«Stabg-lScrichtctt. KANTONGERECHT. Sctcgr&fischc fiemctiteu. Sclioolwetdebat. Markt- cu ficarsbcvicfitcn. Mej. M. Schroder, die voor de arr. rechtbank te Arnhem terecht heeft gestaan wegens diefstal van ef fecten van een tweetal dames te Yelp, bij wie zij als gezelschapsjuffrouw in betrekking was, is den 27 veroor deeld tot één jaar gevangenisstraf. Bij kon. besluit van den 7 zijn perceelen en per ceelsgedeelten in de gemeente Haarlemmermeer aangewezen welker onteigening noodig is ten behoeve van den vestingbouw, bij het maken van werken in den Haarlemmermeerpolder. Bij kon. besluit van den 17 is vastgesteld de algemeene maatregel van bestuur, bedoeld bij art. 17 van het wetboek van strafrecht, naar aanleiding van de nieuwe by art. 15 van dat wetboek gemaakte bepaling, dat de tot gevangenisstraf veroordeelde wanneer hij drie vierden van zijn straftijd en ten minste drie jaar in de gevangenis heeft doorgebracht voorwaardelijk in vrijheid kan worden gesteld. In de op den 23 te Arnhem gehouden vergade ring van den Baad van commissarissen der Nederland- sche Heidemaatschappij werd o. a. tot directeur der Maatschappij benoemd de heer L. B. Brantsthans werkzaam aan de boschbouwscbool te Miiaden bij Cassel, Hij zal met 15 September zijn betrekking aanvaarden en zich dan te Wageningen vestigen. Tevens werd aan den heer W. Bleijtot dusverre houtvester der Maat schappij, de titel verleend van adjunct-directeur. In pleats van den heer C. J. Sickess, die om gezondheidsredenen zich verplicht zag te bedanken en die tot Eere voorzitter benoemd werd werden gekozen tot voor zitter der Maatschappij, de heer A. J. Blijdenstein thans onder-voorzitter tot onder-voorzitter de beer Alph. van Ejjckevorselen tot lid van het dagelijkscb bestuur de beer W. Baton van Nagell. Bij kon. besluit van den 24 is voor het tijdvak van 1 Sept. 1889 tot en met 31 Aug. 1890, tot onder- eteuning in hunne studiën, van Rijkswege eene beurs van 800 toegekend aan a. J. W. Jenny Weyerman Jr., student in de facul teit der geneeskunde en N. Groen, student in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte beiden te Leiden: b. J. H. Schuurmans Stekhoven, student in de fa culteiten der geneeskunde en der wis- en natnurkuade en P. N. W. van Dam, student in de faculteit der wis- en uataurknnde, beiden te Utrecht, en c. mej. J C. Sprayt, student in de faculteit der geneeskunde, en J. Prak student in de faculteit der wis— en natuurkunde, beiden te Groningen. Den 24 werd in den gemeenteraad van SchagOD. door een der leden een woord van waardeering gesproken tot den heer C. de Pater, wethouder, die hij de periodieke aftreding als raadslid verklaard had niet meer in aan merking te willen komen op grond van zijnen 85jarigen leeftijd en toen de laatste zitting van den raad als lid bijwoonde. Tijdens de muziekuitvoering op den 25 in de Bui- ten-Societeit te Kampen is de volontair van Daalen vau de 4e comp. van het instructie bataljon, door de duisternis misleid, in eene sloot geraakt en verdronken. Den 25 des middags waren te Haastrecht twee zusters aan het stoeien om eene peer te bekomen, toen de oudste zich zoodanig met het mes, dat de jongste in handen had, verwondde, dat zij ernstig bloedde. Ge neeskundige hulp werd ingeroepen. Inmiddels liep de jongste, een meisje van rnim 16 jaar, don dijk op, en sprong uit vrees of uit wanhoop in den IJeel, waaruit zij ruim een uur later levenloos werd opgehaald. Den 25 is te Berchem (Noordbrabant) de bliksem in den toren van de r. b. kerk geslagen, juist toen de Hoogmis geëindigd was een begin van brand kon nog bijtijds worden gebluscht. Den 26 is een strooper te Tilburg met zijn ge weer in de struiken verward geraakt, ten gevolge waar van het schot afging en hem in den schouder trof; hij sleepte zich nog een honderd pas voort doch zakte daarna ineen. Zijn lijk werd een uur later gevonden. Bij de verkiezing van een lid der prov. Staten van Noordholland in het district Nieuwer-Amstel zijn den 26 2096 stemmen uitgebracht daarvan bekwam de heer P. J. Bsaymakera katb., 748, de heer Lede- boer (tot wiens niet-toelating besloten werd) lib. 710 en de heer van Ztjverden. a. r., 626 St.; alzoo herstemming tusschen twee eerstgenoemde heeren. Bij bon. besluit van den 26 is benoemd tot kan- lonrechter-plaatsvervanger in bet kanton Helder de heer C. M. Kooij burgemeester van Texel. Den 26 en 27 zijn te Amsterdam twee van de zestien voor de hoofdakte geëxamineerden geslaagd, L. W. G. Boeterink te St. Pankras en W. H. Schmelling te Utrecht. Den 27 des morgens te half zeven ontstond te Monnikendam brand in bet pakhuis voor spiritua liën van den heer H. Oostindie. Het hnis brandde bijna geheel af het aangrenzend gebouw werd door de brandweer behouden. Den 27 zijn te Delft aangevangen de examens voor de acht plaatsen voor den artilleriecursus en voor de 25 plaatsen voor den infanteriecursus te Haarlem daarvoor hebben zich aangemeld 67 en 65 candidaten. Den 27 is, vermoedelijk ten gevolge van broeiing, eene hooiklamp op de boerderij van den heer G. de Beurs, bewoond door den landman Zvraag, in het Koe gras onder de gemeente Helder verbrand. De ge bouwen bekwamen geene schade. Ten gevolge van hooibroei is den 27 geheel af gebrand de kapitale boerenplaats van A. de Wit Cz., staande op driehuizen, nabij de Oudesluis. Met uitzondering van het goud en zilver en de rijtuigen is de geheele inboedel verbrand. Een en ander was matig verzekerd. ^en 27 des nachts omstreeks 12 aren is de ma joor van den generalen staf Erogerdie voor eene nachtelijke oefening de spoorbrug van Kuilenburg zou overgaanwaartoe vergunning was verleend, geheel onverwacht in een open vak gevallen en in de uiter waarden te recht gekomen. Hij werd naar Utrecht vervoerd en zijn toestand is niet gevaarlijk. De brug was in herstelling en niet verlicht. Den 28 was de heer P. Verbruggen te Waddings veen voor f 73400 laagste in3chrjjver voor het maken van een magazijn voor berging van nat schietkatoen, wachterswoniDg, toegangsweg, oprit, steiger en verdere bijbehoorende werken in den GrOOten IJ polder en aan het Noordzeekanaal tegenover zijkanaal E. Den 28 heeft de heer Johan Schelleken» te Oir- scbot in gezonden staat zijn honderdsten verjaardag gevierd. Den 28 is te Utrecht overleden de heer jhr. mr. J. B. L. de Muralt, oudste wethouder. Den 28 is te Utrecht o. a. voor de fransche taal lager onderwijs geslaagd Mej. J, S. Schelt te Bever wijk. Aangenomen het beroep naar de chr. geref, ge meente te Wolvega door ds. A. de Geus te Mede al- blik. Aan den heer J. van Groenendael te Nieuwer- Amstel is gegund het bouwen eener r. k. kerk met teren sacristie pastorie kosterswoning enz. te Nes en Zwaluwenbunrt voor het parochiaal kerkbestuur van den H. ürbanus voor f 93715. Het turnfeest van het gewest Noordholland van het Ned. Gymn. Verbond had zaterdag den 24 te Schagen plaats. Het dorp was in feestdoscb. Aller- wege wapperden vlaggen. Na eene recht hartelijke be groeting in bet turnlokaal trok men naar het feestterrein om met den driekamp te beginnen, bestaande in: wedloop, steenstooter. en polsspringen, waaraan 10 vereenigingen deelnamen. De strijd was moeiehjk onder de ongunstige omstandigheden, gevolg van het slechte weder, waarom dan ook de jury besloot niet vast te houden aan een minimum aantal punten, doch de prijzen naar het be haalde aantal punten te verdoelen. De uitslag was; H. Piumer 2554 p. Amsterdam, eerste prijs; B. v. Hengel, J. v. Heemstede Obelt, Amster dam, ieder 12% p 2e prijs; J, G. Martin, Haarlem. K. Willig, Beemster, K. Muller, W. H. Somer, E. E. BaatnsdonfcAmsterdam, ieder 12 p.3e prijs C. J. Boos, Amsterdam 11% p. 4e prijs; W. C. Broekmeijer, Haarlem, H. C. Beuter, Amsterdam, 11 p. 5e prijs. Des avonds fakkeloptocht en offiaieele ontvangst ten raadhuize, waarna een feestelijk samenzijn volgde, waarbij het aan hartelijke, soms zeer kernachtige woorden uien ontbrak. Groote geestdrift wekte o.a. de heer A. W. v. Kluive voorzitter der feestcommissie, met zijne toe spraak tot opening der samenkomst. Den volgenden dag was het een verrukkelijke dag. 12 Uur optocht naar het feestterrein, grooce uitvoe ring der vrije- en orde-oefeningenoefeningen aan toestellen en groepoefeningen. Behalve het bestuur van het gewest N.-Holland van het Ned. Gymnastiek Verbond waren vele andere au toriteiten aanwezig, onder welke o. a. de heer Fr. Lieftincblid der Tweede Kamer. De uitvoering liepdank zij de uitstekende voorbe reiding en leiding van den heer J. A. v. d. Boom uit Amsterdam, praebtig van stapel, en aan het diner is menig hartelijk woord gesproken om lucht te geven aan het gevoel van dankbaarheid voor een zoo gun— stigen afloop van het feest. By kon. besluit van den 27 is benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen alhier de heer mr. P. J. Paets thans iu gelijke betrekking te Doesburg. Wie dinsdag- en woensdagavond het lokaal Har monie bezocht, zal zich zeker zjjn bezoek niet hebben betreurd. De heeren KreuknietBlaaser en Bigot hebben rekening gehouden met den geest, die gewoon lijk met de kermis over de menschen vaardig wordt en aardige prettige stukken gekozen die de aanwe zigen hoogst aangenaam bezig honden. Het spel is los en vlug wij noemen slechts mej. Poolman zoodat wij met groot genoegen de voorstellingen bijwoonden. Wie zich een avond amuseeren wil, dien kunnen wij aanraden daarheen te gaan, Een van de verrassendste zabeD die het lokaal Diligentia aanbiedt, is het optreden van Miss Ella Kennedy en mr. HugoLorenz. Ge noemde juffrouw laat zich, op het tooneel, een zakdoek voor de oogen binden en noemt dan zonder aarzelen en vergissen de namen der voorwerpen die de heer Lorenz in grooten getale te midden van het publiek in de zaalmet den vinger aanraakt. Zelfs noemt zij jaartallen op munten figuren op horloges het aantal sigaren in een kokercijfers op een bord geplaatst enz. enz. Al begrijpt de bezoeker dat er hier niets bovennatuurlijks in het spei is, de groote gevatheid waarvan beiden hierbij blijk geven, maken hunne proe ven van „mnemotechniek" hoogst merkwaardig. Al was het alleen om dit nummer, dan zou Diligentia door den kermisbezoeker niet mogen worden overgeslagen. Trouwensde ondernemer heeft reeds den toegangs prijs van 25 tot 50 cents moeten verhoogen wegens den grooten toevloed. Het Café Central heeft in Hartmans Trio een aaDgename afleiding voor den bezoeker. Het circus Oscar Carré blijft voor velen eene groote aantrekkingskracht behouden. Trouwens, er wordt voor voldoende afwisseling goed gezorgd. De kleine Bosa Adams trad dinsdag hier voor het eerst op. Het springen gaat haar gemakkelijk en bevallig af; zij maakt den indruk, eene goede rijdster en gymnaste te zijn. Van de jonge kunstkraohten leerden wij ook kennen de kleine Mathilda Benz, bet jongste lid dier zeldzaam begaafde familie. Hare pirouettes en salto- mortales te paard waren inderdaad buitengewoon zij streeft hare oudere zuster naar de kroon. De heer Oscar Carré stelde achtereenvolgens voor: Bob-Boy, den prachtigen bruinen oost-pruisiechen hengat, in de hoogeschool door hem geredende in vrijheid gedresseerde 10 trakhener hengsten, die, als altijd, warme blijken van bewondering oogsttenLiver pool, te recht: „de koning aller springpaarden" genoemd, verbazingwekkend in zijn krachtigen, fraaien sprong; Mabmoud, den lieveling van zijn meester en van het pnbliek, het troetelkind, dat als een bond den heer Carré achterna loopt, waarmee deze doet wat hij wil, alsof het een makke hnishond is, waaraan ook ditmaal onver deelde bijval ten deel viel; Szabernick II, naar de meaning van vele vakkundigen, een der schoonste paarden uit deu stal van dit circus, zoo niet het schoonste, voortreffelijk door hem in de hoogeschool gereden. De arabische volbloed sehimmelheng3t Troubadour werd woensdag door de directrice, mevrouw Am alia Carré, met groote bevalligheid gereden, waaraan het publiek gaarne door levendige toejuichting tol betaalde. Hare beide jongere zoons, A 1 b e r t en Adolf Carré, gaven met de beide springpaarden Ealstaff en Almansor, verschillende proeven hunner bekwaamheid in het rijden. Vooral de oudste, Albert, zit uitmuntend te paard. De jongste reed met 8 ponny's de Konink lijke Nederlandsehe Post. August de Domme, de heer Jacques Schuiten voerder, gaf eene zeer komische rijscène, waarby hij met zijne „grootmoeder" door den circus reed en opnieuw kon doen zien, hoe ongeioofelijk vast bij te paard staat. Hij schijnt er niet te kunnen afvallen. Vun den clown E u g n e zagen wij een paar aller- kluchtigste entrós's. Bij hetgeen hij laat zien, neemt hij het „Excelsior", schijnt 't, in acht. Grappiger dan woensdagavond zagen wij hem ten minste deze week nog niet. Met zijn „Moor van Venetie" won hy de sympathie van ieder, die zich gaarne eens tot een gullen lachbui dwingen laat. Op bijzonder verzoek was op bet avondprogramma van woensdag gebracht: „de wereldberoemde Weener Dames kapel", waarbij de heer Benz de hoofdrol speelde. Het nummer te voren was het berijden van Szabernick II, door den heer Carré. Herhaaldelijk reeds bad een bezoeker van den eersten rang zijne bewondering voor dit rijden luide te kennen gegeven en na afloop daarvan wilde hij den directeur persoonlijk zijne hulde brengeü. Hij speelde zijn rol zoo voortreffelijk, dat verreweg de meeste aanwezigen er de dupe yan werden en meenden met iemand te doen te hebben, die op ongewecschte wijze de voorstelling stoorde. Het was eene hoogst geestige persifflage op de bewegelijkheid en rumoerigheid van den bekenden orchest-directeur Ullmanudie nooit beter zijne functie vervulde, dan wanneer bij flink aan Bacchus geofferd had. Eenmaal in het circus gekomen, kreeg hij spoedig verlof' om het publiek te doen ben nis maken met zijne kapel van 4 damea, Den heeren, die zich voor deze rol leenden de eer van zich zeer goed van hunne moeilijke taak te hebben gekweten. Hun spel was mede uitmuntend. Zeer sierlijk en keurig uitgevoerd was de qua drille, op den 28. De 4 dames en 4 heeren, onder welke eerste wij o.a. mevrouw Babe opmerkten, die, in de Mikado reeds, ais Yoem-Yoem, van hare talenten, als danseresse vooral, blijk gaf, ea de na ook bewees, eene uitmuntende rijdster te zijn. Zitting van 16 Augustus 188 9. G. W., in de rijkswerkinrichting te Hoornopenbare dron kenschap bij herhaling8 dagen hecht, en plaatsing in eene rijkswerkinrichting voor den tijd van zes maanden. Zitting van 23 Augustus 1889. J. G., Ommerschans, spoorwegwetovertreding, 1 3 boete of 1 dag hecht. E. 8., Amsterdamvisscherijwetovertredingt 0,50 boete of 1 dag hecht. P. S. Lz., T. K., A. S. Jz., Uitgeest, het na gezetten tijd vertoeven in eene tapperij aldaar, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. H. K., Uitgeestaldaarna gezetten tijd openhouden van zijne tapperijf 3 boete of 1 dag hecht. W. B., Alkmaar, slraatschenderij, t 0,50 boete of 1 dag hecht. A. G., Veenhuizen, C. A. de B., W. H. 8., J. G. K,, C. S., Alkmaar, J. S., Bergen, J. M., zonder vaste woonplaats, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. K., Uitgeest, als boven, f 1 boete of 1 dag hecht. C. S., Egmondermeerals boven, tweemaal gepleegd, 2 boeten van 1 of 1 dag hecht, voor elke boete. E. W. Ez., Egmond aan Zee, strooperij3 dagen gev. J. G. Az., L. G. Az., H. VV. Jz, R. G. Ez., Egmond aan Zee, zoeken naar faisanteieren, ieder J boete of 1 dag hecut. W. W-, Alkmaaropenbare dronkenschap bij herhaling vrijgesproken. P. IJ. T., Alkmaar, K. R., Rijp, als boven, ieder 3 dagen heelt. G. W„ C. M., Alkmaar, rijden met een hondenkar, ieder t 1 boete of 1 dag hecht. A. L., Heer Hugowaard nachtelijk burengerucht, f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. B. en A. B. Az., Alkmaar, het door honden laten trek ken van een last, welke kennelijk hunne krachten te boven ging, ieder t 3 boete of 1 dag hecht. B U R G E RL IJ K E STAND. GEBOREN. 28 Aug. Abraham, Z. van Lourens Admiraal en Marijfje Elisabeth Schoonewil. Geertruida MargarethaL>. van Jacob Dolleman en Rinske Harder. 29 Jacobus Nicolaas, Z. van Bernardus Kaandorp en Wilhelmina Koppedraijer. OVERLEDEN. 28 Aug. Johan Hendrik, Z. van Hendrik Botter en Rebekka Porck10 w. '8 GRAVEXHAGE 2» Aug;. Tweede Kameb. De heer Tak betoogde dat de schoolstrijd niet zal eindigen, maar overbrengen in de gemeenten en bet staatsgezag za! ondermijnen. De heer Schaapman ziet in erkenning van gelijkheid van het recht der vrije school in dit ontwerp, de oplossing van den politieken strijd en den waarborg van volks eenheid. De heer Har tog h vroeg geruststellende verklaringen omtrent de financieele gevolgen en eischte handhaving der staatsschool. De heer van Houten bield vol dat het subsidiestelsel in strijd is met het vrijheidsbeginsel. De heer Lobman verklaarde nog maals, dat dit ontwerp juist de groote grief der rechts ongelijkheid zal doen vervallen. De heer Mutsaers verdedigde het ontwerp in het algemeen belang. Ook in Noordbrabaot en Limburg. Londen 26 Aug. Aangevoerd 2300 Runderen 2.4-5.2, 10000 Schapen en Lammeren 3.9-6.6310 Kalveren 3.9-5.8.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3