Egmond-binnen. Stabg-Serichtctt. ïergaJeriii:; van den duad tier gesneeuïe Groningen, ia naar wensch geslaagd Da boot is even goed ingericht als de Holland en overal van electriache gloeilampen voordien. Yoorop zijn twee zitbanken aan gebracht die toageslaaen dienst kunnen doen als reddingstoestellen en zitplaatB aanbieden voor zes per sonen. De heer P. Pranger is bij kon. besluit van den 10, behalve tot burgemeester der gemeente EgmOtld aan Zee, mede herbenoemd tot burgemeester der gemeente De gemeente-rekening van 's Gravenhage over 1888 sluit in ontvangsten op 3.748.679.83, in uitgauf op 1 3.523 535.79%, alzoo met een batig slot van 225.144.03%. Te Sneek is het aftredende liberale lid van den gemeenteraad, de beer Th. Camphui?, herkezen met 224 van de 433 stemmen: de heer P. van der Steele, can- didaat der r. k. en a. r., bekwadi 193 st. Alle 5 altredende liberale leden ziin dus ten slotte herkozen. Te Garijp bij Tiet jerk is het 6jarig zoontje van een landbouwer, dat boven op een veer rogge zat, van den wagen gevallen en eenige oogenblihken later over leden. De minister van binnenl. zaken heeft, in strijd met het gevoelen van Ged. Staten van Gelderland, geene termen gevonden om het besluit van burg. en wetb. van Nijmegen waarbij de heer J. Rinkes Jr. te Arnhem benoemd werd tot verslaggever der verhandelingen van den raad, aan den Koning ter vernietiging voor te dragen de minister is dus van oordeeldat die benoe ming niet tot de bevoegdheid van den raad behoort. Het Kadicaal Weekblad deelt mede, dat de heer P. Domela Nieuweuhuis, die sinds lang lijdende was aan eene keelaandoening, thans in Praokrijk onder behande ling van een geneesheer is. Die kwaal is in den laatsten tijd zoo zeer toejenomen, dat hij bijna niet meer spreken kan en op het congres te Parijs moeite bad een paar keer behoorlijk verstaanbaar te spreken. De heeren C. Diepsmeer en C. Bakker, alhier, zijn te 's Hage geslaagd voor tlOQtcl&ktölager onderwijs. Naar wij vernemen zal de heer L M. de Touw, varende met de stoomboot IVlurgaretha tusscoen Alk maar en Purvaerend, weldra nog eeno nieuwe ooot tusschen deze üeide stations in de «aart brengen. Den 13 is te AtUSterds.EG voor de hoofdakte geslaagd G. B. Pontein, onderwijzer aan de bijzondere r. k. jongensscholen albier. Men verzoekt, ons mede te deelendat in het kerkgebouw der doopsgezinde gemeente alhier a.e. zondag geen dienst zal zijn. In het magazijn Ain de heeren gebr. Van VTuure alhier, zagen wij een brandkast, zij 't ook nog niet geheel afgewerktvan zeer groote afmeting in hunne fabiiek vervaardigd en bestemd voor een kantoor te dezer stede Het solide uiterlijk dezer brandkast, benevens de practiscbe inrichting er vau maken het voor belangstellenden zeer waard om eens een kijkje te gaan nemen in bedoeld magaziin. KURD E R L IJ tv 1'. T A N D. GETROUWD. 15 Aug. Petrus Duijnwednr. van Neeltje Zijp en Pietertje Vestering, wed. van Gerrit Bruin. GEBOREN. 13 Aug. Emma Christina Maria Adriana, van Gerrit Wol zak en Emma Johanna Slagter. Catharina Johanna, D. van Petrus de Lange en Jansje Hollenberg. 14 Jan, Z. van Jan Zeeman en Cornelia Hillegonds. No. 7- Woensdag 14 Aug. 1889. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaiue Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heer Vonk wegens on gesteldheid en de heer Preijer wegens uitstedigheid. De Voorzitter opent de vergadering en 1. stelt voor, tot de beëèdiging van den heer J. de Lange C.Jz. over te gaan, daar geene bezwaren zijn ingekomen tegen het raadsbesluit van 19 Juni 11. No. 2, waarbij tot de toelating van dien heer als lid van den raad besloten is. Dit voorstel aangenomen zijnde, wordt de heer de Lange door den secretaris binnengeleid Na in lianden van den Voor zitter de voorgeschreven beloften te hebben afgelegd en door dezen geluk te zijn gewenscht met het door de kiezers in hem gestelde vertrouwen, neemt de heer de Lange zitting. 2. Worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. 3. Wordt op voorstel van den Voorzitter besloten, over te gaan tot het onderzoeken der ingekomen geloofsbrieven van de heeren B. Preijer, H. J. Bruinvis, A. Goede Dz., A. Conijn Az. en P. Rentmeester, den 16 Juli herkozen als leden van den raad. De Voorzitter noodigt de heeren Kraakman Sonnaville en de Lange uit, zich met dat onderzoek te belasten; deze heeren verlaten voor eenige oogenblikken de vergadering en stellen na hunne terugkomst voor, de herkozen heeren met 3 Septem ber a.s toe te laten. Daartoe wordt met algemeene stemmen besloten. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. 4. Brief van den minister van justitie, houdende mededee- lingonder dankbetuiging voor de bereidverklaring van den gemeenteraad om kosteloos een terrein beschikbaar te stellen tot stichting van een gebouw voor kantongerecht en tot ber ging van het notarieel archief, dat het zijn voornemen is, daarvoor gelden in raming te brengen op hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor 1890. Aan den wensch van den raad om in bette stichten gebouw eene gelegenheid te maken tot bewaring van de dubbelen der registers van den burgerlijken stand kan geen gevolg worden gegeven als zijnde in strijd met art. 22 van het burgerlijk wetboek, terwijl daarenboven daardoor de kosten van het gebouw aanmerkelijk hooger zouden wordendan waarop gerekend is. Van Gedeputeerde Staten. 5. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot voldoening eener toelage van f 250 uit de onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1889 aan de Alk- maarsche Harddraverij-vereeniging. v 'i ^r'c' .te" £e'e|de vau het goedgekeurde kohier der plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1889. ^ur£emeester en Wethouders. 7. Brief ten geleide van het op 25 Juni opgemaakte proces verbaal van opneming der kas en boeken van den gemeente ontvanger. Ns. 4, 5, 6 en 7 voor kennisgeving aangenomen. 8. Brief, waarbij wordt medegedeeld, dat burg. en weth. naar aanleiding van de toezegging, in de raadsvergadering met gesloten deuren van 8 Mei 11. gedaan, een onderzoek hebben ingesteld naar de wijze waarop het Polderbestuur van den Heer Hugo Waard voldoet aan de bij overeenkomst van 15 April 1865 op zich genomen verplichting om den s t raat- weg in dien polder, genaamd den Middenweg, die den 9 Juni 1886 in orde aan het polderbestuur opgeleverd werd, ten eeuwigen dage in goeden staat te onderhouden. Zoodra hun uit een overgelegd rapport van den gemeente-architect bleek dat dit onderhoud niet geschiedde op de wijzewaartoe het Polderbestuur zich verbonden had, richtten zij tot dit bestuur een schrijven, waarvan een afschrift wordt overgelegd. Nadat bericht was, dat eerst den 23 Juli eene vergadering van Dijk graaf en Heemraden zou worden gehouden ontvingen zij den 24 Juli een overgelegd schrijven van 23 Juli. Daar bij dat schrijven gezegd werd, dat de gemeente-architect ten onrechte beweerd had, dat de straatweg veranderd werd in eenen grint weg met paardenpad en zij tevens uitgenoodigd werden zelf een onderzoek in te stellen daar men zich dan verzekerd hielddat burg. en weth. volkomen zouden instemmen met de wijze van handelen met dien weg, namen zij den 31 Juli dien weg van het begin tot het einde toe op. Bij die opneming bleek niet alieendat al het door den gemeente architect in zijn rapport vermelde volkomen juist was, maar dat het pol derbestuur nadat die ambtenaar dien weg opgenomen had krachtig op den eenmaal ingeslagen weg voortgegaan was en eene veel grootere oppervlakte reeds in grintweg veranderd had. Dat plaatselijk onderzoek heeft hen tot het besluit geleid 1". met het oog op art. 179 letter r der gemeentewet het Polderbestuur van Heer Hugo Waard bij deurwaardersakte in gebreke te stellen ten aanzien van zijne bij aangehaalde over eenkomst op zich genomen verplichting om dezen straatweg ten eeuwigen dage in goeden staat te onderhouden 2°. den raad van een en ander mededeeling te doenopdat door hem zoodanig besluit zou kunnen worden genomen als noodig en wenschelijk wordt geacht. Gesteld in handen eener speciale commissie van drie leden om bericht en raadmet machtiging aan die commissie al dan niet een rechtsgeleerd advies in te winnenom het Polder bestuur van Heer Hugo Waard in rechten te noodzaken, aan zijne verplichting, om dezen straatweg in goeden staat te onder houden te voldoen. Tot leden dier commissie worden benoemd de heeren Kraak man Stoel en de Sonnaville. 9. Brief van de Alkmaarsche Harddraverijvereeniging, hou dende dankbetuiging voor de aan haar toegestane toelage. Voor kennisgeving aangenomen. 10. Verzoek van den heer W. H. Arkes, directeur der Naamlooze Vennootschap Paardelram Hoorn—Enkhuizen te Enkhuizen, om hem voor den tijd van 5 achtereenvolgende jaren eene subsidie van f 600 's jaars te verleenendaar hij voornemens is, bij voldoenden steun van de zjjde der gemeente Alkmaar, eene omnibusdienst in het leven te roepen van af Hoorn naar Alkmaar langs Berkhout, Avenhorn, Ursem Oterleek en Oudorp. Hij wil daartoe minstens 3 ritten daags in beide richtingen doen, zooveel mogelijk in aansluiting met den dienst op de spoorwegen, met geheel nieuwe tram omnibussen van de laatste constructie, volgens overgelegde teekeniug. Voor eene goede en doelmatige exploitatie komt hem die jaarlyksclie subsidie wenschelijk voor, zullende hij over die subsidie niet of slechts ten deele beschikkenindien uit de exploitatie voldoende gegevens zijn aan te toonen waaruit blijkt, dat het geheele subsidie niet meer wordt vereischt. Gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad de Kamer van Koophandel en Fabrieken gehoord. 11. Adres van de leden van het Nederlandseh Werklieden verbond Patrimonium en eenige ingezetenen, houdende beleefd, doch dringend verzoek, om bij de aanstaande kermis en voor het vervolg de vermakelijkheden niet meer toe te laten op Zondag, daar zij jaarlijks moeten zien, dat bij de kermis de Zondagwelke de algemeen erkende christelijke rustdag is zeer worde ontheiligd, ja zelts niet tot een fatsoenlijken rustdag gelaten wordt, waardoor een groot deel der inwoners, dat zich op godsdienstig en op zedelijk gebied beweegt, ver hinderd wordt zieh v r ij te bewegen. Door dien maatrege' zal zeer zeker het erfdeel der vaderen, wat door hen op hoogen prijs wordt gesteld, in waarde worden gehouden. De voorzitter stelt voordit verzoek te stellen in handen van burg. en weth. om bericht en raad, De heer Kraakman vraagt, of het niet beter zou zijn ter beschikking. De voorzitter antwoordt, dat het hier geldt de wijziging van een door den gemeenteraad bij verordening vastgestelden termijn waarin burg. en weth. geene verandering kunnen brengen Des voorzitters voorstel wordt aangenomen. 12. Verzoek van 14 handelaren iu kippen, eenden en eieren, die wekelijks de kippen- en eendenmarkt en de eierenmarkt bezoeken en op die beide markten inkoopen doenom op het Hof, dat na de bestrating voor den eierenhandel eene uit stekende marktplaats aanbiedtook voortaan de eierenmarkt te houdente meer daar die markt aldaar gehouden kan worden zonder belemmering voor het verkeer, dat op de tegenwoordige marktplaats in de Langestraat niet het geval is, omdat aldaar verkoopers en koopers meermalen door voorbijgaande rijtuigen en handwagens opeengedrongen en gehinderd worden. Het Houden der eierenmarkt op eene andere plaats dan de kippen- markt veroorzaakt hun veel last en schadedaar zij, wanneer zij op de eierenmarkt hunne inkoopen doen, niet in de gelegen heid zijn ts handelen met verkoopers van kippen en eenden die in dien tijd op de andere markt komen. Gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad de kamer van koophandel en fabrieken gehoord. 13. Verzoek van den heer G. Looman gemeente-arehiteet, om hem te benoemen tot leeraar in het lijn- en bouwkundig teekenen aan de burgeravondschool. Ter visie gelegd om daarop zoodanig acht te slaan als de raad vermeent te behoorenwanneer het voorstel der com missie van toezicht op het middelbaar onderwijs betrekkelijk de burgeravondschool aan de orde komt. Nos. 14 tot en met 44. Bezwaarschriften tegen den aanslag in de inkomsten-belastingdienst 1889van C. G. Bolten Mej. G. Groot, wed. J. B. Collier, W. H. Matthijsen, C. P. RijkenbergN. Grooteboer, W. A. Bierman, C. van Stam, WSmitB. Koorn H. Pastoor, wed. Dr. 1). DorbeckH. G. Beekhuis, A. PaaribergA. N. KossenJ. H. Mübren C. Janssen Cz., J. G. VathmanJ H. Haz^s, D. van den Burg, A. en J. Groot, wed. P. Wonder, P. LeijenH. Biu- mink J. Asjes Ez H. SchuijtJ. H. Zimrner, E. Meijer, A. van Kleef, G. Scale en J. G. Potgieser Alle deze bezwaarschriften en die welke nog verder mochten inkomenworden overeenkomstig artikel 18 der verordening op de heffing dezer belasting oin bericht en raad verzonden aan de vaste commissie van financiën. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. Van de vaste commissie van financiën. 45. Rapport op de begroating van het burgerlijk armbestuur voor 1890, sluiteude in ontvang eu uitgaaf op f 10900 of t 186 minder dan die voor 1889. De post bedeelingen in geld, geraamd op F 5915, f 22,55 hooger dan voor 1889 is samengesteld uit: eigen armen f 1192,90 f 27,60 minder; r. k. armen beneden den ouderdom van 60 jarenaan wie door het r. k. parochiaal armbestuur onderstand wordt geweigerd ƒ2811,80, f 118,50 meer bestedelingente Alkmaar verpleegd t 728, f 144,05 minder; ned. herv. armenaan wie de diakonie dier gemeente onderstand weigert F 1107,30, f 75,70 meer dan voor 1889 en voor één bestedeling de sedert jaren uitgetrokken som van f 75. De post verpleging in gestichten geraamd op t 2700, 40 lageris samengesteld uit de volgende onder-afdeelingen5 personen in het diakoniehui3waarvan 1 tegen t 105 en 4 tegen f 150 de persoon, samen F 705; 8 weezen en door de ouders verlaten kinderen in het gesticht tot opvoeding van weezen te Neerbosch f 8003 door den vader verlaten jongens in het gesticht de Heiblom in itnburg tegen 75 per jongen t 225 1 meisje in het St. Josephsgesticht te Haarlem F 70; 1 meisje in een gesticht te Deurne ƒ100; bijdrage voor een doofstom kindin het doofstommen gesticht te Groningen F 35 voor verpleging in bijzondere gasthuizen en gestichten F 165 en voor verpleging in het gasthuis te Alkmaar f 600. De commissie heeft tegen den post bedeelingen in geld geen bezwaarevenmin tegen de door het armbestuur gevraagde verhooging der toelage voor de kosten zijner vergaderingen van F 150 tot 200nu het verplicht is voor den goeden gang van zaken 75 vergaderingen per jaar te houden. Alleen stelt zij voor, den post ga «thuisverpleging met f 200 te verminde ren en op F 400 te ramen, zijnde het middenoijfer tusschen de uitgaaf van 1888, ten bedrage van f 290,55 en de raming voor 1889 ten bedrage van F 400. In verband daarmede kan de uit de gemeentekas aangevraagde subsidie van 8910, F205.50 lager dan voor 1889 nog met F 200 verlaagd worden. Aangenomen. 46. Rapport omtrent het verslag van den toestand der ge meente gasfabriek over 1888, met de daarbij behoorende winst en verliesrekening en de balans op 31 December 1888. De commissie deelt mededat het onderzoek dier verschillende stukken haar geene aanleiding tot het maken van aanmerkingen of het opperen van bedenkingen heeft gegeven. Aan haren ten vorigeu jare uitgesproken wensch, om aan de onderafdeeling fitterswerkzaamheden voortaan een afzonderlijk hoofd te geven is gevolg gegeven Overigens heeft het onderzoek dezer stuk ken op nieuw het wenschelijke aangetoond dat de rekening iu anderen vorm worde opgemaakt, want dat de loop der zaken veel beter zal kunnen worden nagegaanwanneer die rekening opgemaakt wordt in den vorm waarin de rekeningen van alle aan de gemeente rekenplichtige besturen vervat zijn. Vestigde de commissie ten vorigen jare reeds de aandacht hierop, met genoegen vernam zij thans van haren voorzitter dat de vaste commissie voor de gasfabriek dezer dagen voor het jaar 1890 eeDe begrooting ontworpen heeft in den vormwaarin andere rekenplichtige besturen eene begrooting indienen waarvan het natuurlijk eevolg wordt, dat de rekening ook dienovereen komstig ingericht moet zijn. Door het overleggen dier begroo ting bij de weldra in te dienen gemeente-begrooting voor 1890 zal dus aan het verlangen dezer commissie voldaan worden waarom zij zich onthoudt om de wensclielijkheid van dien maatregel verder aan te toonen. Zij bepaalt zich thans alleen tot het voorstelom het verslag met de daarbij behoorende stukken voor kennisgeving aan te nemen. Aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 47. Rapport op het verzoek van de heeren Herras. Coster en Zoon alhier, om hen, zoodra het kohier der plaatselijke directe belasting naar bet inkomen door Gedeputeerde Staten goedgekeurd en afgekondigd en voor een ieder ter visie (in de wet staat ter lezing) gelegd is, in de gelegenheid te stel len een afschrift daarvan te bekomen op de gewone voorwaarden, tea einde zoo spoedig mogelijk afdrukken van dat kohier voor het algemeen verkrijgbaar te kunnen stellen. Burg. en weth. deelen mededat art. 264 der gemeentewet, zooals het thans luidt De kohieren der hoofdelijke omlagen en andere directe plaat- selijke belastingen worden door burgemeester en wethouders opge maakt en vastgesteld door den Raad. Zij behoeven de goedkeuring van Gedeputeerde Staten, alvorens uitvoering te kunnen erlangen. Indien het besluit van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring van een kohier door Ons wordt geschorst of vernietigdneemt het gemeentebestuur, met betrekking tot dat kohier, art. 159 in acht. Binnen veertien dagen na de goedkeuring worden de kohieren in afschrift gedurende vijf maanden op de secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing nedergelegd Zan de nederlegging geschiedt openbare kennisgeving vastgesteld is bij de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 102), Als men nagaat, hetgeen aan de vaststelling van dat artikel is vooraf gegaan, dan blijkt zonneklaardat een kohier van den hooidelijken omslag voor een ieder en niet alleen voor de aangeslagenen ter lezing zou liggen, In het regeerings- ontwerp tot wijziging van dat artikel luidde het vierde lid als volgt De burgemeester zorgtdat de kohieren binnen veertien dagen na de goedkeuring in hun geheel gedurende vijf maanden in af schrift op de secretarie der gemeente oor de aangeslagenen ter lezing worden ne tergelegd. Bij de behandeling in de Tweede Kamer werd dit lid, op voorstel van de heeren Lenting en Patijn, met 52 tegen 11 stemmen gewijzigd als volgt Binnen veertien dagen na de goedkeuring worden de kohieren in at schrift gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder nedergelegd. In overeenstem.mng met dat wetsvoorschrift wordt dan ook aan ieder, die zich op de secretarie daartoe aanmeldthet onlangs vastgestelde kohier voor 1889 ter lezing gegeven. Uit deze wetsbepaling vloeit echter niet de verplichting voort, om aan iemand, die daartoe aanvrage doet, een afschrift van het kohier te geven. Vooreerst wordt opgemerkt, dat bij art. 203 der gemeentewet uitdrukkelijk bepaald is, dat de begrooting der plaatselijke inkomsten eu uilgaven, welke ook voor een ieder op de secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd moet worden, hetzij in druk, hetzij in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld moet worden en dat gelijke bepaling opgenomen is in art. 219 dier wet ten aanzien van de rekening. Had de wetgever het kohier ook hetzij in druk, hetzij in afschrift, verkrijgbaar willen stellen, eene gelijkluidende bepaling had in artikel 264 opgenomen kunnen worden. Doch bovendien is die verkrijgbaarsteüiag onnoodig. Ieder, die het kohier lezen wil, kan zulks op de gemeente-secretarie doen. Hij, die een bezwaarschrift tegen zijn aanslag wil indienenkan daardoor de noodige gegevens daarvoor verkrijgen. Voor de onmiddellijk belanghebbenden is het verkrjjgbaarsiellen van het kohier dus overbodig en voor de overigen is het in het geheel niet noodzakelijk, daar het alleen strekken zou tot bevrediging van hunne nieuwsgierigheid. Er bestaat naar de meening van burg. en weth. geene verplichting voor het gemeente-bestuur tot het geven van het gevraagde afschrift van het kohier; even min kan die afgifte wenschelijk worden geacht, waarom zij dan ook voorstelieu, afwijzend op het verzoek te beschikken en van die afwijzende beschikking aan de verzoekers kennis te geven. Met algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen. De neer Kraakman zou alieen het kohier gaarne in beperkten vorm door de gemeente alleen voorde raadsleden gedrukt willen nebben, om beter een en ander te kunnen nagaan. Hij weet, dat dit in andere gemeenten ook geschiedt. Werd hieraan een register toegevoegddan zou zulks voor de raadsleden hoogst gemakkelijk zijn. Hij zou üieromtreut in eene volgende vergadering het oordeel van burg. en weth. willen vernemen, nset opgave van de kosten, welke dit drukken zou veroorzaken. De heer Conijn zou het beter achten, dat 15 exemplaren van het kohier geschreven werden, daar zij toeh alleen voor de raadsleJen bestemd zouden zijn en bestemd moeten blijven. De heer Stoel, van oordeel, dat men langzamerhand aan het geheele Koaier toch vo.ledige openbaarheid zal moeten geven ondersteunt ten sterkste het denkbeeld van den heer Kraakman. De Voorzitter zegt een rapport van burg. en weth. omtrent het denkbeeld van den heer Kraakman toe. 48. Untwerp-besluit tot beschikking voor 1890 over de vaste uitkeering van liet rijk, welke in de plaats getreden is van de vroeger genoten 4/5 gedeelten der Rijks personeele belasting. Vastgesteld.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3