kas te zijn. Niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering gesloten. De circus-eigenaar Wolf was den oostenr'jkschen staatsspoorweg, sedert geruimen tijd een bedrag van 1767 flor. schuldig. Hij betaalde deze som daarom niet, omdat hem, volgens zijn beweren, de betaling van dien po3t door den minister was kwijtgescholden; de apoor- weg-direotie zou daarentegen op het eigendom van den heer Wolf beslag doen leggen, zoodra doze weder op oostenrijksch grondgebied kwam. Dezer dagen ontving de directie telegrafisch beriebt, dat Woif met zijn artisten en paarden in een extra-trein van Müncben naar Pestb reisde. De vertegenwoordiger der staatsspoorwegen, een deurwaarder en een rechterlijk ambtenaar van bet district Hietzing begaven zich daarop naar Hetzendorf en gaven den stationschef aldaar order den extra trein aan te honden, welke om 5 u. 45 zou arriveeren. De wissels werden zoo gesteld, dat de trein op het reserve- spoor moest rijden. Te 5 u. 45 kwam de trein aan en nadat den machinist het teeken „halt" was gegeven, bleef de trein staan, in afwachting van de dingen, die komen zonden. Ten gevolge van het onverwachte oponthond werden alle portiervensters geopend en ook de directeur Wolf keek naar buiten om te zien, wat er aan de hand was. Hem werd de onaangename mededeeling gedaan, dat hij zich had te onderwerpen aan de inbeslagneming van zijn eigendom. De heer Wolf verklaarde niemand iets schuldig te zijn; de inbeslagneming berustte op een dwaling der spoorwegdirectie. Hierop gaf de gerechtsdienaar ten antwoord, dat, zoo de heer Wolf niet betaalde, zijne opdracht luidde, de inbeslagneming tot eea waarde van het verschuldigde bedrag te doen plaats hebben. Met een zuur gezicht haalde de heer Woif ten slotte zijn portefeuille te voorschijn en stelde den gerechts dienaar de verschuldigde som tegen een ontvangbewijs ter band. Daarop kon de trein ongehinderd de reis voortzetten. Vrijdag 1.1. werd op het werk voor deu Nieuwen Maasmond, nabij Heusden, een belangrijke vondst gedaan. Op eene diepte van 1.47 el beneden A. P. werd in het te maken zomerbed, circa 4 el onder den bsganen grond, op een houten voorwerp gestuit. Zeer voorzichtig werd nu met graven te werk gegaan, waarna men de vol doening had eene groote merkwaardigheid te voorschijn te brengen. Het is een vaartuigje van eikenhouten uit een boomstam gehakt, heeft eene lengte van 7.30 el bij eene breedte van 0.90 el en eene diepte van 0.30 el. Het hout, dat eenige eeuweu onder den grond zat, beeft veel geleden en was het best te vergelijken bij uitgekookt vleesch dat bij de eerste aanraking direct in draden afwijkt. De meeste behoedzaamheid diende daarom in acht ge nomen te worden waarom de waterstaat het uiterst voorzichtig heeft doen overbrengen op een afgezonderd gedeelte van het werk, het van onderen met klei heeft aangevald en van boven met planken doen bekappen, zoodat bet na veilig voor een ieder in zijn oorspron- kelijken toestand te bezichtigen iszonder dat het beschadigd kan worden. Aan da lucht blootgesteld verkrijgt het hout ook meerdere hardheid. Het vaartuigje, dat uit één stuk vervaardigd is, heeft een voor- en achtersteven, die blijkbaar óf afzonderlijk aangebracht óf hersteld zijn. Aan het achterstuk bevindt zich eene metalen o! bronzen plaat verbonden door bronzen spijkers. Zoowel plaat als spjkers waren zwart doch nie bezet met roest, als ijzer gewoonlijk aankleeft. Zoodra men er op vijlt, komt er zilverachtig wit met rooden weersob'in voor den dag, zoodat men moet meenea met voorwerpen uit het bronzen tijdperk te doen te hebben. Dicht bij de kano werden nog twee voorwerpen ge vonden, het eene lang 56 en bet andere 39 daim., die veel gelijkenis hebben met de tegenwoordige kiene artillerie3abei. Van boven loopen zij puntig toe, hebben aan de düke zijde eene zoogenaamde bloedgleuf' en eindigen met e-n onbewerkt gedeelte, dat vermoedelijk in een houten stok moest gevat worden, om het geheel tot eene speer te maken. Deze beide wapenen zijn eveneens van brons. Den 16 nebben 623 van de 1363 St8üQg0r6Cll- tigdOH voor leden van den gemeenteraad van hun stemrecht gebruik gemaakt. Aan oas beriebt omtrent het huldebetoon aan het Stedelijk Muziekcorps wensebt men eenige aan vulling. De volgorde van den optoohtbehoudens Caeeilia, die, met het oog op bet dragen van den krans, ach- ter het Kader ging, naar den duur van het bestaan der ver- eenigingen geregeld, was: Kader der d.d. schutterij, Caeeilia, Turnclub, Burgerpliabt,Talma,Fidelio, Crescendo en Regoor. Bij het overhandigen van den krans, aange boden namens alle acht vereenigingen, waren de voorzitters van alle deze in de tent aanwezig, te weten de heeren: J. L. Zondag (Kader), H. Bosserb Hz. (Turnclub), J. J. Boogb (Burgerplicht) C. Emont Jr. (Talma), R. Bezaan (Eidelio), Haasbroek, waarn. voor zitter (Crescendo), T. J. Meeues (Regoor), Goa- ker Jr. (Caeeilia). De heer C. Emont Jr. was b j loting tot het houden van de toesnr*»k aangewezen. B U It G E R JL. IJ K E STAN 4). GETROUWD. 14 Juli. Pieter Baltus en Clasina de Graaf. GEBOREN. 14 Juli Jacobus, Z. van Leonardus Nicolaas Stuijfbergen eu Elisabeth Winder. 15 Arie, Z. van Jean Thomas Haasbroek en Pieternella Jacob Deuninck. Jan, Z van Dirk Johannes Brou wer en Maria Margaretha Klugt. Maria Catharina, D. van Gerrit Wit en Geertruida Koster. Helena Wilhelmina, D. van Hendricus Langendam en Geertje Hoogeveen. Petrus, Z. van Jan Smit en Catharina Gaugeria Willebrands. VEILING VAN VASTE liUiSiUüiitiSiN. 11 Juli. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1. WinkelhuisLangestraat, A 1680. Str. J. M. Manbeim Jz. f 3650, Opgehouden. 2. Idemaldaar, Laat., A 894. Str. G. Wolzak Jr2015, Niet verhoogd. 3. Huis, Oudegracht, B 3093. Str. M. S. P. Langedijk 480, Opgehouden. 4. Drie huizen. Baangracht, B 2354, 2355 en 2908. Str. G. J. Cromwel 1350, Yerho >gd door J. Korlvinke met 35, 5. Bouwterrein, Kennemerstraatweg, F 870. in 5 perceelen: a. niet geveild. b. ged. gr. ong. .02.11. Str. G. J. Cromwel 630, Op get ouden. c. .02.15. Str. W. Burger 645, d. .02.19. Str W. Burger. 625, n .02.13. Str F. H. Ringers 540, c, d ea e niet verhoogd.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3