Ëitmcnlaub. Verbinding Alkmaar—Hoorn. Selegr«ft»ttc öertchtcn. QUlerlct. nog niemand met voldoenden grond kan gelooven, en die niettemin door heel het land een bijval vindt die eenvoudig bespottelijk zou zijn indien hij niet een voudig beschouwd kon worden als een uiting van grootevrij algemeene ontevredenheid over de regee ring der laatste jaren. Boulanger wordt beschuldigd van te hebben samengezworen tegen de veiligheid van den staat en 's lands gelden te hebben verduisterd door ze te besteden ter bevordering van zijn persoon lijke belangen. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij, om de bestaande orde van zaken omver te werpen en zich van het oppergezag meester te maken heeft getracht onderscheidene hoofdofficieren en tevens de geheime politie om te koopen en dat hij de belang rijke sommen die hij aan de couranten die zijn naam deden weerklinken door het landen aan zijn hand langers in en buiten Parijs betaalde, althans voor een deel heeft genomen uit geheime fondsenwaarover hij als Minister vau Oorlog had te beschikken. Onwaarschijnlijk is het niet, dat Boulanger zal worden veroordeeld. Maar zal daardoor het Boulan- gisme onderdrukten hij zelf als politiek persoon onmogelijk worden gemaakt? Wij meenen het te moeten betwijfelen. Een veroordeeling wegens samen zwering tegen de bestaande orde van zaken zal hem althans geen kwaad doen want juist dit wordt door zijn aanhangers gewenscht en van hem verwacht. On aangenamer klinkt de verduistering van 's lands gel den waarvan hij wordt beschuldigdmaar zal het voor de groote menigte bewezen kunnen worden en dan nogzal zij willen geloovendat hij zelf de schuldige isen niet de personen die onder hem met de administratie der geheime fondsen waren belast Hij aarzelt niet op de akte van beschuldiging onmid dellijk te antwoorden dat hij zelf die gelden nooit heeft beheerd en den sleutel van de geldkist zelfs nooit heeft gezien. Van zijn aanhangers binnen en buiten 's lands zou hij genoeg ontvangen kunnen hebben om alle uitgaven te doen die hij noodig achtte in het belang zijner zaak, die natuurlijk, gelijk elk pretendent beweertde zaak van Frankrijk is. Onmogelijk is het daarom geenszins dat een veroor deeling van Boulanger alleen in de oogen zijner poli tieke tegenstanders van gewicht zal zijn maar door zijn aanhangers en zelfs door de openbare meening, voor zoover zij hem reeds nu niet ongunstig is zal worden aangemerkt als een partijdige, onvertrouwbare veroordeeling door zijn politieke vijanden. Bevorderd zijn tot candidaat-notaris o. a. de hee- ren J. G. Anspach A. Beets en G. J. B. ter Kuile te Haarlem mr. c. P Donker te Benningbro8k; C. M. Hammes te Andljk B. J. Timmerman te Wieringer waard en mr. J Walig te Krom menie. Bedankt voor het beroep naar de doopsgezinde gemeenten te Enkhuizen en Medemblik door ds. P. S. Bakels op Ï6X61. De heer H. Hinsehoofd der Bozenschool te Amsterdam is benoemd tot lid van het hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzersgenootschap. Gedeputeerde Staten van Noordholland aan wie de beslissing over de verkiezing van een lid der prov. Staten in het hoofdkiesdiatrict Nieuweramstel was over gelaten hebben thans beslist, dat, op grond der niet- toeiating van den heer Ledeboer, eene vacature in de Prov. Staten is en er daarom eene nieuwe vrije ver kiezing moet plaats hebben. mij is het hetzelfde. Wel heb ik in dien korten tijd nog geene gelegenheid gevonden zijne Eminentie nw verlangen te kennen gegevenmaar Monsignore de Fabris is zulk een minzaam man Ik twijfel er geen oogenblik aan, of hij zal zich naar uwe wenschen voegen.'' Salvatore haalde diep adem niet alleen uit boven matige vreugde over de verkregen zekerheid dat alles nu in orde was, maar ook uit een gevoel van trots over het vooruitzicht, den eersten ambtenaar van het koning- rijk tegenover zich te zullen zien, zijne stem te hooren, ja, met hem een daad te bespreken, die hij thans meer dan ooit voor de prijzenswaardige handeling hield van een waarachtigen patriot. „Gelooft gij dat waarlijk, signore F" aarzelde bij bijna te vragen. „Ik zou er mijn hoofd om durven verwedden. Na tuurlijk is het mij niet mogelijk te zeggen of Monsignore in de eerstvolgende dagen al tijd zal vinden want gij kunt u geen begrip vormen van zijn veel omvattenden arbeid. Morgen, zeer vroeg meld ik mij bij het secre tariaat aan om eene audiëntie. O, ik ben een man van gewicht bij bet secretariaat en bovendien, zijne Eminentie weet immers waarover ik kom spreken. Het is heel wat anders dan wanneer de eerste de beste maar verzoekt om toegelaten te worden ofschoon zijne Eminentie, zooals ik u reeds zeide cok zeer genadig en minzaam is jegens onbekenden," „Ja, ja", mompelde de Apuliër. „Iedereen roemt zijno goedheid en vriendelijkheid. Laatst zag ik nog met mijne eigene oogen Emmanuele bleef staan. „Wat zaagt gij?" vroeg hij en keek zijn slachtoffer met een loerenden blik aan. „Zijne Eminentie of beter gezegdhet gevolg van zijne Eminentie, want de Kardinaal zelf zat in een ge sloten rijtuig de beide lakeien echter die achter op het rijtuig stondenstrooiden langB de geheele Cbiaja zilvergeld onder het volk zoodat de lazzaroni in niet te ontwarren hopen op en over elkander lagen en aan houdend „Leve zijne Eminentie", schreeuwden.'' „Ik ken dat", antwoordde Bacosta„en zijne Emi nentie Het zeker de raampjes van zijn rijtuig neder en bedankte het volk en gaf het met de rechterhand zijn zegen Gij hebt zeker dat zachtmoedige vriendelijke gelaat met bewondering aangestaard, de donkere oogen met de zware wenkbrauwen dieniettegenstaande de In het uitvoerig verslag van den nederlandschen consul te Buenos-Ayres den heer L. van Bietorer 1888 wordt het volgende gelezen Volgens schatting bedroegen de invoeren uit Nederland Sniker 40.000 vaten. Bijst 2500 zakken. Jenever 35.000 kisten en kelders. Jenever 25000 demijohns. Kaar sen 16.000 kisten. Kaas 22.000 kisten. Peper 400 balen. Tabak in bladen (hoofdzakelijk Sumatra) 500 balen. Bandvee 300 stuks. Paarden 20 stuks. Likeuren (voorn. Wijnand Fockink) 70 kisten. Naar Argentinië werden voorts uit Nederland gezon den sigaren, machinerieën, cacao, diamanten, bloem bollen zaden ham, ledige flesscben, kurken, porselein en aardewerk laken linnen, zakkengoed, koffie, visch, bier enz. Van daar werd naar Nederland o.a. uitgevoerd 12.000 gezouten osse- en koehuiden 8000 gedroogde huiden en 18.000 vaten talk voorts maïs en tarwe. Buodvee en paarden. Gelijk uit de hiervoren op gegeven cijfers blijkt is de invoer van rundvee en paarden uit Nederland tamelijk belangrijk geworden. Werd fijn vee reeds langer uit Engeland, Duitschland en Frankrijk regelmatig in Argentinië ingevoerd, nitons land was die aanvoer tot vóór kort nog eene zeldzaaam- beid. In 1886 kwam de eerste belangrijke partij neder- land8che runderen in Buenos-Ayres aan, ea werden ingevoerd 20 stuks; in 1887 bedroeg de invoer onge veer 50 stuks en in 1888 circa 300 stuks, terwijl thans regelmatig ruim 30 stuks per maand in Argentinië wor den ingevoerd. Dit débouché kan verder in beteekenis toenemen daar de Argentynsche veehouder steeds meer in de noodzakelijkheid komt zijn bedrijf te hervormen o. a. ook door kruising zijner kudden met fijne buitenlandsche rassen. Met het oog hierop verdient het zeker aan beveling in Argentinië voor ons vee propaganda te maken t waartoe eene zeer goede gelegenheid wordt geboden door do internationale landbouw- en veeten toonstelling welke in de maand April 1890 vauwege de Sociedad Ba ral Argentina te Buenos-Ayres zal ge opend worden. Mochten belanghebbenden er toe be sluiten op deze tentoonstelling eene flinke partij runderen in te zenden, dan lijdt het geen twijfel, dat de besproken veehandel daarvan de gunstige gevolgen zal ondervinden De voornaamste importeurs van nederlandsch vee te Buenos-Ayres zijn de heeren Wm. Plaats Co. en Beukelaer Co. Met den invoer van paarden uit ons land werd ten vorigen jare insgelijks begonnen, voornamelijk door den heer Lohmer te Londen en den heer C. Ockhrrst te Botterdam. Aan hollandsche paarden groot vau stuk en zwart van kleur, wordt de voorkeur gegeven. Zij worden gebruikt als rijtuigpaarden. Uit den aard der zaak ware het ook voor de uitbrei ding van dezen handelstak zeer wenschelijkindien eenige paarden op bovenvermelde tentoonstelling wer den ingezonden. Onze correspondent in de Streek deelt ons mede dat zijn bericht omtreDt den ontworpen tramomnibus- dienst onzen twijlel niet verdient. Het plan bestaat inderdaad. Wij verhengen er ons hartelijk in. Slaat men een blik op de kaart dan verwondert men zich telkens meer, dat twee deeleu dezer provincie, die, ieder voor zich, znlk een levendigen handel drijven, zoo volko men van elkander afgezonderd liggen. Vooral voor Alk- maarzon een goede verbinding van onberekenbaar nut zijn, al zouden ook Hoorn, Enkhuizen en de geheele Srreek daarmede gebaat zijn. Onzen correspondent zij, in antwoord op zijne vraag dienaangaande, berichtdat wij ons voor uitvoeriger mededeeiingen gaarne houden aanbevolen. zachtmoedige uitdrukking, welke over het gelaat verspreid ligt, het toch iets krachtigs, ik zou bijna zeggen, iets martiaals geven Salvatore schudde het hoofd. „Ik drong dicht genoeg naar voren", antwoordde bij na eene kleine pauze, „maar Monsignore bleef onzicht baar en een mosselhandelaar, die naast mij stond, ver zekerde, dat zulks regel was." Emmanuele had dit antwoord vermoed en daarom bij zijne nauwkenrige beschrijving meer aan het gelaat van Marsucci dan aan dat van den Kardinaal gedacht. Als hij zich beider gelaatstrekken voor oogen stelde kon hij zich niet ontveinzendat het niet moeielijk zou wezen door eenige kunstmiddelen werkelijk eenige ge lijkenis te voorschijn te roepen. Het ronde, volle gelaat van Marsucci had, als hij in eene goede lnim verkeerde, iets minzaams, iets welwillends; op de martiale uitdruk king van het voorhoofd en de oogen had Bacosta den Apuliër thans voorbereid en ook hier was het „teveel" gemakkelijk weg te nemen. Marsucci had in de laatste maanden en tot groot leedwezen van Emmanuele, be wezen dat bij een meester was in het huichelen zoo hij dus voor de zaak te winnen waswaren alle hin derpalen uit den weg geruimd. De beide mannen bereikten de villa Bealc en sloegen vervolgens de richting in naar het zeestrand want het aantal wan delaars onder het geboomte der villa werd hoe langer hoe talrijker. „Ik ben niet alleen gekomen", begon Bacosta „om u mede te deelen dat er niets is, dat nw wensch in den weg staat maar ook om u nog eens duidelijk uiteen te zetten, hoe moeielijk de taak is, die gij op n wensoht te nemen. Zonder twijfel is de som die Monsignore ons zal toekennen buitengewoon grootmaar bet be wustzijn een roemrijken dienst aan het vaderland bewezen te hebben, zal a wellicht nog meer toelachen. Maar, maar, signore, het is eene heele onderneming 1 Ik wil nu niet meer herhalen hoeveel ontberingen gij zult moeten doorstaan, ik wil niet meer terugkomen op eene langdurige gevangenschap achter de muren van Pizzo Falcone, op den slechten dank, dien de patriot ten van u hebhen zullen op één ding echter moet ik n nog wijzen eer bet te laat is. Zult gij de kracht en de kalmte bezitten, om al de phasen van een proces te doorloopen Zult gij bij de tallooze verhooren u niet Benoemd tot onderwijzeres te Anna PauIOWna mej. E. Bieren te BOVenCaT8pel en tot onderwij zeres te Nieuwkoop mej. G. Slot te Enkhuizen. De beer A. Stiel heeft eervol ontslag gevraagd als onderwijzer te Lutjebroek. 's GKAVEMIAGE, 20 Juli. Tweede Kamer. Heden is het regeering3antwoord betreflende de schoolwetherziening ontvangen. Prof. Wilckens te Weeneu, die een studiereis door Amerika doet, beschrijft in de „Landwirtb" zijn bezoek aan het grootste slachthuis id Amerika, het zoogenaamde Packinghouse van Armour en Co. te Chicago, waar da gelijks 5000 varkens, 1800 runderen, 80Ö schapen en kalveren geslacht worden. Een bijzondere tak hiervan vormt de butterinefabriek, waarin het vetafval tot „bo ter" verwerkt wordt. Hiervan schrijft hij De butterinefabriek trok mijne bijzondere aandacht. De firma noemt haar product butterine, toch geven zij al de kisten, waarin de boter verpakt wordt, het op schrift „Oleomargarine". De fabrikatie heeft ock in Europa veel van zich doen hooren ik heb mij echte- overtuigd, dat de butterine tenminste die van Ar mour slechts onschadelijke, goed te gebruiken, be- standdeelen bevat, en op eene volkomen zuivere wijze bereid wordt. Voor het maken van butterine wordt gebruikt: vloei baar en vast vet, ongeveer in verhouding van 2 op 3 (in den winter wo'dt meer vaat vet genomen) en 20 a 30 pet. van de zuiverste en beste boter. De beate boter welke aan het vetproduct toegevoegd en er in een karn mede vermengd wordt, dient om aan dd kunstboter de reuk der natuurlijke te geven. De beste butterine bevat 30 pet. natuurboter en smaakt en riekt zooals ik mij overtuigd heb geheel en al als natuurboter. Daar de natuurboter hier 1,25 per KG. en de kunst boter f 0,92% per KG. bij den verkoop in 't klein kost, zoo volgt hieruit, dat men door butterine te gebruiken ongeveer 25 pet, spaart. De groote slachthuizen (in Cuicago zijn er 60) verkoopen hunne butterine als zoo danig, de kleinhandelaren echter dikwijls als natuurbo ter, en dat is ook naar de opvatting hier te lande be drog, waaraan men zich echter dikwijls genoeg sohnl- dig maakt. In de Lötels wordt den gasten in plaats van boter meestal butterine voorgezetdie nog bovendien van geringe qualiteit isen slechts 20 pCt. natuurboter bevat. In het slachthuis van Armour wordt de butterine evenals echte boter verpaktin halve en heels pon den (0 230.45 K.G.) glad en gerold ja zelfs met perkament papier in bussen en vaten verpaktzoodat men zich er gemakkelijk in vergissen kan. Op de vraag of de butterinefabcikatie den landbou wers en in 't bijzonder de zuivelbereiding benadeelt kan men niet direct een bevestigend antwoord geven. In ieder geval wordt het vet door de butterinefabri- katie tot de hoogste graad van productiviteit gebracht, en dit vet wordt den landbouwer immers in zijne mest ossen betaald De melkboerhier in de beteekenis van melkpro ducent in 't algemeen lijdt et schade bijniet echter de geheele landbouw. Als het vet niet tot butterine ververkt wordtweet ik niet waartoe hetbehalve tot zeep gebruikt, zoude kunnen worden. De bewerking vbg het vet tot kaarsen komt in Ame rika nauwelijks in aanmerking. Ik heb in Amerika van Nieuw-York tot Denver in het Kotsgebergte noch in een privaathuis noch in een winkel eene stearine kaars gezien, noch van een kaarsenfabriek iets bemerkt. verspreken niet anders loslaten dan hetgeen wy afge sproken hebben Ziilt gij u niet verraden by het uit spreken van het vonnis, dat van de zijde der rechterE natuurlijk ernstig gemeend is, en eindelijk bij bet weg< leiden naar de strafplaats tot op het laatste oogenblik, waarin u genade zal worden geschonken Hebt gij dat alles wel kalm overwogen De Apuliër staarde peinzend in de schalmende bran ding. De huichelaar had zijne berekening goed ge maakt. Yoor iemand van Salvatore's karakter bestond geen beter middel om hem zeker te winnen, dan bedenkingen te opperen en schijnbaar te doen, alsof men hem van de uitvoering wilde afhouden. „Signore", sprak de jonge man „.zoodra ik de on wrikbare overtuiging bezit, dat de Kardinaal onze plan nen goedkenrt, ben ik tot bet uiterste bereid daarvan kunt gij overtnigd zijn. Evenwel, dat wegleiden naar het schavot zou ik, hoezeer ik ook tot elk offer bereid ben, gaarne achterwege zien blijven. Zoo iets laat zich moeielijk weder nitwisschen, zelfs niet door de begena diging en de latere ontbulling." „Nu, daarover kunnen wy later nog spreken; vergis ik my niet, dan was zijne Eminentie juist van oordeel, dat de schavotscène den grootsten indrnk op het volk zou maken. Bedenk toch eens, signorede begenadiging op het laatste oogenblik Men zal zeggen de Koning heeft geweigerd, maar de Kardinaal heeft niet opgehonden vergiffenis te smeeken vergiffenis voor zijn doods vijand de Koning scheen onverbiddelijk maar de Kardinaal heeft door zijne vaderlijke goedhartigheid over de gestrengheid van den vorst gezegevierd, toen reeds de godin der gerechtigheid haar vlammend zwaard dreigend had opgeheven I In waarheid echter had monsignore de Fabris bet besluit, waarbij den misdadiger genade geschonken wordt, ai in den zak, lang voordat de dag der terechtzitting bepaald was." Salvatore scheen in tweestrijd. Eindelijk zei hy met een diepen zucht „Ik zal den Kardinaal verzoeken mij dien gang te besparen. Acht Monsignore de Fabris hem echter on vermijdelijk welaan „Bravo 1" viel Bacosta hem met vaar in de rede, „Ik wist wel, dat gij een held zyt Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2