331ste Staatsloterij. Bij de examens der Ned Toonkunstenaars- V ereeniging te 's-Gravenhage is den 20 van de 5 candidaten geslaagd, voor piano (lager onderwijs) mej. O. Haagsma te Leeuwardenden 22 werden de vier candidaten afgewezen. Verbinding Alkmaar—Hoorn. Gemeenteraadsverkiezingen. Nr. 19055 f 5000 Nr. 11738 f 1500 Ns. 4948, 5306 en 11508 f 1000; Nr. 322 f 400; Nr. 2285 f 200; Na. 9185, 15592, 18769 en 19126 f 100. le Klasse 2e lijst 23 Juli. Nr. 19895 f 20 000; Nr. 3306 1500 Nr. 16028 1000; Na. 3586 en 1S781 f 400; Ns. 11154, 11861 en 19582 f 200Ns. 24068395890311342 12602 en 17341 f 100 Sjdcgrafisthc fitmbien. Stafcfib-Bcrichtea. C. Wilmes, allen te Amsterdam en C. S. Welker van Botterdam den 19 en 23 z e s van de zestien, namelijk de heeren S. Abramsz, W. Akkerman B. Batenburg, A. J. Beauohez, E. de Boer en H. do Boer, allen te Amsterdam. Den 16 is in den IJpolder onder Oostzaan eene woning afgebrand. Den 17 is bij eene zware donderbui boven Zaan dam de bliksem in den molen de Ooijevaar geslagen, zonder brand te veroorzaken; een der roeden brak Dabij de as afterwijl aan het ondereinde van den molen een paar planken weggeslagen werden de omtrek was bezaaid met splinters en stukken hout en de molen was geheel ontzet. Den 17 is te Anna PaulOWna tot onderwij zeres aan de nieuwe school no. 3 benoemd mej. C. P. van Asperen van de Velde te Haarlem. Den 18 is te Helder bet bouwen van een woonhuis met gymnastiekzaal aan den stationsweg voor rekening van den heer D. A. G. Vasteoou aanbesteed aan den heer H. Wijker aldaar voor f 13300. By kon. besluit van den 19 is de beer W. P. Groeneveldt, thans directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid te Batavia, benoemd tot iid van den Baad van .Ned. Indie. Den 19 is te Spanbroek de boerenplaats van den landman P. Helder Gz. tot den grond afgebrand. Broeiing van het hooi schijnt de oorzaak te zijn geweest. Den 19 heeft de Algemeene Synode der ned. herv. kerk o. a. toegewezen aan de gemeente ÜTk f 4000 voor pastoriebouw en aan de gemeente ScharwOU.de f 4000 voor den bouw eener nieuwe kerk. In de vo ige week kwam te Amsterdam het noorsche oorlogsvaartuig Nomen een zeiikorvet met stoomvermogen, bevelhebber overste Oscar Bieck, bt- mand met 240 koppen, schepelingen en militairen, waar onder 12 officieren en 18 adelborsten. Den 19 des avonds werd aan het état-major van dat vaartuig een feestmaal aangeboden door den consul-generaal van Zweden en Noorwegen den beer Egidins, waar de burgemeester, de bevelvoerende generaal in de stelling Amsterdam, den Beer Portugael, de schout bij naeht, directeur en com mandant der marinewerf Cramer, de plaatscommatidaat en andere officieren mede aanzaten. Er heersehte een zeer aangename geest op het leestloosten werden gedronken op bet noorsche en nederiandsche volk, op beider vorsten en vlaggen en bij de vermelding van het tegenwoordige werd het verledene herdacht. Daarbij kwam de Raijter ter sprake en nauw was zijn naam genoemd, of commandant en officieren en adelborsten verlangden de nagedachtenis te huldigen van den be roemden hollandschen admiraal. Den 20 des morgens werd door hen een krans op zijn graf tn de Nieuwe Kerk nedergelegd, in tegenwoordigheid o. a. van den burge meester, die daarna aan de heeren een dejeuner aanbood. De heer A. P. van Doesburg, den 16 verkozen tot lid van den gemeenteraad van Zaandamheelt voor die benoeming bedankt. Tegen den 6 Aug. is de nieuwe verkiezing uitgeschreven. De Maatschappij tot exploitatie van veestallen en veetransporten in Nederland keert een dividend van 60 per aandeel van f 500 uit. De vier kinderen van welke eene jufirouw uit Zutfen dezer dagen is bevallen, zijn allen overleden. De uitslag van den nationalen zwemwedstrijd, den 21 te Arnhem gehouden, was 1°. Snelzwemmen op den buik. Nationale wedstrijd voor liefhebbers (oudere). Lengte der baan pl. m. 80 el stroom op, 120 el stroom at. Ie prijs Hartboorn (Amsterdam)in 3.31% min., 2e pr. (kamp tusschen Bloemen en Slotemakerna loting) Bloemen (Amsterdam), in 3.32 min.; 3e pr. Slotemaker (Arnhem), in 3.32 min. 2°. Wedstrijd in kano's voor liefhebbers. Lengte der baan pl. m. 200 el stroom op en pl. m. 200 el stroom af. Ie pr. v. Musschenbroek (Delft), in 4.39 min.;2epr. Gerritsen (Arnhem), in 5 min. 3°, Snelzwemmen op den buik. Nationale wedstrijd voor liefhebbers (jongere). Lengte der baan 40 el op, 80 el af. Ie pr. Hagenbeek, in 2.2 min.; 2e pr. (kamp tusschen Loopuit en Lens, beiden in 2.3% min.) Loopuit in 1.23% bij het overzwemmen 40 el op en 40 el at; 3e pr. (extra damesprijs) Lens in 1.25min.; alle uit Arnhem. 4°. Gekleed zwemmen voor liefhebbers. Lengte der baan 40 el stroom op, 40 el stroom af, minstens 2 pond kleeren droog. la pr. Slotemaker in 1.50% min.; 2e pr. Dunlop, in 1,53min., beiden uit Arnhem. de andere wereld, zooals iemand, die in een zwaren roes over boord valtvoor hij zich bewust is, dat de golven over zijn hoofd slaan, is alles voorbij. Waarachtig, uw medelijden is misplaatst." „Nu, ik weiger nog niet", antwoordde Maraucci. „De zaak valt mij nog te koud op het lijf. Ik moet dat alles eerst nog verwerken. Wanneer zien wij elkaar terug?" „Hoe eerder, hoe beter." „Laat ons zeggen morgen. Maar niet hier. Er moest eens een bezoeker zitten, die niet doof en geen geboren Griek is. Wat dunkt us om zes uur op den weg naar het kerkhof, rechts, by de bronnen van de veertien olijf boomen." „Ik zal er zijn. Overleg intusschen bij u zeiven, niet alleen of gij het plan zult uitvoeren, maar ook hoe gij het doen zult waar, wanneer en dergelijke bijzonder heden. De zaak is eenvoudig, maar vordert groote om zichtigheid bij de voorbereiding. Wij mogen den Apuliër niet voor zoo heel kinderachtig aanzien." De beide schurken stonden op en gingen heen. Marsucci begaf zich na eene korte wandeling langs de naburige kade, naar een schitterend verlicht danshuis, waar hij eenige van de ontvangen goudstukken in dollen overmoed verbrasteterwijl Emmanuele de trappen beklem naar zijne armoedige woning en zijner Crispina mededeelde, welk eene gunstige wending de zaak had genomen. {Wordt vervolgd.) 5". Snelzwemmen op den rug voor lief hebbers (jongere) Lengte der baan 35 el stroom op en 35 el stroom af. Ie pr. Engeiberts (4rnhem) in 1.34J/5, 2e pr. van Gilse (Botterdam) in L35% min. 6°. Snelzwemmen cp den rug voor lief hebbers (oudere). Lengte der ba»n 80 el stroom op en 40 el stroom af. Ie pr. Bloemen (Amsterdam) in 2.40% min.; 2e pr. v. Musschenbroek (Delft) in 2.57% min. 7°. Zwemmen met het kleinste aantal slagen. Lengte der baan 40 el stroom op. Ie pr. Dunlop ia 24% slag; 2e pr. Slotemaker in 26% slag beiden uit Arnhem. 8°. Duiken (voor oudere en jongere). Diepte pl. m. 45 el. Ie pr. Gerritsen in 14% sec.; 2e pr. Hooijer in 18% sec.; 3 pr. Dunlop in 20% sec., alle drie uit Arnhem. De wedstrijd werd besloten met eene groote panto mime, „Een barbierswinkel, kluchtspel in 2 tafereelen", die zeer veel genot verschafte. De barbier, zijne vrouw, zijn knecht, een bakker, een schutter, een schoorsteen veger enz. traden er in op, namelijk op een vlot, en vertoonden de zotste kluchten, eindigende met een al gemeen bad. Aan den heer de Waal werd een buiten gewone prijs toegekend voor zijne schepping als juffrouw. Don 19 en 20 is te Zwolle voor de hoofdakte o. a. toegelaten H. van den Berg ta Beemster. Van den 14 tot en met den 20 zijn te Haarlem drie personen aan de mazelen overleden. Den 20 is te 's-Gravenhage voor gymnastiek (lager onderwijs) geslaagd A. van Dijk te Beemster. In den nacht van den 20 werd te Botterdam een schipper, die met eene vrouw door de Vierwindenstraat gingaangesproken door een italiaandie hen op wachtte en na eene korte woordenwisseling den schipper op drie plaatsen zwaar verwondde met een mes dat hij onverwacht getrokken had. De vrouw bekwam eene snede over de pols. De moordenaar ging op de vlucht, doch werd door de politie aangehouden. Volgens eene andere lezing zou de schipper met dea italiaan eerst twist iD eene tapperij gehad hebben. Den 20 is te 's-Gravenhage aanbesteed het ver- boawen van en het uitvoeren ven eenige onderhouds werken aan de brug vóór de Bjkswerkinrichticg te Hoorn en het verrichten van eenige werkzaamheden voorden bouw van een aan'egsteiger aldaar. Laagste in schrijver was de heer P. J, Blaauw aldaar voor f 1693. - Den 20 zijn te Zaandam de bijeenkomsten van het Leger deB Heils aangevangen. Den 20 des nachts is te Utrecht waarschijnlijk door het broeien van het hooi eene bleeker'j afgebrand. Den 21 des avonds omstreeks half tien zijn door den voortrein van trein No. 46 van de Holl. Spoorweg maatschappij ter hoogte van het kruispunt bij den Byn- spoorweg hij 's-Gravenhage drie koeiec, welke door het opengeraken van het hek der weide op den Sehenkweg op de spoorlijn waren gekomen, gedood. Eéne werd letterlijk verbrijzeld; de beide anderen werden door de machine dood geslagen. De pleiziertrein uit Arnhem, die den 21 des avonde om 12 uur te Botterdam terug verwacht werd kwam eerst den 22 des nachts om half vier aan bij Dord recht waren twee wagens van den dijk geraakt ten gevolge waarvan eenige personen licht gekneusd werden. Eén reizigereen onder-officiermoest achterblijven. De reizigers moesten uit de portierraampjes klimmen. Den 22 is de trein van Heugeloo naar Botterdam, die te 9 u. 50 min. te Arnhem aankomt, aan het sta tion te Arnhem ontspoord door het springen van een rail. De locomotief en een bagagewagen geraakten bui ten de rails de machinist viel alleen van de locomotief en was gedurende eenigen tijd buiten kennis. Voor de examens voor de akte fransch lager onderwijs, welke den 24 te Utrecht aanvangen, hebben zich 846 candidaten aangemeld. Ongeveer 4000 ingezetenen van 's-Gravenhage hebben aan den gemeenteraad verzocht de waterverver- sching ook in den zomertijd te doen plaats hebben. Aangenomen het beroep naar de doopsgezinde gemeente te Koog-Zaandijk door ds. P. S. Bakels te Texel. Den directenr der opgeheven liijks Kweekschool te Nijmegen, den heer B. B. Bjkens, is door de cud- kweekelingen een fraai buffet aangebodenvergezeld van een album, waarin de namen der oud-kweekelingen hier te lande en in de Zuidafrikaansche republiek werk zaam, en die van de nog aan de school zijnde jongelieden opgenomen waren. De leeraren schonken hem eene portefeuille met photographien van schilderijen uit het Bijks museum. Te Bied (Friesland) zijn twee prachtige paarden door den bliksem dood geslagen. Volgens net verslag van het Paardenstamboek over 1888/9 telde de Vereeniging op 1 Juli 735 leden waarvan 311 in Groningen 270 in Friesland 147 in Drente en 7 elders. In dat tijdvak zijn 139 paarden gekenrd, waarvan 80 zijn ingeschreven, als 9 hengsten van inlandsch en 9 van gekruist rasalsmede 34 mer- riën van inlandsch en 28 van gekrnist ras. De ont vangsten bedroegen /2481,82%, de uitgaven f 1837,02$. De f 76S75 nominaal nieuwe aandeelen der Ne deriandsche Bank zjjn toegewezen tot den koers van 234'/s pet. Het nieuw benoemde hoofd der openbare school te Schoorldam, gem. Warmenhuizen J. Jas pers te Beverwijk, staat no. 2 op eeDe voordracht voor hoofd eener openb. school te Amsterdam. De gemeenteraad van Groningen heeft afwijzend beschikt op bet verzoek van het bestuur der Algemeene Werkliedenvereeniging Vooruitgang zij ons doel, om subsidie uit de gemeentekas voor het zenden van werklieden naar de tentoonstelling te Parijs. Den 3 richtte eene zware hagelbui groote schade aan te Beek bij Zevenaarde kleine pachters verloren daarbij alles. Eene ten behoeve van hen gehouden col lecte heeft aan zaaigranen en geld f 928,75 opgebracht. Te Wanneperveen is tengevolge van het broeien van hooi eene groote boerderij afgebrand. De telephonische verbinding van Seheveningen met Amstordam en Botterdam komt weldra tot stand de daartegen bestaande bezwaren zijn opgeheven. Er bestaan plannen tot oprichting eener Neder iandsche Landbouwbank die in alle provinciën werk zaam en wier hoofdzetel te Utrecht gevestigd zou zijn. Beroepen te GrOSthuizen e. a. ds. L. Knap pert te Kwadijk. De heer B. Wolters, hoofd der Noorderschool te Wormerveer, beeft tegen 1 October eervol ontslag gevraagd. Op de voordracht voor hoofd der openb. school te Oost Knollendam zijn geplaatst J. Bok, hoofd der openb. school te Kortenhoef2°. K. van 't Veer onderwijzer te Oudkarspel en 3". B. Keizer, hoofd der openb. school te Westgraftdijk. Te Tjilegon zijn den 15 Juni de vijf ter dood veroordeelde Bantammers opgehangen. De gemeenteraad van Èdam heeft de gemeente rekening over 1888 vastgesteld in ontvang op /96688.81J, in uitgaaf op f 95551.48, alzoo met een batig slot van 1337.33% en die van de gemeentelijke gasfabriek in ontvang op f 30813.26|, in uitgaaf op 29342 73, alzoo met een batig slot van 1470.53% De telegraafkantoren in de stations der Holland- Bcne IJzeren Spoorwegmaatschappij te Abb kerk, Lam- bertschaag, BenningbroekSijbekarspelMidwond— Oostwoud en WognumNibbikswoud zijn thans open op werkdagen van 8 uren voor- tot 3 uren namiddags en van 5 tot 9 uren namiddags op Zon- en feestdagen van 8 uren voor- tot 12% uur namiddags en van 4% tot 9 uren namiddags. De Bouw-maatschappij Seheveningen, wier kapitaal f 600,000 groot is geeft eene 3 pets. obligatie—leening, groot 500,000, uit, tegen 85 pet., aflosbaar in 60 jaren. De inschrijving op die leening is opengesteld opdeD25, De „Uitgang van de Wogmeör", mogelijk de eenige belangrijke rijv.-eg in den omtrek, die nog mod derweg is, zal eindelijk geschikt gemaakt worden om in alle jaargetijden te kannen worden bereden dank zij de samenwerking der betrokken besturen, den polder Ursem, de gemeente Ursem on den polder Wogmeer, benevens de te verieenen subsidiën van de provincie Noordholland en der gemeente Alkmaar. Het hard maken van genoemden weg zal den 2 Augustus worden aanbesteed en er dus spoedig aan dezen middeleeuw- schen toestand een einde komen. De gemeonte-geueesheev' te Loosdrecht, de heer W.Kleijn Schoorel, heeft bedankt voor zijne benoeming ais zoodanig te Monnikendam, De Enkbuizer Courant neemt ons bericht, betreffende* deze zoo hoogst gewentchte verbinding, over en voegt er aan toe, wat wij gaarne onderschrijven: ,,'t Moet den vreemdeling wel een raadsel zijn hoe het mogelijk is, dat eene geschikte verbinding van het oosten met het westen der provincie zoo laDg op zich laat wachten. „Daar zijn toch nog al eenige belangen, die de ver betering der communicatie dringend vorderen. Is 't niet al te gek, dat men om te Alkmaar, te Sehagen, te Nieuwediep of op Texel te komen, van Hoorn af over Zaandam moet reizen?" Er schijnen echter nog altijd menseden te zijn, die het niet „te gek" vinden. Te Zuidscharwoude moet herstemd worden tus schen de aftredende raadsleden P de Boer Fz. en J. Kos telijk Jbz. met 46 en 38 st. en P. Hoogwater en P. Bus, ieder met 32 et. Van de 160 kiezers kwamen 122 op. Ie Klasse, le lijst, 22 Juli. 's GilAVE.Mi.4GE 23 Juli. Eerste Kamer. Heden werd aangenomen het onteigenings-ontwerp ten behoeve van het waterverver- sohings-kanaal te Schiedam. Morgen is het ontwerp tot verlenging van den militiedienst aan de orde. In eene den 22 alhier gehouden vergadering van de afdeeiing „Alkmaar en aangrenzende gemeenten' der Noordbollandsehe Vereeniging ,,h0t Witte Kruis" werd mededeeling gedaan van ae goedkeuring door het Hoofdbestuur van het op 30 Mei 11. vastgestelde regle ment. Daarna werden tot bestuursleden benoem 1 de heeren dr. J. Broers, A. Siebert Coster, G. Looman, P. H. M. Ibink Meienbrink, E. M. van Soest, A. H. Teljer en H. J. Vonk. De heer m-, F. F. Karseboom, die mede het initiatief nam tot de oprichting dezer afdeeiing, waarvan zeer nuttige gevolgen mogen worden verwacht, had verzocht, wegens zijn lidmaatschap van de gezondheidscommissie, niet in aanmerking te komen. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 22 Juli. Door den Notaris W. F. G. L. GOUWE. Café met vergunning, te AlkmaarE295OO.OO.S4 Str. C. Koopman f 1700, Verhoogd door S. Kaandorp met 80,

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3