ENGELSCHE BRIEVEN. öiuiisnlAub. Het station Benningbroek—Sijb8carspol bood bij die gelegenheid een feestelijk aanzien. De gevel was zeer smaakvol met groen en bloemen versierd. Londenisohe Markt. dan het onderwijs kosteloos zijn indien de gemeen teraad blijft weigeren zich naar de meening der Regeering te voegen en geen verordening maakt, die door de Regeering kan worden goedgekeurd Ja, zoolang artt. 126 en 127 der gemeentewet niet wor den toegepast. Daarin toch wordt bepaald, dat indien de gemeenteraad weigert mede te werken tot uitvoe ring eener wet, daarin wordt voorzien door Burge meester en Wethouders, en, wanneer dezen niet of niet behoorlijk voor de uitvoering zorgen, de Commissaris des Konings in de provincie dit kan doen. Of er nu veel gevaar bestaatdat men tot zulke maatrege len zal overgaan, is een andere vraag; maar hoe men beweren kan, dat daartoe wel de bevoegdheid bestond, toen in het artikel werd gesproken van een «"billijk" schoolgelddoch dat die bevoegdheid is vervallen toen dat woord werd geschrapt, kunnen wij niet inzien. In elk geval kunnen toch maar alleen die gemeen ten last van deze bepalingen hebben, waar in 't geheel geen schoolgeld, of een schoolgeld beneden 20 centen 's maande wordt geheven. Waar een schoolgeld be staat van ten minste 20 centen 's maandskan de gemeenteraad niet gedwongen worden een hooger schoolgeld te heffen ook al acht de Regeering het veel te laag. Dit wordt vrij algemeen beweerd maar is het juist? Art. 236 der Gemeentewet bepaalt: »De door den raad vastgestelde en door ons goed gekeurde bepalingen betreffende plaatselijke belastingen wordenzoo zij met de wetten of het algemeen belang strijdig zijn op dezelfde wijze waarop zij zijn ge maakt onverwijld ingetrokken. Bij gebreke dier in trekking kunnen zij door eene wet, die tevens zoo noodig de gevolgen regeltworden geschorst of ver nietigd." Nu is de vraag: als deze nieuwe school wet in werking zal zijn getredenis dan een behoor lijke schoolgeldhefSng niet geworden een zaak van algemeen belangen zullen daarom bestaande veror deningen waarin het schoolgeld naar het oordeel der Regeering te laag is geregeldook niet door een wet kunnen worden vernietigd als strijdig met het algemeen belang Wij zouden de vraag niet ontkennend durven be antwoorden. In elk geval zien wij alweer niet in als die vernietiging moest geacht worden wel mogelijk te zijn bij de eerste lezing van het artikelhoe dit niet meer het geval kan zijn alleen omdat het woord »billijk" is vervallen. Men kan deze bezwaren van meer of minder ge wicht achten en van meening zijn datwat er van al die bevoegdheden van de Regeering en den Commissaris des Konings moge zijner wel nooit of althans alleen in hoogst zeldzame gevallen gebruik van gemaakt zal worden; maar dat zij na de wijziging van het wetsontwerp niet meer bestaankunnen wij is zuinigzooals mijnheer Krabbe zegt zij kent hare krachten en bewaart de gevaarlijkste kernen in de dikste schalen. En de kern van het geheele menscfcelijke wezen is de liefde en die heelt zij zeer voorzichtig verborgen in den alledaagschen vorm, dien men het huwelijk noemt. De liefde ;s een fantasie, zegt men „Kom kom, paardje Hij trachtte het paard, dat van den weg afdwaalde, weder op het rechte spoor terug te brengen. „Zoo, wilt ge eens drinken, nu, dat wil ik ook wel." Hij sprong de kariool uit. Er liep een beekje langs den weg en hij giGg naast het naard leggen drinken in een houding, die in hooge mate tegen de wetten der zwaartekracht zondigde hij was nog op dien gelukkigen leeftijd dat men op zijn hoofd kan gaan staan en drinken, zonder er van bewust te zijn, een kunststuk te doen. „Dat smaakt henseh nog beter dan het bier, dat ik in de club zou gedronken hebben." Hij verfriechte zijn gelaat en handen even en stapte weer in de kariool. „Kom, beestje, nu maar vlug voortgeloopenwij hebben ons nu gesterkt tot den nieuwen arbeid", hij trok de teugels aan en liet de zweep knallen. En zij gingen voort met zooveel horten en stooten dat hij nu en dan genoodzaakt was de portefeuille met stukken met het handvat der zweep tegen te houden. Hij had nog niet heel veel rechtszaken te behan delen nog maar vijf. Hij was ook pas drie maanden voor zijn huwelijk procureur geworden. En dan al vijf zaken Of ook maar vijf. kon men zeggen. Al naar dat men bet wilde opvatten, zou men dit veel of weinig kunnen noemen. Maar nu zou hij er veel meer werk vau gaan maken hij zou eens door het arrondissement gaan rijdenkennissen aan- knoopenen dan „Voort, beest, haast je toch wat." Hij had Letta plechtig beloofd den derden avond der landdagverga dering op zijn allerlaatst om zeven uur thuis te komen. Het paard antwoordde niet en bleef doof voor al zijn verzuchtingen. Het zou toch heerlijk zijn, om haar eens mede te nemen op zoo'n tocht. En het zou ook zoo deftig klinken en zooveel vertrouwen wekken, als hij met zijn vrouw by een of ander boech- of grondeigenaar introk al was het daD maar om eens een poosje uit te rusten. Eigenlijk moest hij daD een eigen paard hebben, want bij een familie uitspannen deed men met een huurpaard niet Ja, van een eigen paard, daar moest hij eens gauw werk van maken dat zou ook voor zijn praktijk goed zijn. Maar... hij staarde in diep gepeins verzonken naar den mageren rug en uitstekende beenderen van het paard, dat hem nu nog voorttrokdat kost geld, veel geld Men zou er misschien ook eens voor een week een kunnen leenen van den heer Berg, die houdt twee paarden... Wordt vervolgd. niet toegeven. Hebben zij vroeger bestaandan be staan zij onzes inziens ook nog. En zijn zij onbedui dend en in de praktijk niet te vreezenwaarom is er dan aanvankelijk door de liberale partij zooveel gewicht aan gehecht De algemeene weduwenbeurs voor de predikanten der hervormde kerk bevindt zich in goeden staat. Bij het reeds op het grootboek ingeschreven kapitaal van f 1.113.930 is thans weder 8900 gevoegd. De vaca tuurpenningen die de predikanten in het laatste jaar opbrachten, bedroegen ruim f 14115. Elke uitkeering over het loopende jaar is verhoogd met f 30. Op de 38e algemeene vergadering van de Ver- eeniging ter bevordering van fabrieka- en handwerks- nyverheid in Nederland, in de vorige week te Utrecht gehouden, is o. a. met 34 tegen 11 stemmen besloten, in overleg met de afdeeling Amsterdam een onderzoek in te stellen naar de weuschelijkheid van de oprichting eener Njverheidsbears, dia bijv. eens of meermalen per maand te Ameterdam, Rotterdam of Utrecht zal worden gehoaden. Een voorstel van de afdeaÜDg Amsterdam, om aan het hoofdbestuur op te dragen bij de regeering op de spoedige indiening eener octrooiwet aan te dringenwerd na breedvoerige bespreking door die afdeeling ingetrokken. De heer dr. J. Th. Mouton, te 'a Gravenhageheeft wegens gezondheidsredenen zijne betrekking als voorzitter dier vereaniging nodergelegd. Den 20 des avonds is te Dordrecht bij oen hevig onwöder de bliksem geslagen in den houtzaagmolen „de Zwaan" aan den Weeskinderendijk, welke met de houtloodsen afgebrand is. Den 20 des morgens zijn te IlpeaÖam drie koeien in de weide door den bliksem doodgeslagende boerendochterdie eene koe melktesloeg bewusteloos neer, doch beitwam overigens geen letsel. De klerk van den rijksbetaalmeester te Arnhem is voortvluchtigbij schijnt eene som van omstreeks f 11000 aan dien ambtenaar oDtvreemd te hebben. Tegen den commissïonnair in effecten P. V. te Tholen, is 4 jaren gevangenisstrafgeëiecht, op grond dat by tusschen Sept. 1888 en Mei 1889 op het eiland Tholen of eidersten nadeele van verschillende eige naren opzettelijk wederrechtelijk zich heeft toegeëigend en mitsdien verduisterd verschillende gelden en gelds waarden tot een bedrag van ruim f 24000, welke hij uithoofde van zijn beroep en tegen geldelijke vergoeding onder zich had. Aan de zeelieden J. Bakker, J. Bijl, C. W. E. Cos- ter, J. Tegelaar en G. Huurman, allen zeelieden, behoo- rende tot de bemanning der reddingsboot te Holder, is vergunning verleend tot bet aannemen en dragen der onderscheiaingsteekenen van het kruis van verdiensten, hun door de ooatenrijkscb-hongaarsche regeering ge schonken Op de 3% pet. geldleening der gemeente Kampen, groot f 728.000, werd ingeschreven voor f 3 784.000 waarvan f 418.000 met recht van voorkeur. De bakkerij-teatooustelhng te Balsward is met oen tekort van f 500.43 gesloten. Het waarborgkapi taal bedroeg f 2375 zoadat ongeveer 21 pet. daarvan gevraagd ia. 8. W iebenga verpleegde in het armhuis te Drach ten is in hechtenis genomen verdacht van den brand aldaar te hebben gesticht. Den 20 was het 50 jaar geleden dat de eerste trein der Holt. IJzeren Spoorwegmaatschappij, bes aan heb bende uit negen verschillende rijtuigen, getrokken door twee stoomwagens, allen met vlaggen versierd, vau Amsterdam des namiddags te half twee naar Haarlem vertrok, met de hoornblazers der schutterij in een wagon om van daar een weinig voor drie uur naar Amsterdam terug te koeren. Ter herinnering aan dien dag heeft ieder van het personeel een exemplaar van het zeer net geïllus treerde Gedenkboek gekregen waarin de geschiedenis van de maatschappij tot op den huidigen dag verhaald wordt, alsmede een gedenkpenning, prijkende aan de eene zijde met eene afbeelding van een locomotief en aan de andere zijde met de jaarcijfers 1839—1889. Verder ontving ieder eene buitengewone toelage in geld. De locomotief van den eersten trein, die den 20 van Amsterdam naar Haarlem vertrok was fraai ver sierd en de trein, die te 9 nur 20 min. te Amsterdam aankwam was mede versierd. Overigens waren alle treinen op de eene of andere wijze met groen, vlaggen of schilden getooid. De maatschappij begon met eene lijn van 16 mijlen, 4 locomotieven, 35 rijtuigen, een personeel van 100 man, en een aanvankelijk kapitaal van ruim f 1.000.000thans exploiteert zij een net van 781.596 mijlenheeft 235 locomotieven en 2500 rijtuigen, een personeel van 4400 man en bedraagt haar kapitaal omstreeks f 56.000,000. Den 20 des ochtends ongeveer half zes is de bliksem geslagen in den watermolen van G. Westring in de Bslmermeer bij Monnikendam; de bewoners, waarvan sommigen licht gewond waren zijn met veel moeite gered terwijl da molen in korten tijd door de vlammen vernield was. De hond werd gedood. De blik sem sloeg tevens in den houtzaagmolen van de heeren A. Sligeber Zoon, doch veroorzaakte geen brand. Den 20 is te Amsterdam aanbesteed het maken der gebouwen en aanlegplaatsen het verrichten van aard-, bagger- en verdere werken behoorende tot den bouw van een projectielen magazijn in polder VIII aan het Noordzeekanaal en zijkanaal H. Van negentien inschrijvers was de heer G. Moormante Helder, voor f 114,600 de laagste. De behandeling der onderwijswet wordt den 24 in de Tweede Kamer voortgezet. Mej. W. A. Boldingh, onderwijzeres te Ben- ningbroak, is No. 1 op de voordracht voor eene dergelijke betrekking te Hoorn aan de school voor mingegoeden, Da heer D. Eilerts de HaaD, doet, th. te Ben- ningbrcek, is door het provinciaal kerkbestuur in Friesland toegelaten tot de. evangeliebediening. De aartshertogin Stephanie vac Oostenrijk heeft voor haar vertrek van ZandvOOrt aan den burge meester f 200 ter hand gesteld voor de algemeene armen. Te Goes zijn wederom trichinen gevonden bij een geslacht varken. Tegen 22 Oct. kunnen weder papillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis geplaatst worden ver zoekschriften om daarvoor in aanmerking te komen moeten op zegel geschreven vóór of op 5 October bij het ministerie van oorlog ontvangen zijn. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden dat ter gedeeltelijke uitvoering van het kon. besluit van 17 Juli 1889 (Staatsblad No. 95), met ingang van 1 October te Breda zal worden geopend een Ryksiandbouw-proefstation aanvankelijk alleen voor het bepalen van het suikergehalte van suikerbieten. Bij het onderzoek wordt gevolgd de methode, medegedeeld in de Staatscourant van 23 Januari 1889, No. 19. Voor bet onderzoek van elk monster wordt eene vergoeding van f 2,50 in rekening gebracht. Door het personeel van het station Hö8r H.U- gOWaard is het gebouw, bij gelegenheid van het SOjarig b6staau der H. IJ. S. M., op zeer nette wijze met vlaggen en groen versierdwelk laatste door den heer stationschef ij verschaft. Vermelding verdien tevens de versiering door het personeel van den geo— derentroin dat locomotief en bagagewagen op de meest kwistige en smaakvolle wijze had getooid. In den nacht van den 20 werden door den blik sem twee stuks rundvee gedood, behoorende aan den heer G. Smitte Barsingerhorn benevens 3 scha pen van den heer P. Smit SchermöOr. Bij het hevige onweder werd te Qudkarspel de watermolen van Geestmerambachtaan het noordeinde van het dorp, door den bliksem getroffen, WBardoor een begin vau brand ontstond dien men echter in den aanvang heeft weten te blusscben. Niettemin heeft de mo en aan spil roeden en bekapping aanzienlijke schade geleden. XL De Zaterdag geëindigde werkstaking heeft een einde gemaakt aan den hangen toestand, waarin wij gedurende de laatste vier weken verkeerden. Het is geen prettig vooruitzicht steeds aan mogelijke ongeregeldheden en opstanden te denken en buiten dien eene vermindering van handel en scheepvaart onzer wereld stad in het verschiet te hebben. De toestand onzer arbeidende klasse trekt op het oogenblik natuurlijk meer dan ooit de aandacht. Hoewel het uitgestrekte gebied, dat onder den naam van East-End bekend staat en ongeveer twee millioenen zielen telt, nu zeker niet tot de fijnste buurten van Londen kan worden gerekend vindt men er toch, tegen veler verwachting in, straten, die van welvaart der be woners natuurlijk tot op zekere hoogte getuigen. Alleen in de buurt der anderhalf uur lange Theemskade woont bet schuim der bevolking, doch op andere plaatsen vindt men over mijlen gaans nette straten met huizen, die er wel niet rijk, maar toch lief en zindelijk uitzien. Zij worden meestal door ééne familie, hoogstens door twee bewoondwant de Engelschman houdt er niet van, zijn huis met iemand anders te deelen en heeft in den regel een tuintje vóór en een achter. De britsche ambachtsman wordt gemiddeld veel beter betaald dan die van het vasteland en leeft beter. Een goed ambachtsman kan gemakkelijk 25 a 30 gulden verdienen, doch daglooners en sjouwers kunnen het, wegens den overvloed aan werkkrach ten, zelden tot meer dan tien of twaalf gld. per week bren gen. De werklieden hebben hunne eigen clubs en muziek- en tooneelgezelschappen en vooral politieke clubs. De engel- sche werkman is zeker beschaafder dan die van andere landen, en leest geregeld zijne courant. Over het algemeen leeft hij matig, en houdt van huiselijkheid. Hij is zeer godsdienstig, gaat geregeld des Zondags naar de kerk en poogt zijne kin deren tot nuttige en brave menschen te maken. Hij heeft ge woonlijk een stokpaardje, zooals het Leger des Heils, sociaal democratie of «het land" aan vreemdelingen, voornamelijk aan duitschers maar dit heeft geen invloed op zijn hoedanigheid als rustig burger. Het leven is voor hem wel duurder dan bij ons doch ge middeld heeft hij eene schoone kans om vooruit te komen en leeft gelukkig en tevreden. Gedurende de geheele vorige week drukte de werkstaking nog op alle marktendoch thans is de toestand aanzienlijk verbeterd. Boter was Vrjjdag nog gedrukt, tegen lagere noteering te krijgen, mede wegens den invloed van het schoone, warme weder, dat ongunstig is voor het goed blijven der boter en de Londenaren in de badplaatsen terughoudt. Op de markt van Maandag evenwel waren voornamelijk nederlandsche merken zeer in trek, en prima friesche kon 108 a 114 ets. per K.G. besommen en voor de beste merken van de roomboterfabrie ken werd 120 a 124 ets. betaald. De aanvoer bestond uit 2583 vaatjes. Kaas was vast, voornamelijk Edammer, waarin groote zaken werden gedaan. De toon blijft vasten hoewel de officieele prijsopgaven geene veranderingen aanwijzenzouden wij toch den prijs voor Edammer 1 of 2 shilling per 50 kg. hooger gevenen dus op 79 a 80 ets. rekenenterwijl Goudsche en Eriesche onveranderd blijven. Spek is over het algemeen vaster, doordien de aanvoer gering is. Prijzen zijn iets hooger. Beuzel blijft onveranderd. Vee had Maandag eene goede markt. Melkkoeien waren schaarsch en duur, en sommige hollandsche besomden 340 a 350 gulden. Er waren ook graskalveren uit Nederland, die 48 a 78 gld. golden. Kalveren voor de slachtbank zijn vrij schaarsch, en werden met 94—98 ets. per kg. (geslacht) betaald. Er waren slechts 425 schapen uit Nederland aangevoerd, doch dit geringe aantal oefende weinig invloed op de prijzen uit, omdat andere landen, voornamelijk Canada, veel zonden. De markt was derhalve ietwat traag, doch de prijzen bleven vast, en bewogen zich voor prima hollandsche tusscken 94 en 98 ets. per kg. Granen. Nu de strike is afgeloopen, komen er reusachtige hoeveelheden op de markt, en daar deze toestand nog steeds niet normaal genoemd kan wordengeven wij liever geene prijzen. De beloofde statistiek komt eerst binnen drie of vier dagen gereed, en geeft een duidelijk overzicht van toestanden verwachtingen der graanmarkt. Van 14 Sept. tot en met 20 Sept. zijn aan de bad- en zweminrichting genomen 59 buitenba den, waarvan 15 door dames en 9 dcor onvermogendeD,

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2