Te Bovenkarspel en Grootebroek heerscht in hevige mato de vlekziekte onder de varkens. Vele worden afgemaakt en verbrand. Verbinding Hoorn—Alkmaar. Gemeenteraadsverkiezingen. Qlllcrlei. &t&b0~Beri«Utca. handwerk te leeren. De drukkerij werd op nieuw belang- ryk uitgebreid voor aankoop van nieuwe lettersoorten en mmiek werd ruim f 7000 uitgegeven Van het batig slot der drukkerij, groot f 17,746,26%, werd ƒ9198,24 in de kas der inrichting gestort. Het getal schoolgaande kindereu bedraagt 440 een van de kweekelingen die als onderwijzer slaagdeis mede aan de weezensohool werkzaam. Voor den bouw en de verbetering der in richting werd f 31,525,62% besteed. O. a. werd eene stoommachine met toebehooren verkregen voor de boter- bereiding welke nu op deensohe wijze plaats beeft, en van een onbekende een nieuwe ketel met machine van 9 paardenkracht voor de wasscherij ten geschenke ontvangen. Aan de voltooiing van het nieuwe wees huis werd krachtig gewerkt. Van de Weezen-Almanak werden 30000 stuks van den Scheurkalender 16000 stuks, van de Almanak voor de Jeugd 6000 stuks, van de Wandkalender 4000 stuks verspreid. Het Oosten telt 4000 abonnés. De inkomsten bedroegen aan giften bijdragen ver koop van meubelen granen en vee van de boerderij bloemen enz. de som van f 154,703,92 waaronder de som van f 32,000, door de oud-weezen voor bet 25jarig jubilé verzameld zoodat het bedrag der inkomsten na aftrek daarvan f 122,703,92 wordt. Het voorgaande jaar waren die inkomsten door die inzameling wel vermin derd en bedroegen zij maar ruim f 100,000hoewel een jaar vroeger f 126,000 was ingekomen. Deze beide sommen samengeteld, komt men dus tot ruim f 112,000 voor elk der beide laatste jaren zoodat de inkomsten in werkelijkheid niet zijn vooruitgegaau. Het getal weezen nam echter wel toe er waren in 1888 157 kinderen opgenomen zoodat met het getal der reeds aanwezigen reeds meer dan 950 kinderen verpleegd worden. De commissie uit den gemeenteraad van Enk- hulzen, indertijd benoemd tot het onderzoeken der vraagof de gemeente verplicht is bij te dragen in het onderhoud der wegen en vaarten tusscben de Noord- hollandsche steden, heeft in haar verslag medegedeeld dat het haar niet gebleken was dat die verplichting voor de gemeente bestond doch dat zij verlenging der overeenkomst op nieuw voor 5 jaren wenschelijk achtte. De gemeenteraad heeft echter besloten, hiermede alsnog te wachten en eerst een rechtsgeleerd advies in te win nen bij den beer mr, Aug. Philips, advokaat te Am sterdam. Bedankt voor het beroep bij de christ. ger. ge meente te Joure door ds. W. Beukema te Hoorn. Bj de te Hilvarenbeek, bij Tilburg, gehouden aanbesteding van den aanleg van een keiweg, uitgaande van den Lennisheuvel te Beusel over Hooge- en Lage- mierde en Esbeek tot aan den provincialen weg te Hilvarenbeek was voor de massa'het minst ingeschreven door J. Hillen te Grave en wel voor eene oestrating met greskeien voor f 145,500 en met granietkeien 4e soort voor f 158,700. Voor adj. directeur van Ned. Mettray hij Zutlen hebben zich 275 personen aangemeld. De hevige regens der laatste dagen zijn uitmun tend voor de naweiden in ce Streek, die dor stonden; men vreest echter voor ziekte onder de aardappelen. Door de vorige droogte is het mosterdgewas zoo goed als mislukt. De torren vraten alles af. Men zag ze aan legers van duizenden langs den straatweg wandelen Er worden pogingen aangewend, om Hoorn en Alkmaar door tramomiiibu-Kiiensten te verbinden aldus schrijft met ons uit de Streek. Als het waar is, zal het ons genoegen doen.Iedere directe verbinding is beter dan geene verbinding, zooals tot heden het ge val is. Den 17 des voormiddags sloeg te Bergen de bliksem in den molen, bewoond door C. Kuiper, in deu Oudburgerpolder, veroorzaakte tcbade in eene kast lichtte het uurwerk uit eene klok zocht een uitweg door het bedstroo in „'t kot" van den molen doch veroorzaakte geen persoonlijke ongelukken, daar zich juist niemand in den molen bevond. Amsterdam. Gekozen de heeren Ales. Da niëls met 6889 C. V. Gerritsen met 6731, dr. A W. C. Berns met 6429, mr. J. N. van Hall met 6190, C. J. M. Dijkmans met 5643, mr. L. J. G. van Ogtrop met 5183, P. van Eeghen met 4860, mr. D. Josephus Jitta met 4814 van de 7529 geldige stemmen. Herstemming tusscben de heeren J. P. Korthals Altee inet 3268 mr. W. \V. van Lennep wetb. met 3154, mr.J. E. Veltman met 3067, mr. P. Pet, weth. met 2870, J. Coninck Westenberg, weth., met 2807, J. A. Wormser met 2468, Paul Strater met 2416, mr. Tb. Heemskerk met 2379, mr. J. W. Alting Mees met 2151, mr. M. W. F. Treub met 2003 stemmen. Barsingerhorn. Uitgebracht 77 st. Herkozen D. Baat, met 74 en D. Spaans, met 67 st. Bergen. Herkozen J. Helder met 83 en J. Swaan Sr,, met 84 st. B e v e r w ij k. Gekozen de heeren K. Tegel met 208, V. Ph. Braun met 145, G. Meijer met 142 en J. J. W. van Watersohoot van der Gracht met 124 stemmen. Op de heeren C. Amse, J. Kist en Ph. v. Noort waren 119, 89 en 68 stemmen uitgebracht, 247 van de 296 kiezers kwamen op. Bovenkarspel. Herkozen K. Kooiman Kz. met 107 en L. Schuurman, met 69 st. Broek op Langend ij k. Uitgebracht 138 st. Herkozen: P. Berkhouwer, met 118 en A. Slot Pz. met 80 st. Jn. Wagenaar JCz. had 58 st. Callantsoog. Uitgebracht 21 st. Herkozen G. Bademaker, met 19 en A. Baken met 16 st. Voor de vacature, wegens het vertrek van dec heer K. Kater, moet herstemming plaats hebben tusscben J. Kruijsveld, lie 10 en T. Mooij, die 6 st. had. Edam. HerkozenJ. de Boer Wz. Gekozen NGroot Pz. en A. Banning. Enkhuizen. Herkozen H. MollN. Sluis en G. Gast. Egmond aan Zee. Uitgebr. 33 st. Herkozen A. Wijker en B. Gouda, beiden met 26 st. Egmondbinnen. Uitgebr. 65 st. Herkozen J. Groot, met 63 en C. Zonneveld, met 52 st. Haarlem. Alle altredende leden met groote meer derheid herkozen. De 2 candidaten der katholieken ver kregen 244 en 205, die van de afdeeling Haarlem van Algemeen Kies- en Stemrecht 94 en 71 stemmen. Haringcarspel. Uitgebr. 50 et. Herkozen: W. Gjvers, met 48 st. en W. Keesom, met 37 st. Heemskerk. Gekozen W. A. J. de Wildt Jz. met 56 van de 111 stemmen. Herstemming tusschen A. Sctiuit Sz. en Jan Smorenburg met 47 en 43 stemmen. H e i 1 o o. Herkozen N. Berger en C. v. d. Veldan -Jr. Herstemming (vacature J. Mulder) tusschen H. Mulder en W. Smit. Helder. De aftr. leden E. Francken, P. S. Hor dijk, L F Over de Linden en W. J. van Neck herkozen. Herstemming tusschen W. Bakker Hz., W. J. Maalsteed, H. Janzen Ez. en D. H. Dietz. Hoorn. Herkozen J. W. van Buren Lansink M. de Jong Kzn., P. J. Kroon en dr. J. J. Agbina. Gekozen mr. Sannes inspecteur der registratie met 253 stemmen, in plaats van mr. W. K. baron van Dedem die zicb niet herkiesbaar had gesteld en mr. G. H. Bastmet 255 stemmen in plaats van J. A. Heulevertrokken* K o e d ij k. Uitgebracht 60 st. Herkozen S. Kramer, met 59 en C. Bos, met 55 st. S. Maarten. Uitgebr. 33 st. Herkozen Jn. Brom mer en P. Jonker, beiden uaet 32 st. Monnikendam. Gekozen J. Groenewoud Cz. en A. Wijbenke N oordscharwoude. Uitgebr. 91 st. Herko zen K. van Nienes en J. Hopman. Nieuwe Niedorp. Herkozen J. Koopman en J. F. Mirandolle met 149 en 131 st. O u d o r p. Herkozen W. Bos en D. Bloothoold. Oterleek. Herkozen: C. Met en G. de Jong. Oudcarspei. Uitgebr. 109 st. Herkozen J. But ter Cz., met 81 st. Herstemming tusschen B. Paarlberg (aftr.) en A. Kroon Pz die beiden 48 st. hadden. Oude Niedorp. Herkozea J. Haringhuizen en J. van der Oord. Purmerende. Herkozen L. Koning, W. Smit, C. Stuijt en K. van Giffen. St. Panera s. Uitgebraebt 33 st. Herkozen: S. Duif, met 29 en M. Kalis, met 27 sL. B ij p. Herkozen K. Bruijn met 98 en K. Admi raal Mz. met 93 st. Herstemming tusschen S Konijn, die 76 en P. A. Harrebomée, die 59 st. had. S c h a g e n. Uitg bracht 280 st. Herkozen J. W. Govers, met 252, J. van der Maaten met 197 en W. A. Hazeu, met 193 st. Gskozen (vacature de Pater) C. J. Plomp, met 186 en (vacature Buis) W. Bogge- veen Cz., met 233 st. Sijbecarspel. Herkozen: J. Visser Sr. en A. Winkel Pz. Ursem. Herkozen: G. Uitgeest. Uitgebr. 187 met 147 en D. Meijer, met en A. van Lith en P. Leek Westzaan. Uitgebr. Grootes en P. Peereboom. Wieringerwaard. Gekozen Dk. Kooij. Winkel. Uitgebracht J. Breebaart Kz. met 92 en D. Piuister had 86 st. Wormervee r. Herkozen L. F. Bockenoogen K. Vis Az. en M. F. Pieper, Zaandam. Uitgebr. 333 st. Gekozen P. Laten- stein met 280B. Köhne met 259 C. Langebaerd, met 238, J. Hartogmet 238, A. P. van Doesburg, met 168 en C. Bon met 185 st. Z ij p eUitgebr. 253 st. Herkozen J. Zeeman, met 235, G. C. Hulst, met 215, K. A. Kaan, met 180 en G. Nobel, met 133 st. C. Kruijer Jz. had 69, J. J.de Vet en K. Groot, st. Herkozen B. Zonjee, 130 st. P. Aatjes had 38 ieder 20 st. 143 st. HerkozenM. Herkozen: Jb. Zijp Hz. 177 stemmen. Herkozen J. Koomen Hz. met 168 st. Wit 54, D. Brommer 43, C, Groenveld 16 en J. Otto 8 st. Dezer dagen is te Londen de hoogste berg van Wales J de Snowdon in het openbaar verkocht en den meest biedende voor 5750 pond sterling toegewezen. Dat noch de regeering noch de plaatselijke overheid zich in deze zaak gemengd of hare voorwaarden gesteld hebben schijnt zonderling, daar de wet zich duidelijk tegen de inbeslagneming vau dergelijke beroemde ge zichtspunten door particuliere personen uitspreekt. In- tusscben is men van meeningdat de eigenaar zoo spoedig mogelijk zijn berg voor toeristen toegankelijk zal stellen. Want met den berg heeft hij tevens een logement, een vuurtoren, een bosch en een vischrijken vijver gekocht en onder de hoedanigheden van bet logement stelde de afslager met nadruk op den voor grond, dat er de fleseh pale-ale met 2,5 shilling betaald werd; daarnit volgt, dat hoe meer toeristen den Snowdon, hoe meer halve kronen diens eigenaar zullen vetoloeien. Onder den titel „een overbodige vraag" schrijft Sem- pervirens het volgende In de Landbouw-Kroniek (Courant) kwam kortelings geleden de onderstaande vraag voor. „Bestaat er in Nederland reeds eenige praktische ervaring ten opzichte van het meer en meer veldwin nende idee in het buitenland om de bloem uit de aard- appelenplant weg te Demen, als zou dit te veel voedende bestanddeelen aan de plant zelveten schade van de qualiteit der aardappeleuknollen, ontnemen F" Die practisehe ervaring bestaat hier te lande reeds sedert vele jaren al wordt zij niet algemeen benut. Doch die handelwijze is zeer aan te bevelen en levert zeer gunstige resultaten op, de bloemen moeten echter, alvorens ze af te plukken, goed ontwikkeld zijn, vóór dien tijd de stengels met do bloemknoppen af te plukken is minder goed. Zooals vrij algemeen wel bekend is, zijn bet de bloe men, vruchten en zaden, die alle planten verzwakken; doch bij verreweg de meeste kannen ze niet gemist worden; by de aardappelplant is dit echter wel het ge val als men er geen zaad van wil oogsten met het doel om daaruit nieuwe variëteiten aan te winnen. De handelwijze der bloembollenkweekers hier te lande, die dadelijk de bloembollen hunner bolgewassen na het ontlniken laten afsnijden, om den groei en ontwikkeling der bollen te bevorderen, is een afdoend bewijs, om bet voordeelige dezer handelwijze, ook voor andere bol- en knolgewassen, te benuttigen. In de vorige week is te Cottesbrooke Fields in Northamptonshire (Engeland), miltvuur geconstateerd geworden, 's Maandags werden 11 koeien in den stal dood gevonden welke den vorigen dag oogenschijnlijk in de beste gezondheid verkeerden. In den loop van dien dag stierven nog 26 schapen, 2 koeien en 3 a 4 maanden oude kalveren. De veearts vond bij de sectie onmiskenbare teekenen van miltvuur. De dieren waren van elkaar afgezonderd geweest, de kalveren tot voor korten tijd alleen met melk gevoederd, hadden nooit in de wei geloopen en slechts in de laatste dagen eenig hooi gebruikt. Dat miltvuur zulke jonge dieren aantast, is in strijd met hetgeen tot nu toe bevonden is men houdt ze het eerste jaar voor onaantastbaar. De oorzaak kon de deskundige slechts daarin vinden dat het vee hooi tot voedsel bekomen had dat in 't vorige jaar langen tijd overstroomd geweest was, daar eene besmet- tiug van buiten af niet aan te geven was, de uitbre king veel eerder volkomen locaal was. Mr. W. J. Stops vau Town Mills, in dezelfde buurt, vond dinsdagmorgen een paard dood ook hier vond men kenteekenen van milvuur en verder werd bevonden, dat dit dier ook van 't overstroomde hooi gegeten had. Eene besmetting van eene van de genoemde plaatsen op de andere is niet mogelijk geweest. Te Nieuw-Tork overleed dezer dageD Maria Mitchell, eene vrouwelijke professor tn de sterrekunde en van 1865 tot 1888 als zoodanig werkzaam. De overledene was tevens de ziel der vrouwenbeweging in Amerika. De heer J- Stephen Jeans hield onlangs te Londen eene lezing over de toenemende bevolking van Londen. De toeneming der bevolking te Londen welke op het oogenblik 4.5 millioen zielen telt, is zeer moeiehjk te schatten. Wanneer men naar denzelfdea maatstaf, gelijk nu, alle tien jaren 500,000 meer neemt, dan zal Londen op het einde dezer eeuw 7 millioen inwoners tellen, dat is meer dan Engeland en Wales te zamen in het jaar 1811. In het jaar 1603 had Londen eene bevolking van 150,000 meDschen. In de laatste 10 jaren is het aantal woonhuizen van 207.000 tot 320,000 geklommen. De 6 grootste spoorwegmaatschappijen van Londen ver voeren jaarlijks 200 millioen reizigers. De paardentrams vervoeren 150 en de omnibussen 120 millioen personen. Te Londen zyn 11,300 rijtuigen welke jaarlijks ook nog 30 millioen personen vervoeren. Dezer dagen wordt het prospectus openbaar ge maakt van de „Lineotype" eene letterzettende machine, die eene geheele omwenteling in de drukkerijen zal teweegbrengen. Naar men zegtkunnen couranten en boeken er voor van den gewonen prijs mede worden gezet en zijn vertegenwoordigers van groote engelsche dagbladen naar Amerika om het systeem in toepassing te zien. De New-York Tribune wordt reeds sedert eenigen tyd met deze machine gezeten men zegtdat andere groote bladen hunne bestelling reeds bebben gegeven. Kurk voor buffers. De heer Germond Delavigue be veelt voor buffers vau epoorwegrijtuigen het gebruik aan van kurk ten einde de schokken te verzachten die bij het tegenwoordig gebruik van harde veeren te sterk zijn. Een schijf kurk van 15 streep dikte kan in een bank schroef tot 3 streep dikte worden samengedrukt, en krijgt daarna aan zichzelf overgelaten na weinige minuten de oorspronkelijke dikte terug. Men make daarom de trek- en schokveeren uit een dozijn op elkaar gesta pelde kurken ringschijven van 275 streep middellijn en 15 streep dikte. Dit middel toegepast op de kolen- wagentjes van de „Compagnie des Charbonnages" te Lens heeft goede uitkomsten opgeleverd. Op den fran- schen noorderspoorweg heeft men proeven genomen op een rij van 12 schijven die blootgesteld werden aan een drukking van 1100 pond per vierk. duim. Na zulk eene krachtige samendrukking was de oorspronkelijke dikte na verloop van slechts tien minuten weder hersteld. Den 17 werden bij de opening der op den 16 in geleverde 62 3 stembiljetten zes biljetten door bet stem bureau van onwaarde verklaard op grond dat vier niet ingevuld en twee niet voorzien waren van het zegel der gemeente. Het aantal geldige stemmen was alzoo 617 en de volstrekte meerderheid 309. ËLorkOZOU werden de aftredende leden en wel de heer B. Preijer met 569 de beer A. Goede Dz. met 559, de heer H. J. Bruinvis met 515 de heer A. Conijn Az. met 481 en de heer P. .Rentmeester met 449 stemmen. Verder waren uitgebraebt op den beer C. Bosman 137, op den heer M. Cohen Stuart 93 op den heer mr. H. Boel mans ter Spill 26, op den heer C. J. Canters 11, op den heer Mr. A. P. de Bange 6 op den heer A. Prins Az. 5 en op 83 verschillende personen nog 108 stemmen. Was aanvankelijk de door de Atkmaarscbe Zwem- club uitgeschreven zwemwedstrijd bepaald op den 11 Augustus, thans is die uitgesteld tot den 18 dier maand. Men deelt oqs mededat door eenige dames bij die gelegenheid een prijs zal worden uitgeloofd voor den snelsten zwemmer, en uitsluitend leden van boven genoemde club daarnaar zullen kunnen mededingen.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3