Vocaal en Instnunentaal Concert, 331ste Staatsloterij. RAMP te ANTWERPEN. Muziekvereenigiüg „Caecilia", 5e Klasse, le lijst, 16 Sept. No. 13528, 13598 en 188Ö1 f 1000; No. 4404, 5381, 7608, 10339 en 20761 f 400; No. 17175 en 20427 f 200; Nb. 2420. 2559, 3445, 3551, 6343,7516, 8020, 10913 en 13605 f 100. Nr. 4878 f 1000; Na. 4345, 19743 en 19904 ƒ400; Ns. 9504 en 13703 200; Ns. 722, 14436 en 17854 f 100. Landbouwtentoonstelling te HAAHLEM. StUerlei. &tab0~)3jerictitjen. Openingsrede. De heer V. Loosjespredikant bij de doopsge zinde gemeente te Beemster, heeft voor het beroep naar Oideboorn (Fr.) bedankt. De beer jhr. mr. D. van Akerlaken heeft ontslag genomen als lid van den gemeenteraad te Hoorn. Het Bijkstelegraafkantoor te Purmerend. zal, met ingang van den 16, voor 3 maanden op werkdagen open zijn als volgtop Maandag en Donderdag van 8 uur vóór- tot 10 uur namiddags; op Dinsdag en Vrijdag van 7 aur vóór- tot 9 uur namiddags; op Woensdag en Zaterdag van 8 uur vóór- tot 9 uur namiddags. Op Zon- en feestdagen blijven de diensturen onveranderd. Van den eersten goedkoopen trein naar Parijs hebben 425 reizigers260 voor de 2e en 165 voor de 3e klasse gebruik gemaakt. De heer P. Kok te WestWOUd. heeft 6 melk koeien voor 2025 verkocht aan den heer de Beukelaer te Antwerpen voor de Argentijnsehe Republiek. Aan de den 16 te Schagerbrug gebonden harddraverij, onder den man, werd door 12 paarden deelgenomen. De prijs, een electro zilveren servies met blad, werd gewonnen door „de Hazewind" van J, C. Groot, de le premie, twee eleetro zilveren suikervazen, door „Anna" van As. de Wit en de 2e premie, een rijtuigzweep, door „Apoilo" van Js- de W it, allen teZijpe. 5e Klasse 2e lijst17 Sept. Bekroningen zijn nog toegekend aan: Wed. S. Grin Wieringerwaard, voor vosmerrie, geb. in 1886, vader Nelson, moeder inl. ras, 2e pr. Zware dekhengsten geb. in 1885 of' vroegervoor koetspaarden; Hengstenvereeniging voor Alkmaar en omstreken, Horsa, 2e pr. Voor wolvee. Springram, geb. in 1888, van Lincoln rasJob. Stam, Schellinkbout, 2e pr.; Jan Houter Jzn. aldaar, le pr. Sprmgram 1888, van Cotswold ras Jan Houter Jzn., Sebeilinkbout, le pr. Springram, geb. in 1888, van zuiver Texelsch ras. P. Schuurman Jzn., Hoorn le en 2e pr. Springram, geb. in 1888, van zuiver Texelscb ras, gelokt en lot op den dag vóó.' de verzending naar de tentoonstelling gehouden op Texel: S. P. Koning, Texel, le en 2e pr. Vier melkgevende ooien onverschillig van welk ras, geb. in 1886, 1887 of 1888 C. de Boer, Midwoud, 2e pr.; C. Beerepoot, Bianeawijzend, le pr. Vier melkgevende ooien van zuiver Texelsch ras, geb. in 1886, 1887 of 1888 P. Schuurman Jzn., Hoorn, 2e pr. Vier melkgevende ooien van Texelsch rasgeb. in 1886, 1887 of 1888, gefokt en tot op den dag vóór de verzending naar de tentoonstelling op TexelP. K. Biemer, Oosterend cp Texel, 2e pr.; S. P. Koning, le pr. Vier melkgevende ooien van inl. ras „geen Texelscb ras", geb. in 1886, 1887 of 1888le pr. niet toegek.; J. Breebaart Kan., Winkel, gekr» ras., 2e pr. Een ramlam en twee ooilammeren van volbloed Texelseh ras, geb. in 1889: P. K. Bremer, Oosterend op Texel, geb. April, 2e pr. Ramlam, onverschillig van welk ras, geb. in 1889 in Nederland: G. Clay, Barsingerborn, 2e pr.; K. Tensen Kz., Sehellinkhout, le pr.; J. Palenstijn aldaar, E. V. Zes ooilammeren, onverschillig van welk ras. geb. in 1889 in Nederland J. Breebaart Kzn., Winkel, gekr. ras, le pr. Niet gevraagd bij het programma: G. Clay te Bar singerborn, 3jarige ram, volbloed, eerv. verm. Varkens. Beeren van Yorkshire „groot" ras, geb. in 1888 of vroegerJ. Konijn, Beemster, geb. Aug. 1887, le pr. Beeren van Berkshire „groot" ras geb. in 1888 of vroeger G. Clay, Barsingerhorn, le pr. Beeren van inlandsch ras, geb. in 1888 of vroeger S. G. van der Haagen, Schagen, geb. Maart 1887, Wieringerwaard, le pr. Toom biggen W. C. Visser, N. Niedorp, 2e pr. Nog werden, bij de eervolle vermelding, op voorstel der commissie van beoordeeling, o. a. toegekend Gouden Medalje: hengst van inlandsch ge kruist ras, J. Breebaart Kz. Winkel; locomobile met centrifugaalpompLandré Glinderman Amsterdam; ontwerp-rots met waterval, Leonard Springer, architect, Hilversum; horizontale stoommachine, Corn Koning Jr. Amsterdam. Verguld Zilveren Medalje: zaaigranen, wed. J. Leupen Zn. Haarlem. Zilveren Medalje: verzameling producten uit Californie, „Holland-California Land-Company" Haar lem; appelen uit pit geteeld, A. de Wilde Jr. Heem stede verzameling meloenen, P. Koster Cz. Beemster; verzameling noten, wed. W. BalkZwaag; melkgereedschap, K. Zonjee Uitgeest; meikcontroleurs enz., Kriebel Zn. Amsterdam; verschillende werktuigen, Heenok C°. Haa-lem; bok voor paarden enz., Staal en Haalmeijer Amsterdam; utreehtsch wagentje, gebrs. H. F. Kim man Haarlem; brandspuit, Landré Glinderman Am sterdam; kalfdragende schot, P. Kok Binnenwtjzend; verzameling witte dieren, mr. D. A. Will.nk, Benne- broek postduiven A. J. Bronkhorst Jr. Haarlem postduiven, Postduiven-Vereeniging „de Snelvlieger" Haarlem. Bronzen Medalje: verzameling appelen en peren, C. van Dijk Heemstede; paarden- en rundvee brood, C. Donker Haarlem; boerenwagen, C. Holleman Houtrijk en Polanen melkwagendezelfde; dogcart, Th, Eichborn Haarlem; span ploeggareeien, W. v. Am- stel Wz. Haarlem; Gould's patentpompen, Landré Glinderman Amsterdam; tuinmeubelen, Heenck Co. Haarlem Dougall's vergifvrij waschmiddel voor vee D. H. Blok, Haarlem; boekwerk paardenfokkery, H. F. Bultman Hz. Haarlemmermeer; bloemkassen, L. de Wilde Heemstede; duiven P. H. Donck Haarlem. In Poolsche bladen warden vreeselijk tafereelen op gehangen van de maatregelen, die in Klein Rusland en in Lithauen tegen de arme boeren genomen worden naar men zegt, op uitdrukkelijk verlangen van den Czar zelf, om hen tot de Grieksch-orthodoxe kerk te bekeeren. Slachtoffers dier vervolgingen hebben brieven geschreven over hunne rampen aan den Gallicischen afgevaardigde Chotkowski cie ze ter verdere verspreiding aan de couranten heeft gezonden. Zie hier, hoe in eenen dier brieven de vervolgingen beschreven worden. De bekeering begint bij het einde, dat wil zeggen, het officieele russiche blad meldt, dat de boeren van het dorp X. met vreugde en geheel vrijwillig tot de orthodoxe staatskerk zijn overgegaan. Tegelyk met dit berioht wordt de aanstelling van eenen pope afgekondigd. Met dit eerste bedrijf' neemt het treurspel eenen aanvang, en de van hunne bakeering niets vermoedende boeren wor den van het oogenblik van het verschijnen der Ukase eenvoudig als leden der orthodoxe kerk besohonwd voor wie de ritus van den katholieken godsdienst iets strafwaardigs is geworden. De eerste Zondag komt en de voormalige katholieke dorpskerk, thans voor den Griekschen eeredienst ingerichtblijft leeg. Een boer sterft, zijne bloedverwanten begraven hem 's naohts iu den tuinwaarbij een andere boer de godsdienstige plechtigheden verricht. Daarop doet de pope aangifte van het voorgevallene bij de politie. Deze zendt gen darmes naar het dorp, die de geheele familie van den overledene in hechtenis nemen, terwijl het plaatsje door het opleggen eener geldboete gestraft wordt. Op den vol genden Zondag gebeurt weer hetzelfde, de boer blijft uit de staatskerk weg en verricht wederom in het geheim de eene of andere kerkelijke plechtigheid. Nu wordt er eene afdeeling kozakken naar het dorp gestuurd, en elk huis krijgt 5 of 6 man inkwartiering. De kozak verlangt vleesch, eene weelde die zi h de boer slechts eenmaal in het jaar, en wel met Pasehenkan veroorloven. De boer heeft natuurlijk geen vleesch, waarop de kozak zich van de eenige koe meester maakt en het dier slacht terwijl het verzet van den eigenaar met zweep slagen tot zwijgen gebracht wordt. De soldaten maken nu zoo lang goede sier, tot alles, wat den boer toe behoorde, doorgebracht js, terwijl inmiddels de vrouwen eu dochters voortdurend aan de ergerlijkste aanslagen bloot staan. De bevolking echter geeft niet toe, zoodat de gouverneur van oordeel isdat de middelen tot bekeering nog niet krachtig genoeg geweest zyn. Deze verschijnt daarop zelf, aan het hoofd van eene grootere afdeeling kozakken in het dorp. De boeren moeten op de markt aantreden, waarop de gouverneur na eene toespraak hen nog eens sommeert het orthodoxe geloof aan te nemen. Nadat op die vermaning een diep stil zwijgen is gevolgd trekt de gouverneur zich terug, de verdere maatregelen aan den commandant der kozakken overlatende. Deze moet nu man voor man en vrouw voor vrouw met den knoet tot toegeven dwingen. De executie duurt dikwijls eenen gebesien dag en wordt gedu rende eeQige weken herhaald, maar de boeren blijven onverzettelijk. Eindelijk is het geduid van den gou verneur uitgeput, en, ziende dat met zachtheid niets te beginnen is, gaat hij tot strenge maatregelen over. Weken lang blijven de boeren onder bewaking der kozakken, totdat eindelijk het bevel komt, om hen allen, wegens hun verzet tegen het wettig gezag, naar Siberie te verbannen. Daar mogen zij, altijd onder voorwaarde dat zij hunnen tegenstand opgeven, zich ongemoeid vestigen. Nu wordt de geheele bevolking, oud en jong, groot en klein in den trein geladen, ten gevolge waarvan de ongelukkigen die nu niet meer dagelijks worden ge slagen en eene bete broods krijgen waar wat tot rust komen. Maar die kleine verademing duurt niet lang want na 4 of 5 dagen begint het transport te voet dat weken lang duurt; onder groote ontbering en zweep slagen worden de bekiagenswaardigen voorwaarts ge dreven terwijl zij, die onderweg blijven liggen, hulpe loos sterven. Eindelijk is de nieuwe verblijfplaats bereikt, waar het bekeeringswerk opnieuw begint. „Hier", zoo zegt hun de cammandaut, „zyn uwe nieuwe hutten en uwe velden; w.e de dwaalleer afzweert, krijgt daarvan een deel, wie niet, gaat naar het tuchthuis. De armo mensahen die nu reeds zooveel voor hun geloof hebben uitgestaan, zijn dan vaak onwilliger dan ooit, en biijven weigeren. Weken lang nu moeten zij in de open lucht doorbrengen met een stuk brood en een pak slaag als dagelijkseh rantsoen. En als alle middelen zijn uitgeput, worden zij, die aan al die mishandelingen heb ben kunnen weerstand bieden, naar de mijnen gezonden of aau hun lot, d. w. z., aan den hongerdood, overgelaten. De Poolsche bladenwelke daze barbaarschheden mededeelen zeggen terecht dat het hoog tijd wordt dat men eens in Europa ervare, hoe Rusland zijne on derdanen bekeert. Is het wonder, dat in Rusland een nihilisme het hoofd heeft opgestoken en dat de Czaar nergeus zijn leven zeker is? Aan den heer S. J. Jonker alhier, broedermeester, die dit jaar voor de 25 maal den pelgrimstocht naar Kevelaar mede maakte, is van wege de Broederschap een prachtig ivoren kruisbeeld als aandenken ge schonken. De bisschop te Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Alkmaar (H. Dominions) den heer J. G. 8. Nusse. Ouder de schrijvers van den allerlaatsten tijd trekt Hendrik Iösen een noor van geboorte, meer en meer de aandacht. Als eene zijner beste pennevruchten onder welke vele boeiende romans zeer geprezen wor den, mag voorzeker „Nora" worden genoemd, een too- neelspel in 3 bedrijven. De vereenigde variété's-tooneelis- ten van Amsterdam, onder directie van de heeren Kreuk niet, Blaaser en Bigot, met wie bet alkmaarsche publiek gedurende de jongste kermis met groot genoegen in drie voorstellingen beeft kennis gemaaktzijn voorne mens in de maand October eene studiereis te onder nemen door ons vaderland waarby de opvoering van dit nieuwe en veel besproken voortbrengsel der nieuwere toooeel-letterkunde in tal van steden hun eenig doel zal wezen. Blijkens achterstaande advertentie zal Alk maar hierbij niet worden vergeten op V r ij d a g 4 O C tO b 0 T toch zal „Nora" ook hier worden ten tooneele gebracht. Te Amsterdam heeft het stuk dat, blijkens de bevoegde beoordeelingeu van den tooneel- schrijver J. H. Róssing in het Nieuws van deD dag en verder in het Vaderland het Handelsblad en Nieuwe Rotterd. Cour., uitstekend werd vertoond, buitengewonen bijval verworven. Wij hopendat het den ondernemers ook hier ter stede niet aan belangstelling en medewerking zal ont breken. Lijsten ter inteekening zullen tijdig worden aangeboden. In een ingezonden stuk in de N Rott. Cour. wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat bij groote rampen als thans de stad Antwerpen heeft getroffen er concertentooneelvoorstellingen enz. van allerlei aard en soort worden georganiseerd waarbij echter aan onvermijdelijke onkosten veel geld verloren gaat dat den slachtoffers ten goede had kunnen komen. Inzender beveelt daarom het denkbeeld aan, dat eenige notabele ingezetenen na van den burgemeester daartoe vergunning te hebben bekomen huis aan huis, zonder een enkel over te slaan desnoods met behulp van een paar flinke schooljongens eene collecte honden met open schalen. Iedereen tot zelfs de armstezal dan zijn penningske kunnen offeren, ieder naar zijne krach ten hetgeen min gegoeden niet mogelijk zou wezen waar er sprake zou zijn van het voor het goede doel bezoeken van een concert of iets van dien aard tegen betaling van den toegangsprijs. Wij vermelden dit denkbeeld en geven bet zooais wij het lazen, het aan anderen overlatende, om te overwegen of bet te Alkmaar voor uitvoering vatbaar zou w zen ten einde iets mede bij te dragen voor de slachtoffers van de vreeselijke ramp te Antwerpen. Den 17 is Daby de friesehe draaibrug alhier ia het Noordhollandsch Kanaal gezonken eene schuit, met kool geladen afkomstig van de Langendijken. te geven door de met welwillende medewerking van de DAMES van den ZANGCURSUS, Directeur: de heer J. M. OTTO, op Dinsdag- 1 Octoberl889, in het Locaal van den heer A. I* S3 «B I* BS R. De Vereeniging veroorlooft zich, voor bovenvermeld doel, eerstdaags aan de ingezetenen eene Bjfjst (er inteekeninj; aan le bieden en houdt zich overtuigd van algemeene deelneming waar het geldt iets bij te dragen tot leniging dezer ontzettende ramp. Entrée bij inteekening O.lf). HET BESTUUR. 's GRAVENIIAGE17 Sept. Do nieuwe zitting der Stateu-Generaal werd, namens Z M. den Koning, door den minister van binnenlandsche zaken geopend. Iu de troonrede werd o. a. gezegd, dat uit het met zooveel geestdrift herdenken van 's Konin»s 40jarige regeering opnieuw de eenheid is gebleken tusschen Oranje en Nederland; dat de betrekkiugen met het buitenland van vriendschappelijkea aard zijn dat naar beëindiging van de onzekerheid omtrent de grenzen in Suriname, zoiwel als op Borneo, wordt gestreefd; dat de oogst heeft beantwoord aaa de goede verwachtingen en de toestand van den veestapel zeer bevredigend is. De heropening van de engelsche markt voor ons levend vee werd als zeer gunstig geprezen voor onzen vee handel. Ooi ia den goederenhandel, de scheepvaart en nijverheid is verbetering te bespeuren. De rijksmiddelen blijven bevredigend ook door het ruimer vioeien van de inkomsten. Toegezegd worden wetsvoorstellen tot herziening der consulaat-rechten; der wet op dc besmettelijke ziekten, benevens ontwerpen nopens faillissement, surséance van betaling, militair strafrecht en krijgstuchtreglemant; tot vaststelling van het belastingbedrag op ongebouwde eigen dommen, in verband met eene wijziging der gemeente-wet, ter voorziening in den flnancieelen nood der gemeenten; voorts tot heffing van invoerrechten en naar de waarde, na wijziging van ods handels tractaat met Engeland; ontwerpen, regelende den verplichten krijgsdienst en den staat van oorlog en beleg; voorts wordt veran dering van de wetten op bet vervoer van brieven drukwerken en postpakketten, en op de rykspostspaar- bank voorbereid zoomede eene regeling van de tege moetkoming aan werklieden wegens verminking in rijks- of rijksaannemersdienst en eene betere regeling van het spoorwegwezen. De toestand der koloniën werd bevredigend en voor uitgaand genoemd zee- en landmacht handhaafden tegenover den vijand hunnen ouden roem. Ondanks het voortdurend verzet der atjehsche bevolking, wordt meer neiging tot toenadering en onderwerping betoond. De javasche woeiingen zijn, dank zij het krachtig optre den van het bestuur bedwongen en overal is de rust hersteld. Oudanks al de wederwaardigheden breidt de nijverheid in Indië zich uit en vermeerden 'er de wel vaart, onder eene gematigde belastiugheffiug. Ten s'otte werd verzekerddat middelen beraamd worden tot opbeuring van den toestand in Suriname.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3