Vergadering; van den gemeenteraad te ZIJPE. De collecte te Beverwijk en omstreken van wege het locaal comité de Unie heeft f 199,96% opgebracht tegen f 204.14 in 1888. tot schoolverzuim in de groote steden is het gebrek aan be hoorlijke kleeding en schoeiselschrijft men nu leerplicht voor, dan eischt men indirect, dat de Staat in kleeding en schoeisel voorziet. De heer Rutgers van Rozenburg, die altijd over tuigd is geweestdat pogingen tot herziening der wet van de rechterzijde, niet van de liberalen moesten uitgaan acht het subsidiestelsel niet overeen te brengen met het stelsel van scheiding van kerk en staat, waarom de liberalen het ook nooit konden voorstellen. Na de verklaringdat dit ontwerp slechts een eerste stap is om te komen tot bijzondere scholen als regel en openbare als uitzonderingis vergelijk op een dergelijken grondslag onmogelijk. Het ware iets anders, als de hooiden aer wel geëxerceerde troepen verzekerden, dat met dit ontwerp de strijd uit was. Alleen zou blijven bestaan het dogma der rechtsgelijkheidvan welk dogma het gevolg zou zij ndat de voorstanders van het bijzonder onderwijs ook subsidie zouden gaan vragen voor kleine bijzondere middelbare en hoogere schooltjeszooals te Amsterdam reeds bestaan. Als de minister dit dogma wil loslaten dan kan hij toonen verzoeningsgezind te zijn. Wordt leerplicht, waarvan hij niet zulk een groot voorstander is, niet in de wet opgenomen, dan zal hij daarom niet tegenstemmen. Het bezwaar der verplichte schoolgeldhef fing weegt bij hem veel zwaarderdie dwang moet geschrapt wordenal is hij op zich zelf voor betaling van schoolgeld door de ouders, o dat die betaling het onderwijs meer op prijs doet stellen. De gelijkstelling van groote met kleine gemeenten, wat betreft de subsidie voor onderwijzers, keurt hij af. Al wordt het ontwerp verworpenhet zal nut gesticht hebben omdat te niet gedaan is het praatje bij de verkiezingen, dat de liberalen de onderwijskosten zoo opdreven, want het blijkt, nudat de uitgaven veel hooger zullen worden (de heer Lo h m a n roeptde helft goedkooper) en het vertelsel dat de openbare school een broeikas van ongerechtigheid zou zijn, want ware dit zoo, dan had de rechterzijde hare be stendiging niet kunnen voorstellen. Mocht het ontwerp ten doode zijn gedoemd, op zijn grafzerk kan geschreven worden»Hier ligt een ontwerp, voor de clericalen in hooge mate beschamend, dat, hoe kort geleefd, toch ontsmet en gezuiverd heeft den staat kundigen dampkring en daarom niet vergeefs heeft geleefd." De heer Roëll wijst er op, dat de wet van 1878 groote zegeningen voor het land heeft te weeg gebracht. De oppositie tegen de openbare school moge er door toegenomen zijn, dit is niet het gevolg van de paedagogische, wel van de geldelijke regeling, welke beter had kunnen zijn. Verbeteringen wor den thans werkelijk voorgesteld, zooals deopneming van de gymnas tiek, besliste weigering van gemeentelijke subsidiën voor bijzon der oüderwijs, de goedkeuring door tied. Staten van verschil lende bepalingen in art. 19 omschreven de wachtgelden enz. Maar de schaduwzijde isde vermindering van het noodig aantal onderwijzers, de bepaling van het aantal schoolkinderen, de eisch tot schoolgeidheffing, zooals die in dit ontwerp is ge steld en de geldelijke regeling. Naar zijne zienswijze had eene geldelijke regeling der verhouding tusschen rijk en gemeenten aan dit ontwerp moeten voorafgaan. Hij zal trachten verbete ringen in het ontwerp aan te brengen en hoopt, dat niet de heer Vermeulenmaar de heer Schaepman het gevoelen der rechterzijde uitsprak en amendementen wel overwogen en aan genomen zullen worden. Ten slotte zal hij zich alleen laten leiden door de vraagof de prijs voor het koopen van den landsvrede niet te hoog is. De heer S m i d t verklaartna eenige beschouwingen over onvoldoende voorbereiding, steeds meer op deugdelijk volks onderwijs te hebben prijs-gesteld dan op oplossing van den schoolstrijd. Na den heer Roëll kan hij kort zijn. Hij gaat de verschillende tegen deze wet bestaande bezwaren in bijzon derheden na en verklaart het een illusie te achtendat dit ontwerp een einde zou maken aan den schoolstrijd, daar die strijd een dieper oorzaak heeft, namelijk de strijd tusschen vrij onderzoek en opgelegd gezag. Men kan zich met dit ontwerp alleen tevreden stellen, om de openbare school te ondermijnen. Hij zal echter tegen het ontwerp stemmen om één onoverkomelijk bezwaar, namelijk de wettelijke erkenning van het recht der confes- sioneele school op ondersteuning uit de staatskas. Dat beginsel is onbestaanbaar tegenover het beginsel van scheiding van kerk en staateen beginseldat niet mag worden prijs gegeven, omdat het begrip van volkseenheid daardoor zou verloren gaan. Want in de neutrale school ligt de waarborg voor een neutra len staat. Ter wille van dat beginsel stemt hij tegen. De heer Lieftinck verklaarde ook tegenstander te zijn van dit ontwerpdat niets anders beoogde dan subsidieering van zoogenaamde sect.escholen. Wel had de wet van 1878, aan welker toepassing wel eens iets haperdeverbeterd kunnen wordendoor leerplicht in uitzicht te stellen en verbetering van het toezichtdoch de tegenwoordige wijziging is geene verbetering. Wat men een compromis noemt, blijkt geen com promis te zijn. Het volksonderwijs wordt slechter en het land niet beter. Men wil het onderwijs dienstbaar maken aan parti culiere, godsdienstige propoganda. Dat men door toegeven een einde aan den schoolstrijd zou maken, ontkent hij. Eene be- zuinigingswet is deze wet niet: zij zal tonnen en millioenen meer kosten. Eene verbeteringswet evenmin, want wat verbeterd kon wordenwordt nagelaten. Het middel om schoolverzuim te keeren, de leerplicht, wordt niet aangegrepen. Het middel om zich daarvan af te makendat eerst de schoolkwestie op gelost moet zijn, is gezocht. De lust om te bevredigen, waartoe deze wet zou moeten dienenis waarlijk niet groot. Zal door het geven van staatsgeld ter ondermijning van de Staatsschool de strijd ophouden Let men slechts op hetgeen een lid van het Kabinet in een extra-parlementair geschrift heeft gevraagd en op de wijze, hoe een regeeringslid in een schrijven naar Indië anderen zwart maakt, dan kan men er zeker van zijn, dat godsdiensthaat gezaaid zal worden tusschen burgers en kinderen van hetzelfde vaderland. Waar aan de groene tafel aan 't groene hout zoo gehandeld wordt, wat zal daar van het dorre hout te wachten zijn De eenheid van het volk gaat bij hem boven bevoordeeling van éénheid van een kerkgenootschap. Hij zal tegen deze wet stemmen. De heer L o h m a n meentdat deze wet een einde zal maken aan den schoolstrijdhaar doel is niet uitbreiding van het christelijk onderwijs. Aan scholen van ongeloovigen zal volgens deze wet ook subsidie gegeven moeten worden, natuur lijk zonder ondermijning der staatsinstellingen. De neutraliteit van den Staat blijft. Het is onjuist, te zeggen, dat hier eene confessioneele staatsschool in het leven geroepen wordt. Wil men het openbaar onderwijs verbeteren of hervormen, men wachte tot na de aanneming dezer wet. Deze wet bedoelt niet het leegpompen der openbare schoolmen wil het onderwijs verbeteren. Wat de rechtsgelijkheid betreft, de re geering heeft duidelijk verklaard wat zij daaronder verstaat en daarin steunt haar de rechterzijde. Bij de indie ning van dit ontwerp heeft men zich vrij algemeen gesteld op het standpunt, om een einde te maken aan den schoolstrijd. "Vindt men het wenschelijk, dat die strijd alles blijve beheer- schenmen stemme tegen het ontwerp. De heer Rutgers verlangde de verklaringdat na dit ontwerp de school strijd uit zou zijngoedmi's de overzijde en de Eerste Kamer verklaarden, dat zij harerzijds dit ontwerp aannemen. Deze wet zal bewerkendat de liberalen niet langer de chris telijke beginselen zullen ondermijnen en het onderwijs niet worde gestuurd in socialistische richting. De openb. school heeft reden van bestaan ter voorziening in leemten: de fout zit echter hierindat men de richting van het openbaar onderwijs tot de richting van Nederland wil maken. De open bare school is voor zijne partij onaannemelijk, omdat ze is de school der vrije gedachte in den verkeerden zin des woords. Met deze wet wordt de schoolstrijd van het staatkundig terrein afgevoerd. Over leerplicht kan men sprekenzonder de staat kunde er by te halen. Marnix (een zeer klein hoopje met eene zelfstandige meening) in het geheele land noggeene 1500 medestanders tellende, wil geheele opzijdestelling van het open baar onderwijsdoch dit wil de anti-revolutionaire partij niet. len slotte bestrijdt hij de bewering, dat door schoolgeldheffing het openbaar onderwijs kunstmatig ondermijnd zal worden en verklaart hijdat hij het zeer onbillijk zou vinden, door hooge schoolgeldheffing kinderen te brengen op christelijke scholen: ze moeten uit eigen begeerte daar komen. Het stelsel van het ontwerp geeft meer vrijheid dan het engelsche stelsel voor het bijzonder onderwysmet denzelfden waarborg minder ge- vaar voor onderdrukking en meerdere zekerheid voor goed onderwijs. Van ondermijning van het openbaar onderwijs is geen sprake. De linkerzijde moet het voorstel, zooals het daar ligt, aannemen of verwerpen, maar niet gaan vechten om meer te krijgen. Voortzetting den 27. 20 Augustus 1889. Afwezig de heer J. van Beusekom. Na opening, voorlezing en goedkeuring der notulen verzoekt de voorzitter de commissie tot onderzoek der rekeningen over 1888, hare bevinding mede te deelen. Bij monde van don heer Nobel stelt de commissie voor, die goed te keuren met dankzegging aan de verschillende admi- nistratiën voor het gebouien beheer. Zij beeft eeo paar opmerkingen te maken1°. dat de rekeningen alle sluiten met een goed batig saldowaarvan met genoegen kennis is genomen 2°. dat er een groot verschil bestaat in het verbruik van brandstofien in de verschillende scholen. Te Bargerbrug werd weder het meest verbruikthetgeen moet worden verklaard uit het soort kachels dat daar in de school is geplaatst. Ten einde echter eene zuivere berekening te kunnen makenacht de commissie het wenschelijkdat een staat worde opgemaakt van de kosten van brandstoften en het onderhoud der kachels in de vijf scholen gedu rende de laatste vijf jaren. Blijkt daaruit dat de kosten te Burgerbrug hooger zijn, dan zou aanschaffing van andere kachels aldaar in overweging kunnen wor den genomen. Bij het nazien der rekeningen van het armbestuur en het weeshuis is de wenschelijkheid uitgesproken, het onderhoud der gebouwen enz., vooral indien het van eenigen omvang isaan te besteden. De voorzitter dankt de commissie voor haren arbeid en het uitgebracht verslagwaarna met algemeene stemmen het voorstel tot goedkeuring wordt aange nomen en de rekeningen vastgesteld als volgtDie der armen-administratie in ontvang op 9879,38, in uitgaaf op f 8631,73met een batig saldo van f 1217,65; die van het weeshuis in ontvang op 4532,75)4, in uitgaaf op 3306,63)4 met een batig saldo van f 1226,12; die van de gemeente in ontvaDg op 3i467,31% in uitgaaf op f 30690,73met een batig slot van 2776,58%. Da voorzitter verklaart daarna dat aan het verzoek der commissie tot opmaking van eenen staat der kosten van verwarming in de verschillende scholen zal worden voldaan en sluitniets meer te behandelen zijnde, de vergadering. Bij de herstemming voor lid van den gemeenteraad te Sehagen is den 20 gekozen de heer C. Asjes met 111 stemmen tegen 39 op den heer P. Boekei Cz. Den 21 werd te Amsterdam de vierde jaar vergadering gehouden van de Vereeniging tot bestryding van knoeierijen in den boterhandel. By de opening der vergadering herinnerde de voorzitter de hejr J. Zijp Kz.dat het door de vereeniging voorgestelde doel ten deele bereikt wasnl. de tot Btand gekomen wet om het bedrog in den boterhandel tegen te gaan. Al voldoet deze wet niet aan alle eischen toch zal zij nuttig zijn om bedrog tegen te gaan. Deze vereeni ging wil geen bescherming en erkentdat er kunst boter bestaatdie een uitstekend surrogaat is en voor den mingegoeden mandie geene natuurboter kan koopen, zeer goed te gebruiden. Nu de wet er is, moet de vereeniging zooveel doenlijk baar doel geheel trachten te bereiken door elk bedrog in den boter handel te weren en zorgen dat kunstboter niet worde verkocht in den naam van natuurboter. Uit het verslag bleek dat het aantal leden 768 en bet aantal begunstigers 131 bedroeg. De rekening sloot met een voordeelig slot van f 310.77. De leden werden aangespoord zooveel mogelijk nieuwe leden te winnen, om de kas te stijven, daar men veel geld noodig heeft. Aan het bestuurdat 400 krediet gevraagd had werd een onbepaald krediet verleend om in overleg met de hoofden van politie in groote steden de hand te doen houden aan de tot stand ge komen wetom het bedrog in den boterhandel tegen te gaan en 200 beschikbaar gesteld om het onderzoek van monsters van boter-surrogaten te bevorderen. Het bestuur werd gemachtigd om bij den minister van ko loniën aan te dringen op het invoeren van gelijke be palingen in Nederl -Indië als nu in Nederland bestaan. De statuten werden met de voorgeschreven meerderheid gewijzigdter verkrijging dat aftredende bestuursleden herkiesbaar zijn deze wijziging geschiedde om de her kiezing der aftredende ledende heeren Zyp H. Halbertema en J Rinkes Borger als bewijs van er kenning hunner verdiensten mogelijk te maken. Bij kon. besluit van den 21 zijn de bepalingen vastgesteld voor de zevende algemeene tienjarige volks telling, ten doel hebbende de aanwijzing van allen, die te middernacht tusschen 31 Deo. 1889 en 1 Jan. 1890 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben, onverschillig of zij op dat tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn alsmede van hen diezonder werkelijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op dat tijdstip aldaar aanwezig zijn. Bij de volkstelling zal tevens een onderzoek ingesteld worden naar de beroepen der ingezetenen en naar het aantal blinden en doof stommen. Van de visschersvloot te Urk zijn in den storm van den 21 twee schuiten zeker vergaan, waarbij zeven per sonen zijn verdronken. Twee hunner waren gehuwd eene schuit werd bevaren door drie broeders. Vau de tien gestrande vaartuigen zijn 4 vlot gekregende overige zijn waarschijnlijk verloren. Den 21 des avonds zijn te Hillegom door eene windhoos, die vergezeld ging van een zwaren Blagregen, zes- vrij zware iepenboomen welke op eenigen afstand vaa, eikander op éénertj stonden, omvergeworpen. Den 22 is te N&arden een bij het militair hospi taal gelegen huis door den bliksem getroffen en afge brand. De Egmonder bom E. G. 16 is den 22 des morgens te NiOUWSdiep met gebroken groeten mik door den loodskotter No. 12 binnengesleept. Den 22 des avonds te 7. u. 35 mia. ia te Utrecht een stoker overreden door den treindie uit Arnhem aankwam. Den 22 is te Zaandam door het breken van den mast van een Achterschip, dat achter des Dam lag, aen schipper, die met zijn vaartuig in de nabijheid lag, zoodanig aan het hoofd getroffen, dat hij onmiddellijk daarna overleed. Den 23 des nachts is te Haarlem een tot werkplaats en winkel ingericht perceel aan de Bake- neasergracht van den cartonwerker Martens uitgebrand. De arr. rechtbank te Amsterdam beeft den 23 den engelschen kapitein David Black die terecht gestaan heeft ter zake van poging tot doodslag, ge pleegd op den matroos Hendrik Pool, vrijgesproken en zijne onmiddellijke invrijbeidsstelling gelast, daar zij het aan bem te la3te gelegde niet wettig en overtuigend bewezen achtte. Den 23 is aan de gruwelkamer van het Nederl. Panopticnm te Amsterdam eene nieuwe groep toe gevoegd, vooretellende de kwartjesvinders. Den 23 is op den spoorweg tusschen Haarlem en Halfweg met een avondtrein eea vet varken overreden; de trem bekwam geen letsel. Het varken was zoodanig verminktdat het niet als voedsel gebruikt mocht worden. De gemeenteraad van Egmond aan Zee heeft den 23 op daartoe gedaan verzoek aan den heer S. Boersma met ingang van den 1 Oct. a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openb. school. Bij kon. besluit van den 23 is aan den heer dr. J. A. Kortewegmet ingang vaa 15 Oct., eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks Universiteit te Groningen. Voor de verkiezing van een lid van den gemeen teraad van Amsterdam kwamen den 23 7233 van de ruim 19000 kiezerB op. Gekozen werd de candidaat der liberalen, de heer nit. J. W. Alting Mees, met 3678» st.: op den heer Paul Strater, katb., bovendien gesteund door da anti-revolutionairen ea de radicalen waren 3360 stemmen en op den sociaal-demccraat den heer- J. A, Eortnijn 155 stemmen uitgebracht. Den 23 en 24 zijn te Amsterdam twee vac de zestien voor de hoofdakte geëxamineerden geslaagd, namelijk L. C. Post te Haarlem en W. D. Niestadb te Beverwijk. De examens voor de hoofdakte te 's Gravenhage zijn den 24 afgeioopen. Van de 251 mann. en 22 vrouwel. candidaten, die opkwamen, trokken 44 mann. zich terng, slaagden 71 mann. en 11 vrouw, en werden afgewezen 136 mann. en 12 vrouw. Den 23 is te Utrecht voor de fransohe taal, lager onderwijs, o. a. geslaagd tnej. M. Melchior te Koedijk; den 24 de dames R. G. Prinsen Geerlings te Haar lem, G. VV. A. Pelt te Zaandam en J. M. Peere boom te Wormerveer. Uit het verslag der Vereeniging voor Lijkver branding over 1888 blijktdat het ledental daalde van 685 tot 672. De ontvangsten beliepen f 972,74 de uitgaven 754.88. De ontvangsten voor het fonds van lijkovens baliepen 2715.73 tegen/ 1778.90% in 1887; de buitengewone toenemiDg dezer ontvangsten is een gevolg van de stortingen die recht geven op verbran ding voor rekening der vereeniging. Het kapitaal van dat fonds was op 31 Dec. groot f 25600 nominaal 2% N. W. S. De minister van binnen!, zaken heeft aan den heer mr. J. L. Berns, archivaris in Friesland opge dragen een onderzoek in te stellen in de archieven te Dresden en Weenen naar uit het tijdperk der saksische hertogen dagteekeDende bescheiden welke belangrijk zijn voor de geschiedenis van Friesland. Den 29 is de inschrijving geopend op 2500 obli- gatiën, ieder groot 1000, eener 3% pet. leening van de Dainwatermaatschappij te Amsterdam tot den koers van 98% pet.; de leening is aflosbaar bij uitloting van 1890 tot 1940 met recht tot vroegere aflossing. Mej. T. Schollee te Hoorn is benoemd tot onderwijzeres aan de openb. school te Moerbeek, ge meente Nieuwe Niedorp. De Holl. Spoorwegmaatschappij heeft aan den gemeenteraad vau BeVörwij k medegedeeld dat zij geene termen heeft gevonden, om gedurende den winter een of meer der zomer-lokaaltreinen te laten loopen. De gemeenteraad van Beverwijk heeft afwijzend beschikt op een verzoek van de Duinwatermaatschappij om toestemming tot aansluiting van de gemeente Wor- mor aan het buizennet. Tot boofd-ingelanden voor het polderbestuur Sehagen zijn gekozen de heeren Sm. Stins en Jn. Govers in plaats van de heeren Jn. Borst en W. Frans, tot leden van het dagelijkaoh bestuur benoemd. Een groot aantal vereerders van wijlen den beer J. A. Alberdingk Tbijsn hebben het plan gevormd een gedenkteeken te doen plaatsen in bet buiswaarin bij leefde, werkte en stierf en een gedenkpenning te laten slaan ter herinnering aan dat feit. Inteekenhiljetten ter bereiking van dat doel worden rondgezonden. Tot kapelaan bij de r. k. gemeente te Assen- delft is benoemd de heer A. Vinkensteijn en bij die te Wormerveer de beer J. H. Stoopman; De kantonrechter te Zaandam heeft den 17 W. K,, slager aldaar 1° als houder van vee, waarbij verschijnselen van besmettelijke ziekte zich openbaarden, daarvan geen kennis te hebben gegeven aan den bur gemeester en 2° wegens het vervoeren van vee door besmettelijke ziekte aangetastveroordeeld tot twee geldboeten, eene van f 12 en eene van 40, of hechtenis

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2