No. 86*. Een en Negentigste Jaargang. 1889. tweede: blad. zondag 21 juli. ENGELSCHE BRIEVEN. tfHficiëel (Scheelte. Loudensche Markt. Ënit<nbttb. BELGIS. Het wetsontwerp ter bevordering van het bouwen van doeltreffende arbeiderswoningen is den 18 na zeer langdurige beraadslagingen met 77 tegen 22 st. door de Kamer aangenomen. Twee leden ont hielden zich van stemmeD. DUITSCHLAND. De bakkers te Berlijn hebb&D geweigerd met de werkstakende gezellen in overleg te treden, daar zij door het ontbieden van werklieden van buiten reeds in de behoefte aan hulp voorzien hebben. ENGELAND. Den 18 :s de heer Morgan aan hanger van Gladstone in Westcarmenthahire tot lid van het Lagerhuis gekozen met 4252 stemmen de heer Drumond conservatief, verkreeg 2533 stemmen. ZWITSERLAND. De Bondsraad heeft aan de Staten welke zich bereid verklaard hadden deel te neuien aan een te Bern in Sept. e.k. te bouden inter nationaal congres voor aibeidswetgoving medegedeeld, dat d9 bijeenkomst van dat congres tot het volgende voorjaar wordt uitgesteld. De Bondsraad had tijdens zijne uitnoodiging tot deelneming aan dat congres het voor nemen opgevatom een program te ontwerpen als grondslag voor de te voeren beraadslagingen, doch daar de voorloopige werkzaamheden voor dat program nog niet afgeloopen waren cn eenige regeeringen bij bet aannemen der uitnoodiging een niet gering te achten voorbehoud gemaakt hadden is hij tot de overtuiging gekomen dat het belang der zaak dringend eisebt eene nadere studie en nauwgezet onderzoek vau zijn toegezegd program vóór de bijeenkomst van het congres. De tijd voor September was daarvoor te kort. Bovendien vleit de Bondsraad zich dat die regeeringen welke nu nog geen toestemmend antwoord gaven na kennisneming van het program alsnog besluiten aan bet congres deel te nemen. Binucnlftttb. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. ALK1HAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd liet aan ben ingediende verzoekmet de bijlagen, van P. WIT en F. J. MELIS, wonende alhier, om vergunning tot het oprichten van eene bergplaats voor lompen en ijzer en uitdragerij in het perceel aan het Groot Nieuwland, wijk D, No. 73, en dat op Zaterdag 3 Augustus 1889's middags te 12 uren, ten raad- huize gelegenheid wordt gegevenom tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 20 Juli 1889. De Secretaris, NUHOUT van dee VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de gemeente-reke ning, dienst 1888, met alle daarbij behoorende bescheiden, heden den gemeenteraad aangeboden, op de gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Juli 1889. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de rechtheb benden terug te bekomeneen kaart met gespen; een pilot broek; een bloedkoralen armband met gouden slotje; een be werkt wagenbord; een schroefbus; een ring met sleuteltjes;een koperen bus van een rijtuig; drie paar grijs gekleurde sokken; een oorbelletje met blauw steentje; een groote hond; een stroo- hoedje; een jongenshoed. ii. In ons vorig schrijven wezen wij er op, dat wij met rassche schreden het tijdstip naderen, waarin Londen in een toestand van rust verkeert, die men slechts gedurende de honds dagen in de wereldstad kan opmerken. In het Parlement be gint men den gang van zaken op eene in het oog loopende wijze te bespoedigen, zoodat het Westminster Paleis spoedig zijne deuren zal sluiten, en met het vertrek der volksvertegen woordigers naar het buitenland en de provincie gaat dat van de geheele (ijne wereld gepaard. Op het oogenblik evenwel bevinden wij ons nog in het volle seizoen en de vele parken met lommerrijke rijwegen, waaraan Londen zoo bij uitstek rijk is, wemelen van fijne equipages en fijne raspaarden, waarmede de elite van het heerlijke zomerweder gaat genieten. Er zijn nog allerlei tentoonstellingen, slechts enkele schouwburgen zijn gesloten en het heerlijkste weder biedt ons een ruime schade loosstelling voor de regenachtige dagen van verleden zomer. De zomerzon beschijnt dan ook in onze hoofdstraten een beeld vol leven, kleur en afwisseling. In de namiddaguren verdringen zich duizende voetgangers of beter voetgangsters voor de win kelvensters der modezaken en in de banketbakkerswinkels Men merkt duizende van die witte, luchtige kleedjes op, waarmede de engelsche dameswereld zich zoo gaarne des zomers kleedt. De breede straten wemelen van rijtuigen van allerlei aard kortom, overal heerscht zomersche opgewektheid. Londen is eene van die steden waar de zomer niet geheel en al onuitstaanbaar is. Dank zij der wijsheid onzer stads- vaderen, zien er slechts de handelswijken echt grootsteedsch uit. Rondom de centrale districten evenwel breiden zich de parti culiere woningen uit en men waant zich eerder te Baarn dan te Londen, wanneer men die eindelooze straten met hunne statige huizenkiezelwegen en boomen doorwandelt. Elk huis één tuin, soms twee, elke straat breed, luchtig en met boomen bezet, dat is het wat Londen tot de uitgestrektste stad ter wereld en tevens tot eene der gezondste hoofdsteden maakt. Voorwaar wanneer men door de vele vierkante mijlen groote woondistric- ten wandelt, waant men zich niet in eene stad met vijf millioen inwoners, waarvan de middellijn dertig mijlen lang is. Opnieuw noodzaakte het optreden der Derwischen in Egypte doortastende militaire maatregelen van Engeland. Men kan niet zeggen dat men dit betreurt, juist nu Frankrijk pas eenige weken geleden op de ontruiming van dat land aandrong. In de laatste dagen sprak men het vermoeden uit, dat de tegenwoordige aanval der Derwischen de bedoeling had de aandacht der Engel- schen van Assouan afteleiden, om een aanval van Osman üigna op die stad gemakkelijker te maken. De toestand is er evenwel niet gevaarlijk, maar toch ernstig. Er wordt niet meer aan getwijfeld, dat het verzoek der Ko ningin om jaargelden voor hare kleinkinderen zal worden inge willigd, nu de heer Gladstone het ondersteunde. De ex-premier schijnt door zijne houding tegenover dit wetsvoorstel weder in de gunst der Koningin te zijn gekomen, althans Hare Majesteit onderhield zich met hem op zeer minzame wijze ter gelegenheid van de tuinpartij, die de Prins van Wales gaf. Een ander gevolg van de houding van den heer Gladstone is eene splitsing zijner partij, want niet elk zijner volgelingen sloot zich bij hem aan, toen hij voor het ontwerp stemde. Ernstige gevolgen zal dit evenwel niet hebben. De Delagoabaai-quaestie is in een kalmer stadium getreden of eigenlijk geëindigd met de verklaring van den heer Salisbury, dat de regeering Portugal aansprakelijk zal stellen voor elk verlies der britsche aandeelhouders. Eene wet werd afgekondigd, waarbij verboden wordt, kinde ren beneden tien jaren in schouwburgen aan te stellen. Het hoogerhuis is bezig met de besprekingen over de op richting eener Kamer van Landbouw. Men denkt dat eene zoodanige instelling in het leven zal treden. Zuivelmarkten. De regens, die in een groot gedeelte van Engeland gedurende de afgeloopen week vielen, veroor zaakten een beteren stand der weiden en dientengevolge eene grootere opbrengst van boterzoodat de markt beter voorzien was en de prijzen een weinig omlaag gingen. Vrijdag laatst leden betaalde men voor de eerste qualiteit hollandsche 58 a 61 cents per K.G., en maandag 14 dezer nog 1 a 2 cents minder, friesche factorijboter besomde, zooals steeds, 6 a 8 ets. per K.G. meer. De boterprijzendie, het seizoen in aan merking genomen, vrij hoog zijn, zullen ongetwijfeld dalen wanneer het gras overvloediger wordt. De aanvoer van boter uit Nederland bedraagt 4907 vaatjes De prijs van margarine werd iets hooger, als een gevolg van stijgende prijzen der grondstof, maar daardoor verminderde de vraag zeer. Op de kaasmarkt heerscht eene vastere stemming en meer kooplust. Vooral in hollandsche werd veel omgezet, tegen nagenoeg onveranderde prijzen. De noteeringen van gisteren zijn Edammer 29 A 32 ets. per K.G., goudsche 23 a 25 en friesche 12 a 19 ets. De markten voor spek en reuzel blijven onveranderd, en de laatste is nog even lusteloos als voorheen. Veemarkten waren in de afgeloopen week en maandag voor verkoopers minder gunstig, en over het algemeen gingen de noteeringen omlaag. Op de markt voor buitenlandsch vee waren 21 stuks uit Nederland, die 68 ets. per K.G. besomden. Via Rotterdam en Harlingen waren 323 kalveren aangevoerd; dit kleine getal was een gevolg van vorige trage markten, en daar de aanvoer te gering was moesten tiooge prijzen worden betaald, hetgeen intusschen niet belette dat de handel buiten gemeen langzaam was. Men betaalde 77 a 87 ets. per K.G. Van schapen kan hetzelfde worden gezegd. De noteeringen bewogen zich tusschen 96 en 104 ets. per K.G. Graanmarkt. Laatsten marktdag was de stemming op de groote graanbeurs alhier niet levendig en voor de geringere qualiteiten heerschte bepaald mindere kooplustterwijl goede soorten goed in vraag waren. Gerst en maïs slechttarwe iets beter. Russische, indische en amerikaansche tarwe was loom tegen ietwat lagere noteeringenmaar witte was algemeen meer ge vraagd. De aanvoer uit het binnenland is klein, uit het bui tenland voldoende. De vooruitzichten op den oogst blijven bevredigend. De markt voor Groenten, Vruchten, ens. was niet te rijk bezonden, en de vraag derhalve goed. Appelen 180 a 260 ets. per bushel, kruisbessen 200 a 240 ets per zeefzwarte bessen 300 a 330 ets., witte 300 a 330 ets., roode 240 a 270 ets., zwarte kersen 360 a 480, witte 420 a 490alles per zeet 1 zeef is gelijk 12'L K.G.) aardbeziën 120 a 210 per spint (6% K.G.) frambozen 14 a 18 gulden per 50 K.G. De aandacht van nederlandsche landbouwers verdient te worden gevestigd op het feit, dat deensche boter op de engelsche markten steeds aanzienlijk hoogere prijzen besomt dan alle andere, en de nederlandsche, die vroeger voor de beste gold, van haar standpunt als premier heeft verdrongen. Dit is ongetwijfeld een gevolg van de aanwending van een stelsel van samenwerking onder de landbouwers, dat de schoonste vruchten draagt, en waarop wij ons voorbehouden eerlang uitvoerig terug te komen. Daardoor heeft Denemarken zijne boterindustrie binnen tien jaren tot ongekende hoogte opgevoerd, en is thans het eerste boteruitvoerende land ter aarde. In Nederland wordt het deensche stelsel sedert korten tijd toegepast, en wij zien reeds het gunstige gevolg, dat de nederlandsche factorijboter doorgaans hooger genoteerd staat dan de beste frieso he. Londen, 18 Juli 1889. Lagerhuis. Den 19 vroeg de heer Labouchere, of bet waar waszooals door het italiaansche blad de Opinione was verkondigddat tusschen Engeland en Italië eene overeenkomst was gesloten volgens welke de vloten van beide mogendheden gezamenlijk zouden handelen bij een oorlog tusschen Italië en Frankrijk en een engelsch eskader gereed zou zijn om Italië te hulp te komen. Minister Fergusson antwoordde, dat de houding van de engelsche regeeringin het weinig waarschijnlijk geval van een franseh-italiaanschen oorlog, zich evenals in alle staatkundige moeielijkbedeu zou regelen naar de belangen van Engeland. De regeeriog bad geenerlei verbintenis aangegaan, welke bare vrijheid van handelen aan banden zou leggen, FRANKRIJK. In de zeer breedvoerige akte van beschuldiging tegen Boulanger en zijne medeplichtigen Dillon en Roohefort wordt een overzicht van Bou'nn- gers leven gegeven. Daarin wordt o.a aangetoond dat bij terstond na zijn optreden als minister van oor log begonnen is met bet behartigen zijner eigen belan gen en dat hij de daarvoor benoodigde gelden bestre den beeft uit geheime fondsen welke hij nooit heeft verantwoord. Alleen aan de bladen die voor bem reclame maakten, betaalde hij gedurende de 17 maanden van zijo ministerschap volgens zijne in beslag genomen boeken 242.693 frs. Bovendien beeft elke minister van oorlog eene reserve kas van 500.000 frs., welke alleen in buitengewone gevallen mag worden aangesproken. Boulanger was de eerste minister van oorlog, die dit deed. Hij nam 297.000 francs uit deze kas, en wel 140.000 francs voor aanieelen in den Cercle militaire, welke hij voor zich behield, en 30.000 francs, die bij zieb op den dag vóór zijn ontslag als minister toeeigende. Waar het overige is gebleven, is niet na te gaan. Hij heeft het reserve fonds met de gewone geheime fondsen vereenigd, zonder dat eenige verantwoording van bet gebruik dezer gelden is gegeven. Wel zijn er bewijzen gevonden dat hij 60.000 francs aan een notaris betaalde ter afdoening van eene oude schuld, 30.000 francs verloor bij de Avenir National en voor 12,000 francs eene fraaie woning te Parijs liet inriohten. Bovendien was hij steeds zeer mild voor zijne handlangersdie te Parijs en in de provincie zijne zaak behartigden. Zeer uitvoerig wordt uitgeweid over de samenzwering, die hij met zijne vrienden Rochefort en Dillon op touw zette, het organiseeren van manifestaties bij zijn vertrek naar Clermont-Ferrand op 8 Juli 1888 en zijne kuipe rijen aldaarom zich tot lid der Kamer te doen ver kiezen. Dit alles kostte natuurlijk veel geld, en hij had niets daa zijn pensioen. De geheime fondsen waren toen niet meer onder zijn bereik. Vanwaar toen het geld geko men is werd niet volkomen opgehelderd. Volgens de opgave van den directeur der posterijen ontving hij sedert het begin van 1888 1275 aangeteekende brieven, waarvan 118 uit andere lauden o.a. uit Italië 14, uit Oostenrijk 3 en uit Duitschland 1, Blijkbaar ontving hij ondersteuning uit het buitenland gelijk o.a. door zijn partijgenoot Vergoin in tegenwoordigheid van drie getuigen werd verzekerd. Wie echter deze geldschie ters zijn heeft men niet kunnen vinden. Ook wordt beweerd, dat Boulanger tot bevordering zijner plannen ter verkrijging der dictatuur pogingen aanwendde om hoofdofficieren en zelfs om de geheime politie om te koopen. Generaal Boulanger heeft aan zijne kiezers een ma nifest uitgevaardigd, waarin bij o.a, zegt Als laatste wetgevende handeling heeft de Kamer van Afgevaardigden inbreuk gemaakt op bet algemeen stemrecht. De lasthebbers hebben de hand gelegd op de rechten van het mandaat. Nog nimmer werd zoo iets monsterachtigs verzonnen. Doch de verbodsbepaling, jegens een man uitgevaardigd, zal het volk niet belet ten, zijnen souvereinen wil kenbaar te maken en dien op te leggen aan de nietswaardigen, die zicb er voor uitgeven wetten te maken. Met bet doel om te pro testeeren tegen de verfoeilijke schending van recht, had het republikeinsehe nationale comité bepaald, dat ik mijne protest-candidatuur bij de departementale ver kiezingen voor de algemeene of departementsraden zou stellen in 80 kantons. Dit cijfer van 80 is onherroe pelijk vastgesteld. Ik riebt tot de eerlijke kiezers van elke kleur het verzoek, mij hunne stemmen te verlee- nen in de districten, welke ik zal aanwijzen, doeb ik verzoek hnn tevensniet op mij te stemmen in eenig kanton, dat ik niet heb aangewezen. Ik weiger bij voor baat elke andere candidatuur buiten de districten, die ik zal bekend maken. Deze eerste uitspraak vau het volk zal het voorspel zijo van de aanstaande groote zegepraal. SPANJE. Den 18 is in de Kamer een koninklijk besluit voorgelezen waarbij de zitting gesloten werd verklaard. TURKIJE. In de wijk Stamboel te Konstantino- pel zijn meer dan 200 huizen verbrand. De commissie, in wier handen gesteld is het verslag om trent den staat der hooge, middelbare en lagere scholen over 1887 1888, heeft na kennisneming daarvan medege deeld, dat de inhoud vau dat verslag haar geene reden had gegeven om daaromtrent bijzondere opmerkingen aan de Kamer mede te deelen. Zij stelt daarom voor, dat verslag voor kennisgeving aan te nemen. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen beeft aan de regeeringde Gedep. Staten der provinciën een honderdtal gemeentebesturen de geneeskundige raden enzeen afdruk gezondeu vau het verslag der commissie ter beantwoording van de vraag, hoe bier te lande bureau's voor het onderzoek van levensmiddelen enz. zouden kunnen worden opgericht. Die commisiie, benoemd op de al lemeene vergadering van 1888 bestond uit da heeren dr. J. Zeeman, prof. Wefera Bettink en dr. Vitus Bruinsma. Zij wendde zicb ter verkrijging van gegevens tot ongeveer 150 gemeentebesturen met de vraag, boe het daar met de gelegenheid tot het doen van scheiknndige onderzoekingen gesteld was. Met uitzondering van een zevental ontving zij van alle besturen antwoord op hare

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5