No. 89*. Een en Negentigste Jaargang. 1889. TWEEDE BLAD. ZONDAG 28 JULI. PAR1JSCHE BRIEVEN. ENGELSCHE BRIEVEN. in. BntUulanb. Londeusche Markt. tklIAAItSCIE COUR ANT. XXI. De tentoonstelling is in negen groepen verdeeld. De eerste daarvan omvat de schoone kuusten welke haar netel heeft opgeslagen in het zeer schoone Palais des Beaux-Arts. Het is natuurlijk niet ons doel eeno beschrijving te geven van alle schilderijen en beeld groepen welke wij hier aanschouwen zelfs eene een voudige opsomming zou nog een geheel boekdeel vormen, en bovendien eene vrije droge arbeid zijn. YVij houden ons dus voor heden niet op in de fraaie galerie fiapp met al die prachtige marmeren en bronzen beelden, bewaren ook de bespreking van de (ransche kunst sinds' de laatste tien jaren, en verder van alle vreemde landen tot een volgend maal, slaan voorloopig slechts een vluchtigen blik op de buitengewoon belangwekkende retrospectieve tentoonstelling van fraaie kunsten onder den koepel van den middendomgaan gehe 1 aan het tegenovergestelde einde van bet paleis den trap op en zien dan rechts de schilderijen van België, Zwitserland, Griekenland, de Vereenigde Staten van Noord-Amerikaj enz. enz., links Zweden en Noorwegen, Nederland, en hier willen wy een oogeublik rusten, en voor heden de eerste der vier of vijf zalen bespreken. De schilderijen, door onze nederlandsche kunstenaars ingezonden, vormen eene bijzonder fraaie collectie. Al dadelijk valt ons oog op eene eerwaa-dige oude vrouw, waarschijnlijk eene grootmoeder, welke de schilder Gerke Henkes ons voorstelt, terwijl zij een ochtendblad leest. Daaronder een mooi wintergezicht met zeer goed geslaagd eneeuwefÏ6ct van Louis Apol. Hoe alleraardigst spelen die jonge katjes rondom eene staande klok qp met hoe teedere zorg zit die groote poes naar hiar dartel kroost te kijken. Deze lieve diertjes danken wij aan het penseel van mevrouw Hen- riette Rjuner. Frederik Hendrik Kaemmerer toont ons eene goed gevondene republikeinsche kalender. Zooals men weet verving doze kalender die van Gregorius tijdens de eerste fransehe republiek. „Pluvióse" ziet er werkelijk regen achtig uit, heeren en dames met parapluies gewapend, diep op den achtergrond een regenboog en op den voor grond eene jonge dame, in geheel blauw costuum met vederbont afgezet en blauwen hoed met zwarte struisveer. „Thermidor daarentegen heeft het zeker zeer warm deze jonge blondine is reeds half ontkleed en gereed' in een meertje te stappen. „Prairial" is de heerlijke Meimaand, eene jonge vrouw in licht rose toilet en wit satijnen schoentjeszij plukt bloempjes en maakt een ruiker van margiérites, op den achtergrond bemerken wij een schaapherder met zijne kudde. „Messidor" eene aardige brunette, zit midden in de korenaren, beeft een wit kleed met pofmouwen, lange sleep, blooten hals en armen en in de hand een bosje klaprozen. „Daar zijn ze" roepen die visschers, mannen en vrouwen, welke de heer Verveer ons aan het zeestrand toont. Hoe stil en stemmig die „Herfst" met die vurig rood ondergaande zon van Louis Apol. Vlak in de buurt weer een vroolijk tooneeitje en wel de „Kwakzalver" van Kaemmerer. Wat vroolijke ge zichten, en welke levendige gebaren maakt die kwak- zalver, een man met steekhoed op en rooden rok aan. Naast hem op den wagen zit eene vrouw in witte japon van lichte stof, rose kousen en veel strikken en bloemen. Zij bieden het domme publiek een lang le venselixer aan. Jan Veth toont ons een damesportret. Karei Bomblet fransehe tirailleurs. Buitengewoon schoon en levendig is dit groote schil- derij van Albert Neuhuijs, die ons eene boerenvrouw doet zien, welke bezig is haar kindje aan te kleeden wat een lekkere mollige dikzak op moeders schoot. L ven zoo zijn de twee boerenkinderen, die met poppen- kleertjes bezig zijn, bijzonder goed geslaagd. Koldeweg zond eene schilderij, voorstellende een oud man die in zijn groen schuitje rustig over het kalme water der Maas vocr.roeit. Louis Apol toont ons een molen, nogmaals winter en sneeuw van zeer schoone uitvoering. „Talmud en Midrash" van Eduard Frankfort. Wat hebben die twee israelieten, over hunne boeken gebo- gen, sprekende gelaatstrekken. Dat jonge meisje, eene „coupeuse", is een aardig blond kind van de hand van Christ. Bisschop. „Opkomende vloed" van H. W. Mesdag maakt een grootsehen indruk. „Pensive" daarentegen een lieven zachten indruk. Dat jonge meisje met haar interessant blond hoofd is van de hand van mej. Tbérèse Schwartze. Een alleraardigst bloemenverkoopstertje is in onder handeling met een heer in groene rok en steek die haar eemge bloemen afkoopt, terwijl verscheidene mon niken naar de kerk gaan. Dit is weder een levendig tafereeltje van Kaemmerer. De verjaardag van eene rijke tante" is een goed gevonden stuk van Heuri Johannes Melis. Het is dui delijk, dat hier eene erftante bezoek krijgt van al hare groote en kleine neven en nichtjes. Eene „achteroudtantf van Joan Berg zoudt gij u we hebt voorstellen als eene oude dame hier echter ia bij eene bekoorlijke jonge vrouw te midden van fraaie bloemen. „Boeren aan tafel" van Jozef Israels is eenvoudig gezegd een prachtstuk; iets meer kan ik van deze schildery met zeggen, zoowel vader en moeder als de vier kinderen die aardige dreumis incluis het is aliea naar het leven. Voor heden echter hebben wij genoeg gezien nog hebben wij de eerste zaal slechts ten halve afgekeken, doch wij zijn dan ook niet gehaast, liever den indruk van eenige fraaie doeken in ons hoofd en hart gegrip, dan op eenmaal alles afgezien om weer even spoedig te vergeten. Om een weinig afwisseling te houden, zullen wij een volgende keer over iets anders spreken, en dan daarna weder een gedeelte dezer fraaie nederlandsche kunst inzending bezichtigen. Parijs, 23 Jnii 1889. J. M. T. Het bericht, dat er opnieuw een moord in Whitechapel had plaats gehad, verspreidde zich woensdagmorgen als een loopend vuur door de geheele stad en bracht de ontsteltenis, die de reeks misdaden gedurende den vorigen winter overal had ver wekt tot nieuw leven. De moord had om één uur plaatsom twee uur waren de verslaggevers der nieuwsbureaux en groote dagbladen reeds ter plaatse en om half drie des nachts ver spreidde de telegraaf het verschrikkelijke nieuws reeds naar alle windrichtingen. Onze verslaggever meldtbehalve de u zeker reeds bekende nadere omstandigheden van den moordHet lichaam werd weinige minuten nadat de moord was begaan door een politieagent gevonden. Deze gaf onmiddelijk het signaal, waarop politieagenten en detectives van alle zijden toe stroomden en alle straten benevens de uitgangen er van bezetten. Elk persoon die in de buurt werd aangetroffen werd onmiddelijk gevisiteerd, alle huizen zonder verwijl doorzochtmaar evenals bij de vorige zeven moorden, mist de politie het geringste spoor dat tot de ontdekking van den misdadiger zouden kunnen leiden. Door de betrekkelijke rust der laatste maanden was de politie macht, die wegens de moorden meer dan verdubbeld was, ge leidelijk tot hare vroegere sterkte teruggebracht en het schijnt alsof de moordenaar met die omstandigheid bekend was, Whitechapel is ongetwijfeld een der verdorvenste wijken van Londen. Het ligt onmiddelijk ten oosten der City (Handelswijk) bevat eene menigte nauwe straatjes en gangen met donkere, kleine, sombere huisjes, die aan de meest zedelooze mannen en vrouwen tot woonplaats dienen. Talrijke drankwinkels ver- hoogen er de ellende en des avonds leveren de straten er een walgelijken aanblik op. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de moordenaar onder die dronken, zedelooze vrouwen zoo gemakkelijk zijne slachtoffers vindt en dat hij wegens den eigenaardigen bouwtrant dier wijk zoo gemakkelijk kan ont komen. Zooals werd gezegd was de politie niet bij machte den moordenaar te ontdekken en dit was de oorzaak van het ontslag van den vorigen hoofdcommissaris van politie. Men kan de onmacht der politie evenwel niet aan onbekwaamheid toe schrijven want zoo er ergens ter wereld eene uitstekende po litiemacht bestaat is dit wel zeker te Londen het gevalen met ten onrechte is haar roem over den geheelen aardbol verspreid. De oorzaak ligt in den eigenaardigen bouwtrant van Whitechapel en in de diepe verdorvenheid barer bewoners. In eene volgende correspondentie zullen wij u wel eens een en ander mededeelen over de levenswijze in Londens achterbuurten, wanneer men het Oosteinde met zijne twee millioen zielen zoo mag noemen. De voornaamste gebeurtenis op politiek gebied was in de atgeloopen week de terugtrekking der advocaten van de Parnell- commissie, voor zooverre zij de zaak der iersche parlements leden verdedigden. De belangstelling in dit geding is merk baar afgenomenen men kan er zich moeilijk eene andere verklaring van geven dan dat de regeering haar toevlucht tot alles behalve eerlijke middelen nam om de iersche partij te benadeelen. Derhalve mag het ons ook niet verwonderen dat de sympathie van het groote publiek met den heer Parnell is, en vooral is dit sedert de bekende geschiedenis met den ver- valscher Pigott het geval. Zaterdag werd den heer Parnell het eereburgerschap der stad Edinburgh aangeboden. Het voorstel van den heer Gladstone om de apanage van den Prins van Wales met 40000 pd. sterl. per jaar te verhoogen, ten einde hem in staat te stellen voor zijne kinderen te zorgen, werd door de regeering in weerwil van den tegenstand der oppositie aangenomen. Over het geheele Vereenigde Koninkrijk is eene groote ver betering m den toestand van handel en nijverheid waar te nemen. Vooral scheepsbouw, ijzerindustrie, weverijen en de bouwvakken verkeeren in meer dan bevredigenden toestand. Op de markt van maandag 23 Juli waren 8 nederlandsche runderen, 2570 schapen en 348 kalveren. De handel in schapen was langzaam, zonder prijsverandering, dus 96 a 104 ets. per K.G. Kalveren waren beter, blijkbaar als een gevolg van den geringen aanvoer. Men betaalde 77 a 89 ets., in sommige ge vallen 91 ets. per K.G., schoon aan den haak. 54 Varkens uit Nederland gingen naar het slachthuis. Granen. Wegens den regen besloten houders hunnen voor raad te houden, en de prijs ging 30 ets. omhoog. Alle soorten waren betervoornamelijk russisehe en witte tarwe en maïs. De oogstberichten luiden minder gunstig, waardoor eene rijzing der prijzen meer waarschijnlijk wordt. Geldmarkt. De beurs was gedurende de geheele week traag gestemd, staatsfondsen daalden wegens verschillende ongunstige berichten. Amerikaansche spoorwegen flauw op geruchten over nieuwe vrachtverlagingenen nagenoeg alle 5 1°/ lager. Goudmijnen (Afrika) tegen het einde der week veel beter. Vruchten enz. Wegens het vergevorderde seizoen zijn bessen en aardbeziën in overvloed en tevens in minder goeden staat aanwezig zoodat de noteeringen lager zijn. Zwarte kersen f 3,80 a f 4,60 witte f 4,20 h 5,40 per halve zeef. Bessen enz., in goede qualiteit onveranderd. Groenten en aardappelen veel aangevoerd. Op de markt voor buitenlandsch vee te Deptford—Londen zijn groote nieuwe ijskelders geopend ter bewaring van geslacht vee. Er is ruimte voor 20000 stuks, die voor 90 ets. per dag worden bewaard. De gemeente betaalde in het vorige iaar nagenoeg f 40,000,000 voor instandhouding der vee- en visch- markten, de groote stedelijke vleeschhaleene kleine stad op zichzelf er onder begrepen. Alleen de markt voor engelsch vee kostte f 10,800,000. 8 Botermarkt. Eene uit Friesland gemelde daling van 72,50 had m de atgeloopen week eene minder goede vraag tengevolge en bij een aanvoer van 466 L vaatjes uit Nederland daalde °dé prijs tot 57 a 59 ets. per half K.G., terwijl de stemming ook minder vast genoemd kon worden. Op de markt van 1.1. maandag evenwel (22 Juli) was grootere levendigheid te be speuren, hoewel de prijzen geene noemenswaardige verbetering aantoonen. Men is van oordeel dat de markt zich door eene iets betere stemming zal kenmerken, wanneer de aanvoer het middelmatige niet overschrijdt. Margarine is op het oogenblik het beste artikel op de zuivelmarkt, en alle soorten hebben eene goede vraag bij hooge prijzen. Ai en houdt de laatste evenwel voor te hoog in ver houding tot de noteeringen voor natuurboteren in dit geval heeft de ervaring geleerddat de handel voor het kunstpro duct afvalt. r Kaas is over het algemeen vast. Reusachtige aanvoer uit Amerika (-27000 doozen) heeft de prijzen voor »friesche" zeer gedrukt, maar hoewel de meeste voor 12 a 13 gld. van de hand gaat, hoort men ook nog wel eens van 15, 17 en 18 gld. Edamm. 54 a 63 ets. per K G., matig gevraagd. Goudsche 46 a 51 ets. Daar de prijzen, naar wij vernemen, in Nederland ver beterden, is het niet onwaarschijnlijk dat Londen volgt. Beuzel is nog iets trager dan voorheen, en men°kan met moeite 40 ets. per K.G. bedingen. Goede qualiteiten gerookt spek zijn schaarsch. De markt voor spek van de stoomslach- terijen is beter, en de prijzen zijnNo. 1 f 0,40, No. 2 70,39, No. 3 0,38 mindere soorten f 0.34 per K.G. De opgave van al het bovenstaande is per K.G. in hoeveelheden van minstens 50 K.G. aan de kade. Veemarkten. Wij ontvangen let volgende weekbericht, datum 23 Juli.wegens uiterst geringen aanvoer van prima qualiteit buitenlandsch vee, was de vraag voor dit artikel groot 611 t ?r9zen Soe<f- Lagere qualiteiten waren in overvloed voorhanden en werden weinig of niets hooger genoteerd dan de vorige week. Schapen waren veel aangevoerd en minder goed. Kalveren openden flauw, dooh sloten beter. BELGIË. De prov. staten van Oost-Vlaanderen heb ben op voorstel van de heeren Frédericq es. met 46 tegen 23 stemmen besloten, voortaan het vlaamsch te gebruiken as de officieele taal der staten en der provinciale besturen. DUITSCHLAND. Volgens de te Koningsbergen verschijnende bladen heeft de generaal-bevelbebber van het eerste legerkorps, Bronsart van Schellendorfin eene onlangs op eenen maaltijd uitgesproken rede gezegd, dat hy bij zijne reis in de provincie op meerdere plaat sen vrees voor oorlog had vernomenmaar dat hij de verzekering had kunnen geven, dat die vrees onge grond was en dat op eene verstoring van den vrede in het algemeen geen uitzicht bestond. Hij hoopte dat zyne woorden geruststellend zonden zijn en overal bekend gemaakt zouden worden. De jury heeft van de mijnwerkersdie wegens bui tensporigheden by de werkstaking te Waldenburg (Si- lezië) te recht stonden één vrijgesproken. Veroordeeld zijn de raddraaier Henkei tot 7 jaren tuchthuisstraf en 7 jaren verlies van rechten, 9 personen tot tucht huisstraf van 1% tot 5 jaren en 22 tot gevangenisstraf van 1 tot 4 jaren. Te Kiel is door de justitie een onderzoek ingesteld naar het gerezen vermoeden, dat ambtenaren van 's lands werf bij aanbestedingen oneerlijkheden hadden begaan. Het gevolg daarvan is geweest, dat een der ambtenaren uadelyk in hechtenis werd genomen en dat, zoodra dit feit te Berlijn bekend was geworden, de secretaris van het departement van marine, de heer Cremer, zich van- kant maakte. Hij opende zich de aderen. ^MBURG. Eene te Oberstegen wonende familie is na het gebruik bij den avondmaaltijd van door ee' der zoocs des namiddags in het boscb geplukte paddestoelen ongesteld geworden. Volgens verklaring van den geneesheer waren zij vergeven; niettegenstaande een krachtig toegediend tegengif stierven de oudste en de jongste zoon en verkeerde de moeder in zorgwek- kenden toestand. ENGELAND. Lagerhuis. Minister Fergnsson verklaarde den 26, dat, zoo het egyptische legi r on voldoende mocht blijken voor de verdediging van Egypte, dit leger versterkingen zon ontvangen. De fransehe' regeering toonde zich volstrekt ongeneigd om tot de conversie der egyptische schuld hare toestemming te geven. FRANKRIJK. Vyf en veertig bladen zijn ver volgd geworden wegens het openbaar maken van de akte van beschuldiging van den procureur-generaal de Beaurepaire tegen Boulanger, Dillon en Roehefort, voor- dat zij ter openbare terechtzitting was voorgelezen. Zij zijn gestraft met eene geldboete welke tusschen de 12,50 en f 50 loopt. Door Roehefort is in zijn blad De Onverzoenlijke mede gedeeld dat de jaarwedden van alle ambtenarendie wegens bonlangisme op straat worden gezet tot de verkiezingen, dat wil zeggentot het oogenblik dat de republiek der rechtschapen lieden zegeviert, door de goede zorgen van het nationaal comité zullen worden uitbetaaldzonder dat men zich daartoe behoeft aan te melden. Het slot van die mededeeling luidt als volgt „Constans, die niet al zijne tegenstanders met strych nine nit den weg kon ruimen, dacht hen door den honger te verwijderen. Welnu, wij waken over hen. Ja, wij gaan verder, de voornaamste afgezetten die als inspecteurs bij het boschwezen en andere hoogere ambtenaren van onbetwistbare bekwaamheid door de Tonkineesche strnikroovers getroflen worden, zullen wij desnoods tot afgevaardigden doen kiezen zoodat zij, door de ministers ontslagenop hunne beurt de mi nisters zullen doen tuimelen." GRIEKENLAND. Volgens te Athene ontvangen berichten blijft de toestand op Creta steeds hachelijk

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5