331ste Staatsloterij. Buiteulaub. ENGELAND. De leider der werkstakers Burns, sociaal-democraatvaardigde den 30 des avonds een manifest uitwaarin alle werklieden te Londenvan welken aard ook aangespoord werden op den 2 Sep tember het werk te staken zoo de dokbesturen vóór dien tijd niet toegaven. Dit manifest maakte bij de bevolking en de pers een zeer slechten indruk en Barns trok het den 1 op de bijeenkomst der werkstakers in Hijdepark welke slecht bezocht wssdan ook in. fiittucntaub. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 29 is te Krommenie de heer A. Schut bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen met 70 stemmen. De heer Hk. lleyne Hklz. bekwam 61 van de 135 stemrren. Helder en Huisduinen. op de goedkoope reisgelegenheid naar Parijs, Nr. 1281 f 25000: Ne. 12380 1000; Nb. 6079, 14312, 16264 en 19929 f 200; Ns. 2374, 8139 en 18741 f 100. Nr. 15186 f 5000; Nr. 2026 f 1500; Nr. 9415 en 5030 f 1000; Nr. 8658 f 400; Nr. 12646 f 200; Na. 3023, 7992, 8559 en 11254 f 100. Landbouwtentoonstelling te HAARLEM. burgemeesterG. ?ao Tienhovenran mej. Tbérèse Schwartze. Ook de aquarellen en teekeningen vormen zeer achoone collection, hetgeen ons niet verwondert bij het zien van namen als Johannes Bosboom, S, J. ten Cate, Anton Mauve, Josef Israëis enz enz. Lang genoeg eehter hebben wij nu in deze zalen doorge bracht, en na Nederland voor goed te hebben vaarwel ge zegd, komen wij weder in de rue du Caïre, geheel achter het paleis der vrije kunsten. Al dadelijk ontmoeten wij een troepje Egyptenarenmannen en vrouwenwelke laatsten gesluierd een kleine jongen biedt nongat te koop aan, een ander bananen, rechts is een egyptisch café concert, links een huisje met balcon en allerlei figuren en afbeeldingen van crocodillen tegen den buitenmuur. In dit huisje is eene oostersche parfu meriewinkel van Moustapha-El-Dib wonende in de Hamzoui straat te Cairodeze verkoopt dadels en pistaches, braceletten, ringen arabische zeep odeurs en essences, echte mokka koffie, Jaïchorozen, struisvogel eieren, geborduurde doekeD, enz. enz. Iets verder is eene egyptiscbe meubelfabriek; verder in kleine winkeltjes de borduurder Atbansah, en Saridis de hofleverancier voor bijoux en edelgesteenten van den Khedive van Egypte. Ook aan nissen en kraampjes met allerlei lekkernijen en vervorschingen, limonades, grenadines en vanilies ontbreekt het niet. Zelfs is er eene arabische calligraaf, die u voor 10 centimes uw naam in bet arab sch opschrijft, en een cafó-glacier van den egyptenaar Bondourmadgi, die u raki en mosrscbe kotfie te drinken geeft. Rechts gaan wij nog de bazars binnen, en koopen daar pijpen, wapens, geborduurde muiltjes, zijden stofien enz. enz. Vergeten wij niet den Ptolomaïschen tempel van Edtonwaarvan eene zeer fraaie afbeelding te zien is, en welke ons een zeer duidelijk beeld geeft van egyptiscbe architectuur uit het derde tijdvak, hetwelk loopt van Alexander den Groote tot aan de vierde eeuw. Reeds spraken wij over de ezeldrijvers ook van de egyptische dansen heb ik niet veel te vertellen. Na de beschrijving die ik u in der tijd gaf van de algerijnscbe dansen, kunt gij u die der Egyptenaren gemakkelijk voorstellen; alleen zij hier opgemerkt dat de almeën, of egyptische danseressen den buikdans buitengewoon goed uitvoeren. Ware het niet dat deze straat steeds overvol bezoekers isdus met Parijzenaars en vreemdelingen, dan zouden wij ons bepaald in Cairo wanen. Deze straat is een der great attractions van de expositie, en een ieder kan ik een bezoek bepaald aanbevelen. Juist dat ik dezen brief sluit, ontvang ik eene invi tatie van den directeur van bet „Théatre International de l'Exposition", om morgenavond eene speciale voor stelling bij te wonen van den koninklijken troep Egyp tenaren van de Khedi»iale Opera te Cairo, die Egypte verlaten hebben met goedgunstig verlof van Z. K. Hoogheid den Khedive van Egypte. Dat belooft dus wel iets moois te zijn en wij zullen alzoo van deze gracieuse uitnoodiging gebruik maken, en een volgend maal de verkregen indrukken bespreken. Parijs 28 Aug. 1889. J. M. T. DUITSCHLAND. Op het te Boctium gehouden congres der duitsche katholieken is eene motie aange nomen ten gunste van bet herstel van 's Pausen wereld lijk gezag in verband met eene motie tot afkeuring der Giordano-Bruno-feesten, die inbreuk gemaakt hadden op de italiaansche wet ter waarborging van 's Pausen rechten. Ook werd instemming betuigd met het ten vorigen jare met groote meerderheid door het pruisisshe Huis van Afgevaardigden verworpen wetsontwerp tot herziening der schoolwetingediend door den heer Windthorst. In 1890 wordt het congres te Muncben gehouden. Het antwooró der dokbesturen op de hun den 30 door de kaai-eigenaars gedane en door de werkstakers aangenomen voorstellen luidde den 31 des namiddags afwijzend. Zij verklaarden, dat die voorstellen tot hun leedwezen niet aangenomen konden worden. De kleer makers dreigden den 2 ook het werk te staken. Te Deptford bij Londen staakten 2500 molenaars knechts en te Keigley in het graafschap Tork-Shire 3000 smidsgezellen het werk. De eigenaars der los- en lcdingsteigers aan de Theems hebben eenstemmig een besluit aangenomen, verklarende dat de door de directeurs der dokken aangeboden voor waarden billijk warenden werkstakers aanradende terstond weder aan het werk te gaan. Voorts werd besloten alle onderhandelingen met Burns of Tillett te staken naar aanleiding van de door dezen gevoerds dreigende taal. Den 2 hebben 3000 arbeidstakende kleedermabers- gezellen een optocht door de City gehouden. Iu de op dien dag te Dundee gehouden jaarvergadering van don Raad der Ambacbtsvereenigingen in Groot-Brittannië is met algemeeue stemmen eene motie aangenomen de eischen der dokwerkers voor rechtmatig verklarende en den Vakvereenigingen in het Rijk aanbevelende, den werkstakers allen mogelijken geldelijken steun te ver- leecen. De te Londen vergaderde reeders hebben den dok directeurs bet recht gevraagd om hunne eigen werk lieden tot bet laden en lossen te gebruiken. Zij gaven den directeuren 21 uren bedenktijd. Wordt het ver zoek toegestaan dan zullen de reeders met de werk stakers in eene schikking treden. GRIEKENLAND, op Creta zijn op nieuw turk- scoe troepen aangekomen. Cbakir-pachadie last had alle middelen tot verzoening aan te wenden bij de onderhandelingen met de afgevaardigden der Cretensers te CaDea, wordt gezegd, machtiging te hebben gevraagd tot het gebruiken van maatregelen van geweld, nu genoemde afgevaardigden bun ontslag hebben genomen en het voeren van onderhandelingen alzoo afgebroken is. Hij heeft op nieuw eene bekendmaking uitgevaar digd inhoudendedat troepen naar het binnenland oprukken om de orde te herstellen en dat wede:- spannigen voor een krijgsraad terecht zullen staan. Vervolg der zitting van den 30. Op artikel 12 (opleiding van onderwijzers met premiestelsel voor hoofden van scholen, die onderwijzers opleidenvoor zoover dezen slagen) waren amendementen voorgesteld1". door de heeren de Beaufort, (ioenan Borgesius, van Houten, Röell en Parncombe Sanders, om het derde lid van art. 12 te lezen ais volgt: »ten behoeve van de opleiding van onderwijzers kan volgens door Ons bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen regelen en voorwaardeneene Rijksbijdrage worden verleend aan gemeentelijke en aan bijzondere kweekscholen en normaallessen", zoodat zou vervallen de bepaling omtrent zoo danige bijdragen aan hoofden van scholenen 2°. door den heer Boolom de bepalingen betreffende de kweekelingen niet van toepassing te verklaren op de leerscholen verbonden aan door de Regeering aangewezen kweekscholen. Nadat de heeren Sanders- en Bool de amendementen toege licht hadden, deelde de heer Lobman mede, dat de commissie van voorbereiding bezwaar had tegen het eerste, niet tegen het tweede amendement. De heer V e e g e n s betoogdedat er wel degelijk eene overeenkomst was tusschen den Slaat en de gemeentelijke kweek school te Broningen met betrekking tot de subsidieering dier school De goede trouw eischte de erkenning. De heer vanAscü van Wijck kon zich niet vereenigen met het eerste amendement. Zyne ondervinding was, dat de on derwijzers, door onderwijzers opgeleid, lang niet de slechtste zijn. Het stelsel van premieverleening bestaat sedert lang bij het christelijk nationaal onderwijs en werkt uitstekend. Hij zou de aanneming van het amendement Ven zeerste betreuren. De heer 1.' a b i u s meent, dat deze zaak een groot beginsel raakt. De heer Sanders stelde de vraag niet juist. Eenvor migheid is zijne leus kweekscholen, niets anders dan kweek scholen, liefst met internaat. En hier is groote strijd met het a.-r. beginsel. Eenvormigheid toch is de vloek van üet heden- d&agsche leven. Ook bestreed hij de meening van dien heer ten aanzien van het betalen naar uitkomsten. Hij ziet niet in, dat een jonkman de noodige beschaving niet zou kunnen opdoen op een stil dorp, bij een hoofd, dat 26 uren les heeft en dus lijd te overom zich met de opleiding van onder wijzers bezig te houden. De heer Heemskerk merkt den heer Bool op, dat zijne bedoeling schijnt, eene lofwaardige trouwens, om te voorkomen, dat de lioofden van kweekscholen strafbaar zouden zijn als zij kweekelingen deden werken aan de bij die inrichtingen behoo- rende leerscholen. Maar dat zegt zijn amendement niet. Hij zal dit moeten wijzigen en ook art. 9 niet van toepassing doen zijn. De neer O p p e d ij k kent uit zijne omgeving uitste kende uitkomsten van opleiding door onderwijzers vooral bij het christelijk onderwijs. De min. van binnen 1. zaken zegt, dat de regeering ten dezen op een onpartijdig standpunt staat. De kweekscholen en normaallessen geven wetenschappelijk goede uitkomstenal zijn de onderwijzers, uit de normaallessen voortgekomen, beter thuis ten platten lande. Beide soorten van instellingen konden dus gesubsidieerd worden; de kweekscholen met vaste bijdraeen, de normaallessen naar hare uitkomsten. Dit achtte de regeering het best, want het geeft meerdere waarborgen voor grondige opleiding bij de normaallessen. Hij verdedigt voorts het pre miestelsel voor opleiding van onderwijzers door hoofden van scholen, waarvan zeer gosde uitkomsten bestaan. Daarom ont raadt hij het eerste amendement. Hij ontkent tegenover den heer Veegens het bestaan van de door dien heer bedoelde overeenkomst. Wat betreft het amendement van den heer Bool, is hij het eens met den heer Heemskerk bij wijziging zal hij het amendement overnemen. Den 3 voortzetting. De ploegbaasdoor wiens nalatigheid het spoor wegongeluk te Slobbert ontstondis door de arr. recütbank te Heereaveen schuldig verklaard en ver oordeeld tot eene maand hechtenis. Het lid der Tweede Kamer Domela Nieuwenhuis ia den 2 uit het buitenland to 's Gravenhage terug gekeerd. Door de versehillendeStoomvaart- Maatschappijen is de vracht voor het verzenden van vee naar Engeland belangrijk verhoogd. In eene te Rotterdam gehouden vergaderingdoor de voornaamste veehandelaars uit het Rijk bijgewoond, werd, volgens de N. Rott. Ct. besloten tegen deze vrachtverhooging te protesteeren met dien verstandedatindien de maatschappijen weigeren de vroegere tarieven te herstellen door den bandel andere maatregelen zullen genomen worden. Ged. Staten van Limburg hebben de verkiezing van raadsleden te Heel, waaromtrent het rechterlijk onderzoek nog 6teeds wordt voortgezet, vernietigd. De toestand van majoor Froger is niet zoo gUDstig als aanvankelijk bericht werd hij schijnt bij den val door de spoorwegbrug te Kuilenburg een rib te hebben gebroken die in de longen gedrongen is tengevolge waarvan hij reeds meermalen bloed opgegeven heeft. Bij den in de vorige week te Amsterdam ge houden internationalen schaakwedstrijd is in de le klasse door A. Burn van Lenden de eerste prijs behaald met 7 punten door E. Lasker van Berlijn de tweede met 6 puntendoor Js, Mason van Londende derde met 5% punten door L. van Vliet van Londen, de vierde met 5 en door J. Gunsberg de vijfde met 4 punten. In de 2e klasse won A. G. Olland van Utrecht den eersten prijs met ze6 punten tegen J. E. van den Berg van N.-Amstel tweeden prijs, die 2 remises tegen hem verloor doch ook zes punten behaalde. N. T. Miriati van Manchester won den derden prys met 4% punten. In de 3e klasse won W. B. H. Meiners van Am sterdam met 8 punten den eersten prijs; J. W. L. Kohier aldaar den tweeden met zes en J. E. Pilger aldaar den derden met 5% punten. De Ned. Juristen-VereeDiging, welke in de vorige week te Amsterdam vergaderdeheeft Zutphen aangewezen als vergaderplaats voor 1890. Tot bestnurs, leden werden den 31 gekozen de heeren prof. van Hamel- prof. Drucker eD mr. Josua van Eik Jzn., vice-president der arr. rechtbank te Amsterdam. Den 30 en 31 zijn te Amsterdam vier van de veertien voor de hoofdakte geëxamineerden geslaagd, namelijk Ph. A. Viertelbauaen te HillegersbergJ. J. Voorhagen te Rotterdam A. L. Vreeken te Mijdrecht en E. de Vroom te Zaandam. Den 2 heeft de Commissaris des Konings een bezoek gebracht aan de gemeenten Schagen Bar- singerhorn en Zijpe. Men schrijft ons: Den 31 des namiddags omstreeks 5 uren ontstond brand in één der beide klampen hooi op het erf van J. van Wonderen ia de Nollen te Oudorp. Die brand had een zeer ernstig aanzien 5 omdat de beide klampen booi naast elkander stonden vlak tegen het met teer bestreken houten beschot van de met hooi beladen kupberg en in de onmiddellijke nabijheid van de boerderij daarbij was water eerst op verren afstand aanwezig en de spuit 20 minuten gaans van den brand verwijderd waardeer het behoud van de boerderij bijna onmogelijk kon worden geacht. Toch, niettegenstaande dit alles, overwon Oudorp's brandweer door doelmatige en krachtige middelen al die bezwaren. Dat men het gedurig opbrandende 'booi kon verwij deren is voor een groot deel te danken aan den be- wonderenswaardigen ijver van de beide krachtige man man, die op het brandende hooite midden van een verstikkenden rook en vnn een aanhoudenden water straal die hen doornat maakte 3 uren lang stand hielden en aan de uitmi-Dtende brandspuitdie aan flinke handen was toevertrouwd. Het beleid van den burgemeester het krachtig op treden van Oudorp's brandweer en de hulp van anderen verdienen alle lof en hulde. De doleerenden aan den Helder, die hunne samenkomsten tot dusverre in eene gebuurde gymna- stiekschool hielden hebben thans een eigenzeer net ingericht en ruim kerkgebouw verkregen dat den 1 door hunnen predikant, den heer Hengst, werd in gewijd. Burgemeester en wethouders van den Helder waren bij deze plechtigheid tegenwoordig. Met eene hartelijke toespraak eindigde de heer J. B. Geelhuysen op den 1 zijne werkzaamheid als predikant bij da berst. ev. lutbersche gemeente te den De afdeeling Krommenie van „Het Witte Kruis" heeft op het voorstel van het hoofdbestuur tot inrichting van een herstellingsoord voor minvermo genden te Hilversum eeu amendement ingediend om de verpleging aan onvermogenden gratis te ver- leenen en de verpiegingskosten voor minvermogenden op 50 ets per dag te bepalen. Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden in dit nummeronder de advertentiëD, aangekondigd. Daarvoor worden retourbilletten afgegeven geldig van donderdag, den 12 September, tot en met Woensdagavond, den 18 d. a.als wanneer men uit Parijs vertrekt. Voor Alkmaar is de prijs 2e klasse f 22,25, 3e kl. f 15,25, voor den Helder, 2o kl. f 23,90, 3e kl. 16,30, voor Amsterdam 2e kl. f 21, 3e kl. 14,55. Ie Klassebilletten worden niet verstrekt. Van den Helder vertrekt men op ge noemden datum, te 1.12 nam. van Alkmaar te 2,22 van Amsterdr-m te 5 33, vsn Haarlem te 5.55. H a n d- hagage is vrij. Tot wethouder te Egmondbinnen is herbe noemd de heer J. Groot. Tot wethouder te Wieringerwaard is, in plaats van den heer Jb. Kooij die de gemeente beeft veriaten, gekozen de heer Jb. Zijp Hz. Den 3 's morgensis in dienst gesteld het aan de koninklijke fabriek van stoom-en andere werktuigen te Amsterdam gebouwde stalen raderstoomboot „Gro ningen" vau den stoomboot-veerdienst Enk huizen-Stavoren. Het vertrek dien ochtend met een aantal passagiers van Stavoren naar Enkhuizen. Te Kolhorn werd den 31den Prinsessedag, door de schoolkindoren, die slechts een minimum aan tal keeren de school hadden verzuimd gedurende het afgeloopea jaarrecht prettig feestgevierd. Na een optocht door het dorp, vermaakten zij zich mot allerlei spelen als kaatsen hinkelen hoepelen, klimmen enz., waarmee een aantal prijsjes konden worden gewonnen. Vervolgens wachtte hun in de feestelijk getooide kolf baan een keur van lekkernijen, en eene tombola zonder nieten, waardoor aan ieder kind een stuk speelgoed boekje of iets dergelijks ten deel viel. 4e Klasse le lijst 2 Sept. 4e Klasse 2e lijst3 Sept. Naar wij vernemen, is het terrein voor deze tentoon stelling, die, van wege de Hollandsche Maatschappij vau landbouwvan woensdag 11 tot en met maandag 16 September zal worden gehouden met de meeste zorg in orde gebracht. Het is buiten Haarlem gelegen grenzende aan de Spanjaardslaan. De werkzaamheden zijn reeds zoover gevorderd, dat men een overzicht van het terrein krijgen kan. Zoowel de inzendingen van land- en tuinbouwvoort- brengselen, als die van zuivelbereiding, zoomede die van werktuigen paarden vee en pluimgedierte overtrefien die van het vorige jaar.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2