Middenweg te lieer Uugowaard. De gemeenteraad van Monnikendam heeft den 8 beslotenin 1890 85 opcenten op de Rijks personeele belasting te heffenzijnde 5 opcenten minder dan voor 1889. Langédijk. De gemeenteraad van Koog aan de Zaan heeft de overeenkomst met het gemeentebestuur van Zaandam betreffende de levering van gas voor den tijd van 20 jaren, ingaande 1 October 1890, goedgekeurd. Te Barsingerhorn had den 13 eene hard draverij plaats, waaraan door 8 paarden werd deelge nomen. De prijs werd behaald met het paard van den heer Koelman te Lagedijk, gem. Schagen, berijder de heer de Wit de premie, een mee zilver gemonteerd zuurstelmet dat van den heer Nierop te Nieuwe Niedorp. Stabs-öcrichteu. Benoemd tot substituut-officier van ju stitie bij den Raad van justitie te Makasser onze vroegere stadgenoot, de heer mr. J. W. Kool, tot heden griffier bij de recutbank van omgang, 2e afd. Java en Madoera. Voor het onderwijzers examen ;s geslaagd de heer C. Vi-serkweekeling aan de rijks normaal lessen alhier. Jugcxatibett Stukken. iandsch meel bij bet bakken niet kunnen missen. Op deze gronden wordt verwerping van het wetsvoorstel Bahlmann verzocht. De heer mr. C lid van de Tweede Kamer in Limburg is bekeurd wegens het verzwijgen bij de aan gifte voor de Rijks personeele belasting van een man- nelijken bediendeen 2°. een paard, beiden van de eerste klasse. De balanB der Nederl. Indische Cultuur-maatschap pij, welke ten vorigen jare met een verlies van ruim f 58000 sloot, sluit thans slechts met een terlies van/1915.07 tengevolge van de ruime opbrengst harer jeugdige ondernemingen en van de bedongen goede koffieprijzen. De Koning beeft aan de rotterdamsche schutterij zijne bijzondere goedkeuring en tevredenheid over hare houding in de jongste dagen doen betuigen. De Havens'oombootdienst te Amsterdam heeft besloten voor hst veer van Landsmeer op Amsterdam eene nieuwe boot in de vaart te brengen. In eene buitengewone aigemeene vergadering van aandeelhouders der Ned. Amerik. Stoomvaartmaatschappij is besloten tot verlenging van den duur der vennoot schap met 25 jaren tot vorhooging van het kapitaal van f 3,000,000 tot f 0.000.000 on van de winst voor bestuurders met 5 pet. wegens bare vele bemoeiingen en tot rechtstreeksche uitgifte van f 2.000.000 schuld bekentenissen in 4000 aandeelen van f 500 tot den pari-koers. Aandeelhouders hebben de voorkeur. De Billiton-Maatschappij keert over 1S8SJ9 465 dividend per aaodeel uit, zijnde belangrijk lager dan bet vorige dienstjaar tengevolge van de uitkomsten der alles beheerschende tinprijzen die gemiddeld een na- deelig verschil vac 16.40 per geveilden picol veroor zaakten. In da veiling van 25 April 1888 weid als middenprijs f 69,03 per picol betaald en in Jani d. a. 48.84. De middenprijs bedroeg in de veiling van 27 Juni 1889 f 60.81 en van 27 Augustus 1889 f 61,40 per picol. De aandeelhouders der Hollandsche Spoorweg Maatschappij zyn tegen den 28 buitengewoon opgeroe pen ter behandeling van de overeenkomst, door het bestuar met den Staat aangegaan, in verband met de regelingendoor de regeering getroffen omtrent de overneming van het bedrijf der Nederl. Rijnspoorweg Maatschappij en omtrent de vervanging van de bestaande overeenkomst met de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen door eene andere. De Holland sche Maatschappij behoudt volgens die overeenkomst de exploitatie der staatslijnendie zij nu heeft en ver krijgt die van de staatslijnen DordrechtKesteren en StavorenLeeuwarden en van de Dog in aanleg zijn de liin van Schiedam naar den Hoek van Holland. Gemeenschappelijk worden, wat het binnenlandsch verkeer betreftde spoorweg van Amersfoort over Utreoht en Gouda naar Rotterdam en de twee verbin- dingstakbec van Eist naar Arnhem en Nijmegen. Eu wat de verbindingen met het buitenland aangaat, zullen door treinen van beide maatschappijen bereden worden: de staatslijn van Rotterdam langs DordrechtZeven bergen, Roozeniaal naar de belgische grens, die van Arnhem naar Emmerik en van Nijmegen naar Yenlo (duitscbe grens); verder de lijnen NijmegenKleef en ZevenaarWinterswijk, thans door de Holl. Maatschappij geëxploitetrd. Eimdelyk worden de lijnen Almelo Salzbergen en Hengelo Gronau als verbindingen met Noord-Duitschland gemeenschappelijk. Terwijl de Ex ploitatie Maatschappij voor het gebruik der staatslijnen, die haar worden toegewezeneen vast bedrag van f 3.490.000 'sjaars betaalt is dat bedrag voor de Hollandsche Spoorweg Maatschappij op 550.090 'sjaars bepaald; elke maatschappij zal verder f 1000 moeten uitkeeren voor elke mijl die later haar ter exploitatie wordt overgegeven. Bij kon. besluit van den 8 is op verzoek eer vol ontslag verleend aan den heer J. W. Hüsiing als 2e luitenant bij do dienstdoende schutterij te Be- Verwijk. Het gezelschap „Nut en Genoegen" te St. Pan kras, dat zijn negende levensjaar is ingetreden, hield den 10 zijDe eerste vergadering in dit wintersaizoen. De secretaris, de heer L. van de Vijzel, opende de rij der sprekers met de novelle van Justus van Maurik „Tijs de Jolleman." Den 11 des avonds is te Zwolle bij het naar boven brengen der pannen op een nienw gebouw der Zwolsche broodfabriek een der twee aan elkander ge bonden ladders waarop zich 4 personen bevonden gebroken, waardoor drie werklieden ernstige verwondin gen bekwamen de persoon, die bovenaan stond, kwam met den schrik vrij. Bij bon. besluit van den 11 is met ingang van den 15 tot curator der gemeentelijke universiteit te Amsterdam benoemd de heer mr. S. Wildschut. De kiesvereeniging Amsterdam heeft den 11 be sloten tot het indienen van een adres aan den Koning ter verkrijging van een evenredig kiesstelsel voor de samenstelling van den gemeenteraad. Uit eene mede- deeiing van bet bestuur bleek, dat de vereeniging 454 leden telt en dat 42 leden ontslag genomen hadden als lid der vereeniging, omdat zij gekant waren tegen het steunen van candidaten van andere richting en tegen de opvatting van het bestuar omtrent het lidmaatschap van sociaal-democraten en bezwaar hadden tegen de houding en het invloed aitoefenen van het bestuur dat regent wilde zijn in plaats van leider. Den 11 des morgens te half zeven is te Deventer de ijzer n kap van de in aanbouw zijnde Rijksryba&n, die met een ballast spoorstaven tot 27009 P. beproefd werd, ingezakt, toen de ballast tot 40000 P. aan gevuld werd. Drie metselaars, die op de ballast stonden, stortten mede ter hoogte van 3 el naar beneden en bekwamen kneuzingen aan armen en beenen. Den 12 omstreeks middernacht werden op het Spui bij het Zieken te 's Gravenhage door een man een vijftal revolverschoten gelost op eene vronwtot wie bij vroeger in nanwe betrekking gestaan, doch die hem verlaten had, waarom hij zich wilde wreken. De vrouw, die vry ernstig in het aangezicht en op het lichaam verwond was, werd naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl de man in hechtenis werd genomen. Bij kon. besluit van den 12 is benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw de dirigeereud mi litair apotheker, met den rang van luitenant-kolonel de heer G. C. W. Bohnensieg, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. Op de 3% pet. geldleening, groot f 150000, ten laste van de gemeente Nijmegen, werd voor f 298.000 ingeschreven; den 12 werd de leaning toegewezen aan de A materdamsche Batik en de firma Lind te A m- sterdaai tegen den boers van lO0J6/100 pet. Den 13 des middags is te Leiden een kleeren- magazjjn op de Haarlemmerstraat afgebrand de gloed was zoo hevig, dat de verf van het daa* tegenover ge legen koffiehuis geheel weggesehroeid is. Da stoom- brandspuitwelke ter hulp sneldegeraakte bij het afrijden van óéne brug in het water, voordat zij water kon geven en werd eerst de3 avonds op h:t droge ge bracht met e n uit Amsterdam ontboden toestel. Den 13 des avonds is te Helmond een bejaard timmerman door eenen beschonken fabrieksarbeider bij eenen twist doodgeslagen. Met ingang van den 14 is te Heiukenszand een Rijkstelegraafkantoor ingericht met telephoondienst voor het algemeen verkeer geopend. Den 14 des morgens is te Ruurloo eene boerderij afgebrand. Den 14 is van de acht te An3St8rdani voor onderwijzer geëxamineerden één geslaagd namelijk C. Smit te Amsterdam. Den 14 is met 99 tegen 4 stemmen in de kies vereeniging Burgerplicht te Amsterdam aangenomen de volgende, door den heer mr. J. A. Levy ingediende motie „de vergadering machtigt het bestuur zich te wenden tot de Eerste Kamer, met verzoek aan het aanhangig wetsontwerp tot wijziging der wet op het lager onderwjs hare goedkeuring te onthouden." Te St Pankras is eene zangvereeniging opge richt, voorloopig lot beoefening van vierstemmige koraal muziek met ruim 40 leden. Direeteur is de heer G. Ploeger aldaar. Benoemd tot** hoofd eoner bijzondere school te Abbenga Wijmbritseradeel) de heer D. van Heerde onderwyzer aan de bijzondere school te BroSk Op De min. van binnenl. zaken, vergezeld van den inspectear van bet staatstoezicht op de krankzinnigen en den referendaris der afdeeling medische politie heeft in de vorige week een bezoek gebracht aan het Rijks- krankzinnigengesticht te Medemblik. De 21 brievenbestellers te Delft bebben op 1/10 lot in de Staatsloterij, dat zij met elkander genomen hadden, den prijs van f 10000 op dat nummer getrokken. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft zich ook tof de Eerste Kamer gewend, met het dringend verzoek bij de b80ordeeling van het aanhangige wetsontwerp tot wijziging der wet op het lager onderwjs de in zijn adres uiteengezette bezwaren in ernstige overweging te nemen. De dokwerkers te Rotterdam hebben eene afdee ling van de eagelsohe Trade-Union opgericht. Tot predikant bij de ned, herv. gemeente te Heemskerk is beroepen de heer A. E. van Deinae, emeritus, vroeger predikant te Assendelft. Ta Zaandijk is een fanfaro-korps opgericht met den heer J. Bruijn te Zaandam als directeur. In de vergadering van de afdeeling Zijpe der Hollandsche maatschappij van landbouw den 14 aan de Schagerbrng gehouden, waarin slechts 10 leden tegenwoordig waren, werd, na opening door den voor zitter en voorlezing van de notulen der vorige bijeenkomst, door de afgevaardigden naar de aigemeene vergadering medegedeeld, dat de heer Malet te Delft genegen is, eene lezing te houden tegen betaling van ƒ40, waarvan f 20 door het hoofdbestuur wordt vergoed. Hoewel man gaarne den heer Marlet zag optreden, wordt, met het oog op den toestand der kas, besloten in den komenden winter geene lezing te doen houden, Daarna wordt gelezen een circulaire van den heer J. Hamer Co, te Amsterdam, omtrent den victoria roomafscheider of melkseparator, waarin wordt medegedeeld, dat zulk een werktuig f 195 kost en f 300 per jaar voordeel kan opleveren. De heer J. Marees deelt mede, dat zulk een roomafscheider in de fabriek te Nieuwe Niedorp zal worden aangeschaft en men zich weldra aldaar zal kunnen overtuigen of zij zoo doelmatig is als door den heer Hamer wordt beweerd. Bij monde van den heer Bossen wordt nu door de afgevaardigden naar de aigemeene vergadering een beknopt en zakelijk verslag daarvan uitgebracht. Het gesprokene over het voorstel Zijpe, betreffende vergoeding voor verbrande varkens werd daarin echter uitvoerig medegedeeld. De voor zitter bedankte de afgevaardigden voor hnnne genomen moeite, betrenrde het dat zoo weinigen waren opgeko men om dit verslag te booren en sloot daarna de ver gadering. Maandagavond brandde de boerderij van den heer L. Metselaar te Anna Paulowna tot den grond af. De heer Metselaar, die dezer dagen een huiselijk feest vierde, bad juist eenige gasten ten zijnent, toen üe brand uitbrak. Onder de onlangs bekend geworden lijst van be kroningen op de 'parijsche tentoonstelling is verzuimd melding te maken, dat de bekende Koniokljjke Fabriek van wetenschappelijke instrumenten en weegwerktuigen der firma Becker en Buddingh te Arnhem die te Parijs hare uitmuntende geëmailleerde ijzeren peil schalen inzond, wel verre van door de jury te zju over het hoofd gezien, zich uitdrukkelijk buiten mededin ging hield. «irfUM—MPM—BPPM3MWM Willi 1 IIMIMMIHII1III III IIBam—MM De heer dr. H. A. van der Meulen trad den 14 in de bovenzaal van het café Central, in eene verga dering van de afdeeling Alkmaar van den NedOf- landschen. Protestantenbond. voor een, jammer genoeg, weinig talrijk publiek op. Spreker schilderde boeiend en bevattelijk de voor- en nadeelen z. i. aan de beide levensopvattingen, bet optimisme en pessimisme verbonden. Had het eerste, in zijn oppervlakkigheid in het geheel niet des sprekers sympathie ook het laatste, trots zijne vele goede eigenschappen, mocht, naar zijn gevoelen, niet gelden voor eene gelukkig makende levensopvatting. Die des geloofs alleen, die mat het pessimisme in vele opzichten méégaat maar daarvan geheel afwijkt, wanneer dit troosteloos blijft staan bij don eersten indruk, was in staat, betoogde spreker met den gloed der overtuiging, om hot mensche- lijk gemoed den vrede met zich zelf te doen vinden, het geloof, dar. troost en opbeurt, dat reinigt en heiligt, dat doet liefhebben en waardeeren. Onder aigemeene instemming dankte da voorzitter de heer da. A. M. van Kleaff, dan spreker voor diens hoogst ernstige rede. Dinsdag, den 22, des avonds te 7 uur, sa' in het lokaal Harmonie, de eerste VQiksVOOr&raCllt in dezen winter plaats hebben, van wege het departement Alkmaar der Maatschappy tot nut van het algemeen. Met genoegen zullen de ve e bezoekers dezer avonden zeker vernemen, dat de heeren G. Kerkhoven Dz., vader van bet burgerweeshuis, benevens de beer A. Heijn Ss., sigarenhandelaar, beiden alhier, zich bereid verklaarden, blijkens achterstaande advertentie, als sprekers dezen eersten avond op te tredeD. Zooals men weet, is de toegang voor een ieder kosteloos opengegteld. Wy maken belanghebbenden opmerkzaam op de aan het hoofd van dit blad geplaatste aankondiging door den burgemeester dezer gemeente, betreffende de gelegenheid, tot opleiding van burgOritOOfStEGdeil, te Breda en Amersfoort bij het leger aangeboden. i*« n«iiHH-ai»—■BBawMnn— Mijnheer de Redacteur Het spijt mijtot nu toe geen antwoord van den heer Conijn ontvangen te hebben op mijn vorig schrijven in uw blad van 9 Oct. 1.1. In het belang der zaak verzoek ik u beleefd my nog oenige plaatsruimte te willen afstaan, om nu de hoofdzaak te behandelen. Wanneer aile leden van een college door denzelfden bril kijken en die bril deugt niet, is hun oordeel ook niet het juiste. Welnu, de bril, waardoor de alkmaarsche gemeenteraad den Middenweg heeft bekeken, is een verkeerde geweest; vandaar dat het bekende besluit op geheel verkeerden grond is gebaseerd. Laat mij u dat even bewijzen Elke straatweg (getuige de Muunikenweg) wordt steeds met zand bestrooid, ten einde de steenen vaster te doen liggen. Doch zand verstuift eerder dan grint. Nu heeft het bestuur van den polder Heer Hugowaard in de wagensporen (iet weluitsluitend in de wagen sporen!) grint doen werpen. Dit heeft de volgende voordeelen de weg wordt va iter; de bedekking ver stuift niet zoo spoedig; het hinde-lyke schokkeD bij het rijden wordt geheel weggenomen; het geheele onderhoud wordt goedkooper. Maar de weg ts straatweg en blijft straatweg. Komen er te groote kuilen („knippen") in de steenen worden „opgehaald" of vernieuwd. Zie het pas vernieuwde gedeelte bij den Bas3erweg o, a. Is zulk een weg nu een grintweg Is een straatweg, met zand er over of nog beter uitgedrukt, met zand op het wagenspoor, een zandweg? Immers neen Liet heb polderbestuur de steenen er uitbieken liet het niet meer die gedeelten vernieuwen die wer kelijk te slecht worden men zou recht van spreken hebben. In dit geval echter kan ik met zekerheid het polder» bestuur zeggen: Eik onpartijdig onderzoek moet aan 't licht brengen, dat gij goed hebt gedaan, zonder in een enkel opzicht de voorgeschreven wetten te hebben overtreden Nogmaals dank voor de plaatsing, mjnheer de Rs- daoteur 1 Uw Dr., M. B U il ld E R L IJ K E STAM D. GETROUWD. 13 Oct. Willem Cieraad en Grietje Lakeman. Petrus Ver meulen en Carolina Catbarina Collier. IS Pieter Wijn en Anna Elisabeth Badon van den Berg. GEBOREN. 12 Oct. Aafje, D. van Johannes Jacobus Tesselaar en Trijntje Speur. 13 n DirkD. van Pieter Ruyterman en Aaltje Lute. Maartje, D. van Kiaas Bakker en Neeltje Bruijns. 14 Adrianus Petrus, Z. van Josephus Johannes Keijsper en Trijntje Schouten Gerardus Maria, Z. van Ge- rardus Johannes Kuiper en Maria Bregettha Wagenaar. OVERLEDEN. 12 Oct. Johan, Z. van Sijbout de Lange P.Bz., en Adriana Jacoba de Lange, ruim 3 m.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3