331 ste Staatsloterij. Boereu-opstaod ia 1748. Ns. 4470, 5871, 12647 en 20856 f 1000; Ns. 3421, 4713, 5857, 10127 en 10898 f 400; Ns. 16176, 16758, 18562 en 19758 f 200; Ns. 891 1809,2001,2288, 2880, 4383, 5177, 6701, 7238, 8296, 12076 en 19156 f 100. Ns. 9049, 9219, 17020 en 20435 1000; Ns. 4840, 6710, 10631 en 17846 400; Ns. 6955, 7001, 10730, 10908, 11573, 17651 en 19421 200; Na. 3512, 5363, 7888, 8326, 10164 en 13410 100. &tA&jff~i5£ricbt£a. Vergadering van den Raad der gemeente ALKMAAR, Dinsdag 1 October 1889, over 1889. &cUgrafi0«hc ScrtdtUn. QlHevleu Den 2 is te Gonda tot lid Tan den gemeenteraad gekozen de heer C. G. van der Post (lib.) met 409 st., tegen 364 op den heer J. S. Kampo, candidaat der r. b. en anti-rev. Tot hoofdingeland van het Ambaokt van West— Eriesland, genaamd Drechterland, ia met algemeene stemmen gekozen de heer D. de Hart. Aangenomen het beroep naar de doopsgezinde gemeente te Wormerveer door ds. H. van Cleefl te Drachten. De Eerste Kamer zal waarschijnlijk tegen den 21 bijeengeroepen worden. Tot lid van de provinciale staten van Overijse! is in het hoofdkiesdistrict Deventer gekozen de heer mr. R. C. Nienwonhujs met 444 stemmen tegen 314 op den heer J. Vermeer Qz. De gemeenteraad van Enkhuizon, heeft aan genomen de bij hem ingekomen inschrijving op de 3$ pet. geldleening, groot f 58000, tegen 100 pet. en in verband daarmede de aflossing der 4 en 4% pet. lee— ningen op het einde van 1889 gesteld, By de trekking van 12 seriën van de loterij-leening, groot f 1,000,000, ten laste van het Paieis van Volks vlijt, van het jaar 1867 zijn uitgeloot de nummers 3, 470, 926, 973, 1139. 1352, 3210,3354,3430,3486, 3497 en 3813. Nnmmertrekking 1 November a.s. Tot hoofd vaD de bijzondere school te Broek OP Langedijk is benoemd de beer J. J. van Wer- meskerke te Ut.echt. Da paardentram Boom—EnkllUlzen vervoerde in September 13105 reizigers en bracht f 2359,35 op. De badplaats Domburg is dit iasr bezocht door 767 logeergasten; het aantal genomen baden bearoeg 2730, nog 200 minder dan in 1887 het drukste jaar. De Amstbrdamsche Omnibusmastsebappj ver voerde gedurende het 3 kwartaal 1889 2.739.015 per sonen tegen 2,678.427 in gelijk tijdvak van 1888 en van 1 Januari 7.591.719 personen tegen 7.284.868 in 1888. Voor het onderwijzers-examen in de provincie Drente hebben zich 14 mann. en 3 vrouw, candidaten aangemeld. De heer jbr. C. A. van Sypesteijn is door Z, M. den Koning belast met belangrijke historische onder zoekingen in Zr. Mr. huiBarchiel. Tot lid van 't bestuur van den polder Oterleek werd den 1 de heer J. Kok herkozen. In Augustus is bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 937,547.52% en terugbetaald 667.242.23, zoodat het gezamenltjs tegoed op den 31 d er maand bedroeg f 16.273.150.95%. 4815 nieuwe boekj'03 werden uitge geven en 1285 geheel afbetaald, zoodat op den 31 228.378 boekjes in omloop waren. - De gemeenteraad vaa Enschede heeft besloten de leening van f 240 842, bij de Maatschappij voor Gemeente-Crediet aangegaan, af te lossen en daarvoor eene nieuwe leening te sluiten tot ten hoogste 4 pet. en de overige schulden, ten bedrage van ongeveer 185000, te verwisselen tegen eene nieuwe schuld a 8% pet. rente. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouwschool te Wageningen bedraagt de hoeveelheid gevallen regen in September 84% streep tegen 30 in 1888. Tot adsistent aan het Rjks landbouw-proefstation te Hoorn is benoemd de heer A. C. Antusah, cbem. doet. te Amsterdam. Be-oepen naar de doopsgezinde gemeente te Hol- der ds. J Bakker te Twisk, Te Akersloot werd den 1 de nieuwe r. c bijzondere school met eenige feestelijkheid ingewijd. Nadat de leerlingen eeDige liederen hadden gezongen, werden zij op ververschingen onthaald. Mej. W. A. Bjldicgh sedert Augustus 1884 onderwijzeres aan de school te Betmingbroek is benoemd tot onderwjzeres to Hoorn. Genoemde dame is ook voorgedragen voor eene betrekking aan de meis jesschool voor meer uitgebreid lager onderwijs te Doetinchem. Bij den uitgever H. D, Tjeeak Willink, te Haarlem, is eene duidelyke uitgave verschenen van de gewijzigde wet tot regeling van het lager Onderwijs zooals die op 26 Sept. '89 is aangenomen door de Tweede Ksmer der Staten-Generaalter vergelijking naast de wet vaa 17 Augustus 1878 gesteld. Het gemakselijk overzicht over de punten van verschil, dat men daardoor verkrijgt, maakt deze uitgave voor de belanghebbenden en belangstellenden zeer aanbevelenswaardig. De tiende aflevering van het populaire tijdschrift Vragen van den Dag, onder hoofdredactie van dr. H. Blink, bevat: dr. J. E. Alberts, de voeding van den gezonden en den zieken mensch (slot); waterdamp, mist, woiken en regen; nationalisatie van deD grondeigendom als oplossing van de sociale quaestie I Henry George; vraagbus; dr. H. Blink, wandelingen in den achterhoek en Twente (slot). Winterswijk, Enschede, Hengeloo, Oldenzaal, de Tankenberg. 5e Klasse 9e lijst 1 Oct. 5e Klasse, 10e lijst, 2 Oct. De minister v. koloniën heeft den heer A. H. Holtz gesteld ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Ned. Indie, om te worden benoemd tot 3 Stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. De heer Adr. M. Conijn, alhier, beeft den 30 aan de universiteit te Leiden met goed gevolg het caildi- daats-examen in de geneeskunde afgelegd. Naar gemeld wordt, zal de kapel, in het gesticht der EerW. Zusters, aan de Oudegracht alhier, bij de jongste belangrijke uitbreiding, die deze r. c. bijzon dere school onderging, o. a. bijgebouwd, vrijdag, den 4, worden ingezegend door den heer J. H. Ruscheblatt, deken en pastoor der St. Laarentiuskerk en de dienst worden vervuld door den heer H. Bloem, pastoor der St. Dominicuskerk, beiden alhier. - Het was een uitmuntend denkbeeld van de muziekvereeniging „Caecilia", om Alkmaar's inge zetenen in de gelegenheid te stellen, liefdadigheid te oefenen jegens door eene ramp getroffen medemenschen op eene wijze, die de leden tevens in staat stelde, om hunnen stadgenooten van hun muzikaal talent te doen blijken. Den 1 gaf bedoelde vereeniging eene uitvoering, met medewerking van den zangcursus van en onder leiding van den heer J, M. Otto, ten voordeele der slachtoffers vaa het onheil te Antwerpen. Het door een der nederlandsche bladen verspreid en door andere overgenomen onjuist bericht, ais zou voor dat doel aan giften geen behoefte meer bestaan, dreigde aanvankelijk aan de offervaardigheid wel eenige afbreuk te doen, grooten invloed heeft het echter op den uitslag van Caecilia's prijzenswaardige bemoeiingen niet gehad, zoodat zij zich op eene goede uitkomst beroemen mag. De uitvoering voldeed aan de verwachting. Menig nummer oogstte den warmen bijval van het vrij talrijke publiek. Vooral de beide cantate's „In den zomer uit" en „de Bergfee" vielen, te recht, zeer in den smaak. Den heer Otto komt voor zijne zorgvolle leiding een woord van lof toe. Onderstaande belangwekkende geschiedkundige aac- teekening zendt ons de heer C, W. Bruinvis „Wanneer den lie der maand Inlij 1748 de Tien- dens onder Harenkarspe), St. Maerten en den Eenigen- burg waren verpacht, ontstond in de naermiddag te Warmenhuizen een Opstand onder de Boeren, dewelke sustineerden dat de verpachting moest gemortifieeert worden, voorwendende dat het Graeflyke Tiendens waren. Dit vond bij veelen van hen vry veel ingang; zj gingen dan van Warmenhuizen door den Eenigenburg en dwongen, alle, die zij op weg vonden, omme mede te gaen zij kregen in 't kort veel aanhang, verdeelende zig in Troupen, Marcherende na de Schagerwaerd na Dirkshorn; die ia 't veld waren moesten tegen hun dank mede gaen en voorzien meteen spade,stok, kloet, hooyvork, graef en vogtel of auder Tuig. Eeu Troup marcheerde door de R.jp met die van Tuitgenhorn komende eavonds ten 7 uuren te St. Maerten De Bode H. van der Oort klom op de Toorec. Hij ging hen te gemoed, vragende na hunne intentie? het ant woord was, wy willen de Tiendens afgezet hebben; waer op de klok. getrokken wierd en de verpagting die's mor gens godaen was, wierd vernietigtde andere Troup quam te Haringcarspel nog dien zeiven avond, alwaar ten 9 uuren als voren mot het Luiden der klok de verpagting wierd geinnulleee'-t, zo als ook te Warman- huizen 's middags geschied wasal daar zij quanten moesten zij Eeten en drinken; nun getal was 400 Man. dea 3 Ialy wierd Lou Zwart uit de Zyp des nagts uit zijn Huis door deu Drost en Dienaars na den Haeg gevoerd." Uit de aanteekeningen van mr. Gerardus Bar nardus Heymenbergh, notaris te Alkmaar. Vervolg en Slot In het nader rapport van burg. en wetk., omtrent het onder houd van den Middenweg door den polder Heer Hugo Waard wordt medegedeeld, dat dit college ziek niet kan vereenigen met de strekking van het door de speciale commissie in die zaak uitgebraekte rapport. Wanneer men raadpleegt de uitgebreide briefwisseling en de langdurige onderhandelingen, aan de bestrating van dezen weg voorafgegaan, dan blijkt daaruit, dat het algemeen verlangen was, dat die weg, verbeterd wordende, een straatweg werd. Klaarblijkelijk had men daarbij het oog op den straatweg, eenige jaren vroeger in den polder de Sckermeer gelegd. Om aan dien algemeenen wonsch te voldoen, verleende de gemeente Alkmaar eene bijdrage van t 36U00. Had men in dien tijd gewensoht, dat die weg niet bestraat, maar begrind zou worden, dan had die verbetering zeer zeker veel minder gekost en had Alkmaar met eene veel lagere bijdrage kunnen volstaan, Doch er is meer. Zoodra met het polderbestuur van Heer Hugo Waard over de verbetering van dezen weg eenstemmigheid was verkregen, vroeg en verkreeg Alkmaar in de kosten van bestrating van dien weg eene subsidie van t 12000, zoowel uit de provinciale fondsen als uit 's Rijks kas. En nu gaat het naar de meening van burg. en weth. niet aan, wanneer men dit alles in aanmer king neemt, om bij ket polderbestuur van Heer Hugo Waard, dat volgens de commissie zijne verplichting van genoemden straatweg als straatweg te moeten onderkonden erkentniet krachtig aan te dringen op strikte naleving van de bestaande overeenkomst, integendeel eene min of meer lijdelijke houding aan te nemen. Al wilde de gemeente dit doen in het belang van het polderbestuur, zij zou zulks niet kunnen en mogen doen met het oog op de subsidie, zoo door de provincie als het Rijk aan haar verleend. Zij achten de gemeente zoo wel zedelijk als rechtens verplicht, de stipte naleving der bestaande overeenkomst te vorderen. Had het polderbestuur, aan zijne verplichting herinnerd, zieh in de gegeven omstandig heden schriftelijk bereid verklaard en verbonden, om den weg binnen een zeker aantal jaren in den vroegeren toestand terug te brengen, op grond dat het in orde brengen van dien weg in eens een te groot offer zou vorderen, zij zouden waarschijnlijk voorgesteld hebben, daarmede genoegen te nemen en in die wijze van herstelling te berusten. Doch nu daarvan niets blijkt, nu het polderbestuur zelfs, na aan zijne verplickting te zijn herinnerd, voortgegaan is met ket veranderen van dien weg in een puinweg, achten zij eene krachtiger houding van ket ge meentebestuur noodzakelijk, ter voorkoming dat deze straatweg geheel veranderd worde in eenen puinweg met bestraat paar- denpad, voor ket oogenblik buiten rekening latende, dat zij zeer betwijfelen, of de weg op deze wijze van behandeling ooit goed zou worden. Immers om aanspraak te kannen maken op den naam van grintweg is het noodig, dat de weg eerst met een platte laag steenen bevloerd wordt, waarover puin en eindelijs. grint wordt gestortdoet men dit niet, dan zinkt de gestorte grint steeds in den ondergrond en wordt de weg onberijdbaar, gezwegen nogdat indien het polderbestuur op de door hem aangevangen wijze voortgaat, ket onderhoud kostbaarder wordt dan van een straatweg. Voor een groot deel van Noordholland is de Middenweg van groot belang; die overtuiging heeft de gemeente Alkmaar er indertijd toe geleid zulk een belangrijk offer te brengen, doch diezelfde overtuiging verplicht die ge meente te zorgen, dat het met zooveel inspanning en kosten verkregene (men bedenke, dat eene niet onaanzienlijke uitgave aan proces-kosten mede het gevolg is geweest van het maken van dezen weg) behouden blijve. Zij stellen op vorenstaande gronden voor, zich niet te vereenigen met bet voorstel der commissie, maar hen te machtigen bij het polderbestuur van Heer Hugo Waard met den meesten ernst op de stipte naleving der overeenkomst betreflende bet onderhoud van den Middenweg, aan te dringen, zij het ookdat. het polderbestuur tijd wordt gegund, om, aan te vangen met het jaar 1890, vodr 1896 geheel aan de verpliehtingen te voldoen, die het op zich ge nomen heeft bij overeenkomst van 9 Juni 1866. De heer Conijn verklaart geheel het gevoelen van burg. en weth. te deelennaar zijne meening is de commissie veel te toegevend geweest. De zaak moet flink en ferm aangepakt en niet zoo weifelend behandeld worden. Hij aebt zelts een termijn van zes jaren veel te lang om dezen weg. die voor het algemeen verkeer van zooveel belang is, in orde te brengen en zou dien op drie jaren willen stellen. Bij aanneming van een termijn van zes jaren vordert het eerste gsdeelte weder herstel, tegen den tijd dat het laatste gedeelte gereed is. Wanneer men in aanmerking neemtdat het polderbestuur van Heer Hugo Waard een tweede stoomgemaal gaat maken, dan laten de geldmiddelen van dien polder het herstel van den weg binnen dien korteren tijd ook wel toe. De Voorzitter verklaart het gevoelen van den heer Conijn te deelen. De termijn van zes jaren is werkelijk te lang, maar is alleen gesteld uit het oogpunt van lankmoedigheid tegenover het polderbestuur. Hij herinnert er overigens nog aan, dat de overeenkomst, gesloten tusschen het gemeentebestuur en het polderbestuur, goedgekeurd is door Ged. Staten bij besluit van 5 April 1865 en dat het dus volstrekt niet opgaat, haar niet volkomen na te leven. De heer Janssen wil handhaving der overeenkomst, doch kan zieh met een termijn van drie jaren, als te bezwarend voor den polder, niet vereenigen. Hij wil een termijn van zes jaren stellen. De heer Conijn herhaalt daarvoor volstrekt geene noodzakelijkheid te zien. De heer Kraakman die de vergaderingwegeus dringende bezigheden buiten de gemeente, moet verlaten, wijst er op, dat het rapport der com missie m ieder geval het eerst behandeld zal moeten woxden. Het rapport van burg. en weth. is eene bestrijding van dat rapport; vereenigt de raad zich met het gevoelen der commissie nietdan komt eerst de vraag aan de orde omtrent de hand having van de overeenkomst. De Voorzitter herinnert nog aan de moeite, welke het indertijd gekost heeft, om Rijks subsidie voor dezen straatweg te verkrijgen en dat het met het oog daarop ook geene houding van het gemeentebestuur van Alkmaar zou zijn, om van het polderbestuur de naleving der bestaande over eenkomst niet te eischen. De neer Vonk wil de overeenkomst handhaven; hij is van gevoelen, dat de gemeente gebeel in hasr recht is de naleving van de bepalingen dier overeenkomst te eischen. Hij stelt daarom als amendement op het voorstel van burg. en weth voorbij het polderbestuur van Heer Hugo Waard krachtig aan te dringen op de naleving der bestaande overeenkomst betreffende het onderhoud van dien weg, onder bepaling dat de herstelling daarvan binnen drie maanden na heden aange vangen en binnen zes maanden na heden voltooid moet zijn. De heeren Coede en H J. Bruinvis, die beiden voor de krachtige handhaving der overeenkomst gestemd zijn, vroegen den heer Vonkof hij laatstgenoemden termijn niet zou ver lengen, daar deze eisch onuitvoerbaar zou zijn. De heer Vonk antwoordt, daaraan niet te kunnen voldoen. De gemeente Alk maar is volgens de overeenkomst volkomen in haar recht dezen eisch te stellen en van het polderbestuur de herstelling van den weg binnen genoemden termijn te vorderen. Kan dat herstel nu binnen dien termijn niet uitgevoerd worden, dan moet het polderbestuur aan den gemeenteraad van Alkmaar voorstellen doen, om tot een vergelijk te komen. Het polderbestuur moet, zoo het dit verlangt, aan de gemeente uitstel of verlenging van dien termijn vragen de gemeente moet zich op het oogenblik alleen bepalen tot het eischen van bet naleven der overeenkomst. De heer Stoel zou, alvorens hieromtrent een besluit te nemen, een rechtskundig advies willen inwinnen omtrent den inhoud der overeenkomst waarop de Voorzitter antwoordtdat daar voor thans volstrekt geene noodzakelijkheid bestaat. Nadat de heer de Sonnaville gevraagd had, ten einde tot eene zuivere stemming te kunnen komendat eerst over het rapport der commissie hoofdelijk gestemd zou worden, wordt dat rapport, zooals reeds gemeld is, bij stemming verworpen met 12 tegen 2 stemmen en daarna het door den heer Vonk gea mendeerde voorstel van burg. en weth. met 12 tegen 2 stemmen aangeno men. ERRATUM. In het verslag der raadszi tting in ons vorig nummer staat dat de toelage aan de vrijwillige brandweerkorpsen het eerst ver leend zal worden over 1888, dit moet natuurlijk zijn 's GitAVE.VlIAGE3 Oct. Tweede Katoor. Het ontwerp tot instelling eener consignatiekas is aangenomen. Daarbij is beslist dat nederlandsche bankbiljetten voortaan gebruikt mogen worden bj aanbod tot gereede betaling. Als onderpand zal alleen worden aangenomen w aardepapier dat door de Nederlandsche Bank ie toegela ten. Iq zijn laatste bericht over den toestand van den veehandel in Noord- en Zaid-Duitscbland en io Gro ningen merkt de bekende referent Hugo Lshnerfc (Gutsbesitzer te Miersdorf Kreis Teltow Pruisen) op, dat vau de Alpen tot in de kuststreken der Oost— en Noordzee de handel buitengewoon levendig is, en dat de plaatselijke rijzing der pryzen in recbtstreeksche ver houding staat tot de daling van het vorige jaar. De prij-en daalden tot hun laagste peil overal waar de toestand van den landbouw zeer precair is daar was men gedwongen a tout prix te verkoopea en er ont stonden groote leemten in den veestapel omgekeerd was men er in 1889, by ruimte van voeder, genood zaakt die leemten weer aan te vullen. In andere distrio- ten in Simmentbal b.v., onderging de prys van dien voortreffeiijken veeslag gedurende die twee jaren weinig verandering. De Simme athaler fokkers verhandelden onder eikander hunne bene dieren in 1888 tegen f 500 tot f 700 per stuk en op dit oogenblik kau men er het puikste fokvee tegen di:n prys ook koopen.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3