ITALIË. De italianen hebben kennis gegeven dat zij aan de internationale blokkade in Zanzibar niet langer zullen deelnemen. RUSLAND. Grootvorst Constantijn Nicolajewitsch, oom des Keizers, bijna 62 jaren oud, die te Panlowek bij Petersburg vertoeft is door een lichten aanval van beroerte getroffen. Aan de rechterzijde verloor hij het gezicht en het vrije gebruik zijner ledematen, terwijl de spraak mede belemmerd was. Den 20 des avonds werd hem het heilig avondmaal toegediend. De Keizer en de Keizerin brachten hem den 21, toen zijn toestand zorg wekkend was, een bezoek. SPANJE. De burgemeester van Seville heeft een telegram aan den Paus gezonden inhoudendedat de gemeenteraad eenparig verlangdedat hij zich aldaar zou komen vestigen. Kardinaal Bampolia schijnt daarop alleen te hebben geantwoord, dat de Paus door dit blijk van liefde zeer geroerd was en zijn zegen zond. De regeering is over dit besluit van den raad niet te vreden,' daar de raad zijne bevoegdheid te buiten is gegaan. EGYPTE. De fransche regeering heeft nu voor goed geweigerd de rente-vermindering der egyptische schuld goed te keuren. Binacttlaub STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Tweede Kamer. Koninklijke Militaire Academie. verloren hebbenindien het dezen doorzichtigen kunst greep niet door eene ontzachlijke beschermende toe juiching verijdelde." De Koning van Griekenland is den 21 te Parijs aangekomen. Het rechtsgeding tegen Boulanger vangt den 12 Augustus aan. Waarschijnlijk zal het hof te Versailles vergaderen. Den 28 heeft in de 86 departementen de verkiezing plaats van 1429 leden zijnde de aftredende helft der leden van de Algemeene Baden. Van deze 1429 leden leden zijn 976 republikeinen en 453 tegenstanders der republiek. Het feestmaal dat do gemeenteraad van Parijs aan de maires in het land zal aanbieden en waarvoor hij f 150.000 heeft toegestaan is bepaald op den 18 Au gustus. De president der republiek is uitgenoodigd, daarbij tegenwoordig te zijn. Aan de leden van het comité, dat zich te Bome als afdeeling der Vereeniging Italia Irredenta te Triëst gevormd had, is den 20 kennis gegeven, dat genoemd comité bij koninklijk besluit ontbonden is. In den ministerraad van den 21 bracht de minister van financiën een rapport uit over de in- en uitgaande rechten. Hij werd gemachtigd bij de Kamer een ontwerp in te dienen, waarbij deze rechten meer gelijk verdeeld worden. De ministers van marine en buiten), zaken deelden mede, dat zij bij hun departement bezuinigingen zouden invoeren. Vóór 1 October zal in den tegen- woordigen staatkundigen toestand geene verandering komen. Zitting van den 22. Ingekomen een bericht van den minister van marine, dat hij, tot herstel van gezondheid buitenslands vertoe vende, verhinderd is de vergaderingen bij te wonen en de m'nister van oorlog hem in de Kamer, zoo noodig, zal vervangen. De wetsontwerpen, van de Tweede Kamer ontvangen, werden naar de afdeelingen verzonden. De heer van Boijen vraagt aan de regeering, of zij denkt te voorzien in de ongelegenheid door het vervallen der wet van 1818 met 1 Sept. a.s. F De min. van justitie antwoordt, dat een ont werp tot verlenging der wet van 1818 met 1 jaar wordt voorbereid, in de hoop, dat de Tweede Kamer dit nog vóór 1 Sept. zal behandelen. Den 23 te 3 uren behandeling van het wetsontwerp betredende het waterververschings-kanaal van Schiedam. waardig. Lees zelf, Bacosta. De reis van den advocaat Cesari naar Capri wordt hier reeds als eene daad uit gekreten, die met de revolutie in het nauwste verband staat. Hij moet het staat hier woordelijk reeds samenkomsten gehad hebben met den agent van eene buitenlandsche regeering en wat deze betrekkingen tusschen de party der oppositie en het buitenland te beteekenen hebben, behoeven wij den nadenkenden lezer niet te vermelden. Signore Cesari, een der sluwste en voorzichtigste, maar daarom wellicht ook een der gevaar lijkste leden van de zcogenaamde „Amici della liberta-' heeft tot heden toe nog geen aanleiding gegeven om met het gerecht kennis te maken maar indien het blijktdat hetgeen waaromtrent hier slechts het ver moeden kan worden uitgesproken, waarheid bevat, dan zal men binnen korten tijd aan het secretariaat van zijne Eminentie de vraag mogen voorleggen, in hoever de politieke bemoeiingen van Signor Cesari in over eenstemming zijn te brengen met de eischen der open bare rust en veiligheid en met de welvaart van den Staat." Mooi gezegdDat klinkt alsof het iets beteekentmaar de schrijver neemt zich wel in acht iets feitelijks te beweren dat later zou kunnen weer legd worden. Er wordt verder slechts over de plannen der revolutionaire partij in het algemeen gesproken zoodat iedereen ze op Cesari kan toepassen maar de „gazetta" is wel zoo slim waarachtig ik begin belang te stellen in dien Cesari. Iemand, die zooveel van zich spreken laat en zooveel opzien wektmoet wel een kundige vent zijn." „Het is mogelijk'', zei Bacosta afgetrokken. „Zeg eens, Marsucci, zijt gij weer volkomen helder F Ik bedoel, hebt gij lust en opgewektheid om over iets ernstigs te spreken F Gy waart straks zoo eigenaardig vroolijk." „Lieve Hemelvan de twee flesschen die ik heb leeggedronken." Dat was maar een oogenblik. Nu ben ik geheel uw man. Ik weet al lang dat gij iets in het schild voert, dat wil zeggenik ken de serie, maar het Bij het onderzoek in de afdeelingen van het wetsont werp tot nadere verlenging van den termijn der voor- loopige regeling van het onderwijs bij de Kon. Mil. Academie, werd van onderscheidene zijden met nadruk aangedrongen dat toch eindelijk eene regeling van het onderwijs bij de Kon. Mil. Academie voor goed zou worden tot stand gebracht. Waar de regeering by haar optreden een desbetreffend wetsontwerp aantrof, had zij met het indienen eener wetsvoordracht niet zóó lang behoeven te wachten als thans geschiedt. Yele leden zagen in dat wachten gebrek aan voortvarendheid. Hiertegen werd aangevoerd dat het moeielijk aan ging eene regeering van gebrek aan voortvarendheid te beschuldigen, alleen op grond dat zij niet dadelijk na haar optreden eenige wetsontwerpen aan het oordeel der Kamer onderwerpt. Er werd op gewezen dat tal van zaken bij de regeering in voorbereiding zijn en de instelling der Staatscommissie tot voorbereiding der wettelijke regeling van den militairen dienstplicht tot veel arbeid aanleiding had gegeven. Veiligheid in fabrieken en werkplaatsen. Volgens het voorloopig verslag omtrent het wetsont werp tot voortzetting van het onderzoek naar den arbeid in en den toestand van fabrieken en werkplaatsen, met het oog op de veiligheid en het welzijn der werklieden, door eene Staatscommissie waren enkele leden van oordeeldat voor voortzetting van dat onderzoek geene voldoende redenen bestondennu fabrieks-iu- specteurs aangesteld zouden worden. De groote meer derheid deelde dit gevoelen niet; zij had het regeerings- voorstel om den onvoltooid gebleven arbeid, voor zooveel noodig op breederen grondslag te hervatten met inge nomenheid ontvangen. Van de aanstelling dier iuspecteurs kon voor het verkrijgen van kennis omtrent de verhouding van werkgevers en werklieden niet genoeg verwacht wor den. Bij de bespreking van het doel der enquête werd ge vraagd of een onderzoek omtrent de verzekerings- en ondersteuningsfondsen van werklieden daaronder begre pen was, Vele laden hadden ernstig bezwaar tegen het honden van het onderzoek naar den veldarbeid builen den kring der commissie. Andere leden keurden die beperking juist goed omdat de afdoening van het onderzoekzoo het daarmede vergroot werdte zeer vertraagd zou worden. Bovendien zijn persouenvan fabrieksnijverheid op de hoogte, iu den regel niet bekend met den veldarbeid. Sommige leden wenschten het onder zoek ook uitgestrekt te zien tot de middelen van vervoer. Bij de belangrijke uitbreiding welke aan het onderzoek gegeven waszou het naar het inzien van sommige leden de voorkeur verdiend hebben dat met de indie- niug van dit voorstel gewacht was, totdat kennis had kunnen worden genomen van de uitkomsten der door de ingenieurs Struve en Bekaar verrichte opneming in fabrieken en werkplaatsen. De voorgestelde regeling kwam aan verscbillsnde leden onvoldoende voor. Art. 1. zou volgens hen kunnen luiden „Door Ons wordt eeue staats-commissie benoemd tot verzameling van gegeveDs voor de kennis van de maat schappelijke toestanden der arbeiders en van de ver bondingen tusschen werkgevers en arbeiders in de ver schillende bedrijven en van den toestand der fabrieken en werkplaatsen met het oog op de gezondheid en de veiligheid der arbeidere. „In overleg met de commissie wordt de richting van baar onderzoek eu wordt de loop barer werkzaamheden in het algemeen door Onzen minister van Justitie bepaald, naar gelang de gang van den wetgevenden arbeid zulke vordert". Andere leden wenschten ook den arbeid van volwassen mannelijke werklieden te onderzoeken. Eene regeling, die feiteljik op belangrijke beperking van het onderzoek aan uitloopen, kwam hun niet wenschelijk en ook niet noodig voor. Voor sommige bijzondere onderwerpen zooals de veldarbeid en de vervoermiddelen, bonden afzonderlijke snb-commissiën aangewezen worden. Wilde men eene practisobe regeling, dan moest geen nummer moet ik van u hooren. Gij hebt een gevaar lijken gemeenen streek op het oog en wilt dat ik u helpen zal. Niet waar, is het zoo niet F En meent gij dan dat ik zoo openhartig zou spreken ik als koninklijk ambtenaar als ik niet begreep dat gij mij noodig hebt F Ik zal u wat moed geven, Signore Bacosta en nu, vooruit, wij zitten hier veilig, want die ezel daar aan den overkant met zijne eobietto is stokdoof en bovendien een Griekdie bijna geen Ita- liaansch verstaat." Emmanuele was een weinig overbluft door Marsucci's scherpen blik. „Gij zijt toch geen ziener lachte hij, terwijl hij den bediende een wenk gaf. Hij bestelde een granita en wilde jaist op fluisterenden toon beginnen toen Mar succi hem voorkwam door te zeggen „Nog ééne vraag voor gij begint is er eene flinke som gelds met uw plan te verdienen F Ik heb nu een goeden post: onder twee duizend paoli waag ik niets. Toen ik nog tot de geheime politie behoordeheb ik al de kleine voordeelen die mij aangeboden werden van de band gewezen. Want zoo zeide ik tot mij zeiven indien het uitkomt, breekt het kleine u even zeker deu nek als het grootehet kleine helpt alleen danwaaneer het telkens terugkomtmaar daardoor worden ook de gevaren grooter. Nu, ik kan het u wel aanzien het is een flinke slag dien gij slaan wilt anders zou uw strak gezicht niet zoo gioeien. Gij moet n beter beheerschen, BacostaZonder dat, zal u niets gelukken. Ja, ja, ik weet wat gij zeggen wilt: alleen tegenover mij zijt gij zoo openhartig. Goed biecht nu maar op En Emmanuele vertelde eerst bedeesd en met omwegen, eerst slechts de halve waarheid, maar lang zamerhand begon hij het geheele duivelsche plan te ontwikkelen, dat den ongelukkigen Salvatore Padovanino op het schavot moest brengen. In den aanvang was Marsucci den spreker eenige malen in de rede gevallen, maar eindelijk luisterde hij sprake zijn van zich over alle industrieën uitstrekkende onderzoekingen over bijzondere punten, zooals uitbrei ding van het verbod van kinderarbeid tot den 13 jarigen leeftijd, maar integendeel het onderzoek ten aanzien van elkeu tak van nijverheid alles omvatten,wat binnen degren- zen van de taak der staatscommissie valt: alleen voor de eigenlijke ambachtsnijverheid zou hierop een uitzondering zijn te maken, omdat het niet wel doenlijk is deze indus- triesgewijze te onderzoek. Stel dat er een 24tal takken van groot-industrie zijn, dan zouden driesub-commissiëu zich ieder met het onderzoek van aoht daarvan kunnen bezighouden. De volle commissie zou telkens na afloop van het onderzoek van eene der bedoelde industrieën, van deu veldarbeid of de vervoermiddelen aan de regee ring verslag hebben uit te brengen. Op die wijze was binnen met al te langen tijd eene grondige kennis te verkrijgen van den maatschappelijken toestand van hen, die zich met handenarbeid bezighouden. Stond het vast, dat de regeering dezen weg zou inslaan, dan konden deze leden zich met de aaDgegeven redactie wel vereenigen, en gaarne zouden, zij vernemen, of de regeering gezind was het werk der commissie op dezen voet te regelen. Met de meening der regeering, dat voor deze enquête benoeming eener staats commissie, toegeruBt met eene ruime bevoegdheid tot het verkrijgen der door haar ge- wenschte inlichtingen, boven die eener parlementaire commissie de voorkeur verdiende, kon men zich wel vereenigen. Enkele leden achtten het echter zeer be denkelijk aan eene staatscommissie zoo groote macht te geven als tot dusver alleen aau parlementaire commissiën was toegekend. De vraag, of het raadzaam was in de commissie werklieden op te nemen werd verschillend beantwoord. Sommige waren van oordeeldat werklieden hoe kun dig zij ook mochten zijn in hun vak de noodige alge meene ontwikkeling misten om aan het moeielyke werk der enquête met vrucht te kuuneu deelnemen. Andere merkten opdat ook personen tot andere kringen der maatschappij beboerende, gewoonlijk slechts met enkele vakken van nijverheid bekend zijn. Enkele leden wenschteu de uitvoering der wet ook aan den minister van waterstaat te zien toevertrouwd omdat deze geroepen is om waar bet noodig mocht zijn voor de belangen der nijverheid op te komen. Men verwachttedat de regeering niet alleen aan den secretaris, maar ook aan de adjunct-secretarissen der commissie eene bezoidiging zou toekennen. Het verbod aan de leden der staats-commissie om tegen den zin der werkgevers van hunne bevindingen eenige mededeeling in hunne verslagen te geven of daarvan bij de verhooren iets te doen blijken ging velen le ver. Algemeen was met leedwezen gezien, dat de regee ring zich bepalen wilde tot het opmaken van proces sen verbaal der verbooien door de adjunct-secretarissen der commissie. Waarom niet, als in 1887, het opmaken van stenographische verslagen voorgeschreven F En zoo de regeering hiervan is afgeweken omdat buiten het korps stenografen van de Stateu-Generaal geen vol doend aantal stenografen verkrijgbaar is waarom kan zij zich dan niet de hulp verzekeren van tachygrafen F Met klem werd op wijziging van het artikel in bedoel den geest aangedrongen. Enkele leden meenden dat de staats-commissie zich moest bepalen tot mededeeling van de uitkomsten van haren arbeid. Andere waren daarentegen van meening, dat de commissie, die de enquête heeft inge steld, meer dan iemand bevoegd is te achten voorstellen te doen betreffende de maatregelen die V3n dat onder zoek het gevolg behooren te zijn. Te AtüSterdam geslaagd voor de hoofdakte: den 15 en 16 z e v e n van de v ij f t i e n, namelijk de dames C. D. Appelman, L. Asscher, A. C. J. Bosch, L. M. C. Brugman, M. E. Degenbardt, E. de Jong en S. C. E van Kerkhof!, allen te Amsterdamden 17 en 18 zeven van de veertien, namelijk de dames J. H. van Ketel, S. D. Manoury, M. J. J. Pa- pelard, C. Slingervoet Bamondt, E. Vos Nunes en zwijgend toe. Toen Bacosta geëindigd had, nam hij zijn kopje op, ledigde bet op plechtige wijze tot den laatsten droppel, zette het op het schoteltje en mompelde, terwijl hij zich Jangs den baard streek „Goed Maar nu verder. Wij hebben den armen sukkel gelukkig op het schavot „Ik begrijp u niet", zei Emmanuele. „Ja, voor den duivel, hoe zult gij bet nu aanleggen, dat nog op het laatste oogenblik „Maar wat deukt gij dan Het laatste oogenblik is zoo eenvoudig mogelijk." Hij maakt een veelbeteekenend gebaar met de vlakke hand. „Alle duivels Dat had ik niet verwacht Tot zoover is uw plan uitstekend kostelijk zelfs grappig maar „Bedenk dat wij eerlijk deelen I Twijfelt gy aan de mildheid van Monsignore de Eabris F Wie zijne Emi nentie het leven redde, heeft toch zeker dezelfde aan spraak op dankbaarheid als die visscher van Ischia, die hem een eenvoudigen brief ter hand stelde. Ik weet het cijfer niet juist meermaar hij beloonde hem met vele duizenden eu toen golden het slechts staats- aangelegenheden. Wanneer het de eigen dierbare per soon geldtslaat het hart gewoonlijk sneller en buigt de dankbaarheid zich dieper over de geldkist." „Dat is waar, maar toch ja de zaak stuit mij tegen de borst." „Wees nu niet kinderachtig, Marsuecifluisterde Bacosta met schorre stem. „Wij moeten allen sterven en als het nu toch eenmaal zoo zijn moet, weet ik, op mijn woord, niets beters dan zoo onverwacht wegge blazen te worden, nog tot het laatste oogenblik met de schoonste verwachtingen vervuldmet eene toekomst voor oogen, waarin liefde, geluk, rijkdom, roem en eer om den voorrang strijden Gy kunt u niet voorstel len, welk een geestkracht die man bezit; hij houdt vast aan de onmogelijkste diDgen en ziet in den donkersten nacht een helderen sterrenhemel. Die man gaat naar

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2