FRANKRIJK. De eerste zitting van den Senaat als hooggerechtshof in zake Boulanger c. s. is door den voorzitter op den S bepaald. fiimicnlanb. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. vorstelijke jachten, gevolgd door tal van rijk getooide en van de duitsche vlag voorziene pleiziervaartuigen de vijf mijlen lange ry der schepen door tot Osborne. Daar kwam onder het lossen van saluutschoten de prins van Wales aan boord van de Hohenzollern, om den Keizer naar de op den wal gereed staande rijtuigen te brengen. Alle leden der koninklijke familie kwamen bij het ont schepen den Keizer begroeten en volgden in rijtuigen dat, waarin de Keizer met den prins en de prinses van Wales gezeten was. De weg naar Osborne was ge heel met militairen afgezet. De Koningin, die het lint van de orde van den Zwarten Adelaar droeg, vergezeld van prinses Beatrice, kwam den Keizer, haren kleinzoon, op de trappen van het slot te gemoet en kuste hem op beide wangen. Vervolgens werden de minister van buitenl. zaken en andere voorname personen hem voorgesteld. Aan het feestmaaldat daarop plaats had was de Koningin aan de rechterzijde van den Keizer gezeten, terwijl alle leden der koninklijke familie tegenwoordig waren. In eene aangrenzende kamer gebruikten de minister van buitenl. zaken en graaf Herbert von Bis marck het middagmaal. Des avonds waren de tuiGen en bet kasteel verlicht, terwijl de met duizende lichten verlichte vaartuigen in de baai van Cowes eenen groot- schen indruk maakten. De revue der vloot moest den 3 wegens het hoogst ongunstige weder tot den 5 uitgesteld worden. De Keizer kon wegens den storm en den regen Osborne- House niet verlaten. Des middags werd een groot feest maal in de Victoria-Hall te Portsmouth gegeven door de 300 daar aanwezige engelsche zeeofficieren aan de honderd duitsche kameraden waar groote geestdrift heerschte, vooral toen gedronken werd op de gezondheid van Koningin Victoria van den Keizer en van de vriendschap tusschen Engeland en Duitschland. Den 4 na de godsdienstoefening in de kapel van Osborne, bezocht de Keizer, vergezeld van den prins van Wales, prins Albert Victor, prins Christiaan en gevolg een tiental engelsche oorlogschependie ieder een ander type vertegenwoordigden. Den 5 bij fraai weder en een fikschen bries, bood de revue over de engelsche vloot een schitterend schouw spel aaD. Keizer Wilhelm, vergezeld van prins Hendrik van Pruisen, den p ins en de prinses van Wales en den hertog van Cambridge, begaf zich te half vier des namiddags aan boord van het koninklijk jacht Victoria Albert. Het jacht Galatea ging toen voorop, gevolgd door de jachten Victoria Albert, Hohenzollern, Os borne, Enchantress en Magdalena. Aan boord van dit laatste vaartuig bevonden zich de lord-mayor en de raad van Londen. Toen deze jachten voorbij de engelsche oorlogsschepen stoomden, die in linie waren geschaard, hief het scheeps volk, dat in het wand paradeerde, luide hoera's aan. De revue was te half zes afgeloopen. De Keizer ontving de admiraals en kapiteins der engelsche oorlogsschepen bij zich aan boord. De Times, het bezoek van Keizer Wilhelm bespre bende, zegt, dat Engeland de voorkeur geeft aan vriend schap boven een bondgenootschap. Er zijn redenen welke Engeland beletten toe te treden tot het drie voudig verbond, maar niets verhindert Engeland zijne sympathie te betoonen met de mogendheden die den vrede wenschen te handhaven. Lagerhuis. Minister Eergusson verklaarde den 2, dat volgens bij de regeering ingekomen berichten de onge regeldheden te Candia op Creta te wijten waren aan partijtwisten. Wel hadden enkele moorden plaats gehad, waardoor een algemeene schrik was ontstaan, maar dit geschiedde in sommige streken, waar de bevolking Diet of niet voldoende beschermd werd. Tot dusver schijnt een eigenlijk verzet tegen het gezag van den Sultan niet te zijn voorgekomen. Den 5 werd eene door generaal Grenfell uit Egypte gezonden depêche voorgelezen, meldende dat hij des morgens eene verkenning met de ruiterij gedaan had, Salvatore in de duistere gevangenis overweldigde en terstond tooverde zijne verbeelding hem mogelijk heden voor den geestdie tot nu toe niet in hem waren opgekomen. Hoe zal het met mij afloopen peinsde hijwanneer monsignore de Fabris, buiten Racosta, de eenigedie het geheim bent, onverwacht sterft? De Kardinaal is niet jong meerhij houdt van een weelderig leven eene goede tafel, zwaren Siciliaanschen wijn Stond nog niet onlaags in de Gazettadat te Palermo een rechter te midden van een proces was ineengezoaken ten gevolge van eene beroerte Hoeindien zijne Eminentie een dergelijk lot trof? Dan was hij, Salvatore, onherroepelijk verloren, al deed Emmanuele nog zulke ernstige pogingen vcor zijne bevrijding. Wie zen den politie-beambte geloovenals hij vertelde, dat alles slechts comedie geweest was? Wie zon aan zulk eene getuigenis eenige waarde hechten Zij zou zóó onwaarschijnlijk klinkendat Emmanuele haar zeer zeker niet zou afleggen want deed hij hetdan liep hij gevaar, dat men de zaak slechts ten halve gelooven on alleen afspraak tusschen Racosta en Salvatore aan nemen zou waarvan het doel licht te raden was... Eeüe koortsachtige rilling voer hem bij deze overpein zing door de leden. In eene opwelling van radeloosheid wierp hij een blik naar het driedubbele traliewerk dat op ongeveer tien voet boven den grond het kleine vierhoekige venster in den muur afslootde eenige opening waardoor de duistere cel haar licht ontving. Inderdaad waren de kerkers van de Pizzo Falcone er op ingericht om iemand het leven van de zwartste zijde te doen inzien. Deze muren van arduinsteen het best te vergelijken met het metselwerk van den bavendam zwaar onverbiddelijk en steeds bedekt met een kleverig vochtwelks uitwaseming aan de zoute lucht van rot tende zeegewaseen deed denkendeze vloer van leem met de ontelbare oneffenheden en de eigenaar dige sporen van voetstappen in de nabijheid van dien ring in den muur waaraan men de bijzonder gevaar lijke misdadigers met een ijzeren ketting placht vast waarbij bleek dat de krijgsmacht der derwischen ge heel uiteengejaagd was. Van de herstemming voor de departementale raden is de uitslag in de meeste districten bekend. Gekozen werden 112 republikeinen, 45 monarchisten en bona- partisten en 7 boulangisten. De republikeinen wonnen 15 en verloren 28 zetels. Van 1 Mei tot 1 Aug. zijn te Parijs 10.022.000 toegangkaarten voor de tentoonstelling uitgegeven tegen 5.116.000 in gelijk tijdvak van 1878. Den 15 Juli was de drukste dag. Fel.x Pyat, de bekende communist, lid der Kamer voor bet departement Monden van de Rhone, is den 3 des avonds, in den ouderdom van 79 jaren, te Saint- Gratin overleden. In Maart 1873 werd hij o. a. bij verstek ter dood veroordeeld als medeplichtig aan den moord der gijzelaars. EGYPTE. Generaal Grenfell heeft den 3 de derwischen bij Toski aangetast eo hen volkomen op de vlucht gejaagd, Hun aanvoerder, Wad-el-Njumi, werd met twaaif zijner emirs gedood. Het verlies der der wischen wordt op 1500 man geschatdat dor egypte- naren is gering. Alle engelsche troepen kunnen naar Kaïro terugkeeren. De regeering heeft thans ingediend het aangekon digde wetsontwerp ommet het oog op het tweede sectie-onderzoek van het ontwerp houdende vaststelling van bepalingen betreffende 's rijks waterstaatswerken den termijn, binnen welken art. 1 der wet van 6 Maart 1818 (Stbl. No. 12) van kracht blijft, te verlengen tot 1 September 1890, Bedankt voor het beroep naar GrOSthUizen en Avenhorn door ds. L. Knappert te Kwadijk. Achttien kiezers te Wessem in Limburg beweren, dat zij allen op dezelfde twee personen gestemd hebben en ten blijke daarvan hun stembriefje open in de bus heden terwijl er slechts vijftien van die briefjes nit de bus kwamen, waarvan sommigen dichtgevouwen. Door de justitie wordt thans een onderzoek naar deze bewe ring ingesteld. Den 31 en den 1 is te Assen de algemeene vergadering van bet Nederl. Onderwijzersgenootschap gehouden. Io 1890 wordt die vergadering te Mid delburg gehouden. Uit de kas van het genootschap is over 1889 aan het Ondersteuningsfonds een sub sidie van f 400 uit het batig saldo van 1888 verleend. Het voorstel van bet hoofdbestuur tot aanvulling van art. 16 van het reglement der Levensverzekering-Maat schappij des Genootsobaps werd met 110 tegen 89 stemmen verworpen. De door de hoofdcommissie van het Ondersteuningsfonds gedane voorstellen werden aangenomen met 114 tegen 83 en 173 tegen 14 st., nadat een voorstel van het hoofdbestuur te dien aanzien met 98 tegen 96 stemmen verworpen was. Meppel is bij loting aangewezen als afdeeling tot het nazien der rekening van het hoofdbestuur over 1889, terwijl Fries land bij loting aangewezen werd tot het inzenden eener voordracht voor een lid van het hoofdbestuur in de plaats van den heer van der Ley aftredende. Tot honorair lid van het genootschap werd gekozen de heer C. C. Schlencke, arr. schoolopziener te Enschede. Bij de behandeling van punt d: „Hoe moeten de plaatselijke sehoolcommissiën samengesteld zijn, om aan hare roeping te beantwoorden", door den heer O. H. den Hertog te Amsterdam werd door hem de meening voorgestaan dat die eommiesiën in het belang van bet onderwijs meer beteekenis dieDden te hebben en dat daarom te klinken, zoodat zij slechts in een kleinen, haiven cirkel konden rondloopen de versleten biezen mat met dien wollen deken vol gaten de bouten brits en om het armoedige ameublement te voltooien een steenen kruik met een wijden buik en twee ooren: ziedaar voorzeker een beeld van jammer en ellende. Salvatore dacht aan dat namiddaguur, toen hij van Capri uit met zijne van liefde stralende Zingarella naar zee was geroeid. In de opgewondenheid van zijn licht ontvlambaar gemoed scheen hem toen de onmetelijke zee en de eindelooze blauwe hemel te bekrompen toe voor het stormachtig verlangen naar geluk roem eer en levensgenotdat zijn hart vervulde. Nu zag hy van dien blauwen hemel slechts een smal, schitterend streepje, omlijst door de dikke muren van de vreeselijkste en beruchtste aller gevangenissen en in stede van den arm zijner Maria voelde hij den hen nepen strik dien de cipier smadelijk geweigerd had los te maken. Salvatore nam op de bonten brits plaats. De ge bonden handen begonnen hem pijn te doen en zijne stemming werd hoe langer hoe somberder. Daarna vond hij echter weder een tegengift voor al deze ge waarwordingen in de onuitputtelijke bron van zijn dwee- pend optimisme. Aanvankelijk dwong hy zich zeiven de toekomst in te zienzooals Racosta hem die had voorgespiegeldzooals hij zelf zich die met zijne Maria gedroomd had maar zijne onuitputtelijke verbeelding eleepte hem mede het droevig heden verdween de arduinsteenmuren openden zich alle bloemen die de heerlijke lente doet ontluiken, worstelden zich door de muren en den vloer van zijn kerker heen al de zalig heden van het paradijs doorstroomden zijn bonzend hart. Met dezen eersten triomf van zijne machtige fantasie had hij voor goed over de verschrikkingen van zijn kerker gezegevierd. Toen na verloop van een uur een hooggeplaatst beambte door den gevangenbewaar der vergezeld zijn cel binnentrad om allereerst den hennepen strik door gewone handboeien te vervangen onders en onderwijzers daarin vertegenwoordigd dienden te zijn. Den 2 is te Oosterzee (Friesland) eene groote boerderij tengevolge van het broeien van het hooi afgebrand. Den 2 en 3 zijn te Amsterdam voor de hoofd akte vijf van de zestien geslaagd, namelijk W. A. Vee- nendaal H. A. W. Surig, J. H. Smitt, H. A. Scholtz en W. Schols, allen 'te Amsterdam. Den 3 is te Delft een 8jarig meisjedat over een steen struikelde op het oogenblik, dat de diligence van Delft op Maassluis in hare onmiddeilyke nabijheid was, overreden. Een der wielen ging over de borst van het meisje, dat een kwartier later overleed. Den 3 dee middags iB bij den wachtpost onder de gemeente Watergraafsmeer een man onder een voorbij- gaanden trein van den Oosterspoorweg geraaktbeide beenen waren hem afgereden; tijdens het vervoer naar het israëlitieche gasthuis overleed bij. Den 3 is te Utrecht voor de fransche taal o. a._ geslaagd mej. B. Westerveld te Haarlem. Het Leidsohe Dagbl. bevat een uitgebreid verslag van den brand, die den 4 's avonds de Gehoorzaal te Leiden vernield heelt. Daaruit blijkt o. a., dat alleen de groote zaal door het vuur vernield is, doch dat de zijzaal aan de straat nagenoeg onaangetast is gebleven. Het gebouw wa3 verzekerd. Het plan bestond boven dien het uit te breiden, zoodat de materieele schade niet groot is. De brand moet naar alle waarschijnlijkheid ontstaan zijn op bet slaapkamertje van een der kinderen van den heer Duyser, pachter der stadszaal die zelf met zijne echtgenootebloedverwantendie van elders overge komen waren om een huiselijk feest te vieren naar het station was gaan brengen na vooraf ds kinderen naar bed gebracht te hebben elk kind in een afzon derlijk vertrek. Eene juffrouw (de huishoudster en buf fetjuffrouw) en de dienstbode waren met hen mede thuisgebleven. Plotseling ontdekte zij een brandlucht en kort daarna zagen ze dat de vlam reeds sloeg uit een der aan de zijde der Aalmarkt liggende kamertjes, zoodat met de grostste moeite door ben nog gered kon worden het zich daar bevindende vijfjarig knaapje. In het andere kamertje moeten de vlammen intus- echen zoo geweldig gewoed hebben dat bet niet meer door hen te bereiken wasnoch door weidra toege schoten personen, o.a. den heer van Engelenburg, die 't is verschrikkelijk als men er aan denkt meende uit het kamertje, dat één en al vuur was, nog jam merkreten te hooren bomen Tot drie malen begaf hij er zich heen, maar telkens moest bij, als verblind, on- veriichterzake wederkeereD. Helaas is dan ook gebleken, dat een der knapen, die zich bevond op het kamertje, dat het eerst schijnt ge brand te hebben, in de vlammen is omgekomen. Het verkoolde lijkje van het 7jarig jongske is maandag morgen gevonden. Men gist dat de jongen misschien met lucifers gespeeld heeft. Zjn bijna tot stof verteerd overschot vond men lig gende op den ruststoel zijns vaders, eene verdieping lager, welk vertrek, wonderlijk genoeg, niet veel van het vuur heeft geleden, integendeel meer van het water. Zeer waarschijnlijk is het verteerde lijkje met het plafond naar beneden en zoo op den stoel gevallen waar het werd gevonden met eenige tot houtskool ver branden planken boven zich. De brandweer was vrij vroeg op het terrein, maar de eenige stoomsput, die Leiden bezit, kwam achteraan, doordien de eenige sleutel van het spuitenhuisberus tende bij den machinistdie ook uit wandelen was niet spoedig was te bekomen Bemanning en paarden der spuit zagen zich daardoor gedwongen voor dat huis te wachten, wilde, zegt het Leidech Dagblad, de eerste (en dit was zekerlijk hare bedoeling) op fatsoenlijke manier, zonder intrappen der deuren, zich van de spuit meester maken. De bemanning had wellicht verstandiger gedaan, indien en daarna den gevangene een kort verhoor te doen ondergaanontving Saivatore de beide mannen met eene uitdrukking van bijna bedenkelijke kalmte op het gelaat bedenkelijk wijl het zeer zeker niet in zijne rol lag al te onverschillig te schijnen. Hij begon dit ook zelf in te zien en deed daarom zijn best eene zekere bedruktheid te huichelen. Trouwensde beambte deed vrij wel het zijne om Salvatore iu dien zin behulpzaam te zijn, want eene, aan de tijden der inquisitie herinnerende ruwheid ken merkte het ganeche verhoor en toen de somber kijken de heer niet geheel bevredigd scheen door hot resul taat van zijne bemoeiingen maakte hij toespelingen die op het verdere gedrag van den jongen man niet zon der invloed bleven. Hij dreigde namelijk den gevangene met eene zachte folteringzoo hij nietzonder om wegen de volle waarheid sprak. Salvatore kromp bij deze toespeling op de pijnbank ineen. Toch stelde het denkbeeld hem gerust, dat de bekentenissen die hij zich langzamerhand zou laten afpersen aan zijne rechters als waarheid moesten toe schijnen want Emmanuele Racosta dit moest men den politiebeambte toegeven was een meester in de kunst om zelfs de onwaarschijnlijkste dingen geloof waardig te doen voorkomen en alles wat vóór den schijn- aanslag dien Salvatore met hem op touw bad gezet was voorgevallen overschreed volstrekt niet de grenzen der waarschijnlijkheid. Na hem op alie mogelijke punten ondervraagd te hebben ging de ambtenaar heen. Meer dan een uur liep de Apuliër in zijne cel heen en weder, terwijl hij al de bijzonderheden van het verhoor nog eens in zijne gedachten naging. Langzamerhand begon hij echter eenige vermoeidheid te gevoelen; hij overwon den afkeer, dien de verwaarloosde ligplaats bij hem had opgewekt, ging liggen en sloot de oogen. Eenige oogenblikken later was hij reeds ingeslapen en in zijne droomen ging zijne teugellooze fantaisie voort, de beelden uit te werken, die hij in zijn overspannentoe stand had opgeroepen. Wordt vervolgd.')

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2