Jugeioubeu ttfcfecn. Herstemmingen voor den gemeenteraad in Noordholland. QUUrlci. Pensioen-verzekering van gemeente veldwachters. Bij de den 29 te HeilOO gehouden harddraverij werd de prijs gewonnen door het paard van den heer P. Grootde le premie door dat van den heer A. de Waard, de 2e premie door dat van den heer N.Apel doorn, allen aldaar. Bij de op den 30 te Groningen gehouden hard draverij van paarden onder den(man, waaraan tien paar den deel namen is de prijs van f 300 gewonnen door Dibbels van den heer K. Bierma te Oude Biltzij! de eerste premie f 100 door Priso van jhr. Vegelin van Claerbergen te Joure; de tweede premie van 50 door Prinses van den heer H. Oneïdes te Bolsward. Te Leiden is bij de herstemming tot lid van den raad gekozen de heer P. J. van Hoeken, a. r., candidaat van de a. r., kath. en tegenstanders van Eigen Hulp met 992 stemmen tegen 733 stemmen op bet aftredend lid prof. mr. H. van der Hoeven te Arnhem werden de liberale candidaten de beeren Irak van Olden en L. J. Kesper gekozen met 1001 en 1020 stemmen tegen 637 en 487 st. op de katb. candidaten; te Dordrecht de heer J. A. J. van de Ven, iib., met 803 stemmen tegen 628 op den kath. te 's-Gravenhage de oud-wethouder mr. J. P. Vaillant met 1082 van de 1486 stemmen: de heer H. J. C. de Charrodie verzocht had ditmaal niet in aanmerking te komen, bekwam 404 stemmen te Kampen de heeren H. de Graat en B. Pieslib, met 402 en 420 stemmen de kath. candidaat W. Meu- lenkamp had 397 stemmen te Breda de heer F. J. M. Heylaerts, lib., met 601 st. tegen 502 op den kath. candidaat te Schiedam herkozen de heer I. Hoogen- dama. r., met 525 en gekozen de heer K. J. van Erpesum lib., met 479 stemmen. Op de aftredende r. b. leden de heeren VV. A. Beukers en L. W. Jansen werden 423 en 367 st. uitgebracht. Den 31 viel te Kolhom een werkman van een hoog opgeladen graanwBgen en werd zwaar gekneusd aan borct en rug. Hoogst waarschijnlijk zal de man zijn levenlang gebrekkig zijn. Den 31 is te Haarlem een perceel aan het Wijde Geldelooze pad tijdens de afwezigheid der be woners uitgebrandterwijl de belendende perceelen gedeeltelijk door het vuur vernield werdeD. Den 31 ia onder de gemeente Egmond aan Zeö het lijk van een man aangespoeld in vergevor derden staat van ontbinding. Hoofd en armen ontbra ken Het is op de algemeene begraafplaats aidaar ter aarde besteld, Maaodagnamiddagomstreeks 4 uur, is de werk man K. A. te Grootschermerterwijl het paard schrikte en op hol sloeg, van een driewielde kar ge vallen met het gevolg dat de wielen over hem heen gingen en hij op twee plaatsen zijn arm brak en tevens een oog verloor. De Dood Het Einde? Van dit hoogst belangrijke werk zijn in Duitschlaud in weinige maanden vijf drukken verschenen. In Schorer's Familienblatt schreef onlangs dr. Franz Hirsch„In geen werk wordt een vraag, die tot dusverre buiten den kring der verstan delijke waarneming scheen te liggen, op meer redelijke en rationele wijze besproken dan in het nieuwste geschrift over de quaestie der onsterfelijkheid onder den titel: „1st der Tod ein Ende oder nicht?" door prof. dr. J. H. Scbmiok. De schrijver, even vernuftig ais doorwrocht in de moderne wetenschap, heeft in dit werk, op een wijze, die ernstigen menschen ruime stof tot nadenken en overweging aanbiedtdnidelijk aan getoond dat ook het bovennatuurlijke door de wetten der iogiea beheersebt wordt." Eene hollandsehe verta ling van dit werk is bij de uitgevers Broeee Comp. te Breda versohenen. Te Amsterdam, waar 10560 geldige stem men uitgebracht werden (het aantal kiezers is 19387) zijn gekozen mr. M. W. F. Treub met 5684, mr. J. W. Alting Mees met 5357J. P. Korthals Altes aftr. lid met 5326mr. W. W. van Lennep aftr. lid wethouder met 5271 en mr. Th. Heemskerk met 5222 stemmen. Verder waren uitgebracht op Paal Strater 5177J. A, Wormser 5134mr. J. E. Veltmanaftr. lid, 5121, mr. P. Pet, aftr. lid 496S en J. Coninck Westenberg aftr. lid 4946 st. Beide laatstgenoemde heeren waren wethouders. Alzoo zijn gekozen drie candidaten voor de herstemming van de vereenigde katholieke, anti-revolutionaire en radicale biesvereenigingen. Mr. J. W. Alting Mees, aanvankelijk candidaat gesteld door Burgerplicht, had verzocht niet in aanmerking te worden genomen. Ca 11 an t a oog. Uitgebracht 31 st. Gekozen J. Kruijsveld met 27 St.; T. Mooij bekwam 4 st. Haarlemmermeer. Gekozen A. J. G. Tim mermans en J. H. M. Evelein met 392 en 384 st.; F. L. Faas en C. Boa bekwamen 345 en 313 st. H e 1 o o. Gekozen H, Mulder Jr., met 85 st.; W. Smit had 36 st. Helder. Gekozen W. Bakker Hz., met 516 en W. J. Maalsteed met 463 st; de heer Jansen bekwam 257 en de heer Dietz 191 st. Heemskerk. Gekozen Jac. Smorenburg met 105 et.; A. Schuit Sz. verkreeg 41 st. Een blanco briefje werd gevonden. Oudkarspel. Uitgebracht 119 van 166 st. Ge kozen: A. Kroon Pz., met 71 st.; het aftr. lid A. Paarl- berg bekwam 48 st. B ij p. Gekozen P. A. Harrebomóe met 79 st.; S. Konijn bekwam 72 st. Schermerhor n. Gekozen K. Bodenbnrg, aftr. lid lib. Sloten. Gekozen J. P. van HaareD als oudste in jaren. Hij verkreeg evenals C. van Beem Gz. 105 st. Texel. Gekozen W. Kz. Bakker, lib., aftr. lid, T. Zym, kath. en C. Bakker, katb. IV armenhuizen. Gekozen C. Barsingerhorn. aftr. lid. VV iik aan Zee en Duin. Gekozen S. van Son met 65 st. tegen 61 st. op het aftredend lid H. Over- zneijer. Zuid charwoude. Uitgebr. 136 van 160 at, Herkozen P. de Boer Fz., met 92 en J. Kostelijk, met 89 st. P.' Bus verkreeg 46 en P. Hoogwater 45 st. Hij dien de schoen past, trekt hem aan of niet aan. Natuurlijk had ik een bal verwachtdoch een bal die goed geworpen wasdie van den heer P. Baan te Hensbroek is slecht geworpen. Ik hoop hem beter en zeer zuiver terug te kaatsen. In zijn ingezonden stuk in deze courant van 31Jnli j.l. No. 90, gedagteekend 29 Juli j.l., wordt wel ge sproken van a 3'U°/edoch zonder bijvoeging of daarbij nog niet komt voor administratiekosten of iets dergelijks, alzoo wordende 40/o. Dat ik wel degelijk een grondig onderzoek heb inge steld aan de voor het publiek openstaande hypotheek- kantoren te Hoorn en te Alkmaar, blijkt uit de volgende gedeelten van brieven, door mij ontvangen van de heeren beëedigde klerken te dier kantoren als 1°. gedagteekend Hoorn, 23 Juli 1889. Aan uw verzoek tot opgave van 3®/< °/0 geldschieters kan ik tot mijn spijt niet voldoen. Wel worden dikwijls kapitalen aangeboden tegen 3'l*0/o, doch ik heb in den laalsten tijd geene hypotheken met dien rentetax gdrien. Na beleefde groete verblijf ik hoogachtend, Uw Ed. Dw. Dr., (geteekend) M. Sieesema, beëedigd klerk ten bypotheekkantore te Hoorn. 2°. gedagteekend Alkmaar, 25 Juli 1889. Personen of banken opgeven die geld verstrekken tegen 3®/40/0 kan ik niet, om de doodeenvoudige reden, dat te dezen kantore tegen die rente geen post is in geschreven, Met hoogachting, Uw Ed. Dw. Dr., (geteekend) J. J. Hulskamp, beëedigd klerk ten bypotheekkantore te Alkmaar. Het komt mij voor, dat mijne waarschuwing aan het publiek tegen die cacaO-advertentiën nu duidelijk genoeg is, waarom ik op repliek van den heer P. Baan ook niet zal antwoorden. U, Mijnheer de Bedacteur, zeg ik hartelijk dank voor de mij betoonde welwillend heid wegens de opname van deze en vorige regelen. Hoogachtend Uw Ed. Dw. Dr., Zuldscharwoude, P. G. DUKEE, 31 Juli 1889. Notaris. De Anatoli (een weekblad van Nieuw Sgra op de oostkust van een der cycladen het oude Syros van vrijdag, 28 Juni 1889, negende jaargang, n°. 466) bevat het volgende artikel. De. J. J. de Geldee. „De Philhalleensche Vereeniging te Amsterdam" en de bekende Griekenvriend en schrijver De. H. C. Mullee. Lezers Vaart in uwe verbeelding die even spoedig het punt bereikt, als gij 't haar aanwijst, naar de stranden van Holland en treedt zijne welgestelde hoofdstad Am sterdam binnen. Aldaar zult gij groote buizen, prachtige gebouwen, zware schepen, rijke paleizen en die sahoone be kende kunstgalerijen oude gedonkteekenen en beelden aanschouwen en niet weinige menscblievende en industri- eele instellingen. Dit hetgeen de snelle en maatschappelijke ontwikkeling der groote stad aanduidt. In Amsterdam zult gij de vlakke straten bewonderen en de ontelbare boulevards, de middeleeuwscbe gebouwen en onder het volk in het algemeen den toestand van die zeer schoone hoofdstad. Houdt u niet terug Daar zult gij opgemerkt worden en als opzichter vooral, indien gij publicist zijt, of bij onderzoek bevalt tot vele belangrijke zaken ais gymnasiën der gemeenteprivate opvoedingsgestichten, de universiteit, de akademie, belangrijke onderhande lingen schouwburgen kunstscholen komt maar te voorschijn ik noodig u eenigzins naar deze groote plaats en ontsluiert het mysterie en gij zult verrukt van vreugde zijn en uw hoofd ontdekken hem omhelzen en bij de hand vatten die de oorzaak geweest is van het werk dat bestemd is, om het toekomstige Griekenland te verheerlijken. Ja voorwaar Indien dit werk 't welk de uitstekende schrijver en edele Griekenvriend uit Holland, de heer dr. H. C. Muller, uitgedacht, tot stand gebracht en ondersteund heeft en warm onder steunt vooruitgegaan zal zijn, 't geen wij voorzeker hopen zal hij gewis een nieuwen weg en breeder ren baan voor onze letterkunde en hare uitbreiding onder onze stamgenooten, voor de inboorlingen van ons geluk kig en op rozen tredend volk geopend Lebben. Deze schitterende en allerlofwaardigste stichting is de door een in die streken uitstekend geleerde tot s'and ge brachte Philhelleensche Vereeniging en telt reeds ongeveer 1000 leden dank zij den onvermoeiden schrijver, den beer Maller en het eerwaardig zevental Bestuurders dat alle mogelijke moeite aanwenden ter verbeteringen verdere bekendmaking dezer inderdaad schitterende en aanzienlijke vereeniging." „Maar hoe zal deze vereeniging vooruitkomen, indien wij, van wie zij meer dan van alle anderen toeloop verlangt, slapen en een diepen slaap slapen Hoe wenschen wij dat onze letterkunde onderwezen wordt in Europeeeche sleden sedert wij niet in staat zijn ééne Philhelleenscbe Vereeniging te ondersteunen Hoe wenschen wij bekend te worden in het buitenland en Griekenland te herstellen in zijn vroegere vermaardheid en roem, sedert wij boe rende of lezende van eene Vereeniging te Amsterdam, het gelaat onvriendelijk afwenden en onze oogen neer slaan Mochten wij ons allen als leden van gezegde vereeniging inschrijven 1 Ach laten wij van onze bibliotheken weinige deelen afnemen ter verrijking van hare boekerij Achmochten minvermogenden bedachtzaam arbei den opdat wij stof leveren aan haar Tydschrift, dat om de drie maanden met weinig wordt uitgegeven maar dan om de maand! Laat ons niet nalatig zijn! In dien wij willen, dat het oude Griekenland der twintigste eeuw tot zijn vroegeren roem terugkeert, is het noodzake lijk dat wij de behulpzame hand reiken aan de Phi'.~ helleensche Vereeniging. En gij, liefelijk en beroemd vaderland pluk eenige frissche laurierbladen uit uw Atlikaom te omkransen bet uitstekend gelaat van uwe Zuster Holland, die ge lukkig is, als zij zulke zonen als de heeren Muller en Flaïlant aan haar boezem heeft. Gij Begeering 1 Versiert de edele bersten van die uitstekende mannen met het Kbuis van den Ver losser, omdat ons volk bun veel verschuldigd is 1 Eindelijk wenschen wij uit bet midden van ons hart, de Vereeniging, de hand drukkende der geliefde com missie, het beste uitroepende Leve Holland 1 G. A. POLITIS. Er bestaan in Zwitserland ongeveer 1000 hotels met 58.000 bedden en 16.000 bediendenwelke jaarlijks 42 millioen fr., bijna evenveel als de gebeele begroo ting des lands, opbrengeu en 28.800.000 fr. koeteD. Verleden jaar is door de gasten uitgegeven 2.800.000 fr. aan wijn, 1.740.000 fr. aan gevogelte, 1 millioen fr. aan viscb 800.000 fr. aan groenten 400.000 fr. aan suiker, 192.000 fr. aan thee, 160.000 fr. aan olie, alies van elders ingevoerd en 18 millioen aan inheemsche spijzen en dranken. Eene jury te Birmingham, dezer dagen naar engelsch gehruik uitspraak moetende doen omtrent de oorzaak van den dood van eene plotseling overledene gaf als uitspraak: „Overleden door drukking rondom het mid del." De bedoeling was te kennen te geven dat de overledene een jong dienstmeisje de ongelukkige gewoonte had zich uit ijdelheid zoo sterk in te rijgen dat er toen zij een plotselingen hevigen schrik had een stoornis in den bloedsomloop plaats had waarvan een onmiddellijke dood het gevolg was. In 1888 werden in Londen 24.700 misdaden gepleegd, het vorige jaar waren er slechts 22.000. Onder die misdaden waren 28 moorden in 1887 slechts 18. Van de 28 moordenaars zijn er 6 ter dood gebracht. De moordpogingen en dielstallen met braak nemen insge lijks op schrikbarende wijze toe. De bewoners van Londen eischen dan ook eene geheele reorganisatie van de politiedie thans uit 14.000 personen is samenge steld. Daarvan zijn er gewoonlijk 2000 afwezigter oorzaak van ziekte cf bijzondere diensten. Gewoonlijk wordt de dienst in de straat door 9000 agenten ver richt daarvan doet het grootste getal nachtdienst zoodat gedurende den dag slechts 1600 agenten de straten van Londen bewaken. Zondagavond der vorige week, dus wordt uit Nieuw- York gemeld werden de bewoners eener wijk van de stad Brooklyn door luid hulpgeroep dat op straat weerklonk er toe gebracht om te gaan zien wat toch gebeurde. Z.j vonden eene keurig gekleede de me met gebroken been voor een buis van twee verdiepingen liggen. Een geneesheer werd gehaald en de gekwetste in het huis gebracht waar men haar uitmuntend verzorgde. Den volgenden morgen werd de dame per rijtuig naar Nieuw-York gebrachtwaar zij zich thans bevindt. Een ingesteld onderzoek bracht aan 't licht, dat de vrouw, dis met een schatrijk logementhouder te Nieuw-York is getrouwd, naar Brooklyn is gekomen om zich ten huizo van bekenden, eens duchtig dronken te drinken. Zij slaagden geheel in haar voornemen en een der am- wezige heeren veroorloofde zich toen ongepaste vrijheden tegenover de be^chonkene. Daarvan schijnt mevrouw echter niet gediend te zijn geweesten toon de man steeds onbeschaamder werd sprong zij pardoes uit een raam op straat. Of da echt genoot der dame het geval zoo maar sulletjes langs zijn koude kleeren zal laten loopen, is zeer te betwijfelen. Margarine fabrieken in Engeland. Aangezien de invoer van margarineboter in Eügeland steeds blijft toenemen wint aldaar meer en meer bet denkbeeld veld, dat bet fabriceeren van dit artikel ook in het land zelf ter band genomen zou kunnen worden. De bekende vereeniging „The British Dairy Farmers Association" schijnt zelfs een stoot daaraan gegeven te hebben op de laatste door haar gehouden vergadering. Ongeveer 200 leden dezer vereeniging bezochten in den laatsten tijd de „Dungarit Creamery" te Wigtownshire, waar zuivere boter, maar ook margarineboter en mar garinekaas vervaardigd wordt, om z.ch met die fabricage op de hoogte te stellen. Dientengevolge hebben niet alleen vele landbouwers besloten om margarinelabrieken op te richten, maar zijn ook vele coöperatieve vereeni- gingen met dat doel tot stand gekomen. Tot de burgemeesters zijner provincie heeft de com missaris des Konings in Gelderland een circulaire ge richt, aldus luidend „Meer en meer begint men allerv/ege de wenaehe- lijkheid in te zien om, door het s uiten eener levens verzekering zich een rustigen ouderdom te bezorgen, Bovenal schijnt znlks noodzakelijk voor die ambtena-en. die uitsluitend of althans grootendeelsvan hun jaar wedde moeten levenen aan wier betrekking geen pensioen is verbonden. Ik heb hier vooral het oog op de gemeente veld wachters, die dikwerl, na jarenlangen trouwen dienst, op hun ouden dag aan de genade van anderen zijn overgeleverd. Het is mij dan ook in de laatste tyden meermalen gebleken dat, hoofdzakelijk met het oog op de toekomst, vele gemeente-veldwachters pogiQgen aan wenden om in den dienst der rijks—politie over te gaan; en bet behoeft zeker geen betoog dat veelal juist de besten ender hen in die pogingen slagen. Het belang der gemeente zoo nauw bij goed politie-toezicht betrokken brengt dus mede dat de in baar dienst zijnde politie-ambtenaren in de gelegenheid worden gesteld, zich te vrijwaren voor gebrek, wanneer ouderdom ot andere redenen hen ongeschikt voor den politie-

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3