finittulanb. DUITSCHLAND. De Staatscourant hield den 11 het volgende bericht in: FRANKRIJK. Uit de officieele opgaven omtrent de afgeioopen verkiezingen blijkt, dat 4.012.353 stem men uitgebracht zijn op republikeinen 2.340.686 st. op conservatieven en 1.037.666 op bonlangisten. Meer dan 3.000.000 kiezers onthielden zich an stemming. Van de 576 gekozen leden maakten 295 van de vorige Kamer deel uit. ITALIË. De hertog Alfred Zuchetti, wonende in de omstreken van Lanciuao had meer dan 50 pond jachtkruit in huis, dat dezer cagen 's nachts ontplofte. De hertog en zijne vier zonen kwamen om; de hertogin en de gouvernante werden deerlijk verminkt. OOSTENRIJK-HONGARUE. Het Fremden- RUSLAND. De Nowoje Wremja noemt de bij eenkomst der twee Keizers in de eerste plaats eene zaak van beleefdheid, maar hoopt toeh dat zij tot opheldering zal bijdragen. De Grasjdanin zegt, dat prins Bismarck's aanwezigheid minder beteekent dan zijne eventueele afwezigheid zou beteekend hebbenomdat reeds twee geslachten van het russische Vorstenhuis hem vriendschappelijk bejegend hebben. De Nowosti hooptdat de woorden des Keizers van weldadigen invloed zullen zijn op de betrekkingen tusschen de twee Rijken. üimitulanö. militaire partij terechtgewezen. Nu zijn waarschijnlijk deze tegenstanders van Bismarck feller op hem ge beten dan de driftigste liberalen en, wat in Pruisen van het grootste belang isongetwijfeld ook bij den Keizer oneindig veel gevaarlijker. De Kanselier behoeft zeker niet te vreezen dat de liberalen hem het vertrouwen des Keizers zullen doen verliezen maar dat oorlogzuchtige militairen en ultra-royalistische Jonkers dat vertrouwen vroeger of later zouden kunnen doen wankelen, is minder ongerijmd, en daarom is dit openlijk optreden van den Keizer in het belang van de door hem aanbevolen staatkunde van groote beteekenis en voor den Rijkskanselier van groote waarde. „De Keizer van Rusland is hedenochtend vroeg te Berlijn aangekomen om het bezoek ter g te brengen, dat hem in het vorige jaar door Keizer Wilhelm ge bracht was. De vorstelijke gast van H.H. K.K. Ma jesteiten is in de hoofdstad van het duitsche Rijk met die eerbetuigingen begroet geworden welke toekomen aan den bebeerscher van het groote, sedert langen tijd met Pruisen en Duitschland in vreedzame betrekking verkeerecde machtige Rijk en welke overeenstemmen met den tussohen beide monarchen bestaanden door hunne vaders aangeknoopten vriendschappelijken omgang. Met H.H, K.K. Majesteiten vereonigt het duiteche volk zich in den wensch, dat het vorstelijk bezoek aan beide volken tot beil en zegen moge strekken." Aan het déjeunerdat den 11 ter eere van den Keizer van Rusland in het gebouw van het russische gezantschap werd gegeven namen ook de Keizer en andere vorstelijke personen deel. Graaf Schouwalofl bracht 66D welkomsttoost op den Keizer uit, waarna de muziek het russische volkslied aanhief. Daarop bracht de Keizer in de fransche taal een dronk op Keizer Wilhelm, uit, zijnen dank voor de gastvrije ontvangst betuigende. Na afloop bracht de Keizer achtereenvol gend een bezoek aan de drie Keizerinnen. Daarna trok hij zich eenigen tijd in zijne vertrekken terug tot half vijf, toen hij prins Bismarck ontving deze bleef ruim vijf kwartier bij bem en graaf Schouwalofl deed Bis marck tot aan zijn rijtuig uitgeleide Bij den gala-maaltijd ten Hoveter eere van den Keizer van Rusland aangericht, bracht Keizer Wilhelm den volgenden toost uit „Ik drink op het welzijn van mijn geëerden vriend en gast, Z. M. den Keizer van Rusland, en op den duur van de tusschen onze Huizen sedert meer dan honderd jaren bestaande vriendschapdie ik besloten ben te onderhouden als een van mijne voorvaderen overgenomen erfdeel." De Keizer van Rusland dankte in het fransch met onduidelijke stem en op eene voer de meeste personen onverstaanbare wijze voor de vriendschappelijke gevoe lens van Keizer Wilhelm en dronk op het welzyn van den Keizer en de Keizerin. Daarna bief hij zijn glas op voor prins Bismarck, die opstond en zijn glas staande en onder het maken van eene diepe bniging ledigde. Hetzelfde deed graaf Schouwalofl, de ruseische gezant, toen Keizer Wilhelm, bet voorbeeld van den Keizer van Rusland volgende, ook voor hem zijn glas bad opgeheven. Na afloop van het feestmaal hielden beide Keizers receptie. De Keizer van Rusland sprak toen geruimen tijd met prins Bismarck op zijn verlangen nam de kanselier plaats in eene leuningstoel, terwijl hij het gesprek voerde. Prins Bismark scheen niet recht wel en ging spoedig heen. Het trok de aandacht, dat Keizer Wilhelm tijdens het gesprek met Keizer Alexander veel levendiger was dan dezedie steeds zeer kalm en ernstig bleef. jfc Den 12 des ochtends vertrokken beide Keizerz naar Hubertusstock om te jagen, van waar zij den 13 des mid- bedeukelijk het boofd. „Het is nu volle maan en als we wat doorrijden, kunnen wij nog van avond bij Bergsaet zijn dat is mijn zwagerHans Bergsaet. Dan zijn wij morgenochtend vroeg op de Elge-hoeve. Ik heb nu nog wat in de stad te doen.Neen, neen, het kan niet andersmijnheer de advokaat moet nu maar zorgen dat bij klaar is om op zijn laatst te zes uur van middag weg te rijden." Hij baalde een zwaar zilveren horloge uit den zak „jawel dat komt goed uitik zal met bet rijtuig voor de deur komen." „Haba het bevalt mevrouwtje niets, geloof ik", vervolgde hij lachenden hij ging naar 't kantoor, om zijn wolfspels en reislaarzen aan te doen.„Wy zullen goed voor hem zorgen en hem in de slede inpakken als een bakerkindje ik heb een goede beerenpels bij me Mijn Olea had er ook wel wat tegen, als ik zoo dikwijls uit moest in het eerste jaar van ons huwelijk, maar later is dat wel overgegaan" klouk het nog in den gang. „Begreep je al zijn aardigheden, Letta 1" vroeg Jakob, toen hij weêr binnenkwam. „Och Jakob iacb je me nu ook nog uit ook F" zeide zjj op treurigen toon. „Och kom trek je dat toch niet aan, AletteDat is niet der moeite waard.Het diner was uitstekend. Daar hebt ge eer van", troostte bij, „je bent toob een flink, handig huisvrouwtje." Haar lippen beefden en baar oogen vulden zich met tranen. „Ik vond bet vreeselijk, ik heb, als een arm slacht offer, geduldig moeten zitten, om al de martelingen te ondergaan, die bij goed dacht mij te doen lijden." „Jaik zag weldat je moeite hadt je goed te houden, en dat je zooveel mogelijk je aohter de soep terrine verschuilde! en „En ik wist heusch niet, wat ik zeggen moest, ik schrok al als bij weer begon te praten. Hij bedoelde er van zijn kant een beleefdheid mede, en dacht zeker, dat wij hem heel aardig vonden." dags terug keerden. KeizerWilbeltn reed na de terugkomst eerst met den russiscben Keizer naar de woning van den rassiacben gezant en toen naar het paleis, waar de russiscbe Keizer spoedig volgde, om afscheid te nemen van Keizerin Victoria Augusta en van keizerin Frederik. Daarna reed hij terstond naar het Lehrter station waar hij afscheid nam. Keizer Wilhelm droeg de russiscbe uniform en de russische Keizer die van het regiment „Keizer Alexan der." PriDS Albrecht van Pruisen prins Leopold, de generaals en adjudanten waren ook daar om afscheid te nemen. De beide Keizers omarmden elkaar meer malen en de russische Keizer drukte bijna alle aan wezigen de hand. Om vier uur vertrok hij naar Lud- wigslust, waar hij des avonds te half Degen aankwam. De groothertog van Mecklenburg en alle prinsen ontvingen hem en grootvorst George met een eerewacht van dragonders on een muziekkorps dat het russische volkslied fpeelde. Ia eeu dicht rijtuig reden de vorste lijke personen naar het paleis, waar zij met geestdrift begroet werden. Dan 14 zouden zij op de jacht zijn gegaan doch wegeas den aanhoudenden regen ging de jacht niet door. De Keizer bracht den geheelen dag door in den familiekring. De hofpredikant Stöaker en andere leiders der christelijk sociale partij maken bekend, dat zij, met het oog op den binnenlandschen staatkundigen toestand hunne staatkundige werkzaamneden voorloopig zullen staken. De engelsehe admiraals Baird en Tracey vertrokken den 12 van Kiel naar Berlijn om den 15 terug te keeren en den 16 met het eskader van Kiel te vertrekken. ENGELAND. In het graafschap Tipperary is het verder voortbestaan van het Nationaal Verbond verboden. De Times betoogtdat de houding van den Keizer van Rusland jegens Duitschland toe te schrijven is aan Keizer Wilhelm's bezoek in Engeland, aan het toenemen van den duitschen invloed in Griekenlandaan de aanstaande reis des Keizers naar Konstantinopel en aan de jongste gebeurtenissen op bat Balkan-schiereiland. In Noord-Buckiugbamshire is de heer Verney aan hanger van den heer Gladstone den 12 tot lid van het Lagerhuis gekozen met 4855 stemmen tegen 4647 op den heer Erelijn Hubbard liberaaldie zich van Gladstone afgescheiden heeft. De verkiezing had plaats ter vervanging van den heer Egerton Hubbard, tot Pair verheven, die aanhanger van Gladstone was. De werkstaking van de werklieden der gasfabriek te Bristol is geëindigd, daar de gas-maatschappy bijna alle eischen der werkstakers inwilligde. Zij had geen aüder werkvolk kunnen krijgen volgens haar beweren ten gevolge van onvoldoenden bijstand der politie tegenover de vreesaanjaging der werkstakers. Bij gelegenheid van de feesten ter eere van Gambetta is door den gemeenteraad van Clermont een feestmaal aangeboden aan den minister van buitenl. zaken Spalier, die eene toespraak hield en de flinkheid der regeering roemde, d'.e niet te snel vooruitging om later Diet ge dwongen te worden terug te gaan maar die toch geen der voor verwezenlijking vatbare hervormingen naliet. De ministerraad heeft besloten de tentoonstelling te Parijs te sluiten op 6 November, juist zes maanden na de opening. Overeenkomstig de algemeene bepalingen, vastgesteld door de berlijnsche Congo-bjjeenkomst, heeft de regeering ter kennis gebracht van de mogendheden, welke de akte „Maar Jacob, beken nu maar zelf, dat dit heusch geen omgang voor ons is „In deze streek is hij een van de grootste kooplui in bout, zulke menschen moet men te vriend houden, weet ge „Maar op zoo'n manier kunt ge wel al je kliënten ten eten vragen „Wij verkoopen onze gastvrijheid toch nietzeide zij verontwaardigd. „Hm, hm, neen, neen." Hij wist niet recht, wat bij hierop zou antwoorden „Men moet de menschen hier verdeelen in inkomsten en uitgaven Alette", hij wilde het op een grapje gooien. „De boeren en land eigenaars, dat zijn de inkomsten, ziet ge, en de nota belen, die wij op visite moeten vragen en die ons ook zullen uitnoodigen, die reken ik onder de uitgaven, ten minste voor ons die twee, de debet- en de kredit- zijde moeten wy met een dikke, blauwe streep scheiden en de boer, die van middag by ons at, verstond het verschil tusschen die twee dingen al heel goeden zoo iemand moet men in eere bonden weet je „En ja dan te dwingen om van middag al mee te rijden 1 Ik dnrf er niet aan denken zoo lang alleen te moeten zijn." Zij werd hoe langer hoe bedroefder hoe meer zij zich in bet geval verdiepte „Ik vind het zoo verschrikkelijk als je 's nachts uit bent, Jacob, ik ben zoo bang alleen." Hij boog zich over baar heen nam baar hoofd in zijn handen en trachtte haar met zijne liefkozingen gerust te stellen. „Ais het dan avond wordt, en als ik weet, dat ik niet op je behoef te wachten, dat je niet thuis kunt komen en ik alleen het licht zal moeten uitdoen dan voel ik mij zoo eenzaam en verlaten", snikte zij. „Ik voel me nn niet zoo frisch en sterk als anders, daarom is het nu veel erger Ik laat Karen maar zoo lang mogelijk opblijven, en blijf maar bij de lamp zitten naaien zoo laat als ik maar eenigszins kan. Ik durf niet eens uit bet raam kijken als alles zoo donker is Wordt vervolgd. onderteekendendat volgens art. 7 van het onlangs tusschen Italië en koning Menelek van Abyssinie ge sloten verdrag de Negus er in toestemtgeene zaak te behandelen met andere Staten dan door bemidde ling van de italiaansche regeering. blatt noemt het bezoek van den Keizer van Rusland te Berlijn een bewijs, dat er geene reden is om te vreezen, dat de tegenwoordige orde van zaken door een gewelddadigen aanval verstoord zal worden. Volgens dat blad bedriegen de russische bladen zich als zij gelooven dat het duitsch-ooatenrijksche verbond door de;e reis van den Keizer aan het wankelen gebrache kan worden. De oude Presse, erkennende, dat de vrede van den Keizer van Rusland afhangt, zegt, dat het voor hem het beat zal zijnop goeden voet te blijven met het Drievoudig Verbond. De nieuwe Freie Presse schrijft„Ais de betrekkingen tusschen Rusland ea Duitschland vriendscbappelijker worden, des te beter Zoo niet, dan is het Drievoudig Verb -nd eon waarborg tegen alle mogelijke gebeurtenissen. Het Dagblad van St. Petersburg geeft verslag van de warme ontvangst, aan den Keizer van Rusland namens den duitsclien Keizer en de bevolking van Berlijn ten deel gevallen, en merkt daarbij op, dat zij dit ook verwacht had. De betrekkingen tusschen Berlijn en St. Petereburg zijn nog even hartelijk ais deze sedert meer dan een eeuw waren en in werkelijk monarchistische landen zijn dergelijke betrekkingen van groote staatkundige waarde, daar zij bijdragen tot bevestiging van den vrede en tot bevordering van de welvaart der volken. Daarom kun nen zeker gunstige en duurzame gevolgen verwacht worden van bet bezoek des Keizers te Berlijn tot in standhouding van den vrede en voor het welzijn van beide volken. Het blad wijst er vooral opdat de bejaarde kanselier door den Keizer met bijzondere onderscheiding werd bejegend. De Nowoje Wremja ziet in dan dronk van Keizer Wilhelm een ernstig streven ora de gemoederen gerust te stellen en den vrede in Europa te verzekeren. De Graejdanin wijst op het langdurig onderhoud van den Keizer met prins Bismarck en op de tnderscbei- ding, waarmede de kanselier bejegend is. Dit alles doet vermoeden dat de bijeenkomst te Berlijn het be gin zal zy'n van eene verbetering in de betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland. Uit het jaarverslag van het Kon. Zoölogisch Ge nootschap „Natura Artis Magistra" blijktdat het ledental klom van 5709 tot 5939, zijnde 5040 effectieve, 243 zonen van leden220 buitenleden en 436 dona- tricen. De introductiën brachten 54195.25 op. Onder die geïntroduceerden waren o. a. 1482 schoolkinderen van buiten 65090 werklieden en dienstboden 1006 werklieden van buiten en 66032 vreemdelingen. Het aquarium, dat door 37000 vreemdelingen o. a. bezocht werd, leverde een ontvangst van f 11,689.25 op. Aan 6273 personen werd kosteloos toegang verleend, onder wie 1795 weezen en ouden, door liefdadigheid verpleegd, 2836 kinderen van openb. scholen 1 kl. en 1193 militairen. De ontvangsten bedroegen wegens de goedgekeurde rekening f 234.630.59; de uitgaven 229.021, zoodat een batig slot in kas was van 5909.08. Onder de uitgaven komen voor rente en aflossingen f 58477, voor werkloon 24591, voor toelagen, aankoop, enz. ƒ32875 en voor voeding en verzorging der dieren enz, 51710. De bezittingen en opstallen, die oorspronkelijk f 358000 gebost hadden Btaan thans voor f 224000 geboekt. De begrooting voor 1890geraamd op f 226U00 aan inkomsten en f 226 286 aan uitgaven, werd vastgesteld, Bij testamentaire beschikking werden door wylen den beer mr. A. W. Jacobson advocaat en procureur te 's Gravenhage aan bet Kunstnijverheid-musenm te Haarlem de volgende voorwerpen vermaaktDrie bronzen kopiën van cud-romeinache kunstwerken de dansende Faun, de herder en een drievoet, benevens zes kopiën van Tanagrafigunrtjes en vier stuks tunesisch aardewerk. Deze voorwerpen zijn in de verzameling van het museum geplaatst. Het Friesch Genootschap van Geschied-, Oudheid- en Taalkunde heeft o. a. benoemd tot gewone leden de heeren dr. J. Mulder te Zaandijk, C. J. Gonnet en mr. A. J. Enschedé te Haarlem. Het hoofdbestuur van den Nederl. Brood-, Koek en Banketbakkerabond heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden Daar aanleiding van het wet ontwerp Bablmann tot beffing van graanrechten, waarin betoogd wordt, dat de stijging der broodprijzen, die van de heffing der graanrechten het gevolg zal zijn voor de bak kers groote nadeelen ten gevolge zon hebben. De gewone bakkerij wordt dan afhankelijk van de inlandsche meelfabrikantendiebij vermindering van de buiten- landsche mededinging, het maalloon zouden verhoogen, waardoor de productiekosten van het brood zouden stijgen. Zijn die meelfabrikanten tevens broodfabri kanten, dan wordt het nadeel voor de gewone bakkers nog grooter. In de tweede plaats wordt er op ge wezen, dat het invoerrecht van f 2,40 per 100 F. meel veel te boog is in vergelijking met bet recht van f 1,20 per 100 P. tarwe; voor eene juiste verhouding zou bet niet hooger mogen zijn dan f 1,60 per 100 P. De meelfabrikanten hier te lande zouden dus veel meer bescherming genieten dan de bakkers. Eindelijk wordt uiteengezetdat de nederl. bakkers ook nog door het invoerrecht op bnitenlandsch meel benadeeld worden, dewijl zij enkele soorten van buiten-

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2