TÜRKIJE. De toestand op Creta blijft ernstig. De uiterste party verlangt terugroeping van den alge meen gehaten gouverneur Nikolaki-paoha, bijeenroeping eener nationale vergadering, geldelijke onafhankelijkheid, behoudens eene jaarlijks aan den Sultan te betalen schatting, en verdeeling der ambten naar evenredigheid tusschen muzelmannen en christenen de gematigde partij verlangt mede laatstgenoemde verdeeling der ambten waarvan de Sultan echter niets wil weten, en verbetering van den toestand der geldmiddelen. ÜSittttsttlAnb. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. wering van den heer Labonehère dat de inkomsten van Koningin Victoria voldoende waren om in de behoeften van baar haishonden te voorziente meer daar de prins van Wales eene jaarlijksche toelage van f 1,512,000 ontvangt en gemakkelijk 480,000 per jaar kon besparen door afschaffing van kostbare en onnoo- dige hofbeambten voerde de heer Gladstone aan, dat de radicalendie bet vermogen der Koningin op f 36,000,000 schatten dichter bjj de waarheid wouden zijn als zij de helft dier som aannamen. Daarna ver dedigde hij de gevraagde toelage, mits men zeker was, dat tijdens de regeering van Koningin Victoria niets meer zon worden gevraagd. Het iersche lid Parnell sloot zich met zijne aanhangers uit persoonlijke vriend- echap voor den beer Gladstone bij zijn gevoelen aan. Den 29 is het amendement van den heer Jobn Mor- ley in behandeling genomen om geene toelage toe te staan, tenzij de regeering de verzekering gaf, dat dit de laatste toelage was, welke zon worden gevraagd. FRANKRIJK. De minister van marine heeft in de ongevallen, welke bij de oefeningen van de fransche vloot in de Middellandeche zee plaats hebben gebad, aan leiding gevonden tot het uitvaardigen van bet bevel dat geene torpedo-booten meer aan de oefeningen mo gen deelnemen. Alle torpedo-booten zijn daarop naar Toulon teruggekeerd. De minister van binnenl. zaken verklaarde den 26 in een onderhoud met den heer Edgard Vincentdat de fransche regeering in de zaak van de rente vermin dering der egyptische schuld volstrekt geene vijandige houding aannam, doch dat zich in den toestand tot nu toe niets had voorgedaan dat Frankrijk vergunde van houding te veranderen. Boulangerdie verklaard hadzich in 80 kantons candidaat te zullen stellen, is werkelijk in 400 kantons als zoodanig opgetreden. De uitkomst der verkiezing is geweest, dat hij slechts in 12 van de 1311 kantons, waarvan de verkiezing bekend is, werd verkozen. Te Havre, waar in het eerste kanton een republikein gekozen is met 1504 stemmen verkreeg Boulanger 783 st.; te Valence 582 tegen de republikeinen 3392te Avignon 1076 tegen den republikein 2361 te Rouaan in het derde kanton 489 tegen den republikein 1290. Te Auxone werd de min. van buitenl. zaken Spulier, te Brest de min. van financiën Bouvier, te Sant Dié de voorzitter der Kamer Méline gekozen, allen tegen Bou langer. In het vierde kanton te Bordeaux werd hij gekozen met 3316 tegen 2691 st. In 1311 districten zijn gekozen 748 republikeinen en 412 conservatieven. Er zyn 139 herstemmingen. Den 28 verdrong zich gedurende den geheelen avond eene talrijke menigte voor de kantoren der dagbladen La Presse en Le Cocarde de politie hield de straat vrij en nam eenige personen in hechtenis die weigerden door te loopen. Het boulangistische blad Le Cocarde is den 28 be gonnen met de openbaarmaking der getuigenverhooren voor het gerechtshof in zake Boulanger c.s. en wel met het verhoor van generaal Perronden opvolger van Boulangerals min. van oorlog. Het blad had zich in het bezit weten te stellen der geheime stukken. Onmiddellijk na deze bekendmaking werd eene huis zoeking ingesteld aan de kantoren van dat bladwaar wel een afschrift van het oorspronkelijke stuk gevonden werd, maar niet het oorspronkelijk stuk zelf. Dat stuk schijnt op de drukkerij van den Senaat door eene werkster gestolen te zijn, welke het aan den redacteur der Co carde verkocht zou hebben. Die werkster werd in hech tenis genomen, evenals genoemde redacteur wegens het helen van gestolen voorwerpen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit officieele berichten blijktdat de oogst in het grootste deel van Galicië zeer slecht staat. In het grootste deel van Bobemen en Moravie is de oogst weinig bevredigend, in Tyrol daarentegen uitmuntend. In eenige andere streken is de stand goed. comedie spelen. Het stuitte haar vreeselijk tegen de borstvooral tegenover zulk een eenvoudigeerlijk schepseltjedat baar nog voor zij begon te spreken met geloovige nieuwsgierigheid aanstaarde. Er was echter niets meer aan te doenzij bad eenmaal a gezegd en moest nu hare rol doorspelen liefst zoo natuurlijk mogelijk. Zij drukte de hand voor de oogen zoowel uit een zeker tooneelspelers-instinctdat der vrouw van de vroegste tijden af is aangeboren, als om hare schaamte en hare verlegenheid te verbergen. „Ach Giulietta", zuchtte zij „gij weet niet hoeveel uwe ongelukkige Zingarella te lijden heeft!" De goede Giulietta legde de hand op Maria's schouder. „Gij riep zij verbaasd uit. „De verloofde van Sal- vatore F Maar, waarlijk, gij ziet er zoo zonderling uit zoo ontdaan en uwe wangen gloeien zoo koortsachtig Spreek toch, Maria, wat is er voorgevallen F" „Zult gij het geheim houden F" „Dat spreekt van zelf." „Nimmer een woord er over spreken F" „Met geen sterveling." Maria baalde diep adem; daarna sprak zij op fluiste renden toon „Ik vrees, dat Salvatore mij bedriegt." „Onmogelijk „Ik heb de zekerste bewijzen. Beeds gedurende zijn bezoek op Capri was hij niet zooals vroeger.'' „Ja, dat heb ik ook opgemerkt", meende Giulietta. „Hij was zoo ernstig, zoo in gedachten verdiept, toen hij aan wal kwam Daarvan was zijn slechte geweten de oorzaak. Hij heeft een ander meisje lief ten minste „Och, Maria, wees toch verstandig. De schijn bedriegt het moge al waar zijndat uw verloofde overalwaar hij komtde harten der meisjes verovertal voelt hij zich daardoor ook gestreeld hij behoeft immers daarom zelf nog niet ontvlamd te zijn. Dat is toch niet denk baar Gij zijt immers de mooiste van allen en wie zou goudguldens wegsmijten om kopermunt machtig te wordenF Vertel mij maar eens wat er is voorgevallen misschien is alles gemakkelijk op te helderen en is het ZWITSERLAND. Het Congres tegen de slavernij, dat te Bern zou worden gehouden, is uitgesteld tot September of October. VEREENIGDE STATEN. Het plan is ge- vormd tot het houden eener wereldtentoonstelling te Nieuw-Tork in 1892 ter herdenking van de ontdekking van Amerika door Columbus in 1492. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot wettelijke regeling van de hooge en gewichtige betrek kingen die benoembaarheid tot het lidmaatschap der Eerste Kamer kunnen medebrengen. Behouden zijn alle betrekkingengenoemd in het kon. besluit van 1888; voor hoogleeraren aan Universiteiten is de eisch van tienjarige vervulling hunner betrekking vervallen. Voorts is de lijst aangevuld met de betrekkingen van consul-generaal vice-president, lid en advocaaat-gene- raal aan de gerechtshoven hier te lande en aan het hooggerechtshof in N. Indië; lid van het hoog militair gerechtshof; lid van Gedeputeerde Statenburgemeester in gemeenten boven de 200C0 zielen; kapitein ter zee, kolonel; president van de Ned. Bank; voorzitter van het Muntcollege; hoofdingenieur van den Rjjks-water- staat; voorzitter van den Raad van Toezicht op de spoor wegen voorzitter van het College der Zaevisscherijen voorzitter van de kamer van koophandel van Amsterdam en Botterdam. Voor Indië algemeen secretarie; hoofd van een departement; presidentvice-president en lid van het hoog milit. gerechtshof, advocaat-fiscaal, Gouverneur der buitenbezittingen en resident le klasse; hoofdinspec teur van de cultures en eindelijk voorzitter en proc- gen- van het Hof van Justitie te Suriname. In de vergadering van den Geneeskundigen Baad van Groningen en Friesland, den 24 gehouden, werd door den voorzitter medegedeeld, dat de regeering ver schillende bezuinigingsmaatregelen bad ingevoerd. In het vervolg zou de verzameling stukken betreffende het geneeskundig staatstoezichtdie telken jare verscheen en waarin de notulen van de vergaderingen der genees kundige raden opgenomen werden, niet worden uitge geven en wensebt de regeering, dat het bezoeken der apotheken dat tot nu toe by abonnement werd waar genomen, voortaan tegen tarief zou geschieden. Van dezen laatsten maatregel werden nadeelige gevolgen verwacht, doch een voorstel, om den minister te ver zoeken van dat besluit terug te komen werd ver worpen. Den 24 is te Amsterdam bij het anker lichten van het noorsche oorlogschip Nomen een man der be manning zoo ernstig gewond, dat hij spcedig overleed; den 27 is hij aldaar begraven. Den 25 is te Wormer een tweejarig kind in de sloot achter het hu:s verdronken. Den 25 werd te Groningen de algemeene verga dering der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde geopend. Uit het verslag bleekdat de toestand der maatschappij bevredigend is te noemen ofschoon toeneming van het aantal leden en daardoor vermeerdering der inkomsten wensebelijk is. Het getal afdeelingen bleef hetzelfdedoch bet ledental liep tot 1650 terug. Op voor tel van het hoofdbestuur werd niets dan dwaze ijverzucht, waardoor uw hart zoo in opstand is geraakt." Maria schudde driftig het hoofd. De noodzakelijkheid om de comedie voort te zetten wekte een gevoel van verbittering bij haar op waaraan zij ten koste van de voorgewende trouweloosheid van haar verloofde lucht wilde verschaffen. „Ik weet wat ik weet", riep zii met gefronste wenk brauwen, „Salvatore dingt naar de hand van de dochter van een rijken Napolitaan. Een brief die in mijne handen is gekomen maar waarom zal ik dat alles zoo breed voerig vertellen 1 Ik ben arm, Giulietta en tegenwoordig jaagt iedereen naar goudZelfs de besten en edelsten stellen ban hart in de waagschaalwanneer het den mammon geldt. Hij bemint mij dat is mogelijk maar bij zal de andere tot vrouw nemen." Met toenemende zekerheid begon zij nu hare plannen bloot te leggen. Zij wist, dat haar verloofde heden met een der bloedverwanten van het meisje in „bet gonden kruis" eene samenkomst had. Zij Maria wilde weten wie de afsohuwelijke Napolitaansche was, en hoe de zaken eigenlijk stonden. „Wellicht", besloot zij, „kan ik iels te weten komen van het gesprek der beide mannen. Dat hangt geheel van nw goeden wil af. Zeg, Giulietta, kan ik op uwe hulp rekenen F" Het kamermeisje was terstond bereid om aan Maria's wensch gevolg te geven. In hartsaangelegenheden zijn de vrouwen steeds op eikaars hand, en de toorn over het gewaande bedrog van den Apuliër sneed alle be denkingen af. „Daar valt mij in1', «prak zij plotseling, „dat vooj heden namiddag eene kamer is besteld voor een sig- nore als ik mij niet bedrieg, iemand uit Calabrië, zou die het misschien zijn F De mandie de kamer bestelde, was iemand van ongeveer dertig jaar; hij zeide, dat die signore tot morgen in Napels zou blijven." „Zoo F Hoe zag die man er uit F Slank F Mager F" „Slank en mager zooals ik zelden iemand gezien heb. Hij was in het zwart gekleed en droeg een zilveren bril." Wordt vervolgd. besloten, om, zoolang dr. J. Th. Cattie hoofdredacteur van het Tuinbouwblad is, dezen te benoemen tot advi- seerend lid van het hoofdbestuur. Het voorstel van het hoofdbestunrom het Nederl. Tuinbouwblad van 1 Januari 1899 af niet meer wekelijks, maar op den 1 en 15 van elke maand te doen verschijnen waardoor f 500 bezuinigd zou wordenwerd van verschillende zijden bestreden ten slotte werd een voorstel Amster dam aangenomenom in 1890 dat blad op dezelfde wijze te blijven uitgeven doch voor dat jaar door de afdeelingen 25 centen per lid meer in de algemeene kas te doen storten. Over de wijze van uitgave na 1890 zal in de algemeene vergadering, in dat jaar te honden, beslist worden. Tot leden van bet hoofdbestuur werden, in plaats van de aftredendeniet herkiesbare leden de heeren mr. H. J. van Heijst, L. Kruijff en Joh. van Zoest gekozen de heeren dr. D. J. Coster te Amsterdam, B. Wind te Zwolle en J. J Jurrissen te Naarden met 63, 55 en 67 stemmen. Den 26 werd met 64 tegen 18 st. de jaarwedde van den algemeeoen secretaris- penningmeester op eene vaste som van f 750 vastgesteld; met 42 tegen 40 st. verworpen een voorstel Amsterdam om middelen te beramen tot het oprichten eensr biblio theek van tuinbouwkundige werken en met 53 tegen 24 st., op grond van de onuitvoerbaarheid, een voorstel van dezelfde afdeelingdat de maatschappij overal in den lande haren invloed zou doen gelden om bij bet publiek de kennis der meest algemeen gekweekte gewassen in ruimer kring, dan thans het geval is, te verspreiden; met 64 tegen 13 st. een voorstel van de afd. 's-Gravenhage en omstreken om in het officieel gedeelte van het Ne derl. Tuinbouwblad de verslagen der afdeelings-vergade- ringen op te nemen Aan het verlangen cm jaarlijks in Mei in genoemd blad de naamlijst van de leden op te ne men zal worden voldaan; met algemeene stemmen werd be sloten aan de afdeelingen, die tuinbouwonderwijs geven, zoo zij dit verlangen, een jaarljjkscb subsidie toe te kennen van ten minste f 25, met dien verstande, dat die af deelingen dan geen recht hebben op dergelijke bijdragen nit de kas der maatschappij voor te honden lezingen. Nadat nog een drietul minder belangrijke vooratellen van de aftieeliog 's-Gravenhage verworpen waren, werd de behandeling van de overige punten tot eene volgende bijeenkomst aangehouden. Aan J. BakhuijzeD, 50 jaar in dienst bij de firma C. de Vos te Hazerswoude en aan J. Bertram, binnen kort 50 jaren in den Leidscheacademie- tuin werkzaam, zal een eere-diploma uitgereikt worden, van welke uitreiking in het Tuinbouwblad officieel mel ding zal worden gemaakt, onder bijvoeging naar keuze der betrokkenen van eene zilveren medaille of f 15. De rekening werd goedgekeurd in ontvangst op f 4754.044 en met een batig slot van f 155,36%. De begrooting voor 1890 werd goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 4202. De vriendschappelijke bijeenkomst zal in 1890 te Dordrecht worde i gehouden de volgende alge meene vergadering op eene nader door het hoofdbe stuur ia overleg met de uit te noodigen afdeeüng te bepalen plaats. Op voorstel van het bestuur der „Burgerkiesver- een ging" te Zaandam was een comité benoemd om aan den heer O Oorver van Wessem, schenker van bet „Vol i een dankbaar huldeblijk aan te bieden. Dat comité heeft den 25 dien heer een album aange boden bevattende 1675 namen van ingezetenen, die hebb.en bijgedragen aan een in dat park te stichten blijvend aandenken alsmede 85 namen van inge zetenen die zich verbinden daarin het geven van mu ziekuitvoeringen te steuDen. De gemeenteraad van Plirmerölld beeft den 26 de gemeente-rekening over 1888 voorloopig vast gesteld in ontvangsten op f 146 489 49%, in uitgaven op f 136 022.33, sluitende alzoo met een batig slot van f 10467.16£. Den 26 en 27 zijn te Amsterdam voor de hoofdakte drie van de zestien geslaagd namelijk J. Hoogaeker, W. Karssen en L. Klaver, allen aldaar. Den 27 is te 's-Gravenhage geslaagd voor gymnas tiek lager onderwijs S. Halbesma te Rijp en den 29 A. C. Hendriks te Haarlemmermeer en D. Brou wer te Haarlem. Den 27 zyu te Utrecht voor de fransche taal, lager onderwijs, o. a. geslaagd B. Brunsma te KOOS? a/d. Zaan en voor de engeisehe taal, idem, mej. C. E. van Asperen van der Velden te Haarlem. Den 27 werden op de terreinen achter het Rijks Museum te Amsterdam de door de Amaterdainsche Sportclub" uitgeschreven nationale wedrennen gehouden. Door bet buiige weder was de opkomst van het publiek zeer gering. Het ren-comité bestond uit de beeren v. Brienen v. d. Groote Lindt, v. Heeckeren, de Salis en Hinlópen. De uitslag was als volgt I. Weiter Handicap, wedren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en onder. Afstand 2400 el. le prijs 325. Buveuse van luit. Metelerkamp; 2e prijs f 50 Fire Queen II van ritm. van Baden 3e prijs f 25 Messaline van luit. Brondgeest. II. Militaire sportprijswedren over hindernissen le serie voor paarden van 3 jaar en ouder. Afstand 2400 el (kleine baan) Bij den eersten rit viel jbr. van den Bosch over den eersten hurdle, waardoor hij licht gewond werd. De beer Hinlopen met Banderole viel mede, doch bezeerde zich niet; de prijs werd gewonnen door Beady van luit. v. Altena. III. Jaobtrijden (handicap), wedren over hindernissen voor paarden van 3 jaar en ouder. Alstand 3200 el (groote baan). Door de gladheid der baan viel de heer Altes by een proefrit daarna werden de hurdles weg genomen. le prijs f 350 Bronze van Metelerkamp, met ééne neuslengte 2e pr. f 50 Avonbridge van J. J. Korthals Jr.; 3e pr. 25 N. N. van kapt. Punt. IV. Troost-bandicap. Wedren op de vlakke baan. Afstand 1400 el. Prijs een kunstvoorwerp door Bande role van luit, Metelerkamp, tweede aangekomene Mes saline van luit. Brondgeest. De Commissaris des Konings in Noordholland bracht den 27 een bezoek aan de gemeente Olldo Niedorp. De 10e jaarlijksche examens der Nödsrl. TOOÜ-

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2