föttiUulAub» BELGIE. De mail uit Congo, welke met ongeduld verwacht werd wegens in zekere bladen openbaar ge maakte onrustbarende berichten, is den 21 des ochtends te Brussel aangekomen. De in den onafhankelijken Congo-staat ontvangen tijdingen van den Boven Congo waren uitstekend. De bevelhebber van het gebied BaDgalas had voorloopig de scheepvaart op den Congo, boven Arnwimiverboden naar aanleiding van onrust barende berichten van Stanley Falls en door inboor lingen overgebrachte zorgwekkende geruchten. Hij begaf zich in allerijl naar de Falls, maar vond er den toestand uitstekend en trok terstond het verbod weder in. Tippo- Tib, onderworpener dan ooit, gaf bewijzen van getrouw heid. De betrekkingen tusschen arabieren en euro- peanen waren voortreffelijk evenals de gezondheid der bewoners. FRANKRIJK. De rechtbank te Saint-Dié heeft den boulangistisch-cocservatieven candidaat de Yomé- court tot eene boete van f 5000 veroordeeld omdat hij eene kennisgeving aan de kiezers had doen aan plakken, alvorens de bij de wet voorgeschreven kennis geving aan den prefect te hebben gedaan. De personen, die bij de aanplakking toezicht hielden zijn gestraft met boeten «an f 1500 en f 750. üutntnlattb. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. te kannen vormen van de verbazing al die lieden by hannen intocht en van hunne groote luidruchtigheid by het verlaten dezer groote wereldstad. Eéa ding echter heb ik opgemerkt uit de gesprekken van het laatste oogenblik, namelijk dat bijna ieder betreurde niet nog wat langer te kunnen blijven, er bleef nog zooveel te bezoeken, nog zooveel te zien over. Daarom is het een ieder aan te raden een bepaald plan te maken en daarvan niet af te wijken. Ik had het ge noegen aan een paar van hen zulk een plan voor te schrijven en bij hun vertrek bedankten zij mij hartelijk. Wel had het hun erg vermoeidmaar zij hadden toch ook veel gezien en waren vol bewondering „Mijnheer", zeide de oude man „ik kom al veertig „jaar naar Engeland heb Londen en andere plaatsen „al zoo dikwijls gezien, en nu hadden ze mij verteld, „dat Parijs veel mooier was dan Engeland. Ik beb „er mij van willen overtuigenen ik moet zeggen „ze hadden gelijk Parijs is veelveel mooier. En „de tentoonstelling, nooit zoo iets gezien den eersten „dag dadelijk naar den Eiffeltoren, wat is die praehtig. „Nou, n begrijpt, wij zijn niet hooger gegaan dan tot „het eerste platform, met den ascenseur wilde mijne vrouw „van zijn leven niet naar boven, dus gingen wij langs „den trap. Eene heele hoogte 349 treden, en dan „ben je pas op ongeveer 60 ellen boven deu grond. Heel „mooi, dat vergezicht naar alle kanten, vooral op de „hoogten van Montmartre, waarop juist de zon scheen. „De omstreken van Parijs moeten toch mooi zijn, wij „konden haast niets onderscheiden door al die hoogten en „bosschen vlak bij ons stonden een paar Fransehen „en een wees maar steeds naar eenige punten aan den „horizon en noemde St. Deois, Montmorency, Argenteuil, „St. Germain Versailles en nog verscheidene minder „bekende namen van steden en dorpen. Aan verver- „sohingen is ook geen gebrek, w;j zagen er ten minste „vier restaurants, Brebant leek ons wel een beetje duur „toe, dus hebben wij wat gebruikt in het Vlaamsche „restaurant. Toch wel buitengewoon, dat die keukens „met kelders en al wat er bij hoort, 55 ellen boven den „grond liggen, en men zegt dat er niets dan stoom en elec- „triciteit in verbruikt wordt. Ook zijn er verscheidene „kraampjes, waar allerlei, souvenirs van den Eiffeltoren „verkocht worden, als reuksaehetten en briefkaarten, „waarop de verkoopers den datum van uwe bestijging „stempelen, en eene menigte voorwerpen, die allen meer „of min den toren voorstellen. Figaro verkoopt er een „zeer liet byou, doch wy vonden dit wat duur een „Hollander legt niet gaarne 8 franken neer voor „zou'n snuisterijtje als deze kleine broche is. Ja, die „Eiffeltoren is bepaald een prachtig stuk, en wat een „gewicht aan ijzer, wel 7 miljoen pond. Wie het niet „gezien heeft, zon nooit kunnen gelooven, dat zulk eene „massa ijzer van 300 ellen hoog er zoo sierlijk en „vlug kan uitzien". Nog deelde ik onzen landgenooten op hunne vragen mede, dat de geheele toren 6% miljoen franken heeft gekost, welke waarschijnlijk reeds na afloop der ten toonstelling geheel zullen betaald zijn door alle toren- bestijgers, die van heinde en ver toeatroomen. En te bedenken dat de toren dan nog 20 jaren het eigendom blijft van de Eiffeltorenmaatschappy, en de heer Eiffel de helft der aandeelen bezit, dan kan men gemakkelijk nagaan, dat de man schatten verdienen zal. Het bezoek op dit monument neemt zoowat den eer sten ocbtend in beslag; gewoonlijk gaan pleizierreizigers niet gaarne in dure restaurants, doeb op het Champs de Mars zijn drie bouillons van Duval. Evenwel is het daar soms zeer vol, doch mijn oud manneke wist overal raad op. Hij berekende zoo, dat een entrée op het terrein slechts 50 of 60 centimes de persoon kost en er stellig in den omtrek wel goede gelegenheid zou zijn goed en lekker te eten zonder nu juist in fabel achtige prijzen te vervallen. Vlak bij de porte llapp ontdekte hij een belgisch restaurant getiteld„Man neke Pies", naar den oudsten en eersten burger van Brussel. Hier is de kost goed men krijgt er genoeg, en kan zich op zijn vloams den buik vol eten. Op den namiddag een bezoek aan de machinegalerij, welke na den Eiffeltoren het merkwaardigste gebouw der tentoonstelling is. Hier staan wij allereerst eeu beetje beteuterd het is er een leven van geweld en wij zien niets dan machines, die op en neêr gaan, drijf riemen, die met koortsacbtigen haast in het rond draaien, raderen die ontelbaar veie omwentelingen in de minuut makenhet is om van te duizelen. Het is niet ons doel alle machines te beschrijven en op ons gemak een kijkje in deze reusachtige galerij te nemen. Bestijgen wij de rollende brug. Deze braggen bevinden zich 7 ellen boven den grond en worden door electriciteit voortbewogen. Wij aanschouwen gasmotors van 50 en 100 paardenkrachtelectrische machines, die het paleis verlichten, de exposition van Zwitserland, Belgie en Enge land, Zwitserland toont ons electrische machines van Al- Het paard had zieh al dadelijk naar de bekende stal aan de pleisterplaats gewend en ging nu slechts tegenstribbelend van den eenen kant van den weg naar den anderen met een loomheid in de beenen en traag heid in den gang, die zeker een storm opgewekt zouden hebben als de voerman niet te veel vervuld was geweest van de gedachte, dat Alette hem misschien wel tegemoet zou komen. Toen dit een teleurstelling bleek te zijn, viel er een krachtige zweepslag die veel te kennen gaf, en de kariool stormde vooruit met een plotselinge vaart tot hij stil hield voor Krabbe's witte huis. Hij tuurde te vergeefs door de ramen onder de mooie gordijnen door, terwijl hij ongeduldig een jongen riep die het paard naar de stal zou kunnen brengen. Hij zag alleen mevrouw Krabbe, die haar hoofd en breede schouders nieuwsgierig, tusschen de planten, door het open raam van de tweede verdieping stak. Hij kwam geen Alette tegen in den gaDg en stormde de kamer binnen Ook daar was niemand „Alette riep hij. Het slot van de slaapkamerdeur werd zachtjes om gedraaid. Wordt vervolgd. lioth te Balen en van de werkplaatsen van Oerlikon, de machineriën der papierfabrieken van Escher-Wysa enz., enz., Belgie heeft weefmachines van Verviers, stoommachi nes van Gent; eene collectieve tentoonstelling der belgische mijnenbreimachines van Haenew Gathier te Gent en nog veel meer, te veel om vermeld te worden. En geland en de Vereenigde Staten blijven niet achter en vooral de laatsten zijn op buitengewone wijze vertegen woordigd op het gebied van electriciteit. Do Edison- expositie is bepaald allermerkwaardigst en heeft alleen meer dan 400 duizend franken gekost bij beslaat eene oppervlakte van bijna 700 vierkante ellen toont ons den phonograat de geschiedenis der electrische uitvin- diagen en een geheel onde.-grondsche aanleg voor eeae electrische stadsverl'chting. Het zou ons te ver voeren, wilden wij ook maar eene korte beschrijving geven van al de 14 klassen welke de fransohe machineriën in dit paleis innemen, wij zijn dan o^k slechts leeken op dit gebied doch eigenlijk mag geen enkele fabrikaat verzuimen, deze machines te bestudcerec. Al zon hij alleen daarvoor de reis maken, en de geheele tentoonstelling hem overigens koud laten, dan, wy zijn er van overtuigd, zou hij voor zijne moeite rijkelijk beloond worden. Verondersteltgij zijt drukker ol papierfabrikant, zult gij dan niet uw voordeel doen met de beschouwing van die complete papierfabriek der firma Darblay van die Marinoni-persen enz. enz. In- genieure, apothekers, kleedermakers, naaisters, allen die belang stellen in mijnwerken, genie, publieks wer ken, scheikunde, electriciteitlandbouw, naaimachines spoorwegen enz. enz., ja ieder, die maar eventjes met machines in aanraking komt kan hier veel leeren, nut en voordeel trekken. Zoo is het allengs later geworden; zoo'n eersten dag is men gewoonlijk wat moede van de reis, is dus het plan ten minste een rijtoer te maken, dan doet men wel thans een rijtuig te nemen en een rit te maken door de Champs Elyseé's, de Boulevards en vandaar naar de Buttes Chaumont en nog vóór het diner het Musée historique te bezoeken, waarover wy het een volgend maal zullen hebben. Parijs, 23 Sept. 1889. J. M. T. Te Ponta da L&nha had een oploop plaats gehad, maar bijzonderheden ontbraken. De rechtbank te Antwerpen heeft de gevangenne ming van den heer Corvilain en zijnen ingenieur De- launay bekraohtigd. Den 21, bij de inwijding van het nieuwe gedenk- teeken voor de republiek, op de Place de la Nation te Parijs, hield de minister-president, de heer Tirard in tegenwoordigheid van president Carnot, eene rede, waarin hij den lof der republiek verkondigde. Frankrijk zou weldra zegevierend te voorschijn treden uit de beproevingen welke het te doorstaan heeft en die de laatste zullen zijn. De republiek leverde thans de (schitterende bewijzen van hare levenskracht, van hare liefde voor vrede en arbeid. Hij uitte de hoopdat de dwaze verdeeldheid onder de franschen mocht opbonden. Zij waren daartoe verplicht tegenover de wereld welke Frankrijk bewondert. Hij eindigde zijne rede met de kreten leve Frankrijk 1 leve de republiek De verkiezingen op den 23 hebben in de meeste districten met de grootste kalmte plaats gehad, zonder iets bijzonders op te leveren. Om 8 uren des morgens werden de stembureaux overal geopend. In het 2e dis trict van het 18 arr. te Parijs werd Boulanger gekozen met 7816 stemmen tegen 5507 op Joffrin, socialist, lid van den gemeenteraad van Parijsgesteund door de republikeinen. Te Saint-Dié werd de boulangist gekozen tegenover den ond-minister Jules Ferry, den leider der opportunisten. Te Lyon werd de minister van justitie, Thévenet, en die van financiën Rouvier gekozen in het eerste arr. van Parijs de minister van openbare werken IJvels Guyot met 4493 tegen 3608 stemmen op den boulangist. Minister Constans komt te Toulon met 7290 stemmen in herstemming met den boulangist Susini, op wien 6149 stemmen uitgebracht waren. Geen der partijen kan gezegd worden de overwinning te hebben behaald. Voor zoover bekend was op den 23waren gekozen 227 republikeinen en 160 anti republikeinen. In 180 districten moet herstemd worden. Uitgezonderd een paar vechtpartijen in de wijk Montmar tre te Parijs, waar Bouianger's vrienden handgemeen werden met de menigte en de personen die in de rij tuigen zaten, noodzaakten, leve Boulangerte roepen bleef het overal zeer rustig. Des nachts te een uur werd de menigte door 300 agenten uiteengejaagd. Een verkcoper van het boulangistisch blad la France werd met een sabelhouw gedood. Negentien personen wer den in hechtenis genomen. BULGARIJE. Den 18 hebben de balgaren den staatsgreep van 1885 herdacht, toen vorst Alexander onverwachts de vereeniging van Bulgarije met Oost- llumelië afkondigde en te Philippopel zijn zegevierenden intocht hield. Te Sofia werd eene plechtige godsdienst oefening in de kathedraal gehouden welke door alle ministers en hoofdambtenaren werd bijgewoond. Het geruchtdat prins Ferdinand zich op dien dag tot Koning zon laten uitroepen, is niet verwezenlijkt. RUSLAND. Koningin Nathaliejde gescheiden gemalin van Koning Milan van Servië, is den 19 van Odessa naar Rnmenië vertrokken. Aan het slot zijner rede bij het aanbieden der Staatsbegrooting voor 1890 op den 19 gaf de minister van financiën te kennen, dat de uitgaven de ontvangsten overschreden hebben of zullen overschrijden in het jaar 1885 met 1 6,119,545 1886 849,764 1887 3,504,728 tut 1888 (geraamd op) 3,496,018 1889 3,232,779 1890 5,000,000 samen met f 22,202,836 waartegenover nog beschikbaar is het saldo der geldleening van 1SS4 ad 1 2,369,343. Voor de dekking van dit vermoedelijk tekort, ad 19,833,493, zal hetalthans in den eersten tijdniet noodig zijn eene geldleening aan te gaan. Indische begrooting voor 1890. Be volgende bijzonderheden worden daaraan ontleend De kosten van uitzending van den heer Pijnacker Hordijk als gouverneur-generaal en de vergoeding der kosten van terug tocht van den heer van Rees hebben in 1888 bedragen 182.403.45. Voor pensioenen van oud-Gouverneurs-Generaal is t 20600 uitgetrokken, nl. de heer Sloet van de Beele t 6000Loudon 1 5000, van Lansberge t 6000 en 's Jacob t 3600. De opbrengst der opiumpacht voor Java en Madura is ge raamd op 9.700.000, voor de buitenbezittingen opy4.606.000, f 951.000 hooger met het oog op de in 1889 verkregen pacht sommen. De raming voor Java en Madura is 13.310.000 lager, doordat twaalf pachters in de vorige jaren onmachtig zijn geweest hunne pacht te voldoen, ten gevolge waarvan de bestaande overeenkomsten verbroken en schikkingen gemaakt moesten worden over de betaling hunner schulden tot een gezamenlijk bedrag van f 3.000.000. Voor 1890 zullen de pachters zeker niet kunnen opbrengen, wat zij gedurende een vorigen termijn bleken niet te kunnen dragen, te minder bij de wetenschap, dat de regeering op maatregelen bedacht is tot wegneming van aan het tegenwoordige pachtstelsel klevende gebreken. Maatregelen tot verandering van stelsel zijn nog niet kunnen genomen wor den, omdat het overleg daarover nog niet geëindigd is. De minister heeft het standpunt ten deze behouden ten vorigen jare door hem ingenomen. De Gouverneur-Generaal vereenigt zich vrijwel daarmede. Om de noodige veranderingen voor geruimen tijd niet te beletten is den Gouverneur-Generaal aan bevolen, waar noodig, telkens slechts voor één jaar te verpachten. Die eenjarige overeenkomsten zullen vanzelf organisatie van den smokkelhandel op groote schaal tegenhouden, Wijders is den Gouv.-Gen. aanbevolen de pachters aan een scherper toe zicht te onderwerpen. Een nieuw reglement op de opiumpacht is weldra te verwachten. Voorts is aangedrongen op handha ving met de meeste strengheid van de van de regeering uitge gane verordening. Omtrent de wenschelijkheid van inkrimping van het aantal kitten bestaat verschil van gevoelen. Aan den Gouv.-Gen. is in het algemeen instemming betuigd met de blijkbaar door hem gewenschte wederinvoering en ge leidelijke uitbreiding van de verboden kringenwaarin hij zou zien een terugkeer tot het in 1861 aangenomen en in 1870 te kwader ure verlaten stelsel. De minister is nog onkundig van de voorstellen, eerst in het einde van Juni door den directeur van financien ingediend. Het denkbeeld om het pachtstelsel te vervangen door de regie van het opium heeft in Indie zeer ernstige bedenkingen uitgelokt. De Gouv.-Gen. vreest bovendien, dat de regie schat ten zon kosten. Toch heeft de min. een bescheiden proef in een of ander gewest buiten Java en Madura aanbevolen. Daarom is een post uitgetrokken om een onderzoek te doen instellen naar de werking in Cochinchina van het aldaar geldend stelsel van opium-regie. De inrichting van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg tot proefstation eischt f 20000 meer. De uitgaven voor het europeesch onderwijs zijn ongeveer 1 64000 hooger geraamd: daarbij wordt voorgesteld de oprichting eener afdeeling voor voorbereidend universitair onderwijs bij het gymnasium Willem III, waarvoor f 11700 aangevraagd wordt. Een volledig gymnasium met öjarigen cursus zal opge richt wordenwaaraan het voorrecht toegekend zal worden, aangeduid bij art. 85 2e lid der wet op het hooger onderwijs. Er zullen slechts 5 leeraren in de oude talen en 1 leeraar in de wiskunde meer noodig zijn. De nieuwe afdeeling zal, als zij geheel in werking is, 42740 'sjaars kosten. De afd. burgerlijke openbare werken is f 4,418,768 hooger geraamd waarvan t 528,000 meer voor onderhoud en vernieu wing van bevloeiings- en andere waterstaatswerken. Voor de waterwerken in Demak wordt uitgetrokken 610,000, de werken tot behoud van het vaarwater ten oosten van Soerabaya ƒ485,000, de voortzetting der werken voor de kolenvoorziening in de haven van Tjandjong-Priok 500,000spoorwegaanleg f 8,385,000, waarvan i 3,734,000 voor de lijn Warong-Bandreg- Tjilatjap, 1 4,621,000 voor den spoorwbg door Sumatra's West kust en t 30,000 voor de uitbreiding van in exploitatie zijnde lijnen. Tusschen Makasser en Bandjermassin wordt een kabel gelegd van 387 eng. mijlen. Een bedrag van 1 866,200 is uilgetrokken voor uitbreiding van de formatie van het tech nische personeel bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken. Er zullen 21 ingenieurs en 15 architecten en opzich ters meer worden aangesteld. Op de afd. Oorlog is 1 100,000 uitgetrokken voor oprichting en instandhouding van een korps ter opneming van de wegens tijdelijke ongeschiktheid uit Indie terugkeerende militairen. De bestaande kazernegebouwen te Nijmegen en te Zutphen zullen tot huisvesting dienen. Het aantal uit te zenden manschappen wordt op 1800 ge raamd, 200 minder dan in 1889. De afd. Marine is ruim 1 208,000 hooger, hoofdzakelijk we gens meerdere aanvraag voor aankoop en transport van hout bebakening en kustverlichtinguitzending van marine-artillerie behoeften en 1 580,000 tot versterking van het materieel der zeemacht. De pantserdekkorvet Sumatra zal voltooid en naar Indie gezonden worden met de Raaf. Voor de voltooiing van de Zeeduif wordt f 135,000 en voor de uitrusting en de reis naar Indie 1 18,000 gevorderd. Verder is gerekend op voltooiing der twee stoomschepen type Ceram en Flores, waarvoor kredieten hangende zijn en

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2