£niteulan&. BELGIE. De gemeenteraad van Antwerpen heeft in zijne zitting van den 18 kennis genomen van het verslag van het gemeentebestuur omtrent den ramp van den 6. Het verslag treedt in een overzicht van het met de vesti ging der patronen-werkplaats voorgevallene en geeft eene beschrijving van de inrichting dezer laatste. De meeniag wordt uitgesprokendat het gevaar vooral lag in de gebrekkige wijze, waarop de bewerking geschiedde. De veiligheidsmaatregelen, door de zoogenaamde „Perma nente Commissie" voorgeschreven werden door bet gemeentebestuur aan de verschillende diensttakken over gebracht, Het eenige middel om die vreeselijke ramp te voorkomen, was bet volstrekt verbod om eene werk plaats voor dergelijke doeleinden op te richten. In bet verslag wordt overigens de oorzaak der ontploffing niet besproken. öimiKttlauö. staten-generaaH Tweede Kamer. Vóór alles moest voor eene betere tbeoretische opleiding ge zorgd worden van hen, die de boter maken, waarmede trouwens in den laatsten tijd eindelijk een begin is gemaakt door de stichting van zuivelscholen en de oprichting van proefstations. Vele botermakers hebben geen flauw begrip van het onderzoeken van melkhoogstens zijn zij in staatom er het specifiek ge wicht van te bepalen hoewelnaar ik mij meer dan eens persoonlijk overtuigen kon niet eens altijd zonder fout. Bij herhaald en meer nauwkeurig melkonderzoek zou er stellig minder melk voorkomen met een specifiek gewicht van 1,028 en daar beneden. In de omstreken van Alkmaar zijn deze veelzijds gewraakte verkeerdheden reeds voor een deel weggenomen of verminderd, dank zij de bemoeiingen van den heer Or. Graefl. Deze houdt eene cursus over melkonderzoekdie tegenwoordig reeds vrij druk bezocht wordt; ook geeft deze heer nu en dan op ver schillende plaatsen voordrachten over allerlei onderwerpen ten beste, die met de zuivelindustrie in nauw verband staan. De Hollander is van nature huiverig tegen al wat nieuw is; heeft hij echter eenmaal de overtuiging verkregen, dat de nieuwigheid wezenlijk goed isdan vat hij baar ook aan met de meeste energie en de hem eigen taaiheid. Welnu, wij wenschen onze goedenauw met ons verwante, broedernatie het beste succes op den wegdien zij reeds met zooveel geluk betreedt (1) Deze heer werd, korten ti]d geleden, benoemd tot direc teur der zuivelschool te Bolsward. Red. ENGELAND. Den 16 werd te Poplar eene groote bijeenkomst gehouden, welke bijgewoond werd door den heer Baston, vele geestelijken en Burns en Tiilet. Alle sprekers betuigden hunne ingenomenheid met het einde der werkstaking. Op raad van de leiders der werkstaking hebben de dokwerklieden den 17 des ochtends kalm den arbeid hervat, zonder eenige vijandelijkheden te toonen jegens de werklieden, die geen deel genomen hadden aan de werkstaking. Vijftien honderd werklieden werkzaam bij bet laden in de Albertdoks, hebben den 18 den arbeid gestaakt, weigerende te werken, zoolang de niet stakers in dienst werden gehouden. Ook de lossers wilden niet met hen werken. Den 17 is te Huil de bijeenkomst der Vereenigde Kamers van Koophandel geopend. Er werd o.a, een besluit genomen waarin gezegd werd dat de tijd ge komen is om eene bijeenkomst te beleggen tusseben vertegenwoordigers van de regeering en de kolonie ter behandeling van een plan voor eene vereeniging tusseben alle britscbe staten. FRANKRIJK. Boulanger heeft een nieuw ma nifest uitgevaardigd tot de kiezers, waarin hij ben uit- noodigt, alleen hunne stemmen op hem uit te brengen in bet tweede district van het achttiende arrondissement van Parijs waar hij als candidaat optreedt. Tegenover hem staat, behalve het parijscbe raadslid Joffrin van repu- blikeinsche zijde, nog als candidaat voor de aanstaande verkiezingen Tbiébaudvroeger eener zijner vurigste aanhangers, doch die zich later van hem afgescheiden heeft, omdat hij hem niet meer als een republikein kon beschouwen. Hij treedt op als voorstander eener krach tige en door grondwetsherziening hervormde republiek. In de schemering ging er van de golvende en zwel lende stroomkracht een eigenaardig bezwijmende too- vermacht uit, die heel de natuur vervulde. Maar onze twee wandelaars keken in het geheel niet naar het landschap. Aan het eind van de brug geko men, vermaakte bij zich met haar bang te maken, door op een der uiteinden te balanceeren. Een eindweegs verderop plaagde hij haar met een vliertak een weg gegooide zweep die hij op den weg vond. De schors was er af, 'bij ging er aan snijden om er een fluit van te maken. Langzamerhand waren zij het stadje genaderd; hij ging even zitten op den rand van de onde, groene stadsputwaarvan het deksel opgelicht wasin de donkere koelte hing de met ijzer beslagene emmer aan een ketting onder water. Door dit alles werd hij zoo landelijk gestemd, dat bij plannen maakte voor een tocht naar buiten, om fluiten en zweepen van riet en takken te snijden, te visschen, koffie te kokenenz. Zij stond op heete kolen te wachten tot bij eindelijk klaar zou zijn en hij praatte maar door; het was of hij dubbel genoot van zijn werk, nu zij zoo ongeduldig werd. Acb 1 daar brak hetHet vliertje spleet, toen hij het bijna gepeld had. Hij wilde er weer aan beginnen. „Neen, maar Jacob, wees nu Diet zoo vervelend. We wilden immers zoo graag vroeg thuis zijn „Nu, ik ben dadelijk klaar, dadelijk." „Laat het mij eens kijken, Jacob", klonk het. Hij gaf het haar vol vertrouwen over en zij wierp bet vlug in de put. Zij zag hem zoo blijde aan en was zoo trotech op de overwinning, die zij behaald had, dat, toen zij lachend voortliepen, zweep en fluit in de diepste vergetelheid verdwenen waren. „Hoe heerlijk is het toch, dat we nu met ons beidjes alleen zijn riep zij uit „dat niemand iets te zeggen heeft dan wij zeiven „Dan gij alleenmeent ge zeker", zei hij vroolijk plagend. SPANJE. Bij gelegenheid van de opening van de zitting der gerechtshoven beeft de minister van justitie belangrijke hervormingen in demokratischen geest aan gekondigd. Zitting van den 17 's namiddags 3 uur. De waarnemende Voorzitter, de heer van der Schrieck, zegt: Mijne Heeren! De u zeer wel bekende reden vordert van mij, deze plaats thans wederom te bezettenals waarnemend voorzitter heet ik u bij den aanvang van dit zittingjaar welkom en veroorloof mijter naleving van het bestaande gebruikde volgende zeer weinige, maar ten oprechtste gemeende woorden in het midden te brengen. Bij den ons wachtenden arbeid moeten wij steeds indachtig zijn, dat Staten en volken dan alleen kunnen bloeien en blijven bestaan op voorwaarde, dat hunne wetten met wijsheid, dat is geheel in overeenstemming met de wezenlijke belangen des volks samengesteldmet onwankelbaren moed ten uitvoer gebracht en met nauwgezetheid nageleefd worden. Deze, naar ik meenonaantastbare waarheid altijd en onafgebroken voor oogen houdendezullen wij met kalmtemet orde en zonder de minste, noeh geringste partijschap of eenzijdigheid er onver moeid naar streven onze wetten zoodanig in te richtendat zij tot onwrikbare handhaving onzer onafhankelijkheid, tot besten diging onzer vrijheden strekken dat zij tot blijvenden voor spoed tot de best begrepen welvaart van het ons zoo dierbaar vaderland leiden. Tot 't naar behooren en naar eisch vervullen van dezen voorzeker uiterst gewichtigenen vooral niet minder moeielijken plichtverleene de Alwijze God ons zijne onmisbare voorlichting. Ten innigste hopendedat deze nimmer hoog genoeg te schatten gunst ons toegedacht zal zijnaanvaard ik mijne zeer tijdelijke betrekking met de herhaling der uit den grond des harten voortkomende wenschen, dat het den Almach tige behagen mogeonzen zeer geëerbiedigden Koning Z. M. Willem III nog vele, alleszins gelukkige en voorspoedige regeeringsjaren te schenken en Hoogstdeszelfs Doorluchtig Gezin te beschermen en te ondersteunentot heil van het Zijn Ko ninklijk Vorstenhuis liefhebbend en getrouwe Nederland. Luide toejuiching.) Na het opmaken der voordracht voor een voorzitter, werden de afdeelingen op nieuw samengesteld. De afdeelingen kozen tot voorzitters de heeren Lohmau Sckimmelpenninck tot NijenhuisSckaepmanSeret en Haff- mans tot onder-vocrzittersde heeren Kolkman, van der Schrieck, Tabiusvan der Loeff en A. van Dedem. Den 19's namiddags half tweeaanbieding der Staats begroting. Den 17 werd te Amsterdam d9 algemeeue vergadering gehouden van afgevaardigden van afdeelingen der Noordboliandsci.e Vereeniging „Het Witte Kruis". De Voorzitter, de heer dr. P. P. Barnouwheette in zijne openingsrede den afgevaardigde van de afdeeling Alkmaar welkom, welke afdeeling zich in den laatsten tijd had gevormd en thans reeds een ledental bezat, zoo grootdat zy bestaande in de schaduw stelde. Hij hoopte, dat vele gemeenten in Noordholland hot voor beeld van Alkmaar moehten volgen. Het voorstel van het bestuur om van het kapitaal voor stichtingen f 150.000 te bestemmen voor een herstellingsoord te Hilversum, gaf tot uitvoerige besprekingen aanleiding, waarbij verschillende voorstellen en aanbiedingen van andere plaatsen ter sprake kwamen en waarbij een voor stel van de afdeeling Alkmaar, om alsnog naar eene andere plaats voor de stichting, meer in bet noorden van Noord- holland, rond te zien, omdat in het zuiden, met name te Amsterdam, reeds vele ziekeninricbtingen waren, ten slotte ingetrokken werd. Bij de stemming verklaarden zich 18 stemmen voor en 18 tegen het voorstel van het bestuur, zoodat het volgens het reglement verworpen was. Een amendement Krommenie, om het gebouw niet alleen voor min-, doch ook voor onvermogenden te bestem men was vooraf verworpen met 29 tegen 7 stemmen. Na de pauze Etelde Monnikendam echter voor, van de plaats gehad hebbende stemming terug te komen en het voorstel van het hoofdbestuur aan te nemen, mits voor de plaatsing van patiënten de afdeeiiDgen de voorkeur zouden hebben voor 50 cent verplegingskosten per dag. In dien vorm werd het voorstel aangenomen met 23 tegen 12 stemmen en vervolgens besloten het landgoed „Wil ik dan ooit iets anders dan gij, mannetje?" Had iemand hen toen zij thuis kwamen gevraagd of de maan helder scheen, dan hadden zij zeker nog even uit het raam moeten gaan kijken. Eindelijk waren zij dan op rust. In zes heele dagen waren zij niet alleen geweest aan hun eigen tafel of in hun eigen kamer En oom en tante Yosgrufl zouden zich zeker niet gevleid gevoeld hebben als zij de uitdrukking gezien haddenwaarmede de jongelui voor hun slaapkamer stonden te kijken naar alles, dat opgehangen, veranderd, verplaatst en geschikt was ter hunner eer in een ommezien werd alles met behulp van het dienstmeisje op zijn oude plaats teruggebracht. Het was alsof er een wervelwind door het huis ging. Het met kralen geborduurde kussen verdween van de sofa, evenals het kleedje met den hoog opgewerkten hond dat er voor lag. De groote inktkoker van Mörk stond op de tafel in de huiskamer, waar de rechter 's middags wel eens aan 't schrijven was geweest. Hij pakte dien met een zekere bloeddorstigheid weer naar zijn kantoor terug, vanwaar hij de sluimerrol aan Letta toegooidedie Tobias daar gebruikt bad voor zijn middagdutjes op de canapé. De courant lag daar nog net zoo opgevouwen als hij hem daar gelezen bad. Het was een heele jacht vóór dat zij alles weer op de oude plaats hadden gebracht en zij konden rond gaan tevreden dat alle sporen van het bezoek uitge- wischt waren zelfs „de indruk van tante op de sofa" meende Jacob. En toen gingen zij nog eens naar den tuin om ook daar te onderzoeken, of er heusch niemand meer was; Letta moest ook eens zien of er nog geen sterrekers opgekomen was. Daar hadden zij het ongeluk den docent Krabbe tegeD te komen, een zonderling man, die boven hen woonde en dien Jacob nooit kwijt kon worden, als hij eens aan 't praten kwam. Hij had het huis door zijn huwelijk gekregen en was leeraar aan de middelbare school. Hij ten noorden van de Trompenberg te Hilversum, groot- ruim 5 bunders, aan te koopen voor 87000 en aan eene commissie van inrichting 17900 krediet te ver- leenen. De voorstellen van het hoofdbestuur over de aanvragen der afdeelingen betreffende de voor haar gereserveerde som tot het stichten van inrichtingen van algemeen hygiënisch belang werden aangenomen en voor ieder der 15 afdeelingen bet volgende beschikbaar gesteld aan Amsterdam t 4500 en f 300 voor hetzelfde doel nit de rente over 1889 van het stamkapitaal. Beverwijk 5400 en 300, Bloemendaal 4577 en f 100, Graft 4900 en 300, Haarlemmermeer 4500 en f 300, Hilversum f 4500 en 300, Koog a. d. Zaan 5000 en ƒ300, Krommenie ƒ6000 en 300, Monnikendam 4500 en 300, Eijp ƒ5500 en 300, West-Eriesland 1275 en 150 welke afdeeling zich voorbehoudt, later wanneer dit noodig mocht blijken hare aanvrage tot 4500 te verhoogen. Winkel 4250 en 500 Zaandijk 5400 en 500Zandvoort f 650 en 300; met hetzelfde voorbehoud als West-Eriesland. Aan Haarlem zal eveneens 4500 en 300 worden verstrekt, zoodra blijkt dat zich aldaar eene afdeeling heeft gevormd uit de oude leden der vroeger bestaande afdeeling. De voorstellen om als vaste jaarlijksche som voor de kosten van hoofdbestuursvergaderingen 300 te bestemmen, alsmede dat betreflende de reis- en ver blijfkosten der afgevaardigden werden zoDder beraad slaging goedgekeurd en daarna de begrooting voor 1890 in ontvangst en uitgaaf vaatgesteld op 18,394,50. Toezegging van beroep gedaan voor H6ilOO&an ds. A. J. A. Vermeer Jz. te Lemele. De gemeenteraad van AlB8t8Fd.am heeft den. 18 met 25 tegen 6 stemmen de voordracht van burg. en weth. aangenomen betreffende de - afschaffing der banaal- en havengelden op het Noordzee-kanaal en den aankoop van het entrepotdok, nadat in den considerans van het besluit nog opgenomen was, dat op het Msrwede- kanaal noch kanaal-, noch sluisgelden van staatswege zullen mogen worden geheven. Bij kon. besluit van den 18 is voor het tijdperk der tegenwoordige zitting tot voorzitter van de Tweede Kamer benoemd de heer jhr. mr. G. J.' Th; Beelaerts van Blokland. Miss Hatti Lawrence is den 18 te HaarlöHï met de ballon Alexandra opgestegen voorzien van de parachute; de opstijging ging zeer goed en na onge veer 1000 el hoog te zijn gegaandaalde zij en k wam terecht in den tuin van den heer Zocher aan den Sehoterweg. -De heer mr. C. M. J. Willeumier heeft de be noeming tot wethouder te AmstQrdiini riiei aange nomen. Negen raadsleden te 's-Gravenhage hebben aan den gemeenteraad voorgesteld, den gasprijs met 1 Octo ber a.s. te verhoogen tot zeven centen per kub. ek De heer C. Oorver van Wessem te Zaandam is herbenoemd tot lid van het provinciaal college van toezicht op de kerkelijke goederen der hervormd® ge meenten in Noordholland. In 1888 zijn in Nederland 873 personen, 66 meer dan in 1887, in staat van faillissement en 30 personen 2 meer, in staat van kennelijk onvermogen verklaard. Onder de failliet verklaarden waren 28 vennootschappen onder eene firma en eene naamlooze vennootschap. In het hoofdkiesdistrict Alphen is tot lid der- prov. staten van Zuidholland gekozen de heer N. D. Kemink, anti-rev., met 1538 van de 1984 geldige Btem? men. De heeren A„ Oosthoek en H. Lecoultre, beiden lib,, verkregen respectivelijk 364 en 77 stemmen. Hafc aantal kiezers bedraagt 3073. De aandeelhouders van de Ned. Bhijnspocrweg- maatschappij zijn opgeroepen tot eene buitengewone algemeene vergadering, den 3 Oct., 's namiddags 2 uren, te Utrecht te houden in het gebouw der maatschappij, ter behandeling van de door bestuurders met den Staat aangegane overeenkomsten tot overdracht van het ge- heele bedrijf der maatschappij aan den Staat. kwam hen tegemoet zijn goed had een veel te smallen rand voor zijn groot hoofd en hij begon eensklaps een gesprek met Mörkalsof hij hardop voortging met denken. „Leidsche flesschea, weet gij Leidsehe flesschen dat zijn wij, gij" en hier stootte hy Jacob met den wijsvinger tegen de borst „en ik en gij ook, mevrouw f" dit laatste zei hy lachend „allemaal heel een voadig elektromotoritche krachtverza melaars. Het ia het overschot van de eleetrioiteit, dat de menschelijke energie vormt zich omzet in ge dachten dadea envraag excuasmevrouw hier grinnikte hij weer„gevoelensmevrouw 1 En daarom begrijpt ge" hier stootte hij Jacob weer zóó onver wachts aan dat deze bijna 't evenwioht verloor „komt bet er maar op aan of men een positief of een negatief element hier in de wereld is, -of de machine meer krachtstof voortbrengt dan zij afgeefteen voudig weg, ziet ge, mevrouw bij keek tevergeefs naar haar om. „Daar vind ik tante's voetenbankje, Jacob!" riep Letta van uit den koepel. Zij kwam weer te voorschijn en bleef in de tuindeur staan om hem op te wachten. „Ik kom dadelijk, Letta." „Ik zeg u Krabbés gelaat met de gebogen neus en de groote ronde oogen het leek wel op de ge zichten die men in een tuinspiegel ziet knikte langzaam bevestigend onder het spreken door zonder te letten op wat er tusschen de jongelui voorviel„ik zeg u, dat de geneeskunde, dat de wetenschap middelen zal weten te ontdekken om de energie te verzamelen, eenvoudig weg de overtollige kracht te verzamelen, en zij zal het zoover brengen, om in een fabriek Napoleons te vormen zei hij innig vergenoegd. „Kom je, Jacob 1" klonk het treurig. Jacob liep den stijven Krabbe, die hem met starende oogen aanzag, bijna omver om de jonge slanke gedaante te naderen. Hij maakte er zich met een balven zin af en holde weg Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2