fittiUttlaub. DUITSCHLAND. Den 19 des ochtends vertrok Keizerin Frederik met prinses Sofie, hare beide andere dochters en haren schoonzoon, den erfprins van Saksen- Meiningen, naar Yenetie. Eene talrijke menigte juichte de prinsessen, zoo voor het paleis als langs den weg en aan het station, hiide toe. ENGELAND. De minister voor Ierland, de heer Balfour, heeft, den 20 voor zijne kiezörs te*Mancbester eene redevoering gehouden waarin bij zijne ieracbe staatkunde verdedigde. Het strenge stelsel gal zeer gunstige uitkomsten. De pachters zien in het Hoae- rule-ontwerp slechts een middel om zich de goederen der grondeigenaars toe te eigenon. FRANKRIJK. De krijgsraad te Toulouse heett eenen sergeant Nogues tot levenslange gevangenisstraf en degradatie veroordeeld, omdat hij een Lebel patroon gestolen en getracht had aan de duitsche regeering te GRIEKENLAND. De bevolking van bet geheele rijk bedraagt thans 2.187.208. ITALIË. Keizer Wilhelm en zijne gemalin kwamen den 19 des ochtends in het feestelijk getooide Monza aan. Zy werden aan het station ontvangen door deu Koning, de Koningin, de prinsen en prinsessen van bet koninklijk huis en de hooggeplaatste ambtenaren. De ontmoeting was zeer hartelijk. De Koning omhelsde meermalen den Keizer en de Keizerin. Minister Crispi verwelkomde graaf Herbert von Bismarck, die hem de groeten van den Rijkskanselier overbracht. Te 12 uren had een familie-déjeuner plaatswaarbij de Keizer zich met minister Crispi en de Koning zich met graaf Herbert von Bismarck onderhield. fiitmcgtlAnb- S'TATEN-GENERAAL. T tv 8 e d e Kamer. BELGIE. Onder het voorzitterschap van den bur gemeester Bals werd te Brussel eene vergadering gehouden van den liberalen bond ter behandeling van eene voorgestelde gemeenschappelijke motie tegen de door de regeering ingediende wijziging der kieswet. De voorzitter deelde bij de daarover gehouden bespre kingen o. a. mede, dat by aanneming dier wet, alleen te Brussel 2462 personendie krachtens hunne be kwaamheid van rechtswege kiezers zijn dat kiesrecht zouden verliezennamelijk 1120 ambtenaren van bet üijk de provincie en de gemeente 485 oud-onder officieren, 46 officieren der burgerwacht, 31 godsdienst leeraars, 163 officieren en oud-officieren van het leger enz. Daarbij had de regeering verlaging van den census voorgesteld zoodat het zeer duidelijk was dat haar streven was ontwikkelde kiezers door onontwikkelde te vervangen. Hij wees er verder uitdrukkelijk op, boe scbooD deze gelegenheid was, om de lang gewenschte hereeniging der liberale partijgroepen tot stand te brengen. Ten slotte werd de voorgestelde motie een parig goedgekeurd. De gemeenteraad van Leuven heeft met algemeene stemmen een adres aan de Kamer vast gesteld, waarin krachtig tegen zoo even genoemd wets voorstel opgekomen wordt. Badsn. Baron van Sohorlemer, een der voornaamste leiders van de clericale partij iu den Rijksdag heeft zijn mandaat als lid van den Landdag neergelegd in een aan de kiezers gericht schrijven beeft hij medege deeld, dat zijne gezondheid en zijne drukke bezigheden dit noodzakelijk maakten. Do ware reden sohijnt echter te zijn, dat hij zich niet langer vereenigen kan met de leiding der centrumspartij door deu heer Windtborst. Saksen. Bij de verkiezingen op den 15 voor leden van de Kamer wonnen de sociaal-democraten slechts twee zetels. In het geheel werden drie sociaal-demo craten gekozen, waaronder de heer Liebknecht. Wurtemberg. Den 20 is op den vermoedelijken troonopvolger, prins Wilhelm, een moordaanslag ge pleegd, toen hij naar de kerk reed. Een jongman Klaiber genaamd en afkomstig uit Ulm, loste een schot op het rijtuig, dat miste. De dader, die gevat werd, schijnt niet in het volle bezit zijner geestvermogens te zijn bij zeide o. a., dat bet hoog tijd werd, dut' Wur temberg een katholieken koning kreeg. Volgens een later bericht zou bij niet in zijne geestvermogens ge krenkt zijn en den naam Klaiber verdicht hebben. Chamberlain lid van het ministerie Gladstone die zijn ontslag nam, toen Gladstone met het Home-rule- ontwerp voor den dag kwam, heeft in eene openbare vergadering verzekerd, dat Gladstone toen het uiterste beproefd bad om stemmen te winnen voor zijn ontwerp en zelfs aan liberalen een pairschap verleend had, mits zij zijne plannen steunden. Toen Gladstone's zoon deze mededeeling onjuist noemde, heeft de heer Chamberlain zich bereid Terklaard, de juistheid zijner verklaring met bewijzen to staven. was. Zy wist niet of ze wel ooit weer goed op dien Jacob zou worden. Terwijl zij zich langzaam ontkleedde, kwamen allerlei bittere gedachten in haar op Zij moest ook maar uitgaan alles aan de meiden overlatenmeer hulp nemen I Het was niet meer de moeite waard om zich over de kleintjes te bekommeren - Zij lag te wachten en luisterde naar eiken voetstap, of het ook Jacob zou zijn. Zij bad besloten om hem den weg naar de zonnezijde niet al te gemakkelijk te maken; hij zou haar heel kalm en onverschillig vinden. Zij had al geruimen tijd geslapen toen zy wakker werd van het zachte opengaan van de deur. Hij be woog zich zoo stil mogelijk en liep op de teenen om het ^kleintje in de wieg niet wakker te maken terwijl zij net deed alsof zij sliep maar door zijn schaduw volgde zy al zijne bewegingen. Hij boog zicb voorzichtig over het bed. „Ben je wakker, Alette vroeg hij. Toen hij geen antwoord kreeg, begon hij een deuntje te fluiten, maar hield aanstonds stil. Toen bromde en mopperde hij een beetje onder het uittrekken van zyn laarzen en vroeg weer „Alette slaapt ge heusch De schaduw bewoog zicb al luisterend voorover Ja, ze sliep zeker, zij ademde zoo rustig en geregeld. Nu naderde hy weder en bukte zich tot haar over den wieg heen, die zóó dicht bij het bed stond, dat zij zonder opstaan het kindje er uit kon nemen als het noodig was. Nu werd het moeilijker hare rol vol te houden. Nu kon zy geene liefkozingen van hem velenen tooh stond hy daar en kuste haar zachtjes op het voorhoofd, vóór hy zelf naar bed ging. Zou hy dan heusch zonder eenige verontschuldiging gaan slapen? Haar hart klopte bijna hoorbaar bij deze gedachte. Het duurde niet lang of Jacob was ingeslapen. Zijn ademhaling werd hoe lacger hoe regelmatiger. verkoopen. Aan eenen officier had hij een paar gouden sieraden ontstolen. Alle mynwerkers in de districten van Lens en Liévin hebben zich thans bij de werkstaking aangesloten. Het aantal bedraagt daardoor omstreeks 12000. De minister van justitie heeft buitengewone maatgelen genomen tot handhaving der orde doch tevens last gegeven om eene verzoenende houding tegenover de werkstakers aan te nemen. De toestand was den 20 zeer gespannen maar de orde nog niet gestoord. Ondanks den stortregen wachtte den 21 te Genua eene talrijke menigte de komst af van den trein, waarin zich Keizer Wilhelm bevond. Prins Hendrik al de overheidspersonen en de consuls waren aan het station bijeen. De trein kwam te 2 uur aan. Prins Hendrik begaf zich onmiddellijk in den wagon des Keizers, terwijl de italiaanscbe en duitsehe eskaders saluut schoten losten en de menigte jaichtcnen aanhief. De Keizer, de Keizerin, Koning Humbert, de prins van Napels, de heer Crispi en graaf Herbert von Bismarck begaven zicb spoedig naar de Hohenzollern, aan boord waarvan de Keizerin den tocht naar Athene maakt, en vervolgens naar de Kaiser, die Keizer Wilhelm overbrengt. De Keizer nam een hartelijk afscheid van Koning Humbert en den prins van Nepels, en drukte den heer Crispi de hand. Koning Humbert de prins van Napels en prins Hendrik brachten daarna een bezoek aan de itrliaansche pantserschepen, die alle feestelijk waren getooid. De beide eerstgenoemden vertrokken te 3% uur naar Monza. Wegens het slechte weder word het vertrek des Keizers tot den 22 uitgesteld. De Paus ontving 2500 franaehe pelgrims. In zijne toespraak we8s hy er op, dat de godsdienst den arbeid adelt. Het christendom leert, dat de werkgever de broeder is van den werkman, en dat de werkman den werkgever moet eeren terwijl deze verplicht is den werkman te besehermen. Hij beval den werkiieden aan, tot de oude gilden terug te keeren. OOSTEN RIJK-HONGARIJE. In den ge- meenschappelijken ministerraad op den 17 gehouden, is o. a. goedgevonden dat het leger, overeenkomstig het gebruik der voorvaderen den naam zal dragen van „Keizerlijk en Koninklijk leger." Het hongaursche ministerie zal de kabinetekwestie stellen bij de behan deling der legerwet in den Ryksdag te Budapest. PORTUGAL. Den 19, des morgens te elf uren, is Koning Lodewijkgeboren 31 October 1838 over leden. Hij had den 11 November 1861 de regeering aanvaard. Zijn oudste zoon, prins Karei, 26 jaar oud en in 1886 met prinses Amalia van Orleans gehuwd, volgt hem op. Hy beeft de regeeriDg aanvaard onder den naam van don Carlos I en ter openbare kennis gebracht, dat hij de regeering zou voeren overeenkom stig het voorbeeld, hem door zijnen vader gegeven. De verkiezingen voor de Cortes, welke eerst tengevolge van de ernstige ziekte des Konings uitgesteld zouden worden zyn den 20 toch doorgegaan doch hebben geene wijziging in den stand der partijen gebracht. Van de 140 gekozen afgevaardigden bohooren 38 tot de oppositie. De Koning heeft geweigerd het ontslag aan te nemen van het ministerie, dat het onmiddellijk aangeboden had. Eindelijk ging zij zitten. Zij boog zich over hem heen, zij kon hem nog juist eren zien bij het flauwe schijnsel van het nachtlichtje. „Jacob?" blonk het bijna smeebend en zij logde hare hand op de zijne. Maar Jacob sliep dan vasten slaap des rechtvaardigen. Zj moest hare teleurstelling en haar verdriet eens uitschreien en de tranen liepen over hare wangen. Zy legde haar hoofd naast hem neer Die zachte kusjes... Wat had zy er een spijt van dat ze maar niet wakker was geworden niet maar gedaan had alsof ze wakker werden de armen om zijn hals had geslagen Zij werd den volgenden morgen wakker, toen zij Jacob aan de meid boorde vragen hoe laat het was. Het gevoel van verongelijkt te worden werd op nieuw in haar opgewekt, toen zij Jacob zich zoo zag haasten, om zich gereed te maken voor zijne zaken. Natuurlijk hoe het haar ging, dat kwam er niet heel erg op aan. „Wel, Letta-lief, beb je mij heusch niet booren thuis komen van nacht? Nu, kom, geen boos gezicht, ge bent toch niet boos, dat ik was uitgegaan, wel Het was wel aardig, en ik heb van nacht zoo vast geslapen als een os. Heeft het kleintje geschreeuwd r Niet? Ben je heusch boos? Wat een malligheid Het is niet de moeite waard Ik heb niet veel tijd. Ja, zet de koffie daar maar neêr, Karen I lk heb zooveel werk op het kantoor en heb nog heel wat te doen voor tienen. Wees nu verstandig. Ik wil je toch geen verdriet doen. Niet waar, kleine zus, ik wil mama geen verdriet doen Toe, wees nu niet zoo kinderachtig, Letta, en antwoord my eens. lk moet zeggen, dat ge de kunst verstaat om je zelf het leven onaangenaam te maken", vervolgde hij driftig na eenigen tijd wachtens „en een olifant te maken van een mug. Ik moet weg, boorHij trok de deur dicht en ging naar het kantoor. Daar ging hij heusch van daag alweer RUSLAND. De Keizer is den 18 des avonds met zijne familie te Gatschina teruggekee'd. De Staatscourant deelt mede, dat op den dag toen de gewezen Koningin van Servie, Nathalie, naar Bu charest reisde bij Jassy beproefd isom den trein te doen ontsporen. De openbare meening beweert, dat de aanslag alleen verijdeld is, doordat de trein tien minuten vroeger vertrok dan bet plan was en de plaats waar onbekende personen de rails opgebroken zouden heb ben, voorbijreed, voordat d;t geschied was. BULGARIJE. Da Sobranje is tegen den 27 bijeengeroepen. Pro vinciale belastingen. Ter bekrachtiging door de wet zijn aan de 2e Kamer voor gesteld verschillende wetsontwerpen betreffende de provinciale belastingen yoor 1890. Worden die ontwerpen tot wet ver heven, dan zal in 1890 in de onderscheidene provinciën, be halve in Friesland, Groningen en Drente, een gelijk getal opcen ten worden geheven als voor 1889 is toegestaan. In Friesland, Groningen en Drente zullen de uitgaven worden gedekt met een verminderd getal opcenten op de grondbelasting respect, met 2. 4 en 2, en op het personeel met 1 4 en 1. Onder de uitgavenwelke door de voorgestelde belastingen moeten worden bestreden, wordt, wat Noord-Holland en Groningen betreft, een subsidie genoemd voor de kweekschool van onder wijzeressen, respect, te Haarlem en te Groningendat volgens art. 99 in verband met art. 8 der schoolwet van 1878 na het in werking treden der nieuwe wet nog tot 1 November 1890 doch tot geen hooger bedrag mag worden genoten. Verbodsbepalingen tegen het dragen van wapenen. Bij het onderzoek in de afdeelingen van dit wetsontwerp werd vrij algemeen erkend, dat deze materie door eene Kijkswet behoort te worden geregeldomdat bij regeling door de ge meentebesturen een toestand van ongelijkheid geschapen zou worden, welke veel last aan de ingezetenen zou berokkenen. Bovendien zouden de straffen dan uit den aard der zaak te laag zijn. Dit laatste echter werd door eenige ledendie de voorkeur gaven aan regeling bij gemeente-verordeningenals een voordcel daarvan beschouwd. Intusschen hadden eerstbe doelde leden de hier betrekkelijke bepalingen liever in het straf wetboek opgenomen gezien dan in eene afzonderlijke wet. In het algemeen konden de meeste leden zich met het voor stel vereenigenals met den minister van meeningdat ver bodsbepalingen tegen het dragen van wapenen op den open baren weg en op voor het publiek toegankelijke plaatsen moesten worden vastgesteld. Verscheidene leden echter, die zich met de wet niet konden vereenigen, betoogden, dat zij inbreuk maakt op de vrijheid van het individueen grooten last aan den rustigen burger oplegt en zelfverdediging belemmertterwijl dit alles alleen is gemotiveerd door vrees voor enkele boosdoeners. Vooral had men er bezwaar tegendat het verbod werd uitgestrekt tot alle soort van wapenen, en toch zou de wet weinig beteekenis hebbendaar de boosdoeners zich niet aan hare voorschriften zullen storen. Bovendien z il de overtreding zelve moeielijk te constateeren vallen en meestal eerst nadat van het wapen gebruik gemaakt is. Waarom, zoo werd gevraagd, geene bepaling gemaakt, dat hij die een misdrijf pleegt door middel van een wapen zwaarder zal worden gestraft Tegen deze opmerkingen werd aangevoerddat het alge meen belang deze wet noodzakelijk maakt, vooral in een tijd waarin zoo gemakkelijk en voor zoo geringen prijs wapenen kunnen gekocht worden als thans het geval is. De verbods bepalingen hebben niet uitsluitend het oog op boosdoeners maar zullen in het algemeen aan het bewaren van rust en orde bevorderlijk zijn en ook de persoonlijke veiligheid der burgers op openbare wegen en straten verboogen. Daarenboven zal voorkomen worden, dat zij, die vergaderingen en bijeenkomsten bezoeken, gewapend verschijnen, gelijk thans dikwerf geschiedt. Eenige ledenvan oordeel dat de voorgestelde bepalingen weinig zouden uitwerken, achtten het doeltreffender indien de wetgever op het voetspoor van het in de wet op de artsenijbereidkunst nedergelegd beginsel voorschriften gaf op het maken en verkoopen van wapenen en den verkoop van kruit beperkte. Omtrent de artikelen werden nog verschillende vragen gedaan en bedenkingen geopperd. Het was nog nooit gebeurd dat zj waren gaan slapen zonder elkaar goeden nacht gekust te bebben; zij had ook nooit gedachtdat zoo iets zou kunnen gebeuren. Het was een lange oohtenden Jacob vertoonde zich niet. Hij kwam vroolijk binnen om te eten, en wierp over zyn bril een blik op haar, om te onderzoeken, boe de zaken stonden. „Bouillon soep met bollen 1 heerlijk, ik heb toch zoo'n honger, ik beb den gebeelen ochtend menscheu op 't kantoor gehad." Lette bleef stil en teruggetrokken hetgeen ten ge volge had, dat hij zich in zijn soep verdiepte. „Wilt ge nog wat soep?" vroeg zij, toen zijn bord leeg was. „Dank je, neen. Wat vleeach, graag"... Zijn ingenomenheid met het menu scheen haar niet te kunnen verteederen, zij bleef zwijgen, maar gaf hem op zyn tijd de sauskom, de groentescbaat en alles aan. „Het smaakt mij best", ging bij voort. „Maar kind lief, eet gy niet, dat lekkere vleescb wat vrachtenmoes dan, ik weet, dat je veel daarvan hondt' en hij schoof haar de schaal toe. Deze laatste poging bleef vruchteloos en hij werd er wanhopend onderterwijl zijn mes en vork des te ijveriger hun best deden. „Ge moest eens uitgaanbet is zulk heerlijk voor jaarsweer Dat zal je goeddoen en je opvroolijken Lette." j „Dankje, ik heb het al vroolijk genoeg, dat ziet ge wel." Hy stond op en schoof zijn stoel weg. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2