Drankverordening. Groote Veemarkten No. 125*. Een en Negentigste Jaargang. 1889. TWEEDE BLAD. ZONDAG 20 OCTOBER. op M a a a d ag 4 en Woens dag 20 November 1889. CROOTS VEEilARKTEN Maandagsche Veemarkt NATIONALE MILITIE. fócbeeltc. te dit jaar invallen op 4 en 30 Novem ber 1880 en dat op ZONIf Af* 4 Novem ber 1889 geen vee op de markt zal worden toegelaten vóór des middags 13 uren. NIKENWEG voor het verkeer met paarden en rijtuigen enz. van af den 20 October weder geopend is. ^nitsuianh. DUITSCHL AN D. De Keizer en de Keizerin brachten den 17 des namiddags een afscheidsbezoek aan Keizerin Frederik. Des avonds kwartier over elven OOSTENRIJK-HONGARIJE, De minister iStimsulAuÖ. A1KHAARSCHE COURANT. HOUDERS van TAPPERIJEN en LOGEMENTEN worden opmerkzaam gemaakt, dat de politie-verordening op tapperijen en logementen, vastgesteld bij raadsbesluit van 18 Januari 1882 (Gemeenteblad No. 02), door den Gemeenteraad is ingetrokken en vervangen door de artikelen 140 —149 der algemeene politie verordening, vastgesteld 3 April 1889. Genoemde bepalingendie in het lokaal van tappers, loge menthouders enz., moeten aanwezig zijn, volgens art. 146, zijn, ter aanplakking over de oude verordening, verkrijgbaar gesteld bij de boekdrukkers HERMs. COSTER ZOON, a.hier, tegen betaling van 10 centen. Alkmaar, 12 October 1889. De Commissaris van Politie, VAN BREMEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat de Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 Oct. 1889. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. DE GEWONE wordt bij gelegenheid der groote veemarkt op 4 N o- vember 1889 gehouden op de Gedctnpte IVieutrealootnabij de MLanualkade en op den Mioningsteefj. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt, ter voldoening aan eene uitnoodiging van den heer Commis saris des Konings in deze provincie, bij den brief van 12 Oc tober j.l. 4e afdeeling No. 15/1831 M/S. ter algemeene kennis de volgende beschikking De Minister van Oorlog, Heeft goedgevonden ten vervolge op de beschikking van 10 April 1889, Vile Afd., Militie en Schutterij No. 66, (R. M. 1889, bladz. 84) te bepalen 1*. dat de oproeping in werkelijken dienst van de verlofgan gers der Militie te land der lichtingen van 1885 van 1886 en van 1887 behoorende tot de regimenten der 2de Divisie Infanterie o. m. bedoeld bij het Koninklijk Besluit van 8 April 1889 No. 52 moet geschieden voor de hierna vermelde tijd vakken Van het 1ste, het 5de en het 8ste Regiment Infanterie: de lichting van 1885 voor het tijdvak van 11 November tot 23 November 1889 n n k 1886 n van 25 November tot 7 December 1889 nut 1887 run van 9 December tot 21 December 1889; 2°. dat de verlofgangers gevestigd in gemeenten, vanwaar zij niet in één dag hun garnizoen kunnen bereiken, niettemin zich eerst op den dag voor de opkomst bepaald, op marsch behoeven te begevenen den volgenden dag zoo vroegtijdig mogelijk bij hun korps zullen moeten aankomen. Brengt wijders ter kennis van belanghebbendendat de op roeping in werkelijken dienst van de overige in genoemd Ko ninklijk besluit aangeduide verlofgangers van de regimenten der 1ste en der 2de Divisie Infanterie dit jaar achterwege zal blijven, doch dat die verlofgangers, voor de oefeningen met, bet geweer Model 71/88, vermoedelijk in de eerste maanden van 1890 voor een tijdvak van 13 dagen onder de wapeneu zullen worden geroepen. 's-Gravenhage 9 October 1889 De Minister voornoemd (get) J. W. BERGANSIUS. Alkmaar, 17 October 1889. De Burgemeester voornoemd, A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van A 1 K- MAAfi. brengen ter algemeene kennis, dat de MUJÏ- Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 Oct. 1889. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Engelbeen, ambtenaar aan het kantoor van den gemeente-ontvanger te Gent, is wegens 169 geldverduisteringen tot 10 jaren gevangenisstraf, f 1000 boete, 5 jaren verlies van burgerrechten en in de kosten veroordeeld. Aan de stad beeft de rechtbank voorts eene schadeloosstelling van ruim f 81000 toegekend. vertrokken zij met een afzonderlijken trein naar Milaan. Naar aanleiding van het bericht van Reuters Agent schap uit Auckland van den 15, volgens hetwelk Duitscbland weigerde Koning Mataafa te erkennen, zegt de Nordd. Ztg.: Dit bericht klinkt niet onwaar schijnlijk, maar daarbij moet worden aangenomen, dat de vertegenwoordigers der beide andere mogendheden te Apia zich betreflende de verkiezing van een Koning ran Samoa in gelijken geest hebben uitgelaten. Het is toch voldoende bekend, dat ter laatstelijk te Berlijn gehouden Samoa-bijeenkomst Duitschland, Engeland en Amerika het eens zijn geworden, Malietoa als Koning te erkennen, en niet Mataafa. De Post komt op tegen de valsche voorstellingen van bnitenlandsche bladen, als zou het jongste bezoek van den keizer van Rusland aan keizer Wilhelm door bijzondere koelte gekenmerkt zijn. Het blad verklaart, dat beide vorsten elkander niet verlaten bebben, zonder eerst eene afspraak over eene nieuwe bijeenkomst te hebben gemaakt. Keizer Wilhelm werd uitgenoodigd tot bijwoning van de groote legeroefeningen in Rusland in den aanstaanden zomer, en laatstgenoemde heeft de uitnoodiging bereidwillig aangenomen. I FRANKRIJK. Het aantal mijnwerkers, die te Lens en in den omtrek het werk staakten, is reeds tot 9000 geklommen. De onderhandelingen over eene schikking zijn nog niet afgeloopen. De mijn-maat- schappijen hebben eene loonsverhooging van zeven pet. aangeboden, van financiën heeft bij de hongaarscbe Kamer de be grooting ingediend. De gewone uitgaven zijn geraamd op 330,824,256 fl., d. i. 167,322 fl. honger en de buitengewone op 6,399,461 fl„ d. i. 2,161,218 fl. meer dan het vorige jaar. De gewone ontvangsten zijn ge raamd op 348,134,920 fl„ d. i. 4,278,784 fl. hooger dan die van het vorige jaar; en de buitengewone op 7,124,327 fl. De gewone begrooting geeft dus eeu overjohut van 17,310,664 fl., de buitengewone van 724,866 fl, maar aangezien voor rentegevende open bare werken nog 12,225,383 fl geraamd zijn en voor gemeenschappelijke uitgaven (dat wil vermoedelijk zeggen leger-uitgaven) 6,214,546 fl. sluit de geheele begroo ting toeh nog met een tekort van 404,399 fl. ITALIË. Minister Crispi heeft, bij een bezoek aan eene democratische vereeniging van zijne gehouden rede voering gewag makende, gezegd, zich te verheugen, dat hij kon zeggen, dat de vrede verzekerd was. Italië had behoefte aan vrede en wilde niemand den oorlog aandoen. By besch kking van den minister van binnenl. zaken van den 18 is, met ingang van 1 November e.k., voor den tijd van één jaar benoemd tot apothekersbe diende in 's Rijks krankzinnigengesticht te Modom- blik, W. de Liefde, aldaar. Ged. Staten van Noordholland hebben den 9 goedgekeurd het besluit van den raad der gemeente Hoorn strekkende, om, met uitbreiding van de aldaar bestaande wekeiijkscbe kaasmarkt, in te stellen eene wekelijkeche markt van vee op Donderdag. Bij kon. besluit van den 9 (Staatsblad No. 128) is bepaald dat aan de besmettelijke ziekten van het vee genoemd in art. 1 van bet besluit van 27 Maart 1888 (Staatsblad No. 67) toegevoegd wordt het kwaad aardig klaauwzeer (zoogenaamd rotkreupel) der schapen en zijn maatregelen voorgeschrevendie tegen het kwaadaardig klauwzeer der schapen moeien worden genomen. De treinrangeerder Bartels, die den 13 te Arnhem tnsschen de buffers beklemd raakteis den 17 in het Diacones8enhuis overleden. Den 16 is te Enkhuiz0n de nienw aangelegde r. k. begraafplaats pieebtig voor den dienst ingewijd. De gemeente-begrooting te Schagen voor 1889 is den 16 in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 29437.63. Bij kon. besluit van den 16 is de heer dr. C. P. A. Koeb te Amsterdam benoemd tot boogleeraar in de faculteit der geneeskunde f»an de Rijks-Univer siteit te Groningen om onderwijs te geven in do heelkunde. Blijkens telegram van den Gouv.-Gen. van Ned. Indië van den 16 wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 582549 pikols. Den 17 hield het departement KO0dijk der Maatschappij tot nut van het algemeen zgne eerste lees- vergadering in dit seizoen. De eerste spreekbeurt werd vervuld door den heer J. Otto met het lezen eener novelle, getiteld: „Hoe de Starveldschen uitgingen om een domine en thuis kwamen met een jood." Vervolgens gaven verschillende leden eene luimige of ernstige bij drage ten beste. Bovendien werd nog besloten, aan de Eerste Kamer een adhesie-adres te zenden aan dat van het hoofdbestuur waarin aangedrongen wordt om de gewijzigde onderwijswet niet aan te nemen. In de vergadering van de afdeeling Zijp0 der vereeniging Volksonderwijs, den 17 aan de Schagerbrug gehouden, werd door den heer van Caicar verslag uit gebracht van de algemeene vergadering en met alge- raeeüe stemmen besloteD, zich in zake de onderwijswet met een zelfstandig adres tot de le Kamer te richten met verzoek die wet niet aan te nemen aangezien daardoor het peil van het onderwijs over het algemeen belangrijk zou dalen, zonder den verlangden vrede te brengen. Ook meende men dat de Staat zich zorg- vnldig moest ontbonden van sectarisch onderwijs te snbaidieeren dat ongetwyfeld tot meer twist en twee dracht leiden moet. Den 16 des avonds is te Rotterdam aan den Boezem, op het terrein der acht watermolens, een wan delaar door een der wieken, gegrepen en ter aarde geworpen. Zwaar gekneusd werd hij in de woning van den nabij zijnde molenaar gebracht alwaar hy eenige oogenblikken later overleed. D0n 16 en 17 zijn te Amst0rdani twee van de acht voor onderwijzeres geëxamineerden geslaagd, namelyk de dames M. E. van Arkel te Weesp en A. C. Berkhout te Amsterdam den 18 zes van de veertien, namelijk de dames M. L. Eversz, M. D. Ger- rits en W. A. M. de Groot van Amsterdam, A. N. H. W. van der Linde van Haarl0cn, M. E. Comerell en W. M. E. Damane van V01S0I1. De arr. rechtbank te *s Gravenhage heeft den 17 P. Priele, ter zake van het toebrengen van zware mis handeling, welke den dood ten gevolge had, veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf. Zij achtte niet bewezen bet opzet om zijnen gewezen kostbaas van het leven te berooven en nam alleen aan het opzet, om zijn slacht offer zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Den 17 hebben de aandeelhonde's in de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen aan den heer B, K. M. rolik verleend het door hem gevraagde ontslag als directeur-generaal dier Maatschappij, op de meest eervolle wyze en ouder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan de Maat schappij bewezen, met ingang van 1 Nov. a.s„ nadat gebleken was. dat dit verzoek een gevolg was van een verschilontstaan tusschen hem en het college van commissarissen, en dat het voorstel van den Raad van commissarissen, om zyn verzoek in te willigen, in over eenstemming was met zijnen dringenden wensch. Tot zijn opvolger werd benoemd de heer J. L. Cluijsenaer, gewezen secretaris der maatschappy, en zijne jaarwedde vastgesteld op f 12000. De behandeling der overeen komst met den Staat is verdaagd tot den 31, omdat het getal aandeelen, dat ter vergadering vertegenwoordigd was, onvoldoende was voor het nemen van een besluit. Bij eene den 17 te Rotterdam gebonden aanbe steding van het bouwen eener zuivelfabriek was van 18 inschryvers de beer J. J. Hornstra te Bergen op Zoom voor f 55.359 de laagste. Den 17 is door het provinciaal bestnnr van Noordholland by enkele inschrijving aanbesteed 1°. het maken van een bestraat paardenpad in den weg Alk maar— Nieuwediep, geraamd op 1400. Laagste in schrijver de heer J. Oldenburg te Borgon voor/957; 2°. het^ bouwen eener pontwachterswoning nabij de Jacob Klaaasensluis, geraamd op f 4500. Laagste in schrijver de heer H. Sohuyt te Alkmaar voor 4550. Den 17 is te Haarlom by enkele inschrijving aanbesteed het afbreken van het Heerenlogement aldaar en het daar ter plaatse boawen van een nieuw hotel met koetshuis, paardenstallen en bovenwoning. Van 9 inschrijvers was de heer J. Verkoren te Voorschoten voor f 58723 de laagste. Beroepen te Lochem ds. L. R. Oldeman te Oost- Zaandam. Ie Amstordam is een 12jarige jongen aan den Westerdokdyk tusschen de buffers van een door de straatjeugd in beweging gebrachten goederenwagen geraakt en zoo ernstig verwond, dat by op weg naar het gasthuis reeds overleed. De Synodale oommissie voor de benoeming van een kerkelijk hoogleeraar te Amstordam heeft aan de Synode het volgend drietal voorgedragendr. A. W. Bronsveld te Utrecht, dr. J. E, Daubanton te Am sterdam en dr. P. J. Muller te Rotterdam. Bij de verkiezing voor een lid der prov. Staten voor Utrecht zyn te Breukelen 1889 geldige stemmen uit gebracht daarvan bekwam de beer E. van Beusekom Ez., lib., 603, de heer mr. J, M. Schout Veltbuijs, anti- rev., 595, de heer W. van Wijngaarden Jr., kath,, 525 en de heer jhr. mr. J. van Haersma de Wit, ant.-rer., 106 at. Alzoo herstemming tassoben de twee eerst genoemde heeren. De gemeenteraad van Toxol heeft op verzoek van de afdeeling Texel der Holl. Maatschappij van landbouw besloten om ook in d9 winterdagen eenmaal in de maand markt te doen houdende marktdagen zijn bepaald op den tweeden Maandag van December, Januari en Februari. Den 11 November a.s. viert de rederijkerskamer „Aurora" te Noord.SCh.0r CE 0T haar zilveren feest. De afdeeling der Vereeniging „Volksonderwijs" te Oudeschild op T0X01 heeft in de laatstgehouden vergadering besloten, een adres te richten aan de Eerste Kamer, met verzoek de door de Tweede Kamer reeds gewijzigde wet op het lager onderwijs niet goed te keuren. Te Assen is de gnsprys voor het jaar 1890 van tien op negen centen gebracht, Den 22 zal in de Vrijzinnige Kieavereeniging 's Gravenhage een candidaat van liberale zijde voor lid der 2e Kamer in bet hoofdkiesdistrict 's Gravenhage gesteld worden. De afdeelingen dier vereeniging heb ben tot voorloopige kandidaten gesteld de heeren dr. J. Th. Mouton met 93 en E. B. Kielatra, oud lid der Kamer, met 31 stemmen. De anti-rev. en de r. k. kiesvereeuiging te 's Gra venhage hebben den heer mr. M. W. baron dn Tour van Bellincbave mede candidaat gesteld voor lid der Tweede Kamer.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5