No. 110*. Een en Negentigste Jaargang. 1889. ZONDAG 15 SEPTEMBER. PAIUJSCHE ERIE VEN, #fficiëel <Bcbee(te. BntUtdattft, üHuttctilau&. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. 1LKMAARSCHE COURANT. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de rechtheb benden terug te bekomen: een gouden oorbelletje met blau wen steen(kegeltje); een bloedkoralen armband met gouden slotje; een wit boezelaar; een zilveren rammelaar; een gou den medaljon; een portemonnaie met eenig geld; twee reken boekjes; een mandje met haakwerk; drie steigertouweneen pak aardappelenzakkentwee sleuteltjes aan een touwtje; een klein sleuteltje; een zwarte damesparapluie; een medaljon met portreteen zilveren broche(ster); een zweep een gouden broche, (plat getrapt.) Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn: verzonden gedurende de 2e helft der maand Augustus 1889. J. de Jong, B. de Jong, Adolf Muller, R. Snel, Amster dam; Mevr. Snelle van Vollenhove, Katwijk aan Zee; J. de Wit, Oude Niedorp; RozéeRustenburg; Betje Wenke, Zijdeveld. Van Hoogwoud: Klaas GrootBerkhoutKramer Koedijk. Van Noordscharwoude: P. de Graaf, Helder. Briefkaarten: Wed. H. Ros, Alkmaar; A. Knoop, A. Schrieken, Amsterdam. Brieven verzonden geweest naar Amerika. Van Burgerbrug: N. de Jongf. Van Zuidscharwoude: C. Boon Rz., Passaic. XXXII. Zetten wij onze wandeling in de Expositie voort dan willen wij toch ook eens een kijkje nemen bij de Fransche inzenders. Daartoe brengt de afdeeling van het kinderspeelgoed ons eene gewenschte gelegenheid. Het is een bepaald genot voor alle liefhebbende moe ders baar aardig kroost naar deze zaal te vergezellen en alleraangenaamst klinken ons de kreten van verras sing der lieve jeugd. En waarlijk, zelfs voor ons, grooteren en onderen in jaren is het een waar genoegen daar al het speelgoed uit onze kinderjaren bijeen te zien doch thans veel rijker en schooner want ook op dit gebied maakt men alle jaren buitengewone vorde ringen. Wij aanschouwen dan eene allerfraaiste collec tie poppen, zoo prachtig en zoo rijk in de kleeren, dat wij baast gelooven zouden dat de grootBte kappers naaisters en kleermakers van Parijs al deze kleine dames en beeren hebben aangekleed. Daar ligt in een smaak vol bedje eene allerliefste brunette hare oogjes zijn geslotenstilzij droomtin de hand houdt zij een aardigen polichinelen eene statige jonge vrouw met prachtig blond haar, lang wit kleed aan, ea met zilver witte vleugels, waakt als bewaarengel over deze lieve kleine. In eene andere vitrine zien wij stoute kinderen die luid schreien en wij bemerken pareltjes die hun als tranen over de wangen loopenverder aardige heertjes en dametjes in stad- en baltoilettenofficiers boeren en boerinnenkindermeisjes alle deze poppen met keurige smaakvolle toiletteD. De jongens zijn ook niet vergetenhebben de meis jes poppen, wiegen, kinderwagentjes, keukens enz. enz. de jongens verdringen zich voor pachtig mooie vestingen met ontelbaar vele soldaten en kanonnen; de avonturen van Gulliver zijn geheel weergegeven en kan iedere jongen die met eigen oogen van A. tot Z. bijwonen. Ook aan draaimolenstrommenpistolengeweren theatersis geen gebreken wij zien zelfs geheele jachten met koppels honden, wilde zwijnen, jagers enz. enz. Het is dan ook in deze zaal buitengewoon vol en al dat kleine volkje snapt er lustig op losmet al de lereudigheidden kleinen Parijzennars eigen. Eene tweede atdeeling, welke zeer intressant isis de groep der horloges en pendules. Natuurlijk ia het niet. ons doel eene beschrijving van al deze artikelen te geven, en kunnen dus volstaan met de medeieeling, dat zoowel de goedkoopste niekelremontoirs als de duur ste gouden horloges zoowel de kleinste dameszakuur werken, als de grootste bomklokken, alle vertegenwoor digd zijn. Van zelfs spreekt ook dat bij elk uur eene massa klokken tegelijk spelen, of' achter elkander haar gebom of geLik doen hooren. Hetgeen ons echter hier bepaaldelijk aantrekt is eene astronomische en electri— sche pendule, uitgevonden door den abt Sanson. Dit is bepaald eene wonderpendule, zoo gek kunt gij het niet bedenken of die klok wijst alles aan, en wel door middel van verscheidene wijzerplaten. Zien wij op het eene cadrau de secondenminuten uren de eb en vloedden stand van zon en maan, de uren van hooge zee en die van lage zee, een tweede cadran daaren tegen geeft ons de beweging van den hemel, en toont ons op elk uur van den dag en waar wij ons ook be vinden, alle sterren aan den hcrizon. Op eene derde plaat zien wij de uren van alle groote steden aange wezen, op eene vierde de verschillende phases der maan, en zoo vervolgens de dagen der week de maanden de jaargetijden rons op- en ondergangde zon- en maanverduisteringen den omloop der acht planeten rondom de zon wel, wat zegt gij van zulk eene klok In deze afdeeling ontmoeten wij nog een soort vbd mecaniek schilderij, voorstellende een soort van vesting muur met soldaten, kanonnen, arbeidersspoorweg berktoren zee enz. enz., en die schilderij eenmaal op gewonden zijnde, zien wij dit alles bewogen en in het geheel wel achtentwintig verschillende positiën aannemen. Vlak in de nabijheid een alleraardigst circus met clowns, gymnasten menagerie enz. enz. ook alles in levendige beweging. Wij hebben nog eenige oogenblikken over vóór het sluiten der galerijen welke sluiting een kwartiertje vervroegd is, daar de dagen afnemen. Gaan wij dus nog even classe 28 de parfumeriën bezoeken. Wat ruikt het bier lekker, en wat verdringen zich al die dames voor de vritrines van Pinaud en van Piver. De eerste deelt zeer kleine fiescbjes fijne odenr en aardige saohettes gratis uit, Piver geeft lekker riekende toege vouwen kaartjes. Ons notitieboekjepapieren en zakken verspreiden nog dagen achtereen een alleraan— genaamsten geurhier duwt men ons een kaartje in de band van de allerbeste haarverf, daar een prospectus van tandpoeder en elixerszeer vriendelijke dames verzoeken n allerbeleefd® toch niet heen te gaan zonder voor een paar kwartjes aan monsterfleschjes te besteden, en bepaald zeer smaakvol zijn al die vitrines met eau de cologneessenceshuilea zus en huiles zoohet een nog beter, fraaier en geparfumeerder dan het ander. Liefhebbers van koloniale tentoonstellingen van negerschineezentonkinois en annamieten gij dient u een beetje te haasten, zoo gij al die Aziatische en Afrikaansehe bewoners nog zien wilt. Die luidjes be ginnen het koud te krijgen reeds verschaft men hun warmer kleeren doch komen eenmaal de gure dagen dan is er kans dat al dat volkje gerepatrieëerd wordt. Onder de groote mannen, die de tentoonstelling be zochten telden wij deze week den grooten Gladstone, Engelands- beroemden staatsmandie juist heden een bezoek brengt aan den Eiffeltoren. Een volgend maal hopen wij onze wandeling te hervatten. Parijs7 Sept. 1889. J. M, T. BELGIE. De gouverneur der provincie heeft aan den minister van binnenlandsche zaken een uitvoerig offi cieel rapport gezonden over de ramp te Antwerpen. Daarin komt o.a. voor dat de oorzaak nog niet be kend is en het onderzoek voortgezet wordt. Men weet nog nietof de werkplaatswaar de patronen werden geledigd het eerst in de lucht is gevlogen dan wel of de petroleumdepots het eerst in vlam zijn geraakt. Tot dusver wa en 72 sterfgevallen in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven en werden 114 gewonden in de gasthuizen verpleegd. In het rapport wordt verder een overzicht gegeven van de briefwisseling', tusschen het gemeentebestuur en de zoogenaamde „permanente deputatie" (Ged. Staten) gevoerd omtrent de machtiging tot oprichting der be doelde werkplaats. Volgens berichten te Brussel over Zanzibar ontvangen, heeft Stanley, toen hij het bekken van het Albertmeer verliet, getracht zijn weg zuidwaarts te nemen en west waarts van het meer Victoria-Nyanza te gaan. Dit is hem echter niet gelukt. Hy is toen noordwaarts ge trokken en heeft aldus de oostelijke oevers van het meer bereikt. Emin-pacha vergezelde hem op dion tocht. Stanley vertoefde gernimen tijd aan de oevers van het meer, wachtende op den voorraad, door hem te Msalaba Tabora besteld. Sedert verscheidene maanden reeds heeft hij het meer verlaten, en zich in de richting van Mombasaa begeven. Emin-pacha vergezelde bem daarbij niet, maar bleef in het land. Stanley wordt tegen het einde van October op de Oostkust van Afrika verwacht. ENGELAND. Het voorstel van kardinaal Man ning in de bijeenkomst der werkstakers om de loons- verhooging tegen 1 Nov. a.s. in werking te doen treden, werd op raad van Burns met groote meerderheid ver worpen. Kardinaal Manning stelde den 12 in eene bijeen komst met de dokbestnren voorde loonsverbooging te doen ingaan op f 0,30 per uur op 4 Nov. a,e. Het comité der werkstakers had zich hiermede vereenigd doch de dokbesturen volhardden bij het tijdstip van 1 Januari. Daar al de comité's der werkstakers den 13 des avonds toetraden tot het voorstel van kardinaal Manning om de loonaverhooging met 4 November te doen ingaan, hebben de dokbesturen medegedeeld, dat zij deze voorwaarde aannamen, mits alle in de dokken, aan de rivier en op de kaden werkzame mannen den 16 den arbeid hervatten. Alleen de lossers blijven nu als ontevredenen over. FRANKRIJK. Bij het op den Eiffeltoren den 1L aan de belgisebe ingenieurs aangeboden ontbijt stelde de heer Eiffel een toost in waarin gelijktijdig de namen van den Koning van Belgie den Koning der Nederlanden en president Carnot werden genoemd. Hij dronk op het welzijn vau Belgie en Nederland twee landen klein in omtrek maar groot door we tenschap en arbeid. De heer Michaëiis beantwoordde die toost uit naam der nederlandsche ingenieurs. Op den top van den Eiffeltoren is een telegraaf kantoor ingericht. Den 9 des avonds heeft ten stadshuize te Parijs een maaitijd van 120 personen plaats gehad ter eere van den amerikaanschen uitvinder Edison, die door zijn ver trek uit Parijs aan de armen der stad f 6000 schonk, als een gering bewijs zijner erkentelijkheid voor de hem bereide ontvangst. Te Mantes is een paardenspel afgebrand waarbij 18 paarden in de vlammen omkwamen. TURKIJE. De engelsche gezantde heer White, had een langdurig onderhoud met den Baltan over den toestand in Armenie. Hij stond stil bij de ernstige gevolgenwelke het zou kunnen hebben, als men de rechtmatige wenechen der armeniërs bleef veronacht zamen. VEREENIGDE STATEN. Den 11 en 12 heeft langs de Noord-Atlantische kust een orkaan ge woed welke belangrijke schade aan de kusten toebracht. Bij den ingang der Delaware-baai vergingen 20 schepen. Ocean-city, eene druk bezochte zeebadplaats in Mary land, is geheel verwoestte Rockaway werd een ijzeren havenhoofd weggeslagen. Reeds is bekenddat 37 per sonen bij het schipbreuk lijden van verscheidene vaar tuigen zyn omgekomen. Den 11 werd de beraadslaging voortgezet over de wijziging van art. 46 der onderwijswet. In het ontwerp luidde dat artikel »Van ieder schoolgaand kind, met uitzondering van bedeelden en van hen die, schoon niet bedeeld, onvermogend zijn, wordt een billijk schoolgeld geheven. 'De minvermogenden worden, indien het schoolgeld voor ieder kind van dezelfde klasse gelijk isslechts voor een ge deelte aan de heffing onderworpen. 'Het invoeren of wijzigen van dit schoolgeld geschiedt met inachtneming van de art. '232236 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85), met dien verstande, dat aan de verordening tot heffing Onze goedkeuring niet wordt onthouden dan bij een met redenen omkleed besluit, den Raad van State gehoord. »De invordering wordt geregeld door eene plaatselijke ver ordening, overeenkomstig de bepalingen van de art. 258—262 dier weten daarop zijn indien het schoolgeldbehalve voor zooveel betreft de gevallen in het 2e lid van dit artikel en in art. 48 vermeld, voor ieder kind van dezelfde klasse niet gelijk is, de art. 264266 dier wet, gelijk die gewijzigd is bij de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 102) mede van toepassing." Hierop werd voorgesteld een amendement door de beeren de Beaufort, v. Deldeu, v. d. Feltz, Gleichman, Heldt, v. Kerkwijk, LieftinckRutgers en Smidt, om de bepaling der schoolgeld- heffing zóó te regelendat ter tegemoetkoming in de kosten welke voor rekening der gemeente blijven, eene bijdrage kan worden geheven van ieder schoolgaand kind, uitgezonderd van bedeelden en onvermogenden. Het amendement werd eerst uitvoerig verdedigd door den heer de Beaufort, waarna de heer Schaepman namens de meerderheid der commissie van voorbereiding mededeelde, dat zij niet tot aanneming van het amendement kon adviseeren. Ten slotte verklaarde hij, dat het onderwijs niet eene zaak van den Staat, maar van het volk moest zijn. Wilde men het ar tikel wijzigen het zij zoomaar verzaking van dit gezond staatkundig beginsel was niet van hem te verwachten. De heer G r e e v e was tegen de voorgedragen wijziging van artikel 46 en dead o. a. uitkomen hoe 0,20 schoolgeld per kind in de week voor menigeen te bezwarend is, vooral wanneer men meer kinderen heeft. Hoe dikwijls werd de rechter ge noodzaakt ontruiming eener woning uit te spreken voor 0,50 huur. De beeren Veegeus en Smeenge bestreden breed voerig de verplichte schoolgeldheffingwelke door de heeren Lobman envanVelzen verdedigd werd. Ook de heer Rutgers van Rozenburg noemde dit artikel de hoofd fout van het ontwerp. Werd het aangenomen, hij zou tegen de wet stemmen. Men zeide wel, onderwijs is een Staatsbelang, maar men onderscheidde niet tusschen onderwijs en schoolgeld, dat een gemeente-belang is. Verplichte schoolheldheffing zou strij den met het steeds voorgestane anti-revolutionair beginsel van gemeentelijke zelfstandigheid. De openbare Staatsschool mocht niet in sleohteren toestand komen dan de bijzondere school. Iedere dwang tot schoolgeldheffing van billijk of eenig school geld was onaannemelijk. Daarom weigerde hij vergelijk op dit punt en nam hij bruggen of bruggetjes in den vorm van mod- der-amendementen niet aan. De minister van binnenlandsche zaken ver dedigde de verplichte schoolgeldheffing, sinds jaren zijn be ginsel ontkendedat de zelfstandigheid der gemeenten door deze regeling werd aangetast en verklaarde niet te veel invloed te zullen uitoefenen op schoolgeldheffingen, Het amendement was voor de regeering onaannemelijk hij was tot redactiewij zigingen bereid, mits het beginsel behouden bleef. Nadat de heer V e r n i e r s van der Loeffdenl8in eene uitnemende rede het volkomen onhoudbare van het regee- ringsvoorstel uiteengezet hadde heeren Borgesius, Zaaijer en Liettinck verschillende redeneeringen van leden der rechterzijde weerlegd hadden o. a. deze dat het bijzonder onderwijs in verschillende friesche gemeenten niet kosteloos zou zijn en de heer van Alphen verklaard had dat dit artikel volkomen in het kader dezer wet paste en dat de gemeenten zich niet beklagen zouden over de geringe in krimping barer zelfstandigheid, voerde de minister van binnenl. zaken o. a. nog aan, dat men niet ontkennen mocht, dat vele gemeentebesturen de kosteloosheid der openbare school hebben gebruikt tegen het bijzonder onderwijs. Hij stelde echter ten slotte de volgende wijzigingen voor Het eerste lid van art. 46 aldus te wijzigen: »Ter tegemoetkoming in de kosten, welke voor rekening der gemeente blijven, wordt voor ieder schoolgaand kind, met uit zondering van bedeelden, en van hen die, schoon niet bedeeld, onvermogend zijneen schoolgeld geheven van ten minste twintig cents per maand." Verder tusschen het 2e en 3e lid in te lasschen een nieuw lid, luidende als volgt: 'Vrijstelling van verplichting tot het heffen van schoolgeld kan aan eene gemeente door Ons worden verleend bjj een met redenen omkleed besluitden Kaad van State gehoord. In trekking dezer vrijstelling geschiedt op dezelfde wijze." en het 4e (5e) lid te lezen De invordering wordt geregeld door eene plaatselijke ver ordening overeenkomstig de bepalingen van de art. 258262 dier wet. Indien bet schoolgeld, behalve voor zooveel betreft de gevallen in het 2e lid van dit artikel en in art. 4 vermeld, voor ieder kind van dezelfde klasse niet gelijk is, zijn daarop de art. 264—266 dier wet, gelijk die gewijzigd is bij de wet van 28 Juni 1882 (Staatsblad No. 102), mede van toepassing, met dien verstandedat het schoolgeld voor geen kind meer bedrage dan hetgeen voor het onderwijs van dat kind kan geacht worden voor rekening der gemeente te blijven." Na eenige bespreking over de wijze, waarop dit artikel uit gevoerd zal worden of uitgevoerd zal moeten worden, ver klaarde de heer K e r d ij k dat de zaak alleen in den vorm

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5