Bliksemafleiders Allerlei. den teekenoefeningen van Molkenboer. Tc Delft werkte het op de bijzondere school zeer goed. De minister zag geen be zwaar in het doen vervangen der vormleer door handteekenen. Men zou natuurlijk teg-n overdrijving moeten waken. Het best zou hem toeschijnen de geschiktheid voor het onderwijs in dat vak in het examen van onderwijzer op te nemen. Dan konden alle onderwijzers in hunne eigen klasse daarin les geven. Met 81 tegen 9 steramen van de heeren Okma. Seret, de Vries, Heemskerk, van Kerkwijk, Reekers, van den Borch, van Delden en Roëll werd het amendement aangenomen. Art. 2 wordt goedgekeurd. Art. 3 werd na eene korte toe lichting aangenomen. Bij art. 8, voorwaarden waaronder kweekelingen in school kunnen worden toegelatennam de minister een amendement van de heeren de Beaufort, Kerdijk en Sanders over dat het hoofd der school van de toelating als kweekeling niet terstond, zooals in het ontwerp staat, maar minstens drie dagen te voren aan den arr. schoolopziener kennis moet geven. De minister verklaarde zich bereid in eene volgende zitting een gewijzigd artikel voor te dragen tot regeling der kwestie van onderwijzers die als kweekelingen dienst kunnen doen, naar aanleiding van een door den heer Bool voorgesteld amendement. De beraadslaging over de schoolwet werd toen geschorst voor eenige mededeelingen. De heer de Beaufort verklaarde als voorzitter der commis sie voor de stenografie, dat het verslag dezer zitting niet zater dagavond maar eerst maandagavond kon worden rondgedeeld, daar wegens den nationalen feestdag de nationale drukkerij den 31 de nationale woorden niet kon drukken. De hter Clercx wees er op, dat burgemeesters en raads leden den 3 September niet hier konden zijnwegens de toe lating der nieuwe raadsleden en het doen van benoemingen. Hij stelde dus voor, dien dag niet te vergaderen. De voorzitter en de heer W. van üedem bestreden dit voorstel, dat verworpen werd met 61 tegen 25 stemmen. Na de hervatting der beraadslaging over het wetsontwerp nam de minister het amendement op art. 8 van den heer Bool over, waarna het art. goedgekeurd werd, evenals art. 9. Daarna ving de beraadslaging aan over art. 12welke niet afliep. Hierop wordt terug gekomen. Stadhuis te Woerden. De regeering heeft 9000 aangevraagd voor het herstel van het oude stadhuis te Woerden. Wegens eene den 31 Januari a.s. afloopende huur is er behoefte aan een nieuw post- en telegraafkantoor. Wanneer voor dezen dienst het aan het Rijk toebehoorend kantongerecht ingeruimd en het monumenteele raadhuis ter beschik king van bet kantongerecht gesteld wordtworden de kosten voor aankoop of stichting van een nieuw post- en telegraafkantoor uitgespaard, Y66: 31 Januari moet derhalve het herstel van het monument zoo ver gevorderd zijn, dat daardoor geene belemmering ontstaat voor het gebruik dat van dit gedenkteeken gemaakt kan worden. Tot voltooiing van dit werk zal nog ongeveer 3000 noodig zijn. Volkstelling. De regeering heeft bij een ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1889 eene verhooging van f 55,000 voorgesteld voor het noodige materieel der volkstelling. Zij wenscht nl. in afwijking van de vroeger gebezigde wijze ven tellen gebruik te maken van individueele telkaarten. Dit stelsel heeft deze voordeelen dat bet hoofd van een gezin voor elk lid van dat gezin eene kaart moetende invullen er eerder toe geleid wordt, elke vraag voor elk nauwgezet te beantwoorden en dus meer waarborg bestaat voor nauwgezetheid bij het opmaken der uitkomsten. Door kaarten van verschillende kleur te nemen b. v. voor mannen en vrouwen en voor tijdelijk aan wezigen voorkomt men de onnauwkeurighedendie samengaan met eene ruime toepassing van het pointeering- stelsel dat met de vroeger gebruikte gezinsbiljetten moet gevolgd wordenen met het overschrijven van de tijdelijk aanwezigen op de „cartes de dépouillement", dat noodig ie om de opgaven betreflende de tijdelijk aanwezigen te zenden naar de gemeenten, tot welker bevolking zy behooren. Ook wenscht men bij de volks telling gegevens te verzamelen voor eene beroepsstatis tiek zooals reeds ten vorigen jare overwogen werd. In het bijzonder is het voor het welslagen van de beoogde beroepstellingwaarvoor bij b6t depouillement schifting in vele rubrieken (aard der beroepen positie in het beroepleeftijdsklassen enz.) noodig isvan groot belang individueele telkaarten te gebruiken. Den 28 is de boekhouder der firma W., wier meel fabriek in de vorige week afbrandde, in vrijheid gesteld tegen den heer W., mede-eigenaar dier fabriek, die in hechtenis blijft, is rechtsingang verleend. Bij de te Groningen op den 28, den 217 ge denkdag van Groningen's ontzet in 1672, gehouden harddraverij is de prijs van f 400 gewonnen door Dibbels van den heer K. Bierma te Oude Biltzij)die van 200 door YVilhelmina van den heer G. Barendrecht te Barendrecht en die van f 100 door Koningin van den heer D. J, Florijn te Amsterdam. Den 28 en 29 is te Leeuwarden o. a. voor de hoofdakte geslaagd J. Mulder te Haarlem. Den 28 en 29 zijn te Amsterdam drie van de 15 voor de hoofdakte geëxamineerden geslaagd name lijk G. Teer te Uitgeest, G. A. Spelberg te Bode graven en M. H, Tuabuijsen te Rotterdam. Den 29 heeft de arr. rechtbank te Haarleir Henricus Verwaaijen schuldig verklaard aan den dit <stal der medailles bij den heer Krelage en veroordeeld tot 8 jaren gevangenisstraf. Het provinciaal bestuur van Noordholland heeft den 29 bij enkele inschrijving aanbesteed de uitvoering van eenige onderhoudswerken ten behoeve van de Keui- sche vaart in Noordholland, geraamd op f 2500. Laagste inschrijver was de heer R. Beijnneveld te Vreeswijk voor 2180, PrinseB Stefanie van Oostenrijk heeft den 29 met haar gevolg een bezoek aan de gemeente Heldor gebracht. Den 29 is van den sneltrein van Utrecht naar Zwolle, die te 8 u. 7 m. te Zwolle moest aankomen, tusschen de stations Nunspeet en Elburg ontspoord een wagen eerste en tweede klasse en een wagen derde klaBse, waarin vele reizigers waren. Deze ontsporing had alleen voor de reizigers eenige vertraging tengevolge. Den 29 des avonds is onder Rapenburg, gemeente Stoppeldijk, eene hofstede met sehuren afgebrand, waarbij tevens acht koeien omkwamen. Den 29, des avonds omstreeks half negen, geraakte zekere v. d. St. van Llmn38Q in den vyver voor Neyenburg te HoilOO. Luid weerklonk zijn geroep om hulp, door de echo weerkaatstin de nachtelijke stilte, tengevolge waarvan men van de plaats te hulp schoot en er nog in slaagde, den man levend op het droge te brengen. Het lid der Tweede Kamer, de heer J. J. van Kerkwijk, zal de regeering vertegenwoordigen op het van 14 tot 23 September te Parijs te houden spoor wegcongres. De nederl. regeering heeft door middel van den nederl. consul aan de noorsche regeering medegedeeld, dat zij met ingenomenheid kennis genomen had van de hulde door den bevelhebber en de officieren van het noorsche oorlogschip Nomen onlangs bij het graf van admiraal de Ruijter in de Nieuwe Kerk te Amsterdam bewezen. De minister van binnenl. zaken heeft afwijzend beschikt op den aanvraag der friesche gemeente Metslawier, waar 8 pet. hoofdelijke omslag wordt ge heven om eene buitengewone subsidie van 4000 in de kosten van het lager ouderwijs. Het zoontje van den brngwaehter aan den Omval te Ouder-Amstel, dat door een dollen hond gebeten werd, is naar Pasteur te Parijs gezonden. Op de 4 pet. obligatie-leening der Kon. Paket- vaartmaatschappij groot f 3.000.000 is ingeschreven voor f 34.000.000. De gemeente Leiden en de brandverzekering maatschappijen zijn het eens geworden over de aan de ge meente te betalen schadevergoeding voor het verlies geleden door den brand der stads-gehoorzaal Voor het gebouw zal 43,500, voor den inboedel 7 5414,50 en voor de nevengebouwen f 540 betaald worden samen 49454,50. Een boer te Oosterblokker heeft van éénen boom 10 mud jutteperen geplukt en verkocht voor f 10 per mud. De schietoefeningen in het fort VoBSegat by Utrecht zijn naar aanleiding van het plaats gehad heb bende ongeluk gestaakt. Het hoofdbestuur van de Vereeniging tot bevor- dering van fabrieks- en handwerksnijverheid heeft aan den minister van justitie verzocht het leerlingschap bij de ambachts- en fabrieksnijverheid wettig te willen regelen en bij den minister van binnenl. zaken aange drongen op spoedige regeling van het vakonderwijs voor ambachtslieden. De heer R. J. Boerlage, die vroeger zijn ontslag genomen had als lid van den gemeenteraad van Zand- VOOrt, is als zoodanig weder gekozen met 67 van de 100 stemmen. De heer Henry Tindal, oud officier der cavalerie, thans te AïDBterclam woonachtig, die o. a. in De cember 1888 in een zeer druk besproken vlugschrift de aandacht vestigde op den naar zijne meening gevaar- vollen toestand onzer weermiddelenheeft thans een adres aan de Tweede Kamer gerichtwaarin hij nog maals zijne meening toelichtdat wij oub zooais de zaken nu staan, alleen dan kunnen verdedigen, wanneer men ons genoegzamen tijd van voorbereiding geeft, en ten slotte der Kamer verzoekt, „dat zij bij den minister van oorlog aandringe, dat hij onmiddellijk overga tot het nemen van maatregelen om Nederland tegen verras sende aanvallen te vrijwaren." Mocht die minister om de eene of andere reden ongenegen bevonden worden, onmiddellijk daartoe over te gaan, dan verzoekt hij zeer dringend, „dat de Kamer duidelijk te kennen geve, dat zij in dat geval geen vertrouwen heeft in het beleid van dien minister, wiens aanblijven aan het hoofd van het departement van oorlog alsdan een gevaar is voor Nederland Beroepen by de ned. herv. gemeente te Schiedam ds. C. L. van den Broek te HöilOO Te Dedemsvaart is de boerderij van mevr. de wed, H. A. Steenbergen verbrandwaarbij tevens tien stuks vee omkwamen. Eene 3% pet. geldleening der gemeente Assen groot f 18500, is voor 100a%9 pet. genomen door de firma Reinders en Knol Bruins Co. te Groningen, Op de 3% pet. obligatielening der Duinwater- maatschappij te Amsterdam groot f 2,500,000 is ingeschreven voor ruim f 14,000,000. In Jnli is bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 1,097,200,07% en terugbetaald f 686,826,17%, zoodat aan het einde der maand het gezamenlijk te goed 15,982,845,66 beliep; 4464 nieuwe boekjes werden uitgegeven en 1195 geheel afbetaald zoodat er aan het einde der maand 225,348 in omloop waren. Bij de herstemming voor twee leden van den ge meenteraad te Wieringen zijn gekozen de heeren Jb. Mostert met 121 en Jan Bays Ez. met 10/ st.: de heeren Jb. Rotgans en Jatobns Engel verkregen 40 en 51 stemmen. Burg. en weth. van Texel hebben bij den ge- meenteiaaö een ontwerp inged.end tot hervorming van het m. u. 1. o. De school voor uitgebreid lager onder wijs zal, volgens bet ontwerp, worden opgeheven. Voor de betrekking van hoofd dier schooldoor het vertrek van den heer Kleinbeutink vacant geworden zal geen oproeping geschieden terwijl aan den onderwijzer, den heer D. J. van Oyen tegen 1 Dec. e.k. eervol ontslag zal worden verleend, met toekenning van een waohtgeld gedurende een half jaar, ten bedrage van hot halve salaris. Aan de openbare lagere school te Den Burg zal dan eene klasse voor meer uitgebreid lager onderwijs toegevoegd worden onder leiding van een onderwijzer, in 't bezit der hoofdakte en aanteekening voor de fran- sche en engelsche taalwiens jaarwedde f 1000 zal bedragen. Het salaris van het hoofd der lagere school zal alsdan met 200 verhoogd en op f 1200 gebracht worden. Het Volksblad De Echo keert een dividend van 11% pat. aan de aandeelhouders uit. De Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands noorderkwar tier heeft de volgende circulaire verspreid: Het is van algemeene bekendheid, dat door 't inslaan vao den bliksem menigmaal brand veroorzaakt, menig gebonw vernietigd wordt; alsmede dat men sedert lang getracht heeft zulk een onheil to voorkomen door 't plaatsen op gebouwen van zoogenaamde bliksem-afleiders. Was men 't vroeger niel geheel eens over de waarde, over het beschermend vermogen van zulk een afleider, sedert de wetenschap zich meer is gaan toeleggen op het onderzoek naar de verschijnselen in onzen damp kring en de wetten der electriciteitsinds men meer en meer de meteorologie of weerkunde is gaan beoefe nen, is men ook meer eenparig tot het geloof gekomen, dat een afleider inderdaad tegen het gevaar van den bliksem beveiligt. Deze stelling wordt door weten schappelijke personen tegenwoordig vrij algemeen toe gegeven echter op voorwaarde dat zulk een afleider van goed metaal vervaardigd en in ieder opzicht goed gemaakt en goed onderhouden zij. Dit te onderzoeken is niet ieders werk en volgens de ervaringen der natuurkundigen, is de gewone manier waarop men dit doet geheel onvoldoende. Het is echter voor iederdie een afleider heeft, van 't hoogste belang te weten of deze goed is dit onder zoek op te dragen aan een bevoegd deskundige ia dus een gebiedende eisch. Zulk een deskundige, in 't bezit van de noodige instrumenten is echter niet voor een ieder zoo gemakkelijk te verkrijgen en mocht dit wei het geval wezen dan is die hulp mogelijk wat duur. Om in den kring van Hollands Noorder kwartier voor een ieder die dit wenscht zulk een onderzoek mogelijk te maken werd in de Maartrerga- dering van dit jaar aan het bestuur onzer vereeniging opgedragen pogingen in het werk te stellen tot het sluiten eener overeenkomst met een wetenschappelijk man die zich bereid zou verklaren dit werk te ver richten. Het bestuur was zoo gelukkig in docter Maurits Snellen directeur der le afdeeling van het Koninklijk nederlandsch meteorologisch instituut te Utrecht, dien man te vinden. Dr. Snellen is bereid nog in dit najaar de afleiders te onderzoeken van ieder, die zich hiervoor bij het bestuur aanmeldt. De kosten van dat onderzoek zyn nog niet met juistheid te bepalen doch zullen in geen geval meer bedragen dan vijf gulden voor eiken afleider op een schuur of woonhuisen zeven gulden vijftig cents voor eiken afleider op eeu toren of molen Het bestuur neemt thans de vrijheid te verzoeken» indien men één of meer afleiders onderzocht wenscht te hebben tegen betaling van den zooeven genoemden prijs dit vóór of uiterlijk op den 7en September 1889 op te geven aan den Secretaris der „Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorder- kwartier", den heer W. Teengste Wieringerwaard. Van alle zijden vermeerderen de klacaten over de varkensziekte. Zij heeft zich in de maand Juli in groote mate in de provincie Friesland uitgebreid en zij vertoonde zich in 27 van 43 gemeenten by 428 varkenshouders van wie 1402 dieren werden aangetast. Daarvan waren o.a. in Wonseradeel 47 houders en 215 varkens in Hemelumer Oldephaert en Noordwoide 74 houders en 202 varkens, in Lemsteriand 38 houders en 152 var kens, in Doniawerstal 34 houders en 121 varkens, in Rauwerderhem 38 houders en 103 varkensin Hen- naarderadeel 25 houders en 85 varkensin Leeuwar deraal 18 houders en 71 varkens in Oostdongeradeel 34 houders en 62 varkensin Idaarderadeel 19 hou ders en 56 varkens, in Utingeradeel en Schoterland ieder 14 houders en 53 varkens enz. Van andere vee ziekten kwam alleen miltvuur voor bij een rund in de gemeente Doniawerstal. Ook in Zeeland richt de besmettelijke vlekziekte ver. schrikkelijke verwoestingen onder de varkens o. a. op het eiland Tholen aan. Van 17 Juli tot 10 Augustus is te St. Annaland aangifte gedaan van 92 varkens aan die ziekte lijdende. Daarvan zijn er 30 gestorven en onder toezicht der politie begraven, 43 geslacht, waarvan 2 zijn afgekeurd en 19 zijn herstellende of nog lijdende Varkens, die geen eetlust toonen, ja zelfs maar eenmaal hun voedsel weigeren, worden veelal terstond afgemaakt. Aan vele der herstellende dieren blijven ook later de gevolgen der ziekte te bespeuren. Ook uit Colynsplaat en Stavenisse komen gelijksoor tige klachten. KANTONGERECHT. Zitting van 30 Augustus 188 9. R. den H., G. V., J. M., J. E. J., Alkmaar, W. v. E., Rijp, H. L. F., Amsterdam, openbare dronkenschap, ieder f 0.50' boete of 1 dag hecht. R. S., Rijp, als boven, tweemaal gepleegd, 2 boeten van f 1 of 1 dag hecht, voor elke boete. A. v. O., zonder vaste woonplaats, als boven, bij herhaling, 12 dagen hecht, en plaatsing in eene rijkswerkinrichting, voor den tijd van zes maanden. G. W. huisvr. van J. B., Beemster, onbeheerd op den open baren weg laten grazen van vee zonder daartoe gerechtigd te zijn, 7 0,50 boete of 1 dag hecht. T. W. Jz., A. T. Rz., K. T. Rz. en G. G. Lz., Egmond aan Zeeloopen over eens anders grond zonder daartoe ge rechtigd te zijn, ieder f 1 boete of i dag hecht. J. 8. en J. B., Alkmaar, W. v. W., Heiloo, J. A. Cz., Egmond aan ZeeL. de V., Obdamrijden met een honden kar ieder 1 boete of 1 dag hecht. J. S., Helderopenbare dronkenschap bij herhalingf 3 boete of 2 dagen hecht. J. M. en F. M., Egmond aan den Hoef, strooperij ieder 7 0,50 boete of 1 dag heeht. A. V. Gz, Egmond aan Zee, in verboden tijd zoeken naar eieren van faizantenf 3 boete of 1 dag becht. C. T., Haringcarspelrijden met een wagen bespannen met een paard op den openbaren weg te Egmond aan Zee, barder dan in gematigden draf, 1 boete of 1 dag hecht. C. B., Haringcarspelals boven, vrijspraak. P. R., Alkmaar, na des morgens 9 uur ophalen van aardap- peienschillent 0,50 boete of 1 dag hecht. Otoomdr. Uerui». cmaiet eu Z.oon, aiauiaar.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 6