ENGELSCHE BRIEVEN. iv. Londensche Markt. StiQtzoubeu Stikken. &clcgrftfi*chc Berichten. AT JE H. Alhier zijn oificieele berichten ont vangen uit Atjeh, meldende, dat in den nacht van den 25 Juli Kotta Pohama (een onzer uiterste torten) ernstig met kanonvuur door de Atjehers beschoten werd. Onze troepen rukten den 26 Juli uil tot vernieling van het vijandelijk geschut. Een kanon werd vernield, de overige vuurmonden werden door den vijand weggevoerdwij namen eene versterking in Tjade Kedioeroen, waar de vijand hardnekkig stand hield. Wij vonden ongeveer 30 lijken. Onzerzijds sneuvelden de kapitein van den Gene- ralen Stat W. T. N. von Geusau, den len luitenant der infanterie F. J. T. Veerman, den len luitenant der genie N. Hageman en 18 minderen terwijl gewond werden 4 officieren en 87 min deren. Het gedrag onzer troepen was schitterend. &tabg-Berichtcw. Door het stedelijk muziekkorps zullen op Zondag 4 Augustus, des avonds te 7 uren, in den Stadsbout, de navolgende stukken worden uit gevoerd ficutrs- ew i#arkibcricfttcu. is voorts de uitvoerigheid waarmede in onze eerste Grondwetten de inrichting der rechterlijke macht en de wijze van rechtspleging worden omschreventen einde omtrent enkele belangrijke punten de noolige waarborgen te geven. Toch werd na de omwenteling de pijnbank in enkele plaatsenonder anderen te Amsterdam oogluikend gehandhaafd de openbaarheid van het eindonderzoek werd in 1813 weer afgeschaft; alleen de pleidooien moesten in het openbaar gehouden, en de vonnissen in het openbaar uitgesproken worden. Tegelijk werden geeseling en brandmerk weer inge voerd. Sedert 1838 is ook het eindonderzoek openbaar, en in 1854 is het geeselen en brandmerken afgeschaft. De machtige beweging op het gebied van den menschelijken geest, die in 1789 zich begon te doen gelden, die in de Fransche revolutie haar eerste over weldigende openbaring vond en baar macht tot ver nietiging en herbouw toonde, maar ook daarna, ondanks allen tegenstand en alle pogingen om tot vroegere toestanden terug te keeren, gelukkig niet heeft opge houden te werken heeft ons ook van het oude strafrecht en de oude strafrechtspleging verlost, en wij zeggen het den hoogleeraar Pols na «het ware ondankbaar het niet te herdenken." De hoofdgebeurtenissen der week staan alle in verband met het huwelijk der oudste dochter van den Prins van Wales, dat Zaterdag in de kleine kapel van het Buckingham Paleis plaats vond. Wat de plechtigheid zelve betreft, deze was zoo een voudig als eene koninklijke bruiloft slechts zijn kon. Natuur lijk was de geheele koninklijke familie tegenwoordig, alsmede de koning van Griekenland en de kroonprins van Denemarken, beiden broeders der prinses van Wales. Zooals steeds bij der gelijke gelegenheden was het aantal geschenken zeer groot en bestond grootendeels uit edelgesteenten. De prinses vertrok Zaterdag met haren gemaal naar East Sheenwaar de witte broodsweken zullen worden doorgebracht. Graaf Eife zoude zooals wij reeds eenige weken geleden konden meldentot hertog benoemd worden. Hij had de keus voor elk hertogdom en zoude eerst hertog van Anverness in Schotland worden volgens de London Gazette van Zaterdag evenwelheeft hij den titel van Markies en Hertog van Eife aangenomen. Het Parlement hield zich bezig met de verdere behandeling der voorstellen omtrent de koninklijke jaargelden. Het is natuurlijk niet te verwonderen, dat het voorstel van den heer Labouchère met overgroote meerderheid werd verworpen en dat van den heer Gladstone aangenomenmaar de partij die niet voor de bewilliging der jaargelden was, is er althans schijnbaar in geslaagd aan te toonendat niet het geheele volk zich met de bewilliging er van kan vereenigen. In liberale kringen verwondert men er zich over, dat de heer Gladstone in deze de llegeering volgt en de conservatieve pers vindt in de verdeeldheid die in het liberale kamp ontstondtoen de houding van den heer Gladstone bekend werdeen nieuw be wijs, dat de oude staatsman niet meer de alleenheerschappij voert. In den National Liberal Glub werd intusschen met grooten luister het gouden huwelijksfeest van het echtpaar Gladstone door een groot banket gevierd en aan cadeaux.adressen en opgewekte redevoeringen heeft het niet ontbroken. De heer Gladstone is bij uitstek populair. De onvermoeide grij aard staat bij alle Engelschen hoog aangeschrevenzoolang poli tieke gevoelens buiten rekening blijvenen als de grootste redenaar van den tegenwoordigen tijd is hij de trots der natie zeggen, ik heb er geen tijd voor gehad, anders had ik het er wel op aangelegd. MannJb als Salvatore ziet men niet eiken dag. Gij behoeft niet jaloersch te zijn", voegde zij er lachend bij. „Mijn hart is er ge heel onschuldig aan ik bemin hem alleen met mijne oogen. Dat heb ik van de schilders geleerd die op Capri hun intrek bij ons genomen hebben. Zy stellen zich dikwijls zoo dwaas aan en vergaan dan van be wondering, maar als men zich verbeeldt hen in vervoe ring gefcraoht te hebbenwas het slechtB liefde voor de kunst, die hen zoo deed zijn. Maar nu alle scherts ter zijde.... Wat hebt gij ontdekt? Is het waarheid of hadt gij het u slechts verbeeld Maria besefte, dat het voortzetten der comedie niet meer doelmatig zijn zon. Integendeelde indruk, dien hare scheiding van Salvatore later zou maken zou te grooter zijnnaarmate zy inniger aan elkaar waren verbonden geweest. Zoo verklaarde zij dan, dat haar vermoeden eene dwa ling geweest was Salvatore was trouw en eerlijk als altijd er was niet over een huwelijk gesproken maar slechts over zaken over eene schitterende betrekking die men haar verlooide bad aangeboden en wat baar verder nog in den zin kwam. „Ziet gij welriep Giulietta zegevierend uit„het spreekwoorddat de jaloezie een dubbelen blinddoek voor de oogen draagt, ia toch waar. Ik wist het immers welHoe zou het cok mogelijk zijn een parel als gij zijtaf te staan, ter wille van een huwelijk om geld i" Zoo sprak zij Dog eenige minuten voort, terwijl Maria door eene onbestemde gewaarwording werd aangegrepen, die haar zeidedat zij goed zou doen, zoodra mogelijk „Het gouden kruis" te verlaten. „Ga maar kalm en onverschillig de trap af", zei Giulietta, toen zij eindelijk op den gang afscheid namen. „Niemand zal zich om u bekommeren en bovendien wat zou het beteekenen, wanneer men te weten kwam, dat gij een bezoek had gebracht aan eene speelgenoot uit uwe jeugd." „Ik wil het liever vermijden. Nog eens, Giulietta gij zwijgt als het graf, nietwaar?" „Ik zweer het u, vaarwel nn, voorspoedige reis Groet het heerlijke Capri voor mijGij kunt niet ge- looven boe ik somtijds van verlangen verteerd word. Maar er is niets aan te veranderen." De meisjes kusten elkander hartelijk en daarna ging Maria de trap af. Aangezien zij geen geld meer bezatging zij eerst naar een juwelier niet ver van de Chiaja en verkocht de gouden naalden die zij in het haar droeg. Daarna wandelde zy naar Resina waar zij door eene toevallige omstandigheid eene goede reisgelegenheid naar Sorrento vond. Een bevriende schipper zette haar van daar naar bet eiland over. Wordt vervolgd. Aan den Nijl is het in den iaatsten tijd wederom woelig. De strijdmacht der Derwischen en die der Engelschen is thans geconcentreerd en zal naar men denkt eerstdaags slaags worden. Op Creta is de toestand nog steeds zorgwekkend en men is hier zeer gespannen op het verdere verloop der zaak Enge land heeft natuurlijk groot belang bij den toestand op het eiland De Shah heeft zijne reis in Engeland ten einde gebracht. Z. M. was zeer voldaan over de ontvangsten John Buil hetzelfdedaar de Shah, naar men beweertbelangrijke con- cessiëa heeft verleend en groote bestellingen gaf. Omtrent de moorden te Whitecbapel weet de politie nog even weinig als vroeger. Men heeft niet het minste spoor van den moordenaar. Eene eigenaardige inrichting, die trouwens alleen in eene wereldstad als deze kan bestaan zijn de brandvrije huizen met kasten ter bewaring van papieren en waarden Zij zijn in den grond gebouwd, en geheel van ijzer. Het geheele huis is als het ware één groote brandkast, met straatjes die toegang tot duizende kleinere brandkasten geven. Deze worden naar even redigheid hunner gr otte, voor 12 a 60 gulden per jaar ver huurd en de huurders hebben voor die som de zekerheid, dat hun eigendom tegen elk gevaar is beveiligd. Om dieven te weren, zijn er dag en nacht een dozijn reuzen die, met wape nen voorzien de wacht houden. Eene andere eigenaaardige instelling is het bureau voor ver loren sleutels. Men laat den sleutelbos aan het bureau regi- streeren en ontvangt dan een koperen penning dien men aan den ring bevestigt. Op de penning staat een nummer en eene kennisgeving, dat de vinder 2 S. 6 d. (71 50) ontvangt, wan neer hij de sleutels onmiddelijk aan het bureau aflevert, De abonnenten betalen slechts /1,50 per jaar, en 5 voor elk artikel dat zij verliezen. De Engelschen zijn toch practised! Boter. De prijs voor fijne qualiteiten is bij dit artike, belangrijk grooterdan die voor mindere soorten, en zoo zien wij, dat alle goede soorten, zooals deensche en prima friesche, vrij goed van de hand gaan. Deensche boter wordt weinig aangevoerd en kan 136 a 140 ets per K.G. besommen. Voor prima friesche betaalde men 112 a 120 ets, maar de laatste prijs werd slechts voor gewaarborgde qualiteit betaald; dit is nogthans zero bevredigend, wanneer men net jaargetijde in aanmerking neemt. Op de laatste markt was de vraag iets beteren men zou waarschijnlijk eene rijzing van f 2,50, die in Nederland plaats vond, gevolgd zijn, wanneer de aanvoer (1431 vaatjes) niet wat groot ware geweest. Kaas. Sedert ons laatste bericht onderging de markt voor dit artikel geene verandering, en hetzelfde is met Margarine het geval. Veemarkt- Er was een zeer geringe aanvoer van bui- tenlandsch rundvee en daar goede qualiteiten eveneens spaar zaam waren aangevoerd, was de prijs daarvoor hooger, en over het algemeen vaster. Er waren 17 stuks rundvee uit Neder land. Er waren 300 kalveren uit Nederland, dus ongeveer 50 meer dan bij ons laatste bericht en de handel was uiterst traag, slechts de fijnste qualiteit kon 88 ets per K.G. besom men. Er waren voorts 2720 schapen uit Holland, en ook hier was de handel niet zeer levendig als een gevolg van de duurte. f 1 per K.G. is de hoogste prijsdie men hier kan besteden maar wij zagen in sommige gevallen f 1,02 betalen. 21 Hol- landsche varkens gingen naar het abattoir. De aanvoer van spek uit stoomslachterijen was gedurende de vorige week zeer gering, hetgeen eene verbetering der prijzen tengevolge had. Reuzel verkeert nog steeds in denzelfden tragen toestand. Granen. De graanhandel leed eenigszins door een verslag der russische regeering, waarin de oogst over bet algemeen bevredigend wordt genoemd. Men kan evenwel niet op deze officieele mededeelingen afgaan en volgens betrouwbare parti culiere telegrammen is de oogst in het zuiden slecht. De markt heeft zich dan ook weder hersteld en gedurende de laatste dagen was er op elk gebied eene verhooging der prijzen te bespeuren. Zooals men weet is de oogst in Zuid-Rusland van grooten invloed op de graanprijzen, en wij zullen uingeval er nieuwe berichten aankomen, onverwijld mededeeling doen. Groentenvruchten enz. Aardappelen en groenten in overvloed voorhandenooft schaarsch. De noteeringen voor het laatste in den regel hooger dan bij onze vorige opgave. Waterloo zuivere lijnkoeken f 114 per 1000 K.G. Geldmarkt. Er is weinig levenmaar doorgaans eene vaste stemming. De nederlaag van Boulanger was goed voor staatsfondsen. Öpaansche rente rees door berichten over over name van 96 mill, gulden fondsen van de bank van Spanje door engelsche en fransche bankiers Amerik. spoorwegen vast op gunstige berichten over ontvangsten en bijlegging der ge schillen. Geld blijft goedkoop. Hen heeft er reeds meermalen op gewezen, dat de oude manier van verzending voor boter ondoelmatig isomdat vaten nimmer geheel schoon kunnen zijn. De fransche boter die alhier ter markt komt is steeds in nette houten kistjes verpakt en in oliepapier gewikkeld en gaat daardoor steeds vlug van de hand. Volgens een bericht van den engelschen consul heeft men goed geslaagde proeven genomen met de verzending van boter naar Brazilië. Sterk zouten en eene bonte verpakking in kistjes worden als doelmatig aanbevolen. Wacht u voor den eersten stap Zaer zeker had ik oen antwoord op het door mij ingezonden stak in de Alkmaarscbe courant van 31 Juli j.l. verwacht, doch een antwoord, een fatsoenlijk man, waardig. Na mijne pertinente verzekering dat, wat notaris Duker in zijn eerst ingezonden stuk beweerde, onwaar was, had ik verwacht dat hij een nader, en thans nauw keurig onderzoek zoude hebben ingesteld. Uit zyn op 31 Juli j.l. opnieuw ingezonden stuk blijkt mij, dat zulks niet door hein is geschied. Had hij zulks gedaanvoorzeker zou hem dan ge bleken zijndat hypotheken a 3*/< "Uronder eenige bijvoeging van administratiekosten of iets dergelijks waren geplaatsten ingeschreven. Dwalen is menschelijk maar ongelijk bekennen is manlijk wie door eens anders bril ziet, hoe gemakkelijk vergist bij zich niet Had notaris Duker niet door de glazen van eenen klerk zij het dan ook een beëeaigde gezien en zich in persoon aan de hypotheekkantoren overtuigd, hij zou niet gebouwd hebben op het geschrijf van eenen klerk, wat blijkbaar niet op grondig onderzoek berust. 't Is nog al vreemd, maar meer wordt het aan schouwd, dat wat men zelf niet kan, men anderen ook daartoe niet in staat acht. Weet notaris Duker geene gelden a S'U zonder meer, door zijne tusschenkomst beschikbaar, dan kan een ander het ook niet doen! Is het niet zeer sterk en een' notaris onwaardig, om zoo maar iemand voor leugenaar uit te maken? En dan vooral het slot van zijn schrijven. Notaris Duker, die vrij zeker gevoelt, dat hij ongelijk heeft kan er niet toe komen, om het te bekennen, en nu houdt hij zicb groot, zeggende voortaan niet meer te antwoorden. Ik sommeer bem dan bierbij öf te herroepen wat hij in zijn ingezonden stukken heeft verklaard, na zich persoonlijk op de hoogte te hebben gesteld, óf om openlijk de blaam te aanvaarden, van uit naijver te hebben gehandeld, een ontwikkeld man onwaardig! Hensbroek, 2 Augustus 1889. P. BAAN. 's GItAVENHAGE 3 Aug;. Van den 27 Juli tot en met 2 Aug. zijn aan de bad- en zweminrichting genomen 389 baden waarvan 07 door dames en 65 door onvermogenden, 1. „Koningin Emma'' Marsch van Mönchen; 2. „Ju bel ouverture" van Car. B*ch 3. „Le clairon" solo voor cornet a pietoas, sylophoon en carillon v. Ch. Panne4. Grand potpourri sur lea plus beaux motifs d'opóra's v. G. Verdi 5, Ouverture de l'opéra „Zampa" ou „la fiancee de rnarbre" v. Hérold; 6. „Ave varum corpus" Kirchenhymne v. W. A. Mozart 7. „Meine Kömgin" (My Queen) Walzer von Ch. Coote 8. „D ie Deutsehen tor Paris" Grosses Tongomalde v. A. Trenkler. Bij de den 3 alhier door dijkgraaf en heemraden van de Schermeer gehouden aanb08ted.in.gen werd de petroleum toegewezen aan den heer T. G. v. d. Bosch, alhier, voor f 8.89 per 100 ned. pdn.de raapolie aan den heer C. Keg, alhier, voor f32.50 per 100 kan; de reuzel aan den beer J. B. Olaus- haus te Amsterdam, voor f 54.50 per ICO ned. pdn. de kaarsen aan den heer T. G. van den Bosch, alhier, voor f 58.20 per 100 ned. pdn.het psar- d e n v e t aan den heer J. Beniner te ltijp, voor f 24 per 100 ned. pdn. Den 2 had alhier in den Stadshout, van wege de Buiteneocieteit, een harmoniö-eoncert plaats van het 4e regiment infanterie uit Leiden, onder directie van den heer J. G. H. Mann. De groote stilte, die den ganschen avond heerschte, getuigde mede van den diepen indruk, die het meesterlijk spel van het corps op den toehoorder maakte. Dezer dagen werden van gemeentewege gedenk- steenen geplaatst: in bet huis, aan den Koningsweg, thans bewoond door den heer B. Duin, waarin wijlen onze dichterlijke stadgenoot, de heer J. C- Hofdijk, geboren werd, benevens in het perceel aan de Mient, bewoond door den heer G. Bossert Rz., waarin wijlen mevrouw Bosboom-Touissaint, de bekende roman schrijfster, het levenslicht zag. In den nacht van den 2 zyn, ten gevolge van broeiing van het hooi, verbrand de twee boerenplaatsen op „Chrisjewerf", gemeente Schagön, van de wed. J. Buis en Stammes. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 1 Aug. Klaas Zuurbier en Anna Margaretha Groot. Johan nes Leonard Klugtalhier, en Mina de Wit, te Vel- zen. Jan Siefkes Jansen, te Alkmaar, en Egberdiena Hoogeveente Zaandam. Johannes Petrus Tros, te Haarlem en Alida Christina Ramakers alhier. OVERLEDEN. 1 Aug. Dirk, Z. van Pieter de Jong en Catharina Groen, 8 w. Evert van Reijen, 71 j. en 10 m. Alkmaar 2 Aug. Kleine Kaas gras t 33Commissie gras f 29, Middelbare gras f 29, aangevoerd 482 stapels, wegende 120399 P. Op de graanmarkt werden aangevoerd 1308 mudden. Tarwe 1 7,75 a 8 (nieuwe), Rogge f 5,75 a 6, Gerst f 4,65 a 5,25 dito Ckev. 5,25 a 5,35, Haver t 3,50 a 3,75, rood Mosterd, zaad 15,75 a 16,50, Koolzaad 12,25, Karweizaad f 10,25 a 11Erwten Groene f 7,25 a 9 Vale f 8 a 9 Witte Z9. Alkmaar 3 Aug. Aangevoerd 6 Koeien en Ossen f 150 a 225 23 nuclit. Kalveren t 12 a 24, 109 Schapen t 16 a 24, 105 Lammeren f 12 a 18, 101 magere Varkens 16 a

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2