gemeente te KnollendamKrommeniedijk en W erversiioof Na het afdrukken van de postdionstrogsling, die wij aan onze lezers in de stad bij het nummer van 1.1. zondag verzonden werd bekend, dat Da 1 October a. s. op zon-en algemeen erkende christelijke feestdagen de dienst ten kamore alhier nogmaals beperkt is. Van dien dag af toch wordt alsdan, na de postverzendingen met trein 2.22, richting Haarlem en 2.45» richting Helder, op genoemde dagen niets anders meer verzonden dan des avonds te 11 uur met de Hooraaehe wagen. De Alkmaarseho Wielrijders vereeni ging hield den 29, onder herhaalde regenbuien, haren eersten wegwedstrijd van Alkmaar naar Castricum en terug, een afstand van ongeveer 22% mijl, met een rusttijd van minstens e6n kwartier te Castricum. De wedstrijd was tweeledig: le voor de leden der ver eeniging, 2e voor een ieder opengesteld. Bij den eersten rit met 3 deelnemers werd de prijs, eene verguld zilveren medaille, gewonnen door den heer A. F. van Leeuwen, in 62'/, min.de premie, eene zilveren medaille, door den heer W. Sehifl, in 62% min.bij den tweeden met Den 28 werd te Amsterdam aanbesteed na mens de firma J. von der Möhlen het bouwen van een winkelgebouw met kantoren en bovenwoning op een terrein aan de Vijzelstraat aldaar. Laagste inschrijvers waren de heeren Goseling en Zoon voor 69410. Het werk is opgedragen aan den aannemer J. J. P. Thuring voor f 71111. Den 28 is op de Waal een tjalksohipdat te Hardingsveld thuis behoorde in botsing gekomen met de stoomboot Siegfried en onmiddellijk gezonken. De schipper en nog twee opvarenden werden gered. Den 28 is te Sneek een lljarige jongen, die op de treeplank van een personenwagen van de tramlijn HeereveenJoure Sneek geklommen was met een hoepel in de hand onder den goederenwagen geraakt, toen hij de hoepel, die hem ontviel, wilde grijpen. Hij was dadelijk een lijk. De tegen den 30 opgeroepen buitengewone alge- meene vergadering van aandeelhouders der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen ter behandeling van het verzoek van den heer W. Yrolik, om eervol ont slag als directeur en die ongenegen was, op zijn besluit om af te treden, terug te komen en ter benoeming van eenen nieuwen directeur, waarvoor aan den minister goedkeuring gevraagd en verkregen was, kon niet door gaan, daar slechts 983 van de 51454 aandeelen verte genwoordigd waren en of 12863 tegenwoordig moesten zijn. De vergadering is verdaagd tot later- op de voor dracht voor directeur zijn geplaatst de heeren I. A. Cluijsenaer te Utrecht en J. H. Nieveld, hoofdambtenaar bij de Holl. Spoorwegmaatschappij. Het bouwen van een nieuw jezuïeten-college met kerk te Oudenbosch is voor f 86123 gegund aan den laagsten van 20 inschrijvers, den heer Arnold van Meer te Zevenbergen. In de vorige week is voor het notarieel staats examen, eerste gedeelte, o. a. geslaagd de heer H. W. Tesselink te Hoorn. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot deken en pastoor te Beverwijk den heer M. P. Kreijns, tot deken en pastoor te Sohagen den heer W. van Stee, en tot pastoor te Zuidzijpe den heer P. J. Buijs. In den WaardpOlder Zijn dit jaar suikerpee- nen verbouwd voor de fabriek te Leur bij Breda. Over de uitkomst zijn de landbouwers zeer tevreden. Voor de stroopapierfabriek te Kampen wordt in de polders Waard en Groet weder veel stroo op- geko ht. De prijzen zijn bijna de helft minder dan het vorig jaar. Met de palingvisseherij op de kusten der Zuider zee gaat het in de laatste week buitengewoon voordeelig. De heer mr. Treub heeft de benoeming tot wethouder der gemeente Amsterdam niet aange nomen. Het bestuur van bet 41 Nederl. Landhuishoud- kundig congres, dat ten vorigen jare te Assen gehouden werd, heeft aan den gemeenteraad van Assen verzocht het tekort der rekening ad f 690.75 uit de gemeentekas te willen dekken. Als oorzaak wordt opgegeven het slechte weder in de laatste dagen van het congres. De eenige gouden medaille voor chocolade en bonbons is op de wereldtentoonstelling te Parijs 1889, toegekend aan de kon. ned. fabriek van suikerwerken, chocolade en likeuren, te Amsterdam. Met 1 October is eene belangrijke verbetering in den dienst der posterijen te HeilOO gekomen. De bodtloop HeilooAlkmaar vervalt. Voortaan worden de brieven van het station aldaar driemaal daags afge haald waardoor het mogelijk is geworden de tweede bestelling aanmerkelijk uit te breiden. Aangenomen het beroep naar de evang. luth. gemeente te Wolvega door ds. H. J. Post te Haarlem. - Tot deken van 's Gravenhage en pastoor der St. Jacobus-parochie is benoemd de heer J. Th. A. Heijleigers, deken en pastoor te Beverwijk en niet de deken te Hoorn. Het bouwen esner Zuidbollandsche boerderij in de Beemster voor rekening van den hear J. J. Duij- veré de Wit te Velp is gegund voor f 10860 aan de heeren West en Roozendaal te EinkllUizdll. Beroepen bij de christ. geref. gemeente te Rhijns- burg ds. W. Renkema te Hoorn. Het bijzondere telegraafkantoor met telephoondienst te Broek op Langedijk tot welks vestiging in gevolge de kon. machtiging van 16 Dec. 1888 vergun ning werd verleend, is op 1 Oct. voor bet algemeen verkeer opengesteld. De diensturen zijn bepaald als volgtop werkdagen van 8 tct 11 voor- en van 12 tot 2 en 4 tot 7 uren namiddags op zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voor- en van 1 tot 2 uren namiddags. Te Zaandijk is eene school voor Huisvlijt met achttien leerlingen begonnen. De heer Stam van Am sterdam is onderwijzer. De kassier der firma van Gend en Loos te Utrecht heeft dezer dagen bij het opmaken der kas een bank biljet van f 1000 vermist uit de op het kantoor aan wezige geldkist, dat den vorigen dag zich dasrin nog bevond. Van wege de Noordhollandsche tramwegtnaat- schappij zijn opnemiugen gedaan voor den aanleg van een zijspoor naar Purmerend, over lipendamWaterweg. Ben der stallen van het hotel de Posthoorn te Hoorn is door bet Leger des Heils voor zijne bijeen komsten ingericht geworden. Het bouwen van een projectielen-magazijn in polder VIII aan zijkanaal H van het Noordzeekanaal is door den minister van marine gegund aan den heer G. Moorman, den laagsten inschijver, voor 114.600. De commissie van toezicht over het gesticht Meerenberg te BloeiXiendaal heeft het vervaardigen, leveren en stellen van een gegoten ijzeren gashouder- kuip met gashouder ten dienste van de uitbreiding der gasfabriek van dat gesticht opgedragen aan de Maat schappij Ijzergieterij de Prins v. Oranje te's-Gravenhage. De heer S. J. Andriessen, predikant bij de doops gezinde gemeenten te Oost- en West-GraftCÜjk is beroepen te Woudsend (Friesland). Den 9 October e. k. is het 25 jaar geleden, dat de heer G. A. Hubhof, predikant by de doopsgezinde Marken de evangeliebediening aanvaardde. De Diemer-Buitendyksche-polder is den 26 door de hooge zee onder water gezethet vee was bijtijds geborgen. Bij kon. besluit van den 27 zijn, met ingang van 1 Oct., benoemd tot lid van het college van curatoren der Bijks-Universiteit te Leiden de heer mr. O. W. Star Naman te Utrecht de heer mr. H. Royaards van Scherpenzeelte Groningen de heer mr. J. H. Qeert- sema Czu. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 27 in beginsel uitgemaaktdat het tijdstip van aanvang der kermis niet gewijzigd moet worden na verwerping van voorstellen van andere strekking en met 7 tegen 6 st. aangenomen het voorstel van burg. en weth. om de gemeente Koog aan de Zaan na 1 Oct. 1890 te voorzien van gas gedurende 20 jaar met het hoofdbe ginsel dat Zaandam en Koog aan de Zaan naar even redigheid in de winst en het verlies deelen. Koog aan de Zaan is echter verplicht de buizenleiding over te nemen als de exploitatie voor bare gemeente afloopt. De voor den afkoop der kanaalreehten op het Noord- zeekanaal te betalen som bedraagt niet 18000, maar 180000, welke de gemeenteraad wil betalen in tien termijnen van 10000 en één van 8000. De toestand van de kade vau bet Heemraadschap Mij zen is weder minder gunstig. Den 30 is eene nieuwe breuk ontstaan waardoor de geheele polder blank geloopen is. De bewoners moesten bijna allen hunne woningen verlaten en hebben bij anderen schuil plaats gezocht. De sehade is zeer groot. Den 1, des namiddags, was de genie aan wie het herstel van den dijk door het polderbestuur was overgelatener bijna in geslaagd de breuk te hoelec, zoodat men daarmede des avonds wel gereed zal komen. Met macht van handen is men aan het werk om zakken met zand te vullen en daarmede het water te keeren. De commis saris des konings in deze provincie bracht aan het terrein des onheils een bezoek. Den 30 is eene gedeeltelijke werkstaking uitge broken onder het werkvolk bezig aan den spoorweg Kromvoort's Hertogenbosch. Ongeveer 40 werklieden staakten het werkmeer loon en minder werkuren eischende. Tot handhaving der orde zijn matéchaussées van 's Hertogenbosch vertrokken. Beroepen te HensbrOSkds. Blankstein te Tot onderwijzerplaatsvervangend hoofd aan de openbare lagere school te EgCUOnd aan Zeeis benoemd de heer A. J. van Rije te Dordrecht. De heer D. Eilerts de Daan, candidaat te Ben- ningbroek, heeft het beroop naar Borger aangenomen. Te Benningbroek zijn een aantal kinderen door de mazelen aangetast. Tengevolge daarvan wordt de school tegenwoordig sclraarsch bezocht. Door de hevige regenbuien der laatste dagen is de waterstand in deVier Noorder Koggen bijzonder hoog. Daarbij bomt dat door eene vernieuwing der stoomketels het stoomgemaal werkeloos is. Gelukkig wordt dezer dagen de laatste ketel weder gesteld cn zal naar men hoopt het gewone peil spoedig weder bereikt worden. Vergadering der afdeeling Noordholland van de vereeniging „bet Nederlandsch Paar den-stam boek", gehouden op vrijdag, den 27, in het hotel „de Toelast" te Alkmaar. Tegenwoordig 19 leden. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen, deelt de voorzitter, de beer J. Breebaart Kz., mede, dat blijkens missive van heeren gedeputeerde staten, de aangevraagde subsidie van 5000 's jaars, ter bevordering van de paardenfokkerij en verbetering van het paardenras, door de provinciale staten voor drie jaren is toegestaan, onder bepaling, dat na afloop van ieder jaar een uitvoerig en beredeneerd verslag worde uitgebracht van het gebruik, dat van de toelage is gemaakt en van de daardoor verkregen resultaten. Door het bestuur zijn bereids missives van dankbetuiging verzonden. De heer baron van Tuyll heeft bericht, dat hij de herbenoeming tot bestuurslid aanneemt; de heer van Foreeat heeft hiervan mondeling kennis gegeven. Op voorstel van het bestuur wordt besloten, ter algemeene vergadering er op aan te dringen, dat elk lid in het bezit kome van het boekje van den heer H. F. Bultman Hz., getiteld: „Wenken uit de praktijk voor den landbouwer-paardenfokker. Dit boekje, in eenvoudigen vorm gesteldbevat zooveel goeds, dat het bestuur verspreiding in wijder kring wensehelijk acht. Van den heer H. Haas te Beemster is een schrijven ingekomen, waarbij deze zijne afkeuring te kannen geeft omtrent de keuring van zijn' hengst in den afgeloopen zomer te Purmerend. De heer Haas, ter vergadering tegenwoordig, ligt zijne grieven nader toe, waarna de voobzitteb het doel en de strekking van het stamboek uiteenzet en zegt, dat vooral, wat hengsten betreft, zoo streng mogelijk moet gekeurd worden. De beer van dee Wal, lid der keurings-commissie, betoogt, dat de hengst is afgekeurd, omdat de jury meende, dat hij niet geschikt was om goede veulens aan te fokken; voorliefde is in geen geval in het spel geweest. Den heer Haas wordt aangeraden, zijn hengst een volgende maal aan eene herkeuring te onderwerpen. Dit incident is hiermede afgeloopen. Aan de orde zijn daarop de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering te Botterdam. De afge vaardigden, de heeren jhr. Mock en jbr. J. B. van Merlen, beiden afwezig, zullen met de gehouden bespre king in kennis worden gesteld. Na afloop dier vergadering zal een bijeenkomst worden gehonden, tot oprichting eener vereeniging voor aankoop van goede fokhengsten. Hierna heeft eene geanimeerde discussie plaats over de voorwaarden van toekenning dier subsidiën en aan- houdingspremiën. In de eerste plaats wordt bepaald, dat de dieren, die voor de premiën in aanmerking komen, in het stamboek moeten zijn ingeschreven; de eenjarige hengsten worden hiervan uitgesloten. Het denkbeeld van den beer Jb. Ziis, dat bij deze laatsten ook vooral op afkomst moet worden gelet, vond geen ^instemming bij de vergadering. In elk district (de provincie is in drie deelen ver deeld het noorder-, midden- en zuiderdeel) zullen op vaste datums, jaarlijks minstens 2 of 3 keuringen worden gehouden. Vooraf hebben de stamboekkeuringen plaats. Van de goedgekeurde dieren zal in elk district uit dubbeltallen eene keuze worden gedaan. Hengsten of merriën, geboren in 1887, worden in 1890 als driejarigen beschonwd. De eenjarige hengsten mogen, wil men in het genot der premie komen, niet verkocht worden merriën wel, onder bepaling echter, dat zij in de pro vincie blijven. De dektijd van een hengst wordt be schouwd met 1 Augustus te zijn afgeloopen. Aan het bestuur wordt de bevoegdheid gegeven, deze bepalingen, zoo dit door ged. staten wensehelijk wordt geacht te wijzigen. Voor ruitn8 openbaarmaking zal worden zorg gedragen terwijl de voobzitteb de aan wezigen opwekt pogingen in het werk te stellen om het ledental, dat in deze provincie nog zeer gering is, te doen toenemen. Hoewel in de voorlaatste vergadering te Amsterdam reeds bepaald was, dat van de hengsten, waarvoor pre- miëa werden toegekend, geen hooger dekgeld dan f 10 mocht worden geheven en bij niet drachtigheid der merrie slechts f 5 verschuldigd zou zijn, gaven de heeren Bultman hun spyt te kennen over bet toen genomen besluit zij achtten het niet mogelijk voor zulk eeu laag dekgeld een goeden hengst beschikbaar te stellen; door deze maatregel wordt de goede zaak, in plaats van in de hand tegengewerkt- Door den heer Bultman Sr. werd voorgesteldde in het stamboek ingeschreven hengsten te doen herkeureD; het reglement geeft hiertoe het recht. Spreker wilde niet alleen de goedgekeurde, doch ook de afgekeurde dieren door middel van lokale bladen bekend maken. De heeren Feef, D. Bbeebaabt en de Voobzitteb bestrijden, wat de afgekeurde hengsten betreft, dit denk beeld ten sterkstevan den heer Bultman, die het is algemeen bekend zoozeer tegen gedwongen pro vinciale keuring opkomthadden zij dit voorstel niet verwacht. Het zou den verschillenden eigenaars noo- deloos sehade berokkenen en voistrekt n et in het belang der paardenfokkerij zijn. Het vooratel-Bultman wordt niet ondersteund en daardoor niet in stemming gebracht. De heeren Haas en Bultman Jr. geven het bestuur in overweging om den eigenaar van een paard dat voor het stamboek wordt afgekeurd, de reden der af keuring schriftelijk mede te deelen. Niets meer te behandelen zijnde, aluit de Voobzitteb, na den aanwezigen dank te hebben gezegd voor hunne betoonde belangstelling, de vergadering. 2 deelnemers, de eerste prijs, eene zilveren medaille, door den heer P. Veen, de tweede, eene bronzen medaille, door den heer J. Vermeulen. Van den opge- geyen tijd is de rust te Castricum reeds afgetrokken. Het aanhoudend slechte weder der laatste dagen was ongetwijfeld de oorzaak, dat de deelneming zoo gering was. De toestand van den weg liet dan ook veel te wensehen over. Des avonds werden de prijzen door den voorzitter der vereeniging, den heer P. H. M. Ibink Molenbrink, in een lokaal van het café Lievendag, aan de winners uitgereikt. De 21e vergadering van de Alkmaarscbe Predikantenvereeniging zal donderdag 10 Oc tober e. k. des voormiddags te 11 uren in „Het Wapen van Helder" alhier gehouden worden. In die bijeen komst zullen de volgende onderwerpen besproken wor den 1° Bedenkingen tegen de materialistische voor stelling van de menschelyke zielin te leiden door ds. B. G. de Vries van Heijsten 2° Wat moeten wij verstaan onder geest of karakter der doopsgezinden in te leiden door ds. M. van Kleeff. KAN TON GE HECHT. Zitting van 27 September 1889. N. K. Pz., Heiloo, jachtwetovertreding, 2 boeten van 110 of 3 dagen hecht, voor elke boete. F. Z., Heiloo, als boven, t 20 boete of 4 dagen hecht. J. H., Alkmaar, oprichten, zonder vergunning, van eene in richting, welke gevaar, schade of hinder kan veroorzaken, f 5 boete of 2 dagen hecht. A. S., huisvrouw van A. de G., Rijp, toedienen van sterken drank aan een kind beneden den leeftijd van 16 jaar, t 0,50 boete of 1 dag hecht. C. S., Heilooals behoorlijk opgeroepen getuige niet ver schijnen, f 0,50 boete of 1 dag hecht. C. J's Hertogenboschmaken van muziek op straat te Alkmaar, 1 0,50 boete of 1 dag hecht. P. B. Az., Schoorl, strooperij, vrijgesproken. W. P. Wz., Egmond aan Zee, als boven, 1 dag gev. G. V., Uitgeestopenbare dronkenschap bij herhaling1 3 boete of 2 dagen hecht. J. G. R., Alkmaar, nachtelijk burengerucht, f 0,50 boete of 1 dag hecht. W. K., Heiloorijden met een hondenkar1 3 boete of 1 dag hecht.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2