No. 95*. Een en Negentigste Jaargang. 1889. TWEEDE BLAD. ZONDAG 11 AUGUSTUS. ENGELSCHE BRIEVEN. v^thviëel (SebeeUe. VERGADFPIMfi VAN DEN RAAD DER GEBEENTE ALKMAAR, op UoeniMlag 14 Augustus ISS9, v. Londensche Markt. SnittnUab ILKMAARSCHE COURANT. des Namiddags te 12% üür. TE BEHANDELEN PUNTEN: Beëediging van den heer J. de Lange C.Jz. als lid van den raad. Onderzoek van de geloofsbrieven der herkozen raadsleden. Van de commissie van financiën. Rapport op de begrooting van het burg. armbestuur voor 1890. Rapport omtrent de rekening der gasfabriek enz. over 1888. Van Burgemeester en Wethouders. Rapport op het verzoek van de heeren Herms. Coster en Zoon, om een afschrift van het kohier der inkomstenbelasting, om het te kunnen drukken. Ontwerp-besluit tot beschikking voor 1890 over de vaste uitkeeringin plaats van de 4/5 gedeelten van 's Rijks pers. belasting. Voorstel betrekkelijk de vervulling der betrekking van op zichter der kaasdragers. Gemeente rekening over 188S met rapport der speciale com missie. Vergadering met gesloten deuren. Brief van Ged. Staten, betrekkelijk de vaststelling van ver ordeningen tot heffing van wik- en weegloonen met voorstel van burg. en weth. Rapport der kamer van koophandel omtrent de verordening op de heffing en invordering van marktgeld op de kleine kaas- en botermarkt. Voorstel der commissie van toezicht op het middelbaar on derwijs tot hervorming der burgeravondschool. Namens den JPooezitteb van den Raad» De Secretaris, UHOUT VAK D E It V E E BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Overwegende, d it o verscheidene plaatsen in deze gemeente, en met name op de Bierkade, met rijtuigen en zwaar be laden wagens gereden wordt op de tot voetpad dienende klin kerstraat Brengen in herinnering, dat het bij artikel 164 der algemeene politie-verordeniug verboden is de voetpaden langs de wegen en straten met paarden en andere trekdieren en met rijtuigen hand-, krui- of andere wagens te berijden met verzoek dat voorschrift na te leven, ter voorkoming, dat tegen de overtreders proces-verbaal worde opgemaakt. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar A. MACLAINE PONT. 6 Aug. 1889. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien het eerste lid van art. 233 der algemeene politie verordening luidendeHet is verbodenanders dan door gesloten gootspijpen het water van het dak afdak, balkon of ander uitstek, of uit zijn huis te laten l^open op de straat, den weg of op toe gangen tot meer dan ééne woning hetzij de straat, weg of toegang openbaar dan wel bijzonder eigen dom zij; Overwegende dat bij tal van perceelen die gesloten goot - pijpen geheel of gedeeltelijk ontbreken Noodigen hen, wien het aangaat, dringend uit, hierin vóór 3 September a.s. te voorzienter voorkoming dat tegen hen proces-verbaal worde opgemaakt wegens overtreding van dat artikel, daar aan de gemeente-politie opgedragen is, daarover schouw te houdenaanvangende 3 September 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 6 Aug. 1889. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de rechtheb benden terug te bekomen een rozenkrans met zilveren Chris tusbeeldje; twee hondenpenningen n°. 8 en 345; een onderstukje van een gouden belletje (blauwe spits); een kinderportemon- naietje met eenige centen; een kinderportemonnaietje, inhoudende vijf ets.; een gouden broche met zwarte steen een zilveren armband; een bloedkoralen armband met gouden slotje; een kaasdekgemerkt J. Jonker; een schroef van een rijtuig; een gouden broche met zwarte steen. Natuurlijk vormt de reis van den duitschen Keizer en de daarmede in verband staande vlootrevue de voornaamste ge beurtenis der week en het onderwerp van alle gesprekken. Hen heeft er zich terecht over verwonderd, dat dit bezoek eerst nu plaats heeft en dat het engelsche hof, door enge bloedverwant schap met het duitsche verbonden, eerst na de andere euro- peesche hoven aan de beurt komt. Ongetwijfeld ligt de reden hiervoor voornamelijk in de vooringenomenheid die naar men beweert bij den nog jeugdigen Keizer jegens Engeland bestaat. Wanneer men in aanmerking neemt, dat het het geboorteland zijner moeder Is, moet men deze vooringenomenheid wel is waar onnatuurlijk noemen, maar zij is verklaarbaar wegens de gro te tegenstelling tusschen de denkwijze van den Keizer en die van Engelands bewoners. Trouwens ons- volk beantwoordt de ge voelens van den duitsche Keizer in elk opzichtmen kan zich in het vrije, verlichte Engeland niet vereenigen met het half despotieke gedrag van Duitschlands Keizer en de gevoelens jegens den duitschen Keizer zijn hier van alles behalve vriend- schappelijken aard. Nogthans was de ontvangst van den Keizer eene zeer harte lijke en de vlootrevuedie ter zijner eere gehouden werd leverde een schouwspel op, dat tot dusverre nimmer zijn wederga vond. Er bevonden zich te Spithead nagenoeg 200 verschillende oorlogschepen, die, in drie lijnen opgesteld een ruim 24 K. M. lang front vormden. De revue zoude eerst zaterdag plaats hebbenmaar werd wegens het slechte weder tot maandag uitgesteld. Daar er op dien dag te Londen Bankvacantie was. stroomden tienduizenden in den morgen naar Portsmouth, om getuige te zijn van het trotsche schouwspel. De Keizer had intusschen zondag reeds eene particuliere inspectie van sommige schepen gehouden, en toen maandagmorgen het weder wederom ongunstig was, werd het gerucht verspreid dat de revue in het geheel niet zoude plaats hebben. Omstreeks middag evenwel klaarde de hemel op en om vier uur staken de ko ninklijke jachten en andere schepen van wal om langs de linie te varen. De schepen waren met bont en vlaggen getooid de manschappen waren in het want geposteerd en het geheel leverde een buitengewoon prachtig schouwspel op. De Keizer was ten hoogste voldaan. Hij was twee dagen te voren tot admiraal onzer vloot benoemd, terwijl hij onze Koningin tot commandant van een garderegiment aanstelde. De Keizer zal ongetwijfeld een grooten indruk van Engelands macht ter zee hebben ontvangen; onze vloot is dan ook nagenoeg zoo sterk als die van drie andere mogendheden te zamen. En ook ons leger is bewonderenswaardig, met hoeveel gering schatting men er ook soms over hoort spreken. Dat hebben onze troepen, of beter onze officieren zaterdag wederom in Egypte bewezen. Zij versloegen de Derwischen, die dat land met een inval bedreigden zoo volledig, dat de rust en veilig heid van Egypte voorloopig wel niet weder zal worden bedreigd. Te Liverpool wordt thans een zeer belangrijk proces gevoerd. Eene dame is beschuldigd haren echtgenoot door middel van arsenikum te hebben vergiftigd. De aangeklaagde verdedigt zich echter door te zeggendat haar gemaal de gewoonte had arsenikum te nemen. Maandag was hier Bankholiday. Dit is eene zeer goede instelling. Viermaal per jaar moet elke zaak des maandags sluiten en zoodoende hebben bedienden en werklieden van zaterdagmiddag tot dinsdagochtend vrij af. De wet, waarbij dit bepaald wordt, is pas een paar jaren oud en zij schrijft voor, dat Paasch-, Pinkster- en Kerstmaandag, benevens de eerste maandag in Augustus bankvacantiedagen zijn. De bewering, dat er in de Bankholidayweek weinig omgaat, werd ook ditmaal volkomen bewaarheid, en met uitzondering van de veemarkt werden Maandag de gewone markten niet gehouden. Boter en andere zuivelproducten zijn gedurende het nu aangebroken stille seizoen natuurlijk minder in vraag dan gewoonlijk, omdat de bevolking van Bonden gedurende de honds dagen nagenoeg millioen minder bedraagt dan anders. Boter was kalm; de markt kenmerkte zich door schaarschte van goede soorten en overvloed van mindere qualiteiten, en daar hollandsche boter van goede hoedanigheid aanwezig was, besomde zij 114 a 122 ets. per Kilo, terwijl de factorijboter 6 a 8 ets. boven dien prijs kwam. Margarineboter gaat bij den grooten aanvoer van goedkoope natuurboter moeielijk van de handnogthans beweren sommigen, dat er eene verdere stijging is te verwachten. Kaas is over het algemeen levendig. Er was een groote aanvoer van hollandsche, en hoewel men gaarne wat meer vraag had gezien, werden belangrijke hoeveelheden tegen goede prijzen verkocht. Er kwamen ongeveer 8600 nummers uit Nederland aan, die tegen de volgende prijzen werden verkocht Extra qualiteit Edam. 67 ets. per K.G. Prima 63 k 65 Goede 58 a 61 Goudsche 52 a 54 Prima 48 a 50 Eriesche naar qualiteit 24 38 Eieren zijn duurder, fransche f 4,20 a f 6,30, italiaansche f 3,60 a 4,80, hongaarsche 3,20 a f 4, duitsche f 3,30 a t 3,60 per 10 dozijn. Veemarkt. De markt voor buitenlandsch vee te üeptford- Londen was sterk bezonden, voornamelijk uit Spanje en Amerika. De handel was langzaam, maar de prijzen die wij in de vorige week meldden werden opgehouden. 17 Nederlandsche runderen werden naar het abattoir geconsigneerd. Er waren 2290 schapen uit Nederland aangevoerd en daar het aanbod wederom kleiner was dan de vraag moesten koopers wel hoogere prijzen betalenhoewel zij het ongaarne deden. De prijs staat nu op 100 a 103 ets. per Kilo. 294 Nederlandsche kalveren werden tegen ongeveer 85 ets. per K.G. verkocht. De vraag was niet zeer groot. Varkensvleesch van de stoomslachterijen was veel beter in vraag, en de aanvoer van het vasteland werd gaarne opgekocht tegen betere prijzen. De toon der markt is uitstekend, en men betaalt 38 a 42 gulden per 50 K.G. De slechte hoedanigheid van den aanvoer had gedurende de laatste weken in vereeniging met afkeurenswaardige praktijken het vertrouwen geschokt, doch nu schijnt het weder hersteld te zijn. Beuzel zonder eenig leven. Granen In het zuiden is men met den oogst begonnen, en het weder was gedurende de laatste week over het alge meen gunstig. Maandag was er geen markten vanaf Donderdag 1 Au gustus was de markt traag, omdat vele kooplieden naar buiten gingen. Een besliste toon viel op de markt niet waar te nemen wegens de tegensirijdige oogstberichten uit Europa, die de markt drukten en de voorspoedige vooruitzichten van Amerika. Eene onbeduidende opwasrtsche beweging was evenwel nu en dan te bespeuren. Geldmarkt. De meeste fondsen verbeterden sedert ons laatste berichtstaatsfondsen vastmaar er ging niet veel op dit gebied om. Amerikanen verbeterden op nieuwe stappen ot verzekering der eendracht onder de verschillende lijnen. Geldverschepingen naar Parijs veroorzaakten duurder geld. Wegens den feestdag waren de zaken van zeer beperkten omvang. ENGELAND. De Koningin heelt den 8 des morgens in den tuin van haar slot te Osbjrne de be manning van het duitsche eskader in oogenscbouw ge nomen. Keizer Wilhelm, bij die gelegenheid gekleed in de uniform van engelscb admiraal, voerde zelf het bevel over de 1503 aanwezige matrozen en deed ze een carré vurmen. De prias vau Wales en de andere leden der koninklijke familie alsmede de minister van marine waren daarbij tegenwoordig. De Keizer sprak uit naam der Koningin groote tevredenheid uit en stelde daarop voordrie „hocb's" voor de Koningin uit te brengen dat met geestdrift gedaan werd. Te vier uren licbtte bet duitsche eskader het anker en vertrok naar Dover, waar het des nachts zou blijven. De Keizer nam den 8 des avonds te Osborne-House afscheid vaü de Koniugin en werd door den prins van Wales naar de Hohenzoliern gebrachtwelke onmiddellijk het anker lichtte. De menigte juichte hem met geestdrift toe. Vóór zijn vertrek had hij aau de Koningin zijne bijzondere ingenomenheid betuigd met de hem in En geland ten deel gevallen ontvangst. De Keizer heeft te Aldersbot in antwoord op eenen toost, te zijner eere door den hertog van Cambridge uitge bracht, gezegd, dat hij bet zicb altijd tot plicht zal rekenen, de overleveringen van goede kameraadschap tuassohen de beide volkeren te handhaven. Het was reeds vele jaren geleden sedert de beide volken schouder aan schouder te velde trokken tegen den gemeensohappelijken vijand. Do Keizer hooptedat de broederschap, die sedert zoolang tusschen de dnitsche en engelsche soldaten bestaan had mccht voortduren. De Standard betoogtdat Engeland door Egypte bezet te houden, medewerkt tot instandhouding van bet tnrksohe rijk. In Duitschland, Oostenrijk-Hongarye en Italië wordt deze houding begrepen maar Frankryk verzet er eicb tegen en dus is het natuurlijk dat En geland zich het meest tot de verbonden mogendheden voelt aangetrokken. Het streven van het drievoudig verbond om de verwezenlijking te beletten van Rus- lands eerzuchtige plannen vindt eveneens ondersteu ning in Engeland waar men van oordeel isdat Duitschland op rechtmatige wijze Elzas en Lotharingen bezet. Ook zijn de engeischen van den anderen kant van meeniug dat de Staten op bet Balkan-sohier- eiland zich zeer goed kunnen ontwikkelenzonder dat bun bevelen uit WeenenPetersburg of Kon- stantinopel worden gezonden. Mocht Oostenrijk be proeven de vrijheid der Balkan-staten te beperken, dan zou Engeland ophouden de oostenrijksche regeering te steunen, en eveneens zou Engeland den sultan niet belpen, indien hij het gebieddat hij door eigen scbnld heeft verloren, wilde herwinnen. Het programma der engelsche regeering kan aldus worden samengevatvrijheid voor de volkeren op het Balkauscbiereilaud om bnnne aan gelegenheden naar eigen goedvinden te regelen, zonder tussebeakomst van eene der bnitenlandscbe mogendheden. De regeering beeft het sobrijven der griekscbe re geering in zake Creta per telegraaf beantwoord. Het bezoek van den Scbacb van Perzië heeft aan de schatkist f 91800 gekost. FRANKRIJK, De zitting van den tot Hoog gerechtshof gevormden Senaat is den 8, des namiddags te llU nur geopend, ter behandeling van bet geding tegen Boulanger, Henri Rocbefort en graaf Dillon. Aan eene compagnie van het 46 regiment en aan eene compagnie der republikeinsche gardewelke den dienst waarnamen waren zeer strenge beveleu gegeven tot handhaving der orde. De griffier las de namen af der leden van den Senaat, die tegenwoordig moesten zijn; daarbij bleek dat 26 afwezig wareD. De daarop gevolgde voorlezing der processtukken werd zoowel door de rechter- als door de linkerzijde in groote stilte aangehoord. De procureur-generaal, de heer Quesnay de Beaure- pairewas toen aan bet woord en las de akte van beschuldiging v or. Hij betoogde, dat er werkelijk eene samenzwering bestaan had en verklaardedat bij de bewijzen zou leveren van alles wat hij te berde braobt. De zitting werd te 6 uur opgeheven. Den 9 werd bet voorlezen der akte van beschuldiging voortgezet. De procureur-generaal beschuldigde Boulanger, geheime onderhandelingen met prins Bismarck te hebben gevoerd. Generaal Boulanger heeft zich by de aanstaande ver kiezingen voor de Kamer weer candidaat gesteld in het 18 arrondissement van Parijsdat hem den 27 Januari tot lid der Kamer koos. De minister van bnitenlandscbe zaken heeft op het schrijven der crieksche regeering geantwoord dat hy de zaak betreffende Crefa zal onderzoeken met de aan dacht, welke zij verdient. GRIEKENLAND. De regeering heeft een schrijven aan de mogendheden gezonden waarbij hare tusschenkomst verzocht wordt ter bescherming van het leven en de eigendommen der christenen op Creta en tot regeling van de aanhangige kwestiën daar het anders voor Griekenland hoogst moaielijk zou zijn lij delijk te blijven toezien. Zij heeft aan Turkije mede gedeeld, waarom zy besloten bad, de zaak aan het oor deel der mogendheden te onderwerpen. Deze houding der regeering wordt door de bladen goedgekeurd. Te Athene komen «ele vluchtelingen uit Creta aan deze verklaren, dat de muzelmannen allerlei buitenspo righeden begaan welke ongestraft blijven. Met het oog op die verwikkelingen beeft de regeering last ge geven de vloot gereed te maken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Do Keizer is vau Ischl te Weanen terug gekomeo. SERVIE. De regeering heeft geantwoord op de nota omtrent de Servische spoorwegen. Zy betoogt dat de overeenkomsten met de spoorwegmaatschappij niet verbroken zijn uit willekeur maar alleen wegens bestaande onregelmatigheden. Zij verklaart zich bereid, het materieel en de onroerende goederen terug te koopen naar de schatting der waarde op het tijdstip dat de spoorwegen door baar werden overgenomen. TURKIJE. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Porie besloten heeft de sterkte der troepen op Creta op 20000 man te brengenwaarover het bevel opge dragen zou worden aan Chakir-Pacha.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5