OOSTENRUK-HONGARIJE. Het ter sprake EGYPTE. De regeering heeft aan de vertegen woordigers van alle mogendheden uitgezonderd aan dien van Frankrijk, eene nota gezonden, waarin zij dank betuigt voor de goedkeuring van de conversie der schuld. Te Kaïro hoopt men dat Frankrijk in deze zaak eene vriendschappelijker houding zal aannemen vooral na de toespraak die de minister van buitenl. zaken Spulier gehouden heeft aan den maaltijd, te Parijs ter eere van de zonen van den Onder-Koning gegeven. j3itttscaiau&. STATEN-GENERAAL. Tweeds Kamer. „Het Neierlandscü Paardenstamboek", te terug, waar eene talrijke menigte bijeen kwam, om naar lijnen toestand te vragen. Den 14 en den 15 was zijn toe stand bevredigend. De dader verklaart Caporali te heeten en 21 jaren oud te zijn. Omtrent de reden tot dezen aanslag zijn de gevoelens verdeeld voigens som migen zou hij vroeger bij den heer Crispi in dienst zijn geweest en wegens zijn ontslag zich hebben willen wreken. Hij zelf weigert de hem gedane vragen te beantwoorden na aanvankelijk gezegd te hebben dat hij het uit gebrek gedaan had, zich op de maatschappij willende wreken. Alle bladen zelfs die der clericalen, keuren dezen aanslag af. Prins Bismarck zond een telegram van gelukwensching, waarin hij de beste wenschen voor zijn spoedig herstel uitspra'r. Crispi antwoorddedat hij zou voortgaan zjjn leven te wijden aan de bevordering van de belangen van land en vorst en aan de handhaving van den europeeecben vrede. Het geruchtdat genoemde minister de Kamer wil ontbinden wordt bevestigd. In de laatste ver gadering van den ministerraad betoogde hijdat de tegenwoordige toestand met het oog op de militaire kredieten welke de Kamer weigerde, niet kon voort duren de regeering had geld noodig voor de wapeningen. gebrachte plan, dat de Keizer gekroond zal worden als Koning van Bohemen wordt in de bladen druk be sproken. VEREENIGDE STATEN. Door den storm hebben alleen in de baai van Delaware 29 schepen schipbreuk geleden waardoor 31 zeelieden omkwamen. Yan de schipbreukelingen zyn 190 door de reddings booten opgenomen. De schepen die zich nog in open zee bevondenkunnen de haven waar gedurenae 3 dagen het verkeer geheel gestremd wasnu weer binnenkomen. Zitting van den 13. Bij de behandeling van art. CO (examen onderwijzer) erkende de minister van binnen 1. zaken, naar aanleiding van gemaakte opmerkingendat door het vervallen der vormleer het vorderen van eenige kennis van vlakke lichamen en figuren noodig was geworden. Bij de wijziging van het programma zou hij hieraan indichtig zijn. Bij art. 61 (examen als hoofd) nam de minister twee amen dementen over: „Betrokken evenals de slang bij de eerste zonde Een duivelachtig wijf! Ware zij er niet geweest, wie weet „Nog ééne vraagriep de waard, toen Guataaf van plan scheen been te gaan. „Giulietta die toch om zoo te zeggen alles aan bet licht heeft doen komen want zonder haar zou de advocaat geen getnigen heb ben gehad tegen Bacosta heeft Giulietta ook eene dankbetuiging gekresen van den nieuwen minister „Wees onbezorgd, Giuseppe! Te midden van al de beslommeringen van de eerste dagen heeft Antonio Cesari zijne vriendelijke gastvrouw van den vorigen herfst niet vergeten. Hij sprak reeds over een bepaald plan, dat bij met haar had. Zij zal niet langer genood zaakt zijn, ter wille van haren broeder, als kamermeisje te dienen. Zij is voor iets beters geschikt." „Dat noem ik een Hinken minister 1" zei Giuseppe. „Ziet, mannen, ik heb bet u altijd voorspeld Er komt een ommekeer en die het laatste lachtlacht het best 1" „Tinviva el Governo Lvviva Cesariklonk het uit hon derd kelen. Die ééne mededeeling over Giulietta had meer indruk gemaakt dan al hetgeen was voorafgegaan; thans was men er zeker van dat de nieuwe minister niet alleen een vriend van de vrijheid was, zooals hij zich Doemde maar ook een vriend van den minderen man een beschermer van de zwakken kortom 1 een minister naar het hart van het volk. Bjj het aanbreken van den volgenden dag verliet de Apuliër de stadsgevangenis. De tijd van boete en wanhopenden strijd was thaDS voorbij de les die hij in dien strijd had opgedaan nam hij echter dankbaar mede in eene toekomstwaarin ernstigedegelijke ar beid hem wachtte. Zijn grootmoedige beschermer bleef hem de behulpzame hand bieden en eenmaal in het rechte spoor, overwon Salvatore spelenderwijze de groot- ete moeielijkbeden. Eer een jaar was verloopenwas de onnadenkendedwaze dweeper van eertijds een der uitstekendste ambtenaren van het koninkrijk de tronwe mede-arbeider van Cesarigeworden een scheppend genie dat echter ongetwijfeld nog steeds eenige leiding en eenig toezicht behoefdeom door zijne grootsche denkbeelden de grenzen niet te over schrijden waar zijne stoute droombeelden hem zouden hebben heengevoerd. In het begin had men den eersten minister verdachtdat hij Salvatore's ver leden geheel wegcijferde maar de uitslag rechtvaar digde hemmen vergaf den Apuliër gaarne zijne onbezonnenheid van vroeger nu bij toonde welk een degelijk en eenvoudig karakter in hem gesluimerd had. Het geluk maakt edele natureu deemoedig, zon der hun krachtig zelfbewustzijn te verdooven onver vulde wenschen leiden tot hemeltergende dwaasheden. Salvatore echter had geene wenschen meer, nadat Zin- garella zijne vrouw was geworden zijn geheele leven was één schitterend heden. EINDE. a. van den heer Bool, om ter uitreiking der hoofdakte ook genoegen te nemen met het bewijs van 2jarige werkzaamheid als kweekelingin het bezit der onderwijzersakte, aan eene der openbare of bijzondere scholen; b. van den beer Veegens, om met 2jarige werkzaamheid aan eene school voor idioten, blinden of doofstommen evenzeer ge noegen te nemen. Op artikel 2, omvattende bet nieuwe artikel 54 bis: subsi- dieering der bijzondere scholen, waren de volgende amendementen voorgesteld. I. Door de heeren F'abius en Lobman 1°. om de vrijstelling van onderwijs in handwerken voor meisjes op de bljz. school niet te binden aan genoegzame ge legenheid tot voldoend onderwijs in de gemeente 2°. om de mogelijkheid niet uit te sluiten particuliere scho len gehouden als winstgevend bedrijf, te subsidieereu; II. door de heeren van Deldeo, Gleichman, v. Kerkwijk, v. d. Loeff, lloëil en Sanders: om de Rijks-bijdrage aan bijzondere scholen te binden aan eene aanvrage van de besturen dier scholen aan Ued. Staten, van wier beslissing beroep is op den Koning III. door de üeeren van der Kaay, Borgesius, Gleichman, v. d. l'eltz en Dijckmeeesterom: a. voor te schrijven, dat blijken moet, dat aan de voor waarden voor de subsidieering der bijzondere scholen voldaan wordt b. bij de tweede voorwaarde vrijstelling te verkenen van het onderwijs in nuttige handwerken aan de bijzondere school, indien blijke, dat de schoolkinderen daarin elders in de gemeente voldoend onderwijs ontvangen en te vorderen, dat in de ge- eiscbte vakken het onderwijs voldoende zij c. de verplichting op te leggen, dat het onderwijs aan alle schoolgaande kinderen gegeven wordt gedurende minstens 18 uren per week, zonder den duur van het handwerks-onderwijs op hoogstens twee uur te fixeeren d. eene nieuwe voorwaarde voor het subsidie op te leggen nl. dat de school ten minste één jaar bebbe bestaan, en" e. om geene subsidie te geven als het aantal leerlingen boven zes jaren minder dan 25 bedraagt. _Na toelichting en bespreking dezer amendementen was de uitslag als volgt: het eerste amendement der heeren Fabius en Lobman werd door den minister overgenomen, terwijl het tweede door die heeren ingetrokken werd dat van de heeren van Delden c.s werd aangenomen met 62 tegen 22 stemmen, nadat eene Ueine wijziging, door den beer Vermeulen aangegeven, overgenomen was, terwijl met alge- meéne stemmen aangenomen werd een amendement van den Roëll, dat de besturen inlichtingen moeten geven aan Ged. Staten. De minister nam het onder letter e vermelde amendement van den heer van der Kaay overde overige amendenten werden verworpen het eerste met 52 tegen 35 en de drie andere met 51 tegen 35 stemmen. Na deze beslissingen luidt art. 64 bis als volgt: "Door bet Rijk wordt over elk dienstjaar aan de besturen der bijzondere lagere scholen een bijdrage verleend volgens denzelfden maatstaf als bij art. 45 sub 1° aan de gemeente ten behoeve der openbare lagere school wordt toegekend (nl. bij drage voor eiken onderwijzer), mits 1°. de school staat onder bet bestuur van een instelling of vereeniging, die rechtspersoonlijkheid bezit; 2Ü. het onderwijs de vakken omvat in art. 2 vermeld onder aj, alsmede k [nuttige handwerken voor meisjes], tenzij, wat bet laatste vak betreft, blijke, dat de schoolgaande kinderen daarin elders voldoend onderwijs ontvangen 3°. dat bet onderwijs gegeven wordt gedurende ten minste 18 uren per week, waarvan ten hoogste twee uren in het vak vermeld onder k [handwerken] van art. 2, volgens een aan den arr. schoolopziener medegedeelden en in een der schoolvertrek- ken op een zichtbare plaats opgehangen rooster van lesuren waarop tevens de teestdagen en vacantietijden zijn vermeid 4". het aantal onderwijzers voldoet aan de voor de openbare scholen gestelde eischen in de artt 23 en 24, het 3e lid uitge zonderd. «Voor die bijdragen komen niet in aanmerking de bijzondere scholen a. waarvan bet aantal leerlingen boven 6 jaren, dat als wer kelijk schoolgaande bekend staatberekend naar den maatstaf in art. 24 vermeldminder dan 25 bedraagt b. waarvan de opbrengst der schoolgelden eene inkomst op levert van gemiddeld t 80 of meer per leerling en per jaar; c. wanneer bij vacature in het onderwijzend personeel tus- schen het ontstaan daarvan en de aanvaarding zijner betrekking door den benoemden een langeren tijd verloopt dan wat het hoofd der school betreft, van 6 maanden, wat de overige onder wijzers betreftvan 4 maanden d. wanneer blijktdat zij gehouden worden als winstgevend bedrijf. «Voor de berekening van het sub b vermelde wordt het voorschrift gevolgd, dienaangaande bij art. 45 gegeven [net aan tal leerlingen waarnaar het vereisebt getal onderwijzers berekend wordt], «De besturen zijn gehouden aan Onzen Minister met de uit voering dezer wet belast, en aan Ged Staten der provincie, waarin de school is gevestigdalle inlichtingen te geven, ver langd met betrekking tot litt. ad in dit artikel vermeld en zulks op straffe van verval van aanspraak op de bijdrage. «Jaarlijks in de maand Januari zendt het bestuur, dat op eene Rijksbijdrage krachtens dit artikel over bet voorgaande jaar aanspraak maakt, zijne daartoe strekkende aanvrage aan de Gedeputeerde Staten van de provinciewaarin de school is gevestigd. «Deze beslissen vódr 1 Mei daaraanvolgende of de school voldoet aan de eischen en voorwaarden in dit artikel tot het verleeuen eener Rijksbijdrage gesteldbepalen bet bedrag dier Rijksbijdrage overeenkomstig de eerste zinsnede van dit artikel en deeten dit besluit onverwijld mede aan Onzen Minister met de uitvoering dezer wet belastalsmede aan den inspecteur van bet lager onderwijsin wiens ambtsgebied de school is gevestigd en aan het bestuur, dat de aanvrage deed. «Binnen dertig vrije dagen na de dagteekening van dat be sluit kan daarvan bij Ons in beroep worden gekomen door Onzen Commissaris in de provincie en door den inspecteur en het be stuur in bet vorige lid bedoeld. «Het bedrag, waarop bet bestuur aanspraak mocht kunnen maken wordt alsdan bij Onze eindbeslissing vastgesteld. «De voorschriften omtrent de uitvoering van dit artikel wor den door Ons gegeven bij algemeenen maatregel van bestuur." o In verband ook met de voltooiing van den Staatsspoorweg van Zwaluwe naar 's-Hertogenbosch is eene uitbreiding van het station te 's-Hertogenbosch ontworpen waardoor bet be staande station tevens wordt vervangen door een nieuw. Deze uitbreiding maakt noodig de gedeeltelijke verlegging van eenige aansluitende staatsspoorweggedeelten enz. Ken onteigenings- onlwerp is thans ingediend. Den 19 is door Oe gemeente Kampen de inschrij ving opengesteld op eene 3$ pet. geldleening tegen lOO'/a pet. ter aflossing op 1 October a. e. van de 4 pet. schuld, groot f 547.000, aangegaan in de jaren 1879 1884 en ter voorziening in buitengewone uitgaven over 1889 ter som van f 181000 met inbegrip van de kosten dier leening. Tegen de 17jarige dienstbode Trijntje Bee te Haarlem, vóór dien tijd te Krommenie, die den 12 voor de arr. rechtbank te Haarlem terecht stond wegens kindermoord, omdat zij het kind, waarvan zij in den nacht van den 31 Mei op den 1 Juni ten huizo van bare meesteres heimelijk beviel, in haar boezelaar gewikkeld en op baar hoofdkussen gelegd had, waarna gedurende haar slaap dat kind tusschen bet hoofdkussen en den wand der bedstede was gevallen, waar het stikte, 5 jaren gevangenisstraf geëisebt. Op het zesde en laatste gedeelte, groot f 75000, van de 4 pot. geldleeninggroot f 400,000ten laste van de gemeente 's Hertogenboscb, was den 12 voor f 182.500 ingeschrevende gunningsprijs liep van 10337 tot 104% pet. Den 13 des ochtends is op de Waal, even boven Tiel, een opvarend schip, de Maris Stella, in aanvaring gekomen met het afvarend schip God met ons geladen met steenen. De schok was zoo hevig, dat laatstgenoemd schip zonk, terwijl de schipperszoon van de Maris Stella over boord sloeg en verdronk. In den avond van den 14 is aan het Centraal station te Amsterdam het electriseh licht beproefd; het terrein wordt verlicht door twintig groote mat glazen booglampen, terwijl aan weerszijden van de kap twee lampen branden. Bj kon. besluit van den 7 is aan den heer jhr. H. A. van Foreest, gewezen directeur van het postkantoor te Warmer veer een pensioen van 947 verleend. Den 14 is bij Schokland een met steenkolen ge laden praam gezonken. Den 15 is het gelicht en naar de scheepstimmerwerf te Kampeo gebracht. Den 14 des avonds ia bij Gorredijk door de laatste tram van Heerecveen een visebventer overreden, die in beschonken toestand op de rails lag. De beide baenen waren verbrijzeldeen arm werd dadelijk af gezet en de andere arm was ernstig gekwetst. Den 15 des middags ontstond, tengevolge van het spelen met lucifers door het zoontje der bewoonster, brand in den hooiberg van de wed. Cornelisse te Uitgeest- De spuit van het nabijzynde station was bet eerst aanwezig, terwijl 2 gemeente-spuiten spoedig volgden. Het mocht gelukken, de aangrenzende boer- d9r.y te behouden doch de groote voorraad hooi is nagenoeg geheel vernield. Op de algemeene vergadering der vereeniging houden te Botterdam op woensdag 9 October 1889, des voormiddags ten elf ure in het hotel „Cnomans" aldaar zullen o. a. worden behandeld voorstellen van bet hoofdbestuur1° om voor f 500 deel te nemen in bet waarborgfonds voor inzendingen naar de tentoon stelling te Buenos-Ayres in 1890 2° om f 50 bij te dragen in de kosten voor de uitloving van een handboek voor de paardenfokkerij, door landbouw-maatschappijen uit te schrijven 3° om de bosten van inschrijving tot f 1 per stuk te verlagen; een voorstel van de afdeeling Noord-Brabantluidende „de vergadering besluit dat het hoofdbestuur een verzoek riohte tot de Holiandscke Maatschappij van landbouw om bij gelegenheid der in 1890 vanwege de Vereeniging te houden tentoonstelling flinke prijzen uit te loven voor in het Nederlandsch Paardenstamboek ingeschreven paarden"; en een voor stel van de afdeeling Noord-Holland, als volgt luidende „De afdeeling is overtuigd dat in Nederland geschikte paarden voor de remonte worden gefoktmet ingeno menheid zag zij dat vanwege het departement van oorlog pogingen werden aangewend om de paarden fokkerij te steunen door uitloving van prijzen voor fokdieren en door aankoop van paarden binnenslands. De afdeeÜDg meende, dat de bemoeiingen van den heer minister van oorlog weldra in ru me mate vruchten dragen zouden, doch gevoelt zich zeer teleurgesteld, nu in vele streken van Nederland - haars inziens ten onrechte de aankoop is gestaakt en zelfs de gelegen heid tot het aanbieden van paarden voor het leger niet bestaat. Heeren officieren door den minister met den aankoop van paarden voor het leger belastblijven zoodoende geheel onbekend met het fokmateriaal, in Nederland aanwezig. Teneinde hierin te voorzien, stelt de afdeeling voordat het hoofdbestuur zich tot den heer minister van oorlog wenden zal met het verzoek om twee malen, eens in het voor- en eens in het najaar, gelegenheid tot aanbieding van paarden in iedere pro vincie te geven. Voor Noord-Holland is de cavalerie- kazerne te Haarlem voor Zuid-Holland de artillerie kazerne te Leiden als passende plaats aan te wijzen." Beroepen bij de doopsgezinde gemeente van Burg, Waal en Oosterend (Texel) ds. B. Kuperus te IJlat. Het gemeentebestuur van Venray heeft het gym nasium aldaar in vollen eigendom afgestaan aan de paters Franciscanen. Mej. J. van der Kaay, onderwijzeres in het kunst- naaldwerk aan de school voor kunstnijverheid te Haar lem, heeft de benoeming tot onderwijzeres aan de industrieschool voor meisjes te Botterdam aangenomen, In hare plaats is door de commissie van genoemde sohool benoemd mej. M. E. Mohrman te Amsterdam, in het bezit van ten diploma van kunstnaaldwerk der EijksBchool voor kunstnjjverheid te Amsterdam en van eene akte voor fraaie en nuttige handwerken, De heer J. H, Krelage te Haarlem heeft naar aanleiding van den bij hem gepieegden diefstal van medaljes bij den gemeenteraad van Haarlem aangedron gen op het tot stand brengen eener doorloopende politie-telephoon-verbinding met Amsterdamwaarvan hem de noodzakelijkheid bij dien diefstal ten duidelijkste gebleken was. 's Bijks middelen hebben gedurende Augustus f 10.401.671 opgebracht tegen f 9.617 082 in Augus tus 1888 en gedurende de eerste 8 maanden van dit jaar f 72.908.399 tegen f 70.340.967 in gelijk tijdvak van 1888. Het 8/12 der raming bedraagt f 73.775.179. Te Sloten (N. H.) is het tweejarig zoontje van N. H. al spelende in eene sloot achter de woning te water geraakt en eenige oogenbiikken later levenloos daaruit opgehaald. Te Andijk is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer Jb. Jonker Jz, met 80 van de 83 stemmen. Te Noorddorp, gemeente Heemskerk, is den 16 het huis van den landbouwer W. F. Vendel geheel afgebrand.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2