No. 04*. Een en Negentigste Jaargang. i880. Burgeravondschool. Maandag 2 September 1889. TWEEDE BLAD. ZONDAG 1 SEPTEMBER. vergaderTmg van den raad der gemeente ALKMAAR, op DINSDAG 3 September 1889, GROOTE Paardenmarkt (©fóseiêel (Bebeelte. (e ALklMHK, j&tiitgalaub. FRANKRIJK. Den 27 is in het cirqne Fernando te Parijs eene groote bijeenkomst van boulangisten gehouden, waaraan ongeveer 5000 perionen deelnamen. Er beersehte groote geestdrift en de heeren Laguerre en Laisant vielen de regeering heftig aan. Buiten het Cirque heerschte een onbeschrijfelijk leven de politie agenten moesten van hunne wapenen gebruik maken tegen de menigtedie met steenen wierp. BULGARIJE. De regeering maakt zich ongerust over de militaire toerustingen van Servie en heeft aan de Porte medegedeeld, dat zy, mochten de berichten omtrent de oorlogzuchtige stemming in Servië bevestigd worden, genoodzaakt zon zijn de strijdmacht van Bulgarije mobiel te verklaren om niet door de omstandigheden verrast te worden. ftittnealattb. STAÏEN-GENERAAL. Tweede Kamer. HKMAARSCHE COURANT. M des Namiddags te 123/4 una. TE BEHANDELEN PUNTEN: Beëediging der herkozen raadsleden, de heeren B. Preijer A. Uoede Hz., H. J. Bruinvis, A. Conijn Az. en P. Rentmeester. Benoemingen welke ten gevolge van de periodieke aftreding van genoemde leden noodzakelijk zijn geworden, namelijk van a een wethouder, in plaats van den heer H. J. Bruinvis; b. ambtenaar van den burgerlijken stand, in plaats van den heer H. J. Bruinvis; c. lid der vaste commissie voor de strafverordeningen in plaats van den heer B. Preijer; d. twee leden der vaste commissie van linanciën, in plaats van de heeren B. Preijer en A. Goede 1 z.; e. drie leden der vaste commissie van bijstand voor de plant soenen in plaats van de heeren B. Preijer, A. Goede Dz. en P. Rentmeester; een lid der bij raadsbesluit van 30 Hei 1888 benoemde com missie voor het tarief voor het gebruik van duinwater, in plaats van den heer A. Conijn Az.; ff. twee leden der bij raadsbesluit van 24 October 1888 No 4 benoemde commissie voor het voorstel tot stichting eener tweede openbare school voor onvermogendenin plaats van de heeren B. Preijer en H. J. Bruinvis Trekking der sectiën voor het onderzoek der gemeente-be grooting voor 1890. Van Burgemeester en Wethouders. Nader rapport omtrent de verordening tot heffing van markt- geld op de kleine kaas- en botermarkt. Rapport op bet verzoek on» voortaan op Zondag geene ker misvermakelijkheden meer te houden. Rapport omtrent het door den heer Kraakman in overweging gegeven denkbeeld, om bet kohier der inkomsten-belasting alleen voor de raadsleden te laten drukken. Rapport van de vaste commissie voor de strafverordeningen omtrent de instructie van den havenmeester. Rapport der vaste commissie van financiën omtrent eenige bezwaarschriften tegen aanslagen in de inkomsten-belasting te behandelen in zitting met gesloten deuren. Namens den Vooezittee van den Raad, De Secretaris, N IJ li O I. T VAK DEK VEE M. De ondergeteekende zal voor het inschrijven van leerlingen voor den cursus 18891890, zitting houden uitsluitend op MAANDAG, 2 Sep tember a.s., des avonds ten 7 uur, in het gebouw der BurgeravondschoolDoelenstraathoek Gedempte Nieuwesloot. De Directeur der B. A. 8., Dr. H. W. WAALEWIJN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn: verzonden gedurende de le helft der maand Augustus 1889 Ch. A. Jansen, J. Hoogeveen, Amsterdam; C. Mooi, Be verwijk; P. Schansema, Holwierde; A. Roelants, Utrecht, H. B. van der Kampf. Yan Egmondaan Zee: W. JBelleman Amsterdam. Ide/nidem. Van Petten: T. E. J. van de Wande, Nieuwediep. Van Zuidscharwoude: H. Smit, Amsterdam. B riefkaarten: M. A. Waarders, Amsterdam. BELGIE. Do heer Dutoitminister van onder wijs in de Transvaal, die sedert eenigen tijd in Belgie vertoeftheeft aan een maaltijd te Antwerpen den wenscb geuit, dat Vlamingen naar de Transvaal mochten komen om er het flollandsche element te versterken welke versterking bij tegenover de vermeerdering der engelsohe bevolking zeer wenscbelijk aebtte. Hij hoopte, dat er zoowel in Belgie als in de Transvaal eommissiën zonden worden opgericht om die landverhuizing te be vorderen. Het groote en fraaie krankzinnigengesticht te Leuven is den 28 afgebrand. Verscheidene schilderijen 'en voorwerpen van waarde welke in de kerk der inrich ting aanwezig waren, konden gered worden. Vau de 200 bewoners werden aanvankelijk twee vermist, die later terecht gekomen zijn. DENEMARKEN. De Keizer en de Keizerin van Rusland kwamen den 29 des namiddags te half vier te Kopenhagen aan wal. Zij werden door de leden van bet koninklijk buis ontvangen en reden door de rijk getooide stad naar het spoorwegstation, om weldra verder naar Fredensborg te vertrekkeD. Generaal Bonlanger heeft tot de kiezers van het departement der Seine een nieuw manifest uitgevaardigd ter aanbeveling van de candidaten die te Parijs voor hem zullen optreden. Hij herhaalt, dat hij de Kamer en den Senaat wegjagen en vervangen wil door ééüB consti tuante, wier leden gekozen worden door heb algemeen stemrecht. Hij treedt zelf op in het achttiende arrondis sement dat van Montmartre; in Belleville treedt Ro- chefort op. Id eene vergadering van den ministerraad van den 28 zijn de algemeene verkiezingen vastgesteld op den 22 September. De heer Loekroy hield te Perpiguan eene redevoe ring waarin bij den tegen woordigen staatkundigen toestand van Frankrijk uitvoerig behandelde. Volgens hem moet men nu niet de vraag stellen voor of tegen BoulaDger, want de onderdrukking van het Boulangisme is geen program. Het program, dat men moet steunen, zij in de eerste plaats grondwetsherzieningbelasting hervorming en scheiding van kerk en staat. Er is een manifest van den graaf van Parijs ver schenen waarin gezegd wordtdat de beslissende worsteling aangevangen is en dat thans het gezag moet worden ontrukt aan de partijwelke de republiek in gevaar gebracht en de dierbaarste vrijheden geschonden beeft. In dat stuk komt verder het volgende voor. De consarvatieven en vooral de voorstanders der monarchie moeten bet bewijs van eendracht geven overal waar zij banne candidaten hebben gesteld moeten die krachtig worden gesteund. Doch zij moeten daarom hen niet als vijanden behandelendie dezelfde tegenstanders bestrijden. De republikeinsche partij schrapte in 1884 uit de grondwet de bepaling dat in de toekomst eene nieuwe herziening werd voorbehouden. Het doel moet nu zijn om een stelsel te doen zegevierenwaardoor aan het land de vrede op godsdienstig gebied wordt hergeven en de instellingen krachtig en sterk worden gemaakt. Hy meent, dat de rechtgeaarde katholieken niet zullen aarzelen in hunne keuze, want dat geen regeeringsvorm giootere waarborgen kan geven dan de monarchie. Ook de keizersgezindenwier beginselen hjj eerbiedigt en die huDne herinneringen niet kunnen verloochenen zullen niet weigeren de monarchie te ondersteunenwacneer het blijktdat zij alleen heil kan aanbrengen De republikeinende eerlijke con servatieven zullen evenmin een regeeringsvorm blijven verdedigenwelke door z'jne eigene uitkomsten ver oordeeld is. ENGELAND. De verwachting, dat de dokwerkers het werk spoedig zouden hervatten is niet verwezen lijkt. De steenkolen arbeiders, ten getale van ongeveer 11000, hervatten den 29 des morgens wel het wera. De prijs der steenkolen was in twee dagen tijds reeds be klommen vau ƒ10 80 tot ƒ21 per ton. De dokbestu- ren weigerden den 29 bepaald, het loon te verhoogen van vijf op zes stuivers per uur; in de overige, hun gestelde voorwaarden, o. a. de afschaffing van het aannemers-stel eel, stemden zij toe. Zij beweerden, dat de geldelijke toestand hunner ondernemingen die verhooging niet toeliet. Den 30 werd de toestand te Londen weder ernstiger, daar 60000 matrozen en stokers mede voor stelden het werk te staken. Kardinaal Manning en de plaatsvervangende lord-mayor van Londen hadden dien dag een onderhoud met de dokbesturen over de werk staking, ten einde te trachten eene schikking te bewerken. Den 30 is het parlement met eene troonrede gesloten, waarin gezegd wordt, dat de betrekkingen tusschen Engeland en andere mogendheden zeer hartelijk zijn. Sedert het begin der zitting heeft de koningin de hoop op handhaving van den europeeschen vrede, die zij toen uitsprak, niet zien verminderen. De eenige uitzondering op den vredelievenden loop der gebeurtenissen was de poging van de aanhangers van den Mahdi om de zui delijke grenzen van Egypte binnen te dringen, maar deze poging werd met goed gevolg verijdeld. Yoorts wordt gesproken van de overeenkomst betref fende Samoa, die slechts wacht op de bekrachtiging door den amerikaanschen Senaat. Op raad der koningin heeft de koning van België zich bereid verklaard tegen het najaar de enropeesche staten te Brussel bijeen te roepen, om te beraadslagen over den slavenhandel te land en ter zee en over het vinden van de middelen om dezen te verhinderen of althans de rampen van dezen mensohenhundel te ver zachten. Met Frankrijk is eene overeenkomst gesloten tot regeling der geschillen betreffende de grenzen der be zittingen van beide landen in West-Afrika. Ook kwam eene nieuwe overeenkomst betreffende de posterijen en den telegraaf tot stand met Frankrijk en Duitsohland. Het parlement stond de kredieten toe, welke gevraagd waren tot uitbreiding der vloot. De burgers zullen daardoor in staat worden gesteld hunne nyverheids- ondernemingen in andere landen met de grootste ge rustheid voort te zotten. Daarna wordt gewaagd van den vooruitgang van handel en landbouw, die gepaard is gegaan met de gaandeweg onderdrukte ongeregeldheden in Ierland, en ten slotte betuigt de koningin hare tevredenheid over de sporen van vermeerderde welvaart en vooruitgang, welke overal zijn waar te nemen. RUSLAND. Da Staatscourant doelde mede dat de Keizer en de Keizerin met den kroonprins en de overige kinderen den 26 des avonds om 6 nar naar Kopenhagen vertrokken waren. Generaal Monseibevelhebber der grenadiersis benoemd tot bevelhebber der garde en generaal Ignatieff tot gonvernenr-generaal van Kieuw. SERV1E. Op dringend verzoek van den minister van oorlog heeft de minister van openbare werken last gegeven om onmiddellijk maatregelen te nemen in de spoorwegstations voor belangrijke militaire transporten. In weerwil van de officieele tegenspraak blijft er eene groote werkzaamheid heersohen in het aanschaffen van paarden en voertuigen voor militair gebruik, Nadat de minister van binnenl. zaken den 28 gesproken had, beklaagde de heer van der Kaay zich dat hij noch van den ministernoch van de rechterzijde bepaald antwoord had bekomen op bepaalde vragen, door hem gedaan. Hij zette daarop uiteenhoe er, wanneer een wetsvoorstel beoordeeld moet wordengeen sprake kan zijn van een vergelijk of com promis. Men moest wel degelijk nagaan en weten, waartoe men zich verbond bij aanneming van dit ontwerpwant naar zijne meening verbond hij zich in beginsel onmiddellijk en zeer stellig tot meer dan het ontwerp inhield. Hoe hij stemmen zou, hing ai' van de uitkomsten der verdere beraadslaging. He heer Borgesius wees er opdat de minister ten aanzien van het beeindigen van den schoolstrijd veel meer gereserveerd gesproken had dan bij de schriftelijke gedachten- wisseling. Met genoegen had hij overigens geboorddat de regeering bevrediging wilde en dat zij juist" daarom ernstig overwegen zou, of dat doel bevorderd kon worden, wanneer de linkerzijde bij de behandeling voorstellen tot wijziging indiende. Hij hoopte, dat de minister alsnog de geheele verpiictite school geldheffing in art. 46 zou prijs gevendaar dit artikel in de toekomstniet alleen in de Kamersmaar bijna in alle ge meenten een bron van twisten en oneenigheden zou worden. Uitvoerig toonde hij dit aan. In de tweede plaats betreurde hij dat de minister leerplicht in dit ontwerp niet wilde op nemen en dat des ministers bezwaren hoofdzakelijk aangevoerd waren op gezag van soeiaal-demoeraten, die nog meer wensch- ten. Hij kwam verder op tegen de bewering des ministers dat hel schoolverzuim niet zoo erg zou zijn. Ook de verkla ringen omtrent artikel 24 en de kostenregeling kwamen hem onvoldoende voor. Hij was geneigd om subsidie" aan de bijzon dere school te gevenmaar dan moesten voordeelen ten bate van het onderwijs daar tegenover staan en verschillende artike len in het ontwerp gewijzigd worden. Leerplicht mag daarin niet ontbreken. He heer Rutgers van Rozenburg meendedat de minister zijne rede even goed vóór de opening der beraad slaging had kunnen uitspreken. Hij zette uiteen, boe de hoofd vraag voor hemzal het vrede zijn of oorlog volstrekt niet door de hoofdleiders beantwoord was in den zin van vrede. Hij blijft bezwaar zien in den grondslag van dit ontwerp, zoolang de minister niet meer uitdrukkelijk terugneemt en verlaat het eens vooropgestelde beginsel van rechtsgelijkheid. Verder zet hy nader zijne bezwaren uiteen tegen de verplichte schooigeld- helfingtegen het achterwege blijven van leerplicht en tegen de onvoldoende richting van het ontwerp voor de groote steden. Hen 29 verklaarde de heer Tak van Poortvliet zich tegen het ontwerphij was van oordeeldat de staat door het verleenen van subsidie aan de bijzondere school geene concurrentie tegen zich zeiven in het leven moest roepen waardoor in elke gemeente een verbitterende strijd zou worden gevoerd. Hij noemde het geneesmiddel erger dan de kwaal. He eenige nieuwe spreker in die zitting was de heer Mutsaers, die alleen opkwam tegen de meening, dat men aan de rechter zijde den uitdrukkelijken last zou hebben om te zwijgen. Het stilzwijgen toonde alleen aandat men met de sprekers der rechterzijde instemde en de beraadslaging niet rekken wilde. Overigens was de geheele zitting gewijd aan nadere uiteen zetting of verduidelijking der door de verschillende sprekers in de vorige dagen ontwikkelde gevoelens Ook de minister van binnenl. zaken voerde nog het woord. Hij bield vol, dat van deze regeering geene voorstellen betreffende regeling van bet lager onderwijs meer te verwachten waren; wellicht zullen er wetten komen tot wijziging van het "schooltoezicht enz., maar niet betreffende de hoofdzaak. Hij bleef deze wet wel in staat achten om een einde aan den schoolstrijd te maken. Bij art. 45 zou hij het punt der kosten besprekendaaro n was de minister van financiën ook niet tegenwoordig. He regeering had sedert het eersie ontwerp reeds veel toegestaan en gewijzigd. Waar waarborgen in strijd kouden komen met de vrijheid der bijzondere school, zou de regeering zich streng verzetten, (oravo s rechts). He algemeene beraadslaging liep af. Hen 30 ving de beraadslaging aan over art. 1 van het ont werp. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten elk der voorgedragen wijzigingen der schoolwet in art. 1 afzonderlijk te behandelen met de daarop ingediende amendementenom aan het slot het hoold van art. 1 te behandelen en daarna over dat artikel in zijn geheel te stemmen. Alzoo kwam in behandeling art. 2 der wet (leervakken) waarin door de regeering opgenomen is onder de verplichte vakken vrije en orde-oeteningen der gymnastiek. He heeren Borge sius, Eabius, Hartogh, Kerdijk en Vermeu- 1 e n stelden voor, de beginselen der vormleer als verplicht vak te doen vervallenen daarentegen een vak op te nemen de eerste oefeningen, van het handteekenen. Laatstgenoemd amendement wordt bestreden door de heeren Heemskerk en Roëil en ver dedigd door de voorstellers. He beer Z a a ij e r verklaarde niet tegen te zullen stemmen maar verdedigde het goed recht der vormleer. He heer Roëll was in beginsel niet tegen het amendementmaar zou tegen stemmen, omdat hij de gevolgen niet kon overzien He heer W. van Uedem bestreed het gevoelen van de heer Heems kerk dat het onderwijs in teekenen evenals dat in vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek eene illusie zou zijn. Er zal uatuuriijk, evenals in liuitschland, een leiddraad moeten worden gemaakt. He heer I a b i u s meendedat de beginselen van het teekenonderwijs op de lagere school ten platten lande zeer goed ingevoerd konden worden: dat was mogelijk, dank zij

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5