WAARSCHUWING. kunstenaars-Vereeniging «ijn den 27 te's-Gra- De 8ste aflevering van Vragen van den Dag Jtigczoube» j&tukkc». QUUrUi. venhage voortgezet en geëindigd. Na de vorige opgaven ia nog geslaagd voor piano A. (I. o.) mej. D. C. Kloek, te Zienkzee. In het geheel hadden zich aangemeld 49 voor piano (1. o.), 4 voor piano (m. o.), 1 voor violoncel (1. o.) 4 voor orgel (1. o.) te zamen 58 candidaten waarvan geslaagd 20 voor piano (1. o.), 1 voor violoncel {1. o), 3 voor orgel (I. o.), terwijl 1 candidaat zich heeft teruggetrokken. De commissie van examinatoren bestond uit de heeren W. F. G. Nicola', directeur der Kon. Muziekschool te 's Gravenhage en voorzitter der Ned. Toonk.-Veree- niging, H. A. Meijroos, muziekdirecteur te Arnhem en Leonard v. Loenen, pianist te Amsterdam, Carl Krill, pianist en componist te Utrecht, M. W. Petri, leeraar voor de piano-klasse aan de muziekschool derMaatsch. tot bevordering der toonkunst te Utrecht Leon C. Bouman, muziekdirecteur te's Bosch, Wouter Hutschen- ruijter W.J.zn,, leeraar voor de piano-klasse aan de muziekschool der Maatsch. tot bevordering der toon kunst te Botterdam, J. Giese, leeraar voor de violoncel klasse aan de Kon. Muziekschool te 's Hage, G. F. Wagener, leeraar v. d. piano-klasse a. d. Kon. Muziek school te 's Gravenhage, A. J. Ackermann, leeraar voor piano, orgel en theorie aan genoemde Kon. Muziek school 's Gravenhage en le secretaris der Ned. Toonk.- Yereeniging. Bij kon. besluit van den 28 zijn, met ingang van 1 Augustusbenoemd tot directeur van het Bijks- Landbouwproefstation te Groningen, de heer dr. A. F. Hollemante Hoornde heer C. J. van Lookeren Campagne, en te Breda, de heer dr. A. J. Swavingj en tot leden der commissie van toezicht op die proef stations: de heeren dr. J. W. Gunning, hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam; hoogleeraar dr. Ado'.f Mayer, leeraar aan de Bijks-Landbouwschool te Wage- ningen; L. E. H. C. Buland, lid van de Tweede Kamer, te Vaals; VV. Hofman, lid van Ged. Staten van Gro ningen te Holwierdejhr. mr. P. van Foreestte HeilooB, G. van der Haveburgemeester van Ouwerkerk en F. B. Löhnis, directeur der Maat schappij van Weldadigheid, te Frederiksoord en aan gewezen tot voorzitter der commissie de heerdr.J. W. Gunning te Amsterdam en tot secretaris de heer F. B. Löhnis, te Frederiksoord. Den 29 is door het gemeentebestuur van Am- Sterdam aanbesteed het bouwen van een laboratorium op een terrein achter de voormalige veemarkt. Laagste van 24 inschrijvers de heer W. Voskuijl voor f 165 638. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Eg- mond aan Zqq da. H. J. Bergsma te Spaarndam. Ook te Egtnond aan Z00 is de vlekziekte onder de varkens uitgebroken, iieeds zijn 7 biggen onder politietoezicht verbrand en begraven. Als gemeente-vroedvrouw te Andijli werd be noemd mej. M. C. Oudt, thans als zoodanig te Uitg03St. In eeae buitengewone vergadering van aandeel houders in bet Paleis voor Volksvlijt den 27 te A m - St8rdam gehouden werden bij monda van den beer van der Zee burgemeester van Enschede, lid van den Baad van Toezichtnamens dien Baad eenige hoogst beiangryke mededeelingen gedaan, hierop neerkomende, dat de heer A, T. Huizenga, commissaris, buiten mede weten van zijne mede-commissarissen onderscheidene daden van willekeur en onrecht gepleegd had en door het geven van verkeerde voorstellingen zijne mede commissarissen gebracht had tot het neneu van besluiten, welke zij anders niet genomen zouden hebben. Zoo had hij aan de directie der Kasvereeniging geschreven, dat hij en de heer Hora Adema door het college van commissarissen gemachtigd waren om over de daar berustende gelden te beschikken, welk besluit in de notulen niet te vinden was. De heer Adema teekenda niet mede, wel later de heer Dellebarre, toen directeur ad interim. Verder had de heer Dellebarre op een door den heer Huizenga opgemaakt ontwerp de hand- teekening van twee commissarissen weten te verkrijgen voor de verhuring van het Paleis aan den heer D, voor 20 jaar, onder voorgeven, dat de andere commissarissen daarin toestemden. Den heer Dellebarre was een bedrag van 1045 uitgekeerd zoogenaamd wegens door hem gemaakte onkosten voor de aanwerving van nieuwe leden nl. naa- des heereus H'a beweren en aan dezen heer zelt 3000 voor door hem gemaakte kosten op eene buitenlandsche reis, waartoe hij beweerde door het vorige bestuur gemachtigd te zijnwat evenwel niet het geval is. De heer H. vertegenwoordigde toen eene gro'p aandeelhouders, die de aandeelen trachtten op te drijven. Eindelijk werd tot den aankoop van 810 aandeelen in het Paleiswaarvan 550 van den heer Huizenga zelven, door commissarissen besloten naar aanleiding van een voorstel van hun medelid Glaudanus, maar na onjuiste inlichtingen van den kant van den heer H. over de wijze waarop f 130000, die daartoe grooteudeels gebruikt werden, belegd waren. Om al deze redenen achtte de Baad van Toezicht verwijdering van den heer H. als commissaris onvermijdelijk. Na deze mededeelingen werd voorzien in vier vacatu ren in don Baad van Toezichtbenoemd werden de heeren J. van Looy, I. H. van Marwijk Kooy en H. Beland Holst Jr. te Amsterdam en M. L. van Deventer te Prinsenhage. ervolgens kwam in behandeling het door drie aan deelhouders, tevens leden van den Baad van Toezicht, ingediende voorstel om den heer Huizenga van zijn post als commissaris vervallen te verklaren, welk voorstel met nagenoeg algemeene stemmen (één tegen en enkele onthoudingen) werd aangenomen. Vooraf was beslist, dat een door mr. Keizer ingediend amendementom bet geheele college van commissarissen vervallen te verklaren, niet kon wotden behandeld. Door het bedanken van den heer J. C. Bonge als commissarismoest in twee commissarisplaatsen voorzien wordenwaartoe, na tijdelijke schorsing der vergadering, de Baad van Toezicht aanbeval de heeren mr. L. S. Boas en Martin Wolft. De vergadering ver— eenigde zich met deze voordracht; daar de heer Boas lid van den Baad van Toezicht was, werd in zijne plaats de heer C. C. A. Dadok de Witt benoemd, die, evenals de andere benoemden, de benoeming aannam. De heer Huizenga heeft na deze vergadering in het Handelsblad eene mededeeling geplaatst, dat hij zijne rechten als commissaris van de naamlooze vennootschap Paleis voor Volksvlijt niet zou prijs geven, doch langs den gerechtelijken weg handhaven, terwijl hij eenige mededeelingen omtrent die vennootschap openbaar zal maken welke kosteloos te bekomen zijn op aanvraag aan zijn adres, Hotel des Galeries, te Scheveningen. Bij de den 29 te Haarlem gehouden ver loting van paarden enz. zijn de volgende hoofdprijzen gevallen op de daarnaast staande nummers: 13793 1 een landaner bespannen met 2 ijzerschimmels. 1285 2 een victoria bespannen met zwarten ruin. 8967 3 een dogcar met lichtbruine merrie. 13909 4 een oliewagen met een zweetvos, rniü. 10857 5 een boerenwagenbespannen met donker sohimmelruin. 17980 6 een zwarte ruin. 19279 7 een donkerbruine merrie. 13561 8 een bruine merrie, witvoet. 15924 9 een bruine merrie. 7415 10 een bruine merrie witvoet. 20496 11 een bruine ruin. 2393 12 een Bchimmelruin. 2911 13 een zwarte ruin. 19888 14 een vosmerrie. 13486 15 een zwarte merrie. 5076 16 een bruine ruin. 19703 17 een bruiüe blesruin. 17744 18 een bruine merrie. 11720 19 een vosmerrie. 12551 20 een bruine ruin. 20846 21 een bruine witvoet-min. 22029 22 eeu zwarte ruin. 20688 23 een vosmerrie. 13495 24 een lichtbruine ruin. 16741 25 een donkerbruine ruin. 21697 26 een schimmelpony ruin. 3064 27 een bruine ruin. Op het 42 Nederl. Landhuishoudkundig congres, in d vori-e week te Bergen op Zoom gehouden, wer. den o. a. de volgende voorstellen aangenomen. „Het verkrijgen van beetwortelen van hoog suikergehalte moet het streven zijn zoowel van landbouwer als van fabri kant." Na bispreking van het punt: „de weoschelijkheid van een ministerie van landbouw" verklaarde de minister van justitie, die van de tut bijwoning uitgenoodigde minis ters alleen tegenwoordig was, zich bereid, in den minis terraad het ove- dat punt besprokene mede te deelBn, en verzekerde, dat de landbouwbelangen zooveel mogelijk be hartigd zouden worden. Op de bjj die gelegenheid gehou den tentoonstelling werden o. a. bekroond twee rijstieren, geb. in 1887 te Beemster een zwartbonte, ingezonden door Jac. Coppens te Wouw met den eersten en een witbonte, ingezonden door M. Mathijssen te Steenber- bergen, met den tweeden prijseen pinkstier, geb. in 1888, en wel op 1 Maart te Purmerend, ingz. door P. Eist te Wouw met den tweeden prijs twee melkgevende koeien van den kleigrond, beiden geb. in 1885 te Beemster, met een eersten en een tweeden prijs, inzender H. Knoop Lz. te N. Vosmeer; rund vee, ingeschreven in het Ned. Bundvee-stamboek, met een eersten prijs een zwartbonte rijstier, geb. 2 April 1887 te Boeruster, ingezonden door JacobuB Coppens te Wouw, een without kalfdr. koe, gen. Leda, geb. 1885 te Beemster, ingezonden door H. Knook Lz. voornoemd en met een tweeden prijs eene zwartebonte kalfdr. koe, gen. Koba, geb. 1885 te Beemster ingz. door denzelfden. Van wege bet ministerie van oorlog is te Haar lemmermeer een onderzoek ingesteld naar de hoe veelheid veevoeder welke het land buiten de stelling Amsterdam kan opbrengen en naar het aantal stuks veedatzonder toevoer van buiten af, daarmede kan onderhouden worden. De Koningin beeft de kerkelijke aanneming van hare jongste zuster bijgewoond. Tot stationschef te CastriCUÜl is benoemd de heer F. H. Beynen te Amersfoort thans stationschef op de lijn AmersfoortKesteren. Eene langs de huizen der ingezetenen te Heldor ten behoeve van de noodlijdende bevolfeicg van het eiland Curafao gehouden collecte heeft met inbegrip van het door de zee- en landmacht bijeengebrachte ongeveer f 1000 opgebracht. Te Nijmegen zal een directeur der gemeente- reiniging aangesteld worden op 900 jaarwedde. In de afgeloopen week zijn voor het materieel staatsexamen, tweede gedeelte, o. a. geslaagd de heeren C. Schut en P. H. Craandijk te Haarlem. Te Zaandijk is tot onderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs benoemd G. Bakker te Westzaan. De leden der doopsgezinde gemeente van Burg, Waal en Oosterend op T0X©1 hebben met 65 tegen 16 stommen besloten twee leeraren te beroepen nu ds. P. S. Bakels vertrekt, terwijl aau vrouwenlidmaten het stemrecht is toegekend, doch alleen voor het ver kiezen van een leeraar. Te Oostzaan is tot onderwijzer in de Kerkbuurt- school benoemd H. Schipper te Huizen en tot gemeente, vroedvrouw mej. E. Pluimgraaf! te Amsterdam. De ontvangsten der spoorwegmaatschappij Lei den—Woerden hebban over het tijdvak van 1 Mei 1888 tot en met 30 April 1889 137.112.72% bedragen zijnde f 6698.41% meer dan in 1887/8; een dividend van f 8.50 per aaodeel wordt uitgekeerd. Benoemd tot onderwijzer aan de christelijke school te Zaandam A. Seholte te Wildervank. De gemeente-rekening van Wormerveer over 1888 bedraagt ia ontvangsten f 126720.98, in uitgaven f 119504.81%, alzoo met een batig slot van f 7261.16 De commissie uit de Tweede Kamer ter voorbe reiding der behandeling van de onderwijswet heeft na ontvangst van de memorie van antwoord van den minister van binnenl. zaken den 26 eene vergadering gehouden welke den 27 voortgezet is. Den 29 is de mondelinge gedachtenwisseling der commissie met dien minister aangevangen. bevat: M. M. L. Butten, passieve bescherming; A. D. Hagedoorn, dr. Hans Meyer over de gebeurtenissen in Oost-Afrika; L. A. J. van Marion, nieuwe geneesmid delen dr. F. Halmar het zout in zijne natuurlijke waarde en geschiedenis F. J. van U., Oxford Het vernielingsvermogen, dat door den mensch kan worden voortgebracht; Dageiijksohe schommeling in geboorten; Vraagbus; Bibliograpbie; Geschiedenis van de maand. Nederland. Wetsontwerp van den heer Bahlman tot bescherming van den landbouw; dr. H. Blink, wande lingen in den Achterhoek en in Twente. De 8ste aflevering is verschenen van L. Bellstab's bekenden roman 1812. Het werk zal, zooals men weet, in 12 afleveringen compleet zijn. Hij die kaatstmoet den bai verwachten. Mocht mijn vermoeden juist zijn dat de notaris Duker te Zuidscharwoude bij zijn ingezonden stak in de Alkmaarscbe courant van 28 Jnli j.l., gedateerd 27 dier maand het oog heeft op mij ondergeteekecde die reeds geruimen tijd (en met succes) in plaatselijke couranten gelden als le hypotheek a 33/k °/0 aanbiedt dan daarentegen durf ook ik het publiek te waarschuwen tegen dien notaris Duker, die zich niet ontziet onware berichten te publiceeren en getoond beeft niet in staat te zijn een behoorlijk onderzoek aan een hypotheek- kantoor in te stellen, want immers reeds op 19 d6Z0r waren hypotheken a 3J/t °/0 ingeschreven, hetwelk, naar ik vooronderstel, de notaris VVarnsinck te Hoogwoud, door wiens tusschenkomst niet alleen reeds verscheidene posten tegen die rente zijn afgesloten, doch ook bedoelde inschrijvingen hebben plaats gehad aan ieder belang stellende wel zal willen bevestigen. Ik ondergeteekende verklaar dan ook, dat nog steeds flinke posten a 33/t °/0 als le hypotheek op landerijen, zonder vooruitbetaling van rente, voor jaren vast, door mijne tusschenkomst beschikbaar zijn. Hensbro3k 29 Juli 1889. P. BAAN. „Hoe Japiekon lieg!" Onder dit opschrift levert het Transvaalsche blad Land en Volk in het Transvaalsch het volgende verhaal. Die zon skijn net so warm dat die kraaie gaap en ons leg onder die skadewe van die groot wilgeboom wat bij die onderent van ons groentetuin langes die waterstroom staat. Ons is almai so lui als die Hotnots te lui om te werk, le lui amper om te praat. Eindelijk sê Klein Hennie van Oom Hendrik Pistorius: Kerels het ek jul al vertel hoe overlede Japie Gous kon spek skiet Ons seg nee, en HenDÏe eeg hij sel ons die ding vertel. „Julle weet", seg hij, „dat Japie een van ons klomp was wat eerste naar die Johannesburg goudmijnen gegaan het. VVelons was daar maar kort toen ons uitvinddat Japie die grootste leugenaar was in die kamp ach ik kan maar seg in die hele Transvaal. Sijn roem als een leugenaar werd verspreid ver bon derde mijle in die rondte, 'n baarvoor pert kon nie bij hom kers vas hou nie. Hij was nie 'n goddelooze kerel nie, hij het nooit die naam des Heeren ijdelik gebruik maar hij was 'n gehore leugenaar. Hij lieg van zyn vader zijn moederzijn vron zijn broers, zusters tantes en andere mensen en elke uur in die dag het hij 'n nieuwe leugen. Hij het zijn eige claims gehad anders het ons hom uit die kamp geja met eeu blik an zijn stert want deur zijn onwoarbede was daar gedurig oneenigheid tussen die delversbevoiking. Wel, om 'u lang storie kort te maak een dog val 'n lot grond in en maak bom zoo zeer dat hij op die punt van die dood was en 'n heel klomp van ons gaat toe naar die plek so dat ons bij hom in zijn laatste oogen- blikke kan wees. Ons sing „O wat zal dit heerlijk zijn" en hij snik soos 'n klein kind en vee toen zijn ooge af en zeg hij voel hom bereid om te sterve, Non kerels, jul sel nou dink dat hij op die rand van die graf en met gen uur meer om te leve niet meer sel gelieg hetmaar ver niet. Terwijl hij daar so leg met een voet in die graf vertel hij ons nat bij een tijd een zeerover was en waar hij een groote schat begraven het in Natal. Ons wis almal dat hij van Somerset Oost gekom was en nooit die zee gezien had maar hij zeg hij zal 'n eed neem dat wat bij zeg waar was. Eindelik dag ek mijn plig als christen nie zou doen als ek hom nie vernaam nie. Ik zeg toen aan hom. „Japie, jij b9t nog mar 'n korte tijd om te leve. Dis beter als jij die tijd bestee om jou ver die eeuwig heid te bereide." „Ik was altoos goed"zeg hij saggies. „Ja maar jij was die grootste leugenaar bekend hier in die kamp; Ananias kon nie bij jou kers vas hou nie." „Welik denk so. Ik het zeker een millioen leuns vertel neh „Daar kan gen twijfel bestaan." „En elk een is opgeskrijf in die groot boek? „Dit is zeker." „En ik zal maar nauwstrop trek?" „Ek is jammer ver jou maar ek denk so.1' „Wel, oumaats1'zeg hij, „dis mijn natuur en dis non te laat om te verander. Net toen die wal inval het ik op 'n klomp goud gekom so groot as mijn kop. Dit zal ten minste 3000 pd. sterl. wérd w0 38. Als jul nou so goed wil wees om die klomp uit te haal en an mijn vrouw te stuur zal ek gelukkig en gerust sterve." Kort daarop verwissel hij de tijdelike met die eeuwige en ons zeg onder mekaar dat dit grootste leun was wat hij ons ooit vertel het. Die claims wat ons dog dat maar arm was, leg daar ver drie maande onbe- werk toen een dag een van ons naar Japie zijn pik grswe wat onder die puin begrawe was. Voor hij die

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3