IJKKANTOOR. No. 98*. Een en Negentigste Jaargang. 1889. ZONDAG 18 AUGUSTUS. (ftebeelte. ENGELSCHE BUI EVEN. Ijoudenselio Markt. Entten iatib. DUITSCHLAND. De Keizer van Oostenrijk is den 15 des avonds te 9 uur over Leipzig naar Isehl vertrokken. Keizer Wilhelm begeleidde bem in een met vier paarden bespannen open rijtuig naar bet Anbalter spoorwegstation, waar hartelijk afscheid werd genomen de vorsten omarmden elkander herhaaldelijk. Langs den weg naar het station had eenegroote menigte post gevat, welke de voreten met geestdrift toejuichte. Aartshertog Frans eu het gevolg des Keizers waren reeds op het station aanwezig en vertrokken een half uur later naar Weenen. ENGELAND. De heer Chaplin wordt genoemd als voorzitter van het nieuwe ministerie van landbouw. SUUrUi. Het Teehnicum Mittweida (koninkrijk Saksen) telde in het afgeloopen 22ste schooljaar 839 leerlingen, die de afdeeling voor machine-ingeDieurs en werktuig kundigen bezochten. Onder de natiën merken wjj op: Duitschland Oostenrijk-Hongarye Rusland Zwitser land Groot-BrittannieDenemarken Holland, Italië, RumenieZweden, Noorwegen, Bulgarije enz., uit Azie speciaal van Java Sumatra Oost-Indie uit Afrika Kaapland, verder uit Noord- enZuid-Amerika en Australië. De ouders der leerlingen waren voor namelijk fabrikanten ingenieurs, meelfabrikanten, bier brouwers ambtenaren kooplieden enz. Te beginnen met 1 October worden leerlingen voor het nÏ6uwe winterhalfjaar aangenomen. Programma en jaarverslag zijn op franco aanvrage gratis te verkrijgen bij den direc teur van het Tecbnicum Mittweida (Saksen). ISiunculftttb. ILKHAIRSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter bennis van belanghebbenden dstnu de herijk in de buitengemeenten afgeloopen is, bet ijkbantoor alhier, te beginnen met 19 Augustus e. k., weder geregeld geopend zal zijn eiken Maaildag, Woens dag, Vrijdag en Zaterdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Aug. 1889. De Secretaris, NUHOUT YAN DER VEEN. De volgende personen worden verzocht zich ter ge meente-secretarie (aid. Bevolking) ten spoedigste aan te melden Johannes van Leeuwen, laatste woonplaats Opmeer. Martinus Smit, Akersloot. Maartje Kos er, O. Niedorp, Maria Dekker, Schoorl. Guurtje Bordering, Amsterdam, Josina Catbanna Huijbers, Rotterdam. VI. Wij moeten het zeker wel op rekening der hondsdagen schrij- ven, dat het engelsche publiek zich op zoo in het oog loopende wijze bezighoudt met het Maybriek-proceswaarover onze vorige correspondentie eene korte mededeeling bevatte. In Mei overleed te Liverpool de katoenmakelaar Maybrick en zijne bloedverwanten klaagden zijne echtgenoote aan haren gemaal te hebben vergiftigd. Bij de lijkschouwing bleek het lichaam van den overledene werkelijk arsenicum te bevattendoch er werden bewijzen geleverd dat de heer M. de gewoonte had zich zelf te dokteren en kleine hoeveelheden van het gift te nemen. Andere getuigen verklaarden verdachte bewegingen van mevrouw Maybrick te hebben opgemerkt, voornamelijk het ver bergen van eene llesch met vleeschextractdat bij onderzoek bleek arsenicum te bevatten. De aangeklaagde zeide op ver zoek baars echtgenoots een poeder in het extract te hebben gemengd, doch niet te hebben geweten, dat het gift was. De geneeskundigen zijn het er niet over eens of de heer M. aan vergiftiging stierf, doeh het meerendeel zegt, dat hij het deed. Er is geen direct bewijs dat zijne echtgenoote hem met opzet vergif toediende, doch bij het getuigenverhoor bleek, dat zij in ongeoorloofde verhouding stond met een Amerikaan Brierley. Na alloop van een aandoenlijk getuigenverhoor, dat zeven dagen duurde, sprak de jury het schuldig uit en mevrouw M. werd tot de galg veroordeeld. Het publiek protesteerde intusschen op krachtige wijze tegen deze uitspraak en door het geheele land worden thans adressen geteekend waarin de koningin wordt verzocht de ongelukkige zesentwintigjarige vrouw, moeder van twee kinderen, gratie te verleeneu. De meeningen over schuld of onschuld der veroor deelde zijn verdeeld, doch men is het er algemeen over eens dat er een hof van appèl voor crimineele zaken behoort te worden opgericht en dat eene jury in zware verdenking geen grond mag vinden voor veroordeeling. Engelsche jury's kunnen slechts .schuldig" of 'niet schuldig" zeggen; in Schotland daarentegen is er een middenweg »niet bewezen". Het aandeel dat het publiek in de zaak neemt bewijst in tusschen opnieuw de machtdie de pers in Engeland heeft. Het publiek is hier gewoon over alles vrij zijne meening te doen kennen en voor die voiksmeening moet alles buigen. De pers in Engeland is alvermogend en houdt zich met alles bezig. Zij valt elk Engelsohman aan wanneer hij het verdient of neemt hem in bescherming wanneer hij aan onverdiende aanvallen wordt blootgesteld. De koningin en de bisschop is evenmin veilig als de klerk of werkman. De oogen der pers dringen overal door; zij vinden de misdrijven in het ministerie en liet prijzenswaardige in de arbeiderswoning en de dagbladen aar zelen evenmin een hertog aan te vallen als een politieagent. Zij beschikken over een groot en bekwaam personeel dat alles weet, alles kent, alles ziet en alles hoort; zij hebben huDne correspondenten overal en ontzien geene onkosten om hun nieuws op vlugge wijze te leveren en de een poogt den ander {de loef af te steken waar hij kan. De voornaamste courant ter wereld The T i m e s is een der best georganiseerde instellingen die bestaan en mag als de stem van Engeland worden aangezien. Zij heeft eene dagelijksche oplage van 100000 exemplaren, hoe wel niet de grootstewant de Daily Telegraph heeft driemaal zooveel en wanneer men bedenkt, dat eene engelsche courant gemiddeld 90000 woorden bevat en van 6 uur 's avonds tot 3 uur 's nachts wordt gedrukt en geschrevenkan men denken hoe nauwkeurig het raderwerk in elkander moet grijpen. Wij vertellen u in een volgend opstel een en ander over de engelsche pers en hare eigenaardigheden. Gedurende de geheele afgeloopen week was de invloed van den Bankkoliday op de markten voelbaar, voornamelijk wegens de afwezigheid van koopers. Boter ging langzaam van de hand, terwijl men ook nu kon opmerken, dat de meeste vraag op de goede soorten was gericht, en de mindere soorten bui tengewoon langzaam waren, Puike friesche ('gewaarborgde" merken) kon 96 a 98 sh. besommen, hoewel de laatste prijs slechts zelden werd besteed en men mag 91 a 96 sh. als ge middelde noteering beschouwen, terwijl hollandsche, volgens Deensch stelsel bereid4 a 6 sh. meer deed. De markt van maandag 12 Aug. was iets minder geanimeerd, en friesche was in sommige gevallen 1 a 2 sh. lager, zoodat de prijs per kg. thans 110 a 116 ets. per kg. bedraagt. Kaas. Er waren 1710 nummers hollandsche ter markt, en daar de prijs in Nederland rees, heerscht er bepaald meer vraag voor Edam en Gouda. De prijs onderging intusschen geene verbetering, doch men houdt eene stijging niet voor onmogelijk. Margarine vast, met neiging tot prijsverbetering. Spek van de stoomslachterijen rees 1 k 2 shillings, daar de aanvoer uit 'Hamburg" (waaronder men vaak ook 'Nederland" verstaat) uiterst gering was. De noteeringen bedragen thans: no. 1 f 0.87, no. 2 f 0 85 en no. 3 t 0.81 per kilo; »vet" rees 4 sh, en staat t 79 a, 83 per 100 kg. Reuzel werd uit Amerika hooger geseind, maar Londen bleef voorlo <pig onver anderd. Veemarkten. De aanvoer van vet vee was voldoende, en daar Londen wegens de afwezigheid van zoovele familiën niet zooveel gebruikt als anders, was de vraag gering en de toon der markt traag. Er waren 22 ossen uit Nederland aangevoerd, die naar de abattoirs gingen, tegen ongeveer 1% ets. per kg. hooger dan de vorige week. De handel in melkvee stond nagenoeg stil, omdat koopers eene afwachtende houding aan nemen in de verwachting, dat in September de aanvoer uit Nederland begint. Wij vestigen hierop de aandacht uwer lezers, omdat velen alhier van oordeel zullen zijn, dat de prijzen van melkvee in Nederland als een gevolg daarvan spoedig zullen rijzen. Er waren 282 kalveren aangevoerd; daar dit zeer weinig is, het weder koel en de qualiteit, goed was, waren de verkoopers in het voordeel en rezen de prijzen. Men noteert thans voor prima qualiteit 110 a 160 kg. schoon, 90 a 94 ets. per kg. 2621 Schapen uit Holland gingen eveneens tegen betere prijzen van de handniettegenstaande de aanvoer vrij groot was. De fijnste qualiteit werd met 104 a 105 ets. per kg. betaald. De graanmarkt was vast, omdat het natte weder hier en daar nog eenige vrees voor vermindering van den oogst doet ontstaan. Er kwam geene verandering. Nieuw-York is buiten gewoon vast voor maïs, die 3 stuivers rees. Russische haver 3 stuivers lager. De markt sloot met eene neiging tot ver betering en in vaste stemming. De geldmarkt was over het algemeen goed, en de meeste fondsen rezen. N. W. S. is 1 pet. hooger. Geld blijft schaarseh. Amerikanen vast. Goudmijnen zeer levendig bij aanzienlijk hoogere noteeringen. Het wetsvoorstel tot oprichting van een ministerie van landbouw werd aangenomen. Het volgende is een overzicht van den stand van den oogst in Engeland. 100 is het gemiddelde Tarwe 101Gerst 96, Haver 100, Aardappelen 100, Boonen 93, Erwten 92, Wortels enz. 100, Hooi 117%. BELGIË. De Kamer is voor onbepaalden tijd uiteengegaan, na een krediet van f 2.000.000 voor wer ken in het belang der gezondheid te hebben toegestaan De Keizer van Oostenrijk heeft graaf von Moltke benoemd tot chef van het 71 regiment infanterie van het oostenrijkcche leger. Tot nog toe is deze buiten gewone onderscheiding slechts aan vier buitenlandsche veldheeren, die met Oostenrijk als bondgenoot streden, ten deel gevallen. Bij de te Spandau gehouden legeroefeningen is voor bet eerst het nieuwe buskruit gebruikt, dat geen rook geeft. Op 300 meter afstand zag men zelf geen rook wolkje opstijgen uit eene atdeeling soldaten, die voort durend aan het vuren was. Ook de knal is zwakker en korter dan bij gewoon kruit. Bij het naar huis gaan der aan de oefeningen deei genomen hebbende troepen, werden zij door een zwaar onweder overvallen; een uhlaan en een paard werden door den bliksem gedood en vier soldaten en eenige paarden verlamd. De Keizer en de Keizerin zijn den 16 met gevolg naar Bayreuth vertrokken. Te Londen hebben ongeveer 5000 dokwerkers bet werk gestaakt. Lagerhuis. Den 16 verklaarde de beer Lewisham, dat het hollandsche vee van dien aard is, dat geene reden be staat om de uitvoering der verordening waarbij machtiging verleend wordt tot den invoer van vee uit Holland zonder slachting of quarantaine tot na het vastgestelde tijdstip te verdagen, Ierland.. De Lnited Ireland zegt in bet bezit te zijn van een cijfer-telegram waaruit de samenwerking van de regeering met de Times blijkt in de zaak van dat blad tegen den heer Parnell. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg zegt, dat Boulanger en zijne aanhangers wel juridisch dood zijn verklaard, maar dat het nog zeer de vraag is, of bet Boulangisme niet zal blijven bestaan. De repu blikeinen moesten nu zoo verstandig zijn de eendracht te herstellen en de tweespalt, welke de hervorming der conservatieve partijen mogelijk maakt, laten varen. De andere bladen zijn van meening, dat Boulanger's rol nog n et gebeel is uitgespeeld. De Nieuwe Tijd doet uitkomeu, dat eerst bij de ver kiezingen bet beslissend oordeel door Frankrijk zal worden uitgesproken. SERVIE. De nieuwe oostenrijksche gezant de beer Belemarkovitch, heelt den 13 zijne geloofsbrieven aan den regent Protitch overhandigd. Hij verklaarde, dat hij door zijne regeering belast was met het overbrengen der gevoelens van vriendschap en welwillendheid, waarvan Oostenrijk steeds tegenover Servië blijk had gegeven. De heer Protitch antwoordde in denzelfdeu geest en gaf' als zijne overtuiging te kennen dat de goede be trekkingen zouden gehandhaafd worden. TURKIJE. Den 14 is op Creta de staat van be leg afgekondigd. De russische regeering beeft bet schrijven der Porte over Creta beantwoord met eeu voorstel dat de gou verneur van dat eiland bij zijne maatregelen tot herstel van de orde eu de rust te rade zal gaan met de consuls der mogendheden. De Porte wil hiervan echter niets weten en bandhaaft zijn recht om het geschil met de cretenzers zelf uit te maken. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat Engeland, Duitschland, Oostenrijk en Italië, in antwoord op het turksche schrijven betreflende Creta, eenstemmig de meening uitspreken, dat Griekenland geen recht heeft om zich te bemoeien met de aangelegen beden op Creta, daar dit eiland een deel uitmaakt vau het turksehe rijk. Rusland betuigt verder zijne ingenomenheid met de keuze van Chakir-pacha tot gouverneur vau Creta en be looft de medewerking van zijnen consul op het eiland. De rusBieche regeering beveelt Griekenland gematigdheid aan en oppert ook daar het denkbeeld, dat Chakir-pacha zal samenwerken met de consuls, voor bet geval de toe stand ernstiger mocht worden. Frankrijk raadt aan krachtig en snel op te treden en alle schuldigen zonder onderscheid of partijdigheid te straflen. Blijkens berichten uit Canea heeft Cbakir-pacha nog geene strenge maatregelen genomon. Wel heeft hij 10,000 man versterking aangevraagd om de turksche troepen op het eiland op 30,000 man te brengen. STATEN-GENERAAL. De rekening van Nederl. Indie over 1882, thans ook in druk aan de Kamers rondgedeeld, bedraagt in ontvangst f 130,315,166,13, in uitgaaf 149,582,897,17%, zoodat het nadeelig slot 19,267,731,01% bedraagtwelke som gevonden kan worden uit de leening van 1883, waarvan alsdan nog f 7,398,533 beschikbaar blijft. Bij het prijsbiijarten op den 12 bij den kastelein C. Scbagen aan den StOmpentoren waaraan 23 spelers deelnamen viel de prijs en de le premie ten deel aan den heer P. Wit, de 2e premie aan den heer W. Glijnis, beiden in de Sctiernieer. Bij de den 13 aldaar gehouden harddraverij werd de prijs gewon nen door den heer N. Klerk, de le premie door den heer K. Bommezij, de 2e premie door den heer D. Admiraal allen in de SchOrmeer. De gemeenteraad te Helder heeft den 13 be sloten dat voortaan ter bevordering van getrouw schoolbezoek van gemeentewege ook aan de leerlingen van bijzondere scholen belooningen zullen worden toe gekend. Den 13 des avonds omstreeks 9 uur is in de Maas ter hoogte van de Koningshaven te Rotterdam de Amsterdamsche vrachtboot, die van daar vertrok, in aanvaring gekomen met een tjalkschip, waarbij de zoon van den schipper van dat vaartuig over boord gevallen en verdronken is. Uit het verslag den 14 door commissarissen der spaarbank te WöSt-Graftdijk over het vorige boek jaar uitgebrachtbleek dat deze instelling in een bloeienden toestand verkeert. Hare bezittingen verte genwoordigen een kapitaal van f 10493.18%, terwijl zij aan 86 deelhebbers f 9010.71 verschuldigd is, zoodafc het reservefonds f 1482.47% of 16 45 °/o vaD het inge schreven kapitaal bedraagt. Den 14 is bij de oefening in het schijfschieten van bet 5 regiment infanterie in het fort Vossegat te Utrecht een kogel over de borstwering gegaan, waardoor een in het weiland werkzame man in het been getroffen werd. Voor de verkiezing van twee leden van den ge meenteraad te Wieringen zijn 151 stemmen uitge bracht. Er moet herstemd worden tusschen de heeren Jb. Mostert en S. J, Rotgans met 57 en 17 st. en tusschen de heeren Jac. Engel en Jn. Bays Ezn. met 30 en 27 st. Mej. F. A. M. van Maanen te Obdam is be noemd tot onderwijzeres te Hatert onder Nijmegen. De Maatschappij van Landaanwinning bij het Zwoische Diep keert over het afgeloopen boekjaar f 22,23 dividend per aandeel van f 500 uit. De arr. rechtbank te Haarlem heelt den klerk der bank van leening R. schuldig verklaard aan diefstal en veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Het bouwen van 2 woningen ten dienste der kustwacht te Egmond aan Zee is gegund aan den aannemer O. Ruigewaard aldaar voor f 6724zijnde op één na de laagste inschrijver.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5