3Tclegrafiscixt Berichten. iStahs-ISerieisicu. In de vergadering der afdeeling Alka aar van de H. M. van landbouwwoensdag den 4, des voormiddags te 11 uur, in de Rustende Jager, te HeilOO te houden, zullen o a. worden gekozen twee bestuursleden in plaats van de beeren J. M. de Son- naville en K. Olij Dz., beiden niet herkiesbaar de punten van beschrijving voor de 52ste algemeene ver gadering te Haarlem, op 12 September 1889, worden behandeld de benoemingen geschieden van twee af gevaardigden en plaatsvervangers voor die vergadering benevens van een afgevaardigde voor do najaarsverga dering van Hollands Noorderkwartier. Vergadering van den Raad der gemeente ALKllAAR. 's GRAVEA'IIAGE 3 Sept. Tweede Kamer. Morgen te 10 uur zijn de interpella ties over de ongeregeldheden te Gouda en over de koffie veilingen aan de orde gesteld. De voorzitter herdacht met weemoed den plotseling overleden voorzitter der Eerste Kamer, een der edelste zonen van het land, een der waardigste dienaren des Koningseene bracht en een sieraad der volksvertegenwoordiging uitblinkende door gaven van verstand en hart, met een ecbranderen geest, een helder oordeel, zelfstandig zonder zelfzucht. Bij de behandeling der schoolwetsherziening is door verwerping met 50 tegen 36 stemmen van bet amendement de Beaufort fet premiestelsel voor opleiding door hoofden van scholen behouden. De bepaling betref fende de kweekelingen zj;n niet toepasselijk gemaakt voor leerscholen; hooger beroep is mogelijk gemaakt voor raads besluiten, rakende den leeftijd voor de toelating en het ver laten der school. Na ten langdurig debat is ingetrokken een amendement van den heer Lobman om het geven van handwerk-onderwijs vrij te stellen, als elders voldoende gelegenheid bestond bet te ontvangen. Het debat over art. 24 (aantal onderwijzers) is aangevangen. De uitslag der den 2 en 3 cebouden toelatings- en herexamens aan de rijks hOOgOre bUFgOF- school is geweest, dat tot de le klasse zijn bevorderd G. Bosman Gz., J. G. MesselaarJ. HoutmaW. PrinsD. Pons en jongejufir. A. Keg alleen voor talen P. J. G. Mooyen. Tot de 2e klasse: W. H. Keesom, H. B. UnterhorBt en jongejufir. E, H. Zee handelaar voor enkele vakken E. N. Harteveld. Tot de 3e klasse: R. P, van CalcarJ. de JonghJac. Keuter P. Meurs en O. E. G. van Limburg Stirum. Tot de 4e klasse: Jan Keuter, H. J. C. Mensonidaa en H. Waal A. Vrijer voor één vak. Omtrent één candidaat wordt eerst den 4 beslist. De schoolkinderen van Egmond aan Zee en den Hoefalsmede de bewoners van de Prins Hendrik Stichting, waren den 31 door den heer OSCAF Carré uitgenoodigd tot het bijwonen van de namiadagvoor- stelling in diens circus alhier. Door bet ontbreken van geschikte middelen van vervoer kon door de jeugd van Egmond aan Zee daaraan niet worden gevolg gegeven. De andere kinderen echter hadden, evenzeer als de oude lieden, aan de heusche uitnoodiging voldaan. De oudjes werden door den gullen gastheer op bier, de kinderen op koek getracteerd. De directeur der Prins Hendrik Stichting, die mede aanwezig was, wijdde, na bekomen verlof, in het open baar, een woord van warmen dank aan den heer Carié, en veroorloofde zich het aanwezige publiek voor te Btel- len, bij de juichkreten, die allerwege in den lande en ook hier ter eere van H. K. H. prinses Wilhelmina op dezen baren geboortedag werden aangeheven, een „lang leve de heer Carré" te voegen, wat zoozeer in den geest vieldat er aan de geestdrift geen einde scheen te komen. Het was een aardig tooneeltje en bewees hoezeer de heer Carré, bekend om zijne milddadigheid, waarbij hij gewoonlijk op de eerste opwelling snel de daad laat volgen, de sympathie van het publiek bezit. Zaterdag reed hij de drievoudige rijschool: de school» paarden Nobelmann Bliicher en Mignon a la flêche. Dan vooral bewijst bij zijne meesterschap daarbij niet in het minst doet hij zijn overwicht over het paaid kennen. Ook zijn zoon Maximiliaan reed Blsekfriars den ierschen voib!oedh6ngstbenevens bet fameuse springpaard Queen Louise, op uitnemende wijze. Maandag zagen wij voor het eerst alhier den slanken pruisisehen schimmelhengsfc Romeo, gedresseerd en als vuurpaard voorgesteld door den heer Oscar Carié. Met onverbeterlijke volharding springt het, in vrijheid, door brandende hoepels, zonder zich door den feilen vuur gloed te laten ontmoedigen terwijl ook zijne overige barrière- en hoepelsprongen getuigen van voortreffelijke dressuur. „De twaalf ijzeren ridders", voorgereden door den directeur en diens oudsten zoon Maximiliaan, was even zeer een nieuw nummer op de programma's alhier. De fraaie zware, metalen harnassen maakten het den rijders voorzeker niet gemakkelijk; voor het meerendeel was de nitvoering niettemin onberispelijk en de ingewikkelde figoren volkomen naar den eieeh. Het geheel was hoogst belangwekkend en goed in elkander gezet. Mevrouw Carré reed, met de baar eigene bevalligheid, nogmaals a la flêche. Na herhaald te zijn teruggeroe pen, werd baar een bouquet overhandigd. Dinsdag zal de laatste voorstelling worden ge geven. Zonder twijfel zal het circus-Carré weder een goeden indruk achterlaten. Het heeft zijn eervollen naam ten volle opgehouden. Naast de familie Carré, aan de spits, bezit het in de begaafde fami'ie Reuz, de graeieuse rijdstermej. Harriet Godlewsky in mej. Elisabeth Jacques, de beide dames Adams, de bevallige duivenhoningin Stephanie ia den beer James Erank in August den domme (den heer Schuitenvoerder), ia de clowns Eugèae en de Koek, in de schier onovertref bare gymnasten, gebr. Walton, duurzaam voortreffelijke krachten terwijl de Cbrani's en de Romoly's de aan trekkelijkheid der voorstellingen in hooge mate vermeer deren. Behalve deze vele uitnemende talenten waar over de heer Carréin zijne artisten, beschikt, mogen wij de drijvende kracht niet vergeten, die de directeur eu dit pleit weder voor diens benijdenswaardige gave, van zijne personen te kunnen kiezen bezit in den persoon van zijnen werkzamen steeds welwillenden secretaris, den heer Rabe, op wiens krachtige schouders een goed deel der geheele verant«oordelykheid rust. Ho. 8. Dinsdag 3 Sept. 1889. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 15 leden. De Voorzitter opent de vergadering en stelt voor 1. over te gaan tot de beëediging der heeren B. Preijer A. Goede Dz., H. J. Bruinvis, A. Conijn Az. en P. Rentmeester, den 16 Juli gekozen tot leden van den gemeenteraad, in plaats van de heden periodiek afgetreden leden en tot wier toelating den 14 Augustus d. a. besloten is, zonder dat tegen het besluit tot toelating eenig bezwaar is ingebracht. Daartoe besloten zijnde, leggen die heeren in handen van den Voorzitter de voorgeschreven eeden of beloften af en nemen na gelukwensehing zitting. De Voorzitter meent, alvorens de werkzaamheden aan te vangen, uit aller naam te spreken, wanneer hij den heer Vonk geluk wenseht met zijn herstel en hem toewenscht, dat de raad nog geruimen tijd zijne adviezen zal mogen vernemen. De leden betuigen hunne instemming hiermede. De heer Vonk betuigt zijnen dank. 2. Daarna worden de notulen der vorige vergadering gele zen en goedgekeurd. 3. Is overgegaan tot het doen van de volgende benoemin gen, welke noodzakelijk zijn geworden door de periodieke af treding van zoo even genoemde raadsleden a. een wethouder, in plaats van den heer H. J. Bruinvis. De heer H. J. Bruinvis herbenoemd met 13 stemmen; op den heer de Sonnaville was één stem uitgebracht. Een blanco biljet werd gevonden. De heer Bruinvis verklaart die herbenoeming aan te nemen onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen. b. een ambtenaar van den burgerlijken stand, in plaats van den heer H. J. Bruinvis. De heer H. J. Bruinvis herbenoemd met 14 stemmen; één blanco biljet werd gevonden. c. een lid der va3te commissie voor de verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd, in plaats van den heer Preijer. De heer Preijer herbenoemd met 14 stemmen; één blanco biljet werd gevonden. d. twee leden der vaste commissie van financiën, in plaats van de heeren Preijer en Goede. De heeren Preijer en Goede worden herbenoemd ieder met 14 stemmen. e drie leden der vaste commissie van bijstand voor den hout en de plantsoenen, in plaats van de heeren Preijer, Goede en Rentmeester. De heeren Preijer, Goede en Rentmeester wor den herbenoemd ieder met 14 stemmen. t. een lid der bij raadsbesluit van 30 Hei 1883 benoemde com missie voor het tarief voor het gebruik van duinwater, in plaats van den heer A. Conijn Az. De heer Conijn wordt herbenoemd met 14 stemmende heer de Sonnaville bekwam één stem. g. twee leden der bij raadsbesluit van 24 October 1888 No. 4 benoemde commissie voor het voorstel tot stichting eener tweede openbare school voor onvermogendenin plaats van de heeren E. J. Bruinvis en Preijer. De heeren E. J. Bruin vis en Preijer worden herbenoemd ieder met 14 stemmen. 4. Deelt de Voorzitter mede dat: a. sedert de laatste vergadering bezwaarschriften tegen den aanslag in de inkomstenbelasting ingekomen zijn van G. Eenze, A. Deen, C. Brommer, G. J. Cromwel, A. van Giezen, N. Bakkum, S. J. Jonker, W. Zaadnoordijk en W. Eols- mullerwelke dadelijk gesteld zijn in handen der vaste commissie van financiën; b. hij krachtens art. 68 der gemeentewet in handen der vaste commissie van financiën om bericht en raad gesteld heeft de begrooting van het burgerweeshuis voor 1890, de rekening van het mannen- en vrouwengasthuis en stads-apotheek over IS8S en de begrooting voor beide instellingen voor 1890; c. de Commissaris des Konings tot zetter van 's Rijks directe belastingen in plaats van wijlen den heer P. Bruinvis de Lange, benoemd heelt den heer P. Kool Jcz. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. 5. Brief van burg. en weth. ten geleide van de gemeente- bëgrooting voor 1890, welke later gedrukt aan de leden zal worden ter hand gesteld. Bij de trekking der sectiën, waarin de raad zich voor het onderzoek verdeelt, wordt uitgemaakt, dat de eerste sectie zal bestaan uit de heeren Conijn, Vonk, Helling en T. L. Koorn; de tweede uit de heeren Kraakman, woede, de Sonnaville en Rentmeester; de derde uit de heeren Janssen, Stoel, Preijer en de Lange Mede bij trekking wordt aan de eerste sectie als voorzitter toegevoegd de heer burge meester, aan de tweede de heer wethouder E. J. Bruinvis en aan de derde de heer wethouder C. YV. Bruinvis 6. Rapport der in de vorige vergadering benoemde speciale commissie iu zake het behoorlijk onderhouden van den straatweg door den polder Eeer Eugo Waard, genaamd den Middenweg, door het bestuur van dien polder. De commissie herinnert, dat den 15 April 1865 tusschen de gemeente Alkmaar en den pol der Eeerhugowaard overeengekomen werddat de Middenweg van dien polder zou worden bestraat en dat de gemeente Alk maar daartoe t 36000 zou bijdragen, terwijl daarentegen de polder den straatweg in goeden en voldoenden staat en op de zelfde breedte (drie meters) voortdurend moést onderhouden. Eenstemmig is de commissie van oordeel, dat die straatweg, ook als zoodanig, als straatweg moet worden onderhouden. Uit de overgelegde stukken en door eigen onderzoek is ge bleken dat het onderhoud niet dienovereenkomstig geschiedt. De gaten en wagensporen werden toch aangevuld met grint dat gestort werd op de steenen van den wegdie niet werden weggenomen. Zoodanig onderhoud acht zij ia strijd met de overeenkomst, en zij meent er te mogen bijvoegen, dat het bestuur van den polder, blijkens eene gehouden bespreking, hare meening als juist aanneemt en erkent. De gemeente is alzoo gerechtigd om na beslissing van Ge deputeerde Staten van Noordholland en, des al noodigvan de rechterlijke macht, den polder te noodzaken om den weg weer geheel tot straatweg te maken. Zij heeft zelfs redenen om te denken, dat de polder zich die zeer kostbare verplichting gewillig zou getroostenwanneer op de nakoming daarvan nader wordt aangedrongen. Zal de gemeente dien naderen aan drang bezigen Bij het beantwoorden dier vraag stelt de commissie zich op het standpunt, dat de gemeente niet staat tegenover een gebrekigen aannemer, doch tegenover een zwaar belasten pol der, die al zijne vele wegeu en dijken heeft behard en daardoor aan zijne ingelanden en aan die van vele achtergelegen gemeen ten den goeden en vrijen toegang tot Alkmaar en hare markten verleent. Verder neemt zij aan, dat de quaestieuse Middenweg, al hoewel in strijd met de overeenkomst onderhouden, zich in een zeer voldoenden en volkomen goed berijdbaren staat bevindt. Onder die omstandigheden den polder te noodzaken tot eene zeer kostbare vernieuwingacht zijalhoewel rechtens geoor loofd althans voor het oogeDblik niet geraden. Liever wil zij, aan het recht vasthoudende, het resultaat van het tegenwoordig onderhoudvooral in den volgenden winter, afwachtenom daarna te overwegen in hoeverre met of zonder nadere overeenkomst in het bestaande zal worden berust. Om deze redenen stelt zij den raad voor, te besluitendat 1°. de polder Eeerhugowaard geacht moet worden verplicht te zijn om den Middenweg van den polder als straat- we g te onderhondenen niet gerechtigd tot het onderhoud op de tegenwoordige wijze 2°. vooralsnog geene uitspraak van de bij de contract aan gewezen rechtsmacht zal worden gevraagd 3°. Burg. en wetb. wordt opgedragen om gedurende één jaar, telkens voor een tijdvak van drie maanden, den raad ver slag te doen omtrent den toestand van den weg en het onderhoud daarvan 4°. om vau dit besluit mededeeliug te doen aan het bestuur van genoemden polder, onder uitdrukkelijk te kennen geven, dat de gemeente Alkmaar zich al hare rechten voorbehoudt om de volledige nakoming van de bestaande overeenkomst ten allen tijde te eischen Gesteld in handen van burg. en weth. om nader bericht en raad. 7. Brief van de kamer van koophandel en fabrieken ten geleide van haar verslag over 1888. De oorzaak van het late uitbrengen van dat verslag moet geweten wordeu aan het niet of zeer laat antwoorden van voorname industrieelen alhier. Zij hoopt, dat van de zijde van sommige industrieelen haar verslag meer sympathie moge ondervinden en zij ook bereid gevonden worden om een algemeen verslag hunner industrie uit te brengen. Voor kennisgeving aangenomen. 8. Verzoek van de kommandanten (brandmeesters) der drie vrijwillige brandweercorpsen, om eene jaarlijksche subsidie uit de gemeentekas van Z75 per corps voor de corpsen Jan van der Eeide en Alkmaarsche Turnclub Kracht en Vlugheid en van f 125 voor bet brandweercorps Burgerplicht ter voorziening in hunne geldelijke behoeften, die anders wel eens tot ontbin ding dier corpsen zouden kunnen leiden. Ais gronden voordat verzoek voeren zij aandat vóór de oprichting dier corpsen ieder mannelijk ingezeten van 20 tot 60 jaar verplicht was aan de brandweer deel te nemen, voor zoover hij niet vrijlootte dat die bepaling de oprichting dier corpsen zeer in de hand werkte, maar dat de afschaffing dier bepaling de moeielijkheid om de vrijwillige corpsen voltallig te houden, zeer heeft vergroot, omdat vele, die vroeger medededen, zich thans onttrekken of niet aansluitendaar zij niet verplicht kunnen worden als brandweerman dienst te doen; dat sedert de oprichting dier corp sen het aantal branden alhier zeer verminderd is en de meeste branden in den aanvang zijn bedwongen, dank zij de concurrentie dier drie corpsendat door de weinige branden er geene pre mies te behalen zijn, waaruit bijna uitsluitend de geldelijke on kosten bestreden moeten worden, daar het niet aangaat voor vrijwillige dienstpresteering nog bovendien eens contrinutie te heffen; dat slechts ééns, na een 3jarig bestaan in het tijdsver loop van 10 jaar dat die corpsen bestaan, door den raad hun een stoffelijk blijk vau waardeering is gegeven; dat bij ontbin ding alle spuiten door onbezoldigde lieden bediend zouden moeten wardsnwaardoor de jaarlijksche uitgaven voor de gemeente veel hooger zouden komen. Gesteld in handen van de vaste commissie van financiën om bericht en raad. 9. Bericht van den heer T. J. Smits Jz. te Dordrecht, dat hij aanneemt de hem door den gemeenteraad gestelde wijze van levering der Ben-Ahin keienmet verzoek de levering voor een gedeelte lot op 1 Oct. uit te stellendaar het niet doenlijk is de geheele partij op 15 September te leveren. "Voor kennisgeving aangenomennadat de voorzitter mede gedeeld had, dat burg. en weth. den heer Smits bericht hadden, dat zij tegen de latere levering der keien geen bezwaar hadden, mits de grootste helft der keien vóór 15 Sept. geleverd was. 10. Verzoek van eigenaren en bewoners van perceelen aan de Geest om verbetering van den afvoer van vuil- eu hemel water aldaarzich bereid verklarende tot aansluiting hunner perceelen aan rioleeringdaar de tegenwoordige toestand on houdbaar is. 11. Verzoek van de heeren A. van der Hoevenmr. T. A. Sannes en E. Eoltz, bewoners van den Kennemersingel, om verbetering van dien weg, speciaal dat gedeelte, gelegen tusschen den Kenuemerstraatweg en de brug bij het woonhuis van den heer Ibink, dat in slechten toestand verkeert, zooals blijken zal bij eene inspectie tijdens of kort na eene regenbui. Nos. 10 en 11 gesteld iu handen van de vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen. 12. Verzoek van den heer E Balvers aan de Oudegracht om de schuit, bestemd tot het ont- en inladen van de tonnen met faecaliëawelke gedurende dit jaar onafgebroken en wel 3 malen per week van des voorin. 8 tot 12 uren ongeveer voor zijn perceel ligtniet voortdurend voor zijne woning te laten liggen daar dit zeer onaangenaam is. Gesteld in handen van burg eu weth. ter beschikking. 13. Verzoek van eenige neringdoende inwoners in de Lan- gestraat, om de eierenmarkt niet naar het Eof te verplaatsen, omdat 1°. die markt, zoolang hun heueht, steeds in deLange- straat, gehouden is; 2°. zij als winkeliers ook gaarne iets van de markten willen genietendaar zij bij verplaatsing daarvau geheel uitgesloten zouden zijn, wijl de botermarkt sedert jaren ook reeds verplaatst is. E-t spreekwoord aanzien doet gedenken mag hierbij wel in aanmerking worden genomen. Ter visie gelegd om te worden behandeld, wanneer deze zaak in eene volgende bijeenkomst aan de orde wordt gesteld. Zijn in behandeliug genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 14. Nader rapport omtrent de heffing van marktgeld op de kleine kaas- en botermarkt Na rijpe overweg ng van de bezwarenaangevoerd tegen het aanvankelijk door heu voor gestelde marktgeld voor de kaas, trekken zij dat voorstel in en stellen voor, in overeenstemming met de vaste commissie voor de verordeuiugentegen welker overtreding straf bedreigd is, wier gevoelen door hen ingewonnen werd, het volgende tarief vast te stellen: Foor iedere kaas van 2 K.G. en daarbeneden 1 cent. 4 u u 2 centen. 6 a 3 boven 6 5 Voor gedeelten van kaas boven 6 K.G. wordt betaald voor ieder K.G. of gedeelte van een Kilogram 1 cent. De aanvoerder van kaas van 2 K.G. en daar beneden betaalt by aanvoer van meer dan 10 stuksvoor ieder volgend tiental 5 centen Aangenomen en de aldus gewijzigde verordening vastgesteld. 15. Rapport op het verzoek vau de leden van het >eder- landsch Werkliedenverbond Patrimonium en eenige ingezetenen, om bij de aanstaande kermis en voor het vervolg de vermake lijkheden niet meer toe te laten op Zondag. Burg. en YVeth. herinneren in de eerste plaats, dat in vroegere jaren alhier eene voorjaars- en eene najaarskermis werd gehouden. Werd eerst genoemde kermis bij riadsbesiuit »an 28 October 1874, goed gekeurd door Ged. Staten bij besluit van 18 November d. a. No. 34, met ingang van 1875 reeds afgeschaft, de tijd van liatstgenoemde kermis werd bij besluit vau 20 October 1880 No. 28, goedgekeurd door Ged. Staten bij besluit van 24 No vember 1880 No. 68, met drie dagen ingekort. Bij dat besluit werd bepaald, dat de najaarskermis zou worden gehouden van Zaterdag 27 Augustus of anders op den Zaterdag tusschen

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3