ENGELSCHE BRIEVEN, x. Londensohe Markt. niet in het wezen veranderd was, waarom hij tegen het artikel zou stemmen. Daarna is het amendement-de Beaufort verworpen met 51 tegen 42 stemmen; de rechterzijde stemde tegen, de linkerzijde voor. Het artikel is daarop aangenomen met 71 tegen 21 st. Tegen de heerenSchepel, Yeegens, Kerdijk, de Meijier, van Houten, Viruly, Zaaijer, Borgesius, Rutgers, Zijlker, flartogh, Bool, van der Kaay, Heldt, Lieftinck, 2 Cremers, van der Eeltz, Smidt, Goekoop, Tak en Smeenge. Den 13 werd artikel 1 der wet, nadat de overige artikelen met geringe wijzigingen goedgekeurd waren op verzoek van den heer Lieftinck in stemming gebracht en aangenomen met 71 tegen 19 stemmen van de heeren Viruly, de Meijier, Veegens, Kerdijk, Heldt, van der Feltz, van Houten, Bool, Lieftinck, Tak, Rutgers, Goekoop, van der Kaay, Zaaijer, Zijlker, Smeenge, Hartogh, Borgesius en Schepel. De heer Gleichman verklaar de vóór de stemming, dat zijn stem en die zijner staatkundige vrienden voor het artikel beteekende, dat tegan artikel 1 geene genoegzame bezwaren bestonden, maar dat hij zich voor behield, later te overwegen, of hij de verdere artikelen der wet kon aannemen. Artikel 2dat eenige wijzigingen onderging, waarop terug gekomen wordt, werd ten slotte aangenomen met 65 tegen 18 stemmen van de heeren van HoutenBoolTakRutgers Goedkoop, Norman, van üelden, Borgesius, Schepel, Land, van der Kaay, de Beaufort, Viruly, de Meijier, Veegens, E. Cremers, Kerdijk en Heldt. De verdere behandeling wordt tot nader orde verdaagd. By een dezer dagen te Oeftalt (Noordbrabant) voorgekomen brand ia zoowel de man 74 jaren oud als de vrouw, 84 jaren ond, in de vlammen omgekomen. De mazeien-epidemie heeft te SaarlOtH volgens verklaring van den geneeskundigen adj,-inspecteur op gehouden te heerschen. Anton Bubinstein hoopt in de maand November e.k. den dag te herdenken, waarop hij 50 jaar geleden zijne loopbaan als kunstenaar begon. Men wil bij deze gelegenheid den genialen componist en pianist, die ook als mensoh de algemeene achting geniet, eene „Ehren- gabe" aanbieden (naar men verwacht eene aanzienlijke somme gelds, waarmede vermoedelijk door den kanste- naar eene stichting ten bate der toonkunst zal worden in het leven geroepen). Ongetwijfeld zullen ook uit Nederland vele kunstenaars en kunstvrienden aan deze hulde willen deelnemen en van hunne sympathie door eene geldelijke bijdrage doen blijken. De heer W. F. G. Nicolaï, Veenkade 14, 's Gravenhage, verklaart zich bereid die bijdragen tot uiterlijk 15 October in ontvangst te nemen en te doen toekomen aan het Bubinstein- comité, dat zich te St. Peteraburg heeft gevormd, Het gemeentebestuur van Venloo heeft by de arr. rechtbank te Maastricht eene vordering ingesteld tegen de bestuurders der Heutr-stichting, strekkende tot ver oordeeling ten eerste om terug te betalen f 181.88% met rente, sedert 7 Nov. 1879 voor onverschuldigde doch betaalde conversiekosten van 91 stuks obligatiën Werkeljjke Schuld; 91 stuks oblig. Ned. Werk. Schuld, groot nominaal f 1000, ad 4 pet,, met de coupons, van af 1 April 1882 tot den dag der afgifte10 stuks Nicolaï-spoorweg-oblig.ieder groot 100 p. st., met coupons van Mei 1882 en eindelijk eene in strijd met de wet geplaatste som van f 6043 39 met rente sedert Januari 1882; alles onder korting van de uit den fail lieten boedel Wolters genoten dividenden ad 20 pet., of f 22.2555.85. Mr. Tripels, advocaat te Maastricht treedt voor de gemeente Venloo op. De overeenkomsten tusschen den Staat en de besturen der Bijn- en Centraalspoorwegmaatschappijen betreffende het overnemen dier lijnen door den Staat, zijn behoudens de goedkeuring van de Wetgevende Macht geteekend. De Geld. Overijselsche maatschappij van landbouw heeft o. a. besloten, zich tot de staten van Gelderland en van Overysel te wenden met verzoek om subsidie tot verdelging van den meikever of anders zoodanigen maatregel te nemen als de staten noodig mochten oor- deelen. By de verdediging van het daartoe strekkende voorstel werd als feit vermeld, dat eenmaal in een kring van nauwelijks een uur gaans 22% miljoen meikevers gevangen werden. Ook is besloten, het adres der af deeling Lijmers aan de regeering, waarin aangedrongen is op het nemen van andere maatregelen in zake de vlekziekte onder de varkens, te ondersteunen. Ged. Staten van Friesland hebben niet goedge keurd de door de gemeente Leeuwarden met een con sortium gesloten 3% pets. conversie-leening. De rederijkerskamer S.u.d.W.A.L. te Kolhom gaf den 9 aldaar eene tooneelvoorstelling, bestaande in: „Balt de marskramer", een drama van Hub. Janssen, gevolgd door „Haar tweede man" van Johan Gramm, De zaal was stampvol en de opvoering voldeed zeer. Den 10 beeft de gemeenteraad te Hölder de gemeente-rekening over 1888 vastgesteld in ontvangst op f 189.457.64, in uitgaaf op f 185.699.89, alzoo met een batig slot van f 3757.75. Den 11 had te Kolhorn de gewone jaarlijksche kolfwedstrijd plaats. De prijs werd gewonnen door den heer P. Dekker aldaarterwijl de premie door de drie laatst aangeblevenen werd verdeeld. Den 11 is op het terrein van de gasfabriek aan den Oostzeedijk te Amsterdam een man, aangesteld om de voorbijgangers te waarschuwen, wanneer de trein over den dijk ging, door een kolentrein overreden en gedood. Te Kampen zijn den 11 twee jonge dames, op een tandem gezeten bij het nemen van den draai ia de gracht gereden en met veel moeite door de inmiddels toegeschoten personen gered. Bij kon. besluit van den 11 is dr. B. F. Matthes te 's-Gravenhage benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. HOLL. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. De 52 algemeene vergadering werd den 12 te Ha<H> lem geopend door den voorzitter, den heer mr. D. Visser van Hazerswoude met eene redewaarin hij deed uitkomendat veel wat in den loop der tijden is gewenschtdat op landbouwgebied zou geschieden is tot stand gekomen de landbouw kwam meer tot zijn recht. De wet tot voorkomiug van knoeierijen in den boterhandei werd aangenomenhet rotkreupel der schapen onder de besmettelijke ziekten opgenomen proefstations werden opgericht te Groningen Hoorn en Breda eene leerschool voor zuivelbereiding kwam tot standde inrichting van proefvelden bleef nog gewenscht. Veel goeds was reeds door de Maatschappij tot stand gebrachten bleef de goede geest, die onder de leden heerschtbestaan dan zon onder eendrachtige samenwerking haar bloei verzekerd zijn. De rekening van 1888 we'd goedgekeurd met inbe grip van het batig slot, groot f 2282,22, over 1887 op f 30698 waaronder een op de rekening van 1889 over te brengen batig slot van f 3958,37%. Onder de ontvangsten kwam f 15458,40 voor aan contributiën van 8136 gewone leden en f 390 van 39 leden der alge meene vergadering; verder 6789 aan entrees van de te 's-Gravenhage gehouden tentoonstelling, welke ƒ8661,42J gekost heeftbehalve 4639,45 voor medailles en prijzen. Het jaarboekje heeft f 3562,94 gekost. Na goedkeuring der begrooting voor 1889 wordt het voorstel van de afdeeling Dordrecht en omstreken, om het hoofdbestuur uit te noodigen zich te wenden tot de provinciale regeeringen van Noord- en Zuidhol- laud ter verkrijging van eene provinciale keuring van dekhengsten na bespreking aangenomen met 465 tegen 98 st. Bij acclamatie vereenigde de vergadering zich met het voorstel van de afdeeling Hoorn en omstreken, om aan het hoofdbestuur op te dragen bij de regeering en de volksvertegenwoordiging te steunen den meer en meer zich openbarenden volkswensoh tot afschaffing van den zoutaccijn?. Tot lid van het hoofdbestuur, in de plaats van den heer J. Zjp Kz., die moest aftreden, werd met 366 van de 462 uitgebrachte stemmen gekozen de heer J. Breebaart Kz. te Winkel, die de benoeming aannam. Tot lid van de financieele commissie, in plaats van den heer jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden die volgens rooster moest aftreden werd gekozen de heer fi. graaf van Limburg Stirum te 's Gravenhage, met 276 van de 550 uitgebrachte stemmen. Het voorstel van de afdeeling Overflakkee en Goede- reade, om te besluiten eene brandassurantie opterichten, uitsluitend ten doel hebbende de roerende en onroerende goederen van de leden der maatschappij tegen brandschade te verzekeren waardoor bet belang van de landbouwers in het algemeen behartigd en de maatschappij krachtdadig gesteand zou worden, werd gelijktijdig behandeld met dat van Wormorveer en omstreken om het hoofdbe stuur uittenoodigen, dat het eene Maatschappij van verzekering tegen brandschade trachtte op te richten waarin door de leden tegen lagere premie, dan elders geëischt wordt, zou kunnen worden deel genomen. De vergadering besloot eene commissie te benoemen die op de volgende vergadering van bericht en raad zal dienen over de wjjzewaarop de Maatschappij eene eigene brandverzekering-maatschappij zal oprichten. Met 317 tegen 226 stemmen word de wenschelijkheid uitgesproken van het raaken van verordeningea door de bevoegde macht op het beschikbaar stellen van spring- stieren. Het voorstel van de afdeeling Haarlem en omstreken om door het hoofdbestuur zoo spoedig doenlijk en met den noodigen ernst bij de regeering aan te dringen op eene algeheele, meer met den geest des tijds en vooral met de belangen van den landbouw overeenkomende herziening der jachtwet, werd bij acclamatie aangenomen, nadat het hoofdbestuur dat voorstel krachtig gesteund had. Het wenschtedat ieder land— en tuinbouwer op zijne grouden het recht bebbe de voor zijn bedrijf schadelijke dieren te vangen en te dooden. Hat voorstel Zijpe, om bij onteigening ingevolge de varkeDswet aan den eigenaar de halve waarde van het wegens vlekziekte onteigende varken te doen toekennen, werd door het hoofdbestuur gesteund. De afdeeling Alfeu zon zelfs aan de regeering willen verzoeken voor de verdachte varkens de volle waarde te vergoeden. Na bespreking werden deze voorstellen tot eene vol gende vergadering aangehouden. Dordrecht werd met 371 stemmen gekozen als plaats voor de volgende ver gadering tegen 142 stemmen op Gouda uitgebracht. De voorzitter bracht hulde aan het aftredend lid van het hoofdbestuurden heer Zijp, dat met toejuiching door de vergadering ontvangen werd. Een lid wees op het wenschelijke dat zeer spoedig de verordening op het rotkreupel bij de schapen worde gemaakt. Na de gewone dankbetuigingen werd de vergadering gesloten. Op de voordracht voor hoofd van de school te Hauwert staat de heer K. van 'tVeer van Oudkar- spel no. 1. Tegen den zoon van den burgemeester der ge meente B. (Limbnrg) is eene gerQClltSlijke vervol ging ingesteld tor zakedat hijbij afwezigheid van zynen vaderdoch met diens voorkennis en op diens naam, een9 verklaring heeft onderteekend en afgegeven, inhoudendedat in die gemeente geene besmettelijke veeziekte heerscht en welke verklaring moest dienen, om den invoer van schapen naar België mogelijk te maken. De firma F. B. van Ditmar, te Utrecht, is voornemens uit te geven een geïllustreerd gedenkblad ten votirdeele van de noodlijdenden door de vreeselijke ramp te Ant werpen. Dit gedenkblad getiteld Holland-Ant- werpen, zal bijdragen bevatten van de voornaamste Nederiandsche en Belgische letterkundigen, schilders, toonkunstenaars, enz. Hierom en om het loffelijke doei, 't welk ieder door den gering gestelden prijs van 50 cents kan helpen bevorderen bevelen wij deze uitgave ten zeerste bij onze lezers aan. De uitgever "W. Hilarius Wz. te Almelo geeft uit, mede ten voordeele der slachtoffers van de ramp te Antwerpen, Knoppen 6ü Bloemen, Bundel Proza en Poëzie van hedendaagsche auteurs verzameld door Marie J. Teruooij Apèl, 240 bl., prijs f 2 gebonden en verguld op snee f 2.75. Eenigen tijd geleden verscheen hier een boek dathoewel het elke letterkundige waarde mist en weinig nieuws bevat, toch overal en in liooge mate de aandacht heeft getrokken. Het draagt den zonderlingen titel«Hoe ik 250000 p. st. binnen twee jaren zoek maakte" en werd geschreven door zekeren heer Ernst Benzon meer bekend onder den bijnaam J u b i 1 e e pi anger: d. i. roekeloos speler gedurende het Jubileumsjaar (van Koningin Victoria). Kort voordat de held dezer treurige geschiedenis, die nogthans eene vermakelijke lectuur vormt, meer derjarig was geworden, werd hem door de authoriteit, onder welks voogdij hij had gestaan, medegedeeld, dat hij de wettige erfgenaam was eener nalatenschap van omstreeks een kwart miljoen pond sterling en hij begon onmiddellijk maatregelen te nemen, om den bijnaam, die hem later werd gegeven, te verdienen. Hij leende, nin het vooruitzicht van een leven vol overvloed en genot", dertig pond en leefde daarvan een paar maanden op vrij soliede wijze in de nabijheid van Piccadilly. Toen kwamen de wed rennen van Aseottwaarop hij «zich voorbereidde door. met behulp van een paar vrienden, 500 p. st. te leenen tegen den matigen interest van honderd percent.". Benzon vond. dat de kooplieden in het West-End zeer voorkomend waren tegenover jongelingen, die binnenkort een groot vermogen verwachten, en men kon met genoegen den wedijver gadeslaan, waarmede men poogde hem alle mogelijke mooie, bruikbare en onbruikbare dingen aan te prijzen. De eerste episode in het bonvivanten- leven van onzen auto-biograaf begon met een reisje naar Austra lië dat hem de kleinigheid van 65000 p. st. kostte. Hij nam er deel aan de wedrennen en gaf, daar bij geen «kleingeld" bezatschuldbekentenissen aan australische woekeraars af, die hem zijne wissels gaarne tegen 50 a 80 pet. «korting" discon teerden. Deze papieren werden later intusschen niet ten volle betaald. Een woekeraar, die 15000 p. st. verlangde, nam gaarne een dertigste aan van die somen Benzons advocaat bracht eene menigte andere accoorden tot stand. Na de australische reis komt het tweede hoofdstuk «mijne wederwaardigheden bij wedrennen". De plunger verloor in een week 35000 p. st., doch won in een andere 30000 p.st. Hij verkeerde met lords en andere «groote hanzen", en kocht verscheidene paardendie hij op groote wedrennen liet loopen, nu eens met gunstig gevolg, dan weer eens met verlies van een dozijn duizend pond bankbiljetten. Hij aarzelde geen oogen- blik tien of twintigduizend p. st. op een paard te wedden, en dit gaf hem den naam van p 1 u n g,e r. Nadat het wedrennen- seizoen voorbij was, beproefde hij zijn geluk met het edele kaartspel, doch fortuna was hem zoo ongunstig, dat hij menigen avond een paar duizend pond verloor. Geen inzet was hem te hoogen het was alleen op raad zijner vrienden, dat hij zich tot hoogstens vijftig pond per kaart «beperkte", hetgeen hem intusschen niet verhinderde een of tweemaal honderdduizend gulden per avond te verliezen. Eens wachtte hij op eenen trein, speelde voor tijdverdrijf gedurende tien minuten chemin-de-fer en verloor 10000 gulden. Zoo gaat het nu steeds door, totdat de laatste bladzijden van het boek zijn bereikt. De stijl is intusschen volstrekt niet spijtig, maar soms zelfs bepaald opgewekt. Hij zegt op eene der laatste bladzijden, dat hij eerlijk zijn best deed, om zijn geld kwijt te worden. Dit doel heeft hij buitengewoon snel bereikt, en met de opbrengst van zijn boek zal hij een nieuw leven beginnen. Onze geheele pers houdt zich natuurlijk met het boek bezig en geeft lucht aan hare verontwaardiging over de ongehoorde zaken, waarvan het spreekt. In Ouitsc'aland zouden de woeke raars niet in staat zijn geweest het einde te bespoedigen, en in Frankrijk zoude men den levenslustigen jongeling eenvoudig onder curatele hebben gesteld. Doch wedrennenvan hoe gunstigen invloed zij ook op de paardenfokkerij mogen zijn, vormen de kanker der engelscne maatschappij Iedereen wedt, de een hoog, de ander laag, de lord om duizende ponden, de werkman om stuivers. Er is geene belangrijke harddraverij of geen roeiwedstrijd, waarbij niet Jan en alleman is geïnteresseerd en de nieuwsgierigheid, waarmede men des avonds de avondbladen met den afloop der wedrennen koopt, is verbazingwekkend. Er zijn over de geheele metropolis verspreid betting-clubs, die telegrammen over den afloop der wedrennen ontvangen en waar weddenschappen worden gesloten, alsmede ontelbare book maker s-kantoren, waar men zijne zilverlingen kan offeren. Doch hoewel iedereen weet, dat weddenschappen eene schande voor het geheele volk zijn, komt er geene verandering in den toestand. Zoo sterk is de gewoonte om te wedden, dat van tien engelsehen, die met u van meening verschillen, negen zullen zeggen«ik we d, gij hebt ongelijk" of «ik zet 10 tegen 1, dat het is zooals i k zeg". Ook aan hazardspelen is men vrij algemeen verslaafd. De politie overvalt nu en den wel eens een speelclub en neemt alle aanwezige leden mede naar het bureau van politie, doch in de fljne clubs wordt het meest en het hoogst gespeeld, niet tegenstaande in Engeland elk spel om geld onverschillig van welken aard ook, ten strengste is verboden. De groote werkstaking, die haren invloed op den geheelen handel doet gevoelen, deed dit in de eerste plaats op den handel in uit het buitenland aangevoelde levensmiddelen. Er konden slechts weinige schepen lossen, en velen moesten andere havens opzoeken, om daar hunne goederen te ontladen, die dan per spoorweg naar Londen werden verzonden, waardoor natuurlijk de onkosten aanmerkelijk hooger jverden. Zoo ging bijvoorbeeld de Harlinger stoomboot Widgeon eerst van hier naar Harwich. Zij kon daar intusschen niet gelost worden en moest naar Londen terugstoomen, om daar door klerken en andere heeren met hooge hoeden en zwarte jassen te worden ontladen. Het is overbodig te zeggen, dat er onder deze omstandigheden hoogere prijzen werden gegeven dan gewoonlijk in den nazomer het geval is, en Eriesche beso.nde dan ook 108 a 120 ets. per kg. naarmate de qnaliteit was; sommige minder goede merken gingen tegen 95 a 100 ets. van de hand, en boter van de factorijen besomde 105 a 130 ets. In Margarine ging zeer weinig om. De handel in spek van de stoomslachterijen heeft geene goede vooruitzichten. In de eerste plaats schijnt het, dat de aanvoer vrij groot zal zijn, en in de tweede plaats zal het gebruik wegens de te Londen als een gevolg der werkstaking ontstane armoede onder de sjouwers, die groote consumenten zijn, vermoedelijk aanzienlijk afnemen. De prijs daalde sedert ons laatste bericht omstreeks f 2.50 per 50 kg. Kaas bleef nagenoeg onveranderd en de markt voor Neder iandsche blijft vast. Edammer wordt met 7 31 a f 33,50 per 50 kg. genoteerd, Goudsche 25 a 27.50, Eriesche 12 a 18.50. De veemarkt was gedurende de afgeloopen week over het algemeneen zeer geanimeerd en de prijzen waren goed, omdat de vrees voor de gevolgen der werkstaking den aanvoer overal had verminderd. Er waren omstreeks 50 stuks melkvee uit Nederland, die goede prijzen besomden, (204 336 gulden). Prima kalveren en schapen (geslacht) golden omstreeks één gulden per kg. Ook deze markt is intusschen ten gevolge der werkstaking onregelmatig. Granen. Binnen weinige dagen zenden wij u de statistieken over den graanoogst der wereld in 1889. De werkstaking maakte afleveringen onmogelijk en zoodoende is thans een kolossale voorraad in de dokken opgehoopt. Zoodra de werk staking ophoudt, komt deze natuurlijk ter markt en de gevolgen zullen waarschijnlijk lagere prijzen zijn, die intusschen volstrekt niet als toonaangevend kunnen worden beschouwd. Daarom geven wij thans liever geene prijsopgave. De fondsenmarkt is over het algemeen vast. Voornamelijk Amerikaansche spoorwegen zijn zeer in trek en de goede voor uitzichten, die de meeste spoorwegen dezer soort wegens den overvloedigen oogst hebben, oefenen eenen gunstigen invloed uit op de prijzen. Staatsfondsen zijn allen vast, met uitzondering van Italiaansche vijf percent. Stoomdr. Herms. Coster en Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 6