PARIJSCHE ERIE VEX. Snitcttlaub. ENGELAND. Deu 7 8 en 9 is de iersche be grooting behandeld waarbij de iersche leden weer hef tige redevoeringen hebben gehouden tegen de iersche politie en de handelingen van den minister voor Ier land Balfour voortdurend sterk afkeurden. frankrijk. De procureur-generaalde heef ITALIË. Den 8 is te Napels de bekende oud- minister Cairoü in den ouderdom van ongeveer 63 jaren overleden. Hij wordt op staatskosten begraven. Napoleon hem daarom den naam van den 'Eersten Grenadier van Frankrijk." In hetzelfde jaar sneuvelde hij bij Neuburg in Beieren. Hij werd op het slacht- veld begraven maar zijn hart werd in een urn ge plaatst en nog lang na zijn dood door een onderofficier aan het hoofd zijner compagnie vooruitgedragen. Baudin behoort tot den Tateren tijd. Hij heeft zijn vermaardheid en zijn plaats in het Pantheon vooral te danken aan zijn moedig gedrag en'zijn dood tijdens den staatsgreep van 1851. De Kamer der Afgevaar digden was uiteengejaagd en een aantal leden waren gevangen genomen. Die hadden weten te ontkomen, vormdeD zich tot een comité van verzet tegen het onwettig geweld van den toenmaligen President der Republiek, later Keizer Napoleon III. Eenigen slaag- deu er in den 2den December een kleine barricade te doen opwerpen in de rue St. Marguérite, en onder hen bevond zich Charles Baudin. Toen een bataljon van het 19d« regiment naderde, legden deze manneu hunne wapenen ter zijde, wierpen de driekleurige sjerpen die hen als Volksvertegenwoordigers deden kennen over de schouders en schaarden zich voor de barricade. Baudin stond vooraan met het boek van de Grondwet in de hand. Op korten afstand maakten de soldaten halten gedurende eenige oogenblikken heerschte er een opmerkelijke stilte. De Wet en het Geweld stonden tegenover elkander. Aan de eene zijde de democratische Grondwet, die door Frankrijk on schendbaar verklaard wasaan de andere zijde een bataljon van linie. Baudin wees op het boeken begon te betoogen dat de wet moest gehoorzaamd worden en het leger verplicht was de wet te steunen. Maar eensklaps werden de geweren van het eerste geüd aangelegd, en een oogenblik later vuurden ze lijnrecht op de gesjerpte Afgevaardigden in. Baudin vieldoor meer dan één kogel in het hoofd getroffen; nog een ander was gedooden verscheidene waren gewond. De Grondwet was op de straat gevallen, en de verdedigers der wet grepen nu ook naar de wa penen. Zij schoten den officier neerdie het teeken tot het vuren had gegeven. Er werd gestreden om het lijk van Baudinhet bataljon won den strijd vier soldaten voerden het lijk wegen het geheele verzet stierf weldra uit door gebrek aan medewerking bij het volk. De stoffelijke overblijfselen dezer vier mannen heb ben thans een plaats bekomen in het Pantheon. Of zij er ook later zullen blijven Wellicht waarborgt de erkende rechtschapenheid van hun karakter aan hunne asch de rustook wanneer de tegenstanders der Republiek eenmaal gelegenheid mochten hebben wraak te nemen over hetgeen hun tegenwoordig er- gemis geeft. XXV. Voor wij naar de tentoonstelling terugkeeren, willen wij stilstaan bij de indrukken, die de feesten, op zondag j.l. bij ons nalieten, en zijn dan werkelijk vol bewondering voor de kleinzonen, die na honderd jaren zoo duidelijke bewijzen geven dat zij hunne grootvaderen eeren en door die warme vereering toonen dat ook zijde nakomelingen der helden van de fransche revolutie, het hart op de ware plaats dragen en desnoods goed en bloed veil hebben voor vaderland, vrijheid en recht. 4 Augustus is een roemrijke datum in de jaargangen der fransche revolutie od zooals de geschiedschrijvers te recht opmerken, het nieuwe, het herboren Prankrijk dagteekent van den nacht van 4 Augustus 1789. In dien nacht brachten de afgevaardigden ter Nationale Vergadering een groot offer aan hun land, door afstand te doen van alle privilegiën, en men kan zeggen, dat van toen af het fameuse „Egalité", hetwelk met Liberie en Fraternité het devies der republiek is, tot stand kwam. Nauwelijks verspreidde zich de mare van deze bui tengewoon revolutionaire vooruitgang onder de bevolking van Parijs, of bet was aan alle kanten eene uitbarsting van vreugde en blijdschap, men omhelsde elkander op straat, en 's avonds werden op alle pleinen en op alle hoogten rondom Parijs vreugdevuren ontstokeD. Het feodaal stelsel, de verdrukking van eeuwen lang, gingen in rook en vlammen op, om nimmer terug te keeren. Deze gebeurtenissen heeft Parijs op zondag j.l. ge vierd, en hoe zou de edelmoedige bevolking die beter herdacht hebben dan door een openbaar huldeblijk aan eenigen van 's lands grootste en eenvoudigste heldeD. Bijzonder indrukwekkend was de plechtige teraardebe stelling in bet Panthéon van de ascb van Lazare Carnot, d>e in ballingschap stierf. Latour d'Auvcrgne, de eerste grenadier van Frankrijk, en Marceau, de jeugdige heldhaftige generaal, die beiden op het veld van eer het leven lieten en eindelijk Baudin de afgevaardigde die op de barricade den dood vond. Tegen acht uur in den morgen plaatsen zich solda- tenafdeelingen aan weerszijden van het Panthéon en in de rue Soufffot; de Boulevard St. Michel wordt afgezet tot aan den Boulevard St. Germain, alle handwagens, vensters tot zelfs de daken der huizen ziju verhuurd aan de nieuwsgierigen en het is daD ook wel der moeite waard. Het geheel beeft een militair karakter en onder de officieele personendie de plechtigheid bijwonen bemerken wij vele generaals en hoofdofficieren, afgevaardigden van alle regimenten van Parijs verte genwoordigers van de school van St. Cyr, enz. enz. Precies half tien komt president Carnot met zijn gevolg en plaatst zich rechts van den Catafalque, welke onder het voorportaal van het Panthéon staatzeven ellen hoog en verdeeld in vier afdeelingen voor ieder der vier groote mannen, die wij hier vereeren. Rondom zien wij eene menigte rouwkransen. Bij aankomst van president Carnot booren wij kanon schoten en militaire muziek eu uit bet publiek gaat ton luid gejuich op. Van de toespraken verstaan wij geer, woord, om reden wij ons op te grooten afstand van de sprekers bevinden, doch kan ik u toch mededeelen dat het discours van den minister-president Tirard buitengewoon mooi ge- geweest ia en president Carnot zeer bewogen was bij de aanhaling van het feit, dat de naam van Carnot nu reeds door drie geslachten met eere wordt gedragen. Behalve de vier genoemde helden worden nog Hoche, Kleber en Victor Hugo herdacht. Wij volgen ditmaal den Sbah eens niet, doch laten zijne Majesteit rustig naar Versailles gaan. Op zondagavond trekken wij naar de Butte Mont- martre, bestijgen die aan den kant van de rue des Martyrs, beklimmen de hooge steenen trappen, zien, over alle huizen heen het tentoonstellingsterrein aan onze voeten en komen in den donkeren avond en op dien afstand al die verlichte gebouwen ons zeer fan tastisch voor. Daar schrikken wij plotseling op denkende dat de geheele Batte in lichte laaie staatherinneren ons echter tot onze geruststelling, dat dit een der vreugde vuren van den avond is. Dan eens zijn wij blauw of groen doch meest altijd gloeiend rood gekleurd de geheele omtrek is beider verlichtde Moulin de ia Galette steekt als iu een witte st8r in den nacht af; wij zien ook in de verte de vreugdevuren van de Buttes Chaumoat en Belleville van Montrange bemerken wij niet veel waarschijnlijk door den sterken rook der vuren. Daarentegen onderscheiden wij duidelijk de ver lichting van verscheidene openbare gebouwen. Ietwat links van den EifFdltoren meeneu wij bet Palais de 1' Industrie te berkenueu. Ook daar is groot festival met veel muziek en bezoek van den Shah doch wij kunnen niet overal tegelijk zijn ook hebben wij zulk een leest iu dit paleis al meer bijgewoond, en voor den Shab op de tentoonstelling reeds duwen en gedrang genoeg verdragen. Met uw goedvinden zullen wij dus Z. M. naar het Hippodrome en de Opera laten gaan, en wij liever naar het Champs de Mars terugkeeren waar nog zooveel te zien iszooals wij een volgend maal hopen te bespreken. Parijs8 Aug. 1889. J. M. T. BELGIE. Den 7 is de artikelsgewjjze behandeling van bet wetsontwerp tot regeling van den vrouwen-en kinderarbeid afgeloopen. De volgende bepalingen werden og aangenomen. Kinderen en jongelieden beneden 16 en meisjes of vrouwen beneden 21 jaren mogen tusschen 9 uren 's avonds en 5 uren 's ochtends niet aan bet werk ge zet worden, behoudens vergunning door den Koning ten aanzien van jongelieden boven de 14 enz. wat werken aan gaat, die uit hunnen aard geene onderbreking of vertraging kunnen lijden. De bovenbedoelden kunnen niet langer dan zes dagen in de weekaanden arbeid gehouden wor den, behoudens vergunning door den Koning, als voren, waarbij hun echter eenmaal in de week de noodige tijd ter vervulling hunner godsdienstplichten en een geheele rustdag om de 14 dagen moet gelaten worden. Gelijke vergunning kan in geval van overmacht door de inspecteurs, burgemeesters en gouverneurs worden toe gestaan, onder kennisgeving aan den bevoogden minister, die zelfs in zoodanig geval de vergunning kan geven voor ten hoogste zes achtereen olgande weken. Van 1 Januari 1892 af mogen geene meisjes of vrouwen meer in de steengroeven gebruikt worden behalve zij die reeds vóór dien dag daarin werkzaam waren. Bij wijze van overgangsmaatregel kan de regeering ten aanzien van de glas nijverheid de toepassing der wat een jaar uitstellen. Den 9 is het geheele wetsontwerp na een paar wijzigingen van ondergeschikten aardaan genomen met 71 tegen 15 stemmen terwijl 8 leden zich onthielden. De Senaat heeft besloten het eerst later te behandelen. De Senaat heeft den 8 met bijna algemeene stemmen het wetsontwerp ter bevordering van bet bouwen van goede werkmanswoningen aangenomeD.. DUITSCHLAND De Köln. Zeitung merkt op, dat de benoeming van de Koningin van Engeland tot chef van het eerste garde-dragonderregiment ook eene bijzondere beleefdheid is jegens de moeder van den Keizer, daar over dit regiment in 1855 tijdens hare verloving met Keizer Frederik, door dezen het bevel gevoerd werd. Den 12 des namiddags te ruim 5 uur kwamen Keizer Frans Jozef en de Aartshertog Frans Ferdinand (de vermoedelijke troonopvolger) met groot gevolg aan het station in den Thiergarten te Berlijn aan. De Keizer en alle prinsen van den bloede, verder prins Bismarck, graaf Moltbegeneraal Blumenthal enz. waren bij de ontvangst aanwezig. De twee Keizers begroetten elkander zeer hartelijk en waren blijkbaar aangedaan door de herinnering aan bet sedert hunne laatste ontmoeting voorgevallene. Nadat onder het spelen van het oostenryksche volke lied de eerewacht geïnspecteerd was en ook de prinsen en verdere hooggeplaatste personen elkander begroet hadden, reden de twee Keizers in open rijtuig met vier paarden naar de stad tusschen de in twee rijen ge schaarde troepen der garde, met geestdrift begroet door duizenden toeschouwers. In het tweede rijtuig zaten Aartshertog Frans Fer dinand en 's Keizers broederprins Hendrik in de volgende rijtuigen o. a. graaf Kalnoky met den rijks kan selier en graaf Herbert von Bismarck, graaf von Moltke met den chef van den oostenrijkschen Generalen Staf, generaal Beek, enz. Bij het slot aangekomen bracht daar eene eere-eom- pagnie van het regiment „Kaiser Franz" de militaire eerbewijzen en nadat de keizerlijke gast ook deze com pagnie had geïnspecteerd werd hij door de Keizerin ontvangen en in de hooger gelegen vertrekken ook door de Keizerin-grootmoeder, Keizerin Augusta. Quesnay de Beaurepaire. zette den 10 zijne rede iu de zitting van den Senaat als Hooggerechtshof voort. Hij eindigde met de verklaring dat bij met vertrouwen de uitspraak van het hof te gemoet zag. De heer Buffet vroeg daarna het woorddoch de voorzitter wei gerdehem dit te verleenen. Er ontstond een vervaar lijk leven te midden waarvan de voorzitter de zitting ophief. De Senaat kwam vervolgens in raadkamer bijeen en verbood de voorlezing der door den beer Kerdrel voorgestelde motie vaD onbevoegdheid. Den 12 voerde de heer Devallée het woord over de bevoegdheid van het hof. De heer Frauek Chaveau bestreed de onbe voegdheid doch de heer Buffet ondersteunde haar. Na sehois Bg der zitting kwam het hof' in geheime zitting bijeen om over de bevoegdheid te beraadslagen. Na een antwoord van den heer Trarieux las de heer Kerdrel, uit naam der rechterzijde, den tekst voor van een besluitwaarbij het hof onbevoegd werd verklaard, omdat de aangehaalde feiten niet voldoende waren om het m sdrijf van aanslag op de veiligheid van den Staat te staven. Bij hoofdelijke stemming verklaarde het hof met 212 tegen 21 stemmen zich tegen dat besluit, omdat zijne bevoegdheid reeds bleek uit het feit zijner bijeenkomst zelf. De rechterzijde verwijderde zich diarop, daar zij aau de beraadslaging verder niet wilde deelnemen. De zitting werd daarna opgehevsn. Na de zitting kwam de rechterzijde bijeen, onder voorzitterschap van den heer Kerdrelen besloot met algemeene stemmen verder geen deel te nemen aan de behandeling der zaak voor het bof, maar geen manifest tot het land te richten zooals zij eerst voornemens was. Aan de verschillende door den procureur-generaal ge dane mededeeiingen worden de volgende bijzonderheden ontleend. Boulanger, die iu 1884 geene middelen bezat en niet ia staat was,eene rekening van ƒ20 aan zjjaen apothe ker te voldoen, betaalde in 1886 aanzienlijke sommen, waaronder 31000 voor schulden van zijnen vader. Aan het dagblad Avenir National schonk hij 20000 subsidie van het reservefonds gaf hy als minister van oorlog 70000 voor den Cercle militaire en bij zijn aftreden nam hij nog f 15000 mede. Deze diefstallen moesten onderzocht worden. Te Cannes had Boulanger zich aan deu bankier Bleichröder laten voo.stelien en dezen den voorslag gedaan met hem, prins Bismarck en de financieele diplomatie te onderhandelen, waarvan die backier echter niets had willen weten. In 1887 had bij betrekkingen onderhouden mei prins Jéróme Bonaparte. Voortdurend had hij betaalde dagbiadventers en dergelijke personen om zich been die roepen moestenleve Rusland en Frankrijk Zijne aanhangers trachtten aan de soldaten geld in de handen te stoppen opdat zy by eene om wenteling niet op aanhangers van den generaal zouden schieten. Verscheidene hoofdofficieren stonden met Bou langer in betrekking eu schreven hem brieven: ééu hun ner zelfs verlaagde een nieuwen tweeden December. Hij had voortdurend in betrekking gestaan met tal van te kwader naam en faam staande personen. Zoo was de persoon aan wien hij voor bewezen diensten f 16900 uitbetaald zou hebben en die de daarvoor afgegeven kwitantie onderteekend had met „F. de Mondion", in werkeiijkhe d niemand anders dan een befcende schelm, Foucauid geheeten. Deze schelm had dezer dagen weder te Londen met Boulanger onderhandeld en wai toen teruggekomen met eenige bankbiljetten van 500. De iu hechtenis genomen hoofdredacteur derCecarde, do heer Mermeix, is tegen eene borgstelling van f 1000 op vrije voeteu gesteid. De rechtbank te Bourges heeft een slager en zijn bediende ieder tot veertien dagen gevangenisstraf ver oordeeld wegens het willens en wetens uit winstbejag leveren van bedorven vleesch ten behoeve van twee regimenten in het Kamp van Avor door het gebruik waarvan 225 man ernstig ziek werden en één hunner stierf. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg bespreekt het bericht, dat de mogendheden besloten zijn de uitbreiding van den opstand op het eiland Creta te beletten, omdat daardoor de europeesche vrede bedreigd wordt. Het blad verlangt dat de mogend heden de Porte zullen overhalen den toestand niet erger te maken door de christenen te plagen maar integen deel spoedig maatregelen te nemen.waardoor de be volking tevreden wordt gesteld. Dit is het beBte middel om de beweging onder de grieken, welke de grieksche regeering genoopt heeft zich tot de mogendheden te richten te doen bedaren. TURKIJE. De Porte heeft aan hare gezanten in het buitenland een schrijven geaonden waarin zij het betoog in het bekende schrijven van de grieksche regee ring wederlegt. Volgens het tarksche schrijven is het een gevolg van de weigering der afgevaardigden van Creta om zioh naar Konstantinopel te begevendat Cbakir-pacba benoemd is tot bevelhebber der troepen en tot tijdelijk gouverneur-generaal. Cbakir-Paoha is naar het eiland Creta vertrokken. De grieksche vloot heeft bevel ontvangen zich te Syra te vereenigen. Engeland, Duitscbland, Oostenrijk en Italië weigeren in hun antwoord op het grieksche schrijven bij het geschil van de Porte met de Cretenzers tusschen bei den te komen en geven Griekenland den raad zich evenmin daarmede in te laten. De engelsche minister van buiten), zaken Salisbury voegde er nog bij dat de tusscbenkomst vau Griekenland gelijk zou staan met eene oorlogsverklaring aan Turkije, met welken oorlog Engeland zich niet zou inlaten. ZWITSERLAND. Het voornemen der sociaal democratische party om eene volksstemming te vragen over het door de bondsvergadering aangenomen voorstel der regeering om een procureur-generaal aan te stellen, die een politie-toezicht over alle kantons uitoefent ondervindt by de andere partijen zooveel verzetdat waarschijnlijk dit voornemen wel opgegeven zal worden.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2