f&inucnlaub. Hollands Noorderkwartier. der Nederl. Toonkunstenaars-Vereeniging, Purmerend. en heeft de Porte hare troepen versterkt. Inmiddels hebben alle mogendheden die daar vertegenwoordigd lijn hunne consuls gelastkrachtig mede te werken tot herstel der orde. OOSTENRUK-HONGARUE. Tegenover de bewering van het russische blad Grasjdanin, dat Oosten rijk zich ten doel stelt tusschen Servie en Bulgarije een geschil uit te lokken en dat, op aanstoken uit Weenen de bulgaarsche regeering troepen naar de Servische grenzen zondverklaart het Fremdenblatt dat een en ander van allen grond ontbloot is en daarmede geen ander doei beoogd wordt dan de openbare meening tegen Oostenrijk op te zetten. De oostenrijksche regeering beijvert zich integendeelde kabinetten te Belgrado en Sofia in te lichten omtrent hunne wederzijdsche bedoe lingen ten einde aldus elk misverstand te voorkomen, en de regeeringen van Servie en Bulgarije zijn alleszins in staatvan die werkzaamheid der oostenrijksche regee ring getuigenis af te leggen. Zekere Melchior Farkas won bij de loterij-trekking te Temesvar eene som van 480000. Reeds dadelijk werd van knoeierij gesproken en uit een naar aanleiding daarvan ingesteld onderzoek is thans gebleken dat de trekking heett plaats gehad door een als weesjongen verkleed meisje11 jaren oud waarvan de moeder in behoeftige omstandigheden verkeert en reeds geruimen tijd door Farkas ondersteund werd. Verder dat Farkas, met behulp van twee loterij-beambten die thans in hechtenis zijn genomen, er in geslaagd is, de nummers, die hem zijne groote winst moesten bezorgenvooraf' van een kennelijk teeken te voorzienwaardoor ge noemd meisje ic staat was juist die nummers uit de trommel te halen. Het meisje en de moeder hebben reeds bekend. Farkas beweert, dat zijne berekeningen hem zijne winst verschaft hebben. VEREENIGDE STATEN. Volgens berichten uit Haïti, gedagteekend 10 Juli, rukte generaal Hyp- polite tegen Port-au-Prince op. Generaal Legitime riep de tusschenkomst in van den consul der Vereenigde Staten om een vergelijk met Hyppolite tot stand te brengen, maar de amerikaansche regeering, welke voor geen van beide presidenten partij wil kiezen, verklaarde, dat de consul, kwam hij tusschen bieden, geheel voor eigen verantwoordelijkheid handelde. NOTA van het lid der Tweede Kamer Mr. U. H. Hubee omtrent het wetsontwerp tot wijziging der wet op het lager onderwijs. De heer Huber verklaarttot zijn leedwezen te be twijfelen of een der bedoelingenwaarom dit wets ontwerp is voorgesteld om terwijl van 's Rijks schatkist geene grootere offers gevraagd wordende zwaarst belaste gemeenten, waf meer dan thans, te hulp te komen wel bereikt zal worden. In het bijzonder toont bij aan, welke gevolgen bet voorgestelde ontwerp zal hebben voor de zoo ontredderde geldmiddelen der friesche gemeenten om dan aldus te vervolgen „Het lust den ondergeteekende niet, een onderzoek in te stellen, of die vermeerdering van den druk der gemeen ten alleen een gevolg is van de wet op het lager onder wijs dan wel of ook niet de wet gematigder had kunnen zijn uitgevoerd. Dankbaar mag worden erkend, dat de Hooge Regeering in de laatste jaren heilzaam temperde het vuur van ijver om het openbaar onderwijs te zeer op den voorgrond te stellen. „Dit echter staat vastdat nergens de wet op het lager onderwijs zwaarder op de gemeenten drukt dan juist in Friesland. „Het groot aantal kleinere dorpen maakt daar een veel grooter aantal scholen noodigdan bij eene even sterke bevolking in andere provinciën. Zoo heeft Baar- deradeel met eene bevolking van ruim 6000 zielen 14 Doniawerstal met 4500 zielen 10Franekeradeel met 5200 inwoners 10 en Weststellingwerf met ruim 14,800 inwoners21 lagere scholen. „En dewijl de wet aan al die kleinere scholen de zelfde eischen stelde als aan de scholen in de groote stedenkwamen hierdoor de kosten van het openbaar onderwijs in deze provincie eene hoogte bereikendie mede er toe bijdraagt, dat een aantal bemiddelden uit de gemeenten vertrekken, en schoolgeldheffiing tot een eenigszins belangrijk bedrag daardoor van de overblij- venden ook onmogelijk wordt. „Wil de algemeene wetgever overal dezelfde scholen geen rerdeeling als vroeger in verschillende categoriën laat dit dan toch niet zijn ten financiëelen ondergang van die gemeenten die juist die gelijkvormigheid het minst op prijs stellendie het met veel eenvoudiger scholen heel wel konden doen. „Bij dit wetsontwerp streeft de Regeering er naar de rijksuitgaven ten behoeve van het lager onderwijs niet eenigszins belangrijk te doen toenemen. „Wordt dit stelsel door de Volksvertegenwoordiging goedgekeurdof blijft de Regeering daarbij volharden dan blijven de friesche gemeenten in den tegenwoor- digen benarden toestand waarin zijook zonder nadeel van het algemeen belangniet langer mogen blijven verkeeren. „Het is daaromdat de ondergeteekende bij deze nota aan de Regeering in overweging geeftalsnog zoodanige wijzigingen in het ontwerp te brengen dat de kosten van het openbaar, voornamelijk het lager onderwijs, meer gelijkmatig in den Staat zullen worden gedragenen daardoor die kosten niet verder zullen voeren tot geheele uitputting van belangrijke en vroeger welvarende gemeenten. „Die meerdere gelijkmaking van lasten kan geschie den zoo men niet al de kosten van het openbaar lager onderwijs geheel voor rekening van het Rijk verlangt te brengendan toch voor een veel grooter deel van de koBten van dat onderwijs ten laste van het Rijk te nemen dan de thans bestaande vergoeding van 30 pCt. of het daarmede vrij wel gelijkstaande tegen woordige voorstel. Mocht de Regeering hiertoe overgaan, dan zal zij een belangrijke oorzaak van den achteruit gang van zeer veel friesche gemeenten hebben wegge nomen en al is het nadeel, dat reeds is aangericht onherstelbaarde verarming zal dan toch niet meer toenemen, en voor geheelen financiëelen ondergang zullen zij althans worden bewaard." Onderstaand adres is door het bestuur van genoemde vereeniging aan de Tweede Kamer gericht Aan Zijne Excellentie den Minister van Financiën Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het Be stuur der Vereeniging; tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartierdat het van de algemeene vergadering, den 13 November jongst leden te Zaandam gehouden, de opdracht ontving zich te wenden tot Uwe Excellentie, met het eerbiedig doch dringend verzoek om afschaffing van de belasting op het zont. Het zal wel niet noodig zijn, Uwe Excellentie uit voerig aan te toonen hoe zwaar deze belasting drukt op een product, dat voor mensch en dier onmisbaar is; dat evenmin door den rijke als door den arme kan worden ontbeerd, maar dat bij een heffing van 9 cents voor het kilogram of bijna SU van den prijs, vooral voor den laatste zeer veel duurder is gemaaktdan anders het geval zou wezen. Ook voor den landbouwenden en veehouienden stand is deze belasting zeer drukkend omdat bij eene oor deelkundige voedering van het veehet zout evenmin kan worden gemist als voor den mensch zeiven, en het voedsel door het vee, als het met andere stoffen wordt gemengdniet altoos zoo gaarne wordt gebruikt als anders; maar vooral ook om de groote hoeveelheid, die de kaas- en boterbereiders voor het maken van hunne produkten moeten gebruiken en waarvan de productie kosten door deze belasting niet weinig worden verzwaard: eene omstandigheid, die vooral bierom zoo schadelijk is, omdat de nederlandsche zuivelproducten hoofdzakelijk naar het buitenland gaan en daar de concurrentie met uitheemsche artikelen hebben door te staan. Bij den kwijnenden toestand van den landbouwin den uitgebreidsten zin genomen, mag voorzeker iedere maatregeldie strekken kan om dezen uit den tegen- woordigen staat van verval op te heffen en daaraan den strijd om het bestaan althans zooveel mogelijk dragelijk te maken, worden toegejuicht en geacht wor den te zijn genomen in het belang van 't gansche vaderland, daar zeker door niemand zal worden tegen gesproken, dat de landbouw en de veeteelt hoofdbronnen zijn van 't nederlandsche volksbestaan. En naar de bescheiden meening van den adressant, mag met des te meer vrijmoedigheid op de afschaffing eener zoo scha delijke belasting worden aangedrongen als men let op het feit, dat aau zoo menig ander bedrijf, bij verschillende koninklijke besluiten vrijdom is verleend, en wel bij de koninklijke besluiten van 10 Juni 1825, Stsbl. No. 52; 21 Jan. 1826, Stsbl. No. 2; 18 April 182G, Stsbl. No. 29; 17 Oet. 1828, Stsbl. No. 59; 29 Oct. 1828, Stsbl. No. 62; 28 Nov. 1831, Stsbl. No, 33; 2 Sept. 1835, Stsbl. No. 27; 8 Sept. 1841, Stsbl. No. 32; 31 Dec. 1845, Stabl. No. 93; 11 Dcc. 1857, Stsbl. No. 124; 1G Sept. 1860, Stsbl. No. 57; 21 Oct. 1861, Stsbl. No. 91; 4 Oct. 1862, Stsbl. No. 178; 6 Aug. 1869, Stsbl. No. 144; 5 Juli 1871, Stsbl. No. 74; 20 Aug. 1872, Stsbl. No. 86; 11 Jan. 1876, Stsbl. No. 8; 17 Febr. 1877, Stsbl. No. 25; 27 Juli 1878, Stsbl. No. 102; 29 Oct. 1879, Stsbl. No. 163; 29 Mei 1880, Stsbl. No. 102, waardoor dus zoo menig bedrijf van deze drukkende belasting ontheven is. Waar zij een zwaar offer vraagt ook van den armsten ingezetene; waar tot nog toe het land bouwbedrijf slechts eene gedeeltelijke ontheffing geniet, die voor de zuivelbereiding niet het minste voordeel geeft, daar meent het bestuur, gevolg gevende aan de opdrachtmet allen eerbied maar ook met vrijmoe digheid bij Uwe Excellentie te mogen aandringen op de afschaffing der zoutbelasting, waardoor voorzeker een weldaad aan het gansche volk zou worden bewezen. 't Welk doende, Het Bestuur der „Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier", J. ZIJP Kz., te Abbekerk Voorzitter. W. TEENGS, te Wieringerwaard, Secretaris. Ged. Staten van Noordholland hebben de verkie zing van een lid der prov. staten in het kiesdistrict Nieuwer-Amstel in plaats van het niet toegelaten lid, den heer P. Ledeboer, bepaald op 27 Augustus en de herstemming zoo die noodig mocht zijn op 10 Sept. Tot behoorlijke inrichting vau het lager onderwijs is boven en behalve de gewone vergoeding van 30 pet., o, a. subsidie verleend aan Ransdorp f 700, Spaarndam f 1200, Texel f 4000 Urk /4650 en Westzaan f 4600. Mej. H. M. van der Heyde te Hoorn is door den gemeenteraad van Leiden benoemd tot onderwijzeres aldaar. Gedurende het tweede kwartaal zijn bij het kolo niaal werfdepót te Harderwijk aangenomen 109 neder- landers en 86 vreemdelingen en van de verschillende korpsen van het leger hier te lande overgenomen 102 onderofficieren en manschappen. Aan handgelden werd eene som van f 76346 uitbetaald. Aan den Hoek vaa Holland is van Rijkswege een ontsmettingsoven geplaatst. Hij werd beproefd en be vonden aan de gestelde eischen te voldoen. Hij werkt met overdruk, zoogenaamd op spanning. Hij is niet enkel bestemd voor het ontsmetten zoo noodigvan goederen van zieken, die in de aan den Hoek geplaat ste ziekenloods mochten worden opgenomen en van besmette goederen van schepenmaar wordt ook be schikbaar gesteld voor het gebruik door besturen van naburige gemeenten en bijzondere personen. Een aan den Hoek wonende machinist is aangewezen voor het onderhoad en de bediening van den oven. De minister van binnenlandsche zaken beeft de voorwaarden vast gesteld voor het gebruik ten dienste van gemeente besturen en door tusschenkomst des burgemeesters van bijzondere personen. Aan den burgemeester van 's-Gra- vesande is het algemeen toezicht opgedragen en zijne tusschenkomst is noodig voor het gebruik. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 25 onder voorwaarden aan de Utreohtsche Waterleidingmaatschap pij vergunning verleend tot het leveren van water aan de gemeente Amersfoort. Het maatschappelijk kapitaal van de Noordbra- bantscbe Bank te 's-Hertogenbosch wordt met f 200.000 vergroot en alzoo gebracht op f 600,000. Het ruime huis met zeer grooten tuin te Edam, dat vroeger bewoond werd door nu wijlen den heer F. H. Pont, is door zijne weduwe by haar vertrek uit degemeente aan de diakonie der herv. gemeente ten geschenke gegeven, om te worden ingericht voor diakoniebuis de kosten van eerste inrichting zullen waarschijnlijk ook door de schenkster gedragen worden. De commissie te Amsterdam voor de uitzen ding van werklieden naar de tentoonstelling te Parijs heeft eene onder-commissie benoemd, om uit da talrijke aanvragen van werklieden en aanbevelingen van patroons eene keuze voor te bereiden en een beroep op de ver mogende ingezetenen en nijveren gedaan voor de kosten, daar de reeds ontvangen som van f 5000 op verre na niet toereikend is, om de uitzending op ruime schaal te doen plaats hebben. Den 24 heeft de gemeenteraad van Amster dam het bedrag van den borgtocht van den nieuw te benoemen gemeente-ontvanger vastgesteld op 60000. Den 24 had de verkoop plaats van 522 bunders grauw veen, gelegen onder en beboerende aan de ge meente Deurne. Het hoogste bod was f 250000 namens eene maatschappij te Bremen. Binnen 8 dagen wordt over de al dan niet gunning beslist. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 24 met 21 tegen 8 stemmen besloten tot het bouwen van een steiger aan de Ruyterkade en tot het verhuren van dien steiger voor 20 jaren aau de Maatschappij de Koninklijke West-Indische Maildienst tegen ƒ2950 per jaar eu tot het verkoopeu aan die Maatschappij van een terrein aan de Ruijterkade, tegenover dien steiger verder met algemeene stemmen aangenomen een voor stel tot uitbreiding der hydraulische iuriehting op de Handelskade, eene uitgave van f 40300 vorderende, en tot het maken van twee tanks in de petroleumhaven door het comité, dat jhr. J. H. van Reigersberg Ver- slnys ter zijde staat. Verder is besloten het plein voor het Centraalstation te verlichten met twee candelabres met krausé-branders, elk met een gasverbruik vau 1000 kan per uur, op het midden van dat plein en met 10 candelabres met Sugg's branders, elk met een gasver bruik van 530 kan per uur, de kosten waren begroot op f 6000. Den 25 zijn de directe telephoonverbindingen voor openbaar verkeer tusschen Amsterdam en 's Graveuhage alsmede tusschen 's Gravenbage en Rotterdam met machtiging van den minister van waterstaat geopend. Eerstgenoemde geleiding is 80 en laaatstgenoemde 40 mijlen lang. Den 25 is te 's Gravenhage een schipper van zijne schuit ia het water gevalten en verdronken. Aan den op den 25 gehouden gewonen jaarlijksehen kolf- en biljart-wedstrijd in de „Ooievaar" te Uitgeest namen 29 personen deel. Bij bet kolven won den len prijs de beer Pluister vau Zuidscharwoude de le premie de beer Zwart van Haarlem, de 2e premie de heer F. Schotte van Krommenie. Bij het biljarten, waaraan 21 personen deelnamen, won den len prijs de heer Jan Harp van Alkmaar, de le premie de beer Jochem Harp van Alkmaar, de 2e premie de heer P. Groen van Uitgeest. Den 26, 's morgens om half vier, is te Zwolle brand ontstaan in den graanmolen van Marsman buiten de Diezerpoort die geheel afbrandde en des morgens te vier uur iu de woning van den horlogemaker P. van der Weerd Gzn., in de Oudestraat te Kampen, welke geheel uitbrandde. Den 26 is te 's Gravenhage aangekomen de voor malige Koningin Isabella van Spanje. De arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft den 26 den heer Benschop, fabrikant te Leiden, beschuldigd vau opzettelijk bedriegelijken namaak van het handels merk van het Catz-elixervrijgesproken. Den 26 heeft het engelsche stoomschip Clieveden, naar zee zullende vertrekkeD, op ongeveer 500 el buiten de sluis van IJmuiden, de vischsmak Sch. 28 aangeva ren die onmiddellijk zonk. Het schip liep plotseling uit het roer. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Den 26 was te Amsterdam de heer G. Peteri Cz., voor f 17964, laagste inschrijver, by de door de genie gehouden aanbesteding van het bouwen eener over dekte rijbaan voor cavalierie en artillerie aldaar, ge raamd op f 20000. Bij de den 25 te 's-Gravenhage gehouden examens zyn vaa de 5 candidaten, waarvan 4 voor orgel A. (1. o.) en 1 voor piano A. (I. o.), geslaagd de heeren M. Groe- nevoid te VlaardingeuJan Zwart Jbz. te St. fifLaar- tens brug en Klaas Visser Jz. te Buiksloot, allen voor orgel A. (I. o.); den 26 van de 5 candidaten geslaagd: voor piano A (1. o.) de dames Betsy Lenson te Rot terdam, Betsy Schafer te Breda en J. Wildschut te De jaarwedde van den nieuw te benoemen ontvanger der gemeente Wieringen is vastgesteld op 500. De postbode van Warfium op Onderdendam J. Poel is aangehouden als de dader van den diefstal van een aangeteekenden brief met effecten en coupons, verzonden door den heer M. Talens Hzn. te Uithuizen aan de heeren van Harpen en Rodenburg te Amsterdam. Hij heeft bekend ouderweg het pakket te hebben geopend en, na bedoelden brief daaruit genomen te hebben, bet met postlak weder gesloten. De gestoieu waa.den had hij in zijnen tuin begraven, alwaar z.j door de justitie gevonden zijn. Den 23 hebben te Deventer de in het openbaar verkochte boomen op het buitengoed „de Haere" onge veer f 14000 opgebracht. Stoomdr. Herms. Coster en Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 6