Den 5 en 6 zijn te Amsterdam drie van de zestien voor de hoofdakte geslaagd, namelijk H. van Wijk, Th. W. van der Woude en J. IJseriukhuysen allen te Amsterdam. de Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij en onder Maarssen ingenomen door het station en bijbehoorende woningen. Ter vervanging van dit station en dat van Loenen— Vreeland, in gebruik bij die maatschappij, moet de Staat nieuwe stations en woningen bouwen en voorts eenige kieine getimmerten bij bet station Nieuwersluis welke bouw zou kunnen geschieden op terreinen, overblijvende van den kanaalaanleg en voor den Staat van geen prac- tisch nut en gedeeltelijk ook op van de N, R. S. M. te onteigenen gronden. By de onderhandelingen rezen al spoedig moeiehjk- heden. De raming der maatschappij van de kosten voor den nieuwen bouw was aanzienlijk hooger dan die van den Staat en ook meende de spoorwegmaatschappij bij gerechtelijke onteigening immers in der minne konden de noodige gronden niet van haar worden ver- kregen eene schadevergoeding van niet minder dan f 2ü0,000 te kunnen vorderen. Om al deze moeielyk- hedenalsmede een langdurig rechtsgeding te kun nen ontgaan heeft de regeering thans bekrachtiging gevraagd op eene overeenkomst met genoemde maaL schappij waarbij deze den bouw der nieuwe stations op zich neemt tegen eene vergoeding van f 90,000 den Staat 0,5158 bunder grcnd afstaat eQ zelf 0,5713 bander grond krijgt. De ministers van waterstaat en financiën achten deze regeling die den Staat naar hunne berekening eene geringe som vermeerderd met de waarde van 0,5713 bunder grond kosten zalin het belang van den Staat, daar bij minnelijke onteigening de kosten f 89,476 zouden hebben bedragen en thans alle risico wordt ontgaan. Bij kon. besluit vac den 31 Juli is: 1°. eene commissie samengesteldom te dienen van advies op de vraag: „of het uit een staatkundig en financieel, en ook uit een technisch-maritiem oogpunt wenschelijk is de be staande indeeling der maritieme middelen in Nederl. Indie, overeenkomstig het koninklijk besluit van 1G November 185G No. 80, in een Neierlaudsch-auxiliair eskader, eene Indische militaire marine en eene Indische Gouvernementsmarine te bestendigen"; zoo ja duidelyk te omschrijven de bestemming dier drie categorieën, opdat dienaangaande geen misverstand mo gelijk zij in aigemeene trekken aan te wyzen, welke uitgaven ten behoeve van die categorieën ten laste moeten komen van de Nederlandsshe en welke van de Indische be- grooting zoo neen welke regeling in plaats van de bestaande dient te worden ingevoerd 2°. benoemd tot voorzitter dier commissie de heer I. D. Fransen van de Putte, oud-minister van koloniën, lid van de Eerste Kamer tot leden de beeren W. F. van Erp Taalman Kip oud-minister van marine J. W. Binkes, viee-admiraal, Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienstJ. A. de Ge'der, oud-lid in den Riad van Nederl. Indie C. Boescher, oud-directeur van biunenlsndsch bestuur in Nederl. Indie D. L. Woltsoo, oud-zeeofficier, lid van de Piov. Staten van Zuidboliand; B. D. Guyot, gepens. kapitein ter zee G. Krnys, kapitein ter zee G. H. Thomassen a Thuessink van der Hoop, oud-lid van de tuiging gekomen, dat de waarheid en het recht aan de zijde van de partij der oppositie zijn en dat er voor den Staat geen heil te verwachten is, zoolang monsigncre de Fabris aan het roer blijft." „Hoe kwaamt gij aan die vlugschriften?" Salvatore lachte. „Zij worden verkocht onder de oogen van de politie, voor het paleis van den Kardinaal, aan de poorten van het koninklijk slot." „Ongehoord zei de reehter met een blik op den secretaris, die aan een kleiner tafeltje zat op te schrijven. „Kunt gij u dat begrijpen, signor Breda?" ^Helaas, ja. signor Cavaliers", gaf de secretaris met een vluchtig schouderophalen ten antwoord. „Vrienden van mii zijn op verschillende punten van de via Toledo door verspreiders van dergelijke schimpblaadjes lastig gevallen niettegenstaande zij halstarrig weigerden de blaadjes aan te nemen ja zelfs dreigden de versprei ders te zullen aangeven. Thuis gekomen vonden zij dan de revolutionaire geschriften in hunne rokzakken." „Dat zijn prachtige toestanden antwoordde de rech ter. „Het is te hopen dat het gouvernement in deze laatste misdaad van de revolutionairen eindelijk aanleiding zal vinden, om de lankmoedigheid, die het tot nog toe getoond heeft, in onvoorwaardelijke gestrengheid te veranderen." Den beschuldigde werden nu nog eenige vragen gedaan, die hij met de meeste geloofwaardigheid beant woordde. Zij hadden alle betrekking op de beweeg gronden op het rijpen van het misdadige plan en op Sfllvatore's tegenwoordige stemming. De Apuliër erkende alles zóó onvoorwaardelijk, ont wikkelde bij al de kalmte, die zijne houding kenmerkte, zóóveel heimelijk fanatismezulk een verborgen demo- nischen gloed, dat de zielstoestand, waarin de beschul digde verkeerde, den rechter hoe langer hoe duidelijker werd. Salvatore's verklaringen spraken elkaar nooit tegen en andere beweegredenen dan de erkende schenen Diet denkbaar. Zoo sloot de rechter dan dit eerste gedeelte van het verhoor in de heilige overtuiging, dat de moord aanslag op Monsignore de Fabris het werk was van een woedenden revolutionair van een dweepzieken dwaas, die, misleid door de misdadige denkbeelden van de mannen der vrijheid en lijdende aan eene ziekelijke eerzucht, blindelings naar een wapen had gegrepen. Nadat deze overtuiging zich eeumaal had vastgewor- teld bij den rechter, verlichtte hij, zonder het te willen, door de geheele manier van ondervragen de taak van Salvatore op buitengewone wijze. Het viel den Apuliër thans gemakkelijk met goed gevolg het masker voor te houden, waarachter hij zich nu eenmaal verscholen had, Tweede Kamer en burgemeester van Doornspijk, en tot secretaris de heer jhr. G. J. van Tets, adjunct- commies bij het departement van koloniën. De gemeenteraad vau Wieringen heeft den 1 tot gemeente-ontvanger benoemd den heer S. Schim melpenning, rijks-ontvanger aldaar, met het lot tegen den beer van Walcheren, gemeente-ontvanger en secre taris van Breskens, die op de aanbeveling van burg. en weth. No. 1 was geplaatst en tot onderwijzeres aan de openbare school te Hypolitushoef op f 550 jaarwedde mej. Wabine Westra. Aan de harddraverij den 3 te B09HlSt8r ge houden, waaraan 7 paarden deel namen, werd de prijs van f 80 behaald door bet paard van den heer M. Zwart te Purmeiend de premie f 20 door dat van den heer T, Schilder te Spierdijk. Den 4 des avonds stonden te Rotterdam ve sohei- dene personen te wachten bij het openen van eene der deuren, toegang gevende tot eene trap voor den derden rang in het paardenspel van Lockhardt om op dien raug te worden toegelaten. Niettegenstaande de politie trachtte, ben zoo geleidelijk mogelijk te doen opklimmen, schijnt de trap niet bestand te zijn geweest tegen het gewicht, dat zij op dat oogenblik te dragen had en stortte naar beneden, waarbij eene 55jarige vrouw de boenen brak. Op den Nationalen Kegel-wedstrijdden 4 te s-Hertogenbosch gehouden, is de uitslag van den korps wedstrijd na een strijd van acht uren als volgt geweest 1 prijs „Recht naar 't Doel", uit Eist, met 118 punten; 2 pr. „Ewalds", uit Amsterdam, met 113 p.; 3 pr. „De Poedelaars", uit Zutphen, met 112 p.; 4 pr. „Ge zellig Bijeen", uit Vught, met 111 p.; 5 pr. „De Ver- eeniging", uit 's-Gravenhage met 111 p.; 6 pr. „Alle Negen uit Nijmegen, met 110 p.; 7 pr. „Regiment", uit Rotterdam, met 109 p.; 8 pr. „Ada", uit Leiden, met 107 p Met 106 punten vielen af „Les Vrais Amis van Ginneken en „Z. B. G. P." van Wageningen. Bij kon. besluit van den 5 is als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid de bronzen medalje en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kon. besluit van 22 September 1855 n°. 64toegekend aan J. van Kan, smid te Noordwyk aan Zee, wegens het met levensgevaar redden van twee zeelieden die op 1 Juli 1889 bij het in zee brengen van ankers voor twee bomschuiten gevaar liepen hun djod in de golven te vinden PCijs, koffiehuishouder te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van drie knapeQ, op 30 Mei 1889 in de Buitenaiogelgracht aldaar te water geraakt0. J. vau Baren europeesch tamboer bij het 2e garnizoensbataljon van Atjeb en ouderboorigheden, wegens het met levensgevaar redden eener inlandsche vrouw uit de Atjeh-rivier nabij Lambaroe op 14 April 18S9 en hetmet behulp van eenige anderen, weder opwekken barer levensgeesten G. J. Bosgoed, besteller aan de Rijkstelegraaf te Amsterdam wegens bet met levensgevaar redden van vier kinderen, in het Westerdok te water geraakt op 10 Juni 1889; A. Lion en R. Licn, wonende te Berlijn, wegens het met levensgevaar redden van een knaap, van den walkant van den Z.O. Buiten singel te 's-Graveuhage in het w-iter gevallen op 9 Augustus 1888. Den 5 zijn drie uit de school komende kinderen op den Moerdijkscheu straatweg door den bliksem ge- irofieD; van eén was het hoofdhaar geschroeid; het andere, dat van schrik op den grond sloeg, kreeg stuipen, maar is hersteld; het derde, een meisje, was aan de voeten en beenen geraakt. want een groot aantal punten, waarvoor bij ernstig be vreemd was geweest, werden zelfs niet aangeroerd, ja in sommige gevallen waarbij de beschuldigde in twijfel verkeerde hoe hij zich gedragen moest, deed de rechter hem door den vorm waarin hij zijne vragen kleedde het gewensehte antwoord aan de hand. Salvatore bekende volkomen naar waarheid boe hij aan bet ruiterpistool gekomen was hij had het eenige dagen te voren met de bijbehoorende patronen bij een wapensmid iD de strada Medina gekochtaanvankelijk wijl hij van plan was naar Eboli op reis te gaan. Er was niets, waartegen Salvatore zóó had opgozien, als tegen de confrontatie met Emmanuele Racosta. De meesterlijke wijze, waarop de politie-beambte echter zyne rol speelde, gaf den Apuliër, na eene korte aar zeling, al zijne vastberadenheid terug. Toen de rechter aan Racosta zoo ter loops de vraag deed „Kunt gij u niet herinneren den beschuldigde vroeger ontmoet te hebben gaf Racosta met zulk eene volmaakte onverschilligheid een ontkennend antwoord alsof het hem onmogelijk was een'g gewicht te hechten aan die vraag. Hij zei„neen", op een toon, alsof hij evengoed had kunnen zeggen „ja", alsof hij had kunnen ant woorden: „Ik heb hem eens in eene der herbergen van San Lucia gadegeslagen." Daarbij wierp Racosta den Apuliër zulk eeu nieuwsgierigen blik toe, dat Salvatore er bijna van schrikte de politie—beambte scheen zijne rol niet te spelen, hij ging er geheel in op, hij scheen zelf aan de waarheid van zijne woorden te gelooven. Hoezeer de Apuliër zich echter ook verbaasde over de angstwekkende volleerdheid van zijn medeplichtige, hoe onaangenaam hem zulks ook aandeedhij was toch inwendig verheugd toen bij zag, dat alles zoo glad en ongestoord van stapel liep. Dat de zaak in het begin reeds zoo boven verwachting voorspoedig ging, kon als een gunstig voorteeken voor den verderen loop gelden Na voorlezing van een zeer langwijlig gesteld protocol werd Salvatore Padovanino naar de gevangenia terug gebracht. Niettegenstaande de moedige stemming waarin het verhoor hem gebracht had loosde hy toch een diepen zucht, toen hij zich weder alleen bevond in de dom pige slecht verlichte celterwijl Racosta wellicht een pleiziertochtje ging maken op de zee of door de via Toledo wandelde. Er was geen twijfel of de politie beambte had het gemakkelijkste gedeelte van de taak voor zich genomen en indien de winst naar gelang van de verdienste verdeeld werd, dan moest zyne Emi nentie aan den Apuliër eene oneindig grootere be looning schenken dan aan den slimmen Emmanuele. Wordt vervolgd.) Den 6 is met algemeene stemmen benoemd tot hoofd der openb. school No. 3 te Anna Paulowna H. Sasburg te Velsen, No. 1 op de voordracht; Jb, de Groot te Oudkarspel stond No. 2 op de voordracht. Bij eene den 6 te 's-Gravenhage gehouden harddra verij is de prijs van f 300 behaald door de Koningin zwarte merrie, van den heer D. J. Florijn te Rotterdam; de eerste premie 100, door de gemeente uitgeloofd, door Wilhelmina, bruine merrie, van G. Barendrecht te Barendrecht en de tweede premie door !a Vitesse, zwarte bles, van C Oudijk te Waddinxveen. Bij de op den 6 te Terborg gehouden aanbesteding der groote kuustwerken ten behoeve van de kanalisatie van den Oaden IJsel waren de laagste inschrijvers voor bestek no. 1 schutsluis en stuw te Doesburg geraamd op 78,487, T. J. Kloosterhu^s en Brouwer te Stiens. f 67,992. Bestek no. 2. Schutsluis en stuw te Keppel, geraamd op 61,980, F. vau Balen te Nieuwer SchaDS, 55,398. Bestek no. 3. Schutsluis en stuw aan de Kemnade, geraamd op 57,500, B. D. van Tiechoven te Goriu- ehem f 54,497. Bestes no. 4. Schutsluis en stuw hij Terborg, ge raamd op 55,280, C. Romijn te Haarlem, f 67,960. Bestek no. 5. Schutsluis en stuw te Ulft geraamd op f 06,385. Th. Bekhuis en Damstra te Leeuwarden, f 58,350. Bestek no. 6. IJzer voor alle kunstwerken, geraamd op f 50,000, Pen en Boudewijn te Gouda, f 47,2-50. Op de massa 1 t;t en met 5 waren 11 biljetten ingekomen hoogste Verbrugge te Waddingsveen /318,577, laagste Arn. Terwindt tePannerden, f 292,800. Den 6 is het mondeling overleg tusschea de re geering en de commissie uit de Tweede Kamer ter voor bereiding van het wetsontwerp betreflende de school wetsherziening afgei jopen. De gemeenteraad van Purmerend heeft den 6 aan deu heer P. H. van Kassei boofd der openbare kosteloze- en tussehenschool (school n° 1), eervol ont slag verleend met ingang van 1 September a.s., wegens lichamelijke ongeschiktheid onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten gedurende vele jaren aan de gemeente bewezen, Den 6 ia te Utrecht voor de fransche taal, lager onderwijs, o. a. geslaagd E. Kuiper te Edani eo voor de engelsche taal W. Preys te Haarlem. Id den nacht van zondag op maandag 11. werden bij den heer IJ. van de Kamer te Limmeu. 25 stuks jonge eenden gestolen. 5 Stuks werden dood terug gevonden. De politie is den dader nog niet op het spoor. Eveneens werden maandag 11. bij den heer J. Olgers aldaar een paar bottines ontvreemd, die voor het huis te drogen stonden. Den 5 des avonds is even boven Vreeswijk een schipper ui. die gemeente over boord geslagen en ver dronken. Dinsdagnamiddag is nabij West-Graftdijk de boerenplaatsbewoond door den beer J. Roskam ten gevolge van het broeien van het hooi, tot den grond toe afgebrand. Men vermocht bijna niets te redden. Huis en inboedel waren verzekerd. Bij het uitrukken van de brandspuit te Oost-Graftdijk naar de plaats des onheils verwondde de heer D. Wagemakerlid van den gemeenteraad, zich dermate, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Woensdagmorgen is in de GraftermOSr eene boerenplaats van den heer J. Kalverboer bewoond door den heer J. Rus, door hooibroei in brand geraakt. De brandspuiten van Graft, Noordeind van Graft en Oost— en West-Graftdyk waren spoedig op het terrein aanwezig. Van het huis is slechts een klein gedeelte bewaard gebleven daarentegen vermocht men van den inboedel nog het een en ander te redden. Naar wij vernemen, was alles tegen brandschade verzekerd. Te Zaandaai moet voor lid van den gemeente raad herstemd worden tusschen de heeren E. H. L. H. van Pelt r. k., die 118 stemmen bekwam en C. P. Korfllib., met 84 stemmen. De beer J. Schudde- boom a. r., bekwam 70, de heer J. C. Francken Jz. 34 en de heer P. Tb. Dekker 21 stemmen, Van de 789 kiezers kwamen den 6 354 op. Te Veenendaal is proces-verbaal opgemaakt tfgen eene vrouwdie een bon voor 100 sigaren voor een bankbiljet van 100 in betaling had gegeven. Als eene bijzonderheid deelt men ons mede dat onder de gem-'ente Rijp een gele mol gevangen is. Eene dergelijke afwijking van de normale kleur behoort tot de groote zeldzaamheden. Den 7 is te 's-Gravenhage voor de hoogdnitsche taal (lager onderwijs) geslaagd F. J. Donker te Haar- leai en B. van der Escb te Beverwijk. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen den 20, 's namiddags 2 uren. Benoemd tot gemeente-geneesheer te ffiEonni- kendatn de heer E. F. Romeling, arts te Groningen. Te Radewyk is eene woning met den geheelen oogBt den inboedel en zes runderen verbrand ten ge volge van het broeien van het hooi. De aanstaande te Breda te houden landbouw tentoonstelling zal plaats hebben op 14, 15, 16 en 17 September in de zaal en op de terreinen der vereeniging „Concordia." Paarden en vee zullen op dinsdag 17 September worden tentoongesteld op het excercitie-terrein der veldartillerie bij de Gasthuisvelden. Voor de bekroningen zijn beschikbaar gesteld 5 gou den-, 26 verguld zilveren-, 71 zilveren-, 59 bronzen medailles, beuevens een bedrag van /330 aan premiën. Bovendien nog een groot aantal eere-dipioma's. Uit geheel Nederland worden inzendingen aangenomen. Opgave behoort te worden gedaan vóór 20 Augustus aanstaande aan den len secretaris der regelingscommissie, bij wien kosteloos programma's en inschrijvingsbiljetten zyn te verkrijgen. Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de alom verspreide biljetten.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2