No. 101*. Een en Negentigste Jaargang. 1889. TWEEDE BLAD. ZONDAG 25 AUGUSTUS. GROOTE Paardenmarkt Maandag 2 September 1889. Burgeravondschool." ENGELSCHE BRIEVEN. v}üuieel (0«b«eUe. Londensohe Markt. ütaitcniAub. HHttttcnlAtsb. ILKMAARSCHE COURANT. te ALKIIAAIl, ^ijdie in aanmerking willen komen voor de betrekking van opzichter over d.9 kaas dragers te Alkmaarworden verzocht zich vóór 1 September a.s. ter gemeente-secretarie aldaar aan te melden. Aan deze betrekking is verbonden eene jaarwedde van f 150 en genot van vrije woning en de betrekking van opbaalder der Spekbrugterwijl er uitzicht bestaatdat de tot die betrekking door Burg. en Weth. aan te stellen persoon door den gemeenteraad benoemd wordt tot marktmeester der boter markt op 50 jaarwedde en door Burg. en Weth. tot weger op de botermarkt op 25 jaarwedde. De oudergeteekende zal voor het inschrijven van leerlingen voor den cursus 18891890, zitting houden uittluitend op MAANDAG, 2 Sep tember a.s,, des avonds ten 7 uur. in het gebouw der BurgeravondschoolDoelenstraathoek Gedempte Nieuwesloot. De Directeur der B. A. 8., Dr. H. W. WAALEWIJN. VII. In ons vorig schrijven beloofden wij u een en ander over de Londensche pers te znllen mededeelen. Zij staat in deze stad hooger dan eenige andere ter wereld, is volmaakter, bezadigder en invloedrijker. Er is geen land waar meer gelezen wordt dan in Engeland. In treinen, trams en omnibussen ziet men zelden iemand die niet leest, en daar de lectuur zich voornamelijk tot dagbladen bepaalt, bebben deze eene enorme oplage en kunnen tevens tot zeer lagen prijs worden verkocht. Alle te Londen verschijnende couranten kosten 1 stuiver, met uitzondering der Times (3 stuivers) en vele slechts stuiver. Er worden 24 dagbladen uitgegeven die eene gezamenlijke oplage van ruim twee millioen hebben. Ten einde te doen zien hoe deze reus achtige ondernemingen worden geleid verzoeken wij u ons in gedachten naar net bureau van den Daily Telegraph te verge zellen, het blad met de grootste oplage ter were d. Een reus achtig gebouw met prachtigen zandsteengevel trekt onze aandacht in de .straat der pers". Beneden is eene ruime hal met ongeveer twintig klerken voor de afgifte van advertentiën. Op de eerste verdieping is de hoofdredacteur, die alles leidt en overziet. Hij schrijft niet, maar geeft alleen de grondgedachte voor de hoofd artikelen aan andere redacteurs. Deze heeren hebben epn salaris van 1 12000 tot f 30000, en de heer G. A. Sala, de «koning der journalisten", die met het salaris van een vorst bijna voort durend op reis is en koningen en keizers interview!,heeft f 120000 per jaar. Behalve zestien redacteurs zijn er ongeveer zestig reporters en vijfhonderd correspondenten in alle plaatsen ter wereld, en een correspondent te Parijs, die eiken dag twee kolommen langs een eigen kabel overseint. Om zes uur begint de redactie te werken, en dit duurt tot twee nur des nachts. Er komen aanhoudend telegrammen, en over vele schrijft de redactie hoofdartikelen. Dit gaat zoo verbazend vlugdat een lang hoofdartikel van 200 regels over eene redevoering, die om één uur 's nachts in het parlement wordt gehouden^ander half uur later tegelijk met een woordelijk verslag is gedrukt. Dit is mogelijk doordien een redacteur het artikel stuksgewijze aan een dozijn snelschrijvers dicteert en de verschillende stuk ken dan onmiddellijk naar de zetterij gaanwaar tweehonderd zetters werken. De drukproeven worden dan gecorrigeerd, en het zetwerk gestereotipeerd op eene rol. Zes roteerende ma chines beginnen dan te werken, en daar elke machine zestig duizend couranten op ééne zijde binnen een uur bedrukt, is dit werk binnen een uur afgeloopen. Dan gaan de couranten met eigen wagens naar de stations en naar alle gedeelten van Londen, waar zij om zeven uur worden verkocht Inteekening keat men hier niet, of althans zëer weinig, maar er zijn overal courantenwinkels. Het personeel der groote bladen heeft eene uitstekende op voeding genotenen is reeds van alle markten thuis er zijn specialiteiten op elk gebieden daardoor krijgen wij die ver bazend juiste en spoedige inlichtingen, die alieen eeu engelsch blad kan geveu. Door hunue enorme oplage en de groote ontvangsten voor advertentiën behoeven zij geene onkosten hoegenaamd te ontzien. De pers ontvangt ook vele nieuwsberichten van de nieuws- bureauxdie overal correspondenten hebben en onmiddellijk telegrafisch bericht over elke gebeurtenis ontvangendie zij dan voor eene zeer geringe som aan de couranten leveren. Heuther's bureau is zeker het best ingerichte en meest bekende. Maar de «eigen correspondenten" hebben volmacht om geene onkosten voor telegrammen te ontzienen winnen het wat bcitenlandsch nieuws betreft vaak van Reuther. Zoo heeft de Times bijvoorbeeld geregeld des Maandags drie a vier klein- gedrukte kolommen met telegrammen uit Indië; wat dit zeggen wil zal men begrijpen, wanm er men weet dat dit 6000 woorden zijn a zes gulden per woord. En nog werpt dit blad eene zuivere winst af van meer dan een millioen gulden per jaar 1 (Wordt vervolgd.) De aanvoer van boter blijft, als een gevolg van den gun- stigen toestand der weidenflink en dit veroorzaakt bij niet zeer groote vraag eene trage marktdie evenwel niet zonder vaste stemming is. De Harlinger stoomboot bracht 4783 vaatjes, die tegen de in ons vorig bericht vermelde prij zen van de hand gingen. Maandag 19 Augustus was de markt iets levendiger, doch nog steeds kalm bij onveranderde notee ringen. Eransche margarine gaat vlug van de hand, maar met hollandsche is dit niet het geval, omdat de hooge prijzen, die worden gevraagd, belangrijke zaken verhinderen. Kaas bleef, wat nederlandsche betreft, in goede vraag, niet tegenstaande de aanvoer van engelsche zeer groot was. De prijs onderging geene verandering, doek maandag werd voor sommige uitgelezen partijen Edam gaarne 67 ets. per K.G. betaald. Spek van de stoomslachterijen was in goede vraag, omdat de aanvoer nog steeds zeer gering is en de prijs is 1 of 2 ets. per K.G. hooger. Reuzel blijft traag. Men betaalt thans ongeveer 40 ets. per kilo voor amerikaansche en 58 a 60 ets. voor iersche. Veemarkten. De markt voor rundvee sloot maandag niet zoo goed als zij opende, omdat de aanvoer groot was en koopers zich op den achtergrond hielden. 33 Ossen uit Nederland deden 74 A 76 ets. per kilo. Er waren 2998 schapen en de handel was loom en lusteloos, zoodat de prijzen algemeen daalden. Slechts in zeer weinige gevallen werd één gulden per kilo betaald, doch meestal gold 98 ets. als een zeer goede prijs. De aanvoer van kalveren uit Nederland bestond uit 43 stuks, de handel was traag en bleef zoo, toen men lagere prijzen be gon te vragen. Eijnste kwaliteit kalveren werden met 89 a 86 ets. per K.G. betaald. Granen. Hoewel de aanvoer voornamelijk van buiten- landsche tarwe grooter was dan de vraagin het bijzonder russische, daalden de prijzen niet, daar men weet, dat de aan voer njet steeds zoo groot zal zijn als deze week. De oogst- berichten der russische regeering blijven goed, doch volgens de handelshuizen staat het vast, dat de verschepingen van 1890 lang niet zoo groot zullen zijn ais die van 1888 en 1889 waren. De markt te Liverpool was iets lager voor amerikaansche roode tarwedoch vast voor witte. De volgende zijn eenige tarweprijzen per 225 K.G. No. 2 roode winter ƒ19.80 a 20,40, Danzig f 20,40 a 22,80, Canada f 21,60 a 22,20, Australische f 20,20 a 22,80. Zwarte Zee Haver 180 K G, f 9,60 a 10,80. Russische Gerst 140 K.G. 9,60 a 12. De gemiddelde prijs van engelsche tarwe bedraagt t 17,60 per 225 K.G. De kamer van landbouw verzond een adres aan den ge heimen raadwaarin werd gezegd dat de invoer van vee uit Nederland niet was aan te bevelen zoolang er nog besmettelijke veeziekten in Duitschland en België zyn, omdat daardoor Ne derland aan invoer van die ziekte over de ooster- en zuider grens was blootgesteld De scherpe bepalingen, die in Nederland tegen den invoer van vee uit die landen gelden, bieden vol gens het oordeel van de commissie geen voldoenden waarborg tegen den invoer van besmet vee. Lagerhuis, vrijdagnacht, 16 Augustus. In antwoord op eene vraag van Sir E Birkbeek zeide de heer Lewisham Er werd een brief ontvangen van de centrale kamer van koophandel over den invoer van vee uit de Nederlanden zonder quarantaine of onmiddellijke slachting. De geheime raad had zich overtuigd, dat de nederlandsche regesring maatregelen had getroffen in overeenstemming met de engelsche wet op den jinvoer van besmet veeen daar in Nederland niets gebeurd was dat de meening van den Privy Council kon veranderen, zagen zij geene gronden om de uitvoering der Order van 1 Maart 1.1. (den invoer toestaande) tegen te gaan. Sir E. Birkbeek vroeg daarop of met het oog op het heer- schen van mond- en klauwzeer in Duitschland en België de vice-voorzitter het van kracht worden der order wilde verdagen totdat de kamer van landbouw de zaak had overwogen. De heer Lewisham zeide daarop, dat de Privy Council niet anders kon handelen dan hij had gedaan. Komen er dus geene nieuwe bezwaren (iets wat steeds nog tot de mogelijkheden behoort) dan zal de invoer van al 1 Sep tember wederom zijn geoorloofd. ENGELAND. Alle dokwerklieden hebben thans het werk gestaakt. Het aantal werkstakers wordt ge raamd op 20000. Hunne eischen komen in hoofdzaak hierop neerzes stuivers in plaats van vijf stuivers per uur, acht stuivers per uur voor overwerk en bepaling, dat zijdie menigmaal aren lang op werk gewacht hebben, voor niet minder dan vier uren in dienst «allen worden genomen of althans betaald. Thans worden zij meermalen slechts voor één nar aangenomen. De werkstakers houden optochten met muziek, vaan dels enz., zonder dat de orde nog gestoord is. Vier duizend schuitenvoerders hebben zich bij hen gevoegd. Verscheidene schepen kannen wegens de werkstaking niet vertrekken. In den omtrek der dokken bevinden zich sterke afdeelingen bereden politie. De minister van binnenlandsche zaken heeft het over mevrouw Maybrick uitgesproken doodvonnis veranderd in levenslange gevangenisstraf. Lagerhuis. Den 23 is overgegaan tot de behan deling der begrooting reads werden eenige hoofdstak ken aangenomen. Minister Fergusson verklaarde in antwoord op hem gestelde vragen betreffende de stelling der engelschen bij het Nyanzameer en de scheepvaart op den Zambesi, dat de regeering alle verworven rechten handhaven en geene souvereiniteitsrechten erkennen zon, FRANKRIJK. De minister van oorlog, de heer do Freycinet, heeft den 20 mededeelingen gedaan omtrent het door hem ingestelde onderzoek naar het boulangisme in het leger en de dientengevolge door hem genomen maatregelen. Van het staande leger, dat 26000 officieren telt, hadden 59 zich tot zoodanige staatkundige handelingen ten gunste van Boulanger laten verleiden dat zij ge straft moesten worden twee waren op pensioen gesteld, negen op non-activiteitzes verplaatst en de overige door disciplinaire maatregelen getroffen. Van het territoriale leger werden 22 officieren voor goed ontslagen of buiten dienst gesteld. Van de onderofficieren moesten 21deels tot het staande legerdeels tot de reserve behoorende, ontsla gen verplaatst of met provoost gestraft worden. Bo vendien werden acht gendarmes ontslagen zonder recht op burgerbetrekkiDgen. Een ambtenaar is afgezet. Zijn onderzoek had verder aan het licht gebracht dat enkele officieren of ambtenaren wier namen in het proces voor het Hooggerechtshof genoemd zijn, ge acht moesten worden buiten schuld te zijn. In deze week zijn te Parijs 230.000 bezoekers van elders geweest namelijk 176000 uit de provinciën en 54000 vreemdelingen Zulk een hoog cijfer is nog nim mer bereikt. De president der republiek is voor eenigen tijd naar Fontainebleau vertrokken. SERVIE. Tusschen den gewezen KoniDg Milan als voogd over zijn zoon en de regenten is eene over eenkomst aangegaan waarbij bepaald is, dat Koningin Nathalie slechts twee keer per jaar te Belgrado mag komen, telkens voor ten hoogste drie weken. Overigens most zij buiten Servie verblijventerwijl zij zich ver binden moet om geen invloed uit te oefenen op de opvoeding van haren zoon. Of deze voorwaarden door Koningin Nathalie aangenomen zullen worden, is nog niet bekend. Het besluit van den gemeenteraad van 's Graven- hage tot vaststelling van de jaarwedde van den te be noemen leeraar in de natuurlijke historie aan het gym nasium op ƒ1400, dat door Ged. Staten niet werd goedgekeurd, van welke beslissing de raad in hooger beroep kwam bij den Koningis gehandhaafd en als nog goedgekeurd bij kon. besluit van den 10waarbij het besluit van Ged. Staten vernietigd werd. De commissie tot bet zenden van werklieden nit Amsterdam naar de wereldtentoonstelling te Parijs heeft den 19 van de 709 personen, die ziob aangemeld hadden en waarvan 209 in de gelegenheid gesteld wareD, mondeling hunne aanvrage toe te lichten, voor- loopig 81 aangewezen die uitgezonden znllen worden. De eerste groepbestaande uit hen die het bouwvak nitoefenen, is den 23 vertrokken de tweede groep, die waarschijnlijk den 30 vertrekt, bestaat uit meubelmakers en werklieden in de decoratieve kunst: de derde groep bestaat nil werklieden in de ijzer- en metaal-bereiding en de vierde groep nit tot verschillende vakken be- hooreude personen. Den 20 zijn op Texel achter de Koog de jaar- lijksche proeven met de reddingsmiddelen der Noord en Zuidhollandscbe Beddingmaatschappij genomen. Van de drie afgestoken vuurpijlen mislukten twee door het breken der lijnen; een pijl bereikte het doel op ongeveer 300 el. In den nacht van den 20 op den 21 is te Ou- deadijk hot huis met den inboedel van A. Groen afgebrand. Het is niet de veerboot „Holland"die den 21 wegens den hevigen stormden terugtocht naar Enk huizen moest aanvaarden maar de „Zuiderzee." De gemeenteraad van Graft heeft den 21 Mej. M. Buys te ter Aar benoemd tot onderwijzeres in plaats van Mej. Klerk, die bedankt had door hare be noeming te Arneide. Tegen Mej. M. S., beschuldigd van diefstal van effecten, toen zij bij de dames van den Brink te Velp in betrekking was, op grond dat bij haar de door die dames vermiste effecten gevonden waren toen zij reeds te Doornenburg woonde, is door het openbaar ministerie bij de arr. rechtbank te Arnhem den 21 twee jaren gevangenisstraf geëiseht. Zij vermoedde, dat zij by vergissing de enveloppe met effecten bij haar goed ingepakt had niet wetendedat het effecten waren. Uitspraak den 27. Acht Urker vischschuiten zijn by den storm van deze week op den noordoosthoek van Vlieland gestrand. Het volk werd gered. Te Harlingen kwamen drie en te Terschelling twee urker schuiten in ontredderden slaat aan. De rekening der 'gemeente Uitgeest bedraagt aan inkomsten 22830,58% en aan uitgaven 21833,15%: het batig saldo alzoo 997,48. De voornaamste posten van uitgaaf waren: voor huishoudelijk bestuur: 2170,32; onderhoud gemeente-eigendommen f 4247,06% ver lichting politie en brandweer 1327,65%; onderwijs f 7007,18$; armwezen ƒ917,21%; renten en aflossingen 2142,50. Blykena telegram van den gouverneur-generaal van Ned-Indië van den 21 wordt de gouvernements- koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 540.000 pikols. Bij bon. besluit van den 21 is benoemd tot heem raad van den polder Oostzaan de heer P. Bindt. Den 21 is te Amsterdam overleden de ge- pens. vice-admirsal de heer jbr. M. W. van Bensselaar Bowier laatstelijk directeur en commandant der marine aldaar. Den 21 is de heer Jn. Tijsen Jbzn. tot lid van den gemeenteraad te Wierillg6H gekozen met 71 van de 121 geldige stemmen. Den 21 en 22 zijn te AlQStordaDl van de zes voor de hoofdakte geëxamineerden drie geslaagd, namelijk H. C. Meijer van Zaandam, H. E. Morra van Leerdam en J. van der Meulen van Hindeloopen. De sorteerders in de papierfabriek van de heeren H. C. Huiskamp en Co. te Eerbeek hebban in een verfrommeld couvert van de algemeene Frieache levens verzekeringmaatschappij te Leeuwarden eenige bank biljetten gevonden welke in April 1888 door die maatschappij aan haren agent E. Sonnenberg te Breda gezonden zouden zjjn doch daar niet ontvangen waren. Het bankpapier is waarschijnlijk niet in den verzonden brief gedaan maar met een couvert te recht gekomen iu de papiermand op het kantoor en zoo door verschil* lende handen in genoemde papierfabriek.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5