Landbou wtentoonstel ling te Haarlem. Burg. en weth. van SctiermerllOrn hebben aan den gemeenteraad medegedeeld, dat zij ontdekt hebben, dat de kerktoren der berv. gemeente niet aan do kerkelijke, maar aan de burgerlijke gemeente behoort, waarom zij op de begrooting voor 1890 een post voor onderhoud van dien toren nitgetrokken hadden. Berichten. kaasmarkttentooustelliiig'. De Princessedag. dooh de ander verdween in de diepte en werd eerst later levenloos opgehaald. Den 9 werd te Amsterdam aanbesteed het boawen van de r. k. kerk van de H. Maria Magdalena buiten de Haarlemmerpoort aldaar. Van de 13 in schrijvers was de heer J. van Groenendaal de laagste voor massa met middentoren 148.735, zonder mid dentoren f 135375; kerk met pastorie tot en met den noodmunr f 113575. Het werk werd voor genoemde som van f 148735 gegund. Den 9 is te Haarlom in den ouderdom van 82 jaren overleden de heer H. Hemkes Kin., oud hoofdonderwijzer te Voorburg, vooral op onderwijsgebied bekend, in de laatste jaren lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs aldaar. De gemeenteraad van Zaandam heeft benoemd tot onderwijzeres mej. G. W. A. Pelt en tot onder- wijzer H. P. Hoffmann te 's Gravenhage. De Paus heeft den heer jhr. mr. Ed. J. de Kuijper, Commissaris des Konings in Limbu-g, benoemd tot commandeur der orde van den H. Gregorius den Groote en den heer P. T. Houba, griffier der prov. staten van Limburg, tot commandeur der orde van den H.Silvester. Van den 8 tot den 10 is te Olldkarspol eene goed geslaagde tentoonstelling gehouden van wege de vereeniging „Floralia" aldaar, in de net versierde bo venzaal van den heer Slotemaker. Dinsdagavond werden, in eene buitengewone feestelijke Nutsvergadering, door den voorzitter, den heer C. Kroon, de toegekende be kroningen uitgereikt. De rederijkerskamer „Eensge zindheid" en de mannenzangvereeniging „Vriendenkring" werkten medeom het genot van den feestavond te verhoogen. Bij kon. besluit van den 9 is benoemd tot kanton- reehter-plzatsvervanger in het kanton Haarlsm de heer mr. F. Willekes Mae Donald advocaat en pro cureur te Haarlem. Bij de harddraverij, den 9 te Msdomblik ge houden waaraan 12 paarden deel namen werd de prijs van 200, behaald door den bruinen ruin Dibbels van den heer K. Biersma te Üudebiltzijl en bereden door A. Siderius de premie f 75 door den bruinen ruin Vroolijk van den heer Jb. Koopman te Werversboof, berijder C. Broers. Den 10 was het 60 jaren geleden, dat de heer P. v. d. Eist te Haarlem werkzaam was als ambte naar op het etadshuis met den titel van ho fdcommies ter algemeene secretarie. De gemeenteraad van Haarlem kwam des voormiddags te 9s/< uur in buitengewone zitting bijeen om hem daarmede geluk te wenscben en eene bronzen pendule met coupes aan te bieden, ter wijl hem als blijk van waa^deering tevens de pereoneele titel van „griffier ter plaatselijke secretarie'' verleend werd. Van de hoofdambtenaren der gemeente en zijne ambtgenooten ontving hij mede een kostbaar aandenken. Den 10 is van de werf der koninklijke maat schappij „De Schelde" te Vlissingen met goed gevolg te water gelaten de mailboot Merapi van den Rotter- damscnen Lloyd, bestemd voor den maildienst tussohen Rotterdam en Java332 eng. voeten langbreed grootspant 3ben holte 27 eng. voeten, zullende voorzien worden van eece stoommachine van 2000- paardenkracht. De prinses von Wied, die te Domburg vertoefde heeft op uitnoodiging van het bestuur der maatschappij het schip te water laten gaan. De minister van koloniën en die van oorlog vertegenwoordigden bij die gelegenheid de regeering, welke mede tot bijwoning uitgenoodigd was. Bij de herstemming voor Jid der prov. staten van Nocrdholland op den 10 in het district jBIlaiiwrn*. A rn. Stel werden 2158 geldige stemmen uitgebracht; daarvan bekwam de heer P. Ledeboer, notaris, iib., wiens eerste verkiezing vernietigd werd 1152 stemmen die alzoo gekozen is en de heer P. J. Raaymakers r.k,, 1006 stemmen. Bij kon. besluit van den 10 is bepaald dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaai zal wordeu gesloten op den 14 's namiddags 3 uur de minister van binn. zaken is gemachtigd zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaaiom in eene vereenigde vergadering der beide Kamers de zittingen in 'a Konings naam te sluiten. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 11 benoemd tot onderwijzeressen de cames E. C. Kriebel te Hoorn en M. H. Zieren te Haarlem De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 11 tot wethouder benoemd den heer mr. C. M. J. Willeumier met 21 stemmen op den heer Treub waren 6den heer Dijkmans 2 stemmen uitgebracht en op ieder der heeren Everwijn Lange en Gerritsen éénestem. Voor hoofd der kosteiooze- en tusschenschool No. 1jaarwedde 1450 te Purmerend hebben zich 169 sollicitanten aangemeld en voor onderwnzer aan diezelfde school, jaarwedde f 550, 57 sollicitanten. te Zaandam moet herstemd worden voor lid van den gemeenteraad tusschen de heeren F. H. L. H. van Pelt, r. k., die 129 en J. Zwaardemaker Jr. lib., die 124 ötemmen bekwam. Met 1 October a. s. worden verplaatst van Am- Sterdam de kommiezen bjj 's Rijks belastingen K. B' Groen naar 'iexel en N. P. Botess naar JfiSmOnd aan Zee. 6 De Koning van Zweden heeft de boogleeraren mr P. A. van der Lith ea dr. M. J. de Goeje te Leiden benoemd tot commandeur en den beer A. P. M. van Oordt aldaar tot ridder der YVasa-orde. De werklieden uit Amsterdam, met name de meubelmakers, die da tentoonstelling ie Parijs bezochten zyn aldaar door de politie verhinderd geworden in het maken van schetsen en aanteekeningen. De boekjes waarin schetsen gemaakt waren, werden afgenomen en eerst terug gegeven, nadat die schetsen er uit ge- e nomen waren. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft burge. meester en wethouders gemachtigd aanbiedingen te vragen voor eene 3% pet. geldleening, groot f 58000, om, als da aanbiedingen gunstig zijn, te besluiten tot conversie der gemeente-schnld. Jhr, mr. W. Th. C. van Doorn burgemeester van Naaldwijk en Lier, zal met 1 November a. s. op treden als mede-hoofdredacteur van De Avondpost. Het maken van den bovenbouw voor 8 woon huizen met bovenwoningen te Amsterdam is voor f 119820 opgedragen aan den heer B. van Buureo aldaar. Aangenomen het beroep naar Schiedam door ds. C. L. van den Broek te Heiloo. Uit het door den kerkeraad der berv. gemeente te Oudorp opgemaakte drietalbestaande uit de heeren Boonacker te Oterleek, Knappert te Kwadijk en Visser te Venhuizen is beroepen ds, L. Knappert te Kwadijk. Tot pastoor te ZandVOOrt is benoemd de heer S. Witte, kapelaan te Beverwijt en tot kapelaan te Beverwijk de heer A. Suidgeest. Door den raad der gemeente Oudkarspel is in de onlangs gehouden vergadering tot ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd de beer F. de Boer Pz., en zulks ter voorziening in de vaeature ontstaan door het aftreden van den heer R. Paarlberg. Voor den g09dk00pen trein naar Parijs, welke den 12 van Utrecht vertrekt, zijn uitgegeven 260 plaats kaarten tweede klasse en 165 derde klasse, zoodat 425 reizigers van dezen trein hebben gebruik gemaakt. Het pian bestaat spoedig eenen tweeden goedkoopen trein te laten loopen. Volgens te Scheveningen ontvangen bericht is het gebleken, dat het te Langeroog (Duitschland) aange dreven en aldaar geborgen vissehersvaartuig is de Urker Schokker U. K. 27. Aan boord werd nog het lijk van een 17jarig jongeling gevonden. Op eene te Rotterdam gehouden vergadering Van Veehandelaars is besloten zich niet te onderwer pen aan de maatregelen der bestaande boot-maatschap pijen, van Amsterdam en Rotterdam op Engeland varende. Zij zullen zelf nieuwe booten in de vaart bren gen en het veevervoer geheel voor eigen rekening nemen 'S <.IUVI\ll\<,i 12 Sept. Tweede Kamet. Bij voortgezet debat over art. 46 (verplichte Bchoolgeldtieffing) en over het amende- ment-Beaufort (behoud facultatieve schoolgeldheffing) heeft de regeering de bijvoeging voorgesteld om een minimum van schoolgeld van 20 cents per maand op te nemen en de mogelijkheid te geven tot vrijstelling der gemeentebesturen van verplichte schoolgeldheffing bij kon. besluit. Het amendement-Beaufort werd ver worpen met 51 tegen 42en het regeeringsartikel aangenomen met 72 tegen 21 stemmen. De heer van Naamen van Eemnes is door de Koning benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer. Bekroond zijn voor: Kaas. 5 stuks N.-Holl. (Edammer) in Mei of Juni 1889 gemaakt: le pr. E. Rijkes Wieringerwaard 2e pr. D Akkerman Alkmaar, 3e pr. K. Waal Bobeldijk. Eervolle vermelding H. Harp Barsingerhoan, A. Eriks Petten A. Donker Wognum. 5 stuks dito, gemaakt na 1 Aug. 1889: le pr. J. Croeq Up 2e pr. P. Kwantes Assendclft3a pr. C. Groot Wijaewormer. Eervolle vermelding J. H. Haijgens Sjbecarspel P. Kleij Wognum, A. Zjp Yenhuizen. 5 stuks middelbare, gemaakt in 1889: 2e pr. K. Waal Bobeldijk 3e pr. A. Eriks Petten. 5 stuks oommissie, gemaakt in 1889: le pr. C. Mosk Schagerbrug, 2a pr. J, Rooker Hoogwoud, 3e pr. A. Eriks Petten. 5 stuks komijnen (Edammer) gem. in Mai of Juni 1889: le pr. G. Wonder Berkhout, 3e pr. J. Roakes Hoogwoud. Eerv. vermelding J. Heijdenrijk Barkhout. 3 stuks zoatemelksche (Goudseue): 3e pr. A. Eriks Petten. Witte wintertarwa op klai- of zavelgrond le pr. C. Kooijman Baemster, 2e pr. J. Breebaart Kz. Winkel. Witte engelsche tarwe op zwarten grond le pr. J. Breebaart Kz. Roode zomertarwe le pr. K, Mantel Dz. Hem, 2e pr. K. Bakker Wijdenes. Wintergerst le pr. Braebaart Oosterleek. Chevalier gerst le pr. J. Breebaart Kz., 2a pr. O. Sebaap Winkel. Korte haver op klei- of zandgrond le pr. J. Bree baart Kz., 2e pr. A. Langereis Beemster. Lange haver op klei of zandgrond le pr. K. Mole naar JGz. Wijdenes, 2e pr. A. Langereis, Beemster. Deensche haver op klei- of zavelgrond ,1e pr. O. Schaap, 2e pr. J. Breebaart Kz. Haver (met gevraagd) le pr. J. Breebaart Kz., 2e pr. A, Bakker KHz., Oosterieefc. Groote groene en blauwe erwten, schokkers, le pr. A. Langereis, 2e pr. K. Mantel Dz. Kleine dito le pr. P. Smit Wijdenes, 2e pr. J. Kool aldaar. Wijker vale erwten le pr. J. Breebaart Kz., 2e pr. C. Mantel Wijdenes. Gewone of grauwe erwten le pr. C. Bakker Ooster- !eek, 2e pr. J. Bakker Wijdene3. Yale erwten of capucijners le pr. M. Bakker Cz. Oosterleek, 2e pr. C. Haagman Wijdenes. Paardenboonen le pr. J. Breebaart Kz., 2e pr. J. Bakker Jz. Wijdenes. Geie of bruine boonen 2e pr. C. Mantel Wijdenes. Witte boonen le pr. K. Mantel Dz. Wijdenes. Karweizaad le pr. J. Breebaart Kz., 2e pr. A. Bak ker KMz. Kanariezaad 2e pr. J. Breebaart Kz. Bruin mosterdzaad le pr. J. Bakker Jz. 2e pr. C. Haagman beide Wijdenes. Blauw maanzaad le pr. H. Mantel Dz. Hem, 2e pr. C. Gorter Hem. Bleekroode zeeuwsche uien le pr. A. Langereis. Witte of gele zwijndrechtsche uien le pr. A. Langereis, Yerzameling zaden 2e pr. afd. Enkhuizen Maatech. van Landbouw. Spaansehe gerst J. Breebaart Kz., eervolle vermeld. Schotcbe gerst dezelfde, idem. Verzameling zaaigranen A. Langereis, eerv. vermeld. Verzameling aardappelen J. Kooiman Dz., Bovencar- spel eerv. vermeld. Verzameling appelen en peren 3e pr. A. Langereis. Fijnste tafelperen 3e pr. J. Kooiman Dz. Verzameling zure stoofappelen A. Langereis. 5 stuks appelen keizer Alexander dezelfde. De fijnste meloen 2e pr. P. Koster Cz. Beemster. Verzameling groenten le pr. K. C. Visser Hoorn. 6 kroppen salade 2e pr. dezelfde. 200 snijboonen en 200 saladeboonen le pr. dezelfde. Bloemkool le pr. S. Ligthard Grootebroek. Roode kool, Utrechtsohe rooie kool, witte kool en groene savoye kool le en 2e pr. K. Kooiman Dz. en M. Kranenburg beide te Bovencarspel. Gele savoye kool le pr. P Koster Cz. Beemster, 2e pr. K. Kooiman Dz. Gele of witte komkommers 2e pr. P. Koster Cz. Augurken le pr. M. Kranenburg. Verzameling meloenen dezelfde eerv. verm. Noten wed. W. Balk Zwaag eerv. verm. Hoefijzers le pr. D. Sohekkerman Venhuizen. Eerv. verm. P. Witteman Beemster. Kracbtvoedermiddelen le pr. Ciaas Honig en Zn. Kcog aan de Zaan, 2e pr. T. Duijvis Jz. Koog aan de Zaan- Raapkoeken le en 2e pr. dezelfden. Grond- en aardjiotenkoeken le pr. T. Duijvis Jz. Sesamkoekeu le pr. dezelfde. Alkmaarsche en gewone gort, J. Zwaardemaker Hz. Zaandam eerv. verm. Gerst T. Olij Zaandijk eerv. verm. Bakwagen S. J. Jonker Alkmaar eerv. verm. Herbarium met planten C. L F. Sarlot te de Rijp eerv. verm. Edammer Kaas le pr. C. Groot, Wijde Wormer. 2e H. Harp, Barsingerhorn. 3e Nottelman Petten. Middelbare le niet toegekend, 2e P. Fransen Osdorp. 3e A. Wijnberg, Petten. Commissie le C. Kager, Seboorl. 2e H. Harp, Barsingerhorn. 3e A. Er.ks, Petten. Duizenden en duizenden verdrongen zich Woensdag namiddag tegen 2 uur op het Doelenveld om de op stijging per ballon eu de nederdaling per parachute te zien van de luchtreizigster Miss Hattie Laurenea Neen zoo was 't nietop het Doelenveld waren slechts een paar honderd to.sehouwers opgekomen, die hunne 50 cents geofferd hadden tot bittere teleur stelling van den koenen vrouwelijken waaghals hadden de meeste meergegoeden gemeend, het wezenlijk treffend schouwspel aan de kanealoevers zonder betaling even goed te kunnen zien. De siechte uitkomstwelke de kas der entreegelden aan bet Doelenveld dan ook op leverde gaf aanleiding dat de luebtreizigster aanvan kelijk bezwaar maakte den toebt te doen en zoo werd het ruim 3 uur eer de ballon statig omhoog ging. Aange zien weinigen slechts de opatjjg ng zelve hebben bijge woond ineenen wij velen geeuen ondienst te doen met mee te deelen hoe de moedige vrouw haar waag stuk volbrengt. De ballon is van onderen geheel open en van een netwerk omgeven waarvan de afhangende koorden eindigen in eene lus hot best met eenen ge wonen schommel te vergelijken. Hierin gaat de luebt reizigster zitten. Boven aan de ballon is door middel van eene gewone veerbaak aan een zeer dun touwtje, het valscherm bevestigd, bestaande uit eene reusachtige pacapluie zonder baleinen, door eenen grooten hoepel roüd gehouden. Ter plaatse, waar bij het regenscherm de balei nen eindigen, hangen touwen ai, die, te, zamen komend, eenen zeer grooten ring dragen, welke de reizigster in de hand vasthoudt. Op het oogenbiik, dat de ballon over de meelfabriek liesn gedreven was bracht de dame bare armen naar voren zoodat zij geheel les in de lus zat. Nu liet zij zich er uitglijden door don schok breekt het dunne touwtjedat het valscherm aan de ballon verbindt, en pijlsnel stort de dame naar omlaag. Lang zaam spreidt zich het scherm uitmen ziet de dame zich optrekken en het rechterbeen door den ring steken, zoodat zy, behalve aan de twee handen, nu ook aan den eenen knie hangt. Aan de handen alleen zou zij zich onmogelijk hebben kunnen vasthouden, gelijk zij zelf verklaart. „Het oogenbiik, waarop ik uit de lus glijd", zegt zij zelf, „is zoo vreeeeiijk, dat ik de oogen sluiten moet en zelf eigenlijk niet begrijp, hoe ik net wagen durf. Het is mij op dat oogenbiik alsof er duizend poud aan mijne voeten hing." Men ziet de vaart, waarmede zij valt, verminderen, en, door den wind voortgedreven kwam zy beel bedaard op het weiland neder, dat rechts aan den hoornsohen weg grenst, even vóór den MunnikeDstraatweg. Inmiddels was een rijtuig in die richting uitgezonden ea het duurde met lang of de moedige vrouweenvoudig ia een matrozenpak gekleed, deed met de Amerikaansche vlag haren intocht over de friesche brug in de stad. Toen zij den grond bereikte was de dame geheel buiten adem en duurde het eenige oogenblikken, eer zy tot zich zeiven gekomea was. De balloD was in de onmiddellijke cabyheid, bijna te gelijker tijd neergekomen.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3