Werkstaking te Rotterdam. ITALIË. Dezer dagen overleed te Rome kardinaal Ëcbiaffinoeen gematigd man die met den Paus zeer bevriend was. Van verschillende zijden werd beweerd, dal hij door toedoen der onverzoeniijken vergeven was. Thans heeft 's Pausen lijfarts Ceccarelli, die den kar dinaal behandeld had in het openbaar verklaard dat hij overleden is aan eene zeer ernstige maag- en inge wandsontsteking. Bttmenlaub. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Staatsbögrooting voor 1890 duitschen als den engelschen admiraal en den bevel hebber van het italiaanscbe oorlogschip opgeheven is. De bevelhebber van het duitsche eskader heeft echter allen invoer van krijgsbenoodigdheden op de duitsch- afrikaansche kast verboden. De Keiner en de Keizerin kwamen den 1 des na middags half twee te Schwerin aan. Zij werden aan het station opgewacht door den Groothertog en zijne ge malin en reden met deze, onder klokgelui en gejubel der menigte, naar het slot. FRANKRIJK. Den 29 heeft de plechtige uit reiking der bekroningen op de tentoonstelling te Parijs plaats gehad. President Carnot hield daarbij eene zeer toegejuichte toespraak waarin hij seide dat de rijk dommen der tentoonstelling eene kostbare mijn zouden vormen, die waard was geëxploiteerd te worden, vooral op een tydstipwaarop de studie der vraagstukken rakende den arbeid de voortbrenginghet krediet en de spaarzaamheid meer en meer op den voorgrond drongwaarop het onderzoek van de verdediging der handelsbelangen aller opmerkzaamheid vorderde; waarop de vaderlandsliefde het handhaven van den vrede voor schreef, zoowel in het land zelf als daarbuiten. Hij eindigde met de hoop uit te spreken dat de tentoon stelling voor Frankrijk een tijdperk van kalmte zou doen aanbreken en dat zij zou strekken ten bate der groote zaak van den vrede. De minister-president Tirard sprak eene redevoering uitwaarin hij in het licht steldedat het getal der tentoocstellers meer dan 60,000 bedroeg dat de jury 33,138 belooningen had toegekend, waarvan 903 „grands prix", 5153 gouden 9690 zilveren 9323 bronzen me dailles en 8070 eervolle vermeldingen. Hij voegde er hij: „Voor ons franschen die voor de toekomst zeker zijn van den vrede binnenslands, wij wenschen in goede overeenstemming te leven met allen, maar zullen nooit iets van de belangen, de eer of waardigheid van Frankrijk opofferen." Den 29 wasniettegenstaande het voortdurend re gende, de drukste dag der tentoonstelling te Parijs. Er werden 307815 toegangskaarten afgegeven. Tusschen Foggia en Napels zijn twee treinen, waar van de een van Foggia komende, van eene zeer sterke helling kwam in een tunnel van 3700 el tegen elkan der gereden. De locomotief en acht wagens van den Napelsehen trein werden verbrijzeld. Het voorste ge deelte van beide treinen bestond uit veewagensvoor namelijk met ossen gevuld. Van daar waren er slechts 3 dooden. Zeven en twintig personen werden gekwetst. Daar alle lichten door den Bchok uitgegaan waren heerschte de grootste verwa-ring in den tunnelmen- schen en beesten liepen schreeuwende en brullende door elkaar. RUSLAND. Volgens de Grasjdbanin zou de cholera uitgebroken zijn te Rescht (Perzie) en bad Rus land de noodige maatregelen tot wering der ziekte bevoleD. TURKIJE. Uit Konstantinopel wordt aan de Times berichtdat bij besluit van den Sultan het turksche leger op voet van «rede met 250.000 man verminderd en dus tot 100.000 man terug gebracht is. Daardoor zou f 22.000.000 a f 25.000.000 bezuinigd en evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven op de begrooting verkregen worden. Z V/1TSERLAND. De termijn binnen welken het versoek om eene volksstemming te houden over de wet tot instelling van een algemeenen procureur-generaal moest ayn ingekomenis verloopen. Het verzoek, dat door minstens 30000 stemgerechtigden onderteekend had moeten zijnis slechts onderteekend door 25000 personen. De sociaal-democraten die deze beweging op touw gezet hadden, zijn dus iu hun streven niet geslaagd. VEREENIGDE-STATEN. De republikeinsehe conventie van den Staat Nieuw-York heeft het bestuur van president Harrison en het beschermende stelsel goedgekeurddie van den Staat Massachusetts keurde de staatkunde van president Cleveland goed, maar ver klaarde zich tegen de verdere aanmunting van zilver. Beide conventiën zijn gunstig gezind voor de uitbrei ding der strijdkrachten ter zee. Den 11 hadden de eerste verkiezingen plaats in de maar kijk mij nu weer aan, Alette ik beloof je dat het morgen anders zal zijn Je begrijpt toch wel dat gij mij bet lietste bent op de wereld je bent mijn mooie, lieve Alette.... Ik zal ook wel zorgen, dat niemand onbeleefd tegen je is. Het zal alles in orde komen dat verzeker ik je." „Ge zult er hem toch niet over spreken vroeg zij verschrikt. „Het zeggen neen, maar ik zal het hem laten merken." „Ja, dat ontbrak er nog maar aan, dat hij genadig en vol medelijden. „Ik zal er geen woord over spreken." „Ik zet geen voet in de kamer." „Jadat doet mijn Alette welik heb nog nooit een jong vrouw,tje gezien dat zoo waardig en een voudig de rol van gastvrouw vervulde.Jorgen merkte dat ook dadelijk ophij was zoo met je ingenomen wy hebben een heelen tijd over je gepraat." „Ge verbeeldt je toch niet, Jakob dat ik een cent geef om zijn genadige goedkeuring Ik geef alleen wat om jou, Jakob!" Zij pakte hem om den hals. „Laat er hem niets van merken beloof me dat maar. Wordt vervolgd. vier staten, onlangs in de Unie opgenomen. De repu blikeinen behaalden de overwinning in Zuid- en Noord- Dacota en in Washington. In deze beide Staten werden de repnblikeinsche candidaten gekozen voor de verschil lende staatsambten en tot leden van bet congres en van het provinciaal bestuur, waardoor elke Staat twee republikeinsehe leden naar den Sentat kan zenden. In den Staat Montana zegevierden de demokraten. Al de Staten verwierpen het verbod van den verkoop van geestrijke dranken en het stemrecht der vrouwen. De aanneming van het wetsontwerp tot aanvulling der wet op het arts-examen (bevoegdheid voor militaire apothekers uit indischen dienst om zich hier te lande als apotheker te vestigen) geschiedde den 1 met 47 tegen 20 stemmen, na bestrijding door den heer Roëll, die deze op de wet toegestane uitzondering niet door het landsbelang gewettigd achtte en van oordeel wasdat hierbij slechts persoonlijke belangen betrokken waren. Eene door den heer Zaaijer gedane vraag of de minister van binnenlandsehe zaken niet eene dergelijke wijziging zou willen voorstellen voor gewezen indische officieren van gezondheid, om hier als officier van gezondheid te kunnen optreden, werd door den minister ontkennend beantwoord. Ten hoogste zouden 2 of 3 daarvan gebruik kannen maken. Den 2 ving, na goedkeuring van het wetsontwerp houdende nadere regeling van den dienst en het gebruik van spoorwegen, waarop met beperkte snelheid wordt vervoerd, de beraadslaging aan over het wetsontwerp tot instelling eener consignatiekas. Het wetsontwerp werd door den heer Verniers van der Loeff bestredendie eerst het gestorven medelidmr. Greeve herdacht als een verdienstelijk ambtenaar en een goed vriend, een voortreffelijk magistraat, altijd genaakbaar voor justieiabelen, in den waren zin des woords vrederechter. Hij was niet tevreden met de wijze, waarop deze wettelijke regeling, waar van hij altijd voorstander was geweest, was voorgedragen. Hij kon zich niet vereenigen met de gronden door de regeering aangevoerd voor het niet gebruik maken van de Rijkspostspaar bank bij deze regeling. De minister van financiën en die van justitie beantwoordden den spreker, die zijne bezwaren volhield. Nadat nog eenige leden het woord gevoerd hadden, werd de algemeene beraadslaging gesloten en ving de behandeling van art. 1 met het daarop voorgestelde amendement van den heer Veegens aan. De beraadslaging zou den 3 worden voortgezet. De volgende bijzonderheden worden daaraan ontleend. Hoofd stuk II Hooge collegïèn van Staat. De besparing, verwacht van de onlangs aangenomen wet lot regeling der reis- en verblijf kosten van de leden der Eerste en der reiskosten van de Tweede Kamer, wordt berekend op t 4000. Buitenl. Zaken. Het voorstel strekt, om den consul te Buenos- Ayres te bevorderen tot consul-generaal, en den heer van Riet dan eene bezoldiging van 1 12000 toe te kennen en hem de opperste leiding der consulaire aangelegenheden in de La Plata-Staten toe te vertrouwenmet opdraoht om onbezoldigde consuls en onder-consuls aan te stellen, waar hij zulks noodig oordeelt Voor de aanstelling van een beroeps-consul in Zuid-China wordt t 12000 uitgetrokken en voor den hem toe te voegen chin eschen tolk f 3000. De minister wil vier, in plaats van drie leer ling-consuls aanstellen en vraagt gelden aan voor verlenging tot zes jaar der verzekering, hier te lande gesloten tegen brand gevaar van het gszantschapsgebouw te Konstantinopel en het consulaat gebouw te Tanger. Justitie. De betrekking van subst.-griffier bij het Hof te Leeuwarden blijft voorloopig onvervuld. De minister wil wegens toeneming van het aantal zaken bij verschillende kantonge rechten sedert de invoering der drankwet en de uitbreiding van de beyoegdheid des kantonrechters het getal ambtenaren van het openbaar ministerie met 8 vermeerderenwaarvoor f 9600 uitgetrokken is, namelijk in de arr. 's Hertogenbosck, Breda, 'l'iel en 's Gravenhage ieder één ambtenaar meer en in de arr. Amsterdam en Rotterdam ieder twee meer. Voor uit breiding van personeel bij de strafgevangenis te Leeuwarden wordt 4775 meer aangevraagd. Voor traktementsverkooging van eenige ambtenaren bij de gevangenissen is 4175 aange vraagd, Uitgetrokken is voor: aankoop van een huis voor kantongerecht te Wageningen f 11500 inrichting van berg plaatsen voor gerechtelijke archieven en van minuten en registers van notarissen t 5000; voor mobilair t 27000, waaronder t12000 voor mobilair van het nieuwe rechtsgebouw te Haarlem; eerste termijn voor het verbouwen van het Paleis van Justitie te Amsterdam ƒ30000, in verband met de voorgenomen verbouwing van de strafgevangenis bij het Leidsche plein tot huis van bewaring, liet de gemeente wordt onderhandeld over afstand van een gebouw naast het Paleis van Justitie; de bedoeling is dat Paleis uit te breiden en voor de 4 kantongerechten nevens het huis vap. bewaring te stichten een nieuw gebouw en eene bewaarplaats voor minuten enz. van notarissen. Het gekeele plan is geraamd op t 550.000. Eerste termijn, groot t 60000, voor een rechtsgebouw met huis van bewaring te Breda, geraamd op t 236000vertimmering van het gerechtsgebouw te Zwolle f 18000. Het getal bewaarders bij de Rijkswerkinrichting te Hoorn wordt o. a. uitgebreidterwijl het kerklokaal in die inrichting vergroot zal worden. Gerekend is op aanstelling van 3 inspecteurs voor het toezicht op de uitvoering der arbeidswet met t 4000 jaarwedde en 2000 reiskosten voor ieder. Hoofdstuk Binnenl. Zaken. Voor de zevende volkstelling is f 199000 meer geraamd dan in 1879. Voor de 3 Rijks-universiteiten worden verschillende sommen aangevraagd. Voor verhooging van het subsidie aan de gemeente Enschede voor de Twentscke Industrie- en Handelsschool, van de uitbreiding waarvan de gemeente zelve de tosten ad f 35000 zal dragen, wordt 5000 aangevraagd Verder is uit getrokken vooraanstelling van één landbouwleeraar t 2500 subsidie aan inrichtingen van landbouwvakonderwijs f 25000, f 50UO meer, en voor zeevaartkundig onderwijs 15650 meer, naar aanleiding van de toegekende subsidiën. Het getal beurzen aan de Rijks-kweekscholen is nu op 15 voor elke inrichting voorge steld. Wegens de voortgezette inkrimping der uitgaven voor de Rijksnormaallessen is daarvoor f 30000 minder geraamd. Het subsjdie voor de inrichting van doofstommenonderwijs te Rotterdam wordt op f 6000 of f 2000 hooger uitgetrokken. Uit een overgelegden staat blijkt, dat van 20 Juli 1888 be noemd zijn tot burgemeester 28 ingezetenen en 30 niet-inge zetenenvan 20 Juli 1887 tot 20 Juli 1888 27 ingezetenen en 29 niet-ingezetenen, van 1 November 1886 tot 19 Juli 1887 19 ingezetenen en 31 niet-ingezetenen en in 1886 33 ingeze tenen en 35 niet-ingezetenen. Hoofdstuk Marine. Hiervoor is f 14.210.237 20 of t 141.500 meer dan voor 1889 geraamd waaronder f 90.000 voor ker- stellings-werkzaamheden aan de Tromp, welke ongebruikt bleven in 1889. Voor bezoldiging van een adjunct-scheikundige bij 's Rijks werf te Amsterdam is 1400 uitgetrokken, welke later tot eene maximum-bezoldiging van 1 2000 zal worden opgevoerd met 3 jaarlijksche verhoogingen van 200. Van meening dat de huishuur, vooral voor ongehuwde hoofd en mindere officieren der zeemacht, te hoog is berekend is thans het verschil in traktement bij gebruike van eene Rijks t woning teruggebracht voor een kapitein ter zee van t 800 op f 600; kapt.-Tuit. van t 600 tot t 500; luit. Ie kl. van f 400 tot 300 luit. 2e kl. van f 300 tot f 200. Voor den bouw van het pantserdekschip wordt thana ge vraagd 700.000; voor volgende jaren zal nog noodig zun f 1.147 000. Voor het ramschip wordt gevraagd f 690.000. In plaats van voor 4 torpedobooten wordt thans slechts geld aan gevraagd voor ééne torpedoboot van groot en ééne van klein model. Daarentegen zijn voor een deel gelden uitgetrokken voor den bouw van een torpedobootjagerbewapend met snelvuur- geschut en met eene lanceerinriehting onder water voor visch- torpedo's De directe waarde onzer belangrijke flotille torpedo booten zal door de beschikking over een zestal torpedojagers zeer verhoogd worden. Een drietal wordt noodig geacht voor het noorder-frontier en een gelijk aantal voor het zuider-frontier. Een torpedobootjager zal in het geheel 717000 kosten. De verwapening der stoomkanonneerbooten loopt vermoedelijk nog dit jaar af. De overbrenging van 's Rüks marinewerf te Amsterdam naar de overzijde van het IJ wordt vooralsnog niet raadzaam geacht. Verder worden nog gelden aangevraagd voor den bouw van twee loodsscboeners, voor een stoommisthoorn te IJmuiden in het belang van de scheepvaart bij mistig weder en voor een nieuw lichttoestel op den lichttoren te Marken. Op eene uitbreiding van bet getal luitenants ter zes le en 2e kl., elk met 10, is gerekend. In 1888 werden aangenomen 450 schepelingen, waarvan 304 lichtmatrozen. Van de 1989 lotelingen, die zich voor de zee militie aanmeldden, werden 600 daarbij ingelijfd. (Wordt vervolgd.) Den 30 des avonds bielden de bootwerkers eene bij een komst, welke door ongeveer 1500 personen bijge woond werd. Daar werd besloten dat het comité aan de e8ns gestelde eischen zou vasthouden. Een bericht, dat Burns, de hoofdleider der engelsche werkstakers t f 3000 voor de werkstakers gezonden had, is door hem zalven tegen gesproken. De stalen stoomkanonneerboot, No. 8 onder bevel van den heer jbr. J. C. R. West- palm van Hoorn van Burgh is op verzoek van den. burgemeester om hulp, ten einde te kunnen waken voor de orde en veiligheid op de rivier, van Hellevoetsluis- naar Rotterdam gegaan. Den 1 werd aan meerdere booten door vast werkvolk gewerkt op stroom bleef alles stil. De comité';! uit de cargadoors en de werk lieden vergaderden dien dag van des morgens 10 tot des namiddags half vier en de cargadoors boorden des avonds verdere belanghebbenden. Eene poging van de afdeelicg Rotterdam van bet Algemeen Ned. Werk liedenverbond, om in den stand der werkstaking eene verandering te weeg te brengen, daarbij uitgaande van het denkbeeld, dat men verkeerd gedaan bad zich in de armen der socialisten te werpen en het werk onmid dellijk te staken, mislnkte. Haar voorstel werd door bet comité der werkstakers van de hand gewezen, amdat herhaaldelijk besloten was den arbeid nist te hervatten,, zoolang de grieven niet uit den weg geraamd waren. Bovendien stond men op het punt, vas de cargadoors eene gunstige beslissing te verwerven. Den 2 werd niet alleen op bijna alle booten langs de kaden, maar ook op stroom door vast werkvolk gewerkt en de schutterij was in veel kleiner getal opgeroepen. In eene den 2: des avonds gehouden vergadering werd mededeeling gedaan van den uitslag der onderhandelingen tusschen de comitó's der werklieden en cargadoors en op dien grondslag besloten, den 3 het werk te hervatten, ook op- de ertsbooten, waarvoor de verhooging niet was ingewilligd, met dien verstande echter, dat op die booten 's nachts niet gewerkt zal worden, De verificateur der in- en uitgaande reehten H. Ibarg te Rotterdam, die, den 26 dienst gedaan heb bende op de dien dag naar Huil vertrokken stoomboot Seagull, des avonds niet in aijn gezin teruggekeerd en ook niet gevonden was, niettegenstaande allerlei nasporingen is waarschijnlijk vóór het vertrek dier boot- door het luik gevallen altkans zijn lijk werd bij aan komst te Hult in bet ruim der stoomboot gevonden.. Hij laat eene weduwe met 5 kinderen na. Den 29 geraakte te Dordrecht eene vrouw in zoo opgewonden staat van blijdschap bij het wederzien van baren zoon, die als militair met verlof thuis kwam, dat zy eene beroerte kreeg en overleed. Bij kon. besluit van den 29 is benoemd tot rid der-grootkruis in de orde van den Ned. Leeuw Z, K. H. prins Takcbito Arisugawa. Den 29 des avonds is een met een paard bespan nen rijtuig vermoedelijk door de duisternis in de Een dracht nabij Bergen op Zoom verongelukt, waarbij de knecht van den beer W. te Tolen, benevens het paard, omgekomen is. Den 30 zijn te Hoorn door den gemeenteraad benoemd tot onderwijzeres mej. W. A, Boldingh te Benningbroek. en tot onderwijzers B. W. van Al- deren te Laag-Keppel en H. van der Gulden te Grijpskerk, Het waterververschingskanaal te 's-Gravenhage is den 1 weder in werking gebracht. De gemeenteraad van Zaandam beeit den 1 iu eene buitengewone zitting met algemeene stemmen de voordracht aangenomen tot afkoop der kanaalrechten op het Noordzeekanaal van den Staat voor f 98000, in één termijn te voldoen. De arr. rechtbank te Zierikzee heeft den 1 den com missionair in effecten te Tolen veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. Den 1 is te 's Graveubage overleden de heer mr. L, G. Greevekantonrechter en lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict 's-Gravenhage. Het tijdelijke Rijkstelegraafkantoor te Wijk aan Zee is den 2 gesloten. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 2 besloten den 8 tot de benoeming van een wethou der over te gaan nu de heer Treub de op hem uit gebrachte benoeming niet heeft aangenomen. De gemeenteraad van Amsterdam beeft den 2 na langdurige besprekingen met 19 tegen 12 stemmen verworpen het voorstel van de heeren Heineken c. s. tot afschaffing der kerkelijke hoogleeraren aan de ge meentelijke universiteit. De heer Heineken kondigde bjj de beraadslaging aan, dat hij later een voorstel zou indienen, om der regeering opheffing te vragen der theologische faculteit.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2