PRAIRIEBRAND. BnittaUnb. DUITSCHLAND. De Keizer ontving den 9 de leden der commissie voor het NoordzeekanaaJ en begaf zich daarna op een stoombarkas langs het engelsche eskaderdat den Keizer met saluutschoten begroette, naar Hcitenau om de werken voor het kanaal te be zichtigen. ENGELAND. Te Peterborough, waar de afge treden algevaardigde Eitz-William tot de eonservatievi'n behoorde, is Gladstone's aanhanger, Marton, tot lid vau het Lagerhuis gekozen. Den 9 is voor de graafschap- pen Ëigin en Nairn ook Gladstone's aanhanger gekozen de overleden afgevaardigde behoorde mede tot zijne partij.. Generaal Boulanger is den 8 te Jersey aangekomen. Aan den lord—mayor van Londen is den 5 op bet Mansion-House zijn borstbeeld in marmer aangeboden door een duizendtal engelsche handelsreizigers. Dete hulde werd hem gebracht, omdat hijzelf als handels reiziger zijne maatschappelijke loopbaan begon. SERVIE. De gewezen Koningin Nathalie heeft, doch alleen mondeling, er in toegestemd, zich niet met de staatkunde te bemoeien en Belgrado vóór de komst van den ex-Koning Milan te verlaten. Zy weigert echter eene overeenkomst, van welken aard ooli, te teekenen. Men hoopt, dat binnen drie dagen eene schikking zal worden getroffen de gewezen Koningin sou dan op het paleis eene bijeenkomst met haren zoon hebben. fimusulaub. DENEMARKEN. De Bijksdag is den 7 geopend. De Kamers herkozen de heeren Hogsbro® en Liebe tot hnnne voorzitters. Bij bet feestmaaldat later plaats vond sïa'de de Keizer een dronk in op de Koningin van Engviand. De engelsche admiraal Baird betuigde hiervoor zijn .dank en antwoordde met een dronk op Keizer Wilhelm. De stokers der gasfabriek te Bristol hebben bet werk gestaakt en de andere aan die fabriek werkzame personen zijn voornemens onmiddellijk dit. voorbeeld te volgen. De stad weid daardoor met duisternis bedreigd. OOSTENRIJK-HONGARLJE. Graaf Appo- niji heeft eene groote redevoering gehoud en voor zyne Jyezers te Jasz-Bereny en daarin het stsiatsbeleid van den heer Tisza aangevallen. Volgens hu m wa« hij by het militaire vraagstuk zedelijk gevallendaar hij zijne voorstellen tot hervorming van het legec aanmerkelijk had moeten veranderen. Hij gaf dan heer Tisza de Bchuld van den gespannen voet waarop leger en volk thans tot eikander stonden. SPANJE. Uit Tanger wordt gemeld, dat graaf Harogeattacheerd bij het spaansche geisantscbap teen hij den 8 door Bocco trok door een n.egerden kok des Sultans gestooten en tegen het been geschopt werd. Graaf Haro tuchtigde den onbeschaamde met vuistslagen waarop vele negers den graai met messen bedreigden en met steenen naar hem wierpen. Haro werd gewond en nam de vlucht in het gebouw van het duitsche gezantschap. Ook sommige wachters trokkeu partij voor de negers en vielen den graaf aan. De marokkaansche minister van oorlog bood in het open baar den graaf zijne verontschnldigingen aan en verzocht hem geen kiacht in te dienen. Hij gelastte verder de inhechtenisneming der schuldigen. Een later ingesteld onderzoek had ten gevolgedat de gouverneur van Tanger uit naam van den Saltan een klacht aan den spaanschen vertegenwoordiger te Tanger inzond waarbij graaf Haro beschuldigd werd de aanvaller te zijn geweest. Aan een particulieren brief van een vroegeren stad genoot ontleenen wij de volgende belangwekkende mededeelingen omtrent een 18 Sept. '89. Ashford, Banner Oy., Nebraska. Den 7 zond ik u een brief, waarin ik de ramp, die mij getroffen heeft, meldde. Ik kon aan mijne belofte om u spoedig Eadere by- zonderheden te schrijven, niet dadelijk voldoen, daar ik terstond aan bet werk moest om tijdelijke gebouwen op te richten, zoodat ik het erg druk had. Vrijdag voor een week ontstond er een pramebrand, (waarschijnlijk door een niet goed uitgedoofd kampvuur), ongeveer 8 a 9 mijlen (eng.) ten westen van mijn plaats. Zoowat om 12 uur 's middags zag ik den rook daar er zoo goed als geen wind was, veronderstelde ik dat de in de nabijheid wonende settlers het vuur we spoedig zouden blussohen. Wij gingen dineerenen, daarna nog eens uitkijkend zag ik dat het vuur erg was aangewakkerd, waarop ik dadelijk een paard zadelde en zoo snel mogelijk in de richting er van reed. Kort nadat ik op weg ging begon het hevig te waaien, en voortrijdend bemerkte ik, dat het vuur snel naderde. Mijn plan was om het te helpen uitslaan, (wat men gewoonlijk doet met natte zakken), maar toen ik op de bestemde plaats kwamontmoette ik ver scheidene buren, die mij toeriepen naar mijn eigen plaats uit te kijken, daar er aan blusschen niet te denken viel. De wind was intusschen overgegaan in een storm, en het vuur naderde over eene breedte van 5 a 6 mijlen met een geluid als van een' spoortreinen in een oogenblik was het vlak op mijn hielen. Door de lange droogte was het gras zoo droog als hooi geworden. De hitte was geweldigmaar mijn paard was snel en vloog over de prairie naar huis. Daar aangekomen, ging ik met een span paarden, dat in het tuig gereed stond, direct aan het ploegenom het vuur op die wijze te keeren; ik bad echter slechts tijd om ééne voor te ploegen langs mijn huis en andere gebouwen, en A. kon slechts een paar emmers water aandragen, toen het vuur verscheen. Ik joeg de paarden, met het tuig aan, de weide in, haalde nog 2 andere benevens mijn hengst uit den sta), (de overige waren in de weide) en plaatste mij meteen zak en de emmers water op de eenige plaats, waar het vuur kou doorgaan, d. i. vlak naast de paardenschuur, waar ik niet had kunnen ploegendaar er eene om heining achter langs liep. Ik had juist tijd gehad dit een en ander te doen, toen het vuur met een donderend geraas op mijn erf aankwam. Ondanks den rook en de hitte zou het mij gelukt zijn het te keeren maar terwijl ik bezig was het uit te slaan, sprong het over de voor in een andere plaats. Daar ik niet bij machte was om het op twee plaatsen tegelijk te bevechten, had het in een oogenblik een hooischelf, daarna een tweede en den stal van mijn hengst aangegrepen. Bijna tegelijkertijd greep het de derde hooischelf en den paardenstal en later de paardenschuur aan. Een os, dien ik by de tweede schelf had vastgebonden om hem vet te masten, werd deerlijk geschroeid, doch hij brak het touw en kwam er verder zonder letsel af. Zijn ééne biefstuk echter zullen wij denkelijk van den winter niet behoeven te braden. Zooals ik n schreef, was ik juist door het hooien heen en ik moet nu al mijn booi koopen. Verder moet ik weêr van meet af aan beginnen te bouwen. Mijn woonhuis heb ik met veel moeite behoudenofschoon het er gedurende een 5 minuten uitzag, alsof dit ook zou gaan en wij(A. en ik), alles wat eenige waarde had, naar buiten droegen. Een gedeelte van de voor hield het vuur terug zoodat dit om zoo te zeggen in tweeën werd gespleten, waardoor mijne weide voor een klein gedeelte behouden bleef, wat zeer gelukkig was, daar mijn paarden, aid zij hier geen toevlucht gevonden hadden, zeker in het met scherpe punten voorziene yaerdraaddat mijn land omgeeft, waren gerend en zich deerlijk zouden hebben toegetakeld. Ik hoop nu maar, dat de winter nog lang uitblijft, zoodat ik de noodige gebouwen kan opslaan en mijn vee niet veel zal te lijden hebben. Voor heden zal ik eindigen, enz. II iWinil I V riendelyk scheen de zon en vroolijk wapperden de vlagg en toen de nieuw benoemde burgemeester van Schagonde heer mr. C. H. Beels, 1.1. dinsdag zijn intocht deed in die gemeente. Aan het station werd hij begroet met luide fanfares der Harmonie-kapel en verweika md door den voorzitter der feestcommissie den heer ds. van Kluive. Het dochtertje van ge noemden beer bood mevrouw Beels een prachtigen bloemrui ker aan. Nadat men bad plaats genomen in de gerei dstaande rijtuigen en da vereenigingen Euterpe, Harmon ieLycurgusenz. zich daar voor en achter hadden opgesteld ging men in optocht naar het raad huis o ndeir de vroohjke en opwekkende tonen der Harmon ie-kapel. Vóór het gemeentehuis hadden de kinderei a der hoogste klassen van de openbare- en bijzonde ire school zich verzameld en zongen den burge- meestei een paar toepasselijke liederen toewaarvoor deze zj' nen hartelijken dank betuigde. Op zijn voorstel werd -een laid hoezee voor ons prinsesje aangeheven. Toen daarna de installatie in de raadzaal had plaats gehad waarbij de heer Hazeu den burgemeester op hartelijke wijze toesprak eu deze de burgerij bad bedankt voor de ontvangst hem bereid en den wensch had geuit., dat door eendrachtige samenwerking van raad en bs .rgemeester nog veol voor Scbagen's heil tot stand mochl. komen, vereenigde men zich aan een zeer ge zellig dinar, 's Avonds werd den burgemeester door de verei nigiagen Euterpe en Harmonie een concert aange- bods ndat uitmuntte door een keurig en uitstekend uitgevoerd programma. In schoone woorden dankte de burgemeester dan ook de bovengenoemde vereeni gingen die er zooveel toe hadden bijgedragenom dezen dag voor hem tot een onvergeteljjken te maken. De jaarlijksohe algemesne vergadering van de Centrale Kiezersvereeniging in het hcofdkiesdistrict Zaandam, Zal op donderdag, den 24, des namiddags tem één urein het „Café Zincken" te Amsterdam ge— houden worden. In eene den 6 te Botterdam gehouden bakkers- vereeniging „Bijstand zij ons doel" is besloten, met da patroons in de beste verstandhouding te blijven en beleefd te verzoeken om lotsverbetering en loonsver- booging daar een werktijd van 16 uren daagsdes Zaterdags 24 of meerniet is vol te houden bij een loon van negen a tien centen per uur. De besteller van de firma van Gend en Lcos wiens beenen den 6 des avonds aan het station te Arnhem verbrijzeld waren, is den 7 des avonds aan de gevolgen overleden. De bekende fabrikant, de heer W. A. Soholten ta Groningenvierde den 6 zijn 70 jaardag en zijn vijftigjarig jubilé als fabrikant. Het gebeele personeel zijner 18 fabrieken ontving geldelijke giften tot een bedrag van ruim f 9000. Den 7 werd dat feest gevierd in het Beursgebouw te Groningen, door het gemeente bestuur daarvoor afgestaan, dat in een tuin herschapen was, waar al de voortbrengselen vertegenwoordigd waren, in de fabrieken van den heer Scholten verwerkt. In het schip bevonden zich de tafels voor het feestmaal, waaraan 200 a 250 genoodigden aanzaten. Van 1 tot 4 uren hield de heer Scholten receptie, waarbij hij in de eerste plaats werd toegesproken door den heerjhr. Alberda v. Ekenstein, lid der Eerste Kamer, als vertegenwoordiger van 16 verschillende vereenigingen, met handel, nijverheid en scheepvaart in verband staande. Burg. en weth. der gemeente Groningen hadden hem schriftelijk hunne gelukwenschen aangeboden. Bij kon. besluit van den 6 zijn voor het tijdvak van 8 Oct. 1889 tot en met 30 Sept. 1890benoemd tot huismeester iu 's Byks krankzinnigengesticht te Medemblik K. Warburg, en tot huismeesteres zijne echtgenoote C. A. Bazendijk. By kon. besl. van den 6 zijn benoemd tot ridder der Orde van den Nederl. Leeuw de heeren mr. H. van der Hoeven hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de Byks-Universiteit te Leiden, en mr. P. Verloren van Tbemaat, advocaat-fiskaal voor 's Koninga zee- en landmacht. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 8 bij herstemming tusschen de heeren C. Dyserinok en mr. W. E. Treub den heer Dyserinck met 17 stemmen tot wethouder benoemd. De heer Treub be kwam 14 stemmen en twee briefjes waren in blanco. In de zitting van den gemeenteraad van Affi- sterdam van den 8 is ingekomen een voorstel van den heer mr. W. Heineken en zes andere leden om te beslaiten a. aan den Koning een adres te zenden, met verzoek eene wijziging der wet op het hooger on derwijs in overweging te nemen, om de theologische laculteit als verplichte faculteit op te heffen; b. afschrift van dat adres te zenden aan de beide kamers der Staten Generaal; c. eene commissie van 3 leden te be noemen tot het ontwerpen van dat ad res f Den 8 is tusschen Delft en Schiedam door een der ochtendtreinen een kind van een spoorwegarbeider overreden, dat dadelijk ter verpleging naar Delft werd vervoerd. Het bekwam eene hoofdwonde. Den 8 zijn te Amsterdam vier ven de zeven voor onderwijzer geëxamineerden geslaagd, namelijk C. Baas to GrootebroekE. A. van Bilderbeek te HaarlemC. L. van Balen en E. Berens te Am sterdam den 9 drie van de acht, namelijk M. J. Broekbuijsen te Haarlem; J. E. Boers en W. Eok te Amsterdam. Den 9 is na bekomen machtiging vaa den mi nister van binnen!, zaken een meisje van 21 jaar uit Haarlem naar Parijs vertrokken om onder behan deling van prof. Pasteur te worden gestald, daar zij verleden week een lichten beet van een dollen hood had gekregen. Den 9 is bij de opening van de op den 8 te Utrecht ingeleverde stembiljetten gebleken dat tot lid der prov. Staten van Utrecht ia gekozen de heer mr. J. W. Boyaards van den Bim, kandidaat der vrijzinnigen, met 1256 stemmen tegen 879 op de heer mr. J. M. Schout Velthuijs gesteund door de kath. sn anti-rev. Yan de 3647 kiezers wareu 2145 opgekomen. Het lid der prov. staten J. W. Dols te Sittard, tegen wien een bevel tot gevangenneming was uitge vaardigd, als verdacht van meineed by de aangifte eener memorie van successie, heeft zich vrijwillig bij de justitie te Maastricht aangemeld en ia in de gevangenis aldaar opgesloten. De Eerste Kamer is werkelijk tegen den 21 bij eengeroepen. De gemeenteraad van Plirmereild heeft, be houdens goedkeuring van Ged, Staten, f 50beschikbaar gesteld voor de noodlijdenden in den Mijzerpolder. - De heer ds. H. Blankeastein Hz. te W 8rV6rs- llQOf heeft voor het beroep naar de herv. gemeente te Hensbroek bedankt. De arr. rechtbank te Arnhem heeft J<, D., huis vrouw van P. Schunck ter zake van koppelarij van minderjarige meisjes tot 2 jaren gevangenisstraf ver oordeeld. Het Centraal-station te Amsterdam, waarvan de opening op dan 15 bepaald blijft, is den 10 en 11 te zien tegen betaling van f 0.25 per persoon ten behoeve van het ondersteuningsfonds der beambten van de Holl. Spoorwegmaatschappij. Het besluit van den gemeenteraad van Goes van 19 September, om aan den burgemeester terug te geven het gedeelte der voorschotten door hem in 1888 bij gelegenheid vsa ée trickinose gedaandat het Bjjk weigerde terug te- geven, ten bedrage van f 89.80, is door Ged. Staten, goedgekeurd De heer Et-terg, een geacht inwoner uit Emmerik, bed een bezoek te 's-Heerenberg gebracht en zou des avonds om half elf huiswaarts keeren. Even buiten 's-Heerenberg is hijwaarschijnlijk door de duisternis misleid in de diar aanwezige slootde grens uitma kende tusschen Nederland en Duitschland geraakt en verdronken. Te Seheveaingen zijn in het afgeloopen badseizoen. 48532 buitenbaden gebruikt tegen 34420 en 5308 binnenbaden tegen 4252 in 1888. De internationale wedstrijden van den Nederl. Schaatsenrydersbond sullen dit jaar te Heerenveen plaats hebben. De aftredende bestuursleden,de heeren de Salis, van Helocaa en Diephais zijn herkozen ee gekozen in plaats van den heer Zeverijn, de heer jbr. Barnaert te Vogelenzang. De rekening van den bond is met sen voordeelig slot van f 425,72 gesloten. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer, in plaats van wijlen den heer mr, L. G. Greeve-, in het hcofdkiesdistrict 's Gravenhage ia bepaald op den 29 en herstemming, zoo noodig, op den 12 November. Bij kon. beeluit van den 26 September (Staats blad No. 124) zijn drie bepalingen van het reglement op het toezicht over de publieke vrouwen en bordeelen. van de gemeente Groningen namelijk, waarbij I. de burgemeester bevoegd wordt verklaard niet in geschreven vrouwen, van wie het den commissaris van. politie gebleken is, dat zij het bedrijf van publieke vrouw uitoefenen ambtshalve als zoodanig in te schrijven welke inschrijving medebrengt, dat de ingeschrevene ala publieke vrouw wordt aangemerkt; II. de commissaris van politie bevoegd wordt ver klaard te zorgen dat publieke vrouwen door een des kundige worden onderzocht en te gelasten, «lat dergelijke vrouwen naar de voor de visitatie bestemde plaats en naar een ziekenhuis worden gebracht III. aan de publieke vrouw, die in een ziekenhuis is geplaatst, verboden wordt dat gesticht te verlaten dan na verklaring van een deskundige, dat zij hersteld ie; vernietigdwegens strijd met de wet en wel de bepaling onder 1 met artikel 135 der gemeentewet om reden het opleggen van zoodanige verplichtingen nog wel met strafbedreiging enkel op grond van eene eenzijdige beslissing en verrichting der administratie verder gaat dan de bevoegdheidbij genoemd artikel 135 aan den gemeenteraad toegekend; en die onder II ea III met art. 157 der grondwetom reden volgens dat artikel de gevallenwaarin iemand zonder bevel van den rechter inhoudende de redenen der gedane aanhouding, in hechtenis mag worden genomen, moeten bepaald zijn in de wet en de gevallen, waarin volgens de bepalingen der verordening dergelijke vrijheidsbene ming zou mogen plaats vinden niet in de wet zijn bepaald. Luchtballons met toebehooren, door luchtreizigers tot hun persoonlijk gebruik uit het buitenland mede-

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2